Vijesti

Više od 1700 kilometara zavjetnog hodočašća kroz cijelu Hrvatsku

U organizaciji Bratovštine Marijanski zavjet za Domovinu, danas (11. lipnja 2023. godine) je nakon svete mise u crkvi sv. Križa u Osijeku započelo 9. zavjetno hodočašće koje prolazi svim većim marijanskim svetištima od istoka do juga Hrvatske. Hodočasnički put, odnosno njegov glavni tok, dug je oko 1700 km, uz još 600 km priključnih ruta. Sudionike je pozdravio zamjenik župana Mato Lukić poželjevši im sreću i dobru vjeru na ovom izazovnom duhovnom putu.

- Drago mi je vidjeti da uz branitelje i jako puno mladih sudjeluje u ovom hodočašću slušajući o svim istinskim vrijednostima koje branitelji pronose o našoj domovini, a to su vjera, obitelj i domovina – kazao je Lukić.

Hodočasnički put „Marijanski zavjet za Domovinu“ vodi kroz mjesta gdje se nalaze sakralni objekti zaštićenih spomenika kulture od Osijeka i Aljmaša, sve do Dubrovnika, a cilj je spojiti što veći broj važnijih svetišta, preko Zagreba, Rijeke, i Dalmacijom do posljednjeg odredišta u Dubrovačkoj biskupiji. Ruta hodočasničkog puta povezuje sva marijanska i ostala najznačajnija svetišta kroz Hrvatsku, s prolaskom i kroz Bosnu i Hercegovinu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1254#sigProId3d864d7966

Svečanim koncertom u prepunoj konkatedrali obilježeno 20 godina posjeta pape Ivana Pavla II. Osječko-baranjskoj županiji

7. lipnja 2003. godine papa Ivan Pavao II., danas svetac, posjetio je Osijek i Osječko-baranjsku županiju. 20 godina kasnije, sa željom da se svečano i dostojanstveno obilježi ova obljetnica, Osječko- baranjska županija u suradnji s Gradom Osijekom i Đakovačko-osječkom nadbiskupijom organizirala je koncert Vokalnog ansambla Brevis i zborova Instituta za zborsku glazbu Polifonija u konkatedrali Sv. Petra i Pavla u Osijeku. Svetu misu uoči koncerta predvodio je nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić. Koncert pod nazivom „Dođite živomu vrelu“ privukao je velik broj ljudi, koji su do posljednjeg mjesta ispunili konkatedralu, a u kojoj su izložene i fotografije posjeta pape Ivana Pavla II. Osijeku i Đakovu,autora Marina Topića.

- Dvadeset godina od posjeta pape Ivana Pavla II., pape koji je zasigurno bio najveći prijatelj Hrvatske u ono vrijeme kad je Hrvatskoj trebao i prijatelj i pomoć, a to su 90-e godine. Papa Ivan Pavao II. izravno se založio za priznanje Republike Hrvatske te zaštitu Hrvatske kao zemlje i zaštitu hrvatskog naroda. Ostavio je dubok trag u hrvatskom narodu, tri puta je posjetio Republiku Hrvatsku a osobito smo ponosni što je posjetio upravo Osječko-baranjsku županiju. Svjesni važnosti i težine tog posjeta, odlučili smo organizirati ovaj svečani koncert i izložbu – rekao je župan Ivan Anušić.

Vokalnim ansamblom Brevis ravnala je dirigentica Antoaneta Radočaj-Jerković uz klavirsku pratnju Davora Dedića, a istaknula je koliko je ovaj datum važan baš za zborove Instituta za zborsku glazbu Polifonija.

- S posebnim zadovoljstvom primili smo poziv od Osječko-baranjske županije da večerašnjim svečanim koncertom proslavimo veliku obljetnicu za našu županiju, a to je posjet Svetog Oca pape Ivana Pavla II. Koncert smo nazvali upravo prema pjesmi koju su zborovi Polifonije taj dan izvodili samostalno, „Dođite živomu vrelu“, a bili smo izuzetno počašćeni, tada baš kao i danas, što smo imali priliku sudjelovati – rekla je dirigentica Vokalnog ansambla Brevis, Antoaneta Radočaj-Jerković.

Uz Vokalni ansambl Brevis, na koncertu je nastupao i mlađi zbor Brevis te Dječji zbor Osječki zumbići, otpjevavši neke od najpoznatijih hrvatskih duhovnih pjesama poput „Krist na žalu“ i „Rajska Djevo, Kraljice Hrvata“.

-Veliko nam je zadovoljstvo da ovim svečanim koncertom u konkatedrali obilježavamo 20 godina posjeta Svetog Oca pape Ivana Pavla II., našeg pape. Jako smo sretni i ponosni što ovom prigodom ne zaboravljamo na papu za kojeg svi znamo koliko je volio Hrvatsku – rekla je zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković.

- Prepuna konkatedrala Sv. Petra i Pavla uglas je s Vokalnim ansamblom Brevis pjevala naše najljepše duhovne pjesme, u čast 20 godina posjeta pape Ivana Pavla II. Osječko-baranjskoj županiji. Nema ljepšeg i svečanijeg načina nego uoči Tijelova odati počast velikom svecu i prijatelju Hrvata – rekao je nakon koncerta župan Ivan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1254#sigProIdbbd77db422

Izložbom fotografija u Đakovu obilježena 20. obljetnica pohoda pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj

U Spomen-muzeju biskupa Strossmayera u Đakovu u utorak, 6. lipnja 2023. godine otvorena je izložba povodom 20. obljetnice pohoda pape, danas svetog Ivana Pavla II. Đakovu, 7. lipnja 2003. godine. Đakovo i Osijek pohodio je u okviru svog 100. apostolskog putovanja i trećeg apostolskog pohoda Hrvatskoj, od 5. do 9. lipnja 2003. godine, kada je pohodio i Rijeku, Zadar te Dubrovnik. Otvorenju izložbe su uz mnoge goste nazočili gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić te zamjenik župana Josip Miletić.

- Nakon svečane mise u Osijeku papa je tog 7. lipnja 2003. godine, poslijepodne proveo u Đakovu, u samom centru grada. Ljudi su bili presretni što je treći puta došao u Hrvatsku, u Slavoniju, a upravo ova izložba vraća nas u te dane ponosa i slave kada su nam srca bila prepuna radosti – istaknuo je gradonačelnik Mandarić.

Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je kako je papa Ivan Pavao II. bio veliki prijatelj Hrvatske koji je dao nemjerljiv doprinos hrvatskoj borbi za samostalnost.

- Bio je tu kada je bilo potrebno i u najtežim trenutcima za Hrvatsku, tijekom Domovinskog rata, pružao je podršku nastojanjima našeg naroda da izbori slobodu i neovisnost. Zahvaljujući ovoj izložbi ponovno se prisjećamo prijateljstva, ljubavi i radosti koju je papa tih dana donio u Hrvatsku – rekao je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1254#sigProId738e7aae66

U organizaciji Poljoprivrednog instituta Osijek održan Dan polja pšenice i ječma

U organizaciji Poljoprivrednog instituta Osijek, danas (7. lipnja 2023. godine) je održana tradicionalna manifestacija  Dan polja pšenice i ječma. Uz ravnatelja Instituta prof.dr.sc. Zvonimira Zdunića i više od stotinu uzvanika, otvorenju je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- Pravo je zadovoljstvo imati ovakvu sjemenarsku kuću, Poljoprivredni institut Osijek, iz više razloga. U doba globalnih kriza koje su sve češće, a nažalost i sve izvjesnije svaka zemlja nastoji osigurati samodostatnost u različitim segmentima života, pa tako i proizvodnji hrane. Mi zaista možemo biti sretni što imamo ovakav Institut koji je osigurao samodostatnost u proizvodnji sjemena, a u velikom postotku i sortiment za izvoz na svjetsko tržište. U konačnici, stanovnici Hrvatske to i očekuju od Slavonije, da osigura stabilnost u proizvodnji hrane – kazao je Lukić.

Ravnatelj Poljoprivrednog instituta Osijek prof.dr.sc. Zvonimir Zdunić naglasio je kako smo svjedoci sve češćih klimatskih ekstrema, a u konačnici i trajnih klimatskih promjena koji predstavljaju goleme izazove za sjemenare i oplemenjivače.

- Te promjene stvaraju određeni pritisak na naše oplemenjivače da stvaraju sortiment koji je ranozreliji od postojećeg, a da pri tome ne gubi na kvaliteti i visini prinosa. To je pomalo kontradiktorno, no kvalitetnim genetskih rekombinacijama u samom križanju na polju može se doći do takvog sortimenta. S obzirom da je Institut u ovom poslu 145 godina kontinuirano, radimo to uspješno, a o tome govori i naš status na tržištu, gdje je svaka druga njiva u Hrvatskoj na kojoj se sije ječam ili pšenica, zasijana sjemenom s Poljoprivrednog instituta Osijek – zaključio je Zdunić. Dodao je da se Institut uspješno povezao sa zemljama Dalekog istoka, Iranom, Irakom i Libanonom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1254#sigProId9416150307

Go GROW – manifestacija koja graševinu stavlja na svjetsku vinsku kartu

Nakon predstavljanja novog atraktivnog slogana turističke ponude pet slavonskih županija „Slavonija – nema joj ravne“, pred nama je jednako atraktivna manifestacija GO GROW koja spaja međunarodni GROW du Monde i već tradicionalnu konferenciju GO (Graševina Osijek) . Održava se na istoku Hrvatske, od 13. do 17. lipnja i naglasak stavlja na što drugo, nego na graševinu!

Pet slavonskih županija će tijekom pet dana ponuditi program koji već unaprijed s razlogom možemo ocijeniti – čistom peticom! Slavonija, Baranja i Srijem bit će domaćini svjetskim vinskim znalcima, ocjenjivačima, novinarima, sommelierima i proizvođačima graševine.

GROW du Monde je projekt afirmacije graševine na međunarodnoj vinskoj sceni i u specijaliziranim medijima širom svijeta, koji iz godine u godinu „putuje“ po ključnim zemljama proizvođačima graševine. Dolazak u Hrvatsku ujedno je značio i dolazak na istok, najidealnije mjesto za priču o vinima, kao i za promociju najsnažnije hrvatske sorte – graševine.

Program otvara radionica „Vina Brodsko-posavske županije“, 13. lipnja predstavljajući mala obiteljska gospodarstva koja ulažu veliki trud, ljubav, pažnju i znanje preneseno s generacije na generaciju, trudeći se njegovati tradiciju proizvodnje vina u Brodsko-posavskoj županiji. Eno-gastro ponuda je među prva četiri motiva dolaska u destinaciju tako da su vina i obiteljske vinarije glavni aduti za razvoj kontinentalnog turizma ove županije. 

Internacionalno ocjenjivanje graševina GROW du Monde 2023. održat će se 14. lipnja u Kutjevu, slavonskom gradiću na obroncima Papuka i Krndije, odavno poznatom po svojim vinogradima i vrhunskim vinima. Požeško-slavonska županija poziva sve ljubitelje vina da dožive vinsku inspiraciju, na istoj paraleli s najboljim vinima svijeta.

15. lipnja za sudionike je organizirano studijsko putovanje kroz Kutjevačke vinograde, Orahovicu i Feričance. Domaćin putovanja je Virovitičko-podravska županija. Na spoju Slavonije i Podravine, između Drave i Papuka, zri zamamna frankovka i zanosna graševina, rađa se mirišljavi pjenušac i toči se zeleni silvanac. Vina u Virovitičko-podravskoj županiji, nježno sljubljujući ova prostranstva, spajaju živote, tradiciju, običaje i ljude, spajajući i kaj i što.

Kao dio višednevne manifestacije održat će se i GO GROW konferencija, 16. lipnja u Osijeku, u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije gdje će nakon radionica biti upriličeno svečano proglašenje pobjednika ovogodišnjeg GROW du Mondea kao i promenadno kušanje nagrađenih vina otvoreno za sve posjetitelje od 13 i 30 do 17 sati.  Kao domaćin, Osječko-baranjska županija će studijskim putovanjem u Baranju pokazati zašto vina Slavonije i Baranje pripadaju skupini „naj“. Osim najvećim proizvođačima vina, najvećim vinskim podrumom, najvećom bačvom i vinogradom, mogu se pohvaliti i ponajboljim vinima, osobito graševinom.

Program ovogodišnje manifestacije završava studijskim putovanjem u Erdut i Ilok. Na istoku Hrvatske gdje nestaju granice između urbanog i ruralnog, gdje se izmjenjuju slike veličanstvene prirode, nepreglednih polja, pitome ravnice, jedinstvenih arhitektonskih cjelina, moćnih rijeka, vinorodnih brežuljaka, domaćin je Vukovarsko-srijemska županija.

Potencijal i vrijednost graševine koja kao sorta dominira slavonskim, baranjskim i srijemskim vinogradima prepoznaju partneri i pokrovitelji ove značajne manifestacije. Prvo hrvatsko domaćinstvo GO GROW u partnerstvu podržava Osječko-baranjska, Virovitičko-podravska, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Vukovarsko- srijemska županija sa svojim turističkim zajednicama, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu,  Hrvatska gospodarska komora, Udruga Graševina Croatica kao i gradovi Kutjevo, Orahovica, Osijek i Ilok, Udruga vinogradara Baranje Zmajevac, Udruga Kutjevačkih vinara i Vinart.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1254#sigProId1ce0eeb451

Završna konferencija EU projekta „Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023.“

U Osnovnoj školi Popovac u baranjskom naselju Popovac jučer, 5. lipnja 2023. godine, održana je Završna konferencija EU projekta „Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023.“. Naime, 21. srpnja 2022. godine Osječko-baranjska županija potpisala je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt ''Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023'', što je nastavak ranijih projekata kojima Županija već sedmu godinu zaredom osigurava prehranu za djecu u riziku od siromaštva.

U projekt je uključeno ukupno 994 učenika iz obitelji korisnika prava na dječji doplatak iz 18 osnovnih škola kojima je osnivač Osječko-baranjska županija. To su osnovne škole Ante Starčevića Viljevo, Bilje, Ernestinovo, ''Hrvatski sokol'' Podgajci Podravski, "Ivana Brlić Mažuranić" Strizivojna, Ivane Brlić Mažuranić Koška, Jagodnjak, Ladimirevci, Laslovo, Lug, ''Matija Gubec“ Čeminac, Matija Gubec Piškorevci, Matije Petra Katančića Valpovo, Popovac, Satnica Đakovačka, "Silvije Strahimir Kranjčević" Levanjska Varoš, Vladimira Nazora Feričanci te Ivana Tišova Viškovci.

Razdoblje provedbe projekta je 10 mjeseci, a započelo je 05. rujna 2022. godine i traje do 04. srpnja 2023. godine. Vrijednost projekta je 132.600,00 eura, a sredstva su u cijelosti bespovratna i financiraju se 85% iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije i 15% iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Sve planirane projektne aktivnosti uspješno su provedene. Zahtjevi za nadoknadu sredstava poslani su na kontrolu, a prema prvim rezultatima provedbe, vidljivo je kako su sredstva iskorištena gotovo u cijelosti. Naime, od predviđenih ukupno prihvatljivih troškova, iskorišteno je gotovo 100 % sredstava.

Potrebno je isto tako naglasiti da je Osječko-baranjska županija već sedmu godinu zaredom osigurala prehranu za djecu u riziku od siromaštva te je kroz prethodnih šest godina utrošeno nešto više od milijun eura na osiguravanje prehrane iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije 2014.-2020.

Podsjećamo, ciljana skupina Poziva su djeca koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva te koja su polaznici obveznog osnovnoškolskog programa i definirana su kao najpotrebitija prema kriterijima partnerskih organizacija. Cilj projekta je ublažavanje najgorih oblika dječjeg siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći djeci u siromaštvu ili u riziku od siromaštva i to u vidu podjele hrane u osnovnim školama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1254#sigProId2705352261