Vijesti

Sjednica Savjeta za nacionalne manjine OBŽ

Pod predsjedanjem zamjenika župana Josipa Miletića danas (7. travnja 2023. godine) održana je 7. sjednica Savjeta za nacionalne manjine Osječko-baranjske županije. Članovi Savjeta razmatrali su tri točke dnevnog reda. Tako su nakon rasprave usvojili Informaciju o provedbi Nacionalnog plana za uključivanje Roma za razdoblje od 2021. do 2027. godine i Akcijskog plana za Rome na području Osječko-baranjske županije za 2022. godinu, zatim Nacrt Akcijskog Plana za Rome na području Osječko-baranjske županije za 2023. godinu, dok se pod trećom točkom raspravljalo o obilježavanju Dana nacionalnih manjina OBŽ, koji se od 2018. godine obilježava u zadnju subotu u mjesecu svibnju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1344#sigProIdf00c713d86

Izvrstan projekt "E baš hoću biti poduzetnik"

„Mama, kupi mi šivaći stroj“ – upravo tako glasila je rečenica jednog učenika člana školske zadruge Marvac iz Levanjske Varoši koja je bila poticaj za razvoj projekta „E, baš hoću biti poduzetnik“ skraćenog naziva HobIT.  Početak poduzetničkog putovanja za nastavnike iz triju osnovnih škola, a onda posljedično i za njihove učenike, počeo je još u kolovozu 2022. godine kada su provedene prve edukacije u sklopu projekta.

Od tada do sada, nastavnici su prošli kroz 3 ciklusa edukacija koje su uključivala teme inovativnog poduzetništva u zajednici, razvijanja poduzetničkih vještina i razvoj školskih ekoloških hortikulturnih vrtova.

Projekt je okupio partnere iz tri osnovne škole; Osnovnu školu „Silvije Strahimir Kranjčević“ iz Levanjske Varoši, Osnovnu školu „Antunovac“, Osnovnu školu „Šećerana“ te Zakladu Slagalica uz Fakultet agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka, Hrvatski savez učeničkih zadruga i Visoku školu za zeleni razvoj iz Norveške.

 - Drago mi je što smo okupili partnere koji svojim doprinosom mogu ojačati naše zajednice, ali i pokazati kako kroz inovativni pristup u odgoju i obrazovanju učenika možemo pokrenuti neke nove modele i prakse učenja - istaknula je Nataša Šego, ravnateljica škole iz Levanjske Varoši.

Projekt HobIT usmjeren je na unaprjeđenje vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika iz područja STEM-a, informacijsko-komunikacijskih tehnologija, poduzetništva i rada s učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama i nadarenim učenicima u osnovnim školama „Silvije Strahimir Kranjčević“ iz Levanjske Varoši, „Antunovac“ iz Antunovca i „Šećerana“ iz Belog Manastira. Kroz edukacije o poduzetništvu, trening za trenere „Pogledaj – Napravi – Pouči“ čiji sadržaj je prilagođen specifičnim potrebama zajednica, izradom demonstracijskih vrtova učeničkih zadruga te razvojem novih edukacijskih materijala ojačat će se kompetencije učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika u području poduzetništva te osigurati prijenos i prilagodba metoda i praksi podučavanja poduzetništva u ruralnim sredinama. Izrada novih edukacijskih materijala odnosi se na razvoj školskih ekoloških hortikulturnih vrtova i njihovo uključivanje u rad učeničkih zadruga te razvoj zadrugarstva kao važnog poduzetničkog modela prikladnog za osnovnoškolski odgojno-obrazovni program. Nastavnici triju škola, uz mentorsku podršku profesorica Sunčice Oberman-Peterka, Anamarije Delić i Julije Perić s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, radili su na pripremi  nastavnih materijala za blok sate koji uključuju razvoj poduzetničkih vještina, a u pripremi je i priručnik o razvoju školskih ekoloških hortikulturnih vrtova kojeg, kao praktični primjer primjene poduzetništva u školskim zadrugama, priprema profesorica Snježana Tolić s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka. Nastavni materijali pripremljeni u sklopu projekta bit će prilagođeni učenicima s posebnim obrazovnim potrebama kao i nadarenim učenicima

U tijeku je i postavljanje hortikulturnih vrtova u školama koji uključuju izradu visokih gredica i sadnju sjemena različitih vrsta paprike i rajčice koje je uskoro spremno za presađivanje u novo izgrađene uzdignute vrtove. 

Projekt „E, baš hoću biti poduzetnik“ podržan je sa 1.007.611,82 kuna financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EEA financijskog mehanizma. Cilj projekta je unaprjeđenje vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika iz područja STEM-a, IKT-a, poduzetništva i rada s učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama i nadarenim učenicima u osnovnim školama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1344#sigProId2ac5bb771f

„Agribusiness Day“ na Ekonomskom fakultetu u Osijeku

U organizaciji Poslovnog kluba Privredne banke Zagreb d.d. i Ekonomskog fakulteta u Osijeku danas (5. travnja 2023. godine) u prostorijama ovog fakulteta održana je konferencija „Agribusiness Day“. Kako je rečeno, konferencijom želi se potaknuti i raspraviti bitne teme za razvoj hrvatske poljoprivrede, njezinu ekonomsku ulogu u razvoju gospodarstva, kao i prehrambenog sektora, a budući da je riječ i o vitalnim sektorima u istočnoj Hrvatskoj, nužno je posebno predstaviti mogućnosti budućeg razvoja i financiranja. Upravo u tu svrhu, kroz predavanja i okrugli stol u komu su sudjelovali relevantni predstavnici sektora, tvrtki i ustanova, nastojalo se predstaviti strateške prednosti sektora, zeleno financiranje i D-loan, Europsku uniju i nacionalne programe podrške kao i postojeće i potencijalne izazove budućeg razvoja.

Sudionicima Konferencije uvodno su se obratili dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Boris Crnković, predsjednik Uprave PBZ-a Dinko Lucić, članica Uprave PBZ-a Vedrana Jelušić Kašić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić i predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić.

- Poljoprivreda je jedna od najznačajnijih gospodarskih grana u Osječko-baranjskoj županiji, koja daje brojne potpore poljoprivrednicima i svima koji žele stvarati dodatne gospodarske aktivnosti i otvarati nova radna mjesta, a svako novo radno mjesto je bitno za razvoj županije i gradova. Naglasio bih i poduzetničku stranu, koja je također popraćena kreditnim linijama kojima Županija sufinancira korisnike po različitim programima - rekao je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, čestitao organizatorima konferencije te naglasio kako su ljudski resursi posebno važni za uspješnu realizaciju i projekata i ukupnog razvoja.  

Predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Florijančić kazao je kako Osijek kao središte poljoprivredne regije kontinuirano radi za njezin boljitak i razvoj. Podsjetio je kako je u Industrijskoj zoni Nemetin nedavno otvoren Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće, dok će se u Gospodarskoj zoni Jug uskoro otvoriti i Gospodarski centar OBŽ, a oba su u službi razvoja i poljoprivrede. Izrazio je zadovoljstvo što su se u Osijeku u sklope ove konferencije okupili predstavnici bankarskog sektora te predstavnici najvećih tvrtki prehrambene industrije, poručivši kako je poljoprivreda budućnost svijeta.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1344#sigProId98a0cad4c0

Predavanje na temu Strateške prednosti i izazovi hrvatske poljoprivrede i prehrambenog sektora održala je Zvjezdana Blažić, stručnjakinja za prehrambenu industriju i poljoprivredu. Direktor Poslovnog centra PBZ-a Dario Klarić govorio je na temu „Zeleno financiranje i D-loan“, dok je predsjednica Uprave Apsolon EU Advisory Nataša Ćurić Martinčević održala predavanje pod naslovom “EU i nacionalni programi podrške za razvoj poslovanja u prehrambenoj industriji i poljoprivredi“. Potom je održan i okrugli stol na temu budućnosti hrvatske poljoprivrede i prehrambene industrije na komu su sudjelovali predstavnici kompanija Podravka, Žito, Agri Invest Grupa, Belje plus, Agrodox te Fakulteta agrobiotehničkih znanosti i PBZ-a.

Čista od mina Osječko-baranjska županija postaje vrhunska destinacija za lovni turizam

Lovni turizam i sigurnost posjetitelja na destinaciji bila je središnja tema danas (5. travnja 2023. godine) održanog radnog sastanka župana Osječko-baranjske županije Ivana Anušića s direktorom Hrvatske turističke zajednice Kristjanom Staničićem, predsjednikom Hrvatskog lovačkog saveza Ivicom Budorom, predsjednicom Udruge „Hrvatska pomaže“ Đurđom Adlešić i Draženom Štajduharom iz Ravnateljstva civilne zaštite RH. Sastanku su nazočili i pročelnici resornih županijskih upravnih odjela te čelnici Turističke zajednice OBŽ, Javne ustanove Park prirode Kopački rit, Lovačkog saveza OBŽ i Područnog ureda civilne zaštite Osijek.

- Jedna od najboljih vijesti u posljednje vrijeme svakako je da će Osječko-baranjska županija do kraja ove godine biti slobodna od mina ta da rizik od stradavanja više neće postojati niti na jednom kvadratnom metru. Danas smo stoga razgovarali o smjeru stavljanja sve lovne infrastrukture u turističku ponudu, a tu je riječ o lovačkim domovima i smještajima koji mogu razvijati turističku ponudu na puno kvalitetnijoj razini. Poznato je da je lovni turizam jedna od najpotentnijih turističkih grana u Osječko-baranjskoj županiji, osobito sad kad više neće postojati opasnost od mina te da predstavljamo odličnu destinaciju za lovni turizam. Niz je sekundarnih aktivnosti koje mogu privući turiste u naš kraj, primjerice fotografiranje životinja, promatranje ptica, ribolov i ostalo, o čemu smo i razgovarali s današnjim gostima. Drago nam je da posljednjih pet godina razvijamo izvrsnu turističku priču u Županiji, o čemu svjedoče i konkretni rezultati, pa ću podsjetiti da smo prije četiri godine prvi puta imali Dane hrvatskog turizma na kontinentu, ovdje u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, a uskoro nas očekuje i Konferencija GROW, na kojoj ćemo razgovarati o brendiranju graševine - kazao je nakon sastanka župan Ivan Anušić.

Direktor HTZ-a Kristjan Staničić dodao je kako se razgovaralo o zajedničkim aktivnostima na području turizma i turističke promocije. - Upravo u Osječko-baranjskoj županiji postižemo izuzetan napredak po pitanju razvoja turističke infrastrukture i povećanja smještajnih kapaciteta. Na tome čestitam svima koji su dali doprinos tome da je Županija jedna od perjanica kontinentalnog turizma Hrvatske. S druge strane, razgovarali smo s Hrvatskim lovačkim savezom o aspektima i mogućnostima daljnjeg razvoja lovnog turizma jer su lovci turisti koji iznadprosječno troše te je to područje u kojem vidimo veliki potencijal za napredak. Vjerujem da će Hrvatska turistička zajednica u tom dijelu biti partner svim dionicima koji u budućnosti krenu u razvoj lovnog turizma. Pred nama je intenzivno razdoblje obilaska terena i koordinacije svih aktivnosti jer želimo da ova turistička godina bude najuspješnija u povijesti, ne samo na obali, već i na kontinentu - rekao je Kristjan Staničić.

Predsjednica Udruge „Hrvatska pomaže“ Đurđa Adlešić podsjetila je na upravo održanu dvodnevnu konferenciju u vezi završetka procesa razminiranja u Hrvatskoj, koju su u Osijeku organizirali Udruga „Hrvatska pomaže“ i Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH. - S problemom mina u Hrvatskoj borit ćemo se ožujka 2026. godine, s tim da će Osječko-baranjska županija do kraja ove godine biti oslobođena od mina. Danas je glavni cilj bio otići korak dalje i na neki način materijalizirati tu blagodat u području koje je u ovoj županiji izuzetno razvijeno, a to je turizam - istaknula je Đurđa Adlešić.

- Nakon razminiranja konačno dobivamo sigurnu destinaciju, ne samo za naše lovce, već i za sve goste koji dolaze. Lovački savez Osječko-baranjske županije ima više od 3.000 lovaca i najviše lovačkih udruga, čak 101 te 105 lovišta. Time su zasigurno i najatraktivnija lovačka i turistička destinacija, pa nam je želja da dodatno proširimo kapacitete i ojačamo ponudu. Veliki broj stranih gostiju, ali i domaćih dolazi na ovu destinaciju u zimskim mjesecima upravo zbog lova na jelene, divlje svinje pa i patke. Zato se nadam da ćemo u budućnosti svima uspjeti pružiti ono najbolje što članovi Lovačkog saveza mogu dati u turističkom i gastronomskom smislu. Naime, lovna sezona je vrlo kratka i traje dva-tri mjeseca po pojedinoj životinjskoj lovnoj vrsti, dok je ostatak vremena sva naša lovna infrastruktura neiskorištena. Želja nam je to promijeniti i u budućnosti ih staviti u funkciju, za što je Osječko-baranjska županija sigurno jedna od najboljih destinacija - zaključio je predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza Ivica Budor. Dodao je da u turističkoj i infrastrukturnoj ponudi najviše nedostaje objekata najviše kategorije, smještenih u prirodi, za koje su gosti spremni izdvojiti novac.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1344#sigProId705d781601

Hrvati u BiH suočavaju se s brojnim izazovima, od identitetskih do demografskih

Na poziv banjolučkog biskupa, mons. dr. Franje Komarice, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić posjetio je jučer Banja Luku. Tom prilikom održao je sastanak i s potpredsjednikom Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Davorom Pranjićem te generalnim konzulom RH u Banja Luci Zoranom Piličićem.

S banjolučkim biskupom Komaricom župan je razgovarao o planovima Biskupije za daljnji razvoj trapističkog samostana Marija Zvijezda, koji nosi neprocjenjiv duhovni i materijalni značaj za banjolučki kraj. Samostan koji je utemeljio o. Franz Pfanner ima iznimnu kulturnu i povijesnu baštinu koju je potrebno čuvati i promicati.

- Katolička crkva oduvijek je bila vezivno tkivo Hrvata u Bosni i Hercegovini, a njena je uloga u današnja turbulentna vremena osobito važna. Zato mi je iznimno zadovoljstvo posjetiti biskupa Komaricu, čiji dugogodišnji rad osobno iznimno cijenim. Kao što smo to dosad činili u suradnji s Hrvatima u Vojvodini i u Crnoj Gori, na sastanku s biskupom izrazio sam spremnost Osječko-baranjske županije da pomognemo i radu Biskupije. Hrvati izvan Domovine, a osobito oni koji žive u susjednim zemljama, jaki su onoliko koliko im pomaže matična država, stoga smatramo svojom obvezom biti im podrška koliko god je moguće u okviru naše nadležnosti – rekao je župan Anušić, dodavši da je pozvao biskupa Komaricu u uzvratni posjet Osječko-baranjskoj županiji.

Potpredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda, Davor Pranjić ovom prilikom predstavio je planove infrastrukturnih projekata koji su u pripremi. Na putu prema uspješnom korištenju sredstva Europskih fondova koja se Bosni i Hercegovini stavljaju na raspolaganje u ovom proračunskom razdoblju, Osječko-baranjska županija će osigurati edukaciju kadrova kao što to činimo i s Hrvatima u Srbiji. Uz to, za projekte od iznimnog značaja za hrvatski narod, osigurat će se i financijska sredstva u idućoj proračunskoj godini.

- Drago mi je što potpredsjednik RS-a Davor Pranjić ima viziju kako pomoći Hrvatima u Republici Srpskoj i što to čini kroz konkretne i dugoročne projekte. Samo na taj način može se postići opipljiv napredak, koji ćemo kao Županija naravno poduprijeti – dodao je župan Anušić.

Potpredsjednik Republike Srpske, Davor Pranjić, istaknuo je zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom s Osječko-baranjskom županijom.

- Bilo mi je zadovoljstvo ugostiti župana Osječko-baranjske županije Ivana Anušića i njegove suradnike u Banjoj Luci. Naša dosadašnja suradnja bila je vrlo uspješna, a uvjeren sam da će i budući projekti, koji se ponajprije odnose na jačanje prekogranične suradnje te projekti koji će doprinijeti ekonomskom i gospodarskom razvoju ovog kraja, biti plodonosni. Činjenica je da su naša razmišljanja u ovom pogledu vrlo slična te da uspjeh neće izostati ako uložimo potreban maksimum u njihovoj realizaciji u predstojećem razdoblju – rekao je Pranjić.

S generalnim konzulom RH u Banja Luci, Zoranom Piličićem župan je razgovarao o iskustvima suradnje s Hrvatima u susjednim zemljama te općenito o položaju Hrvata u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1344#sigProId285d7a9b81

Prilikom ovog posjeta župan Ivan Anušić posjetio je i Franjevački samostan Petrićevac, koji je u svojoj turobnoj povijesti više puta bio srušen, stoga se današnji samostan nalazi u petoj zgradi od 1875. godine.

Osječko-baranjska županija je dolaskom župana Ivana Anušića je dodatno osvijestila važnost i nužnost pomoći i podrške Hrvatima izvan Hrvatske, a osobito onima koji žive u susjednim zemljama. Sustavna pomoć Županije, bilo financijska, politička ili edukativna, prisutna je u Vojvodini, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, što je ponovljeno i tijekom posjeta Banja Luci. Hrvati u cijeloj Bosni i Hercegovini suočavaju se s brojnim izazovima, od onih identitetskih do demografskih, stoga je župan stavio na raspolaganje resurse kojima Županija raspolaže kako bi im pomogao u opstojnosti i očuvanju vlastita identiteta kao konstitutivnog naroda Bosne i Hercegovine. 

Ove godine Osječko-baranjska županija postaje županija bez mina

Povodom Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju danas (4. travnja 2023. godine) u Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije u Osijeku održana je tribina „Sigurnost posjetitelja u zaštićenim područjima Parka prirode Kopački rit“. Organizatori tribine, Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH i Udruga za podršku i poticanje zajedništva „Hrvatska pomaže“ i na taj način nastoje povećati svjesnost i senzibilnost javnosti o opasnostima od mina, a za izbor Osječko-baranjske županije za domaćina skupa bilo je više razloga. Prije svega, na području ove županije (od 203,9 četvornih kilometara iz 2005. godine) preostalo je 6,77 četvornih kilometara minski sumnjivog područja, i to se nalazi na prostoru Općine Bilje, odnosno Javne ustanove Park prirode Kopački rit. No, prema Planu protuminskog djelovanja Republike Hrvatske sve te površine trebaju biti razminirane tijekom srpnja i kolovoza ove godine, čime će cijela Osječko-baranjska županija napokon postati sigurna i slobodna od mina zaostalih iz vremena Domovinskog rata.

Sudionike tribine uvodno su pozdravili ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite MUP RH dr. sc. Damir Trut, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić, predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza Ivica Budor, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka prof. dr. sc. Tihomir Florijančić i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, a skupu je nazočila i predsjednica Udruge „Hrvatska pomaže“ Đurđa Adlešić.

- Od prestanka borbenih djelovanja 1996. godine samo od mina na području Osječko-baranjske županije je stradalo 77 osoba od toga su 22 poginule. Za nas je ovo veliki dan jer možemo reći da će ove, 2023. godine Osječko-baranjska županija u cijelosti biti razminirana i slobodna od mina. Naime, uklonit će se preostalih 6,77 četvornih kilometara minsko sumnjivih područja na prostoru Općine Bilje u Parku prirode Kopački rit koji je bio jedno od minski najzagađenijih područja RH, uostalom na tom području je do sada pronađeno više od 5.600 minsko-eksplozivnih sredstava. Razminiranje znači da je sigurnost naših građana i svih gostiju naše županije na prvom mjestu - rekao je zamjenik župana Mato Lukić te zahvalio Ravnateljstvu civilne zaštite, Udruzi „Hrvatska pomaže“ i svim sudionicima procesa razminiranja.

- Ove godine Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju obilježavamo održavanjem tribine i predavanjima o minskim opasnostima u zaštićenim područjima. Osječko-baranjsku županiju smo odabrali jer ima prelijepa područja, a uz gospodarstvo i ostale djelatnosti snažno promovira turizam. Nadalje, Kopački rit će ove godine biti u cijelosti razminiran, čime će i cijela županija postati sigurna i slobodna od mina - poručio je ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut.

Dodao je da u Hrvatskoj još uvijek ima 144 četvornih kilometara minski sumnjivih područja koja se protežu kroz šest županija. - Uz Osječko-baranjsku, ove godine razminirana će biti i Šibensko-kninska županija, a ostaju još Splitsko-dalmatinska, Ličko-senjska, Karlovačka i Sisačko-moslavačka koje će biti oslobođene od mina u naredne 2,5 godine. Sva ta područja planira se u potpunosti razminirati do ožujka 2026. godine kako bi imali Hrvatsku bez mina. Za to su osigurana sredstva iz fondova EU, državnog proračuna i dodatnih izvora financiranja, ukupno oko 500 milijuna eura, a napravljeni svi planovi, zaključio je ravnatelj Damir Trut.

Ravnatelj Javne ustanove Park prirode Kopački rit Ivo Bašić zahvalio je Ravnateljstvu civilne zaštite, Udruzi Hrvatska pomaže i Osječko-baranjskoj županiji na organizaciji tribine i izrazio zadovoljstvo što će ove godine područje Kopačkog rita biti čisto od mina, što je osobito važno za sigurnost posjetitelja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1344#sigProIdefd01f95ea

Nakon uvodnih obraćanja održana su stručna predavanja. O razminiranju zaštićenih područja i pregledu aktivnosti razminiranja do 2026. godine govorio je dr. sc. Damir Trut, o sigurnosti kao čimbeniku razvoja turističke destinacije govorio je doc. dr. Ivan Kelić s Ekonomskog fakulteta Osijek, o održivom lovnom gospodarenju i lovnom turizmu u područjima zagađenim minsko-eksplozivnim sredstvima predavanje je održao prof. dr. sc. Tihomir Florijančić s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, dok je na temu biološke obnove šuma nakon razminiranja govorio dr. sc. Vlado Jumić, voditelj Uprave šuma Podružnice Osijek.