Vijesti

Učenici će od rujna stjecati znanja, kompetencije i vještine u novoj zgradi i na novoj opremi RCK ELPROS

U Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek danas (23. svibnja 2023. godine) je održana Završna konferencija projekta i otvorenje nove zgrade Regionalnog centra kompetentnosti ELPROS. Ukupna vrijednost projekta RCK ELPROS iznosi 9.695.362,13 eura, od čega se na projekt uspostave infrastrukture odnosi 3.974.289,41 eura, a 5.721.072,71 eura na projekt uspostave RCK-a. Nova zgrada prostire se na 2.000 m2, a sastoji se od prizemlja i tri kata.

- Uz RCK Elektrotehničke i prometne škole Osijek, u komu upravo završavamo infrastrukturni dio vrijedan gotovo četiri milijuna eura i njegovo opremanje, u Osječko-baranjskoj županiji imamo i RCK Ugostiteljsko-turističke škole Osijek. Za centre kompetentnosti odabrali smo te dvije škole jer je tržište rada pokazalo da su ta zanimanja deficitarna, a trebamo imati spremne osobe za taj posao, i to ne samo sa završene četiri godine srednje škole, pa kroz centar kompetentnosti želimo osnažiti kvalitetu učenika za tržište rada. Kod ELPROS-a je to važno i povezano i s novim investitorom, američkom kompanijom Jabil koja će trebati upravo takav profil. Naravno, FERIT će također raditi svoj dio posla, no upravo ovaj dio će biti najzahtjevniji, brojčano najbitniji, za popunjavanje struke koja će trebati raditi u toj tvrtki, a time će RCK ELPROS imati dodatnu vrijednost. Projekt RCK-a je započet prije odluke Jabila o dolasku kod nas, no već tada su se pokazivale potrebe za elektrotehničkim i prometnim smjerom, kao i ugostiteljsko-turističkim - rekao je župan Ivan Anušić.

Dodao je kako je u RCK ELPROS do sada uloženo više od 4 milijuna eura, a projekt se nastavlja nadogradnjom drugih sadržaja. Da bi centar zaživio u punom obliku potrebno je uložiti još oko 5 milijuna eura, odnosno ukupna investicije je gotovo 10 milijuna eura.

Ravnatelj Elektrotehničke i prometne škole Osijek Antun Kovačić pojasnio je kako je riječ o završetku projekta infrastrukturne nadogradnje ove škole. Time je stvoreno više od 2.000 m2 novog prostora u kojima će učenici i svi koji su usmjereni prema elektrotehnici i računalstvu, dakle i odrasli polaznici, moći stjecati nova znanja, kompetencije i vještine. - Projekt se pripremao i provodi se tri godine te sam zahvalan svima koji su u tomu sudjelovali. Zadovoljstvo je danas vidjeti zgradu u ranije samo zamišljenom svjetlu. Kako je veći dio opreme već stigao i ugrađen, objekt je pripremljen te očekujem da od rujna učenici imaju priliku stjecati znanja u tim novim i većim prostorima i na još više nove kvalitetne opreme. U zgradi su i 6 soba sa 4 ležaja te jedna jednokrevetna, ukupno 25 ležaja, kako bi učenici iz cijele Slavonije i Baranje, ali i izvan Hrvatske mogli doći na edukacije i pri tomu tu mogu prespavati. Spremamo se otvoriti školu i preko ERASMUS programa za učenike iz cijele Europe, baš kako naši učenici sada odlaze u druge zemlje na edukacije - istakao je Kovačić te dodao da škola planira povećati plan upisa za još jedan razred trogodišnjeg smjera.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul naglasila je da Županija kao osnivač srednjih i osnovnih škola usmjerila svoje djelovanje na podizanje kvalitete odgojno-obrazovnog procesa, što je i cilj oba RCK-a.

- Namjera nam je da kvaliteta obrazovnog procesa bude što viša kako bi učenici mogli polaziti obrazovne procese i smjerove koji su danas potrebni na tržištu rada. Prioritet nam je usklađivanje potreba tržišta rada sa obrazovanjem u školama, kao i cjeloživotno obrazovanje odraslih odnosno mogućnost prekvalifikacije, što će provoditi i ovaj Centar. Mlade ljude moramo i trebamo zadržati ovdje, a kvalitetno obrazovanje i prohodnost od osnovne prema srednjoj školi i visokom obrazovanju je ključ svega toga - naglasila je.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin je rekao kako je zadovoljan dosadašnjom izgradnjom RCK ELPROS, projekta značajnog za grad i županiju, ali i Hrvatsku. - Od samog početka razgovora o dolasku Jabila u Osijek, djelatnici ELPROS-a na čelu s ravnateljem Antunom Kovačićem su sudjelovali u tim razgovorima jer je investitoru bilo izuzetno važno da postoji tako jaka srednja škola koja može obrazovati dovoljan broj kadrova za njihovu buduću tvornicu - kazao je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1290#sigProIdeaf80b51e1

Nositelj oba projekta RCK ELPROS je Elektrotehnička i prometna škola Osijek, a partner Osječko-baranjska županija. Suradnici na projektu Uspostava infrastrukture su Javna ustanova Županijska razvojna agencija OBŽ, Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, Hrvatski zavod za zapošljavanje, ATO Inženjering d.o.o. Osijek, MONO za projektiranje informacijskih sustava d.o.o. Osijek, dok - uz Osječko-baranjsku županiju - partneri na projektu Uspostava RCK-a su Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice, Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Mono za projektiranje informacijskih sustava d.o.o. Osijek, ATO Inženjering d.o.o. Osijek i HGK Županijska komora Osijek.

I novom opremom podiže se razinu sigurnosti u radu vatrogasaca

Župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić posjetio je danas (23. svibnja 2023. godine) Javnu vatrogasnu postrojbu Grada Osijeka te tom prigodom uručio opremu za potrebe ove postrojbe.

- Iz fonda Osječko-baranjske županije uručena nam je i zaštitna oprema, a iako Županija nije osnivač godinama sustavno brine za vatrogasce s područja Osijeka, kao i cijele Županije. Imamo četiri javne postrojbe i svima pomažemo u zanavljanju opreme kako bi bili spremni za sve intervencije koje imaju - rekao je Zoran Pakšec, zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije.

- JVP Osijek je najveća vatrogasna postrojba na području županije i Osječko-baranjska županija svake godine izdvaja sredstva za kupovinu opreme. Ove smo godine izdvojili 15.000 eura za zaštitna odjela za djelatnike postrojbe. Ono što me veseli je da se postrojba pomlađuje. Posao vatrogasca je poziv i pohvalno je što se mladi uključuju u vatrogasnu zajednicu. Njihov posao dolazi do izražaja kada se dogode velike ugroze, požari, poplave, prometne nesreće i druge katastrofe i zato je važno da imaju kvalitetnu opremu za intervencije u svim ugrozama koje se nađu ispred njih - kazao je župan Ivan Anušić.

Zapovjednik JVP Osijek Goran Ivković istakao je da se novom opremom podiže razinu sigurnosti koja je najbitnija kada vatrogasci obavljaju svoj posao. - U postrojbu nam je stigla druga generacija državne vatrogasne škole i danas nam je prosjek novih mladih djelatnika oko 20%, što je dobro. Mi stariji imamo kome prenositi znanje i iskustvo, a nas mladi kolege nadahnjuju svojom energijom. Uz kvalitetnu opremu puno smo spremniji za buduće intervencije - zaključio je zapovjednik Goran Ivković.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1290#sigProId8d1944225c

Vatrogasna zajednica Osječko-baranjske županije je po broju vatrogasnih postrojbi treća županijska vatrogasna zajednica u Republici Hrvatskoj (iza Zagrebačke i Bjelovarsko-bilogorske županije). Na području Županije djeluju četiri javne vatrogasne postrojbe (Osijek, Našice, Čepin i Beli Manastir), 137 dobrovoljnih vatrogasnih društava, 4 dobrovoljnih vatrogasnih društava u gospodarstvu i jedna profesionalna vatrogasna postrojba u gospodarstvu, udruženi u 16 vatrogasnih zajednica gradova, općina i područja. U sastavu navedenih postrojbi djeluje 138 profesionalnih vatrogasaca te 2.914 dobrovoljnih vatrogasaca.

O duboko ukorijenjenoj i široko rasprostranjenoj tradiciji vatrogastva na našim prostorima najbolje govori podatak da sve jedinice lokalne samouprave u Osječko-baranjskoj županiji imaju osnovane vatrogasne postrojbe.

Digitalizacija poslovanja za poduzetnike - novi besplatni seminar u organizaciji Osječko-baranjske županije

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, novi je seminar pod nazivom:

DIGITALIZACIJA POSLOVANJA ZA PODUZETNIKE

 

U okviru ove edukacije bit će predstavljene sljedeće teme:

  • Internacionalizacija poslovanja uz pomoć projekta Enterprise Europe Network (EEN)

Pronalazak poslovnih partnera te proširenje poslovanja na međunarodna tržišta omogućuje projekt Enterprise Europe Network (EEN), najveća potporna mreža na svijetu koja pruža sustavnu potporu poduzetnicima iz svih sektora u razvoju njihovog poslovanja. Tijekom predavanja polaznici će saznati kako EEN mreža, čije su savjetodavne usluge svima dostupne bez naknade, pomaže u poslovanju poduzetnika.

  • Korištenje digitalnih alata za razvoj poslovanja

Tema obuhvaća pregled dostupnih platformi koje malim i srednjim poduzetnicima te ostalim krajnjim korisnicima omogućuju povećani ekonomski rast i poboljšanje kvalitete života kroz istraživanje mogućnosti digitalizacije njihovog poslovanja. U okviru predavanja bit će predstavljena virtualna tržnica Biofood te projekt dRural u sklopu kojeg se razvija digitalno tržište usluga za ruralna područja, time potičući povezanost pružatelja usluga, lokalnih poduzeća, građana i krajnjih korisnika.

  • Korištenje umjetne inteligencije u poslovanju

Kroz ovu temu sudionici će biti upoznati s umjetnom inteligencijom (povijest, razvoj i osnovne definicije), predstavit će im se primjer primjene umjetne inteligencije (ChatGPT kao alat za obradu prirodnog jezika), te će biti obrađena i ostala područja: Kako AI funkcionira; Kako umjetna inteligencija "razumije" i "generira" jezik; Kako AI mijenja poslovanje; Umjetna inteligencija u e-trgovini; AI za automatizaciju marketinških aktivnosti; Izazovi u implementaciji AI u poslovanju; Budućnost AI u e-trgovini.

Seminar će se održati u srijedu, 24. svibnja 2023. godine u Maloj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, I. kat, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavanje će održati Ana Nikšić Šarić, Dario Vuković, Helena Nikolašević i Ivona Šagodić iz Tere Tehnopolis d.o.o., Osijek.

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta "Poduzetnički obzor" najkasnije do 23. svibnja ove godine.

IT sektor i promocija vina kao potencijal suradnje OBŽ s Japanom

Zamjenik župana Josip Miletić danas (22. svibnja 2023. godine) je u nastupnom posjetu Osječko-baranjskoj županiji primio japanskog veleposlanika u Republici Hrvatskoj Nj.E. Iso Masatoa. Povod nastupnom posjetu je 30. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa između Japana i Hrvatske te nastup plesnog ansambla iz Japana Izena-no-Kai u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

- Hrvatska i Japan zemlje su potpuno različitih kultura, a velikih potencijala za suradnju. Što se tiče Osječko-baranjske županije, taj potencijal prvenstveno se ogleda kroz IT sektor koji je u Osijeku u iznimnom porastu, bilo kroz broj stručnjaka koji završavaju studij na FERIT-u ili kroz broj startup-ova i tvrtki s ovog područja - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Japanski veleposlanik mogućnosti za suradnju, osim u IT sektoru, osobito vidi i u jačem plasmanu vina s područja Osječko-baranjske županije u Japan.

- Nedavno smo dobili informaciju da će Hrvatska sudjelovati na EXPO-u koji će 2025. godine biti organiziran u Osaki, pa sam predložio zamjeniku župana da to bude prigoda za predstavljanje slavonskih i baranjskih vina - rekao je veleposlanik.

Na sastanku je zamjenik župana upoznao veleposlanika i s kapitalnim projektima Osječko-baranjske županije, naglasivši Gospodarski centar Osječko-baranjske županije i Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće, a prenio mu je i rastuće turističke brojke županije, kao još jedan vid buduće suradnje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1290#sigProId6c43a36913

Kako smanjiti upotrebu pesticida u poljoprivredi, a osigurati dovoljne količine hrane, zdrave i proizvedene po ekološkim uvjetima?

Prema novoj strategiji održivog razvoja poljoprivrede u Europskoj uniji predviđeno je drastično smanjenje upotrebe pesticida, a provedba će se odraziti na sve poljoprivrednike, dakako i na području Osječko-baranjske županije kao izrazito poljoprivredne regije. Naime, Europska komisija je predložila smanjenje upotrebe pesticida za 50 posto do 2030. godine kao jedan od ključnih ciljeva strategije „Od polja do stola“.

O provedbi navedene strategije EU, njenim značajkama te mogućim posljedicama na ukupna kretanja u poljoprivredi razgovaralo se danas (22. svibnja 2023. godine) na tribini pod nazivom „Smanjenje ovisnosti o pesticidima te uvođenje elektroničkih vjerodajnica“, koja je u organizaciji Osječko-baranjske županije održana u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku.

Predavači na tribini bili su načelnik Sektora fitosanitarne politike pri Ministarstvo poljoprivrede Ivica Delić, voditeljica Službe za sredstva za zaštitu bilja Sandra Dujmić te Zdenko Karačić. Tribinu je vodio pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu OBŽ Romeo Jukić, a sve nazočne - poljoprivrednike s područja županije, predstavnike distributera i poljoprivrednih ljekarni, studente i profesore Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, rektora Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vladu Guberca i ostale nazočne - pozdravio je zamjenik župana Josip Miletić.

- Uporaba pesticida je izrazito aktualna i ozbiljna tema u poljoprivredi, a mi kao Osječko-baranjska županija zalažemo se za smanjenje upotrebe pesticida u poljoprivredi, a to je težnja i europskih direktiva koje predviđaju da se prepolovi njihovo korištenje do 2030. godine. Naravno, ujedno želimo poticati i ekološku proizvodnju, što je važno za zdravlje i budućih generacija, ali i za očuvanje zdravlja tla i svih drugih važnih životnih aspekata. Svjesni smo da se u manjoj mjeri treba koristiti pesticide u smislu zaštite od određenih bolesti, no apeliram da to bude u što je mogućem manjem obimu - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Načelnik Sektora fitosanitarne politike pri Ministarstvo poljoprivrede Ivica Delić dao je uvodno obrazloženje da je europska strategija održivog razvoja usmjerena na smanjenje upotrebe pesticida u svakodnevnoj upotrebi za 50 posto i više, pa je Europska komisija zadala takav cilj.

- Hrvatska je svojim smjernicama iz 2011. i 2012. godine do danas značajno smanjila upotrebu pesticida te je pred nama „završna finalizacija“ s Europskom komisijom. Hrvatska je u dosta povoljnom položaju jer smo u postotku puno više smanjili upotrebu pesticida u odnosu na druge članice EU. Problem je što druge članice koriste puno veće količine pesticida i tu je disbalans koji EK želi novom uredbom urediti kako bi ukupno smanjenje bilo 50 posto, a po članicama će biti različiti postoci smanjenja - kazao je Ivica Delić.

Detaljna pojašnjenja promjene europskih propisa o upotrebi sredstava zaštite bilja u Hrvatskoj dali su voditeljica Službe za sredstva za zaštitu bilja Sandra Dujmić i Zdenko Karačić. Naglasili su kako je temeljno polazište aktualnih promjena u nastojanju da se smanji upotreba pesticida i rizika koji donose te istovremeno omogući proizvodnje dovoljnih količina hrane, ali zdrave i proizvedene po ekološki prihvatljivim uvjetima. Primjena EU propisa bit će različita po članicama EU, a za Hrvatsku je svojim mjerama u zadnjih desetak godina smanjila upotrebu pesticida za 41 posto, no zbog ukupnog prosjeka EU umjesto samo 9 posto od Hrvatske se očekuje veći postotak smanjenja.

Nazočni su nadalje saznali i o uvođenju poticaja radi naknade gubitaka poljoprivrednicima koji u narednih pet godina smanje upotrebu pesticida, zatim o zabrani korištena svih sredstava zaštite bilja u osjetljivim područjima i tri metra od tih područja, pa i da će se administrativne obveze i proizvođača i upravnih tijela još i to značajno povećati - morat će se evidentirati baš sve, čak i iskazivati mišljenje o tomu. Govorilo se i o nedostatku alternativnih sredstava za sredstva koja se sada koriste, mogućem povećanju troškova za proizvođače, primjeni integrirane zaštite bilja u kojoj se kemijski pesticidi koriste samo kao posljednje sredstvo i drugim pitanjima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1290#sigProId4f44b42182

Kongres u Osijeku okupio epidemiologe iz Hrvatske i Europe

Od 18. do 21. svibnja 2023. godine u Osijeku se održava 5. Hrvatski epidemiološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem nazivom „Kontinuitet, izazovi i budućnost epidemiološke struke“, čiji je organizator Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.

- Teme su vrlo šarolike, jer je epidemiološka struka koncipirana tako da pokriva široki spektar tema. Jedna od tema je svakako i COVID-19. Razgovaramo i o zdravstvenoj ekologiji, a bit će tu i zanimljivih okruglih stolova na temu HACCP-a i slično. Od međunarodnih predavača ističem stručnjake iz Italije, Slovenije i BiH - rekao je Miroslav Venus, predsjednik Epidemiološkog društva Hrvatske liječničke komore.

Kongres epidemiologa održava se svake četiri godine, četvrti je održan 2019. godine, pa je tema pandemije COVID-19 svakako dominantna tema petog izdanja Kongresa.

- Drago mi je da se jedan ovako značajan stručni kongres održava u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, a iskoristit ću ovu priliku da nakon tri godine pandemije te nakon što je i službeno proglašen njen kraj zahvalim epidemiolozima i drugim stručnjacima koji su dali obol u zaštiti stanovnika Osječko-baranjske županije od koronavirusa. Sudionicima kongresa želim dobrodošlicu i da ovo vrijeme koje provode na području naše županije iskoriste uz radni dio i za upoznavanje grada i županije - poručio je Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

- Počašćeni smo što je Osijek domaćin kongresa, mi kao Grad imamo izvrsnu suradnju s NZZJZ Osječko-baranjske županije s ciljem unaprjeđenja zdravlja naših građana, a svakako smo svjesni i neprocjenjive uloge epidemiologa u vrijeme pandemije - zaključila je Jasenaka Crnković, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka.

Četverodnevni program Kongresa namijenjen je epidemiolozima i znanstvenicima, ali i stručnjacima drugih specijalnosti kako medicinske tako i nemedicinske struke, a očekuje se više od 200 sudionika iz Hrvatske i inozemstva. Bogati program, uz već spomenutu temu COVID-19, donosi i teme prevencije bolesti i unaprjeđenja zdravlja, cijepljenja, epidemije zaraznih i nezaraznih bolesti, izazova novih bolesti i bolesti koje se vraćaju te temu okoliša i zdravlja s naglaskom na epidemiološka istraživanja i metode.

- Drago mi je da organizacijom kongresa u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji skrećemo pozornost na to da se na istoku Hrvatske mogu organizirati vrlo uspješni kongresi i da svi sudionici uistinu imaju što i za vidjeti - rekao je Miroslav Venus, predsjednik Epidemiološkog društva HLJK i predsjednik ovog Kongresa. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1290#sigProId13fc0add9f