Vijesti

Proslavljen Dan Općine Đurđenovac

Povodom Dana Općine Đurđenovac i blagdana sv. Josipa, danas, 17. ožujka 2023. godine u Đurđenovcu je održana svečana sjednica Općinskog vijeća. Uoči sjednice, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred spomen obilježjem u centru naselja odana je počast poginulim hrvatskim braniteljima. Sjednici je uz načelnika Općine Hrvoja Topalovića, predsjednicu Općinskog vijeća Dragicu Pavlić te ostale goste, nazočio i zamjenik župana Josip Miletić, ujedno izaslanik predsjednika Vlade RH i predsjednika Hrvatskog sabora.

- U proteklih godinu dana izvršili smo niz ulaganja u komunalnu i prometnu infrastrukturu kojima smo nastojali podići kvalitetu života u našoj općini. Uz to, osigurali smo uskrsnice i božićnice za sve umirovljenike, a najugroženijim sugrađanima isplaćujemo pomoć za ogrjev. Također, osigurali smo besplatne radne bilježnice i tehnički materijal za sve osnovnoškolce, kao i božićne poklone za vrtićarce i djecu nižih razreda osnovne škole. Ulažemo i u sport, u čak šest nogometnih klubova s područja općine, ali i tenis, rukomet, kuglanje i šah – kazao je između ostalog načelnik Općine Hrvoje Topalović.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je svim mještanima njihov Dan i pohvalio napredak općine.

- Puno je kvalitetnih projekata koji su se razvijali u prethodnom razdoblju, zahvaljujući naporima načelnika i njegovog tima, ali i suradnji s Osječko-baranjskom županijom i Vladom RH, čiji sam danas izaslanik. Đurđenovac nije ista općina sada i prije pet ili deset godina na čemu čestitam načelniku, a potporu Osječko-baranjske županije imat će i u budućnosti. Uvjeren sam da će projektima koje budu razvijali i nominirali i dalje podizati kvalitetu života u općini – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1368#sigProIde3e1774728

Održan nadbiskupijski susret djelatnika u stranačkom i političkom životu

U dvorani biskupa Strossmayera na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu, u utorak, 14. ožujka 2023. godine, održan je Nadbiskupijski susret djelatnika u stranačkom i političkom životu. Tema susreta bila je „Strateški projekti za razvoj Slavonije, Baranje i Zapadnoga Srijema“. Ovakvi susreti održavaju se od 2003. godine, a zadnjih nekoliko godina nisu bili održani zbog pandemije koronavirusa. Među brojnim okupljenima bili su državni tajnici, saborski zastupnici, župani, zamjenici župana, gradonačelnici, općinski načelnici i načelnice, županijski i gradski vijećnici te drugi dužnosnici, a susretu je u ime Osječko-baranjske županije nazočio zamjenik župana Mato Lukić.

- Godišnji susret djelatnika u političkom i stranačkom životu u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji prilika je za susret predstavnika općina, gradova i županija s istoka Hrvatske s đakovačko-osječkim nadbiskupom i metropolitom Đurom Hranićem na kojem razmjenjujemo iskustva, projekte i vizije razvoja svog kraja s ciljem podizanja kvalitete života naših sugrađana. U posljednjih 5 godina, Osječko-baranjska županija uvela je niz mjera i potpora, te pokrenula brojne vrijedne projekte na području obrazovanja, poljoprivrede, infrastrukturnih ulaganja, prije svega mislim na nedavno otvoreni Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, zatim na poticaje mladim poljoprivrednicima i proizvođačima, kao i na sufinanciranje stambenih kredita – kazao je Lukić.

Okupljenima se obratio i nadbiskup i metropolit Đakovačko-osječke nadbiskupije Đuro Hranić koji je naglasio kako je cilj ovakvih susreta promicanje zajedničke suradnje svih dionika društvenog i političkog života, općem dobru.

- Vjerujem da ovakvi susreti pridonose kulturi dijaloga, uzajamnog slušanja i otvorenosti za postizanje određenog konsenzusa, a sve na dobrobit drage nam Slavonije. Najvažnije pitanje s kojim se ovdje susrećemo je demografsko pitanje oko kojeg moramo uključiti relevantne stručnjake te mladima pomoći nizom mjera podrške. Uz demografiju, ovogodišnja nam tema pokazuje da bi strateški projekti trebali biti naslonjeni na prirodna bogatstva, a to su plodno tlo, šume, rijeke, termalne vode i projekti koji omogućuju daljnji demografski razvoj – istaknuo je nadbiskup Hranić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1368#sigProId9ca95cce00

Obilježen spomendan Narodne zaštite Republike Hrvatske

Povodom spomendana Narodne zaštite Republike Hrvatske koji se odlukom Hrvatskog sabora slavi 15. ožujka, danas (15. ožujka 2023. godine) su položeni vijenci i zapaljene svijeće kod Spomenika hrvatskim braniteljima u Osijeku, a u ime Osječko-baranjske županije to je učinio zamjenik župana Mato Lukić. Ovim je spomendanom odano zasluženo priznanje građanima koji su se 1991. godine, na poziv predsjednika, tada međunarodno nepriznate Republike Hrvatske, dr. Franje Tuđmana, dragovoljno odazvali i stavili na raspolaganje Zapovjedništvu Narodne zaštite.

- Nešto manje od mjesec dana nakon ustrojavanja Narodne zaštite, točnije 5. travnja 1991. godine, predsjednik Tuđman je pozvao sve koji im se žele priključiti u obrani domovine. Cilj Narodne zaštite u RH bilo je praćenje i motrenje neprijatelja koji je počeo ugrožavati Hrvatsku te ometanje njihova djelovanja na svim prometnim pravcima, ali i zauzimanje skladišta s vojnom opremom. Danas smo ovdje kako bi odali počast njihovoj požrtvovnosti i poklonili se poginulim pripadnicima Narodne zaštite – istaknuo je zamjenik župana Mato Lukić.

Predsjednik Udruge dragovoljaca Narodne zaštite Republike Hrvatske „Hrvatski domobran“ i prvi zapovjednik Narodne zaštite Općine Osijek Božidar Riba prisjetio se ratne 1991. godine i uloge koju su imali u stvaranju hrvatske neovisnosti.

- Nakon pokolja u Borovom selu, u svibnju 1991. godine, a po zapovijedi tadašnjeg ministra obrane Martina Špegelja, započeli smo s uvježbavanjem dragovoljaca Narodne zaštite, nakon čega smo u lipnju uspostavili kontrolne točke, barikade i nadzor nad vojarnama. postrojbe Narodne zaštite zajedno s brigadama Hrvatske vojske djelovale su i na bojišnicama tadašnje Općine Osijek, a tijekom Domovinskog rata na tom području poginulo je 17 pripadnika Narodne zaštite, dok se dvojica još vode kao nestali – zaključio je Riba.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1368#sigProId4582640216

Započeo 22. Tjedan mozga u Osijeku

U organizaciji Sekcije za neuroznanost Osijek te u partnerstvu s Medicinskim fakultetom Osijek, Odjelom za biologiju, Agencijom za odgoj i obrazovanje, FAZOOS-om, GISKO-om, osječkim Sveučilištem i Učeničkom zadrugom „Ruđerica“, u Osijeku je otvoren 22. Tjedan mozga. Riječ je o međunarodnoj manifestaciji čiji je cilj promocija znanja o mozgu i bolestima mozga te upoznavanje šire javnosti sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću - Stoljeću uma. Otvorenju je, u ponedjeljak, 13. ožujka 2023. godine nazočio i zamjenik župana Josip Miletić koji je pohvalio napore organizatora u nastojanjima da približe svijet mozga zainteresiranoj publici.

- Tjedan mozga je izuzetno značajan događaj kojim se želi osvijestiti što mozak predstavlja i kako o njemu voditi računa kroz probavni sustav. Pohvaljujem rad darovitih mladih ljudi, prije svega Sekcije za neuroznanost, koji sudjeluju u ovakvim projektima, a kao i do sad, Osječko-baranjska županija uvijek će biti podrška i oslonac u realizaciji sličnih aktivnosti. Ulaganja u znanje, istraživanje, edukacije i mlade temelj su razvoja svakog društva i lokalne zajednice – kazao je Miletić.

Predsjednica Sekcije za neuroznanost Osijek (SenzOs) Sara Bonet najavila je bogat program u Tjednu mozga, od 13. do 19. ožujka, u kojem će biti sadržaja za sve dobne skupine.

- Nadamo se da će cijeli tjedan biti zanimljiv i poučan i da ćemo svi naučiti nešto novo na opušten i zabavan način. Najvažnija tema ove godine je interakcija probavnog i živčanog sustava, što znači da je izuzetno važno da naša crijeva funkcioniraju pravilno kako bi naš mozak bio sretan i zdrav. Osim toga, bavit ćemo se i postnatalnim razvojem mozga te zainteresiranima približiti sve ono što utječe na razvoj djetetovog mozga, ali i načine na koje ga možemo trenirati i do koje dobi. Za kraj smo ostavili malo stručniju temu o stupnjevima i stanjima svijesti koju smo prepustili specijalistima iz tog područja da ju približe i pojasne široj javnosti – istaknula je Bonet.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1368#sigProId0265222097

Zakon o radu u praksi - novi besplatni seminar u organizacije Osječko-baranjske županije

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom: Zakon o radu u praksi.

Na seminaru će biti prezentirane najnovije izmjene Zakona o radu od 1. siječnja 2023. godine, a naglasak će biti na odredbe koje imaju otežanu primjenu u praksi, a to su:

  • Ugovori o radu - kroz praktičan prikaz ugovora o radu  polaznici će dobiti najbitnije informacije o reguliranju međusobnih prava između poslodavca i radnika, odnosno na koji način najbolje regulirati odnose, osobito koje se odnose na radno vrijeme, radno mjesto i plaću te druge  odnose između  poslodavca i radnika  uz naglasak na godišnje odmore, plaćeni dopust, materijalna prava radnika i sl.
  • Prestanak radnog odnosa - obuhvaća sve načine prestanka ugovora o radu, uključujući sve vrste otkaza uz praktični prikaz istih te će polaznici dobiti potrebno znanje u samom postupku otkazivanja, odnosno sve da se izbjegne nepoželjne posljedice za njih.
  • Plaća i ostalo - izračun plaće, plaća u poreznom smislu, upotreba privatnog automobila u službene svrhe, materijalna prava radnika, kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
  • Godišnji odmor - izračun i stjecanje prava na godišnji odmor, rad na određeno i godišnji odmor, plan korištenja godišnjeg odmora, odluke o godišnjem odmoru, korištenje godišnjeg odmora u dijelovima, otkazni rok i godišnji odmor i dr.

Seminar će se održati 17. ožujka 2023. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je dr. sc. Ivan Sarić, dipl. iur., direktor HUP Regionalnog ureda Osijek.

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 16. ožujka ove godine.

 

Ulaganjima u sportsku infrastrukturu i druge projekte OBŽ već potvrđuje titulu Europske regije sporta

„Osječko-baranjska županija - Europska regija sporta 2024.“ bila je središnja tema danas (13. ožujka 2023. godine) održanog radnog sastanka župana Ivana Anušića i ministrice turizma i sporta dr. sc. Nikoline Brnjac. Na sastanku su također sudjelovali zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, saborski zastupnici Goran Ivanović, Marin Mandarić, Stipan Šašlin i Hrvoje Šimić, državni tajnici Tomislav Družak i Josip Pavić, zamjenici župana Mato Lukić i Josip Miletić te drugi suradnici župana i ministrice. Uz središnju temu, razgovaralo se i o drugim aktualnostima, osobito o potporama i projektima u sektorima turizma i sporta.

Ministrica turizma i sporta dr. sc. Nikolina Brnjac čestitala je Osječko-baranjskoj županiji na ostvarivanju titule Europske regije sporta 2024., što smatra izuzetno značajnim za cijelu Županiju. Od programa i projekata koji su joj prezentirani na današnjem sastanku, ministrica je posebno istaknula projekt sportskog inkubatora.

- Sportski inkubator je odlična ideja i vrlo vrijedan projekt koji će također biti određen u smjeru cijelog projekta Europske regije sporta, a namijenjen je za djecu i mlade te kako ih što više privući i usmjeriti u za njih najbolji sport. Ministarstvo turizma i sporta svakako stoji uz Osječko-baranjsku županiju kroz ulaganja u sportsku infrastrukturu i druge projekte. Cilj Vlade RH je upravo ulaganje u takvu infrastrukturu kako bi bila svima dostupna, prvenstveno mladima i djeci, a danas je raspisan javni poziv za sportsku infrastrukturu u iznosu od 4 milijuna eura. Razgovarali smo i o sredstvima iz NPOO-a gdje je osigurano oko 40 milijuna eura za aktivni turizam - rekla je ministrica dr. sc. Nikolina Brnjac i dodala da je naglasak sastanka bio upravo na buduća ulaganja na području Osječko-baranjske županije.

Na pitanje o planovima Ministarstva za razvoj kontinentalnog turizama, u komu Osječko-baranjska županija bilježi zapažene rezultate, ministrica Brnjac je kazala da je usvojena Strategija razvoja održivog turizma 2030. čiji je prvi cilj razvijanje cjelogodišnjeg i ravnomjerno razvijenog regionalnog turizma. - Provođenje je već počelo kroz pozive iz NPOO-a gdje je najveći dio sredstava također upućen kroz usmjeravanje i razvoj javne turističke infrastrukture, nove proizvode, podizanje smještajnog kapaciteta i kvalitete, razvoj zdravstvenog i sportskog turizma. I o tomu smo danas razgovarali jer upravo Osječko-baranjska županija, kao i cijela Slavonija i Baranja, ima ogroman potencijal. Po broju prijava koje su se pojavile na ovom pozivu možemo vidjeti da su projekti odlični i ima ih puno te se nadamo njihovoj odličnoj realizaciji. Riječ je o 289 milijuna eura, a s ostalim sredstvima Vlada je za cijelo ovo razdoblje osigurala ukupno 1,27 milijardi eura - izjavila je ministrica.

- Današnji sastanak protekao je prije svega u razgovoru o dodijeljenoj tituli Europske regije sporta 2024. Osječko-baranjskoj županiji te nastavku suradnje s Ministarstvom turizma i sporta, koja je do sada uvijek bila odlična. Naša se Županija uvijek javljala na natječaje upravo iz ovog ministarstva te na taj način realizirala niz vrijednih projekata, a to nam je želja i u budućnosti. Ulaganje u sportsku infrastrukturu, posebno s pogledom na ono što nas čeka sljedeće godine nam je izuzetno važno, a u tome će nam trebati pomoć Ministarstva i Vlade RH. Također, upoznao sam ministricu s projektom sportskog inkubatora, koji će ići u realizaciju kako je i zamišljen, a potporu smo dobili i od Ministarstva. Zahvaljujem se ministrici na dolasku i nadam se da se vidimo na idućem sastanku kojim ćemo započeti obilježavanje Europske regije sporta 2024. godine - rekao je župan Ivan Anušić.

O narednim aktivnostima u projektu Europske regije sporta župan Anušić je rekao su u tijeku pripreme i aktivnosti koje su predstavljene Europskoj komisiji prilikom nominacije. - Tu se prije svega radi o sportskoj infrastrukturi koja obuhvaća ulaganja u dvorane, terene i različita borilišta, ali i potpori sportskim udrugama i klubovima na jedan drugačiji i bolji način te uključivanje međunarodno poznatih sportaša s područja naše županije - rekao je župan.

- S Gradom Osijekom razgovarali smo o izgradnji nastavno-sportske dvorane u Osijeku, prije svega o zemljištu kojeg mi nemamo. Grad Osijek je tu iskazao spremnost na partnerski ulazak u projektnu realizaciju, kao i više puta do sada, sa željom da se riješi problem nastave tjelesne i zdravstvene kulture srednjih škola u Tvrđi, a podsjećam da je Osječko-baranjska županija do sada izgradila 5 sportskih dvorana, dok su dvije u izgradnji, dodao je.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin čestitao je Osječko-baranjskoj županiji na, kako je rekao, velikom postignuću što će u 2024. godini biti Europska regija sporta.

- Osječko-baranjska županija i Grad Osijek djeluju kao jedno, zajedno smo u ovom projektu te dajemo punu podršku Županiji u svemu što je bilo potrebno u prijavi kao i u provedbi ovog vrijednog projekta. Grad Osijek je u 2023. godini u proračunu osigurao ukupno 10,5 milijuna eura za ulaganja u sport. Grad je prošle godine prvi put u svojoj povijesti dobio olimpijski bazen punih natjecateljskih dimenzija te planiramo daljnju rekonstrukciju i drugu fazu Sportsko-rekreacijskog centra Copacabana. Ukupna vrijednost projekta je 6,6 milijuna eura, a prijavili smo ga na NPOO - poručio je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1368#sigProId2dd586e150