Vijesti

Nagrađivanje izvrsnih učenika i mentora s područja Osječko-baranjske županije

Osječko-baranjska županija prepoznala je trud i rad izvrsnih učenika i njihovih mentora stoga će ih nagraditi za uspjehe ostvarene u školskoj godini 2022./2023. temeljem Odluke o nagrađivanju učenika i nastavnika mentora osnovnih i srednjih škola te najboljih odgojno obrazovnih. https://www.obz.hr/images/-Zupanijski_glasnik/2023/107_odluka_o_nagradjivanju_ucenika_i_nastavnika_mentora_osnovnih_i_srednjih_skola_te_najboljih_odgojno_obrazovnih_radnika.pdf

Nakon završetka školske godine 2022./2023. sve škole s područja županije dostaviti će podatke Upravnom odjelu za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije koji će pripremiti sve potrebno za nagrađivanje svih kategorija u rujnu 2023. godine.

Nagrađeni će biti učenici osmih razreda osnovnih škola koji su ostvarili opći uspjeh u svih osam razreda 5,00 te učenici završnih razreda srednjih škola koji su ostvarili opći uspjeh tijekom cjelokupnog srednjoškolskog obrazovanja s prosječnom ocjenom za svaki pojedini razred u rasponu 4,70 – 5,00.

Također će biti nagrađeni učenici koji su ostvarili uspjeh na izlučnim natjecanjima na državnoj razini iz odgojno-obrazovnih predmeta, kao i na športskim, glazbenim i plesnim natjecanjima bez obzira jesu li na natjecanju sudjelovali samostalno ili kao članovi tima te učenici koji su ostvarili zapažen rezultat na timskim/pojedinačnim smotrama u smislu sudjelovanja na državnoj razini izlučne smotre. Uz učenike prigodno će biti nagrađeni i njihovi mentori.

Nagrade očekuju i učenike s teškoćama u razvoju koji su ostvarili zapažen rezultat u završnim godinama obrazovanja koji se obrazuju u posebnim ustanovama ili u posebnim razrednim odjelima, odnosno posebnim odgojno-obrazovnim skupinama.

U Proračunu Osječko-baranjske županije za 2023. godinu osigurana su sredstva za nagrađivanje izvrsnosti učenika u iznosu od 59.725,00 eura.

Obilježen Dan Općine Magadenovac

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća danas (21. lipnja 2023. godine) je proslavljen Dan Općine Magadenovac, a sjednici su uz općinskog načelnika Stjepana Živkovića, nazočili zamjenik žuapana Josip Miletić, saborski zastupnik Goran Ivanović te načelnici susjednih općina.

- Osim ulaganja u infrastrukturu u svim našim naseljima, osobitu pažnju pridajemo ulaganjima u stanovništvo, od najmlađih pa sve do sugrađana starije životne dobi. Od ove godine naknada za svako novorođeno dijete je 2000 eura, a za svako sljedeće 1000 eura više. Također, nudimo uslugu besplatnog vrtića, sufinanciramo prijevoz srednjoškolcima te pružamo financijsku pomoć sugrađanima u težoj socijalnoj situaciji – istaknuo je načelnik Živković.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je svim mještanima njihov Dan istaknuvši kako Općina Magadenovac danas izgleda vrlo respektabilno.

- Pohvaljujem mjere koje je načelnik zajedno sa općinskom upravom poduzeo u prethodnom razdoblju, osobito u nastojanjima da ublaži demografske trendove. Osječko-baranjska županija kontinuirano surađuje s Općinom Magadenovac u kreiranju kvalitetnih projekata, prije svega na području obrazovanja i ulaganja u izgradnju dječjih igrališta, a to ćemo činiti i dalje – kazao je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1236#sigProId18c7e48b35

U Osijeku započela specijalistička usavršavanja prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine

Na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku, danas (19. lipnja 2023. godine) je održana konferencija za medije povodom početka prvog ciklusa specijalističkog usavršavanja prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine u Republici Hrvatskoj za što su sredstva osigurana u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti. O programu usavršavanja govorili su ministar zdravstva izv.prof.dr.sc. Vili Beroš, voditelj specijalističkog usavršavanja prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine Antun Bajan, zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Damir Važanić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić te posebna savjetnica ministra zdravstva za sestrinstvo Snježana Krpeta, a konferenciji su uz dekana Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek Aleksandara Včeva, nazočili i zamjenik župana Mato Lukić te gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić.

- Ovo je jedna od reformskih mjera u kontekstu sveobuhvatne reforme zdravstvenog sustava, ali i iskorak koji omogućava stručno napredovanje medicinskim sestrama i tehničarima. Programom specijalističkog usavršavanja omogućit ćemo da svi oni djelatnici koji ga završe, mogu pružiti hitnu medicinsku pomoć pacijentima koji su životno ugroženi sve do smještaja u bolničku zdravstvenu ustanovu. Inače, ovo jedan od projekata financiran sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, vrijedan 13,2 milijuna eura. Danas, u Osječko-baranjskoj županiji započinjemo s edukacijom 30 djelatnika iz 5 županijskih zavoda za hitnu medicinu istočne Hrvatske, no plan je educirati ukupno 375 djelatnika u cijeloj Hrvatskoj. U obrazovni proces uključit će se osam sveučilišnih i veleučilišnih institucija i cilj nam je da svaki od 210 T2 timova, koji su u okviru javnozdravstvene službe, ima jednog prvostupnika sestrinstva koji je završio specijalističko usavršavanje – objasnio je ministar Beroš.

Zamjenik župana Mato Lukić podsjetio je da je iz Osijeka i Osječko-baranjske županije, prije nešto manje od mjesec dana, započeo još jedan hvalevrijedan projekt preventivnih zdravstvenih pregleda.

- Zahvaljujem se Ministarstvu zdravstva što je upravo Dom zdravlja Osječko-baranjske županije odabrao kao polaznu točku s koje je pokrenut projekt preventivnih pregleda, a danas i program specijalističkog usavršavanja medicinskih sestara i tehničara. Dio je to projekta sveobuhvatne reforme zdravstvenog sustava koju provodi Ministarstvo zdravstva na čelu s ministrom Berošem i Vlada RH, a koju je županijska uprava u potpunosti podržala te smo na raspolaganju i za buduće projekte – kazao je Lukić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istaknuo je da je Osijek medicinsko središte kojem gravitira oko milijuna stanovnika zbog čega su i potrebe za kvalitetnim i educiranim zdravstvenim kadrom izuzetno velike.

- Grad Osijek ima odličnu suradnju s Ministarstvom zdravstva, a kao što je već poznato pri kraju je izgradnja zgrade Objedinjenog hitnog bolničkog prijema vrijednog 22,4 milijuna eura za koju smo imali podršku Vlade RH, baš kao i za izgradnju novog Kliničkog bolničkog centra u Gackoj ulici – rekao je Radić.

Voditelj specijalističkog usavršavanja prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine Antun Bajan objasnio je da će zahvaljujući ovom programu, sestrinstvo postati „čista“ profesija.

- To znači da uz vertikalno obrazovanje, naša struka na ovaj način dobiva i horizontalno obrazovanje, kao malo koja zemlja u Europi i svijetu. Nastavni plan i program za ono što će polaznici proći pružit će im znanja i vještine zbog kojih će biti efikasniji, dostupniji i sigurniji svima onima kojima će pružati skrb – zaključio je Bajan.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1236#sigProId9539729779

Održano 14. županijsko vatrogasno natjecanje djece i mladeži Osječko-baranjske županije

U organizaciji Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije, u nedjelju, 18. lipnja 2023. godine, na nogometnom stadionu NK „Hajduk“ u Popovcu, održano je 14. županijsko vatrogasno natjecanje djece i mladeži Osječko-baranjske županije. Na natjecanju je nastupilo 78 odjeljenja vatrogasne djece starosti od 6 do 12 godina (vatrogasni pomladak) te mladeži starosti od 12 do 16 godina iz 59 dobrovoljnih vatrogasnih društava s područja Osječko-baranjske županije. Pravo nastupa na županijskom natjecanju sve su ekipe ostvarile osvajanjem prvih mjesta na općinskim i gradskim vatrogasnim natjecanjima. Natjecanju su nazočili zamjenik župana Josip Miletić te zamjenik načelnika Stožera Civilne zaštite OBŽ Mladen Pejić.

- Izuzetno mi je drago vidjeti ovoliko okupljenih sudionika, mladih vatrogasaca kojima se zahvaljujem na njihovom nesebičnom radu i trudu. Upravo zahvaljujući njima vatrogastvo ima svjetlu budućnost u našoj županiji – kazao je Miletić.

Natjecanje se sastojalo od svladavanja prepreka i obavljanja raznih zadataka koji uključuju vatrogasnu opremu te trčanja štafete s preprekama a u svemu je sudjelovalo 9 natjecatelja po odjeljenju.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1236#sigProIdd3104f0141

NK Tomislav iz Livane okupio 600-tinjak malih nogometaša

Na Športsko-rekreacijskom centru kralj Tomislav u Livani se jučer i danas (17. i 18. lipnja 2023. godine) održava 15. po redu Memorijalni turnir Milenko Jerković. Organizatori turnira su NK Tomislav i Nogometna škola mladeži NK Tomislava iz Livane u znak sjećanja na jednog od osnivača ovog kluba.

Natjecatelji dolaze iz 7 zemalja Europe, riječ je o 32 ekipe u kategoriji U11, a turnir se organizira svake godine punih 15 godina, pa čak i u vrijeme kovida kada je organizacija ovako velikog turnira bila iznimno zahtjevna.

Turnir raste iz godine u godinu, a danas je na terenu u Livani oko 600-tinjak malih nogometaša.

- Turnir je krenuo sa četiri ekipe 2009. godine. Svake godine dižemo razinu turnira, trudimo se podići nivo malo gore, imali smo ekipe i iz Kine, imamo dobre kontakte i svake se godine ekipe rado odazovu s obzirom na dobra iskustva koja imaju s našeg turnira.  Memorijalni turnir Milenko Jerković samim brojem sudionika i kvalitetom spada u jedan od najboljih turnira za taj uzrast u cijeloj regiji – rekao je Vladimir Jerković, sportski direktor NK Tomislav iz Livane.

Višegodišnji stalni gosti su ekipe iz Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore.. Hajduk je prošlogodišnji branitelj naslova, a do sada je NK Osijek najtrofejnija momčad turnira.

- Odlična organizacija ovako velikog turnira zaslužuje sve čestitke. Napraviti turnir za toliko djece gdje im je osigurano baš sve, od spavanja, obroka i druženja s vršnjacima i to 15 puta za redom je uistinu velika stvar. Drago mi je što ovaj klub kroz memorijalni turnir kojim čuvaju sjećanje na jednog od svojih osnivača ujedno i doprinose razvoju i popularizaciji sporta na ovako visokoj razini – rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

Turnir se završava danas u poslijepodnevnim satima proglašenjem ovogodišnjeg pobjednika i dodjelom pehara, priznanja i medalja najboljem klubu, najboljem igraču, najboljem golmanu i najboljima u drugim nogometnim kategorijama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1236#sigProId882907b004

Zamjenik župana Mato Lukić primio NJ.E. veleposlanicu Srbije u Republici Hrvatskoj gđu. Jelenu Milić

U svečanim prostorijama Osječko-baranjske županije u subotu 17. lipnja 2023., zamjenik župana Mato Lukić primio je u nastupni posjet veleposlanicu Republike Srbije u Republici Hrvatskoj gđu. Jelenu Milić. U konstruktivnom i otvorenom razgovoru dotakli su teme vezane za položaj srpske nacionalne manjine u Osječko-baranjskoj županiji, bilateralnu suradnju i suradnju vezanu za eurointregracije. Zamjenik župana Mato Lukić upoznao je veleposlanicu gđu. Milić o nedavno provedenim izborima za vijeća nacionalnih manjina u Osječko-baranjskoj županiji i njihovom konstituiranju u proteklom tjednu. Istaknuo je, između ostalog, da su financijska sredstva za funkcioniranje vijeća nacionalnih manjina povećana u proteklom razdoblju. Republika Srbija je kandidat za članstvo u Europskoj Uniji i veleposlanica Milić izrazila je zanimanje za iskustva Osječko-baranjske županije u predpristupnom razdoblju i tijekom članstva u Europskoj Uniji. Zamjenik župana Lukić osvrnuo se na rad JU Županijske razvojne agencije OBŽ i njenu ključnu ulogu u povlačenju sredstava iz fondova EU, ali na brojne prekogranične projekte koje provode institucije i organizacije s područja Osječko-baranjske županije s partnerima u Republici Srbiji, posebice u AP Vojvodini. Zaključeno je da potencijal suradnje postoji uz dobro poznata otvorena pitanja u odnosima dvije zemlje.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1236#sigProId43d4383787