Vijesti

„Na prvoj crti zdravlja“ - konferencija o zaštiti i unaprjeđenju zdravlja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji

U Osijeku je danas (20. travnja 2023. godine) otvorena 3. Hrvatska konferencija o zaštiti i unaprjeđenju zdravlja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom „Na prvoj crti zdravlja“. Organizatori konferencije su Zagrebački institut za kulturu zdravlja (ZIKZ) i Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine (CEPAMET) Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a skup su podržali i drugi suorganizatori i pokrovitelji.

Konferencija „Na prvoj crti zdravlja“ održava se od danas do 22. travnja 2023. godine u Osijeku i Vukovaru, a predstavlja nastavak projekta koji je započeo prije osam godina donošenjem strategije zaštite i unaprjeđenja zdravlja hrvatskih branitelja. Kako ističe predsjednik Znanstvenog odbora prof. dr. sc. Veljko Đorđević, zabrinjavajući podaci o pobolu i smrtnosti braniteljske populacije zahtijevaju zajedničko okupljanje i hitne, sveobuhvatne aktivnosti posvećene njihovom zdravlju, pa se na novoj nacionalnoj konferenciji želi sveobuhvatno raspraviti o najnovijim znanstvenim i stručnim iskoracima vezanim uz zdravlje ove populacije, dosadašnjim postignućima koje su učinile hrvatske institucije i organizacije te o zajedničkim koracima koje treba učiniti u budućnosti.

- Konferencije je posvećena temi koja je u Hrvatskoj već dugo problematična i o kojoj se mora razgovarati, a i javnost bi trebala znati činjenice o hrvatskim braniteljima, njihovom zdravlju i smrtnosti. Od završetka Domovinskog rata 1996. godine do 2019. godine bilo je više od 3.200 suicida hrvatskih branitelja, što se i dalje nastavlja, ali se ne zna točne podatke. Nevjerojatan je broj hrvatskih branitelja koji već u svojim 50-im godinama umiru od karcinoma, zatajenja srca i drugih bolesti. To je veliko pitanje za cijelu Hrvatsku jer očito postoji problem koji nismo uspjeli detektirati i riješiti, a možda će se na ovoj konferenciji postići korak bliže u utvrđivanju razloga takvog stanja - rekao je župan Ivan Anušić.

Naglasio je da je dobro što na nacionalnoj razini postoje preventivni sistematski zdravstveni pregledi za hrvatske branitelje, što je vjerojatno pomoglo da se mnogi hrvatski veterani liječe na vrijeme i tako spase njihovi životi. Zaključio je kako su suicidi, iznenadne smrti i teška oboljenja povezani s Domovinskim ratom te da naše društvo nakon 28 godina od završetka rata mora naći pravi odgovor na ta pitanja, pri čemu može koristiti i iskustva zemalja koje imaju slična iskustva.

- Danas su Osijeku ne samo psihijatri, psiholozi i socijalni radnici nego cjelokupna medicina, i kardiolozi, internisti, onkolozi i druge struke kako bi zajednički zaključili što možemo učiniti. Naime, posljedice rata osjećaju se i 30 godina nakon rata, ostavile su traga na mnogim organima, organskim sustavima i kvaliteti života hrvatskih branitelja, a na nama, zdravstvenim profesionalcima je velika zadaća kako komunicirati, približiti se i na najbolji način sanirati posljedice koje su nastale ili nastajale niz godina. Zato smo se ovdje okupili da interdisciplinarno i intersektorski dogovorimo što i kako u budućnosti. Na žalost, Hrvatska je mala zemlja s velikim brojem osoba koje su stradale tijekom Domovinskog rata. Neki su izgubili članove obitelji, veliki broj je doživio ogromne traume i posttraumatske stresne poremećaje, a posljedice toga se ogledaju na tjelesnim sustavima i danas - rekao je Veljko Đorđević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1332#sigProId10830117f8

Obilježen Dan Općine Bizovac i 30. godišnjica utemeljenja

U Edukativnom centru u Bizovcu sinoć (19. travnja 2023. godine) održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Bizovac, što je bio i središnji dio programa obilježavanja Dana Općine Bizovac i 30-te godišnjice utemeljenja ove jedinice lokalne samouprave. Sjednici, koju je vodio predsjednik Općinskog vijeća Nikola Lacković, nazočili su i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić u svojstvu izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, načelnici susjednih općina i gradova te predstavnici društvenog života Općine Bizovac.

Općinski načelnik Srećko Vuković govorio je o najvažnijim završenim i aktualnim projektima i aktivnostima na području općine, prije svega o izgradnji komunalne i javne infrastrukture, ulaganjima u školstvo, zdravstvo, socijalne programe, vatrogastvo, gospodarstvo, sport, udruge. Zahvalio je na suradnji i potpori u realizaciji projekta koju je općina imala s resornim ministarstvima, Osječko-baranjskom županijom i susjednim općinama i gradovima.

Zamjenik župana Josip Miletić nazočnima na sjednici i svim mještanima čestitao je Dan Općine i jubilarnu godišnjicu njena utemeljenja. Naglasio je veliki značaj ulaganja u infrastrukturu, osobito prometnu kao što je rekonstrukcija dionice državne ceste kojom je Bizovac povezan s Osijekom, a u čijem su sklopu uređene biciklističke staze i drugi potrebni zahvati. Istakao je i ulaganja u školstvo, zdravstvo, vatrogastvo i udruge, u čemu je Općina imala i imat će potporu Osječko-baranjske županije.

- Vidimo da Općina Bizovac iz godine u godinu ide snažnim koracima naprijed, a želim da se tako nastavi i ubuduće te da zadrži svoj prepoznatljiv status - rekao je Miletić.

Pojedincima i kolektivima koji su ostvarili zapažene rezultate u proteklom razdoblju dodijeljena su javno priznanja. Primili su ih Ivica Teskera, Josip Zimmerman, Radomir Brkić, Željko Vidaković te predstavnici tvrtke „Firmo“ d.o.o., Udruge pčelara „Valpovština“ Valpovo i Glasa Slavonije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1332#sigProIdf3ca3aa151

Na Proljetnom sajmu u Gospodarskom centru OBŽ predstavit će se domaći i strani izlagači

Danas (u četvrtak, 20. travnja 2023. godine) u tijeku su posljednje pripreme za otvorenje Proljetnog sajma koji će se prvi put održati u novom, reprezentativnom prostoru Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije na adresi Gospodarska zona 10 u Osijeku.

Otvorenje Proljetnog sajma za posjetitelje je sutra (u petak, 21. travnja 2023. godine) u 13.00 sati, a Osječko-baranjska županija je u suradnji s GPP-om Osijek za sve posjetitelje osigurala i besplatnu autobusnu liniju koja prometuje od Gajevog trga u Osijeku do Gospodarskog centra OBŽ. Autobusi polaze s Gajevog trga svaki puni sat (u petak od 13.00 sati, a u subotu i nedjelju od 10.00 sati). Povratna linija kreće ispred Gospodarskog centra također svakih sat vremena; u petak polazi od 13.30 sati, u subotu i nedjelju od 10.30 sati do zatvaranja sajma. 

Proljetni sajam ove je godine okupio 170 izlagača iz Hrvatske i inozemstva na više od 2.500 m2 zatvorenog i 8.000 m2 otvorenog izložbenog prostora. Posjetitelje će tijekom prvog dana sajma zabavljati Mia Dimšić, DJ Flegma, TS Džentlmeni i Fluentes, a tijekom sva tri dana sajma u dvoranama Gospodarskog centra OBŽ održavat će se radionice i predavanja u suradnji s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu, Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, Ekonomskim fakultetom i Fakultetom agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, Udruženjem obrtnika Osijek i Turističkom zajednicom Osječko-baranjske županije.

Kako ističe župan Ivan Anušić, novi multifunkcionalan prostor i novi pristup sajamskoj manifestaciji kao poslovnu priliku prepoznale su i najveće tvrtke s područja Osječko-baranjske županije, koje će također predstaviti svoje proizvode i programe. Među njima je i Nexe Grupa, vodeći proizvođač građevinskih materijala, prepoznat po društveno odgovornom poslovanju i održivom stvaranju novih vrijednosti, a predstavit će široki asortiman građevinskih materijala poput cementa, betona, agregata, betonskih elemenata, crijepa i cigle.

- Na ovogodišnjem Proljetnom sajmu u Osijeku, Ancona Grupa predstavit će se s hotelskom sobom linije Hospitality i jednim uredom iz Office line linije. U sklopu brenda Modul predstavit ćemo nekoliko raznih proizvoda kako bismo prikazali šarolikost mogućnosti našeg asortimana - poručuju iz Ancone.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1332#sigProIde89c7a2dfe

- Saponia, kao jedan od najvećih proizvođača deterdženata u regiji, ove godine obilježava 55 godina uspješnog postojanja Faks helizima na tržištu. Posebno nam je zadovoljstvo da ćemo ovaj važan jubilej predstaviti na Proljetnom sajmu u predivnom prostoru novog Gospodarskog centra OBŽ i omogućiti posjetiteljima da se upoznaju s novim Faksom, kao i svim proizvodima Saponije, Kandita i Koestlina - ističu iz Saponije. 

Osječko-baranjska županija predstavit će se kroz program namijenjen najmlađima, a Regionalni centar kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke škole Osijek u subotu će kroz kuharski show predstaviti strukovna zanimanja te bogatu gastro i eno ponudu kao turističke adute istoka Hrvatske.

Dan Općine Drenje

Povodom Dana Općine danas (20. travnja 2023. godine) održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Drenje, koja okuplja čak 12 naselja (Drenje, Kućanci Đakovački, Preslatinci, Pridvorje, Slatinik Drenjski, Paljevina, Bučje Gorjansko, Podgorje Bračevačko, Potnjani, Bračevci, Borovik i Mandićevac). Tim povodom općinski načelnik Slavko Dešić je svim mještankama i mještanima uputio čestitku.

- Možda nismo među najvećim općinama u Republici Hrvatskoj, ali smo zato općina s ljudima velikog srca, koji su uvijek jedni drugima na raspolaganju te koji se bore iz dana u dan kako bismo svi zajedno izgradili bolju budućnost - poručio je.

Nazočnim vijećnicima, kao i svim mještanima, Dan Općine čestitao je i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Poželio im je uspješan nastavak svih projekata, a naglasio kako će, kao i do sada, u tomu imati punu potporu Osječko-baranjske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1332#sigProId83235e7db2

Obilježen Jom hašoa, Dan sjećanja na žrtve holokausta

U povodu obilježavanja Jom hašoe, Dana sjećanja na žrtve holokausta, predstavnici Židovske općine Osijek, Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka danas (18. travnja 2023. godine) položili su vijence kod spomenika ,,Majka i dijete” u Osijeku u Parku Oskara Nemona, osječkog kipara židovskog podrijetla koji je autor spomenika i po komu je nazvan park.

- Danas je Jom hašoa, dan koji mi Židovi obilježavamo na dan ustanka u Varšavskom getu. Ovaj dan nije odabran zato da bi obilježavao žrtvu nego slavio hrabrost, junaštvo i prkos u stvarnim okolnostima koje su bile izvan domašaja i mogućnosti svih koji su u njima sudjelovali - rekao je predsjednik Židovske općine Osijek Damir Lajoš.

U ime Osječko-baranjske županije vijenac je položio zamjenik župana Josip Miletić, a u ime Grada Osijeka zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković.

- Danas se prisjećamo žrtava holokausta, uz želju i poruku da učimo iz povijesti kako se takvi događaji više nikada ne bi ponovili - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1332#sigProId415671cf59

Proljetni sajam u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije

Svega nas nekoliko dana dijeli od otvorenja Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije i Proljetnog sajma koji je prva manifestacija koja će se održati u novom, reprezentativnom prostoru. Stoga je danas (18. travnja 2023. godine) predstavljen bogat program Sajma koji će podići ljestvicu i otvoriti novu stranicu sajmovanja na istoku Hrvatske.

- Nakon desetljeća sajmovanja na neadekvatnom prostoru Pampasa, kako je župan Anušić i najavio na prošlom, jesenskom sajmu, sada je za sve gospodarske aktivnosti na području Osijeka i Osječko-baranjske županije konačno izgrađen moderan i funkcionalan prostor, primjeren različitim poduzetničkim aktivnostima. Novi će Gospodarski centar OBŽ imati multifunkcionalnu ulogu te će osim sajmovanja služiti za održavanje manjih ili većih kongresa, konferencija, seminara i niza drugih aktivnosti usmjerenih jačanju gospodarske aktivnosti na istoku Hrvatske - rekao je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i podsjetio kako je riječ o investiciji vrijednoj oko 9,5 milijuna eura.

Cilj ove investicije je dodatno osnažiti gospodarsku aktivnost na području županije, pa i šire.

- Grad Osijek i Osječko-baranjska županija imaju izuzetno dobru suradnju u realizaciji niza projekata, pa tako i u izgradnji Gospodarskog centra OBŽ. Zahvaljujem županu Ivanu Anušiću na inicijativi, jer je riječ ne samo o sajamskom prostoru koji je bio nužan gradu Osijeku, Osječko-baranjskoj županiji i cijelom istoku Hrvatske, već i multifunkcionalnom centru izuzetne dodane vrijednosti - istaknuo je zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin.

Pročelnica UO za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović naglasila je kako, uz izložbeno-prodajne sadržaje, Proljetni sajam donosi i niz dodatnih programa.

- Središnji mjesto bit će pozornica na kojoj će se organizirati niz različitih događanja. Već prvog dana predviđeni su zabavni sadržaji i glazbeni nastupi više izvođača, istovremeno u dvoranama će biti stručna predavanja koje organiziraju sponzori sajma, a poseban dio sajma rezerviran je za predstavljanje gospodarskih i ostalih komora. U subotu je na centralnoj pozornici predviđen program koji organizira Regionalni centar kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke škole Osijek s ciljem promocije lokalnih proizvoda kao turističkih aduta županije. Poslijepodne će se predstaviti frizeri i kozmetičari nudeći posjetiteljima svoje usluge - kazala je pročelnica Katavić Milardović.

Naglasila je kako se ni Osječko-baranjska županija neće predstaviti na klasičan način nego će u vanjskog šatora i u suradnji s dječjom udrugom organizirati sadržaje i radionice za djecu tijekom cijelog sajma. Naravno, ulaz na Sajam i parkiranje su besplatni, a za posjetitelje će biti osiguran besplatni prijevoz autobusom koji će prometovati na relaciji Gajev trg - Gospodarski centar.

Direktorica tvrtke Osječki sajam Vesna Grbeša dodala je kako će Proljetni sajam traje od 21. do 23. travnja, a za posjetitelje će biti otvoren u petak od 13.00 sati. Ponuda i programi Sajma su različiti, s tim da je naglasak na poljoprivredi, prehrani i obrtništva, ali i stanovanju, autoindustriji, uređenju okućnica i vrtova.

- Za ovogodišnju sajamsku priredbu interes su iskazale brojne tvrtke, obrti, OPG-ovi i ostali gospodarski subjekti, pa će se na najsuvremenijem izložbenom i sajamskom prostoru u regiji predstaviti 170 izlagača iz zemlje i inozemstva, i to na više od 2.500 m2 zatvorenog i 8.000 m2 otvorenog izložbenog prostora - rekla je Vesna Grbeša te pozivala posjetitelje da u narednim danima dođu vidjeti, boraviti i doživjeti Proljetni sajam u novom ruhu.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1332#sigProId80cab7bd89