Vijesti

Obilježena 32. obljetnica osnutka Specijalne jedinice policije “Orao” Orahovica-Našice

Članovi Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata “Orao” Orahovica-Našice 25. ožujka 2023. godine obilježili su 32. obljetnicu osnutka ove postrojbe. U počast poginulim i stradalim suborcima položili su vijence i upalili svijeće pred spomen obilježjem kod zgrade općinske uprave u Đurđenovcu, a potom je održana svečana akademija u Domu kulture. Uz članove Udruge na čelu s predsjednikom Davorom Solićem, svečanosti su nazočili predstavnici Ministarstva hrvatskih branitelja, MUP-a i policijskih uprava, Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije, Općine Đurđenovac, braniteljskih i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Među nazočnima su bili i ratni zapovjednik specijalne policije RH general-pukovnik Mladen Markač, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece i drugi uzvanici.

- Danas obilježavamo 32. rođendan naše Udruge a, na žalost, svjedoci smo iz dana u dan kako je naših suboraca i drugih branitelja sve manje i manje. Nastojimo im pomoći svojim aktivnostima, pa radimo niz projekata u suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja koji pridonose podizanju kvalitete života naših članova i njihovih obitelji - rekao je Davor Solić, predsjednik Udruge specijalne policije “Orao” Orahovica-Našice.

Načelnik općine Đurđenovac Hrvoje Topalović istaknuo je kako je iznimna čast i obaveza pomagati braniteljskim udrugama, a pogotovo Udruzi Specijalne policije iz Domovinskog rata ”Orao” Orahovica-Našice.

- 32. obljetnica Udruge „Orao“ Orahovica-Našice je prilika da se zahvalimo svima koji su pokazali ljubav prema Domovini kada je bilo najpotrebnije, kada je trebalo imati snage stati i boriti se protiv nadmoćnijeg neprijatelja. I danas je važno naglasiti kako su članovi Udruge i dalje aktivni i pokazuju pijetet prema svim žrtvama Domovinskog rata, ali i svojim kolegama suborcima te daju poruku da se neke stvari nikada ne smiju zaboraviti. Članovima Udruge čestitam na vrijednom radu i želim puno uspjeha u nastavku aktivnosti - rekao je zamjenik župana Josip Miletić te naglasio da Osječko-baranjska županija stoji na raspolaganju udrugama proizašlim iz Domovinskog rata.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProIdc85a756d5d

Osječki šahisti dobili novi prostor u Sportskoj dvorani Zrinjevac

U Sportskoj dvorani Zrinjevac danas (24. ožujka 2023. godine) je otvoren obnovljeni šahovski dom Zrinjevac koji će koristiti Osječki šahovski savez, a otvorenju su uz članove saveza i predsjednika  OŠS-a Zvonka Horvata, nazočili gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić te zamjenik župana Josip Miletić.

- Novoobnovljeni šahovski dom Zrinjevac služit će šahistima za brojna druženja i natjecanja u čemu je najznačajniji upravo rad s mladima u školi šaha. I sam sam šahist, veseli me ova igra te mi je drago da se ovaj sport i u gradu Osijeku prepoznaje na najvišoj razini zahvaljujući gradonačelniku Radiću koji je potaknuo obnavljanje ovog prostora. Osječko-baranjska županija pomogla je nabavkom televizora i opreme, a uvjeren sam da ćemo zajedničkim radom učiniti puno toga da se naši najmlađi nastave baviti šahom i da se vrhunski rezultati vrate u Osijek koji je nekada bio prvak države – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić podsjetio je kako Osječki šahovski savez konačno nakon 20 godina ima svoj dom.

- Šah se organizirano igra u Osijeku od 1913. godine, a najsjajnije godine su bile početkom 90-ih kada smo imali i prvake države. Zadnjih 20 godina osječki šah nije imao svoj dom. Prebacivanjem Zajednice osječkog sporta u Dvoranu Gradski vrt oslobodili smo ovaj prostor i  uložili u njega 9000 eura, kako zbog duge i uspješne tradicije, tako i zbog ljudi koji igraju šah, a najvažnije zbog mladih. Siguran sam da će se s uređenim domom ovaj sport popularizirati u Osijeku i da će ih biti još više. Osluškujemo potrebe šahista pa smo ove godine u proračunu osigurali čak sedam puta više sredstava za  njihov rad u odnosu na prethodnu – zaključio je gradonačelnik Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProId0017ea7a50

Obilaznica i obnovljene ceste povećavaju kvalitetu života u Petrijevcima

Nakon izgradnje i puštanja u promet obilaznice Petrijevci 29. lipnja 2020. godine, počela je i rekonstrukcija cesta u samom naselju, prije svega glavne ulice čijih je 2,7 kilometara zapravo dio državne ceste D34 (Slatina - Osijek). Tom cestom dnevno je prolazilo više tisuća vozila, što je prije izgradnje obilaznice predstavljalo i veliki sigurnosni problem za mještane. Investitor i druge faze rekonstrukcije ove dionice DC34 su Hrvatske ceste, a Osijek-Koteks d.d. je izvođač radova vrijednih 2,85 milijuna eura. Podsjećamo, obilaznica Petrijevaca duga je 3,88 kilometara, vrijednost investicije bila je 9,36 milijuna eura, a projekt je sufinanciran iz fondova Europske unije.

Povodom završetka radova na rekonstrukciji glavne ceste u naselju, Petrijevce su danas (23. ožujka 2023. godine) posjetili župan Ivan Anušić, zamjenici župana Mato Lukić i Josip Miletić, predsjednik Uprave Hrvatskih cesta d.o.o. Josip Škorić te saborski zastupnik Goran Ivanović, a dočekao ih je Ivo Zelić, načelnik Općine Petrijevci.

Župan Ivan Anušić je naglasio kako je riječ o još jednom projektu koji su Hrvatske ceste završile na području Osječko-baranjske županije.

- Hrvatske ceste rade čitav niz velikih i impresivnih projekata na području naše županije. Zahvaljujem svima na suradnji i inicijativama koje idu od općinskih načelnika i gradonačelnika prema županiji i nas prema Hrvatskim cestama i resornom ministarstvu, kod koga uvijek nailazimo na odobrenje. Možemo biti zadovoljni s cestovnom infrastrukturom na području Osječko-baranjske županije, ali i općenito s prometnom infrastrukturom, s napravljenim, započetim i projektima u tijeku, kao i projektima koji su najavljeni, odnosno spremni, s riješenim imovinsko-pravnim odnosima i građevinskim dozvolama. U idućem razdoblju osigurat će se sredstva za daljnju rekonstrukciju prometne infrastrukture koja je potrebna istočnoj Hrvatskoj, poput Zračne luke Osijek, cestovne, željezničke i riječne infrastrukture. Sve je obnovljeno, u tijeku ili će u idućih godinu-dvije početi obnova - rekao je župan Ivan Anušić.

Predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić izrazio je zadovoljstvo završetkom, kako je rekao, još jednog velikog posla u Općini Petrijevci koji je započeo izgradnjom obilaznice, a završava rekonstrukcijom stare trase ceste D34 u koju, osim redovitog održavanja, nije ulagano od 1970. godine.

- Vrijednost radova je 2,9 milijuna eura, a njima su zacjevljeni kanali oborinske odvodnje, uređene su pješačko-biciklističke staze i javna rasvjeta. Na taj je način povećana razina sigurnosti na cesti te su prevenirane brojne prometne nesreće, a ovo je primjer kako treba raditi cestu kroz naselje - kazao je.

- Zahvaljujući izgradnji obilaznice oko Petrijevaca, kojom je stvoren put do Osijeka, odnosno Valpova, moglo se pristupiti rekonstrukciji ceste D34, na čemu zahvaljujem Hrvatskim cestama. Dok se cesta rekonstruirala imali smo puno prometnih nezgoda koje su završavale u odvodnim kanalima, zbog čega su oni zatvoreni, a uz to je izgrađena i biciklističko-pješačka staza. Podsjećam da je ovom cestom prometovalo 3-7.000 vozila dnevno i da su prometne nesreće bile izuzetno česte. Nakon završetka ovog projekta, u planu je i rekonstrukcija ostatka ceste, od centra do groblja, s obzirom da se tu nalaze škola, vrtić, ambulanta i zgrada Općine, a želimo urediti i vatrogasno spremište, dograditi prostorije NK „Omladinac“, ali i proširiti školu. Siguran sam da će i ovi završeni projekti, ali i oni koje planiramo značajno podići kvalitetu života naših sugrađana, a njihova realizacija je moguća zahvaljujući potpori Osječko-baranjske županije i Vlade RH - istaknuo je načelnik Općine Petrijevci Ivo Zelić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProIdfed9857c09

Počela gradnja novog mosta Metlinci na rijeci Vučici

Povodom uvođenja u posao izvođača radova na projektu izgradnje novog mosta preko rijeke Vučice s pristupnim cestama na lokaciji Metlinci, odnosno na cesti između Valpova i Ladimirevaca danas (23. ožujka 2023. godine) gradilište su obišli župan Ivan Anušić, zamjenici župana Mato Lukić i Josip Miletić, gradonačelnik Grada Valpova Matko Šutalo, predsjednik Uprave Hrvatskih cesta d.o.o. Josip Škorić te saborski zastupnik Goran Ivanović.

Projekt obuhvaća izgradnju novog mosta dužine 50 metara te pristupnih cesta i novog raskrižja, a ukupna duljina dionice državne ceste DC 517 obuhvaćena rekonstrukcijom iznosi 1,6 kilometara. Investitor su Hrvatske ceste d.o.o., a izvođač radova je tvrtka Osijek-Koteks d.d.. Ugovorni rok dovršetka radova je 12 mjeseci, a vrijednost radova iznosi 2,91 milijuna eura. Odluka o izgradnji zamjenskog mosta donesena je zbog lošeg stanja postojećeg mosta, njegove nedovoljne širine za odvijanje dvosmjernog prometa, loših tehničkih elemenata ceste i čvorišta na križanju državne i županijske ceste, pa je investitor odlučio izgraditi novi most 30-ak metara udaljen od postojećeg.

- Ovaj projekt je rezultat zajedničkog rada i koordinacije Grada Valpova, Županije, saborskog zastupnika Gorana Ivanovića i Hrvatskih cesta. Projekt će prije svega omogućiti lakše i sigurnije prometovanje ovom cestom - rekao je župan Ivan Anušić.

Podsjetio je da je nedavno završen i pušten u promet most u Dražu, a u tijeku je gradnja mosta na rijeci Vuka između Petrove Slatine i Ernestinova.

Predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić kazao je kako je ovo još jedna investicija na području Valpovštine kojom se dugogodišnju želju mještana Valpova počinje pretvarati u realnost.

- Izmještamo trasu državne ceste D517 na novu lokaciju jer je postojeća trasa preko rijeke Vučice bila neuvjetna i nesigurna za promet te ne zadovoljava gabarite državnih cesta. Ovom investicijom značajno ćemo povećati protočnost i sigurnost prometa te otkloniti sve probleme koje su građani imali prometovanjem na ovoj dionici - kazao je Škorić i zahvalio Upravi za ceste OBŽ na izrađenoj projektnoj dokumentaciji, županu Ivanu Anušiću, gradonačelniku Valpova Matku Šutalu te saborskom zastupniku Goranu Ivanoviću na inicijativi za pokretanjem ovog projekta.

- Dugogodišnja želja stanovnika Valpova konačno je urodila plodom na čemu zahvaljujem svima koji su dali svoj doprinos pri realizaciji ovog projekta. Njime ćemo povećati sigurnost cestovnog prometa, a usporedno ćemo izgraditi biciklističku stazu za koju je u pripremi projektna dokumentacija. Također, u suradnji s Hrvatskim cestama rekonstruirat ćemo jedno raskrižje na valpovačkoj obilaznici te ćemo time pomoći gospodarstvenicima i poduzetnicima na ulazu u Poduzetničku zonu - rekao je gradonačelnik Valpova Matko Šutalo te pohvalio suradnju s Osječko-baranjskom županijom i Hrvatskim cestama u realizaciji prometne infrastrukture.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProId21dfd44f15

Župan je sa suradnicima danas u Valpovu obišao i novu zgradu u vlasništvu Hrvatskih cesta koju će koristiti Nadcestarija Valpovo.

- Ovu novu i modernu zgradu tvrtka Cesting d.o.o. dobit će na korištenje na temelju četverogodišnjeg natječaja kojim dobiva ugovor za redovno održavanje državnih i županijskih cesta. Jedina nadcestarija na području Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije koja nije imala zgradu bila je Nadcestarija Valpovo, a preseljenje je planirano za otprilike mjesec dana. Ovdje će se nalaziti vozila i strojevi za održavanje cesta, košnju trave, zimsko održavanje i sve intervencije koje budu potrebne, zbog čega se na teren više neće dolaziti iz Osijeka - pojasnio je direktor Cestinga Dubravko Kučinac.

Rukovoditelj Poslovne jedinice Osijek Goran Martinović dodao je da su Hrvatske ceste ovom investicijom završile novu upravnu zgradu za potrebe ugovornog izvođača redovnog održavanja, a njezina je vrijednost 800.000 eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProIddff8af41d3

Potvrđeno: Američki investitor u Osijeku će otvoriti proizvodni pogon s 1.500 zaposlenika

Vijest o kojoj se mjesecima neslužbeno govorilo, danas je potvrđena: Američki investitor, kompanija Jabil Inc. namjerava u Industrijskoj zoni u Nemetinu otvoriti veliki proizvodni pogon. Jabil je jedan od najvećih svjetskih pružatelja proizvodnih rješenja, koji trenutno ima više od 250.000 zaposlenika na stotinu različitih lokacija u 30 zemalja, a u Osijeku planiraju otvoriti centar izvrsnosti u kojem će zaposliti 1.500 kvalificiranih radnika.

Povodom najave, koja je potvrđena i kompanijskim priopćenjem, tvrtke Jabil o otvaranju Centra izvrsnosti u Osijeku danas (23. ožujka 2023. godine) na konferenciji za medije održanoj u sjedištu gradske uprave govorili su gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

- Nakon godinu i pol dana intenzivnog rada na privlačenju jedne od najvećih investicija u povijesti Hrvatske, a svakako najveće u povijesti grada Osijeka, došao je dan kada smijemo reći o čemu je riječ. Međunarodna tvrtka Jabil objavila je danas da dolazi u Osijek i da u našoj Industrijskoj zoni Nemetin gradi centar izvrsnosti za proizvodnju u kojem namjerava zaposliti više od 1.500 ljudi. Tu informaciju zbog potpisanog ugovora o tajnosti podataka nismo mogli ranije objaviti - uvodno je rekao gradonačelnik Radić.

Gradonačelnik je izvijestio kako je u cijelome procesu tvrtka Jabil razmatrala desetak gradova u nekoliko država iz okruženja. - Sastali smo se najmanje sedam puta s investitorom koji je u Osijek dolazio iz Amerike. Kreirali smo multiresorni tim koji je investitoru bio dostupan od 0 do 24 sata, sedam dana u tjednu, čime smo osigurali brzo i efikasno rješavanje svih izazova. Jedan od ključnih razloga za odabir Osijeka bila je i mjera oslobađanja poduzetnika plaćanja komunalnoga doprinosa koju smo uveli početkom mandata. Na taj način postali smo konkurentniji od gradova u okruženju - pojasnio je gradonačelnik Ivan Radić.

Dodao je kako je ovo do sada najveća investicija u gradu Osijeku, a pregovara se s još investitora te u budućnosti očekuje još dobrih vijesti. Pri tomu naglašava da je Industrijska zona Nemetin iznimno privlačna investitorima, a Grad, Osječko-baranjska županija, Elektrotehnička i prometna škola, Sveučilište, FERIT i Zavod za zapošljavanje osmislili su i programe za obrazovanje kadrova.

- Osijek je kao najveći grad istoka Hrvatske preuzeo ulogu zamašnjaka i generatora gospodarskog, kulturnog, društvenog, sportskog i političkog života istoka Hrvatske. Zajednički, zauzeli smo drugačiji pristup prema investitorima, politika je tu da im bude na usluzi i omogući najlakše i najjednostavnije poslovanje na području gdje investira. Uloga Osječko-baranjske županije u ovom značajnom projektu je da putem Elektrotehničke i prometne škole Osijek pomogne u prekvalifikaciji i edukaciji mladih ljudi koji žele raditi u ovom poslovnom subjektu. Sveučilište J. J. Strossmayera će pripremati visokoobrazovni kadar, a Županija će zajedno s Gradom Osijekom sudjelovati u školovanju, stipendiranju i prekvalifikacijama - rekao je župan Ivan Anušić i naglasio:

- Želja nam je omogućiti lakši i kvalitetniji život svim našim sugrađanima, ali i onima koji se vraćaju, jer je zamjetan trend povratka ljudi s našeg područja koji su ranije otišli u Njemačku ili Irsku. Ovo će biti još jedan alat da vratimo još više onih koji su otišli. Mislim da smo na dobrom putu, zahvaljujući kvalitetnoj suradnji svih sudionika društvenog i političkog života u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji te da dolazimo u fazu revitalizacije Slavonije, Baranje i Srijema, i u demografskom i u gospodarskom smislu - istaknuo je župan Anušić te čestitao Gradu Osijek na ovom velikom i značajnom projektu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProId0e184a6b98

Likovna izložba darovitih učenika i mentora Osječko-baranjske županije

Osječko-baranjska županija u suradnji sa Županijskim stručnim vijećem učitelja likovne kulture Osječko-baranjske županije povodom Međunarodnoga dana darovite djece organizirala je, u utorak, 21. ožujka 2023. godine, Izložbu učeničkih i mentorskih radova kojoj je uz pročelnicu Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Mirandu Glavaš Kul, nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

- Izuzetno smo ponosni na postavljenu izložbu, za koju se nadam da će u godinama pred nama postati tradicija. Osječko-baranjska županija prepoznaje i nastoji njegovati darovitost djece koji su na neki način lokomotiva razvoja ostaloj djeci te će u budućnosti kreirati napredak gospodarstva u našoj županiji. U tom smislu, razvijamo i Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske u kojem će učenici imati priliku usavršiti svoja znanja i vještine zahvaljujući suvremeno opremljenim prostorima – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Cilj ove izložbe je istaknuti i prezentirati učeničku likovnu darovitost i talent, razviti darovitost i kreativnost te izgraditi kulturni identitet, ali i osvijestiti važnost stvaranja kreativnih sadržaja vezanih uz materijalnu i nematerijalnu baštinu. Izloženo je 38 učeničkih radova (uzrast od 5. do 8. razreda) iz svih dijelova županije i 26 mentorskih radova, a tri najbolja učenička rada odabrao je stručni žiri u sastavu: doc. art. Jelena Kovačević, doc. art. Mario Matoković i ravnatelj Kulturnog centra Osijek Kristijan Majić. Također, Stručno povjerenstvo je, zbog iznimno visoke kvalitete radova, nagradilo i tri rada koji su izdvojeni odlukom povjerenstva, a ova je kreativna priča zaokružena posebnim katalogom radova čiji su autori predgovora doc. dr. sc. Lana Skender i doc. art. Zlatko Kozina.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1356#sigProIde158c16552