Vijesti

Predstavljena monografija "Petar Smajić i Kolonija kipara naivaca Ernestinovo" autora Marijana Špoljara

Povodom 50. obljetnice stvaralaštva Kolonije kipara naivaca Ernestinovo, danas (12. srpnja 2023. godine) je u prostorijama DVD-a Ernestinovo održano predstavljanje monografije „Petar Smajić i Kolonija kipara naivaca Ernestinovo“ autora Marijana Špoljara kojem je uz brojne goste i načelnicu Općine Ernestinovo Marijanu Junušić, nazočio zamjenik župana Mato Lukić.

- Kolonija kipara naivaca predstavlja tradiciju i baštinu ovog kraja, a svojim izvornim umjetničkim izričajem promiče identitet zajednice kroz očuvanje tradicionalnih kulturnih vrijednosti. Već 50 godina ova se manifestacija pozicionira kao jedna od najznačajnijih kulturno-umjetničkih događanja na području Slavonije i Baranje, zbog čega je i monografija autora Marijana Špoljara o pola stoljeća djelovanja kipara naivaca u Ernestinovu, izuzetno vrijedno ostvarenje – kazao je Lukić.

Načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić naglasila je kako je Petar Smajić svojim radom dao poseban pečat zajednici, ali i identitet kojim se diče ne samo u Hrvatskoj, već i šire.

- S radošću očekujemo 50. Koloniju zbog čega smo posljednjih nekoliko godina promišljali kako da sve ono što se radilo i stvaralo uobličimo u jedinstvenu monografiju. Iako su lokalni autori odbili sudjelovati u njezinoj izradi, ne zato što nisu željeli pisati o naivi, već zato što su uvidjeli da je to jedinstveno i bogato područje te su se bojali zaći u njega, dopredsjednik „Likovne udruge Petar Smajić“  Ivica Tolić pronašao je Marijana Špoljara. Izuzetno smo ponosni što je upravo on autor ove monografije koja odiše nevjerojatnom toplinom i ljubavlju – istaknula je načelnica Junušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1206#sigProId84100a8ff4

Snažna potpora Hrvatima u Vojvodini i kroz Program prekogranične suradnje

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u travnju ove godine raspisalo je Javni poziv za dostavu projektnih prijedloga za Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije, u lipnju je odobrilo 25 projektnih prijedloga, a danas (11. srpnja 2023. godine) u Osijeku je državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić uručio ugovore korisnicima. Uz predstavnike korisnika, svečanosti su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković, predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji Jasna Vojnić, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov te drugi uzvanici.

Državni tajnik Domagoj Mikulić naglasio je kako su MRRFEU i Vlada RH duboko svjesni svih problema koje ima hrvatska nacionalna manjina u Srbiji te im nastoji pomoći u svakoj prigodi.

- Ta pomoć nije samo deklarativna nego se ogleda i kroz projekte poput današnje dodjele 25 ugovora ukupne vrijednosti 543.671,06 eura. Ogleda se i kroz izgradnju Hrvatske kuće, koju smo nedavno otvorili u Subotici, a snažnu poruku šaljemo i odlukom kojom su u proračunu za 2024. godinu predviđena sredstva znatno viša sredstva, u iznosu od dva milijuna eura, kao i da smo u korisnicima našli izvrsnog partnera za realizaciju projekta koji svima koriste i čine život lakšim i boljim i u Republici Srbiji i u Republici Hrvatskoj. Naravno, kroz ovaj i druge programe i dalje ćemo nastaviti pomagati Hrvate i hrvatsku nacionalnu manjinu u Republici Srbiji, ali i Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, Crnoj Gori i svugdje gdje ima Hrvata - rekao je Mikulić.

Zamjenik župana Josip Miletić istaknuo je da Osječko-baranjska županija godinama kontinuirano pomaže Hrvatima u Vojvodini, ali i drugim hrvatskim zajednicama izvan domovine. - To ćemo činiti i u budućnosti, a veseli nas da su za tu namjenu osigurana i nacionalna sredstva koja će pomoći očuvanju identiteta Hrvata u svim područjima izvan Hrvatske. Čestitam svima koji su danas potpisali ugovore za provođenje planiranih projekata i želim im puno uspjeha - kazao je.

- Drago mi je da sam danas u Osijeku, gradu u kojem je ova uspješna priča započela prije dvije godine, zahvaljujući županu Ivanu Anušiću i tadašnjoj ministrici regionalnog razvoja i fondova EU Nataši Tramišak koji su pomogli da se proširi materijalna i financijska pomoć koju dobivamo iz Hrvatske, te da se nađe novi izvor financiranja. To je učinjeno i ovo je drugi ciklus dobivanja sredstava. Prošli put je to bilo u visini 3 milijuna kuna, sredstva su utrošena, naš je institucionalni okvir značajno unaprijeđen, ne samo kad su u pitanju udruge i institucije koje se vezuju uz naša središta, već i one koje su u manjim sredinama i sredinama bez značajnije podrške za rješavanje potreba i izazova pripadnika hrvatske zajednice. Sredstva su uredno potrošena, što je bilo verificirano od strane ministarstva, a sada se zahvaljujemo ministru Erliću što je prepoznao naša nastojanja i potrebe, a sigurni smo da ćemo ponovno opravdati sva očekivanja te da ćemo biti pouzdani partneri. Naime, Hrvati u Srbiji su Hrvati koji imaju velike potrebe. Mi smo građani zemlje koja ima najmanji bruto nacionalni dohodak, kandidiramo se kao najsiromašnija hrvatska zajednica u svijetu, zbog čega nam ovakvi programi koje ostvarujemo u suradnji s Vladom RH i brojnim gradovima i županijama u RH, drže svijetle perspektive - naglasio je Tomislav Žigmanov.

Među 25 odobrenih projekata je i odluka kojom je Osječko-baranjskoj županiji i Hrvatskom nacionalom vijeću iz Subotice odobrena potpora u ukupnom iznosu od 24.000,00 eura. Naime,  Osječko-baranjska županija je zajedno s Hrvatskim nacionalnim vijećem prijavila projektni prijedlog „Susreti podunavskih Hrvata“ čija je ukupna vrijednost 30.000, eura. U Subotici je adaptirana i opremljena „Hrvatska soba“, dok je Osječko-baranjska županija organizirala trodnevnu manifestaciju u Općini Draž povodom Dana Županije. Održan je tako Godišnji skup podunavskih Hrvata koji je zamišljen kao skup predstavnika općina i gradova s područja Osječko-baranjske županije s predstavnicima hrvatskih udruga, samouprava i institucija iz Srbije i Mađarske.

Jasna Vojnić, predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća, koje je po drugi put korisnik ovog projekta, zahvalila je DSHV-u na inicijativi i županu Ivanu Anušiću na odgovoru koji je veliki poticaj za Hrvate u Republici Srbiji. - Hrvatske udruge u RS za sada se oslanjaju samo na sredstva Središnjeg državnog ureda i zahvaljujući tomu mogu redovito funkcionirati. Ovo je dodatni poticaj jer se razvojni projekti udruga ne bi mogli realizirati bez tog dodatnog fonda. Prošli put smo dokazali da smo izuzetno pouzdani partneri, da možemo apsorbirati sav novac i možemo ući u drugi ciklus. Ovim projektom Hrvati i udruge u RS su dobili na prepoznatljivosti, a dodana vrijednost je i da smo uspjeli povezati udruge iz obje države. Najveći ishod je da će Hrvati u Srbiji ovim poticajima već biti osnaženi i spremno dočekati kada u RS dođu predpristupni i veći fondovi te RS bude ulazila u EU - rekla je Jasna Vojnić.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković izrazila je zadovoljstvo što se potpisivanje ovih ugovora odvija upravo u gradu Osijeku. - Grad Osijek ima dugogodišnju suradnju s hrvatskom nacionalnom manjinom u Vojvodini, osobito s prijateljskim gradom Suboticom. Posebno mi je drago što su korisnici ovih ugovora obrazovne ustanove iz Osijeka, poput Filozofskog fakulteta i III. gimnazije, jer znamo da ulaganjem u obrazovanje mladih ljudi, ulažemo u svoju budućnost i očuvanje hrvatske baštine, kulturnih običaja, jezika i hrvatske pisane riječi - istaknula je Crnković.

- Za svoj projekt koji provodimo u partnerskom odnosu s vinkovačkom Plavom TV odobreno nam je ukupno 23.000 eura, a imajući u vidu da imamo dobru suradnju, smatrali smo da bi tu suradnju mogli dodatno osuvremeniti i obogatiti na način da povećamo kvalitetu programa. Naime, Hrvatska riječ iz Vojvodine koja se emitira na navedenoj televiziji može biti daleko kvalitetnija i po pitanju sugovornika i po pitanju pripreme. Ovo je drugi put da surađujemo, a plan nam je da osuvremenimo naš studio u Subotici i na taj način olakšamo posao našim partnerima jer ćemo biti u mogućnosti proizvoditi sadržaj koji će se emitirati na Plavoj TV - izjavio je ravnatelj Novinsko izdavačke ustanove Hrvatska riječ Ladislav Suknović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1206#sigProId0f855a27da

Demografska obnova nije samo osiguranje radnog mjesta

U organizaciji Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade danas (10. srpnja 2023. godine) u Osijeku je održana konferencija ,,Demografija u fokusu: Istraživanje lokalnih i regionalnih perspektiva". Riječ je o prvoj konferenciji u drugom ciklusu konferencija na temu demografske revitalizacije, aktualnih demografskih trendova i doprinosa jedinica lokalne samouprave demografskoj revitalizaciji. Konferencija je organizirana u partnerstvu s Gradom Osijekom za pet slavonskih županija kao geografski i povijesno objedinjene cjeline, gospodarskog, agronomskog i prometnog čvorišta Hrvatske, što je utjecalo i na specifičnosti demografskog rasta i razvoja cijele regije.

Kako je rekla državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, donošenje demografskih mjera i politika ne može se voditi samo na jednoj razini nego je potrebna i suradnja s lokalnim i regionalnim čelnicima. Stoga je i ova konferencija prilika da se otvoreno govori o stvarnim problemima te kako pomoći jedni drugima.

Problem demografije nije vezan samo na područje istoka nego cijele Hrvatske, kazala je, te naglasila da se na tom planu s nacionalne razine provodi niz mjera i kroz različite resore, ali i da niti jedna mjera sama za sebe neće postići dobar rezultat nego mora biti umrežena sa svim ostalim. Tako npr. novčane potpore za obitelji moraju pratiti usluge kao što su produženi boravak u školi, besplatni obrok i udžbenici. Ističe da su mladi najveći potencijal Hrvatske, a oni su u zadnjih desetak godina najviše iseljavali. Dobrim mjerama smatra povećanje rodiljnih i roditeljskih potpora, uvođenje očinskog dopusta, aktivne politike zapošljavanja i samozapošljavanja te dodala da predstoje nove odluke u vezi dječjeg doplatka, rad u sustavu odgoja i obrazovanja, a poseban izazov je stambeno zbrinjavanje u komu treba pomoći i mladim i starijim osobama.

- Država ne može utjecati na to koliko će neka obitelj imati djece, ali svakoj obitelji treba poboljšati kvalitetu života, ponuditi kvalitetan posao, rad na neodređeno vrijeme, kvalitetne usluge koje to sve prate i tada ima razloga vjerovati da će ljudi ostajati, a oni koji su se u zadnjih 10 godina odselili vjerujem da će naći razlog za povratak. Cijeli niz mjera i politika se mora umrežiti od lokalne i regionalne do nacionalne razine te akademske zajednice, što je izazovan i složen proces - zaključila je državna tajnica Željka Josić.

- Demografska slika istočne Hrvatske, kao i cijele Hrvatske nije zadovoljavajuća, što se potvrdilo i na zadnjem popisu stanovništva, a država i sve njene ustanove i poveznice moraju se aktivirati u procesu demografske obnove. U tom cilju neke od mjera Hrvatska i mi kao županija već provodimo i zadnjih godina imamo pozitivne pokazatelje, a oni su preduvjet demografske obnove. Bilježimo tako otvaranje novih radnih mjesta, povećanje broja zaposlenih i smanjenje broja nezaposlenih, povećanje broja novorođenih, no najbitnije je da imamo i povratak ljudi koji su u proteklih desetak godina napustili Osječko-baranjsku županiju, posebno onih koji su otišli u Irsku te se vratili, nalaze radna mjesta i ostaju u OBŽ i Hrvatskoj. To je dio pozitivnih kretanja u demografskom smislu, ali nije dovoljno. Ključno je da demografska obnova nije samo osiguranje radnog mjesta nego treba raditi još niz stvari na uređenju države, sigurnosti i zaštite svakog čovjeka u pravnom i svakom smislu da ljudi ostaju i žive u Hrvatskoj. Proteklih godina to nije bio slučaj i to je jedan od najvećih razloga zašto je Hrvatska kao zemlja EU izgubila u postotku najveći broj stanovnika i ima možda najgoru demografsku sliku u Europi. Na tomu moramo raditi svi zajedno jer je demografija sveobuhvatan i zahtjevan nacionalni proces u komu se pomake ne može vidjeti za godinu-dvije. Na tomu se mora raditi sustavno da bi se nakon desetak godina mogla „podvući crta“ - poručio je župan Ivan Anušić.

Naglasio je kako Osječko-baranjska županija provodi niz kvalitetnih projekata, među kojima su i beskamatni krediti za prvu nekretninu i poduzetničke projekte te dodao da se procjenjuje kako je 30-40 posto onih koji su otišli iz Osječko-baranjske županije sada u fazi povratka, već se vratilo ili najavljuju povratak.

Zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin je rekao da bez gospodarskog nema ni demografskog rasta, a to je izazov s kojim se aktualna gradska uprava suočava od početka mandata i s kojim se „uhvatila u koštac“. Naglasio je realizaciju najveće investicije u Osijeku koja će osigurati 1.500 radnih mjesta, ali i niz drugih, osobito dodatna ulaganja u mlade, u osnovne škole, vrtiće, stipendije… - U zadnje dvije godine preokrenuli smo trendove i imamo više useljenih nego iseljenih iz Grada - zaključio je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1206#sigProId5337f5eefa

Večer vina i umjetnosti u ljetnom izdanju

Večer vina i umjetnosti održana je sinoć u Perivoju kralja Tomislava u Osijeku. Vina Slavonije i Podunavlja u subotu je nudilo dvadesetak vinara iz Baranje, Erduta, Feričanaca, Iloka i Kutjeva, dok su gastronomski dio popunili slavonski sirari, kulenari i ostali proizvođači tradicionalnih gastronomskih proizvoda. Večer vina i umjetnosti jedinstvena su manifestacija koja okuplja nekoliko tisuća zaljubljenika u vinsku kapljicu i to u Osijeku, središte istočne hrvatske regije, koja je po mnogočemu „naj“ što se tiče vinskog turizma.

Nakon što je zbog kiše u svibnju otkazana, Večer vina i umjetnosti u svom ljetnom izdanju održana je sinoć u osječkom Perivoju kralja Tomislava. Manifestacija iz godine u godinu okuplja sve veći broj vinara i posjetitelja, a zamjenik župana Josip Miletić istakao je kako je lijepo biti večeras u jednom od najljepših osječkih parkova i dodao „Čestitam svim proizvođačima, izlagačima, turističkoj zajednici i svim ostalim sudionicima i partnerima te im želimo puno uspjeha. Ponosni smo na porast turističkih pokazatelja i očekujemo da će ova godina biti rekordna jer smo to i zaslužili". U Večeri vina i umjetnosti uživao je i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin: "Iznimno mi je drago što se ova manifestacija održava već 11. godinu zaredom i zahvaljujem organizatorima. Ljetni mjeseci su zaista puni događanja i drago mi je da u njima možemo uživati bez komaraca", rekao je Vulin. Direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić, naglasila je kako su  rezultatima manifestacije iznimno zadovoljni: "2013. godine smo krenuli s ciljem da razvijemo vinsku publiku i možemo reći da vinari mogu biti zadovoljni rezultatom jer su to gosti koji će ovdje doći i kušati vino, a sutradan otići u vinogorje i vinski podrum i nastaviti ovu vinsku priču i doživljaje. Rastemo iz godine u godinu i na sam spomen Večeri vina i umjetnosti kreće osmjeh na licima Osječana i njihovih posjetitelja. Mislim da je ovo jedan od većih vinskih događaja u Hrvatskoj koji zadnjih nekoliko godina okuplja po četiri-pet tisuća ljudi."

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1206#sigProId3cda6d7408

Pod krilaticom „Where Business Thrives“ OBŽ se predstavila na ACAP konferenciji u Zagrebu

Na prvoj međunarodnoj konferenciji u organizaciji Association of Croatian American Professionals, održanoj u Zagrebu pod nazivom „Connecting the Doers“, Osječko-baranjska županija predstavila je svoja gospodarska dostignuća, razvojne projekte i potencijal, kao i turističku ponudu. Konferenciji je prisustvovalo i izaslanstvo Osječko-baranjske županije predvođeno županom Ivanom Anušićem i zamjenikom župana Matom Lukićem.

Konferencija koja se posljednjih šest godina održavala samo u SAD-u, ove je godine u Zagreb dovela brojne poduzetnike, znanstvenike, inovatore i investitore, kojima je zajedničko to što su dio hrvatske zajednice u Sjedinjenim Američkim Državama. Upravo to je i temelj osnutka udruge Association of Croatian American Professionals: okupiti Hrvate iz SAD-a te ih umrežiti i međusobno, ali i s tvrtkama i institucijama iz Hrvatske, a za dobrobit i snažniji razvoj Republike Hrvatske.

U sklopu konferencije župan Ivan Anušić održao je sastanak s vodstvom ACAP-a: predsjednikom ACAP-a dr. Stevenom Pavleticem, predsjednikom ACAP-a Zagreb Don Markušićem te Krešom Marušićem.

Dr. Steven Pavletic upoznao je župana s činjenicom da je ACAP od osnutka prije sedam godina do danas narastao s 35 na 2500 članova te danas čini široku i respektabilnu mrežu istaknutih pojedinaca članova hrvatske zajednice u SAD-u, koja nastoji doprinijeti boljitku i te zajednice, ali prije svega svoje Domovine. Dodao je kako se ACAP istaknuo i svojim humanitarnim radom, navevši primjer podrške radu Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, čiji je voditelj Tomislav Ramljak također nazočio sastanku.

Župan Ivan Anušić iznio je rekordne brojke gospodarstva u Osječko-baranjskoj županiji za 2022. godinu te istaknuo kapitalne projekte Županije, ali i privatne investicije poput one najnovije tvrtke JABIL. Osim toga, poseban naglasak stavio je na strateške projekte županije koji su spremni za realizaciju i imaju značajan razvojni potencijal.

- Već dugo ističem da iskrena i otvorena suradnja s našim iseljeništvom Hrvatskoj može donijeti novu razinu napretka - gospodarskog, demografskog i društvenog! 2.500 Hrvata u SAD-u koji stoje iza Association of Croatian American Professionals toga su svjesni. Oni su pojedinci koji nošeni istinskim domoljubljem ne samo žele najbolje za svoju Domovinu, nego čine sve da se to i ostvari, a upravo zato je Osječko-baranjska županija ponosni pokrovitelj njihove godišnje konferencije koja se prvi put održava u Hrvatskoj. Bilo mi je veliko zadovoljstvo sastati se s vodstvom ACAP-a i upoznati brojne pojedince iz naše dijaspore, a posebno smo ponosni što smo drugi dan konferencije završili prezentacijom naše Županije – rekao je župan Anušić.

Na sastanku je dogovoreno da će ACAP uključiti Osječko-baranjsku županiju i u buduće projekte, s ciljem umrežavanja s potencijalnim investitorima i zainteresiranim poduzetnicima, ali i povezivanja akademske zajednice.

Drugi dan konferencije, bogat raznovrsnim temama poput umjetne inteligencije, startup-ova i nekretnina, zaokružen je prezentacijom Osječko-baranjske županije pred prepunom dvoranom koju je održala Nataša Tramišak, a na kojoj su istaknute prednosti razvoja poslovanja i života u Osječko-baranjskoj županiji, objedinjene pod nazivnikom „A Feeling of Perfect Work and Life Balance“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1206#sigProId86ed24c9f1

 

Otvoreni 57. Đakovački vezovi

Na Trgu Josipa Jurja Strossmayera, ispred katedrale u Đakovu u večernjim satima 7. srpnja 2023. godine otvoreni su 57. Đakovački vezovi. Scenskom slikom „Svi se momci oženiše“ i uz zemlju partnera Sjevernu Makedoniju, ova je manifestacija ponovno pokazala svo bogatstvo tradicijske kulture i baštine, a otvorenju su uz gradonačelnika Grada Đakova Marina Mandarića, đakovačko-osječkog nadbiskupa Đuru Hranića, te ministre Mariju Vučković i Marka Primorca, nazočili zamjenik župana Josip Miletić, voditeljica Kulturno-informativnog centra Republike Sjeverne Makedonije pri Veleposlanstvu te zemlje u Hrvatskoj,  Natalija Popovska, saborski zastupnici i ostali gosti.

- Đakovački vezovi jedna su od najvećih manifestacija našeg izvornog folklore koja više od pet desetljeća oduševljava svojim bogatim programom kako domaću publiku tako i mnogobrojne strane posjetitelje. Ponosni smo što upravo u srcu Slavonije, u Đakovu i našoj Osječko-baranjskoj županiji njegujemo vrijednosti tradicijske kulture i baštine – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1206#sigProId3a6556f9cc