Vijesti

Suradnjom s hrvatskim iseljeništvom do snažnijeg razvoja Osječko-baranjske županije

Na poziv Nacionalnog centra za nestalu i zlostavljanu djecu, župan Ivan Anušić i zamjenik župana Mato Lukić prošlog su tjedna posjetili Sjedinjene Američke Države, odnosno gradove Washington i Chicago. Osječko-baranjska županija ima višegodišnju suradnju s osječkim Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu, a koja je osobito intenzivirana u sklopu Akcijskog plana „Slavonsko srce za obitelji Ukrajine“ te je kao takva prepoznata od niza međunarodnih organizacija i veleposlanstava. U SAD-u je Županija dala podršku Centru za daljnji razvoj i u međunarodnom pogledu.

- Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka radi uistinu plemenit i za društvo važan i potreban posao, a koliko su stručni i predani u onom što rade govori i niz domaćih i međunarodnih priznanja koja su dobili, ali prije svega brojna djeca i obitelji kojima su pružili pomoć. Kako bi unaprijedili svoj rad, udruga surađuje s vrhunskim profesionalcima iz Centra u SAD-u, a mi kao Županija došli smo istaknuti svoju podršku s institucionalne razine da se taj odnos još dodatno unaprijedi - rekao je župan Ivan Anušić.

Voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak istaknuo je ulogu koju Nacionalni centar ima u SAD-u i način na koji njihova znanja mogu implementirati u svoj rad.

- Razlog posjeta National Center for Missing & Exploited Children nam je bio od velikog značaja, ne samo radi uspostave još bolje suradnje i dvodnevnog treninga već radi primjera svih aktivnosti koje NCMEC provodi u svrhu zaštite djece. Kao vodeća organizacija za zaštitu djece u svijetu, vidjeli smo kako izgleda svakodnevna borba četiri stotine djelatnika, a poseban naglasak je stavljen na suradnju između policije i svih ostalih relevantnih institucija. Veliki značaj bio je i posjet župana Ivana Anušića i zamjenika Mate Lukića koji su nakon zajedničkog sastanaka i predstavljanja NCMEC-a iskazali spremnost u podršci i naše organizacije kako bi još kvalitetnije i bolje radili na zaštiti djece u Republici Hrvatskoj - rekao je Ramljak.

Odlazak u Sjedinjene Američke Države za Osječko-baranjsku županiju bio je istovremeno prigoda za unaprjeđenje odnosa s hrvatskim iseljeništvom u Chicagu i Washingtonu koje u posljednje vrijeme razvija, osobito s asocijacijom ACAP (Association of Croatian American Professionals). Uz posredovanje Veleposlanstva Republike Hrvatske u Washingtonu i veleposlanika Pjera Šimunovića, generalne konzulice u Chicagu Sanje Laković te spomenute asocijacije, župan i zamjenik župana održali su niz sastanaka s predstavnicima hrvatske zajednice koji prepoznaju rast Županije i vide potencijal za ulaganje u razvoj istoka Hrvatske.

- Već dugi niz godina ističem da je naše iseljeništvo jedan od naših najvećih potencijala i u gospodarskom, ali i demografskom smislu, a upoznavši naše ljude u SAD-u, u to sam još uvjereniji. Predstavili smo im rast i razvoj Osječko-baranjske županije prošlih godina, projekte koje smo realizirali i naše planove za budućnost te istaknuli u kojem segmentu bismo htjeli jačati suradnju s hrvatskom zajednicom. Činjenica da ćemo u srpnju predstaviti Županiju na sedmoj konferenciji ACAP 2023 u Zagrebu, najvećem okupljanju hrvatsko-američke profesionalne zajednice, govori da su prepoznali potencijal suradnje i ulaganja u našu Županiju - istaknuo je župan Anušić.

Župan Anušić i zamjenik župana Lukić tijekom posjeta SAD-u održali su sastanak i s veleposlanikom Republike Hrvatske u Washingtonu Pjerom Šimunovićem i suradnicima, koji su tom prigodom podržali suradnju Županije s ACAP-om kao i pohvalili rad Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Osobito su iskazali zadovoljstvo zajedničkim radom na zbrinjavanju i integraciji raseljenih osoba iz Ukrajine u sklopu Akcijskog plana. Također, preporučili su i određena područja za razvijanje suradnje između Osječko-baranjske županije i saveznih država u SAD-u, uz buduću pomoć veleposlanstva.

- Ovom prilikom svakako bih posebno zahvalio našem veleposlaniku u SAD-u Pjeru Šimunoviću i generalnoj konzulici u Chicagu gospođi Sanji Laković s kojima smo dogovorili i daljnju komunikaciju na jačanju uspostavljenih kontakata tijekom ovog posjeta. Takvom suradnjom naša nastojanja mogu dobiti dodatnu snagu - napomenuo je zamjenik župana Mato Lukić.

- Upravo naše razne mjere za jačanje poduzetništva i obrta, poticanje zapošljavanja, naše prepoznavanje ključnih grana gospodarstva i njihovo posljedično jačanje, razvoj poljoprivrede i turizma te u konačnici izgradnja Gospodarskog centra kao kruna svega onog što radimo na gospodarskom jačanju Županije dali su nam jednu novu dimenziju prepoznatljivosti i atraktivnosti za strana ulaganja, što se i pokazalo odlaskom u SAD - zaključio je župan.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1392#sigProId6fbc431e47

Otvoren Viroexpo u Virovitici

U Virovitici je danas otvoren 26. Međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2023, na kojem se ove godine, na više od 21 tisuću četvornih metara vanjskog i unutarnjeg izlagačkog prostora predstavlja više od 500 izlagača iz Hrvatske, BiH, Slovenije, Mađarske, Slovačke, Srbije, Makedonije, Italije, Austrije, Azerbajdžana.

Svečanosti otvorenja, su uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, nazočili i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović te ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, kao i njihovi domaćini, virovitičko-podravski župan Igor Andrović i gradonačelnik Grada Virovitice Ivica Kirin. U ime Osječko-baranjske županije otvorenju sajma nazočio je zamjenik župana Josip Miletić koji je tom prilikom istaknuo kako je pred Osječko-baranjskom županijom veliki izazov - organizacija Proljetnog sajma u novom prostoru Gospodarskog centra. Riječ je o projektu koji će sajmovanje na istoku Hrvatske dići na višu razinu, a osim sajmova Gospodarski centar imat će za zadatak podići gospodarsku vidljivost regije i unaprijediti poduzetničku klimu, omogućiti razvoj novih proizvoda i usluga malih i srednjih poduzeća, razvoj usluga poduzetničkih potpornih institucija za mala i srednja poduzeća te razvoj mreže poslovnih komunikacija. Gospodarski centar osigurat će prostore za gospodarske manifestacije, sajmove i kongresna događanja te time povećati gospodarsku aktivnost Županije, a i cijele regije. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1392#sigProId4adf009cc2

U Pleternici otvoren Muzej bećarca

Bećarac je jedan od najljepših simbola Slavonije, Baranje i Srijema. I puno više od simbola. Prije 12 godina uvršten je i na listu nematerijalne baštine UNESCO-a, a od danas (17. veljače 2023. godine) u Pleternici postoji i muzej sa zapisima 400 bećaraca, 50 video snimaka, više od 200 ilustracija i fotografija te 200 originalnih muzejskih predmeta posvećenih ovom jedinstvenom glazbenom izričaju. Muzej je podijeljen u pet odjeljaka na ukupnoj površini od 1.000 četvornih metara, dakako u zgradi koja je namjenski projektirana upravo za potrebe takvog muzejskog postava.

Interpretacijski centar Muzeja bećarca u Pleternici danas je otvorio predsjednik Vlade RH Andrej Plenković. Naglasio je značaj Projekta Slavonija, Baranja i Srijem te da je od 2016. godine fokus i prioritet Vlade i svih resora da se zajednički pomogne dignuti Slavonija i u njoj učini ono što nije u godinama prije, a čime se htjelo i pokazati koliko je važno da se Slavonija razvija, da se u nju ulaže, da se kreiraju radna mjesta i mladi ostaju na svojoj zemlji.

Pleternica je tako dobila Muzej bećarca, a već je ima izgrađen Trg bećarca. Inače, Projekt Svijet graševine, ukupne vrijednosti 8,7 milijuna eura, od čega su 7,4 milijuna eura bespovratna sredstva, objedinjuje Spahijski podrum u Pakracu, izgradnju i opremanje Interpretacijskog centra Muzeja bećarca u Pleternici i brendiranje.

U ime Osječko-baranjske županije na svečanosti je nazočio zamjenik župana Josip Miletić.

- Ovaj veliki projekt za naš mali grad živi je dokaz kako se zajedništvom zaista mogu pomicati planine. Ovaj prostor je zajedništvo Slavonije, Baranje i Srijema, on prezentira ono najbolje od nas, baštini naše pretke i obvezuje naše nasljednike - poručila je gradonačelnica Pleternice Marija Šarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1392#sigProIde0c1d30f3a

Kuharske radionice “Za zdravo srce” - “Valentinovo s Davidom Skokom“

U Regionalnom centru kompetentnosti Ugostiteljsko-turistička škola Osijek, u okviru projekta RCK VirtuOS, održava se dvodnevna aktivnost pod nazivom kuharske radionice “Za zdravo srce” - “Valentinovo s Davidom Skokom“. Tema radionice je priprema i prezentacija gastronomski zanemarenih ribljih vrsta s ciljem održive konzumacije jadranske ribe, a njome se kroz pripremu kreativnih jela omogućava upoznavanje polaznika s realnim ulovom jadranskih ribara. Nakon radionice za mentore, današnja (15. veljače 2023. godine) radionica bila je namijenjena učenicima te je ujedno i dobra priprema za nadolazeća natjecanja.

- Ugostiteljsko-turistička škola Osijek kroz Regionalni centar kompetentnosti čini veliki iskorak i sustavno podiže kvalitetu strukovnog obrazovanja u sektoru ugostiteljstva i turizma dovodeći vrhunske kuhare iz Hrvatske i inozemstva. Današnji učenici imaju prilike koje nijedna generacija dosad nije imala, učiti od vrhunskih šefova kuhinja, vrhunskih barmena, somelijera, konobara. Istodobno škola pruža mogućnost cjeloživotnoga učenja za odrasle polaznike koji su ranije završili Ugostiteljsko-turističku školu, kao i za one koji su potpuno drugog zvanja i žele naučiti nešto novo - kazala je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.

- Ovo je jedna od bolje opremljenih škola za ugostiteljstvo i hotelijerstvo i stvarno mi je velika čast biti ovdje. Kroz moj način kuhanja i prezentiranja želim na neki način predstaviti tradicionalnu kuhinju moga kraja, pripremljenu i prezentiranu na moderniji način. To ne znači da se udaljavamo od tradicije, dapače vrednujemo tradiciju kroz namirnice i okuse i igramo se u prezentaciji s modernijim tehnikama kuhanja što je vrlo važno za prepoznatljivost naše gastronomije u svijetu. S obzirom kako slavimo Valentinovo znamo koliko je naše srce i naša ljubav životno bitna. Naše srce štitimo zdravom prehranom pogotovo ako unosimo veće količine ribe, a kroz tehnike kuhanja čuvamo hranjive vrijednosti tako da bi bile dobre za naše srce. Voleći sebe zapravo volimo druge - istaknuo je chef David Skoko.

- Nastavljamo s našim aktivnostima pripreme učenika za natjecanja, a kako imamo čast učiti od poznatog chefa Davida Skoke, ove radionice su ujedno i jako dobra promocija strukovnih zanimanja za koja obrazujemo. Danas je naglasak na namirnicama i istarskoj autohtonoj kuhinji, što će sigurno koristiti učenicima na natjecanjima, ali i u poslu bude li netko od njih radio u tom kraju. S radionicama nastavljamo i sutra kada će chef David Skoko održati radionicu s nastavnicima i mentorima kod poslodavaca - rekao je Andrej Kristek, ravnatelj Ugostiteljsko-turističke škole Osijek. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1392#sigProId34e739f407
Fotografije: RCK UTŠO

U okviru ESF projekta RCK VirtuOS i kampanje promocije strukovnih zanimanja #BudiVirtuOS, Regionalni centar kompetentnosti Ugostiteljsko-turistička škola Osijek preuzela je ulogu promicatelja strukovnog obrazovanja, inicijatora upisa zanimanja u sektoru turizma i ugostiteljstva, predvodnika i donositelja promjena opće percepcije u svrhu podizanja i promocije kvalitete ugostiteljsko-turističkih usluga i cjelokupnog sustava obrazovanja u redovnoj i praktičnoj nastavi s ciljem kreiranja kompetentnog kadra, spremnog za tržište rada, te rasta kvalitete usluga i podizanja radnih uvjeta u okruženjima budućih poslodavaca.

Školski sportski savez OBŽ domaćin Državnog prvenstva školskih sportskih društava u gimnastici

Školski športski savez Osječko-baranjske županije, danas, 15. veljače 2023. godine, domaćin je Državnog prvenstva školskih sportskih društava Republike Hrvatske u gimnastici za djevojčice i dječake osnovnih škola. Natjecanje je okupilo najuspješnije predstavnike iz 21 županije Republike Hrvatske s ukupno 33 ekipe (14 muških i 19 ženskih ekipa s ukupno 203 gimnastičara i 33 voditelja). Za tehničku organizaciju natjecanja pobrinulo  se GD „Osijek-Žito“, a otvorenju je uz predsjednika Hrvatskog školskog sportskog saveza Zlatka Kraljevića nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

- Izuzetno nam je drago  što smo u Osijeku, gdje imamo izvrsne uvjete za održavanje jednog ovakvog natjecanja za više od 200 učenika iz cijele Hrvatske. Gimnastika je jedan od bazičnih sportova koji pomaže u daljnjem usmjeravanju djece u druge sportove te je zbog toga izuzetno važno ulagati u sportsku infrastrukturu i neprestano poticati djecu na bavljenje sportom – kazao je predsjednik Hrvatskog školskog sportskog saveza Zlatko Kraljević.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je svim učenicima i njihovim mentorima na uloženom trudu u postizanju sportskih uspjeha.

- Sport je izuzetno važan u razvoju djece zbog čega su nužna neprestana ulaganja u unaprjeđenje infrastrukture i stručnog kadra, na čemu će Osječko-baranjska županija posebno raditi u narednom periodu, s obzirom da smo dobili titulu Europske regije sporta 2024. godine. Izuzetno nam je drago što smo domaćini državnog natjecanja u gimnastici za učenike osnovnih škola i nadam se da će i ovo biti jedan korak u poticanju djece na bavljenje sportom – istaknuo je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1392#sigProId27cf4c7bdb

Županija organizira novi besplatni seminar za poduzetnike

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom „Računovođa - partner dobrog poslovanja“.

Računovodstvo je disciplina koja se bavi knjiženjem i prikazivanjem poslovnih događaja i transakcija te tumačenjem rezultata poslovanja koji proizlaze iz njih. U vremenu dinamičnog i izazovnog okruženja, značaj računovodstvene profesije postaje sve veći, a njezina uloga u ostvarivanju ciljeva poduzeća postaje sve važnija. Svrha ove radionice je upoznati poduzetnike s ulogom, važnosti i koristima dobrog računovodstva u poslovanju, ukazati na najčešće greške u računovodstvu te predstaviti sve usluge koje poduzetnici mogu dobiti u računovodstvenom servisu, a koje im mogu pomoći u planiranju poslovanja, donošenju poslovnih odluka i smanjenju rizika.

Seminar će se održati 17. veljače 2023. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je Ivanka Mršo, vlasnica knjigovodstvenog servisa M3 M.A.J. d.o.o. iz Osijeka

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 16. veljače ove godine.