Vijesti

Otvoren novi Društveni dom u Vuki

Uz prigodnu svečanost - na kojoj su se okupili općinski vijećnici, predstavnici udruga i društvenog života naselja i Općine Vuka - danas je na kraju Ulice Stjepana Radića u Vuki otvoren novi Društveni dom. Svečanosti je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

- Općina Vuka od 90-ih godina nije imala Društveni dom, no 2015. godine smo od Lovačkog društva „Kuna“ Vuka za 400.000,00 kuna kupili zgradu koja je bila u izgradnji kao lovački dom,. Nisu u tomu uspjeli, a Općini je trebao Društveni dom te smo kupili i krenuli s dovršetkom izgradnje i stavljanjem zgrade u funkciju. Projekt je od samog početka bio među prioritetnim projektima Općine Vuka, a ukupno je za dovršetak i stavljanje u funkciju utrošeno 1.637.461,79 kuna na radove i usluge te 405.743,74 kuna na opremanje - rekao je općinski načelnik Damir Maričić. Zahvalio je Županiji na velikoj financijskoj pomoći (658.500,00 kuna), kao i Ministarstvu graditeljstva koje je pomoglo sa 70.000,00 kuna.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je općinskom vodstvu i mještanima na završetku izgradnje i otvaranju Društvenog doma. - Od ukupne vrijednosti ove investicije, Županija je pomogla izgradnju s otprilike jednom trećinom potrebnih sredstava. No, važno je da će Dom služiti za brojne događaje i manifestacije, kao i druge potrebe i Općine i mještana. Poznato je da je u Općini puno projekata u tijeku i da načelnik pokazuje značajnu energiju u njihovoj realizaciji, u čemu svima želim puno uspjeha, a Županija će kroz partnerski odnos i dalje pomagati značajne projekte u Općini Vuka - poručio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1278#sigProId1e37cadc47

U Feričancima obilježen Dan Općine

U povodu Dana Općine i blagdana Duhova danas (26. svibnja 2023. godine) u Društvenom domu u Feričancima održana je Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Feričanci. Uz vijećnike i predstavnike udruga i društvenog života ove općine, sjednici su nazočili predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić, saborski zastupnici Goran Ivanović i Hrvoje Šimić, načelnici susjednih općina i drugi gosti.

Općinski načelnik Marko Knežević govorio je o realiziranim i projektima u tijeku. Posebno je naglasio projekte Zaželi, izgradnju novog dječjeg vrtića i sufinanciranje rada vrtića, uređenje nerazvrstanih cesta, društvenih domova, sportskih terena i igrališta i druge aktivnosti. Naglasio je kako su, uz velike projekte, izuzetno važni i oni financijski manji, poput stipendija i potpora  studentima i učenicima, sufinanciranje manifestacija i drugih programa, a sve se čini kako bi poboljšali kvalitetu i uvjeta života te stvarali pozitivnu poduzetničku klimu u Općini Feričanci.

U ime župana Ivana Anušića i u osobno ime nazočne na sjednici pozdravila je predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić. Čestitala je načelniku i njegovim suradnicima na projektima koje realiziraju, kao i poduzetnicima koji, kako je rekla, načelniku i općinskoj upravi daju vjetar u leđa i stvaraju pozitivnu klimu za život i budućnost Feričanaca. - U proteklom razdoblju  Županija je bila kvalitetan partner Općini Feričanci na svim vašim razvojnim projektima. Tako će biti i u budućnosti, a sve u svrhu ravnomjernog razvoja naše županije - kazala je.

Načelnik Marko Knežević i predsjednik Vijeća Marin Benić uručili su Javno priznanje Općine Feričanci za izniman doprinos i nesebičnu pomoć u razvoju općine Ivanu Ergoviću, predsjedniku Uprave Nexe d.d..

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1278#sigProIdc3e4d968ae

Laslovo 152 – knjiga koja donosi svjedočanstvo o obrani Laslova

Ratni zapovjednik obrane Laslova Ladislav Kočiš je danas javnosti predstavio knjigu „Laslovo152“ koja govori o 152 dana obrane Laslova. Predstavljanju knjige nazočili su ministar branitelja Tomo Medved i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

- Knjiga ostaje zauvijek, čitat će ju i generacije koje dolaze poslije nas, prenosit će svjedočanstvo Domovinskog rata. Ono što je Laslovo učinilo za obranu Osijeka i istoka Hrvatske je nemjerljivo i samo pametnom i hrabrom akcijom tadašnjeg zapovjednika, a danas autora ove knjige su izvukli civile i ranjenike nakon dva dana okruženja. Laslovačkih 152 dana zaslužuju knjigu i puno veću pažnju nego što je imaju jer je to bio herojski čin. Nakon pada Vukovara zadržali smo linije koje su spriječile proboj srpske vojske i četnika prema Osijeku, u čemu je upravo Laslovo imalo veliku ulogu- rekao je župan Ivan Anušić.

Laslovo je najpoznatije po herojskoj obrani i stradanju u Domovinskom ratu, kada su mještani uz pomoć dragovoljaca iz drugih dijelova Hrvatske (iz Dalmacije, Kvarnera i Zagorja), ali i svijeta (iz Bolivije, Mađarske, SAD-a, Slovenije i Španjolske), 152 dana branili selo i time držali prvu crtu obrane Osijeka s juga.

- Ovo je neispričana priča, sažetak istine iz obrane Laslova, nastala je jer 32 godine nismo ništa napisali. Pisao sam ju na dva jezika jer je važno za znati da je u obrani Laslova bilo 90 pripadnika mađarske nacionalnosti – istaknuo je Ladislav Kočiš.

Stanje se u Laslovu pogoršalo nakon pada Vukovara 18. studenog 1991. kada su srpska paravojska i JNA preusmjerile svoje snage iz Vukovara na područje južno od Osijeka s namjerom okruživanja i osvajanja najvećeg slavonskog grada.

- Dana 20. studenog okupirano je Ernestinovo čime je Laslovo ostalo u potpunom okruženju srpskih snaga, pa je donesena odluka da će svih 257 branitelja i civila, od čega 27 ranjenika, krenuti u proboj prema slobodnom Ivanovcu – prisjetio se autor knjige Ladislav Kočiš i dodao kako je imao želju sjećanja na te dane staviti na papir i istinu ostaviti u nasljeđe generacijama

23. studenog oko 16.30 prva skupina od oko 120 ljudi predvođena Ištvanom Mihalikom krenula je kroz kukuruzišta osigurati prolaz drugoj skupini, predvođenoj Ladislavom Kočišem, u kojoj su bili ranjenici. Prva skupina u Ivanovac je stigla 24. studenog oko 4 ujutro, a druga sat vremena kasnije. - Gotovo istodobno u Laslovo su ušle srpske horde predvođene Željkom Ražnatovićem Arkanom koje su odmah po dolasku zaklale 3 starice koje nisu htjele napustiti svoje domove, a koje je Ražnatović kasnije predstavio televiziji kao „žrtve ustaša” - prepričao je Kočiš. Uslijedila je pljačka i rušenje sela.

- Želim danas izraziti zahvalu i poštovanje kolegi Kočišu što je uložio ogroman napor i 32 godine poslije sačinio zapis u obliku fotomonografije o 152 dana Laslova. Dok su živi svjedoci vremena, ratni zapovjednici koji itekako pamte sva ta događanja, uvijek im pozivam da pišu knjige da snimaju filmove o tome što se događalo u Hrvatskoj u vrijeme velikosrpske agresije – rekao je ministar branitelja Tomo Medved.

Ukupno je u obrani Laslova poginulo 48 ljudi, a još 15 ih se i danas smatra nestalima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1278#sigProId9e405d7acc

Općina Popovac slavi svoj dan

Općina Popovac proteklih tjedan dana bogatim programom obilježava svoj dan. Danas je svečanoj sjednici u ime Osječko-baranjske županije nazočio zamjenik župana Josip Miletić.

- Prije svega želim čestitati načelniku i općinskom vodstvu na brojnim realiziranim projektima na području ove baranjske općine. Cesta Kamenac Popovac je projekt kojim je Osječko-baranjska županija još jednom naglasila važnost regionalnog razvoja svih krajeva županije, a osobito nam je drago što je ova cesta spojila svije susjedne općine,  Kneževi Vinogradi i Popovac i dala infrastrukturu za dodatni razvoj turizma ovog područja.  I još jednom svim mještanima Općine Popovac čestitam Dan općine – rekao je Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

Na području općine Popovac provodi se i projekt Zaželi kojim se zapošljavaju teže zapošljive žene, a starim stanovništvu osigurava adekvatna skrb. Niz je i drugih projekta kojih Općina provodi.

- Osim uistinu važne izgradnje i rekonstrukcije ceste koja spaja dvije općine, završili smo i projekt reciklažnog dvorišta. Obnavljamo nerazvrstane ceste, ali ulažemo i značajna sredstva u rad naših udruga svjesni da su one bogatstvo ovog baranjskog kraja – rekao je načelnik Općine Popovac Zoran Kontak.

Program obilježavanja Dana Općine Popovac se nastavlja i sutra i to bogatim kulturno-umjetničkim programom kojim ova baranjska općina uistinu obiluje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1278#sigProId0408be81be

Usvojen rebalans Proračuna Osječko-baranjske županije

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (25. svibnja 2023. godine) održana je 21. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije. Na dnevnom redu je bilo 14 točaka, a središnja je bila Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Proračuna Osječko-baranjske županije za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu. Između ostalih, veću pozornost vijećnika imala je i točka o suradnji u programu kontrole komaraca između Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i općina Erdut, Bilje, Darda i Petrijevci.

Kako je obrazložila pročelnica Upravnog odjela za javne financije OBŽ Snježana Raguž, Proračun Osječko-baranjske županije za 2023. godinu i projekcije za 2024. i 2025. godinu donijela je Skupština Osječko-baranjske županije na sjednici održanoj 15. prosinca 2022. godine. Kako je od 1. siječnja 2023. godine službena valuta euro, proračun je prvi put donesen u toj valuti, a iznosio je 258.393.330 eura. Predloženim izmjenama i dopunama - koje su vijećnici danas usvojili većinom glasova - županijski proračun se povećava za 7.765.553 eura te nakon rebalansa iznosi 266.158.883 eura.

- Prvim rebalansom povećavamo proračun za gotovo 7,8 milijuna eura, a radi se o ove godine započetim projektima koji zahtijevaju dodatno financiranje da bi se realizirali. Govorimo prije svega o Gospodarskom centru OBŽ i njegovim aktivnostima, zatim potporama općinama i gradovima za tretiranje komaraca u iznosu od 200.000,00 eura, kao i natječajima za izgradnju sportske infrastrukture. Naime, 2024. godine Osječko-baranjska županija je Europska regija sporta te se i dodatnim financiranjem iz našeg proračuna i proračuna resornih ministarstava spremamo za izgradnju sportske infrastrukture - rekao je župan Ivan Anušić.

Vijećnici su podržali i Prijedlog Sporazuma o suradnji u programu kontrole komaraca između Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i općina Erdut, Bilje, Darda i Petrijevci. Naime, nakon više neuspješnih pokušaja stvaranja jedinstvenog sustava obrane od komaraca na razini cijele Osječko-baranjske županije, predstavnici Županije, Grada Osijeka i navedenih općina postigli su dogovor o zajedničkim aktivnostima na tom planu. Prema Sporazumu, Grad Osijek izdvaja do 700.000,00 eura, Općina Erdut 100.000,00 eura, Općina Bilje 39.000,00 eura, Općine Petrijevci 30.000,00 eura, a Općina Darda do 10.000,00 eura, dok se Osječko-baranjska županija obvezuje sufinancirati troškove larvicidnih i korektivnih adulticidnih tretmana (sa zemlje i iz zraka) poplavnog područja uz rijeke Dravu i Dunav na području općina prema preporukama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo OBŽ u najvišem iznosu od 200.000,00 eura.

- Komarci su tema o kojoj svi govore kada se pojave, a kada prođe njihova najezda nitko o tomu ne vodi brigu. Podsjećam da sam nekoliko puta pokušao organizirati novi model kojim bi već riješili taj problem, imali kompletnu infrastrukturu i radili na znanstvenoj i stručnoj podlozi. Međutim, morao samo odustati jer nisam dobio suglasnost određenih načelnika i gradonačelnika koji nisu bili zainteresirani iako je suzbijanje komaraca njihova zakonska obveza. Naravno, dvije godine nismo imali veliku najezdu komaraca, pa se nisu ni postavljala ta pitanja, no ove godine ih imamo. Grad Osijek je uspio okupiti općine Erdut, Bilje, Darda i Petrijevci te će zajednički pristupiti suzbijanju komaraca, a Županija im u tome pomaže s 200.000 eura - komentirao je župan te dodao kako će se preko saborskih zastupnika iz IV. Izborne jedinice ponovno pokrenuti inicijativa za izmjene zakona i donošenje trajnog modela kojim se rješava problem komaraca.

U „aktualnom satu“ pitanja i prijedloge županu postavili su vijećnice Sanja Bježančević i Vesna Vučemilović te vijećnici Krešimir Čabaj, Boris Piližota, Marko Bogatić, Josip Skočibušić, Zlatko Ahić i Ivica Beširović, a na njih su odgovorili župan Ivan Anušić i zamjenik župana Mato Lukić.

Župan je, između ostalog, poručio kako je postignut dogovor kojim bi Grad Osijek iz vlastitih sredstava izgradio novi dio Doma za starije i nemoćne osobe Osijek, a potom ga predao na upravljanje Osječko-baranjskoj županiji. Osim toga, Županija kao partner sudjeluje u prijavi na natječaju za izgradnju doma za starije i nemoćne osobe u Našicama, a nositelj projekta je Grad Našice.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1278#sigProId16968d9cd3

U Osijeku otvorena nova poslovnica Tokić grupe

U Ulici sv. Leopolda B. Mandića u Osijeku danas (25. svibnja 2023. godine) otvorena je najveća poslovnica Tokić Grupe na području Osječko-baranjske županije. Svečanosti su nazočili mnogi poslovni partneri i drugi uzvanici, među kojima su bili zamjenik župana Mato Lukić i zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin. Nazočne su pozdravili predsjednik Uprave Ivan Šantorić i Ilija Tokić, vlasnik Tokić Grupe.

Zamjenik župana Mato Lukić poželio im je uspješan rad te naglasio kako je ova investicija dio ukupne pozitivne priče koja se odvija u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji.

- I ova investicija je jedan od pokazatelja da se gospodarstvo Osječko-baranjske županije intenzivno razvija te otvaraju nova radna mjesta i nove mogućnosti za Slavonce i Baranjce. Bilježimo rekordnu zaposlenost, raste broj obrta, a Županija kontinuirano kroz svoje potpore odgovara na potrebe poduzetništva i obrtništva - kazao je Lukić.

Osječka poslovnica Tokić Grupe prostire se na 1.400 četvornih metara, zapošljava 18 djelatnika, a raspolaže s više od 50.000 artikala iz automobilskog, moto, gospodarskog, industrijskog i poljoprivrednog programa.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1278#sigProId827e679bd7