Vijesti

Ovaj tjedan isplate potpora za proizvođače svinja za ublažavanje afričke svinjske kuge

U petak 25. kolovoza 2023. godine Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju počinju s isplatama potpora za proizvođače svinja za ublažavanje posljedica afričke svinjske kuge.

Iako je u europskim zemljama različit pristup po pitanju obeštećenja, Hrvatska se odlučila na pristup pomoći svim proizvođačima svinja imajući u vidu socioekonomsku situaciju na pogođenom području.

U svrhu ublažavanja negativnih ekonomskih posljedica pojave afričke svinjske kuge, Ministarstvo poljoprivrede je promtno izradilo dva programa pomoći za oštećene uzgajivače svinja ukupne vrijednosti 12,5 milijuna eura.

Uprava za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede već je poslala više od 100 obrađenih zapisnika te će u petak 25. kolovoza 2023. godine početi isplata i to bez podnošenja zahtjeva za sva gospodarstva kojima su eutanazirane svinje.

Posjednicima kojima su svinje eutanazirane do 20. kolovoza potpore će biti isplaćene početkom rujna te će se kontinuirano nastavljati i dalje u okviru Programa potpore sektoru svinjogojstva uz mogućnost povećanja financijskih sredstava. Također, Europskoj komisiji upućen je 5 milijuna eura vrijedan Program potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge s mogućnošću povećanja do 10 milijuna eura.

Naglašavamo kako pored dva navedena programa, Ministarstvo poljoprivrede priprema Program državne potpore za ponovo pokretanje djelatnosti kao i Program državne potpore za izgubljenu dobit proizvođačima iz kategorije 3 i 4.

S Europskom komisijom pregovara se i izmjena Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike uz mogućnost financiranja obnove gospodarstava s intenzitetom potpore do 100%

Ministarstvo poljoprivrede godinama provodi  mjere, edukacije i programe o suzbijanju afričke svinjske kuge

I prije pojave prvog slučaja afričke svinjske kuge u Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede provodilo je brojne preventivne mjere i aktivnosti kojima se maksimalno odgodila pojava bolesti na našem teritoriju unatoč činjenici da pojedine susjedne zemlje dulje vremena bilježe slučajeve ove bolesti.

Od 2019. godine do danas kontinuirano se provodi Program nadziranja afričke svinjske kuge koji propisuje način i postupanje svih dionika u svrhu pravovremenog poduzimanja svih mjera kako bi se negativan utjecaj ove bolesti što je više moguće umanjio, a koji uključuje pretraživanje uzorka podrijetlom od domaćih i divljih svinja te pretraživanje uzoraka zdravih odstrijeljenih divljih svinja u visoko rizičnom području uz granicu. U posljednje četiri godine na ASK je pretraženo preko 30.000 uzoraka domaćih svinja i 17.000 uzoraka divljih svinja. Značaj preventivno uvedenih mjera prepoznala je i Europska komisija te se od 2020. godine provedba istog sufinancira sredstvima EU.

Od 2019. godine provodi se kategorizacija svih objekata na kojima se drže svinje u odnosu na biosigurnost te je do 6. srpnja 2023. kategorizirano 74368 objekata. Donesene su i provode se dodatne preventivne mjere koje uključuju kliničke preglede svinja prije premještanja i klanja na vlastitom domaćinstvu na takvim objektima, a ujedno je i onim objektima koja su unaprijedila biosigurnost omogućena ponoavna kategorizacija. Proces kategorizacije i rekategorizacije u višu kategoriju provodi se kontinuirano i  za tu svrhu Ministarstvo je osiguralo sredstva iz državnog proračuna.

Kako bi se unaprijedila biosigurnost na farmama svinja Ministarstvo od 2019. godine sufinancira i postavljanje dvostrukih ograda, pri čemu je više stotina objekata iskoristilo bespovratna sredstva kroz različite natječaje.

Naglašavamo kako su jedinicama regionalne samouprave na području obuhvaćenom mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge dostavljene su sve potrebne informacije i pojašnjenja o samim mjerama kontrole i biosigurnosti, kao i edukativni materijali na temu afričke svinjske kuge. 

Ministarstvo poljoprivrede je tijekom 2022. i 2023. godine provelo regionalne (Split, Rijeka, Zagreb, Varaždin i Osijek) edukacije vezano za zdravlje životinja, biosigurnost, uključujući afričku svinjsku kugu, na kojima je sudjelovalo više od 600 veterinara i veterinarskih inspektora. Također, Veterinarski fakultet u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede ukupno je organizirao 55 radionica na temu afričke svinjske kuge na kojima je sudjelovalo oko 800 sudionika, lovaca i veterinara. Ministarstvo poljoprivrede je održalo i 79 edukacija na temu „Osnove biosigurnosnih mjera“ na kojima je sudjelovalo ukupno 1 148 polaznika. Od 2020. godine do danas  ovo je Ministarstvo prema posjednicima životinja, lovcima, te ostalim subjektima distribuiralo 200 tisuća letaka vezano za biosigurnost i afričku svinjsku kugu, u najvećoj mjeri putem veterinara na terenu. Također, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) u suradnji s jedinicama regionalne i lokalne samouprave intenzivno provodi niz edukacija. Edukacije su do sada održane u 15-ak općina Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije i obuhvatile gotovo 600 uzgajivača. Prema iskazanom interesu organizirat će se i u drugim županijama na području cijele Hrvatske.  

Dakle, posljednjih godina su kontinuirano distribuirani edukativni materijali te održane brojne edukacije i radionice na temu ASK i biosigurnosti za lovce, veterinare, posjednike svinja i veterinarsku inspekciju, na kojima je sudjelovalo više tisuća polaznika. 

Već nekoliko godina postoji i dežurni kontakt mobitel Ministarstva poljoprivrede (099 4392 507) na koji se mogu javiti držatelji svinja i lovci, a i svi ostali koji uoče uginule domaće ili divlje svinje ili one koje pokazuju znakove bolesti.

Ministarstvo poljoprivrede u suradnji s jedinicom regionalne samouprave održat će sljedeći  tjedan u Vukovarsko-srijemskoj županiji prezentaciju cjelovitog Programa oporavka s državnim potporama za ponovo pokretanje poljoprivredne djelatnosti.

Podsjetimo kako je u prvim danima nakon prvog potvrđenog slučaja afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Rješenje o određivanju zona ograničenja te izdalo Naredbu o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge, dokumente koji se sukladno promjenama epidemiološke situacije bolesti na terenu redovito ažuriraju te su dostupni javnosti.

Kao mjera sprječavanja ilegalnog prometa živih svinja i svinjskog mesa i u cilju zaustavljanja daljnjeg širenja zaraze promptno su aktivirani i punktovi s policijskim nadzorom na točkama na kojima je povećan rizik za pojavu potencijalnog ilegalnog prometa na području općina koje se nalaze u zoni zaštite, a Ministarstvo je već u prvim danima odredilo i dodatnu žurnu pomoć uzgajivačima na zaraženom području, pri čemu je 568 gospodarstava zaprimilo sredstva za dezinfekciju i opremu za izradu dezinfekcijskih barijera.  

Osim osnivanja Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge već u prvim danima nakon izbijanja zaraze, osnovani su i Lokalni krizni stožeri za područje Vukovarsko-srijemske županije i drugih županija, čija je zadaća koordiniranje kontrole i suzbijanja afričke svinjske kuge na lokalnoj razini. Sredstava i oprema za krizne stožere osigurani su u centralnom skladištu Ministarstva poljoprivrede, a troškovi njihove nabave, uskladištenja i nadopunjavanja  podmiruju se iz državnog proračuna.

 

Ministarstvo poljoprivrede kontinuirano održava sastanke sa svim dionicima u svinjogojskoj proizvodnji

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede održali su niz sastanaka i s klaoničarima i prerađivačima mesa. Na predmetnim sastancima uložen je velik trud u maksimalnu aktivaciju svih dionika u svinjogojskoj proizvodnji.

Upućen je poziv objektima za klanje, rasijecanje i preradu svinjskog mesa da podnesu zahtjev za mogućnost ostvarivanja uvjeta za dobivanje tzv. 'posebne oznake', odnosno za mogućnost prihvaćanja na klanje i preradu zdravih svinja podrijetlom iz područja obuhvaćenih mjerama

Nakon obavljenih razgovora s klaoničarima i prerađivačima mesa te dobivenih izuzeća od strane Europske Komisije 14 subjekata je zatražilo te nakon obavljenih pregleda od strane Državnog inspektorata, dobilo odobrenja za posebne uvjete klanja i prerade te je na klanje poslano približno 9000 svinja u 10-tak dana.

Biosigurnost najvažnija mjera

Bez obzira na sve mjere koje se provode i koje će se provoditi, najučinkovitija mjera je visoka biosigurnost i poštivanje propisa od strane samih subjekata odnosno posjednika jer se to pokazalo kao ključni čimbenik u obrani uzgoja od afričke svinjske kuge. Što se prije uklone uzgoji koji ne mogu ispuniti biosigurnosne mjere i provedu se određene aktivnosti u cilju zaustavljanja epidemije, prije će se moći olakšati prometovanje živim svinjama i njihovim proizvodima.

Nastavljaju se aktivnosti OBŽ u borbi protiv afričke svinjske kuge

Edukacija o prevenciji i mjerama zaštite donose veću i trajniju sigurnost

Afrička svinjska kuga se na području istoka Hrvatske pojavila prije gotovo dva mjeseca, a do danas je zabilježena u 441 objektu u Vukovarsko-srijemskoj i u 3 objekta u Brodsko-posavskoj županiji. Svjesni opasnosti koju za hrvatsko svinjogojstvo nosi ova bolest kao i činjenice da se trećina uzgajivača svinja nalazi na području Osječko-baranjske županije, župan Ivan Anušić je u suradnji sa stručnim službama Ministarstva poljoprivrede, HAPIH-a i Županije održao radni sastanak. Potom je održana i koordinacija sa svim gradovima i općinama na području Osječko-baranjske županije kako bi osvijestili važnost prevencije i zaštite.

Upravo je edukacija o prevenciji ključna za podizanje razine zaštite, ali i sprječavanje širenja ove bolesti. U tijeku je provedba niza mjera, i to od općinske, gradske i županijske do nacionalne razine i resornih institucija poput Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu kao i samih uzgajivača.

- Zaključci koordinacijskog sastanka su očito ozbiljno shvaćeni i provode se na terenu. Dobar odaziv gradonačelnika i načelnika kao i samih uzgajivača na edukacije pokazuje odgovornost naših ljudi koji su se ozbiljno prihvatili posla u zajedničkoj borbi protiv ove opasne bolesti. Očekujem da se i u preostalim općinama i gradovima provedu intenzivne razmjene informacija i dodatne edukacije lokalnih uzgajivača radi učinkovitije borbe protiv afričke svinjske kuge i sprječavanja njenog daljnjeg proboja - ističe Ivan Anušić, župan Osječko-baranjske županije.

Već četvrtu godinu za redom, Hrvatska agenciji za poljoprivredu i hranu provodi kampanju Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) „Zaustavimo afričku svinjsku kugu“. HAPIH je aktivno uključen i u Nacionalni krizni stožer te u koordinaciji sa svim tijelima sudjeluje u suzbijanju ove bolesti. Stručnjaci Centra za stočarstvo i Centra za sigurnost hrane su već održali edukacije u Đakovu, Antunovcu, Donjem Miholjcu, Strizivojni, Čemincu, Vuki, Marijancima, Viljevu, Podravskoj Moslavini, Belom Manastiru…

- U tijeku su edukacije u Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji, a u pripremi su i one u Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj te krajem kolovoza u Istarskoj županiji. Pozivam i druge zainteresirane načelnike i gradonačelnike da nam se jave kako bi dogovorili stručna predavanja i na njihovom području. Cilj nam je doseći svakog uzgajivača - poziva Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a.

Edukacije daju odgovor na pitanja koji su znakovi bolesti, kako se širi, može li se prenositi zaraženim mesom, zašto se usmrćuju zdrave životinje, kako će se nadoknaditi šteta, zašto je važna kategorizacija i druga. Odgovori na aktualna pitanja nalaze se i na informativnom letku koji je izradila Osječko-baranjska županija i koji su tijekom prošlih tjedana podijeljeni u kućanstvima diljem županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1164#sigProId1cbbc8ff95

 

Drugi nogometni turnir “Đakovo igraj 2023.“ - do pobjede!

Pod geslom „Do pobjede!“, a u organizaciji Škole nogometa HNK Đakovo Croatia danas (20. kolovoza 2023. godine) na stadionu ovog nogometnog kluba u Đakovu održan nogometni turnir za djecu „Đakovo igraj 2023.“

Želja organizatora bila je okupiti sve nogometaše, sportaše, suradnike, prijatelje i njihove obitelji kako bi dva dana zajedničkim snagama dodatno razvijali svijest o važnosti sporta i aktivnosti u razvoju svih ljudi, posebice djece. I u tomu su uspjeli. Na turniru je sudjelovalo 17 ekipa s područja Đakovštine i cijele Osječko-baranjske županije, odnosno ukupno više od 400 igrača/nogometaša iz kategorije 2013./2014. godište (7+1).

Prilikom svečanog otvaranja turnira mlade nogometaše, njihove trenere i roditelje te gledatelje pozdravio je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Naglasio je značaj sporta za razvoj svakog djeteta i svake osobe, te podršku Osječko-baranjske županije koja će 2024. godine biti Europska regija sporta, što će sportske aktivnosti i infrastrukturu podići na još višu razinu.

- Sportski duh, zdravlje kako fizičko tako i mentalno od izuzetne je važnosti za svakoga pojedinca i upravo ovaj turnir neka bude prilika za sve nas - poručili su organizatori turnira.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1164#sigProId26634664a8

U Jelisavcu se održava tradicionalna „Večer korbačika“

U organizaciji Matice slovačke Jelisavac i SKUD-a „Ivan Brnjik Slovak“ u Jelisavcu kod Našica večeras (19. kolovoza 2023. godine) se održavaju „19. Dani Slovaka u Jelisavcu - Večer korbačika“, manifestacija čiji je smisao, uz folklor i predstavljanje kulturne baštine Slovaka, i prezentacija posebnog slovačkog gastronomskog specijaliteta korbačika, tradicionalnog slovačkog sira. 

Manifestacija održava se na Ljetnoj pozornici pored Kulturnog centra Slovaka, a sudionike i gledatelje pozdravio je i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, koji je sudionicima poželio uspješan nastup, a svima ugodnu večer.

- Lijepo je biti na „Večeri korbačika“ i manifestaciji koja predstavlja bogatstvo kulture, tradicije, plesa, pjevanja, kao i vrhunskih delicija koje su nam domaćini pripremili te čestitam organizatorima i ističem da će i u narednom razdoblju imati podršku Županije. Kao predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Osječko-baranjske županije naglašavam dobru suradnju sa slovačkom nacionalnom manjinom, kao i svih nacionalnih manjina na području naše županije - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Uz SKUD „Ivan Brnjik Slovak“ iz Jelisavca, prigodnim programom predstavili su se članovi udruge „Češka obec“ Bjelovar, KUD-a „Ivan Meštrović“ Vrpolje, MS-a Osijek, HKD-a „Izvor“ Donja Motičina i SKUU-a „Franjo Strapač“ Markovac Našički, a potom je uslijedio zabavni program uz Tamburaški sastav „Safir“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1164#sigProIda50aa62d33

Stožer i operativne snage CZ OBŽ odgovorile na sve izazove visokog vodenog vala na Dravi

Vodostaj rijeke Drave na području Osječko-baranjske županije već nekoliko dana je u opadanju (trenutno u Osijeku iznosi 264 cm, a 13. kolovoza bio je na najviših 418 cm) te niti na jednom mjestu ne postoji opasnost od poplava. U tijeku je tako saniranje lokacija gdje je došlo do izljeva vode izvan riječnog korita, vatrogasci i djelatnici Unikoma u Osijeku ispiru i čiste šetalište na lijevoj obali, dežurne službe uklanjaju uginule životinje i druge ostatke koje je u rukavce donijela rijeka, uklanjaju se vreće s pijeskom, danas ujutro ponovno je otvoren promet cestom do vikend naselja Karašica...

Te i druge aktualne informacije, kao i analiza aktivnosti civilne zaštite u zadnja dva tjedna bile su teme danas (17. kolovoza 2023. godine) održane sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije. Uz načelnika Matu Lukića na sastanku su bili predstavnici Područnog ureda CZ Osijek Ravnateljstva CZ, Policijske uprave osječko-baranjske, Vatrogasne zajednice OBŽ, HGSS-a, Hrvatskih voda, Grada Osijeka i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo OBŽ.

- Na sjednici smo opozvali odluku kojom smo prije 10 dana sve operativne snage civilne zaštite u svim općinama i gradovima na području Osječko-baranjske županije stavili u stanje pripravnosti obrane od poplava. Razmatrali smo provedene aktivnosti, a osobito aktivnosti od četvrtka kada je vodeni val došao na područje naše županije, krizne situacije koje su se pojavljivale te detektirali probleme i na koji način ih u budućnosti možemo popraviti. Nakon ove zaista izvanredne i opasne situacije želim prvo zahvaliti ljudima iz Hrvatskih voda koji su sada, kao i prethodnih godina, učinili puno velikih aktivnosti, zahvaljujući kojima nismo imali većih problema pri obrani od poplave. I sada su danonoćno bili na terenu te nam davali upute gdje i kako trebamo intervenirati - rekao je načelnik Stožera i zamjenik župana Mato Lukić.

Isto tako je zahvalio Područnom uredu CZ Osijek, Policijskoj upravi osječko-baranjskoj, Vatrogasnoj zajednici OBŽ i dobrovoljnim vatrogasnim društvima, HGSS-u, Gradu Osijeku i ostalim općinama i gradovima u slivu Drave, udrugama i građanima koji su pomogli te medijima na objektivnom izvještavanju. Osim toga, ponovno je apelirao na građane da ne podižu objekte na područjima koja nisu predviđena za obranu od poplava.

- Poplava je iza nas, vodostaji padaju na svim mjernim mjestima, ukidamo izvanredna stanja i ulazimo u domenu redovnih mjera obrane od poplava, a i to ćemo sutra staviti izvan snage. Predvođeni Stožerom CZ OBŽ, ovu kriznu situaciju smo dobro iskoordinirali i popratili te praktično sve ciljeve koje smo zacrtali od zaprimanja prijave o ekstremnom vodostaju smo odradili na zadovoljstvo svih. Procjene su bile jako ozbiljne te smo računali na rekordne, najviše ikada zabilježene vodostaje, koji se srećom na našem području nisu ostvarili. Dobrom koordinacijom Vlade RH dio voda je zadržan na akumulacijama Varaždin i Dubrava te smo imali 2.600-2.700 m3 vode u sekundi, što je 300 do 400 m3 manje od očekivanog i lakše smo odradili sve aktivnosti - kazao je direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i Dravu Hrvatskih voda Željko Kovačević. Zaključio je kako se potvrdilo da se Stožer CZ OBŽ zna nositi s pritiskom i odgovoriti na sve krizne situacije.

Pohvalio je koordinaciju stožera CZ Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije i zahvalio svim sudionicima obrane od poplava, osobito vatrogasnim društvima, udrugama i građanima koji su se odazvali na pozive općinskih načelnika. Najavio je daljnju nadogradnju sustava obrane od poplava, pa tako i nasipa na obali Drave u naselju Karašica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1164#sigProIdb3c976820b

U Svetište Gospe od Utočišta danas pristiglo oko 70.000 hodočasnika

Od ranih jutarnjih sati u Aljmaš su danas, 15. kolovoza, počele pristizati tisuće hodočasnika kako bi sudjelovali u proslavi blagdana Velike Gospe u Svetištu Gospe od Utočišta, jednom od najvećih i najznačajnijih marijanskih svetišta u Hrvatskoj. Prema prvim procjenama već u prijepodnevnim satima pristiglo je oko 70.000 vjernika, što je najviše do sada.

- Aljmaška Gospa od Utočišta puno znači svim Slavoncima i svim Hrvatima te ovdje dolaze iz cijele Hrvatske i inozemstva. Tako veliki broj nazočnih hodočasnika danas u Aljmašu predstavlja svojevrstan rekord, ali i šalje određenu poruku - kazao je župan Ivan Anušić nakon svete mise u 10.00 sati koja je tradicionalno središnje misno slavlje na Veliku Gospu, a koju je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić. Župan je svima vjernicima poželio blagoslovljen blagdan Velike Gospe.

Velečasni Tomislav Ćurić, od 30. kolovoza prošle godine novi upravitelj Svetišta i župnik Župe Aljmaš, istakao je kako se kao čovjek i svećenik u Aljmašu i Svetištu osjeća zaista lijepo, sretno i prihvaćeno.

- Odmah po dolasku sam osjetio da je riječ o svetom mjestu, što su posvjedočili svi koji dolaze u ovo svetište, a znamo da je to jedno od najvećih i najposjećenijih u Hrvatskoj. Ljudi imaju poseban osjećaj za Svetište i zbog toga što je silno stradalo u Domovinskom ratu, kao i što se dogodilo nešto čudesno. Naime, nakon što je 1991. godine srušena crkva „preživio“ je kip Gospe od Utočišta što je velika milost, nada i dar nama hodočasnicima, svećenicima i vjernicima. To tumačimo kao Božje djelo i da je Gospa željela ostati u Svetištu kako bi se kao brižna majka i zaštitnica brinula za svoje štovatelje - poručio je župnik te dodao da Svetište godišnje posjeti od 150.000 do 180.000 hodočasnika.

Dakako, s vjernicima je u Aljmašu i danas bio Ante Markić, bivši župnik koji je 49 godina vodio Aljmaško svetište. Iako je formalno u mirovini, na poziv novog župnika ostao je u Aljmašu na raspolaganju i pomoć župniku i vjernicima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1164#sigProId0aefb1774b