Vijesti

Županija dodjeljuje uskrsnice za umirovljenike

Uoči najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, Osječko-baranjska županija će i ove godine simboličnim novčanim iznosom darivati naše umirovljenike te im i na taj način zahvaliti na svemu što su učinili u svom radnom vijeku za našu zajednicu.

Stoga je, sukladno financijskim mogućnostima Županije, povodom blagdana Uskrsa župan Ivan Anušić donio zaključak o isplati jednokratnih pomoći umirovljenicima s prebivalištem na području Osječko-baranjske županije čija je mirovina 160,00 eura ili manje. Za tu namjenu u proračunu je osigurano 79.634,00 eura, a novac će se umirovljenicima dostaviti na kućne adrese.

Isplata jednokratnih novčanih pomoći povodom uskrsnih blagdana u iznosu od 25,00 eura po osobi, obavlja se prema Ispisu korisnika mirovine za Osječko-baranjsku županiju koji vodi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, i to za korisnike starosnih, prijevremenih starosnih i obiteljskih mirovina i korisnike invalidskih mirovina zbog opće nesposobnosti za rad i profesionalne nesposobnosti za rad, a čiji korisnici nisu u radnom odnosu. Uskrsnicu mogu ostvariti i umirovljenici koji mirovinu ostvaruju iz bivših jugoslavenskih republika, a čiji ukupni iznos mirovina ostvarenih u Republici Hrvatskoj i inozemstvu iznosi 160,00 eura ili manje, kao i drugi korisnici mirovina koji mirovinu ostvaruju u Republici Hrvatskoj, a iz nekih razloga nisu na popisu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a imaju navedeni iznos mirovine.

Pozivamo umirovljenike koji nisu na navedenom popisu HZMO-a, a također imaju mirovinu 160,00 eura ili manje, da podnesu zahtjev Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Osječko-baranjske županije, Osijek, Kapucinska 40 ili da se jave na telefonski broj 031 221 657, 031 221 658.

ELPROS domaćin Worldskills natjecanja 2023

U Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek 9. ožujka 2023. godine održano je Worldskills natjecanje u disciplini "Izrada programskih rješenja", a sudionike je pozdravio ravnatelj Antun Kovačić. Natjecanje je trajalo četiri sata, a šest učenika imalo je zadatak osmisliti i izraditi programsko rješenje koje je potom ocijenilo stručno povjerenstvo te izabralo najbolji rad.

Za Elektrotehničku i prometnu školu Osijek kao Regionalni centar kompetentnosti ovo je natjecanje značajno i zbog poticanja učenika za STEM područja, posebno u IT sektoru.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1374#sigProId39d97e53aa

Skupština OBŽ: Razvoj županije temelji se na kvalitetnim projektima

U nazočnosti 45 od ukupno 47 vijećnika, u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (9. ožujka 2023. godine) održana je 19. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije. Na dnevnom redu je bilo 17 točaka dnevnog reda, koje su i usvojene. Vijećnici su između ostalog usvojili Izvješće župana o radu u razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2022. godine, Prijedlog Programa poticanja poduzetništva Osječko-baranjske županije za 2023. godinu, čija je vrijednost više od milijun eura, zatim Izvješće o provedbi Plana razvoja Osječko-baranjske županije za 2022. godinu, Informaciju o potporama poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Osječko-baranjske županije u prošloj godini.

- U izvještajnom razdoblju, odnosno od 1. srpnja do 31. prosinca 2022. godine radili smo neke od najvećih projekta. Završen je Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće, uskoro završavamo Gospodarski centar Osječko-baranjske županije, a počeli smo izgradnju I. Gimnazije u Osijeku. Svi projekti koje smo pripremali su završeni ili u realizaciji, a radili smo ih vlastitim sredstvima, sredstvima europskih fondova ili Vlade RH. Naravno, istovremeno smo provodili i druge važne projekte, poput subvencija stambenih kredita, potpora poduzetnicima, OPG-ovima i poljoprivrednicima, odobravali stipendije učenicima i studentima, bavili se pripremama i izgradnjom sustava za navodnjavanje od kojih su pet već u funkciji. Sve najavljene i planirane projekte realiziramo, ni jedan nije zaustavljen niti smo od njega odustali  - rekao je župan Ivan Anušić o radu i aktivnostima u prethodnih šest mjeseci.

Župan je također podsjetio kako je za 2023. godinu usvojen do sada najveći proračun, gotovo dvije milijarde kuna, odnosno 258.393.330 eura.

- Razlika između sadašnjeg i proračuna iz 2017. godine iznosi 1,5 milijardu kuna, što govori da se događaju ozbiljni i konkretni pomaci, a navodim neke od podataka o tomu. Iz izvješća Hrvatskog zavoda za zapošljavanje vidimo da imamo najveći broj zaposlenih ikada, a broj nezaposlenih je rekordno mali. Županijski BDP, izvoz i proizvodnja, također je najveći do sada, investicije su kontinuirane, ulažemo i na razini zdravstva, znanosti i obrazovanja, kulture, investiramo u poduzetništvo i obrtništvo, u poljoprivredu - rekao je župan.

Posebno je naglasio kako je Plan razvoja OBŽ do 2027. godine od strane resornih ministarstava ocijenjen odličnim jer se u njemu promišlja nekoliko koraka unaprijed, pa se realizira i nastavlja po planu. Na pitanje kako se smanjenje sredstava iz fiskalnog poravnanja odražava na rad jedinica lokalne i regionalne samouprave, župan je naglasio kako nitko ne treba očekivati darivanja nego se potrebna sredstva može i treba osigurati i iz fondova EU, za što treba imati inicijativu, strateško promišljanje i usklađivanje dokumentacije te naravno spremne i kvalitetne projekte.

- Mi smo županija koja je povukla daleko najveću količinu novca i pojedinačnih projekata kad se uspoređujemo s ostalima. Nikad nismo očekivali da nam se išta da, već isključivo jednake uvjete u utrci za dodjelu sredstava i prilikom prijave na natječaje. Podsjetit ću na nepravdu koja je Osječko-baranjskoj županiji učinjena kada je stavljena u istu statističku regiju sa Zagrebom, čime su nam onemogućene milijarde kuna mogućnosti privlačenja sredstava, kako nama tako i ostalim slavonskim županijama, a što je ispravljeno prije nešto više od godinu dana. Nekoliko općina i gradova na području naše županije rade kontinuirano na privlačenju sredstava europskih fondova i temeljem toga razvijaju različite projekte. Zbog toga i njihovi planovi razvoja moraju biti usklađeni na način da uspiju povući određena sredstva, jer čak i ako su jedinice lokalne samouprave izgubile dio sredstava zbog fiskalnog poravnanja, ta sredstava trebaju nadoknaditi upravo putem europskih fondova. Sve što smo do sada napravili, napravili smo isključivo svojim radom i pripremom projekata zahvaljujući korištenju europskih novaca te našom strategijom i planiranjem. Upravo to je i jedan od benefita ulaska u Europsku uniju, jer dok smo prije 2 godine imali apsorpciju sredstava oko 24%, što je apsolutno najniže u cijeloj Europi, danas smo na oko 80% - rekao je župan Ivan Anušić.

Pitanja i prijedloge županu postavili su vijećnici Zlatko Ahić, Sanja Bježančević, Marija Miličić, Zlatko Adjulović, dr. sc. Ivan Požgain, dr. sc. Vesna Vučemilović, Samir Haj Barakat, Bojan Amanović, Boris Piližota, Krešimir Čabaj, Ivica Šimundić, Marko Bogatić i Goran Đanić, a na njih je odgovorio župan Ivan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1374#sigProId9b510f5363

Treća faza projekta „Zaželi pomoć u kući“ u OBŽ: 30 žena skrbi o 180 starijih i nemoćnih osoba

Uvodna konferencija projekta „Zaželi pomoć u kući“ - Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada - faza III. održana je danas (8. ožujka 2023. godine) u Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije u Osijeku. Riječ je o nastavku projekta kojim se zapošljava teže zapošljive žene kako bi skrbile o starijim i nemoćnim osobama koji se zadnjih godina uspješno primjenjuje na području Osječko-baranjske županije. Naime, kao i u prethodnim fazama ovog projekta, zaposlene radnice će krajnjim korisnicima pružati pomoć u dostavi namirnica, održavanju čistoće njihova stambenog prostora, pomoć u socijalnoj integraciji, posredovanju pri dostavi lijekova, plaćanju računa, te im pružati podršku kroz razgovore i druženje i pratnju u raznim društvenim aktivnostima.

Projekt provodi Osječko-baranjska županija kao nositelj projekta uz projektne partnere, a to su Grad Beli Manastir, općine Antunovac, Draž i Vladislavci, Hrvatski zavod za zapošljavanje - Područna služba Osijek, Hrvatski zavod za socijalni rad - Područni ured Osijek i Područni ured Beli Manastir te Dom za starije i nemoćne osobe Beli Manastir i Dom za starije i nemoćne osobe Osijek koji imaju osobito važnu ulogu u provođenju projekta.

Vrijednost projekta je 196.854,47 eura bespovratnih sredstva od čega su 85% sredstva Europske unije, dok su 15% sredstva Državnog proračuna.

- Projekt „Zaželi pomoć u kući“ - Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada sada je u trećoj fazi. Naime, Osječko-baranjska županija se u svibnju prošle godine prijavila na javni poziv Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te smo dobili sredstva u iznosu od 196.854,47 eura. Sam projekt traje od 22. prosinca 2022. godine do 22. kolovoza 2023. godine, a njime će se zaposliti 30 žena koje će raditi na području općina Draž, Vladislavci i Antunovac te grada Belog Manastira. Ciljane skupine bile su nam žene koje su nezaposlene i na neki način socijalno isključene, a u projektu se želimo usmjeriti na to da se kroz proces deinstitucionalizacije pomogne krajnjim korisnicima, odnosno osobama treće životne dobi, što se potiče upravo kroz ovaj projekt. Iz podataka Državnog zavoda za statistiku, u razdoblju od 2011. godine do danas imamo povećan broj osoba treće životne dobi, naime 2011. godine smo imali 15,89 posto osoba sa 65 i više godina, dok ih je 2021. godine bilo 19,99 posto. Prema istraživanjima i informacijama do kojih smo dolazili, vidljivo je da starije osobe žele ostati u svojim kućanstvima, a upravo ovaj projekt kroz uslugu pomoći u kući dolazi do krajnjih korisnika i osigurava im kvalitetnije starenje - istaknula je Ivana Stanić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ.

Zamjenik župana Mato Lukić naglasio je kako su prethodne faze projekta „Zaželi pomoć u kući“ polučile izvrsne rezultate u Osječko-baranjskoj županiji.

- Tijekom prethodna 24 mjeseca provedbe zaposleno je 57 žena s područja Osječko-baranjske županije pri čemu je pomoć u kući pružena za 300 korisnika. Sada će, ovom trećom fazom biti zaposleno 30 žena koje će skrbiti za 180 korisnika kojima će biti pružena osnovna pomoć u kući, od održavanja higijene i životnog prostora do svih ostalih potreba koje osobe starije životne dobi trebaju u njihovom svakodnevnom životu. Ovaj je projekt izvrsna prevencija institucionalizacije, odnosno smještaja starijih osoba u domove za starije i nemoćne osobe, tako da imamo više pozitivnih učinaka ovog projekta, a ujedno i pomoć teže zapošljivim ženama - rekao je zamjenik župana Mato Lukić.

Među zaposlenim ženama u ovoj fazi projekta je i Ksenija Dimić iz Belog Manastira. - U projektu „Zaželi“ radila sam dvije godine i uživala sam to radeći jer je lijepo vidjeti sreću i zahvalnost korisnika kad im pomognete. To me motiviralo da se ponovno prijavim, unatoč povremenim određenim poteškoćama, sve je lakše kad shvatite koliko im značite i pomažete. Osobno, ovaj mi projekt jako puno znači, ne samo iz financijskih razloga, već i zbog činjenice da se osjećam korisno i zadovoljno - kazala je Ksenija Dimić, koja će skrbiti za šest korisnika.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1374#sigProId988eb0d408

U Osječko-baranjskoj županiji nastavlja se subvencioniranje stambenih kredita građana

Župan Ivan Anušić potpisao je danas (7. ožujka 2023. godine) dodatak sporazuma s načelnicima i gradonačelnicima 22 jedinice lokalne samouprave s područja Osječko-baranjske županije kojima se omogućava nastavak projekta „Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva“. To su gradovi Osijek, Beli Manastir, Donji Miholjac, Đakovo, Našice i Valpovo te općine Antunovac, Bilje, Bizovac, Draž, Erdut, Ernestinovo, Feričanci, Kneževi Vinogradi, Koška, Magadenovac, Petlovac, Petrijevci, Punitovci, Strizivojna, Vladislavci i Vuka.

Naime, s obzirom da je u projektu koji je počeo 2019. godine iskorišten kreditni potencijal od gotovo 20 milijuna eura (150 milijuna kuna), na sjednici Županijske skupštine 15. prosinca 2022. godine isti je povećan za dodatnih 10 milijuna eura te sada iznosi ukupno 30 milijuna eura. Kamatna stopa, ugovorena sa šest poslovnih banaka (Agram banka, Erste&Steiermarkische bank, Hrvatska poštanska banka, OTP banka, Privredna banka Zagreb i Zagrebačka banka), kreće se u rasponu od 2,78 do 3,30%, međutim Županija i navedene općine i gradovi subvencioniraju kamatu s dva postotna poena te će kamata za neke korisnike biti već od 0,78 %.

- Danas smo potpisali još jedan ugovor s načelnicima i gradonačelnicima 22 jedinice lokalne samouprave o subvencioniranju kamate na stambene kredite za kupovinu prve nekretnine na području Osječko-baranjske županije. Podsjetit ću da smo cijelu priču, jedinstvenu u Hrvatskoj, započeli 2019. godine, a na ovaj način 382 korisnika kupili su 181 stan i 201 kuću. Radi se o prvoj nekretnini za obitelji koje su riješile svoje stambeno pitanje, uz kamate koje su manje od jedan posto te su kao takve najpovoljnije u Hrvatskoj. Kreditni potencijal je 10 milijuna eura i nadamo se da će i nakon predstavljanja ovog potpisa potražnja biti toliko velika da ćemo, kao i nekoliko puta ranije, morati povećavati kreditni potencijal. Ovaj projekt na konkretan način pomaže demografskom oporavku našeg kraja, ali i rješavanju jednog od najvećih problema u Hrvatskoj, a to je stalno stambeno zbrinjavanje. U vremenu kad su kamatne stope na stambene kredite u porastu, kao i cijene kvadrata, smatram da je nužno da i na ovaj način pomažemo sugrađanima. Nadam se da će ova mjera biti prepoznata u cijeloj Hrvatskoj, kao što je prepoznata besplatna školska prehrana te da će se na ovakav konkretan i kvalitetan način primijeniti na području ostatka Hrvatske - rekao je župan Ivan Anušić.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ivana Katavić Milardović istaknula je kako je riječ o u Hrvatskoj jedinstvenom projektu Osječko-baranjske županije, a namijenjen je svim korisnicima koji žele kupiti nekretninu i koji ostvaruju radni odnos u Osječko-baranjskoj županiji.

- Kroz ovaj projekt povezujemo stambeno zbrinjavanje i rješavanje radnog mjesta. Osiguran je dodatni kreditni potencijal od 10 milijuna eura, a novi javni poziv bit će objavljen u petak, 10. ožujka. U sam projekt uključeno je šest poslovnih banaka te nastavljamo s uobičajenom praksom da se zainteresirani javljaju u poslovne banke, nakon čega Županija daje subvenciju. Sve informacije nalaze se na našoj web stranici, kao i obrasci prijave te uvjeti po kojima se kreću kamate, koje su vrlo povoljne, već od 0,78%. Zahvaljujemo se svim jedinicama lokalne samouprave koje zajedno s nama sudjeluju u projektu i nadamo se da će on imati povoljan utjecaj na gospodarsku i demografsku situaciju u Osječko-baranjskoj županiji - istaknula je pročelnica Katavić Milardović i dodala da starosna dob nije uvjet za dobivanje kredita.

Gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić naglasio je kako može pohvaliti i ovaj projekt Osječko-baranjske županije. Sličan model sufinanciranja je korišten kod projekta besplatne školske kuhinje u našoj županiji, a potom je prihvaćen na razini cijele Hrvatske. Želim stoga pohvaliti model po komu Osječko-baranjska županija pokrene inicijativu i ponudi rješenje, a onda se općine i gradovi na to nadovezuju sa svojim proračunskim sredstvima te tako rješavamo probleme naših sugrađana i poslovnih subjekata - rekao je Mandarić te dodao da je Grad Đakovo do sada za sufinanciranje stambenih kredita godišnje izdvajao 100 do 200.000,00 kuna.

- Na poziv Županije u projekt se uključila i Općina Petrijevci, a sve u želji da pomognemo mladim obiteljima pri otplati stambenih kredita. U ovom slučaju sama činjenica da će kamate iznositi do 0,78 posto pokazuje da im zaista puno pomažemo - rekao je načelnik Općine Petrijevci Ivo Zelić. Dodao je da je Općina Petrijevci bila i u županijskom projektu besplatne školske kuhinje, ali ima i druge projekte kojima pomaže mladima. Tako odobrava potpore za kupovinu prve nekretnine, za novorođenu djecu, troškove vrtiće, za učenike i studente, a pri izgradnji kuće mladi ne plaćaju komunalni doprinos.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1374#sigProId6c8b1bcb46

U Dražu sagrađen novi most preko Karašice i uređene prilazne ceste

Župan Ivan Anušić sa suradnicima je danas (7. ožujka 2023. godine) posjetio Općinu Draž te u pratnji općinskog načelnika Stipana Šašlina obišao prilazne ceste i novoizgrađeni most preko rijeke Karašice u naselju Draž, inače jedne od niza aktualnih investicija u ovoj baranjskoj općini. Dužina mosta iznosi 38,9 metara, a pristupne ceste su asfaltirane u dužini oko 230 metara.

- S radovima na mostu u Dražu započeli smo u srpnju 2021. godine, završeni su u rujnu 2022. godine, a uporabna dozvola je ishođena 22. studenoga 2022. godine. Vrijednost radova je oko 6,5 milijuna kuna, a stručni nadzor izvodila je tvrtka Rencon d.o.o. iz Osijeka. Važno je istaknuti da smo u ovoj godini objavili natječaj javne nabave za spust Batina, čija je dužina 650 metara, a vrijednost 5,1 milijuna kuna. Uz to provodimo i redovna održavanja svih cesta na području cijele Baranje. Tako smo od 2017. do 2022. godine, na području Općine Draž novim asfaltnim slojem presvukli gotovo 12 kilometara cesta za što je izdvojeno 4,5 milijuna kuna - kazala je ravnateljica Uprave za ceste Osječko-baranjske županije Lejla Ševo.

Župan Ivan Anušić je naglasio kako je most na rijeci Karašici u Dražu jedna od vrijednih investicija Osječko-baranjske županije koju je realizirala Uprava za ceste OBŽ u proteklih godinu dana.

- Ovo je jedan u nizu projekata na području Baranje i cijele Osječko-baranjske županije koji provodimo, osobito u smislu izgradnje i uređenja cesta, mostova i ostale prometne infrastrukture, odnosno koridora koji služe ne samo prometnom povezivanju, već i u turističke svrhe. Spomenut ću tako i cestu Popovac-Kamenac, a s ulaganjima i brigom za sve dijelove naše županije nastavit ćemo i u budućnosti - istaknuo je župan.

Načelnik Općine Draž Stipan Šašlin dodao je kako se uloga lokalne i regionalne samouprave ogleda upravo kroz izgradnju potrebne infrastrukture za stanovništvo.

- Tako su i ovaj most i cesta izuzetno značajni za naše sugrađane, ali i ostale stanovnike Baranje jer se njima znatno smanjuje put od Batine prema Udvaru, a most ima i gospodarski i turistički značaj. Zahvaljujući potpori Osječko-baranjske županije, kao i Vlade RH, provode se brojne investicije na području naše općine, pa se sinergija od lokalne preko regionalne do državne uprave pokazala zaista učinkovitom. Aktualne investicije su na primjer izgradnja obrambenog nasipa i šetnice na Dunavu u Batini, vrijednosti oko 27 milijuna kuna, zatim otvaranja komunalnog pristaništa vrijednog više od 10 milijuna kuna, radi se i na projektu izmuljivanja Topoljskog dunavca, što je vrijedno više desetaka milijuna kuna. Tu je i izgradnja Sustava za navodnjavanje Puškaš i niz manjih projekata, kao i neprestano unaprjeđivanje turističke infrastrukture i ponude jer nam je turizam, uz poljoprivredu, glavna djelatnost - naglasio je načelnik Stipan Šašlin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1374#sigProId3745ef7a91