Vijesti

Sprječavanje širenja afričke svinjske kuge središnja tema koordinacije grado/načelnika

Župan Ivan Anušić sazvao je za danas (31. srpnja 2023. godine) radni sastanak čelnika jedinica lokalne samouprave Osječko-baranjske županije s ciljem dodatnog informiranja o sprječavanju širenja afričke svinjske kuge na lokalnim gospodarstvima. Sastanku su, uz načelnike i gradonačelnike, nazočili i predstavnici različitih institucija koje sudjeluju u borbi protiv ove bolesti, poput HAPIH-a, Lovačkog saveza OBŽ, veterinarskih stanica, Udruge svinjogojaca OBŽ, Ravnateljstva civilne zaštite te Državnog inspektorata.

- Afrička svinjska kuga na istoku Hrvatske, odnosno u Vukovarsko-srijemskoj županiji pojavila se krajem lipnja, dok smo se u Osječko-baranjskoj županiji, do sada uspjeli zaštititi od prodora virusa. Bez učinkovitih i snažnih mjera koje se moraju odmah poduzeti, nažalost, nećemo moći spasiti svinjski fond na našem području. Podsjetit ću da 35% ukupne hrvatske proizvodnje svinja i svinjskih proizvoda pripada upravo našoj županiji. Važno je naglasiti da do sada nemamo zabilježenih slučaja bolesti, ali da bi ju pobijedili nužna je neprestana edukacija i upoznavanje sa svim njezinim svojstvima, od širenja, prepoznavanja simptoma do načina zaštite. Iz tog razloga smo započeli s djelovanjem te smo prošlog tjedna pozvali ministricu Vučković na radni sastanak tijekom kojeg smo ju upoznali sa svime onime što činimo, ali smo i zatražili određene informacije koje smo u konačnici dobili. Današnji sastanak s čelnicima jedinica lokalne samouprave je informativan i sadržajan kako bi upravo oni bili veza u komunikaciji s ljudima na terenu, u svojim sredinama, a uz to, izradili smo letke i plakate koji će biti polijepljeni po svim općinama i gradovima. Izuzetno je važno da dobijemo ovu bitku jer ne smijemo zaboraviti da 5500 gospodarstava žive od svinjogojstva koje je desetljećima tradicija ne samo naše županije, već čitavog istoka Hrvatske – istaknuo je župan Anušić.

- Još uvijek ima puno pitanja naših proizvođača i uzgajivača pa smo im pripremili letak s pitanjima i odgovorima kroz tri seta, informacije se odnose na samu bolest i odgovore zašto se mora postupati upravo ovako kako se postupa, jedan dio se odnosi na mjere koje je Ministarstvo propisao kao i na naknadu i aktivnosti, a treći dio se odnosi na kategorizaciju. Iz kategorije 2 vrlo lako proizvođači mogu uz manje preinake prijeći u kategoriju tri, u kojom će biti puno zaštićeniji.– rekla je Darja Sokolić, ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu i dodala kako su stručnjaci HAPIH-a na raspolaganju gradonačelnicima i načelnicima za edukacije.  

- Situacija je vrlo ozbiljna i moramo s informacijama doći do svakog pojedinog proizvođača jer još uvijek možemo zaštiti svinjogojsku proizvodnju na području naše županije. Stoga pozivam sve načelnike da okupe proizvođače u općinskim prostorima gdje ćemo im odgovoriti na sva njihova pitanja – kazala je Sokolić.

Savjetnik ravnateljice HAPIH-a za stočarstvo Davor Pašalić naglasio je da se informacije o afričkoj svinjskoj kugi prenose posljednjih 5 godina jer HAPIH i EFSA (Europska agencija za sigurnost hrane) provode kampanju kojom nastoje lovce, veterinare i uzgajivače upozoriti na opasnosti bolesti svinjske kuge, s obzirom da se ona pojavila u većini europskih zemalja.

- U kontroli afričke svinjske kuge izuzetno je važna kategorizacija gospodarstava koju provode veterinari i cilj je da što više njih prijeđe iz kategorije 2 u kategoriju 3 koja znači potpuno ispunjavanje biosigurnosnih mjera. Nažalost, situacija tu nije najbolja, jer prema posljednjim informacijama, od 75.000 gospodarstava koja drže svinje u RH, 22.000 je u kategoriji 1 (gospodarstva koja ne udovoljavaju uvjetima biosigurnosti ), a 38.000 u kategoriji 2 (gospodarstva koja djelomično udovoljavaju uvjetima biosigurnosti) . Zbog toga je pred nama puno posla da ljudi shvate kako je prošlo vrijeme u kojem su se svinje mogle držati bilo gdje i u bilo kakvim objektima. Prelazak iz kategorija 1 i 2 u više kategorije podrazumijeva podizanje ograda oko gospodarstava i uvođenje dezinfekcijskih barijera, odnosno kontrola ulaska u gospodarske objekte, osiguravanje prehrane i nošenje zaštitne odjeće u onim gospodarstvima na kojima se nalazi stotinu i više svinja. Nadam se da će naši uzgajivači shvatiti ozbiljnost situacije i da ćemo zajednički uspjeti zaštititi domaću proizvodnju – zaključio je Pašalić.

Osječko-baranjska županija priprema edukativne i informativne materijale koje će do kraja tjedna biti dostavljeni svim gradonačelnicima i načelnicima kako bi ih mogli podijeliti na terenu. Cilj nam je doprijeti u svako kućanstvo, jer osim svinjogojaca zarazu mogu prenijeti i građani. U suradnji s HAPIH-om i Ministarstvom poljoprivrede, otvorena je i telefonska linija za informacije 099 4392 507 gdje građani mogu dobiti više informacija.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1188#sigProIdddd7eede6c

Održana završna konferencija projekta ''Zaželi pomoć u kući''

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, danas (31. srpnja 2023. godine) je održana završna konferencija projekta ''Zaželi pomoć u kući''- Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, financiranog iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Cilj projekta je osnažiti i unaprijediti radni potencijal 30 teže zapošljivih žena te žena s nižom i srednjom razinom obrazovanja s područja Osječko-baranjske županije koje će ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva te potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života 180 starijih i nemoćnih osoba s područja općina Antunovac, Draž i Vladislavci te grada Belog Manastira. Ukupna vrijednost projekta je 196.854,47 eura, 100% financirana europskim sredstvima.

Završnoj konferenciji su uz, sudionice projekta, nazočili v.d. pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ Sarafina Zelić – Kos te zamjenik župana Josip Miletić.

- Najvažnije je da su se žene koje su radile na ovom projektu osjećale korisno, dok su u isto vrijeme naši stariji sugrađani dobili pomoć i skrb koja im je neophodna. Veseli nas da su upravo korisnici pokazali izuzetno zadovoljstvo tijekom ranije provedbe projekta, a uvjeren sam da će tako biti i u budućnosti, s obzirom da bi novi poziv ministarstva za projekt „Zaželi“ trebao biti raspisan u drugoj polovini kolovoza. Sve su veće potrebe starijeg stanovništva za ovim vidom pomoći, a i preporuke Europske unije idu u smjeru deinstitucionalizacije, stoga je provedba ovakvih projekata izuzetno važna – naglasio je Miletić.

V.d. pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ Sarafina Zelić – Kos istaknula je kako su ciljana skupina projekta „Zaželi“ osobe starije od 65 godina.

- Više od 90% osoba uključenih u ovaj projekt bilo je starijih od 70 godina, a zahvaljujući ovoj vrsti pomoći dobile su skrb koju inače ne bi mogli ostvariti. U izboru onih najpotrebitijih pomogli su nam partneri u provedbi projekta, prije svega jedinice lokalne samouprave, ali i Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Osijek, Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Osijek i Područni ured Beli Manastir, Dom za starije i nemoćne osobe Osijek te Dom za starije i nemoćne osobe Beli Manastir – naglasila je Zelić – Kos.

U projektu je sudjelovala i gerontodomaćica Ksenija Dimić iz Belog Manastira koja je iznimno zadovoljna njegovom provedbom, a sudjelovanju se nada i u budućnosti.

- Ovaj je posao vrlo raznolik, a uključuje obavljanje različitih aktivnosti u i izvan kuće korisnika, kao i podršku i druženje koje je njima izuzetno važno. Inače, dugotrajno sam nezaposlena ekonomistica, a nadam se da ću ponovno biti zaposlena na istom projektu – zaključila je Dimić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1188#sigProId52ec0d8afa

U Dalju podignuta hrvatska zastava kao simbol slobode i ponosa

Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora Podružnica Osječko-baranjske županije organiziralo je danas (31. srpnja 2023. godine) svečano podizanje hrvatskog barjaka i posvetu spomen obilježja logorašima kojem su, uz ostale uzvanike, nazočili župan Ivan Anušić i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin. Nakon što je 2009. godine otkriveno spomen obilježje u znak sjećanja na sve branitelje i civile koji su bili zatočeni u mjestu Dalj , ovih dana završeno je uređenje i radovi na postavljanju konstrukcije i instalacije jarbola na kojem će se zavijoriti hrvatska zastava.

Hrvatsku su zastavu kao simbol slobode i pobjede podigli bivši zatočenici mjesta Dalj  čiji su stanovnici kao i drugi mještani općine Erdut,  za vrijeme Domovinskog rata proživjeli težak pokolj i zatočeništvo.

- Uoči sutrašnjeg obilježavanja jedne od najtragičnijih epizoda Domovinskog rata u istočnoj Slavoniji, a to je masakr nad policajcima, civilima i braniteljima Dalja, danas podižemo barjak pored spomen-obilježja logorašima zatočenim tijekom rata. Naime, u Dalju i Erdutu je tih ratnih godina funkcioniralo devet logora i zatvora, a upravo ovdje su izvršeni neki od najtežih zločina nad civilima i braniteljima. Treba naglasiti da svi oni koji su stradali nisu i neće biti zaboravljeni, i o njima ćemo razmišljati i dalje te im odavati dužnu počast. Međutim, ono što se mora dogoditi nakon tako teških i krvavih zločina, počinjenih s predumišljajem, gdje su mučki ubijeni starci, žene i djeca, je da netko konačno odgovara za učinjeno. Nažalost, kao sudionik Domovinskog rata, svjestan sam da oni koji su činili zločine nad nama, danas slobodno žive, a to je činjenica koja strašno boli sve one koji su stradali i koji su izgubili svoje najmilije. To je nepravda koja će biti vječna dok se problem ne riješi i dok se ne kazne oni koji su krivi, a koji se trebaju ispričati za sva zlodjela i stati na stranu žrtve i pobjednika. Zbog budućnosti Hrvata i Srba u Hrvatskoj moramo riješiti taj problem i kamen spoticanja da bi buduće generacije mogle normalno surađivati i komunicirati – naglasio je župan Anušić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako zločine nad stanovništvom Dalja i Erduta tijekom Domovinskog rata ne smijemo nikad zaboraviti.

- Samo sjećanjem i dostojnim obilježavanjem tragičnih događaja 90-ih godina prošlog stoljeća možemo spriječiti da se takvi zločini više nikada ne ponove – istaknuo je Vulin.

- Nakon zločina počinjenog 1. kolovoza 1991. godine, u Dalju je došlo do masovnog zatvaranja i progona hrvatskih branitelja i civila, a otvoreno je devet logora kroz koje je prošlo više od tisuću ljudi. Nakon što smo 2009. godine postavili spomen-obilježje za sve stradale nakon tih događaja, ove godine podižemo hrvatsku zastavu kao simbol slobode, ponosa i pobjede u Domovinskom ratu. Na taj način šaljemo poruku da je ovo slobodna i suverena država koja će zauvijek takva i ostati – zaključio je predsjednik podružnice HDLSKL OBŽ Damir Buljević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1188#sigProIdf4c80491dd

Napreduju radovi na izgradnji I. gimnazije, a Osječko-baranjska županija nagrađuje i izvrsnost!

Nova zgrada I. gimnazije poprima svoje konačne obrise. U tijeku je izgradnja koja je započela u studenom prošle godine, a do sada su izvedeni radovi na temeljenju objekta, postavljanju temeljne ploče, čeličnih „V“ stupova školske zgrade te su postavljeni armirano betonski zidovi prizemlja i međukatne konstrukcije škole, a dovršeni su i zemljani radovi na prometnim površinama i sportskim terenima.

Ugovor o izgradnji objekta I. gimnazije Osijek, vrijedan je gotovo 15 milijuna eura, a izgradnju za sada u potpunosti financira Osječko-baranjska županija. Radovi su započeli 22. studenoga prošle godine, rok za dovršenje je dvije godine.

Projekt izgradnje I. gimnazije u Osijeku obuhvaća školsku zgradu sa školskom sportskom dvoranom, sportske terene, parkiralište, pješačke prometne površine i zelene površine ukupne površine 7.758,00 m². Zgrada je projektirana s približno nultim energetskim potrebama, a po dovršetku će Osijek i Osječko-baranjska županija dobiti najsuvremeniju i kompletno opremljenu gimnaziju koja će učenicima i djelatnicima škole osigurati najvišu razinu rada i obrazovanja na istoku Hrvatske. U novoj zgradi I. gimnazije planirano je 25 razrednih odjela za 610 učenika, očekuje se 70 zaposlenika od čega 57 profesora.

- Uz Regionalni distribucijski centar za voće i povrće i Gospodarski centar, I. gimnazija je jedan od tri najveća projekta Osječko-baranjske županije. Izgradnja gimnazije se odvija predviđenom dinamikom i vjerujem da ćemo već tijekom školske godine 2024./2025. u školi održati prve nastavne sate. U proteklih nekoliko godina izgradili smo i Srednju školu u Donjem Miholjcu te desetak sportskih dvorana, dovršavamo projekte Centara kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke i Elektrotehničke i prometne škole Osijek, a u tijeku je projekt Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske. Iznimno su nam važna ulaganja u obrazovanje na čemu temeljimo i planove za budućnost naše županije – rekao je župan Ivan Anušić.

Osječko-baranjska županija je od ove godine uvela i novi program nagrađivanja izvrsnosti učenika i njihovih mentora. Nagrađeni će biti učenici osmih razreda osnovnih škola koji su ostvarili opći uspjeh 5,00 u svih osam razreda te učenici završnih razreda srednjih škola koji su ostvarili opći uspjeh tijekom cjelokupnog srednjoškolskog obrazovanja s prosječnom ocjenom za svaki pojedini razred u rasponu od 4,70 do 5,00. Učenici koji su ostvarili uspjeh na izlučnim natjecanjima na državnoj razini iz odgojno-obrazovnih predmeta, kao i na športskim, glazbenim i plesnim natjecanjima bez obzira jesu li na natjecanju sudjelovali samostalno ili kao članovi tima te učenici koji su ostvarili zapažen rezultat na timskim i pojedinačnim smotrama u smislu sudjelovanja na državnoj razini izlučne smotre. Uz učenike prigodno će biti nagrađeni i njihovi mentori.

Nagrade očekuju i učenike s teškoćama u razvoju koji su ostvarili zapažen rezultat u završnim godinama obrazovanja koji se obrazuju u posebnim ustanovama ili u posebnim razrednim odjelima, odnosno posebnim odgojno-obrazovnim skupinama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1188#sigProIdba8c1daf82

Pojačanom edukacijom i podizanjem mjera biosigurnosti do sprječavanja širenja Afričke svinjske kuge

Afrička svinjska kuga bila je središnja tema sastanka održanog danas (27. srpnja) u Osječko-baranjskoj županiji između župana Ivana Anušića i suradnika te ministrice poljoprivrede Marije Vučković i njenih suradnika.

Sastanku su uz ministricu Vučković i župana Anušića nazočili i Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić, glavna savjetnica ministrice Franka Vojnović, Tajnik Osječko-baranjske županije Ivan Hampovčan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije Romeo Jukić, saborska zastupnica Nataša Tramišak te saborski zastupnici Goran Ivanović, Stipan Šašlin i Hrvoje Šimić.

Virus je posljednjih mjesec dana prisutan na području susjednih županija, a u Osječko-baranjskoj županiji za sada nisu registrirani slučajevi oboljelih životinja. Upravo s toga, župan Anušić inicirao je sastanak kako bi se mjere zaštite na području Osječko-baranjske županije podigle na višu razinu.

- Na području Osječko-baranjske županije imamo 8.148 domaćinstava odnosno gospodarstava koji se bave svinjogojstvom u ukupno čine 35% svinjogojstva na području Hrvatske i izrazito nam je važno proaktivnim djelovanjem spriječiti prodor afričke svinjske kuge među njih. Govorimo o ogromnom udjelu proizvodnje svinja i svinjskih prerađevina i moramo naći način, model kako još aktivnije djelovati, pojačati i osnažiti mjere te dodatno zaštiti naše poljoprivrednike, naše OPG-ove koji od toga žive i što je naša slavonska tradicija i nešto što ne smijemo izgubiti jer gubljenjem ovog broja svinja u iduće dvije godine se neće moći oporaviti svinjski fond, a onda je velika mogućnost da se u dvije godine veliki broj naših ljudi odustati od bavljenja svinjogojstvom - rekao je uoči sastanka župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

Osječko-baranjska županija je tijekom proteklih tjedana organizirala sastanke s LAG-ovima na kojima je dogovorena suradnja u informiranju proizvođača o podizanju kategorizacije gospodarstva s 2 na 3 te pružanju drugih informacija o toj temi, s lovačkim društvima s područja županije s ciljem dodatne edukacije o načinima njegovog prenošenja, kao i edukaciju uzgajivača o prevenciji širenja i mjerama za suzbijanje širenja virusa. Održani su sastanci i s Hrvatskom agronomskom komorom i Državnim inspektoratom čiji su edukativni letci podijeljeni poljoprivrednicima, a s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu dogovoreno je uspostavljanje dežurnog telefona za informiranje i pomoć. Osječko-baranjska županija je u stalnom kontaktu s velikim svinjogojskim proizvođačima koji na svojim farmama podižu veće sigurnosne mjere od trenutno propisanih.

- Do jučer je 4.975 svinja izlučeno i cijene koje smo mi u programu pomoći stavili na savjetovanje su  85 eura za odojak do 35 kilograma, za tovnu svinju 2 eura po kilogramu žive vage, za nazimice 550 eura, suprasne nazimice i krmače i neraste 650 eura po komadu. Nakon toga ćemo razmišljati kako im pomoći u narednom vremenu u kojem neće moći držati svinje, a na posljetku treba svu onu stoku koja je zdrava treba ne eutanazirati već putem ovlaštenih klaonica i prerađivača na drugi način iskoristiti - istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Prema važećoj Naredbi Ministarstva poljoprivrede, na područjima gdje je utvrđeno prisustvo virusa kao i području koje je u zoni nadzora za uzgajivače do 3 kategorije obvezna je eutanazija ili klanje svinja. Kategorije 3 i 4 označavaju svinjogojske objekte koji imaju veću razinu zaštite zbog čega nije obvezna eutanazija pa je zbog toga nužno educirati naše poljoprivrednike čiji se uzgoj nalazi u nižim kategorijama da podignu razinu zaštite kako bi i kod proboja virusa mogli izbjeći masovnu eutanaziju.

- Za to je nužna snažnija aktivnost na terenu kao i edukacija uzgajivača svinja u čemu će se Osječko-baranjska županija dodatno angažirati. U suradnji s gradovima i općinama posjetit ćemo uzgajivače na našem području, podijeliti im promotivne letke s informacijama o tome kako prijeći u 3. odnosno za njih sigurniju kategoriju i učiniti sve što je u našoj moći da štete od ove za svinje smrtonosne bolesti budu što manje. Podizanjem razine biosigurnosti osigurat će se i za buduće razdoblje ako se pojave novi virusi– rekao je župan Anušić.

- Ministarstvo provodi kategorizaciju o plaća njene troškove, pri tome smo tu aktivnost proširili na sve kategorije. Kategorija 3 je ona kategorija u poljoprivrednim gospodarstvima u sektoru svinjogojstva koja udovoljava uvjete za bio-sigurnost – istaknula je ministrica Vučković.

Župan Anušić najavio je već za početak idućeg tjedna sastanak sa svim gradonačelnicima i načelnicima te Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu te niz drugih mjera s ciljem sprječavanja proboja virusa u najveću slavonsku županiju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1188#sigProId0eb053f581

Izložba Oteti od zaborava 91 heroj Domovinskog rata

U Osijeku je danas (25. srpnja 2023. godine) drugi put održana izložba „Oteti od zaborava 91 heroj Domovinskog rata autorice Roberte Kljenak koju je posjetio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. 20. lipnja 2022. godine pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja održana je prva memorijalna izložba istog naziva, a autorica ističe kako je izložba uz istoimenu knjigu dio projekta kojima je cilj oteti heroje od zaborava i očuvati spomen na male, ali velike ljude koji su branili i stvarali Domovinu.  

- Nakon izdanja prve knjige ovo je novo dopunjeno izdanje, a već drugu godinu za redom organiziramo i izložbu. Danas smo ovdje da bi prikazali lik i djelo 91 heroja Domovinskog rata, ovaj projekt ima za cilj da ih se nikada ne zaboravi. Odabrala sam 91 priču iako sam intervjuirala puno više sudionika Domovinskog rata, ali njihove priče su bile najemotivnije i najživopisnije. Idući korak je prijevod knjige na engleski jezik kako bi se promovirala istina o Domovinskom rata i izvan granica Hrvatske. Svake godine provodim i istraživanja o tome žele li učenici i studenti ž slušati i govoriti o Domovinskom ratu i nailazim na pozitivan odgovor, pa mi je želja da moja knjiga postane i školska lektira – istaknula je Kljenak i dodala da nigdje u lektiri nema ovakvih tematika te kako joj je želja da se heroji otmu od zaborava i da u udžbenike uđu imena i prezimena heroja, jer se za sada nedovoljno govori o Domovinskom ratu.

Sva prikupljena svjedočanstva autorica je bilježila i kamerom, pa u budućnosti planira i film iste tematike

- Prije svega čestitke autorici i svakako je važno napomenuti da Domovinski rat i u ovom kontekstu o kojem govore knjiga i izložba treba ući u obrazovni ciklus, jer želimo da se nikad ne zaboravi ono što se dogodilo 90-tih godina jer je Domovinski rat temelj stvaranja slobodne i neovisne Republike Hrvatske. Knjiga je napisana jednostavnim jezikom, riječ je o životnim pričama 91 heroja Domovinskog rata koji su dali svoj doprinos u stvaranju Domovine. Oni koji su pali traju u onima koji žive – rekao je Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

- Znamo i sami da često vrijedi ono staro pravilo da ono što se ne napiše kao da se nije ni dogodilo. Mlade ljude i naraštaje koji dolaze treba upoznati što je to Domovinski rat, koji su to ljudi koji su zaslužni zašto se danas Sveučilište razvija i što bi bilo da njih nije bilo. Hvale vrijedno izdanje koje svakako treba i internacionalizirati – rekao je rektor Sveučilišta u Osijeku Vlado Guberac.

Izložba je otvorena danas od 9 do 13 sati u Gradskoj tiskari u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1188#sigProId3a8f14c999