Vijesti

Osigurano 20 milijuna eura bespovratnih sredstava za 10 niskopodnih tramvaja u Osijeku

Potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković danas (22. ožujka 2023. godine) gradonačelniku Grada Osijeka Ivanu Radiću uručio je Ugovor o dodjeli gotovo 20 milijuna eura bespovratnih sredstava. Riječ je o ugovoru kojim će se iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u cijelosti financirati nabava 10 novih niskopodnih tramvaja s ciljem modernizacije osječkog javnog prijevoza.

Uručenju vrijednog ugovora i potom na radnom sastanku u sjedištu osječke gradske uprave u Tvrđi, uz ministra Butkovića i gradonačelnika Radića, nazočili su župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, v.d. ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje Dragan Jelić, ravnatelj Uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Davor Huška, zamjenici gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković i Dragan Vulin, zamjenici župana Mato Lukić i Josip Miletić, predsjednik Uprave Hrvatskih cesta d.o.o. Josip Škorić, direktor Gradskog prijevoza putnika d.o.o. Dejan Rusmirović.

- Tramvaj je dio identiteta grada Osijeka. Još 1884. godine prvi je u Hrvatskoj i među prvim gradovima u srednjoj Europi dobio tramvaj, a zadnji tramvaj koji je nabavljen je prije 40 godina, pa će i ova dodjela sredstava za niskopodne tramvaje ući u povijest grada na koju smo izuzetno ponosni. Vrijednost ovog projekta je 25 milijuna eura od čega su 20 milijuna eura bespovratna sredstva. Novih 10 tramvaja doprinijet će sigurnosti, udobnosti i bržem prometu, a time i smanjiti gužve u centru grada. Ukupna vrijednost projekta iznosi 35,5 milijuna eura, od čega su 26,5 milijuna eura bespovratna sredstava, a predviđena je obnova 9,5 km tramvajske infrastrukture i 23 tramvajska stajališta prilagođena osobama s invaliditetom, izgradnja jedne nove i modernizacija postojećih ispravljačkih stanica - rekao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić te dodao kako se na radnom sastanku razgovaralo i o daljnjem proširenju tramvajske mreže i drugim projektima u Osijeku.

Direktor GPP-a Dejan Rusmirović naglasio je da se novi tramvaji zadnji put nabavljeni 1982. godine, 2006. i 2007. godine su modernizirani tramvaji iz 60-ih godina. - Naš vozni park trenutno je star više od 50 godina. Novim tramvajima povećat ćemo kvalitetu naše usluge, kapacitete, sigurnost i udobnost, ali i smanjiti onečišćenja okoliša. Sadašnji tramvaji su dugački samo 14 metara, a novi za koje smo trenutno u procesu javne nabave i savjetovanja su dugi više od 27 metara. Sada slijedi raspisivanje javne nabave, a rok za isporuku prvog tramvaja je najviše 24 mjeseca od potpisivanja ugovora, odnosno za isporuku zadnjeg tramvaja je 15. prosinca 2025. godine - istaknuo je Rusmirović i dodao kako će GPP-e i dalje raditi na razvoju novih pruga, modernizaciji postojećih, a kruna tih aktivnosti bi trebala biti izgradnja nove remize te spajanje dviju linija na novoj lokaciji.

V.d. ravnatelja SAFU-a Dragan Jelić naglasio je kako su Osječko-baranjska županija i Grad uvijek među prvima ili prvi u privlačenju europskih sredstava za javne i privatne projekte. - U SAFU je samo dio europskih sredstva koja koriste ova županija i grad. Tako je na području Osječko-baranjske županije ugovoreno 116 projekata u vrijednosti 323 milijuna eura, dok je na području Grada Osijeka ugovoreno 43 projekta u vrijednosti gotovo 200 milijuna eura. To su stvarno fascinantne brojke, a radovi su vidljivi na svakom koraku. Već je puno uloženo, a i u novom financijskom razdoblju čeka nas puno projekta, a mi u SAFU se radujemo tim novim projektima i izazovima. Znamo da Grad Osijek i Osječko-baranjska županija bez problema provode projekte, na vrijeme i bez korekcija. Volio bih da su svi kao Osijek i OBŽ - istaknuo je Dragan Jelić.

- Davno smo gradonačelnik i ja zauzeli stav da je Osijek grad koji mora biti kotač zamašnjak razvoja ne samo Osječko-baranjske županije nego cijelog istoka Hrvatske, a ovo je dokaz da tako i jeste. Projekti koji se rade na području Osijeka i Županije su veliki, riječ je o ozbiljnim iznosima i projektima koji su se godinama pripremali i koji se realiziraju. To nisu projekti koji će biti hladna infrastruktura poslije čije izgradnje ćemo imati samo trošak održavanja nego kod svih projekata postoji dodana vrijednost te će generirati nova radna mjesta, kapitalne investicije i razvoj istoka Hrvatske. Grad Osijek je danas veliko gradilište, a kada ti projekti budu gotovi imat ćemo puno ljepši i kvalitetniji grad - kazao je župan Ivan Anušić. Zahvalio je na suradnji Gradu, Vladi RH, Ministarstvu, Hrvatskim cestama, SAFU, Hrvatskim željeznicama i drugima te poželio istom dinamikom zajednički nastavak velikih projekta i pomaka.

- Lijepo je doći u Osijek jer prilikom svakog posjeta vidim koliko smo Vlada RH, poglavito resor koji vodim više od 7 godina, uspjeli iskoristiti sve mogućnosti koje nam pružaju europski fondovi i članstvo Hrvatske u EU. Osijek i OBŽ su primjer kako se uspješno radi i provodi projekte. Na tomu čestitam prvenstveno županu s kojim dugo surađujem i s kojim smo 2016. godine započeli niz velikih projekata koji su bili negdje u ladici, od Koridora Vc koji ćemo sljedeće godine izgraditi u cijelosti kroz Hrvatsku, do niza obnova državnih cesta, obilaznica i niza prometnih projekta u Osijeku, a zahvaljujem i Gradu Osijeku, gradonačelniku i njegovim suradnicima. Ovdje su svi imali spremne projekte te nama u Vladi nije bilo teško kada su se raspisali javni pozivi da se realizira financiranje i sama izgradnja - poručio je ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković te najavio niz projekta koji će se realizirati u narednom razdoblju.

Nakon uručenja ugovora, potpredsjednik Vlade i ministar Butković, župan Anušić, gradonačelnik Radić, v.d. ravnatelja SAFU-a Jelićem i njihovi suradnici obišli su radove na izgradnji podvožnjaka u Ulici sv. Leopolda Bogdana Mandića.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProId50bdf59a7d

Podvožnjak u Ulici sv. L. B. Mandića u Osijeku je ogledni primjer realizacije projekata

Gradilište podvožnjaka u Ulici sv. L. B. Mandića u Osijeku, gdje su u tijeku intenzivni radovi, danas (22. ožujka 2023. godine) obišli su ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, v.d. ravnatelja SAFU-a Dragan Jelić, ravnatelj Uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave MRRFEU-a Davor Huška, predsjednik Uprave Hrvatske ceste d.o.o. Josip Škorić, predsjednik Uprave Osijek-Koteksa d.d. Zoran Škorić i njihovi suradnici.

- Izgradnja podvožnjaka u cijelosti se financira bespovratnim sredstvima, i to 85 posto sredstvima Europske unije, a 15 posto iz državnog proračuna. Projekt je vrijedan oko 13 milijuna eura, a radovi se odvijaju jako dobro te se njihov završetak očekuje do kraja godine, pa i prije ugovornog roka. U nizu projekata koji se odvijaju, ovo je ogledan primjer kako lokalna uprava može pripremati projekte koji su u funkciji rasterećivanja prometa, rješavanja crnih točaka i uskih grla, a da se sve to može financirati iz europskih sredstava - poručio je ministar Oleg Butković te čestitao gradonačelniku, županu i svima koji su zaslužni za realizaciju ovog projekta.

- Ovo je bila najopterećenija gradska transverzala kojom je dnevno prometovalo oko 25.000 vozila. Zbog prolaska vlaka bilo je najmanje 30 zastoja dnevno u trajanju od 2,5 sata, a podvožnjak će riješiti ove prometne čepove. Projekt je vrijedan oko 13 milijuna eura, a građane Osijeka stajat će nula eura - poručio je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

Župan Ivan Anušić istaknuo je kako se na području Osječko-baranjske županije radi puno projekata u čijoj je realizaciji zadovoljan suradnjom s resornim državnim tijelima. Na području županija samo prema evidenciji SAFU-a trenutno se provodi 116 projekata iz europskih fondova vrijednih 323 milijuna eura, a već su spremni i mnogi novi projekti.

- Najbolja smo županija kada govorimo o broju projekata i količini sredstava koja se realiziraju kroz te projekte - zaključio je župan Anušić.

Dragan Jelić, v.d. ravnatelja SAFU-a, napomenuo je kako su Grad Osijek i Osječko-baranjska županija pri ili u samom vrhu po povlačenju europskih sredstava, ali i po kvaliteti provođenja projekata. - Ovo je najbolji primjer kako treba raditi. Projekt izgradnje podvožnjaka ide svojim tijekom, radovi će vjerojatno biti i prije roka. Sve što je planirano kroz projekt je i napravljeno, i na tome čestitam i korisniku i izvođaču radova - rekao je Jelić.

- Radovi se intenzivno provode na cijelom koridoru ovog objekta u dužini od 510 metara. Dosad smo izveli dvije trećine od predviđenih radova i završit ćemo ih u roku, do kraja godine, a nastojat ćemo i ranije. Ugradili smo oko 7.000 kubika betona, oko milijun kilograma armature i izbušili 188 pilota različitih profila. Ostala je još konstrukcija cestovnog nadvožnjaka i završni radovi na objektu - objasnio je predsjednik Uprave Osijek-Koteksa d.d. Zoran Škorić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProIdffd1dcf5a9

Zbrinjavanje napuštenih pasa u središtu koordinacije grado/načelnika

Redoviti radni sastanak čelnika Osječko-baranjske županije i 42 jedinice lokalne samouprave s područja županije (7 gradova i 35 općina) održan je danas (21. ožujka 2023. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku. Na dnevnom redu bilo je sedam točka od kojih su najveću pozornost dobile one u kojima se raspravljalo o kontroli mikročipiranja pasa i kontroli držanja kućnih ljubimaca te ugovorima za zbrinjavanje napuštenih pasa i osnivanju lokalnih skloništa u Osječko-baranjskoj županiji.

- Izuzetno je važno da na ovakvim sastancima razgovaramo i prokomentiramo sve ono što muči načelnike i gradonačelnike te da zajednički pronađemo rješenja. Jedna od tema koja je u domeni jedinica lokalne samouprave, a o kojoj je danas bilo riječi je zbrinjavanje napuštenih pasa, za što treba naći mogućnosti i modele trajnog rješavanja tog problema – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Lucija Baraban iz Udruge Pobjede naglasila je kako postoje načini na koje se može prevenirati problem napuštenih životinja.

- Većina pasa koje se zbrine na području naše županije, završi u našem skloništu, skloništu Udruge Pobjede koji je kapaciteta 180 pasa. Naime, ukupno su u skloništima tijekom 2022. godine završila 663 napuštena psa, od čega 302 u našem skloništu, a to se sve može prevenirati. Proračuni općina i gradova mogu se rasteretiti uz adekvatnu brigu o kućnim ljubimcima. Tu prije svega mislim na redovnu kontrolu mikročipiranosti pasa po kućanstvima, obilaskom svih kućanstava koje treba obaviti komunalni redar te poštovanje odluke o načinu i uvjetu držanja kućnih ljubimaca, ali i propisivanje obvezne kastracije kao metode prevencije novih napuštenih i neželjenih pasa na našem području – istaknula je Baraban.

Ostale točke dnevnog reda ticale su se Javnih poziva za dodjelu potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju na području OBŽ, Javnih poziva za dodjelu potpora za razvoj Koncepta pametnih sela na području OBŽ, izmjena i dopuna Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te stambenih kredita u funkciji poticanja gospodarstva.

- Želja nam je dodatno uputiti načelnike i gradonačelnike o potporama koje Osječko-baranjska županija nudi iz svih sektora kako bi oni mogli obavijestiti eventualne korisnike o različitim mogućnostima koje pružamo. Kontinuirano ulažemo u razvoj poljoprivrede, gospodarstva, obrazovanja i drugih grana kako bismo osigurali preduvjete za još snažniji napredak svih krajeva naše županije – zaključio je zamjenik župana Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProId6fd0906864

Povodom Dana Općine Levanjska Varoš uručeno vozilo za prijevoz osnovnoškolaca

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća danas (20. ožujka 2023. godine) je proslavljen Dan Općine Levanjska Varoš, a sjednici su uz načelnika Općine Slavka Tidlačku nazočili načelnici susjednih općina, saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović te zamjenik župana Josip Miletić. U svom se uvodnom obraćanju načelnik Tidlačka osvrnuo na ostvarene rezultate u proteklom razdoblju.

- Osim ulaganja u niz komunalnih i infrastrukturnih projekata, poput izgradnje društvenog doma u naselju Ovčara te brige o potrebama u svim općinskim naseljima, najvažniji projekt u našoj općini svakako je revitalizacija kupališta i lječilišta „Stara kupka“. Prirodni potencijal i gospodarske mogućnosti koje nam se na taj način nude su izuzetno velike te se nadamo da ćemo time dodatno demografski revitalizirati naš kraj. Uvjeren sam da će ova investicija značiti i drugim općinama zapadne Đakovštine u njihovom razvoju i daljnjem napretku. Naime, do sada smo pokrenuli projekt pokretanja restorana i turističkog info centra te smo izradili projektnu dokumentaciju za izgradnju bazena i novog parkirališta, a u tijeku je izrada projektne dokumentacije novog kanalizacijskog sustava s pročistačem za otpadne vode. Osim ovog važnog projekta, izuzetno su nam važna ulaganja u ceste, s obzirom da smo u blizini nekoliko gradova, nalazimo se na 23 km udaljenosti od Našica i Đakova, 44 km od Slavonskog Broda te 40 km od Požege – kazao je načelnik Tidlačka.

Zamjenik župana Josip Miletić svim je mještanima čestitao njihov Dan pohvalivši rad Općine u realizaciji vrijednih projekata.

- Osječko-baranjska županija pruža snažnu podršku razvoju Općine Levanjska Varoš, ali i cijelog ovog područja koje ima golem turistički i gospodarski potencijal. Izuzetno nam je važna suradnja s općinskim načelnikom u izradi i realizaciji niza projekata, kako onih infrastrukturnih, komunalnih i gospodarskih, tako i onih obrazovnih, kulturnih i društveno- korisnih. Samo zajedničkim radom i jedinstvenom vizijom možemo postići ravnomjeran razvoj cijele županije – istaknuo je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProIdb80ffd7de8

Povodom Dana Općine danas je, u svrhu prijevoza djece OŠ S. S. Kranjčevića, u školu i iz škole, uručeno vozilo koje će učenike prevoziti iz osam naselja.

- Zahvaljujem se Osječko-baranjskoj županiji na pribavljenom vozilu koje će značajno doprinijeti kvaliteti života i pohađanja nastave u našoj općini. Neki učenici naime, prelaze i po 13 kilometara da bi došli do škole zbog čega moraju krenuti i više od sat vremena ranije, a ovo će nam vozilo služiti ne samo za dolazak na nastavu, već i za otvaranje svijetu te obilazak različitih sadržaja – istaknula je ravnateljica OŠ S.S. Kranjčevića Nataša Šego.

Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je kako je vozilo bilo neophodno za 42 učenika osnovne škole.

- Osječko-baranjska županija osigurala je vozilo vrijedno 85.000 eura koje će siguran sam, dugo i kvalitetno koristiti učenicima OŠ S. S. Kranjčevića, ne samo u prijevozu na nastavu, već i za ostale aktivnosti. Osim ovog ulaganja, izuzetno su važna ulaganja u prometnu infrastrukturu, što neprestano i činimo, pa je tako u završetku cesta prema Paučju, a kao i u svakoj sredini, i ovdje želimo osigurati temelje za kvalitetno obrazovanje i ostanak u ovom kraju – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProId110b7fe7f4

Međunarodna studentska konferencija o interdisciplinarnosti u sportu

U organizaciji Studentske sekcije za znanost te uz suorganizaciju Kineziološkog fakulteta Osijek, Udruge Alumnija Kineziološkog fakulteta Osijek, Studentskog zbora Kineziološkog fakulteta Osijek te Studentskog sportskog kluba KIFOS, danas (17. ožujka 2023. godine) je održana 1. Međunarodna studentska konferencija "Važnost interdisciplinarnosti u sportu". Cilj ove dvodnevne manifestacije, organizirane uz pokroviteljstvo Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, te Zajednice osječkog sporta i Športske zajednicu Osječko-baranjske županije je omogućiti studentima, trenerima i svim zainteresiranima prenošenje novih spoznaja iz znanosti te vrijednih iskustava iz prakse. Otvorenju je uz brojne goste iz svijeta sporta Osječko-baranjske županije, nazočio i župan Ivan Anušić.

- Kineziologija je izuzetno važna znanstvena grana o kretanju, sportu, aktivnostima i svemu onome o čemu do prije 40, 50 godina nismo znali toliko koliko znamo danas. Svjesni smo važnosti zdravog života i rekreacije, zbog čega Osječko-baranjska županija ulaže značajne napore u razvoj sporta i sportske infrastrukture gradnjom školskih sportskih dvorana, uređenjem i opremanjem sportskih terena, ali i podupiranjem niza različitih natjecanja i manifestacija. To ćemo činiti i u budućnosti, osobito u svjetlu planiranja aktivnosti za Europsku regiju sporta 2024., ali i pokretanja jedinstvenog projekta sportskog inkubatora – istaknuo je župan Anušić.

Osječko-baranjska županija ima izvrsnu višegodišnju suradnju za Kineziološkim fakultetom, kao i svim sportskim udrugama i klubovima u nekoliko svojih programa, a u proračunu za 2023. godinu za potrebe sporta i sportskih aktivnosti, izdvojit će više od 1,3 milijuna eura. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProIdf0c8e442f8

Istina o sudbini nestalih branitelja i civila iz Domovinskog rata još je uvijek otvoreno pitanje

Udruga obitelji nestalih i nasilno odvedenih branitelja Domovinskog rata Osijek u suradnji sa Savezom udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Ministarstvom hrvatskih branitelja organizirala je u petak, 17. ožujka 2023. godine, u Veteranskom centru Osijek tribinu o procesu traženja nestalih osoba u Domovinskom ratu. Tribini je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- Pitanje nestalih branitelja i civila Domovinskog rata otvoreno je pitanje i duboka rana svih obitelji koje su izgubile svoje članove. Svjesni smo da mnogi još uvijek nisu pronašli svoje najmilije, a neki su i otišli s ovoga svijeta bez da su saznali njihove sudbine. Ovo pitanje ostaje otvoreno i zbog činjenice da iz Republike Srbije oni koji znaju istinu o svemu, a žive u Hrvatskoj, o tome još uvijek šute. Na tome treba inzistirati i vjerovati da ćemo 97 nestalih s područja naše županije, a 1816 iz cijele Hrvatske, što prije naći – kazao je Lukić.

Sina Miroslava već 32 godine traži Spomenka Dulić koja naglašava kako se još uvijek nada da će doznati istinu o njegovom nestanku.

- Sin mi je nestao 1991. godine u Ernestinovu i od tada ga bezuspješno tražimo. Išli smo na sve razmjene i iskapanja, međutim još uvijek ne znamo ništa o njegovoj sudbini – istaknula je Dulić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1362#sigProId1c58ec7ad7