Vijesti

Svečano proslavljen Dan Općine Bilje

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća, danas (15. srpnja 2023. godine) je u Vardarcu proslavljen Dan Općine Bilje i Dan povratka. Uz načelnika Općine Željka Cickaja, svečanosti su nazočili zamjenik župana Mato Lukić, saborski zastupnici Nataša Tramišak, Stipan Šašlin i Goran Ivanović te načelnici susjednih općina.

U svom se uvodnom obraćanju načelnik Cickaj osvrnuo na prioritete koji su postavljeni u proteklom razdoblju, a koji su se odnosili na očuvanje prava koja su stečena u području predškolskog odgoja, osnovnog, srednjoškolskog, te visokog obrazovanja, kao i prava umirovljenika i osoba u potrebi.

- Nastavili smo sa svim proračunskim programima koji imaju za cilj poboljšanje predškolskog odgoja i obrazovanja, s namjerom da olakšamo financijski teret naših sumještana. Kao rezultat toga, možemo se pohvaliti jednim od najnižih troškova boravka u našim dječjim vrtićima koje nismo mijenjali od 2017. godine. Uz i do sada osigurane visoke standarde naših vrtića u proteklom smo razdoblju podnijeli prijavu za projekt dogradnje Dječjeg vrtića u Bilju za 3 jasličke skupine. Uz to, već dugi niz godina organiziramo produženi boravak za naše učenike u OŠ Bilje. Do nedavno smo bili jedina Općina u Osječko-baranjskoj županiji koja je samostalno provodila taj program, no od nedavno smo taj projekt nastavili u suradnji sa Županijom. Također, veliku pozornost pridajemo poboljšanju kvalitete života naših umirovljenika, a nismo zaboravili niti na poticanje razvoja gospodarstva kroz stvaranje i osiguranje povoljnih uvjeta za kupovinu zemljišta i izgradnju poslovnih objekata u našoj Poslovnoj zoni – rekao je između ostaloga načelnik i zahvalio se svima koji su na neki način pomahali radu Općine.

Zamjenik župana Mato Lukić uz čestitku povodom Dana Općine svim mještanima osvrnuo se na štetu nastalu tijekom snažnog nevremena koje je zahvatilo baranjski kraj, nekoliko dana ranije.

- Nažalost, kako nas je izvijestio načelnik, štete su zaista velike. Nema razloga da kada Općina preda županu prijedlog za proglašenje elementarne nepogode da on to i ne učini, kako bismo mogli činiti sljedeće korake prema Ministarstvu. Inače, Općina Bilje do prije 5,6 godina bila je jedna skrivena i samozatajna općina koja se pretvorila u poželjnu destinaciju za dolazak gostiju, a rezultat je to odlične suradnje Općine Bilje i Osječko-baranjske županije, ali i ustrajnosti načelnika da potpuno preobrazi ovaj kraj. Županija će i dalje biti snažna podrška i stabilan partner svim projektima koji se u općini budu provodili – naglasio je Lukić i dodao da je u posljednje tri godine Osječko-baranjska županija uložila više od 800.000 eura u različite projekte na području Općine Bilje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1200#sigProIdc6cf8bd8a7

Velike štete na poljoprivrednim usjevima u dijelovima Osječko-baranjske županije

Prema izvješću Centra 112, jučer (14. srpnja 2023. godine) nešto poslije 18 sati nevrijeme praćeno tučom i jakim vjetrom zahvatilo je gradove Osijek, Valpovo, Donji Miholjac i Belišće te općine Viljevo, Petrijevci, Marijanci, Vladislavci, Jagodnjak, Bilje, Darda i Erdut. I dok je neke od njih zahvatio tek jaki vjetar ili kiša, u pojedinim dijelovima Osječko-baranjske županije snažna tuča prouzročila je veliku materijalnu štetu. Podaci o nastalim štetama kao i o intervencijama hitnih službi tijekom današnjeg dana pristižu u Stožer Civilne zaštite Osječko-baranjske županije.

- Za sada najviše štete ima na poljoprivrednim usjevima, a nešto manje na nekretninama i pokretninama. Najveće prouzročene štete su na području Bilja i Darde te na području  Belišća, Valpova, Petrijevaca i Miholjca. Tijekom idućih dana ćemo prikupljati informacije o štetama na temelju čega će jedinice lokalne samouprave podnijeti zahtjev županu za proglašenje prirodne nepogode – rekao je danas zamjenik župana i načelnik Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

Vatrogasci su na području Belišća, Valpova i Petrijevaca imali brojne intervencije uklanjanja stabala s prometnica, a na području Donjeg Miholjca intervenciju odštopavanja slivnika na prometnicama.

- Štetu za poljoprivrednim usjevima znat ćemo tek za nekoliko dana, a rok za podnošenje zahtjeva za prirodnu nepogodu je 15 dana. Nakon ove procedure županijsko Povjerenstvo šalje zahtjev nadležnom ministarstvu koje nakon toga isplaćuje štetu – dodao je Lukić.

O razmjerima štete više će se znati tijekom idućih dana, a jučer je samo za vrijeme trajanja olujnog nevremena Centar 112 zaprimio čak 116 poziva oštećenih građana.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1200#sigProId68d63151ee

Potpore pomažu izrastanju OBŽ u snažnu kontinentalnu turističku destinaciju

Kontinentalni turizam je jedna od strateških djelatnosti Osječko-baranjske županije, pa se između ostalih poticajnih mjera i aktivnosti iz županijskog proračuna odobravaju različite vrste potpora u ruralnom turizmu. Riječ je o nepovratnim financijskim sredstva, a ove godine je osigurano 160.000 eura za tri vrste potpora - za ulaganja u razvoj i unaprjeđenje ruralnog turizma, autohtonu eno i gastro ponudu te za organizaciju i sudjelovanje na sajmovima i manifestacijama.

Ugovore o dodjeli potpora u ruralnom turizmu danas (13. srpnja 2023. godine) zaključio je župan Ivan Anušić sa 79 korisnika s područja Osječko-baranjske županije, a ukupna vrijednost tih potpora iznosi 159.200 eura.

- Razvoj Osječko-baranjske županije kao kontinentalne turističke destinacije ide u pravom smjeru. Rezultati su odlični, bilježimo povećanje broja dolazaka turista za više od 30 %, a brojke su i nominalno sve ozbiljnije. Sukladno tomu i našoj strategiji razvoja turizma, koji na području naše županije ima veliki potencijal i prostor za razvoj, mi kao Županija kroz sustave potpora pratimo sve koji se žele baviti turizmom. Naša Turistička zajednica i Upravni odjel za turizam, kulturu i sport su uključeni u sve te aktivnosti i Osječko-baranjska županija postaje ozbiljna kontinentalna turistička destinacija, što se svakodnevno potvrđuje - rekao je župan Ivan Anušić.

Najavio je da se pripremaju veliki infrastrukturni projekti u smještajne kapacitete, hotele koji će zadovoljavati i najveće potrebe te da predstoji sve bolje vrijeme u turizmu u OBŽ kojim se može baviti 365 dana u godini, što se i čini.  

Pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija naglasila je kako je Osječko-baranjska županija proglašena za najsrdačniju regiju, a današnji događaj nazvala je primjerom sinergije javne uprave i realnog sektora te provođenja strategije razvoja turizma RH.

- Brzi utrošak sredstava za potpore svjedoči da smo jako dobro detektirali potrebe naših poduzetnika i usmjerili ih kroz potpore. Osobito mi je drago što, uz poduzetnike koji su pioniri razvoja našeg turizma, danas vidimo i nova lica, a veliki broj poduzetnika prijavio je svoje projekte i na NPOO. Sve to potvrđuje da imamo ukupni porast broja poduzetnika u OBŽ te da tako moramo i nastaviti - kazala je pročelnica Tatjana Turalija. Za naredno razdoblje najavila i nove potpore, poput poticanja izvrsnosti.

Jasmina Krkić Poznić, privatna iznajmljivačica i vlasnica obiteljskog pansiona Maksimilian u osječkoj Tvrđi te jedna je od 79 ovogodišnjih korisnika potpora OBŽ, kazala je kako je zadovoljna odobrenom potporom. Taj novac je već uložila, a potpora će joj omogućiti nastavak investicija.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1200#sigProIdfb103773cd

Nove investicije u OBŽ: Dogradnja SN Gat i izgradnja mosta na Vuki u Laslovu

Župan Ivan Anušić i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković potpisali su danas (13. srpnja 2023. godine) ugovore kojima Osječko-baranjska županija i Hrvatske vode omogućavaju realizaciju dva značajna projekta. Tu su projekt proširenja i dogradnje Sustava navodnjavanja Gat, čija je vrijednost 3,5 milijuna eura, a potpisali su ga s izvođačem radova, tvrtkom Odvodnja d.d. Darda te Zajednicom gospodarskih subjekata - IDT d.o.o. Osijek i Zavod za urbanizam i izgradnju d.d. Osijek za stručni nadzor. Drugi ugovor odnosi se na izgradnju mosta na rijeci Vuka u Laslovu, čija je vrijednost gotovo 600.000 eura, a u projekt je izravno uključena Općina Ernestinovo, pa je ugovor također potpisala općinska načelnica Marijana Junušić.

- SN Gat je jedan od 15 planiranih sustava za navodnjavanje na području naše županije, od čega je izgrađeno pet. Nastojat ćemo ovom dinamikom što više poljoprivrednih površina staviti pod sustave za navodnjavanje, s obzirom da smo suočeni s vidljivim klimatskim promjenama kojima se moramo prilagoditi. Naša je županija okrenuta poljoprivredi i moramo razmišljati kako ćemo našu proizvodnju zadržati na razini na kojoj je, što čine sve zemlje Europe i svijeta - rekao je župan Ivan Anušić.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković je zahvalio Osječko-baranjskoj županiji na interesu za razvoj sustava navodnjavanja, osobito važnih zbog ekstremnih hidroloških prilika. - Hrvatske vode su na raspolaganju za pomoć pri raspodjeli resursa, uz zatvorene sustave navodnjavanja i njihovo racionalno korištenje. Dio sredstava za izgradnju povlači se iz Ministarstva poljoprivrede, dio su europska sredstva, a dio financira i Osječko-baranjska županija, uz Hrvatske vode. Do sada smo izgradili sustave vrijedne 33 milijuna eura, na raspolaganju nam je više od 7.000 ha površine i vjerujemo da će se naši poljoprivrednici uključiti u njihovo daljnje korištenje. Plan je zajedno s Osječko-baranjskom županijom podići površine za navodnjavanje na oko 14.000 ha, čija bi vrijednost izgradnje bila oko 100 milijuna eura jer smo svjesni da se nalazimo u poljoprivrednom kraju, a mogućnost navodnjavanja značajno povećava dohotke poljoprivrednih proizvođača. Što se tiče SN Gat, na ovaj smo način ispravili pogreške iz prošlosti, s obzirom da je sustav izgrađen još 2010. godine, ali nažalost, nije se koristio, niti je bilo definirano pitanje njegova obima da bi se zainteresiralo korisnike. To smo konačno riješili i mrtvi kapital, odnosno crpna stanica na rijeci Dravi koja je za to bila izgrađena, a nije radila, sada će biti vitalni izvor vode iz rijeke - naglasio je Đuroković.

- Izgradnja SN Gat jako puno znači te nam je iznimno drago da će konačno biti u funkciji. Mi smo jedni od korisnika tog sustava, pojedinačno najveći, s 520 ha površine za navodnjavanje, a ovakav sustav značit će nam još i više u budućnosti. Mi kao grupacija već i sami radimo na sustavima za navodnjavanje te znamo njima upravljati - dodao je član Uprave PPK Valpovo Slaven Mijatov.

Igor Biglbauer, direktor Odvodnje Darda d.d. rekao je da tvrtka ima iskustva u ovakvim radovima te vjeruje da će odraditi odličan posao, i po pitanju kvalitete i roka od 16 mjeseci.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1200#sigProId22b1394ec3

Za godinu dana novi most na Vuki

Osječko-baranjska županija je prepoznala važnost izgradnje novog mosta preko rijeke Vuke u Laslovu te je s Općinom Ernestinovo i Hrvatskim vodama pokrenula inicijativu kako bi se povećala sigurnosti stanovnika i prometne infrastrukture na tom području, kao i zbog učinkovitog iskorištenja novog sustava navodnjavanja.

- Danas smo potpisali i ugovor o izgradnje mosta preko rijeke Vuke u Laslovu. Ukupna vrijednost projekta je 595.931,24 eura, a 50 % troška preuzele su Hrvatske vode, dok Općina Ernestinovo i Osječko-baranjska županija osiguravaju po 25 % potrebnih sredstava - rekao je župan Ivan Anušić.

- Kako bismo uklonili još jedno prometno ograničenje na području naše zajednice izradili smo projektno-tehničku dokumentaciju i građevinsku dozvolu za izgradnju mosta preko Vuke koji povezuje postojeći sustav navodnjavanja obradivih poljoprivrednih površina s postojećom prometnom infrastrukturom. Vrijednost ulaganja je 600.000 eura, što značajno premašuje naše godišnje općinske prihode, stoga se zahvaljujemo Osječko-baranjskoj županiji i Hrvatskim vodama koji su prepoznali važnost ove investicije te ju poduprli. Izgradnjom mosta omogućit će se siguran i neometan pristup sustavu navodnjavanja te protok sirovina i krajnjih poljoprivrednih proizvoda. Most povezuje nerazvrstanu cestu koja je u vlasništvu Općine Ernestinovo, prelazi preko rijeke Vuke i vodi do sustava navodnjavanja ukupne površine 78 ha - istaknula je Marijana Junušić, načelnica Općine Ernestinovo. Dodala je da su izvođači uvedeni u radove, a rok za završetak je godinu dana.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković je pojasnio detalje izgradnje. - Na tom području postojao je meandar rijeke Vuke i ljudi su nesmetano mogli dolaziti do svojih poljoprivrednih površina, ali je napravljen prokop čime su spojena dva krajnja dijela meandra, čime su ljudi onemogućeni da dolaze do svojih obradivih površina. Na ovaj način omogućit ćemo im lakši pristup. U međuvremenu, izgradili smo sustav za navodnjavanje površine 78 ha, na kojem je prinos zaista velik, a treba reći da smo prije nekoliko godina restaurirali i meandar, omogućivši na taj način njegovo korištenje za sport i rekreaciju - naglasio je.

Mladi, kako ste?

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1200#sigProId641321ba0d

Osječko-baranjska županija u suradnji sa Županijskim savjetom mladih Osječko-baranjske županije partner je udruzi PRONI - Centar za socijalno podučavanje Osijek u provedbi projekta „Mladi, kako ste?“ financiranog iz programa Erasmus+ Aktivnosti sudjelovanja mladih (KA154-YOU) Agencije za mobilnost i programe EU.

Cilj projekta je podizanje razine svijesti o potrebama i poteškoćama s kojima se susreću mladi Osječko-baranjske županije u području mentalnog zdravlja. Provedbom projektnih aktivnosti planira se osnažiti mlade za aktivno sudjelovanje u svojoj lokalnoj zajednici, kako bi u dijalogu s donositeljima odluka kreirali preporuke za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih. 

Projekt „Mladi, kako ste?“, ukupne vrijednosti 30.500,00 eura, provodi se do 30. lipnja 2024. godine. Planira se održavanje jednodnevnih javnih događanja u obliku javnih rasprava/dijaloga između mladih i donositelja odluka u šest gradova Osječko-baranjske županije te završne konferencije u Osijeku, u travnju 2024. godine.

Tijekom srpnja i kolovoza 2023. godine, kao jedna od projektnih aktivnosti, provodi se istraživanje namijenjeno općoj populaciji mladih u dobi od 15 do 30 godina starosti s područja Osječko-baranjske županije. Svrha istraživanja je saznati koji su najčešći problemi s kojima se suočavaju mladi te koje su im potrebe vezano za snažniju podršku u području mentalnog zdravlja.

Upitnik je anoniman, stoga pozivamo sve mlade u dobi od 15 do 30 godina s područja Osječko-baranjske županije da odvoje 10 minuta svog vremena za popunjavanje upitnika, kako bi rezultati istraživanja bili stvarna slika problema i poteškoća s kojima se mladi zaista svakodnevno suočavaju.

Upitnik se može popuniti na poveznici: https://tinyurl.com/2p8eanva   

Ekonomska i upravna škola Osijek najinovativnija je škola u Hrvatskoj!

Veliki i povijesni uspjeh ostvarila je Ekonomska i upravna škola Osijek na finalu Digitalnog inovacijskog inkubatora by Hrvatski telekom održanom početkom srpnja. U konkurenciji više od 1.000 učenika, učenici Ariana Đeke, Ivona Spajić, Marija Dumančić, Mia Kebet, Bernard Malković i Duje Srdanović s mentoricom Sandom Duk Pritišanac osvojili su drugo mjesto i novčanu nagradu od 600 eura za svoju ideju Articulus - mobilnu aplikaciju koja će pomoći unaprijediti komunikacijsko-prezentacijske vještine.

Nakon toga uslijedilo je još jedno priznanje i nagrada. U konkurenciji više od 120 škola sudionica, Ekonomska i upravna škola Osijek dobila je priznanje za Školu za inovacije te novčanu nagradu od 2.000,00 eura. Međutim, tu nije bio kraj nagradama i priznanjima. Mentorica Sanda Duk Pritišanac je drugu godinu zaredom osvojila priznanje za Mentora inovatora, zahvaljujući svojoj inovativnosti, idejama i mentorstvu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1200#sigProIdaccdadbcce

Izvor: Ekonomska i upravna škola Osijek