Vijesti

OBŽ otvorila tri javna poziva za potpore u ruralnom turizmu

Osječko-baranjska županija objavila je danas (2. svibnja 2023. godine tri javna poziva za prikupljanje prijava za dodjelu potpora iz Proračuna Osječko-baranjske županije za 2023. godinu za ulaganja u razvoj i unaprjeđenje ruralnog turizma, zatim za ulaganja u autohtonu eno i gastro ponudu te za organizaciju i sudjelovanje na manifestacijama. Ukupna vrijednost planiranih potpora iznosi 167.230,00 eura, a o kriterijima, rokovima i ostalim informacijama o objavljenim javnim pozivima na konferenciji za medije govorila je Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije.

- Osječko-baranjska županija je danas objavila tri javna poziva za potpore u ruralnom turizmu, za koje je iz Proračuna ukupno izdvojeno 167.230,00 eura. Pozivi se odnose na unaprjeđenje i razvoj, odnosno izgradnju, dogradnju i proširenje objekata te smještajnih kapaciteta, ali i podizanja konkurentnosti i ulaganja u marketinške aktivnosti za što je Županija izdvojila 132.723,00 eura. Prijaviti se mogu svi koji su troškove generirali od 9. lipnja 2022. godine, a potpora je 50% prihvatljivih troškova, odnosno maksimalno 3.981,00 eura. Poziv je otvoren do 16. svibnja ili do utroška sredstava. Drugi javni poziv odnosi se na potpore za eno i gastro ponudu, a riječ je o pozivu za sve subjekte koji nude hranu i piće lokalnih poljoprivrednih proizvođača i imaju s njima sklopljene ugovore. Sufinanciranje je 50% plaćenih računa, a priznajemo račune koji su plaćeni od 28. lipnja 2022. godine, odnosno od dana zatvaranja javnog poziva prethodne godine. Treći javni poziv odnosi se na organizaciju sudjelovanja na manifestacijama i sajmovima, za troškove kotizacija i zakupa štandova, za što izdvajamo 21.235,00 eura, a maksimalno jedan prijavitelj može ostvariti potporu od 6.636,00 eura. Potonja dva javna poziva otvorena su do daljnjega, do utroška sredstava - kazala je pročelnica Tatjana Turalija.

Podsjetila je kako je prošle godine prvi javni poziv zatvoren već nakon šest dana, a u Odluci su troškovi bili prihvatljivi od 1. studenoga. - Uvidjeli smo da se sredstva utroše puno ranije te smo sada na sjednicu Županijske skupštine stavili Odluku kojom ćemo pokriti i razdoblje prije 1. studenoga. Sve informacije dostupne su na mrežnim stranicama Osječko-baranjske županije (https://www.obz.hr/index.php/natjecaji-i-javni-pozivi-u-tijeku), ali i izravno u Upravnom odjelu za turizam, kulturu i sport OBŽ (Trg Lava Mirskog 3A) te na telefonskom broju 031/221-561 - poručila je pročelnica Turalija.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1326#sigProIdafe84b63e4

Obilježen Dan Grada i 139. rođendan Belišća

Program obilježavanja Dana Grada i 139. rođendan Belišća počeo je sredinom travnja i traje do 7. svibnja, dakako uz mnoštvo različitih programa i aktivnosti u koje su uključene gradske institucije, udruge i sportski klubovi. Središnji dio programa upriličen je danas (30. travnja 2023. godine) održavanjem Svečane sjednice Gradskog vijeća Grada Belišća, potom i tradicionalnim druženjem građana na obali Drave.

Predsjednik Gradskog vijeća grada Belišća Dario Fletko i zamjenica gradonačelnika Ljerka Vučković uručili su danas najviša gradska javna priznanja zaslužnim građanima i tvrtkama. Plaketu „Grb grada Belišća“ dobili su Vladimir Lakat, Zvonimir Hajnc, Ivica Anić, Danijel Holjevac, Branko Horvat, Zvonimir Šimenić i Tomislav Šimić-Jelić. Plaketa „S. H. Gutmann“ dodijeljena je Buffetu „Kino“, vlasnika Rakipa Rakipovića, tvrtki Centurion d.o.o. i tvrtki Gebruder d.o.o. Bizovac, dok je Plaketa za životno djelo „Zlatni list“ posthumno dodijeljena Draganu Ostojiću za izuzetna ostvarenja i doprinos humanitarnom, sportskom, rekreativnom i sveukupnom životu grada Belišća.

Zamjenica gradonačelnika Ljerka Vučković je govorila u osobno ime i u ime gradonačelnika Dinka Burića. Naglasila je najvažnije projekte u protekloj godini, među kojima je projekt uređenja pristupnih površina, kao i obnova središnjeg gradskog trga i Palače Gutmann, izgradnja novog poduzetničkog inkubatora, obnova i opremanje Vatrogasnog doma u Bistrincima te projekt kojim je obnovljen Gutmannov parni vlak kao zaštićeno kulturno dobro i dio Muzeja Belišće. Od novih projekata istaknula je dovršetak procedure otvaranja nove tvornice tissue papira, projekte rekonstrukcije gradskog bazena i ulaganja u obnovljive izvore energije. Istaknula je iznimno dobru suradnju s resornim ministarstvima i Osječko-baranjskom županijom.

Sjednici su nazočili ministar obrane Mario Banožić kao izaslanik predsjednika Vlade RH, saborski zastupnik Goran Ivanović, ujedno i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić i drugi uzvanici.

Zamjenik župana Josip Miletić je svim građanima Belišća čestitao Dan Grada te poželio nastavak uspješnog razvoja. - Grad Belišće konstantno pokazuje sustavnost u funkcioniranju te danas nije isti grad kao prije pet godina. Grad se rapidno razvija, povećava se kvaliteta života, a vidimo brojne projekte koji su napravljeni, od koji je dio u suradnji s Osječko-baranjskom županijom, kazao je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1326#sigProId0abec74e3a

Foto: Belišćanski list

Obilježena 32. obljetnica osnutka 3. gardijske brigade "Kune"

Treća gardijska brigada “Kune” danas (29. travnja 2023. godine) je obilježila 32. obljetnicu osnutka prigodnim i svečanim programom kojem su nazočili brojni gosti. Nakon svete mise u Crkvi “Preslavnog imena Marijina”, položeni su vijenci i zapaljene svijeće kod Spomen obilježja pripadnicima 3. gbr. Kune u sveučilišnom kampusu, a potom je održana svečana Akademija te prigodna izložba fotografija i ratnih eksponata iz Domovinskog rata. Svečanom obilježavanju nazočio je i župan Ivan Anušić, a uz izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora i saborskog zastupnika Stipana Šašlina, brojne generale i časnike iz Domovinskog rata te predstavnike jedinica lokalne samouprave Osječko-baranjske i Vukovarsko- srijemske županije, pozivu se odazvao i ministar obrane Mario Banožić.

- Ovo je postrojba iz koje dolazi najveći broj poginulih hrvatskih branitelja, njih 391, uz 1088 ranjenih i 15 nestalih pripadnika. To su velike i tragične brojke, ali brojke koje ju čine najvećom, najsnažnijom i najhrabrijom postrojbom iz Domovinskog rata, zbog čega joj i mi danas moramo odavati dužno poštovanje. Dojma sam da se malo zna u javnosti da je upravo 3. gbr dala najveći broj poginulih branitelja i da je ratovala diljem cijele Hrvatske dajući svoj doprinos u stvaranju našeg suvereniteta – kazao je župan Anušić.

Predsjednik Udruge veterana 3. gardijske brigade “Kune” Tihomir Kmet naglasio je kako su sjećanja na ratna zbivanja i dalje svježa.

- Prije svega sjećamo se i razmišljamo o našim poginulim pripadnicima čiji su životi položeni na oltar domovine. To su ljudi koji su svojom žrtvom zaslužili da ih se sjećamo ne samo mi, njihovi suborci, već cijela država – istaknuo je Kmet i dodao da je u Udruzi trenutno aktivno 600-njak članova.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1326#sigProIdaae6a59fed

Mario Romulić, HPD Bršljan-Jankovac i Danubeparks dobitnici Zelene povelje OBŽ

Zelena povelja Osječko-baranjske županije, najviše javno priznanje za doprinos očuvanju okoliša te osiguravanju i poboljšavanju kakvoće življenja za dobrobit sadašnjih i budućih naraštaja na području županije, danas (26. travnja 2023. godine) dodijeljena je ovogodišnjim laureatima, a to su Mario Romulić, Hrvatsko planinarsko društvo „Bršljan-Jankovac“ Osijek i udruga Danubeparks. Na prigodnoj svečanosti Povelje je dobitnicima uručio zamjenik župana Josip Miletić.

Mario Romulić dobitnik je Zelene povelje OBŽ za izuzetnu djelatnost i ostvarene rezultate u oblikovanju i razvijanju svijesti o potrebi cjelovitog očuvanja vrijednosti biološke raznolikosti prirodnih zajednica i ekološkog sklada kao uvjeta za zdravi i održivi razvoj, HPD „Bršljan-Jankovac“ Osijek nagrađen je za značajnu djelatnost u razvijanju ekološke svijesti i promicanja potrebe zaštite okoliša među građanima, dok je Udruga Danubeparks priznanje dobila za povezivanje zaštićenih područja u slivu rijeke Dunav, osiguranje cjelovitosti ekosustava unaprjeđenje rijeke Dunav kao biološkog koridora, podržavanje održivog upravljanja prirodnim resursima i podizanja svijesti javnosti o važnosti zaštite Dunava.

- Osječko-baranjska županija dodjeljuje Zelenu povelju osobama i udrugama koje su osobito zaslužne za očuvanje prirode jer nam je važno da se aktivnosti na očuvanju i zaštiti prirode prenose i na nove mlade generacije te da se svakodnevno brinemo o sustavu okoliša i svemu što nas okružuje. U našoj županiji postoje brojni projekti na tom području, pa čestitam svima na realiziranim projektima, a naglašavam da Županija jest i bit će partner u svemu što se čini dobro za naš ukupni razvoj - rekao je zamjenik župana Josip Miletić. Čestitao je dobitnicima i poželio da im nagrada bude poticaj za nastavak očuvanja prirode.

Nazočnima na svečanosti u ime nagrađenih obratio se Mario Romulić, koji je Zelenu povelju Osječko-baranjske županije dobio i 2004. godine.

- Nakon skoro 20 godina ponovo sam dobio Zelenu povelju što znači da Osječko-baranjska županija cijeni i poštuje što radim i što pokušavam i drugima usaditi, a to je potreba za zaštitom prirode, za što većom bioraznolikošću. Naime, ovo što se trenutno događa s planetom Zemljom i našim krajem ne ide na dobro. Svjedoci smo elementarnih nepogoda i promjena klime te i stoga postoji velika potreba za promicanjem zdravijih načina života, bioraznolikosti i pokušaja života u skladu s prirodom - rekao je Mario Romulić, poznati fotograf, snimatelj, producent, dizajner, izdavač, ali i osnivač je i vlasnik OPG-a „Čudesna šuma“ u Bilju, što je povod i razlog da mu Osječko-baranjska županije ponovno dodijeli svoje najviše „zeleno“ javno priznanje. Njegova je vizija i misija, koju i ostvaruje, ugodno i zdravo živjeti na i od svog imanja, proizvoditi najzdraviju i najkvalitetniju hranu, promovirati zdrav život.

Naglasio je da su priznanja poticaj i potvrda da radite ispravno te poručio: - Promatrajte i volite prirodu, učite od nje i živite u skladu s prirodom!

HPD „Bršljan - Jankovac“ Osijek djeluje već 128 godina te je najstarije planinarsko društvo u Slavoniji i Baranji. - Naš cilj je educirati ljude i ekološki ih povesti u prirodu, što znači da uživamo u prirodi, ali je ne uništavamo nego je samo gledamo, biljke ne beremo nego fotografiramo. Mi smo ravničarsko društvo, pa je nekomu malo čudno što smo planinarsko, no davno prije su naši preci zaključili da je boravak u prirodi i planini vrlo bitan te da se tjedno barem dva sata treba biti u planini, u kisiku, ozonu, među biljkama i životinjama i to pospješuje naše razmišljanje, proširuje dušu i relaksira tijelo - poručio je Miro Mutter, predsjednik HPD „Bršljan - Jankovac“.

Predsjednik udruge Danubeparks Vlatko Rožac kazao je kako dodijeljena nagrada znači da je prepoznat i cijenjen dugotrajan rad udruge Danubeparks na zaštiti prirode i promicanju kulturnih vrijednosti rijeke Dunav u devet država, a uskoro i deset.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1326#sigProIda7350c9794

Skupština OBŽ: Realizirani projekti i pozitivna percepcija omogućavaju pravi razvoj

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (25. travnja 2023. godine) održana je 20. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije. Sjednicu je vodila predsjednica Skupštine Ivana Bagarić, a vijećnici su razmatrali ukupno 40 točaka dnevnog reda. Većina se odnosila na donošenje odluka iz područja školstva, zdravstva, prostornog uređenja i drugih temeljnih županijskih nadležnosti. Razmatrana su tako izvješća o programima javnih potreba i radu županijskih ustanova, statusu i problematici hrvatskih branitelja, nezaposlenosti i zapošljavanju, stanju sigurnosti na području županije, zatim niz informacija među kojima i informacija o sudjelovanju Osječko-baranjske županije u prijavi i provedbi projekta „Centar za starije osobe Našice“ Grada Našica.

U „aktualnom satu“ pitanja i prijedloge županu postavili su vijećnica Sanja Bježančević, vijećnici Krešimir Čabaj, Ivica Mandić, Boris Piližota, Marjan Tomas, Vinko Kuduz, Samir Haj Barakat, Zlatko Ahić, Marko Bogatić i Domagoj Mikulić, a na njih su odgovorili župan Ivan Anušić i zamjenik župana Mato Lukić.

Župan Ivan Anušić je naglasio kako se svi projekti realiziraju planiranom dinamikom te izrazio zadovoljstvo što su pozitivna izvješća Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o stanju na području Osječko-baranjske županije. Naime, broj nezaposlenih se kontinuirano smanjuje, a povećava ukupni broj zaposlenih i novih radnih mjesta. Već se bilježi i nedostatak radne snage, što se može lako uočiti i po broju stranih radnika koji pristižu na područje županije.

- Gospodarski centar OBŽ i Regionalni distribucijski centar za voće i povrće OBŽ, kao i izgradnja I. gimnazije su strateški projekti koje je Osječko-baranjska županija projektirala, radila i financirala u suradnji s EU fondovima ili ministarstvima. To su projekti koji su najavljeni još u predizbornoj kampanji 2017. godine, a sada su završeni, odnosno izgradnja Gimnazije je u tijeku. To nisu projekti tipa biciklističke staze ili sportske dvorane gdje se odvijaju određene aktivnosti, pa imate samo troškove za zaposlene, električnu energiju i održavanje te infrastrukture. To su projekti koji daju dodanu vrijednost, koji generiraju konkurentniju i kvalitetniju poljoprivredu, gospodarstvo i poduzetništvo. Ti veliki projekti su otvoreni u razmaku od dva mjeseca, a oba su vrhunski i na korist svih građana, i zato bez obzira na različite političke opcije dobre projekte trebaju svi podržati i sudjelovati u njihovoj realizaciji - rekao je župan Ivan Anušić.

Najavio je potom niz javnih događanja u Gospodarskom centru OBŽ (konferencija Advetre, konferencija o umjetnoj inteligenciji, Dan Osječko-baranjske županije, Sajam lova i ribolova, konferencija Agro Rocks, Jesenski sajam, konferencija Ministarstva poljoprivrede…) te naglasio kako će se u uredima GC-a kreirati kako i što bolje pripremati, ostvarivati i ojačavati gospodarstvo i poduzetništvo, i to kako pojedinih poduzetnika tako i ukupnu poduzetničku klimu u županiji.

- Problemi oko demografije, gospodarstva, radnih mjesta i plaća ne rješavaju se preko noći i tko god kaže da će to riješiti u jednom mandatu ne govori istinu. To su problemi koji se rješavaju strategijom, kvalitetnim i kontinuiranim radom. Šest godina radimo u tom smjeru i sada se pokazuju rezultati te smatram da idemo u dobrom smjeru. No, trebat će još puno rada, projekata i dobre „vibre“ kod svih nas da se prepozna prednosti i kvalitete života na ovom području. Uostalom, najteži zadatak bio je promijeniti lošu sliku i percepciju o Slavoniji, no uspijevamo, pa će i posla biti sve više - poručio je župan.

Pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija najavila je da će od 2. svibnja 2023. godine biti otvorena tri javna poziva u ruralnom turizmu (za unaprjeđenje i razvoj, eno i gastro ponudu te manifestacije) za što je u proračunu ove godine osigurano 162.700 eura.

- Osječko-baranjska županija nastavlja poticati izvrsnost učenika osnovnih i srednjih škola, kao i njihovih mentora te smo donijeli odluku o nagrađivanju učenika kojom svi koji su imali ocjenu 5,0 od početka do kraja školovanja dobivaju nagradu u vrijednosti 200 eura, a srednjoškolci s ocjenama od 4,7 do 5,0. Osim toga, učenici koji na državnim natjecanjima budu među tri najviše plasirana dobit će nagrade, a i njihovi mentori - rekla je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul o jednoj od točaka današnje sjednice Županijske skupštine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1326#sigProId970e7de0b9

Proljetnim sajmom otvoren Gospodarski centar OBŽ – najmoderniji sajamski prostor na istoku Hrvatske

Nakon samo 20 mjeseci od početka izgradnje, u Osijeku je danas (21. travnja 2023. godine) Proljetnim sajmom otvoren Gospodarski centar Osječko-baranjske županije. Riječ je o kapitalnom strateškom projektu Osječko-baranjske županije vrijednom 9,5 milijuna eura, koji će osigurati novu poslovnu infrastrukturu i prostore za gospodarske manifestacije, sajmove i kongresna događanja, čime će značajno unaprijediti poduzetničku klimu te povećati gospodarsku vidljivost Županije, ali i cijele regije. Investicija je financirana sredstvima Osječko-baranjske županije, Europske unije i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te je izgrađena u partnerstvu s Gradom Osijekom.

- Izgradnjom Gospodarskog centra OBŽ nastavljamo niz kapitalnih infrastrukturnih investicija kojima stvaramo preduvjete za još snažniji gospodarski rast. Nakon Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće koji smo otvorili u veljači, Gospodarskim centrom zaokružujemo potporu poljoprivredi i gospodarstvu, a nastavljamo i s pripremom brojnih drugih projekata. Cilj nam je osnažiti gospodarsku aktivnost kao preduvjet otvaranja novih radnih mjesta i poboljšanja životnih uvjeta stanovnika istoka Hrvatske te povratka mladih obitelji. U kontinuitetu raste BDP na našem području, povećava se zaposlenost kao i broj novoosnovanih tvrtki i obrta, a sve je veći interes i stranih investitora za Osječko-baranjsku županiju - istaknuo je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

Svečanosti otvorenja nazočili su predsjednik Vlade Andrej Plenković, gradonačelnik Osijeka Ivan Radić kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, ministrica Marija Vučković, ministri Davor Filipović i Šime Erlić kao i brojni saborski zastupnici, gradonačelnici i načelnici te drugi uvaženi gosti.

- Ova investicija je prava greenfield investicija koja je pokazala sjajnu suradnju grada, županije, Vlade RH i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU u vrijeme ministrice Tramišak i ministra Erlića. Predstoji nam privući dodatne domaće i strane investicije koja će osigurati nova radna mjesta za mlade obitelji. Nedavno smo otvorili dio Koridora VC kroz Baranju, Regionalni distribucijski centar za voće i povrće Osječko-baranjske županije i vjerujem da će se investicijski val na istoku Hrvatske nastaviti i ubuduće i to uz podršku Vlade RH - poručio je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković te dodao kako je ovo godina realizacije kapitalnih projekata za Osječko-baranjsku županiju.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović istaknuo je prilikom svečanog otvorenja Gospodarskog centra OBŽ kako je izgradnja novog objekta i otvorenje sajma još jedna velika investicija Osječko-baranjske županije kojom se nastavlja kontinuirani pozitivan rast gospodarstva županije, a iznimno kvalitetnim upravljanjem Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom privlače se i nove investicije na istok Hrvatske.

Proljetni sajam, koji broji 170 izlagača iz zemlje i inozemstva na više od 2.500 m2 zatvorenog i 8.000 m2 otvorenog izložbenog prostora, posjetiteljima će nuditi svoje proizvode tijekom ovog vikenda, a Osječko-baranjska županija pripremila je i dodatni trodnevni program u suradnji s partnerima Regionalnim centrom kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu, Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, Ekonomskim fakultetom i Fakultetom agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, Udruženjem obrtnika Osijek i Turističkom zajednicom Osječko-baranjske županije.

- Čestitam županu Anušiću na ovom projektu koji je sufinanciran europskim novcem i uz podršku Grada Osijeka. Da rad Grada i Županije prepoznaju i izvan granica Hrvatske govore strane investicije, a Gospodarski centar koji je danas otvoren bit će vjetar u leđa svim gospodarskim aktivnostima na našem području - naglasio je gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić.

Osječko-baranjska županija kao predvodnica razvoja istoka Hrvatske, koja posljednjih godina bilježi sve bolje poslovne rezultate, ovom će investicijom stvoriti preduvjete za podizanje gospodarske vidljivosti regije i unaprjeđenje poduzetničke klime te će omogućiti razvoj novih proizvoda i usluga malih i srednjih poduzeća, razvoj usluga poduzetničkih potpornih institucija za mala i srednja poduzeća te razvoj mreže poslovnih komunikacija.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1326#sigProIdb4a16c55e7