Vijesti

U Našicama održano 12. Međužupanijsko natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa

U Osnovnoj školi Dore Pejačević u Našicama 1. travnja 2023. godine održano je 12. Međužupanijsko natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa na komu je bilo 250 sudionika, odnosno 9 ekipa u kategoriji podmlatka (osnovne škole) i 7 ekipa u kategoriji mladih (srednje škole) iz Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije. Natjecanje je organiziralo Društvo Crvenog križa Osječko-baranjske županije i Gradsko društvo Crvenog križa Našice kao domaćin, a otvorio ga je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Sudionike su pozdravili predsjednica GD CK Našice Zdenka Vukomanović, ravnateljica Osnovne škole Dore Pejačević Jasminka Falamić, predsjednik Društva Crvenog križa Osječko-baranjske županije Marko Đukić i gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba.

- Čestitam Organizacijskom odboru i svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog natjecanja koje je u Našicama okupilo najbolje ekipe Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije, koje imaju pregršt aktivnosti tijekom cijele godine. Prilika je ovo i za pohvaliti najaktivnija društva i sve one koji svoje slobodno vrijeme daju volonterizmu i onomu što je najvažnije, a to je pomaganju drugima. Osječko-baranjska županija pomogla je i ovo natjecanje i sve aktivnosti Crvenog križa koji je na ponos svima nama - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Uz natjecanje iz znanja o pokretu Crvenog križa, Hrvatskom Crvenom križu, međunarodnom humanitarnom pravu i pravima djeteta, učenici su na praktičnim radilištima prve pomoći, kroz unaprijed pripremljene scenarije i realistično prikazane ozlijede, pokazali visoku razinu pripremljenosti iz tog područja. Upravo se kroz praktična radilišta nastoji ukazati na važnost znanja prve pomoći u svakodnevnom životu. Važno je imati na umu da je ovo jedno od rijetkih natjecanja u kojima nije važno pobijediti, nego je važno znanje koje su natjecatelji stekli kroz pripremu i koje će nositi sa sobom tijekom cijeloga života.

- Zavidna razina znanja i vještina kod učenika rezultat je napornog dugotrajnog pripremanja ekipa i zasluga mentora, nastavnika osnovnih i srednjih škola te volontera Crvenog križa koji su pripremali ekipe. Učenici su se za ovo natjecanje pripremali više od četiri mjeseca i ovom im prilikom čestitamo na uloženom trudu i njihovom humanom opredjeljenju - kazao je Goran Latković, ravnatelj Društva Crvenog križa OBŽ. Naglasio je da na sudjeluju mladi koji su u svojim županijama najbolji tako da su zapravo svi već pobjednici, a oni koji budu za nijansu bolji predstavljat će svoje županije na državnom prvenstvu.

Ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Našice Igor Feldi istaknuo je kako je velika čast organizirati ovo natjecanje i promovirati volonterizam i humanost. Zahvalio je na potpori Gradu, Osnovnoj školi, Osječko-baranjskoj županiji i Društvu CK OBŽ te volonterima kao najjačoj snazi koju ima Crveni križ.

Nakon tri sata provjere znanja i vještina uslijedilo je proglašenje rezultata.

U kategoriji podmlatka, 1. mjesto osvojila je Osnovna škola Antuna Mihanovića (GDCK Osijek), 2. mjesto Osnovna škola Bilje (ODCK Darda), a 3. mjesto Osnovna škola August Harambašić (GDCK Donji Miholjac).

U kategoriji mladih, 1.mjesto osvojila je Medicinska škola Osijek (GDCK Osijek), 2. mjesto Srednja škola Valpovo (GDCK Valpovo), a 3. mjesto Srednja škola Stjepan Ivšić Orahovica (GDCK Orahovica).

Prvoplasirane ekipe u obje kategorije predstavljat će svoje škole, GDCK Osijek i DCK Osječko-baranjske županije na Državnom natjecanju mladih Hrvatskog Crvenog križa koje će se održati 13. svibnja 2023. godine u Zagrebu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1350#sigProId284beef9b2

Foto:

https://nasice.com/odrzano-12-meduzupanijsko-natjecanje-mladih-hrvatskog-crvenog-kriza/

https://www.facebook.com/CrvenikrizNasice/

 

Pedijatrija glavna tema kongresa mladih znanstvenika i liječnika

U Osijeku je danas (30. ožujka 2023. godine) otvoren trodnevni 5. Međunarodni studentski kongres u području biomedicinskih znanosti OSCON - Osijek Student Congress. Riječ je o kongresu translacijske medicine, jednom od novijih područja u medicini koje se bavi implementacijom saznanja iz temeljnih kliničkih znanosti u kliničku praksu. Stoga na kongresima o novim spoznajama i izazovima u pedijatriji pričaju znanstvenici i stručnjaci tog područja, a kroz radionice sudionici imaju priliku svladati praktične vještine potrebne u svakodnevnom radu.

Glavna tema ovogodišnjeg OSCON-a je „Pedijatrija“, a Kongresu nazoči 350 mladih znanstvenika i liječnika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije, Mađarske i Bugarske, koje su na otvaranju skupa pozdravili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić.

- Peto izdanje OSCON-a privuklo je najviše studenata, zbog čega čestitam organizatorima na uloženom trudu i izvrsnom programu i ove godine. Središnja tema Kongresa je pedijatrija, a budući mladi liječnici koji u njemu sudjeluju brinut će upravo o našim najmlađim sugrađanima, na čemu im se i ovom prilikom zahvaljujem. Također, drago mi je da ćemo imati priliku pozdraviti studente sa zagrebačkog i riječkog Sveučilišta, kao i studente iz susjednih država te im poželjeti dobrodošlicu u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju - rekao je zamjenik župana Mato Lukić.

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić naglasio je važnost pedijatrije i brige o najmlađim članovima društva te dodao da podršku mladim liječnicima Grad Osijek potvrđuje i odobravanjem stipendija za studente medicine.

Glavni ciljevi Kongresa su stjecanje novih znanja i vještina bitnih za buduću karijeru, sklapanje novih poznanstava radi razvitka kvalitetne intersektorske i internacionalne suradnje, svladavanje straha od izlaganja na znanstvenom skupu te poticaj znanstvene komponente medicine koja je često zanemarena, a na koju bi u budućnosti trebalo stavljati sve veći naglasak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1350#sigProId39794b6d60

Novi Gospodarski centar OBŽ i Proljetni sajam bit će otvoreni 21. travnja

Izgradnja Zgrade 1. Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije, jednog od najvažnijih strateških projekata ove županije i investicija vrijedna 9,5 milijuna eura (71,6 milijuna kuna), počela je u srpnju 2021. godine, a nakon 21 mjeseca u novoizgrađenom objektu bit će otvoren Proljetni sajam. Naime, 21. travnja ove godine upriličit će se službeno otvaranje Gospodarskog centra OBŽ, a ujedno će biti otvoren Proljetni sajam, tradicionalna izložbeno-prodajna manifestacija koja će trajati tri dana.

Povodom završetka izgradnje i uoči otvaranja Gospodarskog centra OBŽ te otvaranja manifestacije Proljetni sajam danas (30. ožujka 2023. godine) na konferenciji za medije govorili su župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović. Konferencija je dakako održana upravo u Gospodarskom centru OBŽ, koji se nalazio na tzv. „S cesti“ (u blizini Južne obilaznice) grada Osijeka.

- Gospodarski centar i Zgrada I. su početak velikog kompleksa koji se nastavlja raditi izgradnjom poslovnog tornja i velikih izložbenih hala. To je budućnost. Sada krećemo s radom u novoizgrađenom prostoru koji je i više nego dovoljan da zadovolji potrebe poduzetničkog poslovanja, sajmovanja i ostalih gospodarskih aktivnosti. Ukupna vrijednost ovog objekta je 71 milijun kuna, od čega je 45 milijuna kuna financirano europskim sredstvima, 9,8 milijuna kuna su sredstva Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, a 17 milijuna kuna sredstva Osječko-baranjske županije. Zemljište na kojem je izgrađen GC OBŽ, vrijedno 25 milijuna kuna, Grad Osijek je darovao Županiji, čime je postao njezin partner u izgradnji. Ovaj će Centar postati središte svih gospodarskih aktivnosti na području naše županije, a u cilju podizanja kvalitete života u Osječko-baranjskoj županiji, koja uz Grad Osijek, ima posebnu ulogu na istoku Hrvatske, a to je biti zamašnjak i predvodnik gospodarskog i svakog drugog razvoja na istoku. To je obveza i Grada Osijeka i Županije, a za sada tu ulogu i zadaću odrađujemo vrlo odgovorno, zajednički i u neprekidnoj suradnji na svim projektima. Takvim načinom rada i funkcioniranjem mijenjamo percepciju istoka Hrvatske i Osječko-baranjske županije, ali ne samo percepciju, već i konkretne stvari. O tome svjedoče i statistički podaci, od povećanja broja zaposlenih, pada nezaposlenih, rasta broja poslovnih subjekata i turističkih dolazaka i noćenja do svih drugih segmenata rada i djelovanja koji su u pozitivnom trendu. Jedan od signala i dokaza da idemo u dobrom smjeru je i velika investicija američke tvrtke Jabil u Eko-industrijskoj zoni Nemetin. Takva ozbiljna tvrtka zasigurno ne bi ovdje investirala da ne prepoznaje političku i gospodarsku sigurnost Osijeka i Osječko-baranjske županije - kazao je župan te zahvalio saborskoj zastupnici Nataši Tramišak, pročelnicama Gabrijeli Čurković i Ivani Katavić-Milardović, gradonačelniku Ivanu Radiću i njegovim suradnicima te svim ostalim uključenim u realizaciju ovog projekta. Dodao je da Gospodarski centar OBŽ nikako neće biti hladna infrastruktura koja samo generira troškove, već će primarno generirati gospodarstvo, a sekundarno i ostale poduzetničke grane.

Zamjenica osječkog gradonačelnika Jasenka Crnković je izrazila zadovoljstvo završetkom izgradnje tako respektabilnog strateškog projekta za Osječko-baranjsku županiju, Grad Osijek i cijeli istok Hrvatske.

- Izuzetno nam je drago da je grad Osijek ovim kapitalnim projektom dobio sajamski prostor kojeg glavni grad istoka Hrvatske zaslužuje. Grad Osijek je od samog početka projekt prepoznao kao strateški važan te smo kao partner u njemu sudjelovali na način da smo Osječko-baranjskoj županiji darovali zemljište na kojem je GC OBŽ izgrađen. Sigurni smo da će ovaj prostor dati dodanu vrijednost razvoju gospodarstva Hrvatske te će potaknuti razvoj malog i srednjeg poduzetništva. Ovo je jedinstvena prilika da poduzetnici dobiju sve važne informacije na jednom mjestu te da povećaju svoju tržišnu konkurentnost i predstave svoje proizvode - istaknula je Crnković i čestitala županu Anušiću i svim ostalim uključenim u realizaciju projekta.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović istaknula je da je Proljetni sajam prva sajamska, ali i uopće prva manifestacija koja se održava u novoj zgradi.

- Gospodarski centar je strateški projekt OBŽ, a novi sajamski prostor je prilika za poseban razvoj gospodarstva OBŽ i šire regije u području sajmovanja i razvoja kongresa. Zgradi nudi i dodatne mogućnosti razvoja sajamskih sadržaja koje do sada nismo imali. Naime, objekt je podijeljen na dva dijela, u manjem prostoru bit će „etno ulica“ s manjim izlagačima, a u većem, glavnom izložbenom prostoru bit će veliki izlagači. Za prvu sajamsku manifestaciju pozvali smo veći broj velikih tvrtki s područja naše županije te će na sajmu nastupiti renomirane tvrtke kao Saponia, Kandit, Žito, Nexe, Belje, Podravka, PPK Valpovo, Erdutski vinogradi, Kanaan, Ravlić, Nexe, DS Smith, Altrad Limex, Ancona, Pro Wood i drugi koji su temelj našeg gospodarstva. Na njih se nadovezuje značajan broj malih poduzetnika, obrtnika i OPG-ova koji su i do sada nastupali na sajmovima, ali i novi izlagači, kazala je pročelnica.

Najavila je i sudjelovanje institucija kao što su Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatski zavod za zapošljavanja, HAMAG Bicro kao i Talijansko hrvatska gospodarska komora, Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora, Trgovinska i industrijska komora Pecs-Baranya, Regionalna privredna komora Sombor i Novi Sad te Kantonalna privredna komora Tuzla. Sajam je i međunarodni, na kojima će uz domaće poduzetnike i obrtnike nastupati i gosti iz Njemačke, Italije, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Pročelnica Katavić istaknula je kako je Proljetni sajam ujedno i otvorenje Gospodarskog centra, pa su izlagačima ponuđene promotivne cijena najma prostora. Sajamske aktivnosti održavat će se u zatvorenom i otvorenom prostoru, a bit će i niz popratnih događanja, radionica i prezentacija, zabavnih događanja, kuharskih prezentacija te posebni programi za djecu. Ulaz i parkiranje za sve posjetitelje bit će besplatan. Također, za posjetitelje Proljetnog sajma bit će osiguran besplatni prijevoz autobusom koji će prometovati na relaciji Gajev trg - Gospodarski centar.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1350#sigProId3b26b8dc53

Vatrogasna zajednica Našice velika i uspješna u radu

Redovna godišnja skupština Vatrogasne zajednice Našice održana je 30. ožujka 2023. godine u prostorijama DVD Jelisavac. Tom prilikom predsjednik Vlatko Gašić u izvješću o radu u 2022. godini naglasio je da Vatrogasna zajednica Našice ima 20 društava i Javnu vatrogasnu postrojbu, a broji 1.290 članova od čega čak 240 djece. Istaknuo je uspješnu organizaciju prošlogodišnjeg 14. Područnog vatrogasnog natjecanja u Vukojevcima te da je u protekloj godini na području Zajednice bilo 98 požarnih i 138 tehničkih intervencija, pri čemu se bilježi blagi porast požara otvorenog prostora. Istaknuo je i zadovoljstvo suradnjom s Gradom i gradonačelnikom.

Financijsko izvješće za 2022. godinu podnio je zapovjednik Vatrogasne zajednice Danijel Matković, a izvješća su prihvaćena jednoglasno.

- Na skupštini smo čuli pregršt aktivnosti Vatrogasne zajednice Našice, na kojima im čestitam. Posebno bih pohvalio rad s najmlađim kadrovima i brojne uspjehe na natjecanjima, no svakako treba istaknuti i veliki broj intervencija. Želim vam nastavak kvalitetne suradnje i u narednom razdoblju, a Osječko-baranjska županija će i dalje pomagati razvoju dobrovoljnog vatrogastva i s opremanjem prostora i nabavom vozila kako bi sigurnost naših građana bila na potrebnoj razini - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba kazao je da je Vatrogasna zajednica Našice jedna od najvećih u Osječko-baranjskoj županiji. Prošle godine intervenirali su prosječno svaki treći dan te im je poželio što manje intervencija, a što više natjecanja, druženja i zajedništva po kojemu su vatrogasci i prepoznati na našičkom području. Naglasio je kako je zadatak svih udruga okupljati i uključivati mlade u svoj rad, što vatrogascima i uspijeva te im Grad daje maksimalnu potporu.

Vatrogasnoj zajednici Našice na radu su čestitali i pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec, predsjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zdenko Čarapar i načelnici susjednih općina.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1350#sigProId43f06aea94

Izvor: Radio Našice

Plan raspodjele sredstava prema Programu javnih potreba u kulturi za 2023. godinu

Nakon objavljivanja Javnog poziva za predlaganje programa za Program javnih potreba u kulturi Osječko-baranjske županije za 2023. godinu te provedenog vrednovanja prijavljenih programa i projekata župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić donio je 14. ožujka 2023. godine Plan raspodjele sredstava prema Programu javnih potreba u kulturi na području Osječko-baranjske županije za 2023. godinu.

Sredstvima u iznosu od 221.000,00 eura (1.665.124,50 kuna) sufinancirat će se 173 programa i projekata ustanova, udruga, umjetničkih organizacija i pojedinaca koji svojom djelatnošću doprinose razvoju kulture na području cijele Osječko-baranjske županije.

Javnim pozivom obuhvaćena su bila sljedeća programska područja: djelatnost zaštite, očuvanja i održivog upravljanja kulturnom baštinom, knjižnična, nakladnička i knjižarska djelatnost, muzejska i arhivska djelatnost, glazbena i glazbeno-scenska umjetnost, dramska i plesna umjetnost, vizualna umjetnost i audiovizualna djelatnost, interdisciplinarna i nova umjetnička i kulturna praksa i međunarodna kulturna suradnja i mobilnost.

Plan raspodjele sredstava prema Programu javnih potreba u kulturi za 2023. godinu:

https://www.obz.hr/images/Plan_raspodjele_sredstava_prema_Programu_javnih_potreba_u_kulturi_na_podrucju_Osjecko-baranjske_zupanije_za_2023._godinu.pdf  

Zaštita podataka u poslovanju - novi besplatni seminar u organizacije Osječko-baranjske županije

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom Zaštita podataka u poslovanju.

Seminar će se održati 31. ožujka 2023. godine u Maloj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, I. kat, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavanje će održati Darko Bušić i Siniša Karamarković iz tvrtke "Imputo informatika".

U svijetlu trenutnih događaja kada je sve više poslovnih subjekata, odnosno kada su njihovi sustavi hakirani, važno je znati kako se zaštititi od kibernetičkih napada, te kako i dalje sačuvati svoje podatke. Svrha ovog seminara je osvijestiti polaznike s čime se sve mogu suočiti i kako se najbolje zaštititi. Seminar je zamišljen kao interaktivna radionica, a namijenjen je svim poduzetnicima.

Sadržaj seminara:

  • Zaštita računala
  • Zaštita lokalne mreže
  • Sigurnosna kopija podataka
  • Organizacija i rad s podacima te njihovo spremanje
  • Rasprava

Za sudjelovanje na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta "Poduzetnički obzor" najkasnije do 30. ožujka ove godine.