Vijesti

U Osijeku otvoren novi ured irske tvrtke H&MV Engineering u kojem će raditi 70 zaposlenika

U Osijeku je danas (10. kolovoza 2023. godine) otvoren novi ured irske tvrtke H&MV Engineering koja se između ostalog, bavi projektiranjem, izvođenjem radova i puštanjem u pogon visokonaponskih trafostanica i prateće infrastrukture za spajanje obnovljivih izvora energije kao i velikih potrošača na elektroenergetsku mrežu. Otvorenju su uz vlasnika PJ Flanagana i veleposlanika Irske u RH Nj.E. Ruaidhrija Dowlinga, nazočili zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić te prof.dr.sc. Marinko Barukčić, prodekan za poslovanje, tehnologiju i suradnju s gospodarstvom osječkog FERIT-a.

- Izuzetno nam je drago što otvaramo ured upravo u Osijeku te na taj način doprinosimo njegovu gospodarskom rastu. Plan nam je u sljedećih tri do pet godina zaposliti više od 70 inženjera ovdje i nadamo se ostati u gradu što duže. Naša je tvrtka globalni lider u području projektiranja i puštanja u pogon visokonaponskih trafostanica, a naš rad prepoznaju klijenti u cijelom svijetu – kazao je CEO tvrtke PJ Flanagan.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako je dolazak snažne irske tvrtke upravo u Osijek izvrstan pokazatelj njegova rasta.

- Sjajna je vijest da se studenti osječkog FERIT-a koji su otišli raditi za ovu tvrtku u Irsku, sada vraćaju u Osijek, gdje će imati priliku raditi u poznatom okruženju. Ovo je izvrsna priča o uspjehu koja pokazuje potencijal Osijeka i obrnuti trend od onoga kojeg smo imali prije nekoliko godina kada su naši sugrađani odlazili izvan Hrvatske – istaknuo je Vulin.

Suradnja Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija s tvrtkama u okruženju, jedan je od strateških ciljeva ove institucije, napomenuo je prodekan za poslovanje, tehnologiju i suradnju s gospodarstvom prof. dr. sc. Marinko Barukčić, ističući kako se studenti već tijekom studiranja upoznaju sa stvarnim radom u realnom sektoru.

- Oni odlaze na prakse i stječu iskustvo, a nama dolaze stručnjaci i drže gostujuća predavanja čime studentima nudimo praktičnu nadogradnju svega onoga što, u teorijskom smislu, steknu na fakultetu. Izuzetno nam je drago što je jedna ovakva tvrtka s područja elektrotehnike otvorila ured u Osijeku jer smo svjedoci snažnog razvoja IT sektora kojeg i mi osjetimo na fakultetu, s obzirom na povećan interes studenata za naše studijske programe – rekao je prof. dr.sc. Barukčić.

Predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić čestitala je predstavnicima tvrtke na dolasku u Osijek te je podsjetila na značajne korake Osječko-baranjske županije u ostvarenju gospodarskog napretka.

- Gospodarstvo je pokretač svega te su nužna neprestana ulaganja u različite gospodarske subjekte, što Županija kontinuirano i čini. Početkom ove godine otvorili smo Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, a nakon toga i Gospodarski centar OBŽ, no pored toga nudimo i niz drugih mjera i oblika potpore poljoprivrednicima, poduzetnicima i gospodarstvenicima s našeg područja – zaključila je Bagarić.

Tvrtka H&MV Engineering ured u Osijeku otvorila je na inicijativu Osječanina i zaposlenika tvrtke Dražena Tubića koji je, nakon zaposlenja 2020. godine, dvije godine radio u uredu u Njemačkoj.

- Silna mi je želja bila vratiti se u Osijek gdje su mi obitelj i prijatelji, a sada je to konačno stvarnost. Uz to, drago mi je da su se dolaskom tvrtke u Osijek otvorila i nova radna mjesta – kazao je Tubić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1176#sigProIda0ae9c8e83

Vrhunac vodenog vala ušao na područje Osječko-baranjske županije

Vrhunac vodenog vala na rijeci Dravi danas (10. kolovoza 2023. godine) je u prijepodnevnim satima počeo pristizati na područje Osječko-baranjske županije. Tim povodom članovi Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije obišli su ugrožena područja u općinama Viljevo i Podravska Moslavina te grada Donjeg Miholjca. Prije sastanka, u Centru obrane od poplava Hrvatskih voda u Vaškoj održan je sastanak članova Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije te Hrvatskih voda i Ravnateljstva civilne zaštite.

- Vodeni val je danas ušao na područje Osječko-baranjske županije, a ohrabruje činjenica da je Virovitičko-podravska županija dobro podnijela taj vodeni val, unatoč svoj silini Drave, te je pretrpjela minimalne štete. Želim istaknuti da je Virovitičko-podravska županija ponudila pomoć rubnom dijelu naše županije, kao i svu opremu koja je njima na raspolaganju, a tu pomoć ćemo svakako koristiti. Sutra u toku prijepodneva očekujemo povijesni vrhunac vodostaja na području Donjeg Miholjca gdje smo aktivirali vatrogasce i volontere, oko 100 ljudi, i poslali ih na teren kako bi sa 10.000 vreća ojačali nasip koji u ovom trenutku na nekom mjestu može propustiti. Potrebno je da ljudska ruka pristupi tamo kako strojevi ne bi dodatno ugrozili taj teren. Pratit ćemo vodeni val kako se bude kretao, od ulaza u županiju do izlaza. Nadamo se da neće biti većih problema, službe su 24 sata dnevno na terenu i prate sve točke. Gdjegod se ukaže potreba, da je silina Drave ugrozila neki dio, intervenirat ćemo sa svim snagama. Sve operativne snage na području cijele OBŽ su u stanju pripravnosti tako da smo spremni intervenirati u svakom trenutku. Dunav se zasad povlači dovoljno i ako tako ostane bit će dobra situacija - kazao je načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ i zamjenik župana Mato Lukić. Dodao je kako se u subotu očekuje vrhunac vodenog vala na području Osijeka, no nada se da će biti i „ispraćen“ bez problema.

- Ponovno moramo apelirati na građane, budući da imamo dojave, a i na terenu smo redovno, da pojedini sugrađani, konkretno u gradu Osijeku, si priušte nekakve odlaske na obalu Drave po noći i mraku, i to na dijelove koji su već na rubu prelijevanja, pokušavajući učiniti atraktivne slike. Molimo ih još jednom da to ne rade jer Drava je vrlo opasna, ne moramo pričati o tome već je dovoljno vidjeti što sve Drava nosi i kojom brzinom - poručio je Lukić.

Pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec kaže da su pripreme za obranu od poplava u ove dvije slavonske županije započele još u prošli četvrtak, a Stožeri civilne zaštite obiju županija stavili su operativne snage u pripravnost. - U suradnji s Hrvatskim vodama i njihovim predviđanjima rađena je obrana od poplava i sada nema ugroženih ljudskih života. Objekte koji se štite za sada se uspjelo obraniti, tako da očekujem da će vodeni val kroz ovo područje proći bezbolno - kazao je Grgec te još jednom pozvao građane da se ponašaju odgovorno, slušaju upute i pridržavaju se mjera županijskih i lokalnih stožera. Pristupi nasipima i branjenom području ostavljeni su isključivo za operativne snage i licencirane tvrtke koji rade na obrani od poplava, a osim što bi boravkom na tom području njima smetali, ugrozili bi i vlastiti život.

Voditelj donjomiholjačke Vodnogospodarske ispostave Hrvatskih voda Karašica-Vučica Dražen Trcović naglasio je kako vodostaj Drave oko podneva u Donjem Miholjcu iznosi 505 cm, a u narednom razdoblju očekuje se dostizanje najvišeg ikada zabilježenog vodostaja. Dežurne službe reagiraju na svim potrebnim mjestima, te vjeruje da će uspjeti u tim aktivnostima. Najveći opterećenje se očekuje u petak u prijepodnevnim satima.

Načelnik Općine Viljevo Dominik Knežević ističe da u Viljevu nema ugroze stambenih objekata, a rijeka će se izliti na oko 200 hektara poljoprivrednih površina.

Načelnik Općine Podravska Moslavina Dominik Cerić kaže da je danas u 13.00 sati vodeni val kod ovog naselja iznosio 534 cm, što je najviše od 1972. godine kada je bio 565 cm. Pripadnici civilne zaštite angažirani su između ostalog i na obrani od poplave jedne stambene kuće, dok se u tomu nije uspjelo za Ribički dom, nekoliko vikendica i oko 600 hektara poljoprivrednih površina.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1176#sigProIda1490acb41

Gospodarski centar OBŽ već potvrdio svrhu izgradnje te priprema novu fazu razvoja

Novoizgrađeni Gospodarski centar Osječko-baranjske županije otvoren je u Osijeku krajem travnja, a u njemu je već održano pet velikih događanja. Do kraja 2023. godine planirano je organiziranje još 11 sajmova, kongresa i drugih događanja, što za Grad Osijek znači povećanje broja takvih događanja za oko 300 posto (ranijih godina održavale su se 3-4 sajamske priredbe). O daljnjim aktivnostima danas (9. kolovoza 2023. godine) govorila je Nataša Tramišak, saborska zastupnica, zamjenica tajnika Županije i koordinatorica za Gospodarski centar OBŽ.

- Gospodarski centar OBŽ je u proteklih nekoliko mjeseci realizirao niz događanja i potvrdio da ispunjava svoju temeljnu svrhu i namjenu, a to je osigurati kvalitetan, moderan i atraktivan prostor za kongresna, sajamska i druga poslovna događanja kao i poslovne susrete radi povećanja gospodarskih aktivnosti i promocije poduzetništva - kaže Nataša Tramišak.

Naglašava da je u tijeku niz logističkih aktivnosti koje vodi tvrtka Osječki sajam d.o.o.. Priprema se tako 18. Sajam lova, ribolova i turizma SALORI koji će se održati 8. i 9. rujna, zatim tradicionalni Jesenski sajam od 6. do 8. listopada, 5. Tehnicoolum, ali i nova događanja kao što je Green Matrix Summit, prvi takav veliki događaj u Osijeku pod pokroviteljstvom Europske komisije. Namijenjen je prvenstveno mladima u dobi od 18 do 30 godine, a prezentirat će se zeleni i digitalni razvoj tvrtki koje su prisutne u Osječko-baranjskoj županiji, ali i cijeloj Hrvatskoj i šire. Smisao manifestacije je potaknuti mlade, prvenstveno studente na razmišljanje o razvoju novih ideja i inovacija koje se mogu povezati s postojećim gospodarstvom, kao i da te tvrtke prezentiraju buduća zanimanja i radna mjesta koja će nuditi.

- Veliki interes za korištenje prostora i usluga Gospodarskog centra OBŽ pokazuju i druge institucije i tvrtke kako bi održali neke od svojih konferencija, kongresa ili manifestacija. To potvrđuje da je izgradnja ove zgrade pokazala svu svrhu i opravdala razloge zašto smo pokrenuli ovu investiciju. Osječko-baranjska županija je prepoznala potencijal i mogućnost da se Osijek nametne na karti Republike Hrvatske u industriji sajmovanja, za što do sada nije postojao odgovarajući prostor, no sada ga imamo - dodaje Tramišak.

Podsjeća da multifunkcionalna zgrada Gospodarskog centra OBŽ, između ostalog raspolaže i sa četiri prostora po 62 m2 za malo i srednje poduzetništvo, obrtnike, predstavništva, gospodarske komore ili zastupstva, a od 1. kolovoza svoj ured u GC-u otvorila je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAG BICRO.

- Projekt izgradnje prve faze Gospodarskog centra, vrijedan oko 9,5 milijuna eura, sufinanciran je iz fondova EU, a s obzirom na veliki interes za prostorom i događanjima možemo najaviti i drugu fazu vrijednu 115 milijuna eura. Riječ je o stvaranju velikog poslovnog parka sa više od 70.000 m2 izgrađenog prostora. Slijedi i izgradnja poslovnog tornja kao dodatnog prostora za poslovanje samih poduzetnika, pa i gospodarske komore drugih država koje želimo dovesti u Osijek kako bi pokrenuli gospodarsku suradnju i dolazak investitora. Treba izgraditi i dodatne zgrade koje će služiti za neke nove manifestacije - najavila je Nataša Tramišak te dodala kako izgradnja i rad GC-a za sobom povlači i niz drugih ulaganja od strane gospodarstvenika, osobito u smještajne i turističke kapacitete u gradu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1176#sigProId1db005c13f

Osječko-baranjska županija spremno dočekuje rekordni vodeni val na Dravi

Uoči dolaska vodenog vala i rekordno visokih vodostaja na rijeci Dravi na području Osječko-baranjske županije, što se očekuje od petka (11. kolovoza 2023. godine), danas je održana sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije. Uz predstavnike Ravnateljstva CZ, Policijske uprave osječko-baranjske, Vatrogasne zajednice OBŽ, HGSS-a i Hrvatskih voda, na sjednici su bili i predstavnici gradova i općina na slivu rijeke Drave (Osijek, Donji Miholjac, Belišće, Valpovo, Podravska Moslavina, Viljevo, Petrijevci, Bilje, Petlovac i Jagodnjak).

- U nedjelju, 6. kolovoza, Ravnateljstvo CZ donijelo je odluku o visokom stupnju pripravnosti obrane od poplava za ove gradove i općine, a danas smo donijeli odluku da se operativne snage CZ u svim općinama i gradovima na području OBŽ stavljaju u stanje pripravnosti, i to do opoziva. Cjelokupan sustav je spreman za predstojeća događanja, a nadamo se da vodeni val, koji prijeti zaista rekordnom visinom, neće donijeti veće štete i neugodnosti na području naše županije, no apeliramo na sugrađane na odgovorno ponašanje u vezi kupanja, vožnje čamcima i šetnji po ugroženim područjima, apeliramo da to ne čine i tako čuvaju prvenstveno sebe - rekao je načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ i zamjenik župana Mato Lukić te podsjetio je da su članovi Stožera već obišli sve potencijalno kritične točke obrane od poplava na području županije, osobito vikend naselje Karašica gdje je u tijeku završetak izgradnje boks barijera u dužini od 750 metara.

Direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i Dravu Hrvatskih voda Željko Kovačević naglasio je kako svjedočimo rekordnim protocima na rijeci Dravi koji su rezultat povijesnih oborina u Sloveniji, a vodeni val koji se kreće Savom, Murom i Dravom stiže i na područje Osječko-baranjske županije, gdje su u tijeku niz aktivnosti, procjena i priprema za obranu od poplava.  

- Vodostaji Mure i Drave na svim vodnomjernim postajama viši su od onih 2014. godine, kada smo imali izvanrednu situaciju u Osječko-baranjskoj županiji. U ovom trenutku na području Osječko-baranjske županije glavne aktivnosti provodimo u vikend-naselju Karašica, gdje smo napravili zaobalne nasipe u dužini više od 1 km te postavili boks-barijere za što vjerujemo da će biti dovoljno da se naselje obrani od ovolike količine vode - kazao je Kovačević te dodao da su Hrvatske vode od poplava 2014. godine do danas izvele niz radova na sustavu obrane od poplava.

- Izgradili smo nasipe u Svetom Đurađu i kod Viljeva, izgrađen je sustav obrane od poplava na vikend-naselju Karašica, u gradu Osijeku imamo obaloutvrdu gradskog tipa prema Donjem gradu, a zaštita postoji i na lijevoj obali Drave. Konstantno dograđujemo sustav, pratimo ga, ali Drava uvijek može iznenaditi. Ipak, s obzirom na napore učinjene u posljednjih devet godina nalazimo se u bitno povoljnijoj situaciji - zaključio je.

Načelnik Stožera CZ Grada Osijeka i zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin kazao je kako je stanje ozbiljno, ali nema mjesta panici. - Što se tiče grada Osijeka očekujemo vrlo visok vodostaj Drave tijekom predstojećeg vikenda, a prema sadašnjim prognozama ona će se izliti na šetnicu na lijevoj obali. Molim sve građane i njihove goste da budu iznimno oprezni i da se ponašaju odgovorno te ne idu na to područje jer je Drava iznimno brza, mutna i opasna - istaknuo je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1176#sigProIdbddfeb0ee9

Temelj turizma u Slavoniji i Baranji je neposredan odnos gosta i domaćina

I ove godine Osječko-baranjska županija nastavlja višegodišnji trend povećanja turističkih rezultata, a osobito se ističu rezultati ostvareni u srpnju koji su najbolji ikada zabilježeni.  Tako je, između ostalog, u tom mjesecu broj noćenja 34 posto veći u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok povećanje za svih sedam mjeseci iznosi 18 posto. Ukupne rezultate i kretanja u turističkom sektoru danas je komentirala direktorica Turističke zajednice OBŽ Ivana Jurić.

- Do sada je 2022. godina bila rekordna godina u turističkom smislu, a ove brojke su znak da je kontinent počeo davati svoje rezultate tijekom visoke sezone definirane na nacionalnoj razini, odnosno tijekom ljetnih mjeseci. Velika je promjena da tijekom ovogodišnjeg srpnja bilježimo 60 % noćenja stranih gostiju, a 40 % domaćih, što je inače, u ostatku godine suprotno – kazala je Jurić.

Uz brojna događanja na području županije, gostima su na raspolaganju uvijek zanimljivi sadržaji poput gradskih i riječnih kupališta na Dravi i Dunavu, a i ostatak ljeta obilovat će različitim manifestacijama.

- Pred nama je Zemlja bez granica koja traje gotovo cijeli kolovoz, zatim Osječko ljeto kulture, Pile i trgec, jedna nova manifestacija koja se događa na području Baranje, ali i Slama Land Art koja slavi našu prirodnu baštinu i umjetnost. Ono što je jedna posebnost je Olimpijada starih sportova u Brođancima koja se održava krajem kolovoza, a sljedeće godine puni 50 godina – istaknula je Ivana Jurić.

Od početka ove godine u Osječko-baranjskoj županiji ostvareno je 143.000 noćenja, što je, u odnosu na 2022. godinu, rast od 18 %, za isto razdoblje. Kad je riječ o dolascima primjetan je porast od 16 % u odnosu na prošlu godinu.

- Zanimljivo je da je porast broja noćenja osjetan podjednako u svim dijelovima županije, od Baranje, preko Osijeka, pa sve do Đakova i Našica. Osječko-baranjska županija bilježi jedan od najviših rezultata na području kontinenta, uz Karlovačku i Krapinsko-zagorsku županiju koja je orijentirana na zdravstveni turizam te je vrlo visoko na ljestvici dolazaka i želja gostiju – naglasila je Jurić.

Kad je riječ o promociji destinacije i turističkog sadržaja, svih pet slavonskih županija organizirano je unutar klastera koji okuplja pet županijskih turističkih zajednica te će na predstojećim sajmovima nastupati zajedno. Tako će, u rujnu ove godine sve županije koje imaju plovne rijeke nastupiti zajedno na sajmu riječnog cruisinga u Hamburgu, s idejom predstavljanja ponude Dunava, Drave i Save. Naglasak klastera ove godine je na promociji vinskog turizma i povijesnih vinarija, kao jedne specifičnosti koju Slavonija i Baranja nude, jer je riječ o subjektima koji djeluju i više stotina godina, a u planu je i niz novih sadržaja, osobito u području outdoor turizma.

Porast broja dolazaka i noćenja treba pratiti i infrastruktura, prije svega u privatnom sektoru, ali i javnom, objasnila je Jurić te se u sljedećih nekoliko godina očekuje barem desetak većih smještajnih jedinica. Turizam na kontinentu razvija se na premisama održivosti, pri čemu je baza ponude koju Slavonija i Baranja nude, neposredan odnos gosta s domaćinom i zajednicom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1176#sigProId8f4d38fdab

Rekordan turistički srpanj u Osječko-baranjskoj županiji

 

Osječko-baranjska županija posljednjih godina u kontinuitetu bilježi izvrsne turističke rezultate. Rezultat je to kontinuiranog rada na razvoju destinacije kroz Turističku zajednicu Osječko-baranjske županije, ali i niza potpora koje Osječko-baranjska županija kroz Upravni odjel za turizam, kulturu i sport osigurava svim poduzetnicima u turizmu. 

- Ove smo godine objavili tri javna poziva za potpore u ruralnom turizmu, za koje smo iz Proračuna ukupno izdvojeno 167.230,00 eura. Pozivi se odnose na unaprjeđenje i razvoj, odnosno izgradnju, dogradnju i proširenje objekata te smještajnih kapaciteta, ali i podizanja konkurentnosti i ulaganja u marketinške aktivnosti- rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

Podatci eVisitora na području Osječko-baranjske županije od 1. siječnja do 30. srpnja ove godine bilježe 142.627 noćenja što je porast od 18% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Jednako tako u istom razdoblju ostvaren je porast od 16% u broju dolazaka gostiju u Slavoniju i Baranju. Najveće iznenađenje jest da je tijekom srpanja ostvaren najveći broj noćenja do sada u 2023. godini te da su prvi put strani gosti brojniji od domaćih, njih je u srpnju bilo 60%, a domaćih 40%. Tako su uz domaće goste u Slavoniji i Baranji najviše uživali gosti iz Njemačke, Mađarske, Poljske, Austrije, Srbije i Bosne i Hercegovine.

- Ova godina premašuje rezultate iz 2022. koja je do sada bila rekordna godina. Iznenađujući su rezultati za srpanj koji inače na kontinentu nije bilo atraktivan gostima zbog visokih temperatura, ali čini se da potencijale kontinentalne destinacije gosti sve više prepoznaju i sve više traže atraktivne sadržaje kojima mogu ispuniti vrijeme umjesto sunca i mora – istaknula je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Na kontinentu su proljeće i jesen uvijek atraktivni posjetiteljima zbog niza događanja, a već kolovoz u Slavoniji i Baranji nudi niz sadržaja. Ovih dana završava 50. Kolonija kipara naivaca u Ernestinovu, a uskoro slijedi 12. Šokačka alka te najveći kontinentalni međunarodni obiteljski festival Zemlja bez granica koji se održava od 2. kolovoza do 1. rujna 2023. u Valpovu, Belom Manastiru i Đakovu. Osječko ljeto kulture traje cijeli kolovoz, a događaj Pile+trganci koji slavi gastronomsku tradiciju Baranje održat će se 5. kolovoza. Novo izdanje Slama land arta se održava od 12. do 13. kolovoza, zatim slijede veselo Gumiranje na Dravi u Osijeku, Greenroom festival u Valpovu i Olimpijadu starih športova u Brođancima koja se održava krajem kolovoza.

Za više informacija provjerite internet stranicu: https://visitslavoniabaranja.com/dogadaji/#events

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1176#sigProId1b887fffd3