Vijesti

U Brođancima održana 49. Olimpijada starih športova

U Brođancima se uz sudjelovanje oko 500 natjecatelja i natjecateljica 26. i 27. kolovoza 2023. godine održala tradicionalna, već 49. Olimpijada starih športova. U kategorijama seniorki i seniora natjecanja su provedena u 12 starih sportova te u pet sportova za najmlađe uzraste, a gosti su stigli iz 28 mjesta iz šest hrvatskih županija.

Olimpijski plamen ove je godine upalio Andrej Kedveš, kickboxer iz Đakova, a manifestaciju je otvorila Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije, glavnog pokrovitelja 49. Olimpijade starih športova. Sudionike i goste, među kojima je bio i saborski zastupnik Goran Ivanović, pozdravio je Srećko Vuković, načelnik Općine Bizovac koja je supokrovitelj Olimpijade.

Službeni natjecateljski program ove godine proširen je na dva dana, a uvedene su i novosti kao što su Olimpijski polumaraton, Olimpijske noći i Mala škola Olimpijade, gdje su djeca mogla naučiti pravila starih sportova. Naravno, održan je i niz drugih programa poput likovne i kiparske kolonije te nastupa kulturno-umjetničkih društava, a gastronomska ponuda bila je uobičajeno bogata.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1158#sigProIdfdeb24ee78

 

U Vrbniku na Krku održani 19. Dani vina

Zdravicom s pjenušcima lokalnih vinarija, 25. kolovoza 2023. godine na središnjem Trgu Škujica u Vrbniku na otoku Krku svečano su otvoreni 19. Dani vina Vrbnik, a prigodni program popratio je nastup mladih folkloraša Kulturno-umjetničkog društva Frankopan. Manifestacija se nastavila i 26. kolovoza te je bila prigoda da ljubitelji dobre kapljice i brojni turisti uživaju u vinima, ali i delicijama ne samo s Kvarnera, već i iz Osječko-baranjske županije, čiji se vinari i proizvođači hrane tradicionalno predstavljaju na ovoj manifestaciji. 

Uz brojne goste i turiste, manifestaciji su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, načelnik Općine Vrbnik Dragan Zahija, predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU i Ministarstva poljoprivrede te članovi Europskog vinskog viteškog reda iz Hrvatske. 

Posebno zanimanje više od 3.000 posjetitelja izazvali su štandovi s proizvodima iz Osječko-baranjske županije na kojima su svoje proizvode ponudili vinari iz Zmajevca te proizvođači kulena i suhomesnatih proizvoda, sira, rakija i žestokih pića i drugih delicija. 

Zamjenik župana Josip Miletić izrazio je zadovoljstvo što se u Vrbniku prezentira sve dobro i kvalitetno što se radi u Slavoniji i Baranji. - Tu su vina, kulen, šljivovica i druge rakije, sir i drugi proizvodi. Zahvaljujem načelniku Draganu Zahiji koji nam je bio dobar domaćin, a upućujem pozivnicu svima koji su kušali naše proizvode da dođu u Slavoniju i Baranju i probaju puno više domaćih delicija kojima se s pravom dičimo - rekao je Miletić.

Načelnik općine Vrbnik Dragan Zahija zadovoljan je brojnim posjetiteljima te suradnjom s Osječko-baranjskom županijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1158#sigProIdca147e52d9

Otvoren 5. International Borac Cup u Kneževim Vinogradima

Škola nogometa NK Borac Kneževi Vinogradi i Općina Kneževi Vinogradi, organizirali su 5. INTERNATIONAL BORAC CUP, čije je svečano otvorenje održano danas (26. kolovoza 2023. godine) na prostoru SRC Kneževi Vinogradi. Riječ je o dvodnevnoj manifestaciji koja okuplja djecu u kategoriji U11, rođenih u 2013. godini, iz najboljih regionalnih nogometnih klubova, a ove godine na turniru sudjeluju 32 ekipe. Otvorenju je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- Čestitam organizatorima na još jednom izvrsnom međunarodnom natjecanju koje promiče i unaprjeđuje nogometnu igru, ali i sport općenito. Ovi mladi sportaši sjajan su primjer sportskog duha i napornog rada koje ulažu u ostvarenje svojih snova i ciljeva, a upravo su to vrijednosti koje Osječko-baranjska županija nastoji osnažiti u okviru aktivnosti i ulaganja koja provodimo kao nositelj titule Europske regije sporta 2024. godine – kazao je Lukić.

Osim djece, Općina Kneževi Vinogradi ovog će vikenda ugostiti i brojne goste iz sportskog i društvenog života Hrvatske i susjednih zemalja, čime ovaj događaj postaje i snažan turistički motiv za dolazak na destinaciju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1158#sigProId58bd82bf6d

Podvožnjak u Ulici sv. L. B. Mandića danas otvoren za promet

Novoizgrađeni podvožnjak u Ulici sv. Leopolda Bogdana Mandića u Osijeku danas ujutro (25. kolovoza 2023. godine) otvoren je za promet. Vrijednost radova iznosi 7,1 milijuna eura, od čega je 85% osigurano iz Kohezijskog fonda, a 15% iz državnog proračuna. Investicija obuhvaća izgradnju cestovnog i željezničkog mosta, ceste ispod mostova te priključnih prometnica s pješačkim i biciklističkim stazama te drugom potrebnom infrastrukturom. Podvožnjak je iznimno važan za grad Osijek jer se na taj način rješava dugogodišnji prometni problem, odnosno omogućava veća protočnost na mjestu gdje je dnevno prolazilo i do 25.000 vozila, a zbog prolaza vlakova bilo je i 30 zastoja za cestovna vozila u ukupnom trajanju oko 2,5 sata.

Svečanom puštanju u promet 509 metara dugog podvožnjaka nazočili su potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborski zastupnik Goran Ivanović te drugi uzvanici.

- Osječani su podvožnjak čekali više od 50 godina, a danas je konačno otvoren i time je zauvijek riješen jedan od najvećih prometnih problema grada Osijeka. Radovi su započeli u studenom 2021. godine, a završili su i prije roka, odnosno za godinu i devet mjeseci. Izgrađena su dva mosta, biciklistička staza, javna rasvjeta, a zasađeno je i 57 novih stabala. No, tu ne stajemo nego do kraja ove godine planiramo dovršiti intrazonsku cestu koja povezuje podvožnjak i autobusni kolodvor, čime ćemo dodatno rasteretiti podvožnjak i kružni tok. U tijeku je još jedan veliki infrastrukturni projekt, modernizacija tramvajske mreže vrijedna 35 milijuna eura, nakon koje nam slijedi i nabava novih niskopodnih tramvaja. Stoga možemo reći da uistinu svjedočimo prometnoj renesansi grada Osijeka - kazao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

Župan Ivan Anušić je naglasio kako je izgradnja podvožnjaka jedan od najvećih projekata na području Osijeka i Osječko-baranjske županije te podsjetio na neke od aktualnih kapitalnih investicija; završetak Koridora Vc, obnovu zgrade željezničkog kolodvora u Osijeku, rekonstrukciju zgrade putničkog terminala Zračne luke Osijek.

- Uz izgradnju Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće te Gospodarskog centra OBŽ, navedene investicije će revitalizirati i pružiti dodanu vrijednost gospodarstvu grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, ali i cijelog istoka Hrvatske. Za njihovu je realizaciju bila ključna suradnja, sinergija i koordinacija svih dionika, na čemu im se zahvaljujem. Pred nama je dovršetak niza kvalitetnih projekata i početak novih, a njihov benefit se očituje u gospodarskim pokazateljima koji iz godine u godinu rastu na području Osječko-baranjske županije - rekao je župan.

- Projekt je proveden bez ikakvih problema, sve aktivnosti su izvršene, nema neprihvatljivih troškova, a sve nabave su provedene izvrsno i bez korekcija. Ovo je primjer kako treba koristiti europska sredstva, a Grad Osijek i Osječko-baranjska županija pokazuju to i u provedbi drugih projekata. Naime, samo u SAFU-u imamo ugovore vrijedne više od 200 milijuna eura s područja grada Osijeka te 320 milijuna eura s područja Osječko-baranjske županije, čime su prvi u Hrvatskoj po povlačenju europskih sredstava. Radujem se i budućoj suradnji tijekom novog financijskog razdoblja u sljedećih desetak godina - poručio je ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić.

Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić istakao je da je uz pomoć EU fondova upravo realiziran jedan od velikih kapitalnih projekata na području Osijeka i Osječko-baranjske županije. - U mandatu ove Vlade iz europskih je fondova realizirano više od 400 milijuna eura, što je impresivna brojka. Projekti su realizirani u području javne, društvene, kulturne i gospodarske infrastrukture, od nedavno otvorenog Gospodarskog centra OBŽ, Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće te drugih projekata na području prometa, od biciklističkih staza do ulaganja u tramvajsku infrastrukturu i tramvaje. Dakle, cijeli niz strateških kapitalnih projekata koji svakim danom čine Osijek boljim - kazao je ministar Erlić.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković naveo je projekte u sektorima prometa koji se realiziraju u Gradu Osijek i Osječko-baranjskoj županiji. Spomenuo je tako upravo izgrađeni podvožnjak, nabavu novih 25 niskopodnih autobusa, obnovu tramvajske infrastrukture i nabavu 10 novih tramvaja, rekonstrukciju terminala Zračne luke Osijek, rekonstrukciju željezničkog kolodvora, izgradnju obilaznica Beli Manastir i Petrijevci, nastavak izgradnje Koridora Vc u Baranji te izgradnju Luke rasutih tereta. Naglasio je kako Grad Osijek i Osječko-baranjska županije koristeći vertikalu, ali i mogućnosti koje pružaju resorna ministarstva i Vlada u vezi EU fondova i nacionalnih sredstava rade zaista pozitivne stvari te da Osijek može biti primjer kako sve vidove prijevoza i prometa uključiti u investicijski ciklus, unapređivati sustav, povećavati sigurnost prometa, osiguravati jeftiniji i dostupniji prijevoz.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1158#sigProId1724b913fc

Gospodarski centar Osječko-baranjske županije već u prvim mjesecima rada potvrdio očekivanja i ulaganja

U prostoru novoizgrađenog Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (24. kolovoza 2023. godine) održana je Završna konferencija projekta „Izgradnja Zgrade 1. Gospodarskog centra u Osijeku“ KK.03.1.2.26.0001, jednog od kapitalnih projekata Osječko-baranjske županije koji je sufinanciran sredstvima Europske unije. Projekt je završen u ožujku ove godine i već u prvim mjesecima rada potvrdio je očekivanja i ulaganja, a vrijednost izgradnje i opremanja ovog multifunkcionalnog objekta ukupno iznosi 10.078.672,89 eura.

Završnoj konferenciji nazočili su državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborski zastupnici Goran Ivanović, Marin Mandarić i Stipan Šašlin, predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić, ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu Darja Sokolić i drugi uzvanici. O svim aspektima izgradnje, rada i daljnjim planovima razvoja Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije govorili su župan Ivan Anušić, saborska zastupnica i koordinatorica za Gospodarski centar OBŽ Nataša Tramišak, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, direktorica Osječkog sajma d.o.o. Ivana Rešetar te pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za investicije i razvojne projekte OBŽ Marijana Prskalo.

- Gospodarski centar je jedan od projekata koji smo najavljivali u izbornoj kampanji 2017. godine, a pokazao se kao odličan jer je objekt već popunjen do kraja godine za sajmovanja, velike kongrese i ostala planirana događanja, a popunjava se kalendar događanja i za iduću godinu. Ovo je reprezentativan prostor kojim se možemo pohvaliti i predstaviti ga bilo kome u svijetu te nešto što je trebalo gradu Osijeku, Osječko-baranjskoj županiji i istoku Hrvatske jer su dosadašnja sajamska i konferencijska događanja održavana u prostorima koji nisu adekvatni. Danas imamo Završnu konferenciju, projekt je potpuno završen i predan na upravljanje Osječko-baranjskoj županiji, a idemo dalje s novim projektima koje će Osječko-baranjska županija raditi ne samo na području Osijeka nego cijele županije. U partnerstvu s Gradom Osijekom nastavljamo raditi na proširenju i drugoj fazi projekta Gospodarskog centra OBŽ, a riječ je o izložbenim halama, velikom poslovnom tornju i drugim sadržajima. Drugi objekt će biti na većem prostoru i skuplji nego prvi te će moći organizirati puno veće manifestacije nego postojeći - kazao je župan Ivan Anušić.

Nataša Tramišak, saborska zastupnica i koordinatorica za Gospodarski centar OBŽ, ističe da ukupna vrijednost izgradnje Zgrade I. iznosi više od 10 milijuna eura. - Riječ je o vrijednosti samog projekta financiranog sredstvima Europske unije, potom dijelu kojeg je financirala Županija, ali i vrijednosti opremanja cijelog prostora kako bi imao dovoljno kvalitetnu opremu za održavanje konferencija, kongresa, sajmova i drugih manifestacija. U prva četiri mjeseca otkada je zgrada završena, primjetan je veliki interes za niz događanja što znači da je ovakav prostor zaista nedostajao na području grada Osijeka i Osječko-baranjske županije. Naime, između travnja i lipnja održano je šest događanja, a već sada do kraja godine imamo ih 11, što uključuje velike sajmove i konferencije. Također, u pripremi su za sljedeću godinu i mnoge manifestacije koje Osijek do sada nije imao - kazala je Tramišak.

- Drago mi je što je prva faza ovog iznimno važnog i vrijednog projekta privedena kraju. Zahvaljujem se županu Ivanu Anušiću na inicijativi za izgradnju Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije, s obzirom da je gradu Osijeku, ali i Osječko-baranjskoj županiji nedostajao pravi sajamski prostor. Ipak, ovo je i više od sajamskog prostora, naime, riječ je o multifunkcionalnom objektu u kojem će se odvijati niz velikih manifestacija i priredbi - rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1158#sigProIde61c0b2439

Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima: Pijetet svim žrtvama

U organizaciji Hrvatskog društva političkih zatvorenika Đakovo i đakovačkog krila Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka danas (23. kolovoza 2023. godine) u Đakovu je obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima - nacizma, fašizma i komunizma. Prigodni program održan je uz spomenik žrtvama komunizma „Glava koja tone“, koji je prije 15 godina postavljen na Vijencu kardinala Alojzija Stepinca u Đakovu. Inače, Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima u Hrvatskoj se od 2011. godine obilježava 23. kolovoza, i to kao zakonom određeni spomendan.

- Danas se prisjećamo svih žrtava totalitarnih režima čija se tragedija ne smije nikada zaboraviti. Važno je odati pijetet svim žrtvama, a isto tako iz povijesti moramo učiti kako se ne bi ponovili nemili događaji. Žrtava je bilo puno u ratovima i poslije ratova, a cilj je da živimo normalno, da nema ratovanja i takvih tragedija. Zato zahvaljujem svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog događaja kako se njihova tragedija ne bi nikada zaboravila. Svim žrtvama još jednom izražavam pijetet, a sućut njihovim obiteljima - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Pero Šola, predsjednik Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka - krilo Đakovo, podsjetio je kako je obilježavanje Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima počelo u Češkoj 2008. godine, a na inicijativu Hrvatskog društva političkih zatvorenika te je godine u Đakovu podignut spomenik žrtvama komunizma.

- Spomenik je podignut nakon izrade žrtvoslova Osječko-baranjske županije u komu smo popisali 2.800 imena žrtava komunizma. Njih nazivamo prešućenim i diskriminiranim žrtvama jer se o njima nije smjelo govoriti do 1990. godine, a slično je i danas. Podsjećam da su u Đakovu postojala dva logora od dva režima, fašizma i komunizma. Prvo jedan za Židove, a potom drugi za Nijemce te je ovaj grad vjerni prikaz stradanja ljudi u Drugom svjetskom ratu - rekao je Pero Šola i dodao;

- Ovaj Dan predstavlja kulturu sjećanja na te žrtve, upozorava da su žrtve jednake i ne treba praviti razliku između njih. Jedni su stradali samo zato što su bili Židovi, a drugi jer su bili Nijemci. Puno je tu osobnih i obiteljskih tragedija poput ovdje nazočnih Mladena Đakovića komu je mama ubijena 1945. godine nakon ulaska partizana, kao i Stjepana Jakaba komu je ubijen tata. To je tema koja još uvijek izaziva određene traume, no one nestaju jer umiru ljudi koji su osobno proživjeli te tragedije. Nedaleko od spomenika je masovna grobnica gdje je ubijeno oko 100 osoba, također nakon ulaska partizana u Đakovo. Među njima je otac jedne gospođe koja mi je pričala kako je nakon ubojstva tate, njena tada trudna mama odvedena u logor Krndija i od tada je nema, a ona i njen brat su danima ostali sami na ulici. Imali su samo 9 i 7 godina, a susjedi su ih se bojali uzeti jer bi bili optuženi da su protiv režima, no unatoč tomu su ih spasili - ispričao je.

Gradonačelnik Grada Đakova i saborski zastupnik Marin Mandarić dodao je kako se s današnje pozicije možda čini da su takvi događaji daleka povijest i da se više neće nikada dogoditi. - Bitno je da se o tomu neprestano govori kako se u Europi zaista nikada više ne bi dogodilo nešto slično. Osim toga, zadnjih godina svjedoci smo da to i nije tako neuobičajeno. Samo nekoliko stotina kilometara od nas opet bjesni rat u srcu Europe, opet nekakav režim ima aspiracije prema drugim zemljama, pa je na nama da barem ovako, jednom godišnje dođemo i prisjetimo se žrtava svih totalitarnih režima da se više nikada ne bi ponovilo - poručio je Mandarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1158#sigProId9660f48245