Vijesti

Općina Kneževi Vinogradi je najbolja vinska destinacija Hrvatske

Potvrda razvoja turizma Osječko-baranjske županije stiže i s jučerašnje svečane dodjele nagrada Suncokret ruralnog turizma Hrvatske - "Sunflower Award"! U organizaciji Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj "Klub članova Selo", među nagrađenima su dominirali dobitnici s područja naše županije, a Općina Kneževi Vinogradi dobitnica je šampionske titule Veliki zlatni suncokret kao najbolja hrvatska vinska destinacija.

- Ova uistinu respektabilna nagrada rezultat je višegodišnjeg zajedničkog rada vinara i vinogradara s našeg područja, udruga koje organiziraju manifestacije i potpore koju pruža Općina Kneževi Vinogradi. Poticaj nam je to da i dalje radimo na kvaliteti naše vinske destinacije koju uz struku prepoznaje i sve veći broj posjetitelja - rekao je načelnik Općine Kneževi Vinogradi Vedran Kramarić.

Uz šampionsku titulu Veliki zlatni suncokret Općini Kneževi Vinogradi, još je pet dobitnika s područja Osječko-baranjske županije. Zlatnu povelju u kategoriji Ruralno-turistički projekti za projekt razvoja vinskog turizma  Zemlja vina dobila je Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, Zlatnu povelju u kategoriji tradicijska (ruralna) gastronomija stiže restoranu Čingi lingi čarda u Bilju, a Zlatna povelja u kategoriji ruralno-turistički projekti s razlogom je dodijeljena Prezentacijsko-edukacijskom centru Tikveš  u Kopačkom ritu. Zlatna povelja u kategoriji projekti/nositelji zaštićenih i marketinških oznaka dodijeljena je Kući baranjskog kulena u Belom Manastiru, a brončana povelja u kategoriji tradicijska (moderna) domaćinstva Villi Edl Elegant iz Aljmaša.

Priznanje Suncokret ruralnog turizma Hrvatske projekt je u sklopu kojeg se jednom godišnje ocjenjuju i predstavljaju tradicijski sadržaji, čuva izvornost te povezuju sudionici ruralnoga turizma, a dodjeljuje se u osam kategorija.

- Ponosna sam što od samih početaka i nastanka ruralnog turizma u našoj zemlji podupirem i savjetujem ljude, koji u ovaj segment turizma tek ulaze - istaknula je predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj Kluba članova „Selo“ Dijana Katica, koja već deset godina organizira najveću i najznačajniju manifestaciju u ruralnom turizmu.

Osječko-baranjska županija posljednjih godina bilježi kontinuirani rast u broju posjetitelja i noćenja i time postaje jedna od najatraktivnijih kontinentalnih destinacija. Kroz projekt HeadOnEast kojim se brandira Županija kao turistička destinacija te istoimenu manifestaciju koja je prošlogodišnjim brojem posjetitelja postala najznačajnija manifestacija na području Osječko-baranjske županije stvaraju se dodatni preduvjeti za još snažniji razvoj turističke ponude. Tome u prilog govori i ovogodišnja prestižna titula svjetske platforme za putovanja Booking.com-a koja je Osječko-baranjsku županiju proglasila najsrdačnijom regijom.

- Srdačnost i gostoljubivost će Osječko-baranjska županija pokazati i na idućoj dodjeli nagrada Suncokret ruralnog turizma koju ćemo krajem ove godine ugostiti u našoj županiji. Bit će to prilika za pokazati sve naše turističke potencijale, prirodne ljepote, rijeke, Kopački rit, dvorce i nepregledne vinograde, kao i bogatu i autohtonu eno i gastro ponudu - rekao je župan Ivan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1386#sigProId43d43822dc

Foto: Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“

Sustav civilne zaštite OBŽ uvijek spreman za reagiranje u kriznim situacijama

Međunarodni dan civilne zaštite obilježava se 1. ožujka, a tim povodom danas (28. veljače 2023. godine) župan Ivan Anušić primio je predstavnike operativnih snaga zaštite i spašavanja Osječko-baranjske županije. Uz članove Stožera civilne zaštite OBŽ, prijemu su nazočili predstavnici operativnih snaga vatrogastva, Hrvatskog crvenog križa i Hrvatske gorske službe spašavanja. Bila je to ujedno prigoda za osvrt na aktivnosti u proteklim, osobito u prošloj godini.

Uz redovite aktivnosti operativnih snaga Osječko-baranjske županije, prošlu godinu obilježila je prije svega kriza izazvana ratom u Ukrajini, odnosno aktivnosti vezane za prihvat i zbrinjavanje raseljenih osoba. Naravno, veliku pozornost imale su i aktivnosti u provođenju epidemioloških mjera za COVID-19, izvanredna događanja povodom vremenskih nepogoda, ali i donošenje određenih planskih dokumenta i druge aktivnosti.

- Rad cijelog sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije je odličan, što se vidjelo i u više kriznih situacija u kojima potvrdilo da bez civilne zaštite ni ukupni sustav ne bi mogao funkcionirati. Pokazalo se to od pandemije koronavirusa, koja je sada pri završetku te očekujemo proglašenje njenog kraja, kada je bilo izuzetno bitno organizirati i uvezati rad svih sastavnica civilne zaštite da bi sustav i društvo uopće mogli normalno funkcionirati. Naravno, imali su i više aktivnosti povodom požara, potresa i vremenskih nepogoda. Civilna zaštita i sve njene sastavnice u pravilu su „nevidljivi“, sve do trenutka kada su nam potrebni, i to je najveća poruka. Oni vježbaju i educiraju se cijelo vrijeme da bi bili spremni za svaku iznenadnu nepogodu koja nas može zadesiti. U nepogodama koje su se i dogodile proteklih godina bili su spremni i na vrhunskoj razini su odradili sve potrebito i što se od njih očekivalo - rekao je župan Ivan Anušić te nazočnima čestitao Međunarodni dan civilne zaštite.

Podsjetio je kako se i pri nedavnom posjetu SAD-u izaslanstva Županije govorilo o rješavanju problema izbjeglica iz Ukrajine. - Način na koji smo uspjeli riješiti taj problem na području naše županije privukao je pozornost i američke politike, odnosno veleposlanstava Hrvatske i SAD-a te smo i tamo razgovarali o tomu, osobito o tomu kako smo napravili jedan od najboljih programa integracije izbjeglica u naše društvo. Iskustvo koje smo imali od prije 30-ak godina pomoglo nam je u sadašnjem rješavanju problema raseljenih osoba - rekao je župan.

Pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec kazao je kako sustav civilne zaštite mora funkcionirati što kvalitetnije da bi se društvo i gospodarstvo održali na potrebnoj razini.

- Republika Hrvatska je donijela strategiju procjene rizika i razvoja sustava civilne zaštite do 2030. godine što je temeljni dokument za dobivanje sredstava iz Europske unije. Kroz taj program i plan opremanja predviđena su sredstva u iznosu od 1,8 milijardi eura koji će biti uložen u sustav civilne zaštite RH, što će znatno podići razinu osposobljenosti i spremnosti za djelovanje u kriznim situacijama. Na našem području je predviđen Regionalni centar civilne zaštite u Bizovcu, i to kao logistički centar za pet slavonskih županija, ali i centar za obuku, edukaciju i osposobljavanje operativnih snaga koje djeluju unutar sustava civilne zaštite - naglasio je Zvonko Grgec.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1386#sigProIdceb5e05a5e

Nakon prijema u sjedištu županije, zamjenik župana i načelnik Stožera CZ Osječko-baranjske županije Mato Lukić nazočio je početku programa povodom obilježavanja Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u RH koji se u organizaciji Područnog ureda civilne zaštite Osijek održao u dvorani Građevinskog i arhitektonskog fakulteta u Osijeku.

- U posljednjih deset godina, zadnje tri su bile najizazovnije što se tiče sustava civilne zaštite. Od nekoliko velikih izazova, počevši od korona krize 2020. godine, potom izbijanja rata u Ukrajini prošle godine i zbrinjavanja izbjeglica, pa sve do olujnog nevremena nespecifičnog za naše područje, Civilna zaštita Osječko-baranjske županije je iskazala visoku razinu spremnosti u svim tim situacijama. Na današnji dan želimo zahvaliti svim pripadnicima sustava civilne zaštite na njihovoj hrabrosti, odvažnosti i spremnosti u pomaganju našim sugrađanima i zaštiti svih materijalnih sredstava. Važno je istaknuti da je u prvoj godini korona krize, dakle 2020. godine, Stožer civilne zaštite OBŽ održao 162 sjednice te smo zahvaljujući suradnji svih jedinica sustava, uspješno prebrodili i te izazove. Nakon toga, prošle smo godine, baš u ovo vrijeme, otvorili prvi u Hrvatskoj prihvatni centar za zbrinjavanje raseljenih osoba iz Ukrajine, na temelju Akcijskog plana zbrinjavanja, a poučeni iskustvima iz Domovinskog rata. Taj plan i dalje funkcionira i ne odnosi se samo na zbrinjavanje i onu prvu, neposrednu pomoć, već i na njihovu integraciju u društvo, a povratne reakcije Ukrajinaca su izuzetno pozitivne. Spomenuo sam i vremenske katastrofe i snažne nalete vjetra, nespecifične za ovo područje, gdje su žurne službe iskazale veliku spremnost i praktički u roku od 24 sata su sanirali štetu na objektima i obiteljskim kućama. Inače, Osječko-baranjska županija je i ove godine izdvojila značajna sredstva, u iznosu od 650.000 eura za sve operativne snage - kazao je Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1386#sigProIdc9dbe5f5aa

Novi seminar: Osječko-baranjska županija pomaže poduzetnicima u rješavanju konflikta

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom:

• Rješavanje konflikta

Većina ljudi misli da je konflikt loš i disfunkcionalan. Oni često izjednačavaju konflikt i sukob. Konflikt se odnosi na razlike u mišljenjima, interesima i ciljevima. Konflikt može biti konstruktivan ili destruktivan, ovisno o tome na koji se način rješava. Elementi koji pridonose destruktivnom razumijevanju konflikta i teškom rješavanju konflikta su nadmetanje, pristranost, podlijeganje emocijama, smanjena komunikacija, nedovoljno definirana ključna pitanja, ukopavanje u pozicije, uočavanje samo razlika i sl. Postoji nekoliko strategija za rješavanje konflikta, kao što su nadmetanje, prilagođavanje, izbjegavanje i rješavanje problema koji je izazvao konflikt. Svaki od ovih načina ima svoje prednosti i nedostatke i prema tome situacije u kojima ga je opravdano koristiti. Tijekom edukacije polaznici će usvojiti različite strategije i načine rješavanja konflikta, upoznati se s pojmom kompromisa, medijacije i arbitraže te spoznati važnost direktne i otvorene komunikacije u izbjegavanju sukoba.

Seminar će se održati 3. ožujka 2023. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je prof. dr. sc. Ljerka Sedlan König s Ekonomskog fakulteta u Osijeku.

Za sudjelovanje na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta „Poduzetnički obzor“, najkasnije do 2. ožujka ove godine.

 

Predstavljen vizualni identitet OBŽ Europske regije sporta

Na prošlotjednoj dodjeli nagrada najboljim sportašima grada Osijeka i Osječko-baranjske županije za 2022. godinu, prvi je put predstavljen i vizualni identitet Osječko-baranjske županije Europske regije sporta za 2024. godinu.

Prestižna je to titula koju je Županiji dodijelila ACES European capitals and cities of sport federation na gala svečanosti, upriličenoj u Europskom parlamentu u Bruxellesu.

Višegodišnji rad na razvoju sportske infrastrukture, edukacija i uključivanje svih starosnih skupina u bavljenje sportom, a osobito mladih te podrška vrhunskim sportašima učinili su Osječko-baranjsku županiju prepoznatljivom u svijetu sporta.

- Razvoj sporta i sportske infrastrukture je proteklih godina bio jedan od naših prioriteta, jer smo svjesni benefita koje donosi bavljenje sportom za razvoj mladih ljudi, ali i osoba svih životnih dobi. Osječko-baranjska županija može se pohvaliti i vrhunskim sportašima u nogometu, gimnastici, odbojci, veslanju, tenisu, rukometu i brojnim drugim sportovima. Kandidatura za Europsku regiju sporta bila je logičan nastavak svih naših aktivnosti, a činjenica da smo tu titulu i dobili govori da radimo dobar posao i daje nam motivaciju da radimo još više i kvalitetnije - rekao je župan Ivan Anušić.

Pripreme za „sportsku godinu“ su u tijeku, a prvi korak bila je izrada prepoznatljivog vizualnog identiteta koji je uz kratki video brojnih sportova i sportske infrastrukture na području Osječko-baranjske županije predstavljen javnosti.

- Naša je županija izuzetno dobro organizirana po pitanju sporta bilo amaterskog ili profesionalnog, individualnog ili ekipnog, a do sada smo se pokazali kao dobri domaćini u organizaciji velikih sportskih manifestacija. Titulu Europske regije sporta ćemo kvalitetno iskoristiti i tijekom 2024. godinu još ćemo snažniji naglasak staviti na sport, izgradnju sportske infrastrukture, opremanje sportskih terena i podizanje kvalitete i uvjeta treniranja svih sportaša od rekreativnih do profesionalnih – rekao je župan Anušić.

U pripremi je i izrada internet stranice koja će na jednom mjestu predstaviti sve sportske uspjehe i potencijale sportaša s područja Osječko-baranjske županije kao i kalendar aktivnosti koje će se događati tijekom pripremne 2023. godine te tijekom 2024. godine kada će Županija s ponosom nositi ovu titulu. U skladu s europskim priznanjem koje će zasigurno doprinijeti dodatnoj popularizaciji sporta i sportskih aktivnosti, Osječko-baranjska županija u svom je proračunu predvidjela i dodatna ulaganja u izgradnju sportske infrastrukture.

Donna Vekić i RK „Nexe“ sportski laureati Osječko-baranjske županije

Najuspješnija sportašica Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka za 2022. godinu je tenisačica Donna Vekić (Teniski klub „Tennis Talents“ Osijek), a najuspješniji sportaš je vratar NK „Osijek“ Ivica Ivušić. Rukometni klub „Nexe“ Našice je najuspješniji županijski sportski kolektiv, odnosno na razini Grada Osijeka laureat je Muški odbojkaški klub „Mursa“.

Proglašenje najuspješnijih sportaša, sportskih kolektiva i sportskih djelatnika u gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji za 2022. godinu upriličeno je danas (24. veljače 2023. godine) u Dvorani Gradski vrt u Osijeku, a uz brojne sportaše i sportske djelatnike svečanosti su nazočili župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

- Sport u Osječko-baranjskoj županiji, osobito u zadnjih nekoliko godina, pokazuje puno veću razinu i po kvaliteti sportaša i rezultatima, imamo sportaše koji ostvaruju i svjetski zapažene rezultate, a sve to vidljivo i u javnosti. To je razlog što smo se nominirali te dobili titulu Europske regije sporta za 2024. godinu kada će cijela naša županija biti pod posebnim fokusom javnosti. Pripremamo niz velikih projekata i infrastrukturnih zahvata te ćemo sigurno opravdati naziv regije sporta. Sport je imao i uvijek će imati potporu Osječko-baranjske županije, a to očito daje i rezultate - rekao je župan Ivan Anušić te čestitao nagrađenim sportašima na ostvarenim rezultatima, baš kao i ostalim sportašima, njihovim trenerima, obiteljima i kolektivima.

Čestitke dobitnicima priznanja i nagrada te svim sportašima uputio je i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin. Zahvalio im je na promociji Grada diljem Hrvatske i inozemstva, a naglasio kako će Grad Osijek 2023. godine za sport izdvojiti 10,5 milijuna eura što ga svrstava u sam vrh među velikim gradovima. Najavio je nastavak dosadašnjih i novih ulaganja u sportske kolektive i infrastrukturu.

Izbor najuspješnijih sportaša i sportskih kolektiva Slavonije i Baranje počeo je 1957. godine kada su novinari „Glasa Slavonije“ odlučili obnoviti nešto ranije već započetu, ali ne i očuvanu akciju za odabir najboljeg sportaša u slavonsko-baranjskom području. Ovogodišnji izbor je tako 65. dodjela po redu, a obuhvatio je 12 kategorija nagrada i priznanja, od kojih 7 na svojoj razini dodjeljuje Zajednica športskih udruga grada Osijeka (najuspješniji sportaš i sportašica, najuspješniji sportski kolektiv, najuspješniji trener, najuspješniji sportaš i sportski kolektiv osoba s invaliditetom, „Trofej Kuna“ za perspektivne sportaše), 3 dodjeljuje Športska zajednica Osječko-baranjske županije (najuspješniji sportaš i sportašica, najuspješniji sportski kolektiv), a dvije nagrade dodjeljuje Glas Slavonije (Uzor-trofej "Matija Ljubek" i Nagradu „Sokol“).

Trofej „Kuna“ za perspektivne sportaše dobili su Andro Čokolić i Ivan Sabolek (Veslački klub Iktus), Roko Dimić (Atletski klub Slavonija-Žito), Ivor Gaće (Plivački klub Osijek), Nikola Hogl (Judo klub Mladost), Vita Jović (Mačevalački klub Dmitar Zvonimir) i Gabrijel Solar (Gimnastički klub Inova-gim).

Najuspješniji sportaš parasporta/sporta gluhih je Duško Božić (Športska udruga slijepih „Svjetlost“), a najuspješniji sportski kolektiv parasporta / sporta gluhih je Stolnoteniski klub „Slavonac“.

Najuspješniji trener je Saša Šešum (Atletski klub "Slavonija-Žito").

Dobitnici Nagrade „Sokol“ su Mia Wild (Atletski klub „Slavonija-Žito“ Osijek) i Goran Vincek (ekonom NK Osijek i nogometne reprezentacije Hrvatske).

Uzor-trofej "Matija Ljubek" primio je Zvonimir Kovačević (Građansko streljačko društvo „Osijek 1784.“ Osijek).

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1386#sigProId14a06bb0f6

Ivan Anušić: Izgradili smo i otvorili prvi hrvatski Regionalni distribucijski centar za voće i povrće

U Eko-industrijskoj zoni Nemetin, u istočnom dijelu grada Osijeka, danas (22. veljače 2023. godine) otvoren je Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće. Riječ je o strateškom projektu Osječko-baranjske županije kojim se lokalnim poljoprivrednim proizvođačima osigurava najkvalitetnija infrastruktura i uvjeti za skladištenje, sortiranje, pakiranje, kao i trženje voća i povrća. Ukupna investicija iznosi 14,6 milijuna eura (110 milijuna kuna), od čega 10 milijuna eura čine bespovratna sredstva, a 4,6 milijuna eura osigurala je Osječko-baranjska županija. Ukupni kapacitet hladnjače od 3.228 tona raspoređen je na 29 rashladnih komora.

Prigodnoj svečanosti nazočilo je oko 200 gostiju, od državnih, regionalnih i lokalnih dužnosnika, poslovnih partnera i izvođača radova, vijećnika i čelnika upravnih odjela Županije do poljoprivrednih proizvođača zainteresiranih za rad i suradnju s RDC-om te drugi uzvanici. Nazočne je pozdravio Ivan Anušić, župan Osječko-baranjske županije koja je nositelj projekta, dok su Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvo poljoprivrede i Grad Osijek partneri ovog projekta. Županija je ujedno i vlasnik Regionalnog distribucijskog centra Osječko-baranjske županije za voće i povrće d.o.o. Osijek, trgovačkog društva koje upravlja ovom kapitalnom investicijom.

Među uzvanicima su bili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, v.d. ravnatelja SAFU-a Dragan Jelić, saborski zastupnici Goran Ivanović, Marin Mandarić, Romana Nikolić, Stipan Šašlin, Hrvoje Šimić i Vesna Vučemilović, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić, župani Virovitičko-podravske i Međimurske županije, Igor Andrović i Matija Posavec, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić te drugi gradonačelnici i općinski načelnici s područja Županije.

Župan Ivan Anušić podsjetio je kako je još 2015. godine kao vijećnik Skupštine Osječko-baranjske županije predlagao izgradnju regionalnog distribucijskog centra te da je još 1998. godine osnovana tvrtka ULO hladnjače OBŽ, ali se ništa konkretno nije napravilo. Tek 2017. godine pokreću se konkretne aktivnosti u vezi dokumentacije i osiguranja novca, razgovori s Vladom i ministrima te druge aktivnosti koje su napokon dovele do izgradnje kapitalnog objekta.

- Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće je veliki projekt koji se dugo najavljivao. Sada, nakon izrade projektne dokumentacije, osiguravanja sredstava za izgradnju i u konačnici same izgradnje, možemo reći da smo u pet godina ostvarili jedan od najvećih projekata što se tiče poljoprivrede. Projekt je izuzetno bitan jer će pružiti potporu proizvođačima voća i povrća na području naše županije i šire, ali i dati dodanu vrijednost njihovim proizvodima. Ovakvi sustavi i centri su trebali biti građeni i ranije i trebalo ih je biti desetak na području naše županije, no nikada nije kasno za važne i vrijedne projekte. Inače, RDC OBŽ za voće i povrće izgrađen je uz veliku pomoć Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Vlade RH. Financiran je od strane Ministarstva poljoprivrede kroz NPOO-a u iznosu od 10 milijuna eura, vlastitim sredstvima od 4,6 milijuna eura te ranije s 2,1 milijuna kuna EU sredstvima iz tehničke pomoći putem Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU za izradu projektne i druge dokumentacije. Za Osječko-baranjsku županiju izuzetno su nam važne sve grane gospodarstva, od turizma, poduzetništva, obrtništva, znanosti do kulture, ali i svega onoga što čini jednu zajednicu kvalitetnom, međutim core business naše županije, odnosno Slavonije i Baranje, upravo su poljoprivreda i prerađivačka industrija, koje su sažete u ovom objektu - rekao je župan Ivan Anušić te zahvalio svima koji su sudjelovali i pomogli realizaciju projekta.

Direktor RDC OBŽ za voće i povrće d.o.o. Alen Mamić istaknuo je da ovaj objekt bio više od dva desetljeća san mnogih proizvođača voća i povrća, a sada im je na raspolaganju impresivan i moderan objekt na površini od 8.182,15 m2.

- Potreba i želja za izgradnjom ovakvog centra odavno je poznata, no zbog niza okolnosti i unatoč pokušajima nije bila do sada realizirana. Tek u posljednjih nekoliko godina, u mandatu župana Ivana Anušića, napokon se dogodio konkretan pomak i projekt je od ideje doveden do potpuno izgrađenog objekta, u kojem se upravo nalazimo, dakako opremljenog svom potrebnom tehnologijom te spremnog za početak rada. Zgrada je projektirana po načelu održive gradnje, zaštite okoliša te korištenja obnovljivih izvora energije, što se ogleda i u postavljanju solarne elektrane snage 250 kw. Ukupni skladišni kapacitet hladnjače s kontroliranom atmosferom (ULO i dinamička) i normalnom atmosferom iznosi 3.228 tona voća i povrća raspoređenih u ukupno 29 rashladnih komora. Na ekološku i konvencionalnu proizvodnju odnosi se 16 komora odnosno 2.220 tona, za ekološke proizvode osigurano je ukupno 7 komora, odnosno 690 tona rashladnog kapaciteta. Postavljena je i posebna linija od 6 komora s ukupnim kapacitetom 318 tona koja je namijenjena za pripremu robe za transport. No, to nije sve. Uz postojeći objekt planiramo graditi još drugu i treću fazu sa infrastrukturom za još višu razinu usluga proizvođačima i bolji plasman roba - kazao je Mamić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić rekao je kako ga izuzetno raduje što je RDC OBŽ za voće i povrće novi stanar Eko-industrijske zone Nemetin. - Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće je strateški projekt Osječko-baranjske županije, na čemu čestitam županu Ivanu Anušiću. Grad Osijek je prepoznao njegovu vrijednost, na način da smo u njemu sudjelovali kao partner, darovavši zemljište Osječko-baranjskoj županiji. RDC OBŽ će svakako ojačati konkurentnost poljoprivrednih proizvođača, a siguran sam da će im vjetar u leđa biti i Eko-industrijska zona Nemetin koja je jedna od najprivlačnijih u Hrvatskoj - rekao je Radić.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković naglasila je kako su za početak ovog projekta prvo bili potrebni ideja, vizija, snaga i inicijativa odozdo, za što je odala priznanje Osječko-baranjskoj županiji, kao i na iskoraku i hrabrosti. Dodala je da je zatim trebala postojati Vlada koja je rekla Slavonija, Baranja i Srijem ne više samo na riječima nego u djelu, trebalo je dati formu i strukturu, smisliti programe i projekte u Vladi predsjednika Andreja Plenkovića. Potom su se dogodile krize koje štete, ali su i izazov da se stvori nešto više. Naglasila je kako je u takvim uvjetima Ministarstvo poljoprivrede preko mehanizma Nacionalnog plana otpornosti i oporavka predložilo nešto novo, istinsku reformu i priliku za proizvođače da se udruže, prerađuju i stvaraju dodanu vrijednost, preuzmu hrvatsku oznaku kvalitete, pripreme za ekološke mjere, digitaliziraju. Najavila je da u ožujku slijedi novi javni poziv za edukaciju poljoprivrednih proizvođača koji se žele udružiti u proizvođačke organizacije te koristiti ovakvu infrastrukturu, koja je za njih i stvorena.

Posebno je naglasila kako se u Osječko-baranjskoj županiji proizvodi 31 posto hrvatske pšenice, 20 posto kukuruza, 26 posto ječma, 46 posto suncokreta, 38 posto raži i 31 posto mlijeka te da Hrvatska ne može razvijati poljoprivredu bez ove županije.

Kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Goran Ivanović naglasio je dvije značajke koje je donio RDC OBŽ za voće i povrće. - To su dodana vrijednost poljoprivredi i udruživanje koje su garancija bolje i ljepše Slavonije i Baranje. Nadam se da će upravo RDC OBŽ biti ta nulta točka s koje ćemo krenuti u stvaranje hrvatske poljoprivrede kakvu svi priželjkujemo - istaknuo je Ivanović.

- Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće podiže kvalitetu hrvatske poljoprivrede u Osječko-baranjskoj županiji i direktno ide na korist proizvođačima voća i povrća. Ono što do sada nisu mogli, dakle ubrati svoje proizvode i uskladištiti ih u ove hladnjače te čekati optimalan trenutak za prodaju, po najpovoljnijoj cijeni, od sada će moći. To je dio naše poljoprivredne politike unaprjeđenja i poljoprivredne infrastrukture i kvalitete proizvoda, a naravno time i kvalitete hrane. Zahvaljujem ministrici poljoprivrede i Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU koji su dali značajan doprinos realizaciji ovog projekta, i to ovdje u Osijeku - zaključio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1386#sigProId58d4db529f