Vijesti

Velike investicije mijenjaju i izgled grada i kvalitetu života u Belom Manastiru

Župan Ivan Anušić sa suradnicima je danas (11. svibnja 2023. godine) bio u radnom posjetu Gradu Beli Manastir, gdje je zajedno s gradonačelnikom Tomislavom Robom prvo obišao novouređene prostore Doma za starije i nemoćne osobe Beli Manastir. Potom su obišli Gradski stadion Beli Manastir gdje se provodi projekt Gradski sportski park, a na kraju srednje škole u Belom Manastiru.

U Domu za starije i nemoćne osobe Beli Manastir proveden je projekt njegove rekonstrukcije. Tako je smještajni potkrovni prostor prenamijenjen u uredske prostorije za administrativno osoblje, a time su stvoreni uvjeti i za prenamjenu uredskih prostora u prizemlju u kvalitetnije i fizički pristupačne smještajne jedinice za korisnike.

- Ovom rekonstrukcijom korisnici više neće morati ići stubama do svojih soba, a stručne službe će imati lakše pristup korisnicima. Dom je ujedno ostvario uvjete za povećanje smještajnog kapaciteta za 11 do 15 osoba. U tijeku je izrada nove licence te očekujemo da se kapacitet Doma sa 180 poveća na 190 do 195 osoba - kazao je Tomislav Peran, ravnatelj Doma za starije i nemoćne osobe Beli Manastir te dodao kako je na listi čekanja u pravilu 200 do 250 osoba.

- Dom za starije i nemoćne osobe Beli Manastir jedan je od tri doma kojima je osnivač Osječko-baranjska županija, a u koji se prvi korisnik uselio prije 35 godina. Danas je ovo reprezentativan i kvalitetan dom za starije i nemoćne osobe kojem smo u protekle dvije godine sredstvima Županije, 1.600.000,00 kuna, proširili kapacitete, renovirali postojeće te racionalizirali poslovanje i funkcioniranje čitavog Doma. Čestitam prije svega vodstvu i osoblju ustanove na svemu što čine jer je riječ o Domu za starije i nemoćne osobe koji može biti primjer ostalima koji se bave ovom djelatnošću - kazao je župan Ivan Anušić.

Na pitanje o proširenju mreže domova rekao je da ovisi isključivo o suglasnosti Ministarstva koje će preuzimati dio troškova. - Smatram da će se uskoro morati ići u nadogradnju mreže koja je posljednji put izmijenjena i usklađivana s potrebama 2012. godine. Sve smo starije društvo i velike su liste čekanja. Trenutno s Gradom Našicama radimo na projektu uspostavljanja dnevnog stacionara za starije osobe te nam ostaje za vidjeti hoćemo li proći na natječaju, s obzirom da će biti izgrađeno svega osam do deset takvih ustanova. Osječko-baranjska županija svjesna je problema nedostatka mjesta u domovima, radimo na tome i kontinuirano nastojimo osmisliti načine za proširenje kapaciteta. Ovdje u Belom Manastiru to je učinjeno, nešto slično napravit ćemo i u Đakovu, a nadam se, u budućnosti i u Osijeku - poručio je župan.

Gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob zahvalio je Osječko-baranjskoj županiji na investiciji. Naglasio je da Dom sada izgleda fantastično i iznad svih standarda za prijem starijih i nemoćnih osoba, kao i da mu je drago što grad ima ovakvu ustanovu koja je na raspolaganju ne samo stanovnicima Belog Manastira, već i cijele Osječko-baranjske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProId7da8d7f563

U Belom Manastiru se u sklopu Intervencijskog plana Grada Belog Manastira i Općine Darda provodi projekt Gradski sportski park u čijem okviru su već završeni gradski bazeni te objekt glavne zgrade gradskog stadiona s gledalištem - tribinama sa 622 sjedeća mjesta, a provodi se i planira izgradnja i drugih sadržaja.

- Nakon izgradnje Gradskih bazena, u kojima je i Osječko-baranjska županija sudjelovala s milijun kuna, ovo je II. faza dijela financiranja iz europskog projekta i iz naših sredstava, putem kreditne linije. Vrijednost izgradnje ove zgrade je 27,8 milijuna kuna, a s investicijama nastavljamo u okviru aktivnosti naslonjenih na titulu Osječko-baranjske županije kao Europske regije sporta 2024. godine. Tu se nalazi i nova investicija, pomoćni teren s umjetnom travom, u čijem bi sufinanciranju trebao sudjelovati i Hrvatski nogometni savez. Novi teren će biti vrijedan 3,5 milijuna kuna, a županu smo predočili buduće investicije, poput zanavljanja glavnog terena, opremanje kluba sportskom opremom te izrada krova zajedno s atletskom stazom koja će biti velika investicija. Plan je da pomoćni teren bude gotov do jeseni ove godine, a trava na novom terenu do proljeća sljedeće godine. Time bi prvi dio Gradskog sportskog parka bio funkcionalan već od jeseni za treninge i manje utakmice, dok su teniski tereni odavno gotovi, ali čekaju da uredimo okoliš te bi također trebali biti na raspolaganju od ove jeseni. Što se tiče atletske staze, i u dogovoru sa županom, čekat ćemo natječaje Ministarstva turizma i sporta i lobirati za izgradnju i financiranje tog dijela parka - rekao je gradonačelnik Tomislav Rob prilikom obilaska Gradskog stadiona.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProId428307ae8d

Na kraju radnog posjeta župan Ivan Anušić je posjetio Prvu i Drugu srednju školu te Gimnaziju Beli Manastir, a na sastanku, održanom u knjižnici Prve srednje škole, ravnatelji su ga upoznali s aktualnostima. Kako je rekla Blaženka Kalčić, ravnateljica Druge srednje škole, sve tri školske zgrade energetski su obnovljene, a slijedi uređenje unutarnjeg prostora, knjižnice i hodnika koji spaja sve tri školske zgrade te drugih prostora.

- Osječko-baranjska županija kao osnivač škola na području Belog Manastira investirala je više od 5 milijuna kuna u investicijsko održavanje, u što je uključena i energetska obnova, a kontinuirano je ulagala i u različite potrebe koje su škole iskazivale prema nama. U posljednjih nekoliko godina intenzivno ulažemo u nove obrazovne objekte i obnavljamo postojeće te nastojimo poboljšati kvalitetu nastave i boravka svih učenika i njihovih nastavnika. Razgovarali smo i o budućim projektima, konkretno obnovi knjižnice ove škole te ćemo već ove godine početi s realizacijom. Slična ulaganja planirat ćemo i sljedeće godine kako bi zgrada bila primjerenija i funkcionalnija za boravak učenika - kazao je župan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProIda51992536a

Županija odobrila potpore vatrogascima „koji su uvijek tu kada je potrebno“

Na području Osječko-baranjske županije djeluje 16 vatrogasnih zajednica sa 139 dobrovoljnih vatrogasnih društva te četiri javne profesionalne vatrogasne postrojbe. Svi imaju značajnu ulogu kao dio operativnih snaga sustava civilne zaštite, ali su i važna komponenta društvenog života, osobito u manjim seoskim naseljima u kojima okupljaju veliki broj mladih. Osječko-baranjska županija stoga im pridaje zasluženu pozornost, a preko javnih poziva omogućava im financijske potpore.

Ove godine u proračunu Osječko-baranjske županije osigurane su potpore u vatrogastvu u vrijednosti milijuna kuna (132.000,00 eura), a njihova raspodjela obavljena je na temelju prijava pristiglih na pet javnih poziva. Prijave je razmatralo stručno povjerenstvo, a potom je župan Ivan Anušić donio odluke i potpisao 88 ugovora o dodjeli potpora.

Danas, 10. svibnja 2023. godine, u Velikoj vijećnici Županijske skupštine, uručeni su ugovori o potporama u vatrogastvu dobrovoljnim vatrogasnim društvima, javnim vatrogasnim postrojbama te općinama i gradovima, i to za sufinanciranje stvaranja i osposobljavanja prostornih uvjeta djelovanja DVD-a u vatrogasnim domovima i spremištima u njihovom vlasništvu, kao i u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, zatim za nabavu vatrogasnih vozila, osobne i skupne zaštitne opreme DVD-a te za sufinanciranje nabave osnovnih sredstava za rad javnih vatrogasnih postrojbi.

- Zahvaljujem svim vatrogascima koji kontinuirano vode brigu o sustavu zaštite naših građana, a koristim priliku da im čestitam blagdan sv. Florijana koji je bio prije nekoliko dana. Osječko-baranjska županija, uz redovna sredstva, ulaže i dodatna koja su ove godine u iznosu višem od 130.000 eura. Danas tako uručujemo 88 ugovora za potpore za opremanje i izgradnju objekata, za nabavu opreme, vozila i svega što je potrebno za kvalitetno funkcioniranje vatrogasnog sustava. Pohvaljujem odličnu suradnju svih službi s područja naše županije koje djeluju u sustavu civilne zaštite. Svima su nam na ponos, a nebrojeno puta smo se uvjerili da su uvijek tu kada je potrebno. Povjerenstvo je razmotrilo sve pristigle zamolbe vodeći računa da se DVD-ovi koji su lošije opremljeni dodatno opreme te da se ponovno potakne mlade na priključivanje vatrogasnoj zajednici - rekao je zamjenik župan Josip Miletić prilikom uručenja ugovora.

Predsjednik Vatrogasne zajednice OBŽ Zdenko Čarapar zahvalio je županu Ivanu Anušiću i Osječko-baranjskoj županiji na izdvojenim sredstvima. - Vatrogasci Osječko-baranjske županije spremni su na sve nepogode i izazove koji su pred nama, a čitav sustav civilne zaštite naše županije može u svakom trenutku računati na nas. Zahvaljujem se Osječko-baranjskoj županiji što je prepoznala važnost naše struke i djelovanja u jedinicama lokalne samouprave, s obzirom da je vatrogastvo i na nacionalnoj razini prepoznato kao treći stup domovinske sigurnosti - istaknuo je Čarapar.

- Zahvaljujem Županiji na čelu sa županom Ivanom Anušićem na dodijeljenim sredstvima koja će nam uvelike pomoći da budemo operativni i spremni na sve nedaće. Tim sredstvima nabavit ćemo opremu koja nam nedostaje, a društva koja danas potpisuju ugovore spremna su na sve nedaće koje nas mogu zadesiti na našem području te su na raspolaganju i Stožeru za civilnu zaštitu OBŽ. Iznos od oko 30.000 eura raspodijelit ćemo po dobrovoljnim vatrogasnim društvima koja su segmentirala svoje potrebe u opremi i servisu opreme - zaključio je Zoran Pakšec, zapovjednik Vatrogasne zajednice OBŽ.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProId900ab2dc9c

Počela izgradnja Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Petrijevci

Danas (10. svibnja 2023. godine) u Petrijevcima su počeli radovi na izgradnji Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Petrijevci, kao dijelu EU projekta vodoopskrbe i odvodnje Valpovo-Belišće. Riječ je o uređaju drugog stupnja pročišćavanja čija će izgradnja stvoriti jedno od najvećih gradilišta u sklopu Projekta, a po njegovom završetku općine Petrijevci i Bizovac te Ladimirevci, prigradsko naselje Grada Valpova, bit će i infrastrukturno povezani.

- S današnjim danom dolazimo do završne faze izgradnje sustava odvodnje otpadnih voda za područje Općine Petrijevci, Općine Bizovac i prigradskog naselja grada Valpova, Ladimirevci. Mi smo ovaj projekt započeli ranije, sami, a Općina je uložila više od 300.000 eura zajedno s Hrvatskim vodama i komunalnom tvrtkom Dvorac d.o.o., međutim potpisom ugovora aglomeracije Valpovo-Belišće, vrijednosti 42 milijuna kuna, mi jedinice lokalne samouprave obvezne smo sufinancirati projekt udjelom od 3,89 posto, što je 1,678.000 eura. Općina Petrijevci tako mora platiti 210.000 eura, a vjerujem da bi se u sustav tijekom iduće godine mogli priključiti stambeni i gospodarski objekti s područja naše općine čime bi se trajno riješio problem izvoženja fekalija po odvodnim kanalima, oranicama, javnim površinama i drugim mjestima. Vjerujem da su ovaj trenutak željno iščekivali mještani svih naših mjesta jer je ovo jedan od najznačajnijih projekata u Općini Petrijevci - kazao je Ivo Zelić, načelnik Općine Petrijevci.

- Vrijednost ulaganja u vodno-komunalnu infrastrukturu na području Osječko-baranjske županije veća je od 300 milijuna eura, a time neprestano podižemo tu infrastrukturu, ali i omogućavamo bolju kvalitetu života naših sugrađana, što ćemo činiti i u budućnosti. Pohvaljujem suradnju ovih gradonačelnika i načelnika s Hrvatskim vodama i resornim ministarstvom u provedbi europskih projekata i korištenjem europskih sredstava jer sami svojim sredstvima to ne bismo mogli napraviti. Osječko-baranjska županija će, kao i do sada biti partner i podrška u ostvarenju svih važnih ciljeva naših jedinica lokalne samouprave kako bismo osigurali njihov ravnomjeran razvoj - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković naglasio je kako u posljednjih pet godina svjedočimo svojevrsnom preporodu na području Osječko-baranjske županije, gdje su stalna otvaranja novih radova. - Međutim, tu nećemo stati. Zahvaljujući Vladi RH izdašna sredstva iz NPOO-a se ulažu u gradnju vodno-komunalne infrastrukture. Gradnjom današnjeg uređaja čija je vrijednost 6 milijuna eura, kao i u listopadu prošle godine započetom gradnjom uređaja u Belišću u vrijednosti 9 milijuna eura, bit će uspješno izgrađen sustav na području aglomeracije Belišća i Valpova po pitanju sustava odvodnje otpadnih voda i nadogradnje vodoopskrbe. Cijeli projekt se uspješno privodi kraju, ugovoreno je 95 posto projekta. Sam uređaj u Petrijevcima omogućit će priključenje 3.500 novih priključaka, što je gotovo 10.000 stanovnika, otpadne vode će ići prema uređajima u Belišću i Petrijevcima, a to znači i bolje uvjete za život i razvoj ovog područja. Plan završetka oba uređaja je do kraja svibnja 2024. godine - istakao je Đuroković.

Ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora Elizabeta Kos naglasila je kako je Osječko-baranjska županija primjer dobre pripreme, ugovaranja i realizacije projekata.

- Iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija imamo na raspolaganju 850 milijuna eura iz prošlog programskog razdoblja, a već se programira za sljedeće. Ugovoreno je 60 projekata ukupne vrijednosti 1,9 milijardu eura, a od toga je sedam na području OBŽ vrijednih gotovo 300 milijuna eura. Uz to, OBŽ i vodno-komunalna poduzeća idu i na sredstva NPOO-a gdje nam je dostupno oko 638 milijuna eura od čega 539 milijuna eura za vodno-komunalne sredstva. Od toga u OBŽ je odobreno ukupno osam projekata u ukupnom iznosu oko 34 milijuna eura, a u pripremi je šest projekta u vrijednosti više od 25 milijuna eura. Zaista možemo biti zadovoljni s toliko projekata i radova, kao i dobrom pripremljenosti komunalnih tvrtki na području OBŽ - rekla je ravnateljica Uprave Elizabeta Kos.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProId9fa47f533c

Projektom vodoopskrbe i odvodnje Valpovo-Belišće predviđena je izgradnja i rekonstrukcija više od 100 kilometara kolektora i tlačnih cjevovoda te izgradnja 15 i rekonstrukcija dvije crpne stanice. Svrha projekta je usklađivanje s Direktivom o pročišćenju komunalnih otpadnih voda za aglomeracije Belišće, Petrijevci, Koška i Gat te usklađivanje s Direktivom o kakvoći vode namijenjenoj za ljudsku potrošnju.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 386.043.735,00 kuna (51.236.808,68 eura), a Europska unija je bespovratno sufinancirala 189.561.114,00 kuna (25.159.083,42 eura). Nositelj projekta je tvrtka Dvorac d.o.o. Valpovo, a partneri na projektu su tvrtka Hidrobel d.o.o. Belišće, gradovi Valpovo i Belišće te općine Bizovac, Koška, Marijanci i Petrijevci.

Izgradnja I. gimnazije Osijek u punom jeku

Gradilište novog objekta I. gimnazije Osijek na lokaciji uz križanje Strossmayerove i (sjevernog produžetka) Kanižlićeve ulice u Osijeku, danas (9. svibnja 2023. godine) obišao je župan Ivan Anušić sa suradnicima. Izgradnju objekta, koja je počela u studenom prošle godine, izvodi zajednica ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. i Osijek-Koteks d.d., a rok njihova završetka je 24 mjeseca. Trenutno je u tijeku završna faza temeljenja konstrukcije, koju zbog specifičnog terena odlikuje postavljenje puno pilota, ali i izvođenje armirano-betonskih radova, radova oko objekata na budućim parkiralištima i sportskim terenima, postavljanje instalacija odvodnje i - kako ističe inženjer radilišta Petar Dominković - u tijeku su izazovni, zanimljivi i zahtjevni radovi.

- I. gimnazija Osijek je jedan od tri najveća projekta Osječko-baranjske županije. Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće te Gospodarski centar OBŽ su završeni, a izgradnja I. gimnazije odvija se prema planiranoj dinamici i za 1,5 godinu imat ćemo novu i potpuno opremljenu školu, I. gimnaziju Osijek o kojoj se govorilo desetljećima. Naravno, objekt će imati i trodijelnu dvoranu i druge sadržaje koje najelitnija srednja škola na području Osječko-baranjske županije mora i treba imati. Učenike u njoj očekujemo školske 2024./2025. godine - rekao je župan Ivan Anušić te dodao da vrijednost projekta izgradnje iznosi 108 milijuna kuna (gotovo 15 milijuna eura), a trenutno se financira isključivo iz proračuna Osječko-baranjske županije.

Kako ističe pročelnica Upravnog odjela za investicije i razvojne projekte OBŽ Gabrijela Čurković, projekt izgradnje I. gimnazije Osijek obuhvaća školsku zgradu sa školskom sportskom dvoranom, sportske terene, parkiralište, pješačke i zelene površine. Školska zgrada ima neto površinu 4.500 m², a dvorana 2.500 m². Na prvom katu bit će 17 učionica s kabinetima te ostali servisni prostori za nastavu, a u prizemlju knjižnica, servisni dijelovi, uredi ravnatelja i stručnih službi, zbornica i prostori za izvannastavne aktivnosti.

Nastavno-sportska dvorana je trodijelna, a uz nju je gimnastička dvorana s gledalištem. Uz objekt predviđeni su vanjski prostori za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture; staza za trčanje 115 m dužine i 5 m širine, zaletište za skok u dalj s jamom, vježbalište sa spravama, poligon s preprekama, dva igrališta za košarku, igralište za rukomet, što će naravno biti dostupno i građanima.

Glavni pješački ulaz je s južne strane parcele s novoformirane javne površine - trga uz Strossmayerovu ulicu. Na trgu se zadržava kip sv. Ivana Nepomuka s kovanom ogradom oko postamenta i postament križa, a trg će se posebno urediti. Glavni kolni ulaz planiran je sa sjeverne strane iz novog produžetka Kanižlićeve ulice. Predviđeno je 78 parkirališnih mjesta.

- Grad Osijek je partner Osječko-baranjske županije na mnogim projektima, pa naravno i na projektu I. gimnazije. Grad je ranije prenio pravo vlasništva nad zemljištem na Županiju, a iz gradskog proračuna je napravljena i pristupna cesta. Ovom investicijom, kao i skorim otvaranjem novog stadiona, ovaj prostor dobiva kompletno novu vizuru. Osim toga, upravo je dovršena projektno-tehnička dokumentacija za rekonstrukciju Strossmayerove ulice gdje dobivamo novu pješačko-biciklističku stazu i zeleni pojas, pa ta ulica postaje „zelena avenija“. U projektiranju je i nova obaloutvrda i produženje promenade prema Višnjevcu. Sve su to pretpostavke za kvalitetniji život svih građana, pa molim građane za razumijevanje i strpljenje jer se u gradu zaista puno radi i gradi - rekao je Tihomir Florijančić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProId75420b8c55

Obilježen Dan Grada i 784. rođendan Đakova, „srca Slavonije“

Dan Grada Đakova i njegov 784. rođendan obilježen je danas (8. svibnja 2023. godine) održavanjem svečane akademije kojoj je nazočili mnogi uzvanici - među kojima su bili ministrica poljoprivrede Marija Vučković kao izaslanica predsjednika Vlade RH, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, saborski zastupnik Goran Ivanović kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora - gradski vijećnici, građani i prijatelji grada koji se s pravom naziva i „srcem Slavonije“.

- Đakovo je grad velikana koji je bio ispred svog vremena, Josipa Jurja Strossmayera. Dom je najljepšoj katedrali od Venecije do Istanbula i najstarijoj europskoj ergeli. Grad koji je posjetio papa Ivan Pavao II. i čiji Đakovački vezovi pronose sliku srca Slavonije širom svijeta. Grad bogate tradicije i baštine koju Đakovčanke i Đakovčani i danas njeguju i čuvaju te im svima želim sretan rođendan njihovog grada - poručio je župan Ivan Anušić.

Pohvalio je suradnju Županije i Grada te poželio uspješan nastavak. Osječko-baranjska županija naime kontinuirano investira u sve svoje ustanove. Na području grada Đakova osobito su značajna ulaganja kroz projekt dostupnije primarne zdravstvene zaštite kojima je provedena obnova, opremanje i modernizacija ambulanti u Domu zdravlja OBŽ u Đakovu. Napravljena je energetska obnova šest školskih zgrada, kao i druga kapitalna ulaganja u osnovnim i srednjim školama. Sada je aktualan i projekt rekonstrukcije OŠ Vladimir Nazor, a tu su i ulaganja u ceste i drugi projekti.

- Grad Đakovo su svi naši sugrađani, gospodarstvenici, ustanove i udruge, svi koji tu žive, rade i svoje pojedinačne uspjehe utkaju u naš kolektivni uspjeh. Ponosni smo na sve što se događalo u protekloj godini, a imamo projekte spremne za apliciranje za sredstva europskih fondova te jedva čekamo da se otvore javni pozivi. U prvom redu mislimo na izgradnju dječjih vrtića, proširenje školskih ustanova, ulaganja u gospodarstvo, poduzetničku zonu i inkubator, naravno i mnoštvo drugih financijski manjih aktivnosti i projekta, kao i projekata komunalne infrastrukture koji postupno utječu na povećanje ukupnog standarda u gradu - kazao je Marin Mandarić, gradonačelnik Grada Đakova.

Naglasio je Đakovački vezovi, koji se ove godine održavaju 57. put, najvažniji događaj za Grad Đakovo, no gradska uprava - uz ostale svoje aktivnosti - nastoji tijekom cijele godine organizirati i društveni i zabavni život na kvalitetnoj razini. - Đakovo nije Osijek, nije Zagreb niti metropole gdje građani imaju veći izbor kulturnih i zabavnih sadržajan, no trudimo se održavati različite aktivnosti na razini koja je primjerena našem gradu - poručio je gradonačelnik Mandarić.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković također je nazočnima čestitala Dan Grada, a govorila je i o aktualnostima u poljoprivredi. - Iz Programa ruralnog razvoja na području Osječko-baranjske županije do sada je ugovoreno projekta u vrijednosti 420 milijuna eura, a isplaćeno je 340 milijuna eura. Najvažnija i najizdašnija mjera tog programa odnosi se na primarnu poljoprivrednu proizvodnju, preradu i obnovljive izvore energije, a iznosi 160 milijuna eura od onih 420. Tu su i poticaji i potpore za mlade i male poljoprivrednike, diverzifikaciju i razvoj novih djelatnosti koje čine privlačnijim život na poljoprivrednom gospodarstvu, a takvih je potpora na području ove Županije odobreno više od 1.000 - kazala je.

Gradonačelnik Marin Mandarić uručio je najviša javna priznanja Grada Đakova istaknutim građanima, ustanovama i udrugama. Godišnju nagrada primila je Suzana Župan za doprinos u području društvenog života, tridesetogodišnji novinarski rad i svakodnevno izvještavanje o događajima u Gradu Đakovu i Đakovštini. Povelje zahvalnosti dodijeljene su KUD-u „Sklad“ za doprinos u kulturno-glazbenom životu i 160 godina djelovanja, Kolarsko-stolarskom obrtu „Strnad“ za doprinos u području gospodarskog života i 150. obljetnicu postojanja obiteljskog obrta, Veterinarskoj stanici Đakovo za 70 godina postojanja i cjelokupnu skrb o kućnim ljubimcima i farmskim životinjama, Udruzi za pomoć osobama s teškoćama u razvoju „Neven“ za 50 godina djelovanja, iskazanu humanost, volonterski rad, pomoć djeci s teškoćama u razvoju, osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima, Karate klubu Đakovo za doprinos u području društvenog života, 50 godina djelovanja i doprinos u području dvoranskog sporta i ostvarene vrhunske rezultate. Povelje zahvalnosti dodijeljene su Evici Blažinkov za doprinos u području kulture, očuvanje baštine i promociju Đakova i Đakovštine u spektru tradicijske kulture, Zvonimiru Kaliću za ostvarena postignuća području gospodarskog života posebice u poljoprivrednoj proizvodnji, kreativnost i inovativnost, doprinos u kulturno-glazbenom životu i isticanje pripadnosti Gradu Đakovu i Đakovštini te Zlatku Mesiću za doprinos u promociji Grada Đakova, rad sa mladima, izvještavanje o Domovinskom ratu i događajima u Gradu Đakovu i Đakovštini.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProIdbfe6b43bb5

Dan vojne kapelanije sv. L. B. Mandića u Osijeku

U povodu obilježavanja 25. godišnjice osnutka i Dana Vojne kapelanije svetog Leopolda Bogdana Mandića, zaštitnika Zapovjedništva za obuku i doktrinu „Fran Krsto Frankopan“, danas (5. svibnja 2023. godine)  u župnoj crkvi sv. Mihaela arkanđela u osječkoj Tvrđi održano je svečano euharistijsko slavlje koje je predvodio vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj mons. Jure Bogdan.

Uz mons. Jure Bogdana u koncelebraciji su sudjelovali vojni kapelani Osječkog vojnog dekanata, policijski kapelan i župnici na čelu s preč. Ivanom Vidakovićem. Misnom slavlju nazočilo je stotinjak djelatnika Zapovjedništva za obuku i doktrinu „Fran Krsto Frankopan“ sa zapovjednikom brigadnim generalom Željkom Ljubasom, zatim načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić i drugi. Svim nazočnima zapovjednik Ljubas čestitao je blagdan sv. Leopolda Bogdana Mandića te zahvalio što su svojom nazočnošću uveličali obilježavanje Dana vojne kapelanije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1314#sigProIde2912804b9