Vijesti

Obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Kapelici Kraljice mira, danas  (5. kolovoza 2023. godine) je obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja. Zamjenik župana Mato Lukić zajedno sa zamjenikom gradonačelnika Grada Osijeka Draganom Vulinom, saborskim zastupnicima Natašom Tramišak i Goranom Ivanovićem te predstavnicima Hrvatske vojske i policije te članovima braniteljskih udruga odao je počast svima koji su dali svoj život u obrani Domovine.

- Ponosni smo na „Oluju“ i bit ćemo ponosni na nju zauvijek. Oluja je donijela slobodu hrvatskom narodu i svaki branitelj će sigurno reći da je bila čast služiti domovini tijekom ratnih godina. Zato i jesmo ponosni na sve njih, one koji su sudjelovali u „Oluji“, ali i akcijama koje su joj prethodile. Za sve one koji su izgubili svoj život stvarajući slobodnu i neovisnu državu, danas smo položili vijence i zapalili svijeće te im na taj način zahvalili za njihovu žrtvu – kazao je zamjenik župana Mato Lukić.

Čestitku povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja uputio je i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, izražavajući pri tome veliku zahvalnost i poštovanje prema žrtvi hrvatskih branitelja.

- Čestitam im njihov Dan! Njihova nesebičnost, hrabrost i požrtvovnost te pobjednički duh trebaju biti uzor svima nama, a osobito generacijama koje dolaze. Stoga je važno obilježavati današnji blagdan jer je Domovinski rat temelj moderne hrvatske države i naša samostalnost, neovinsost i suverenost nije došla sama po sebi, već je bila potrebna velika ljudska žrtva, osobito ovdje na istoku Hrvatske. Na to trebaju biti ponosne i buduće generacije kojima upravo branitelji trebaju biti uzor – istaknuo je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1182#sigProId7c90aee6a5

Nakon obilježavanja današnjeg datuma na Kapelici mira, na prostoru Streljane Pampas UHDDR Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka uprličio je prigodan program kojim su se prisjetili svih poginulih suboraca, a obilježavanju su nazočili i zamjenik župana te zamjenik gradonačelnika.

- Ovo je tradicionalno druženje uz sportske aktivnosti hrvatskih branitelja, kojih je, nažalost, iz godine u godinu sve manje, ali oni koji su ovdje trebaju se družiti i pomagati jedni drugima. Oni su tih ratnih godina odabrali ostati ovdje i nositi „glavu u torbi“ te riskirati i dati svoj život u obrani domovine, čime su zaslužili naše vječno divljenje i zahvalnost – naglasio je zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

Zamjenik župana Mato Lukić kazao je kako upravo zahvaljujući zajedništvu i jedinstvu hrvatskih branitelja tijekom ratnih godina, danas možemo slaviti neovisnost svoje države.

- Na zajedništvo i međusobno pomaganje i potporu pozivamo ih i danas, uz želju da ne dopuste nikome da ih u tome spriječi. „Oluja“ je obilježila hrvatsku povijest i donijela pobjedu našoj vojsci te omogućila mirnu reintegraciju okupiranih područja, a sve su to iznijeli hrabri hrvatski ratnici – zaključio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1182#sigProIda328d8ef4b

U Osječko-baranjskoj županiji u tijeku preventivne aktivnosti za obranu od poplava

Zbog porasta vodostaja rijeka Mure, Save i Drave, danas je sazvana izvanredna sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, a s ciljem preventivnog i koordiniranog djelovanja operativnih snaga po pitanju obrane od poplava.

- Nakon današnje koordinacije koje su imale Hrvatske vode po pitanju obrane od poplava, sazvali smo izvanrednu sjednicu Stožera civilne zaštite. Hrvatske vode izdale su rješenje za redovne mjere obrane od poplava koje prijete zbog nepovoljnih vremenskih prilika. Na sjednici Stožera dogovorili smo daljnje korake i načine intervencije kako bismo bili u potpunosti pripravni ukoliko dođe do velikog vodenog vala – izvijestio je načelnik Stožera civilne zaštite i zamjenik župana Mato Lukić.

Hrvatske vode s jučerašnjim su danom započele s preventivnim aktivnostima te su obišli sve dionice i objekte i utvrdili njihovu tehničku ispravnost, a s obilascima nastavljaju i danas. Situacija u Osječko-baranjskoj županiji, kako su izvijestili, je pod kontrolom i stanje se redovito prati, a uvedeno je i dežurstvo u centru obrane od poplava.

- U skladu s hidrološkom situacijom na slivu Drave i Dunava i sukladno prognozama o porastu vodostaja koje najavljuju nagli porast, Hrvatske vode izdale su rješenje za provedbu redovnih mjera obrane od poplava za dionice na rijeci Dravi. Od aktivnih mjera obrane od poplava, one se u Osječko-baranjskoj županiji u ovom trenutku provode samo na području naselja Karašica, na kojem se vrši postavljanje boks barijera – rekao je Mario Spajić, zamjenik rukovoditelja sektora u Hrvatskim vodama.

S obzirom na to da se prognozira da će Drava u Osijeku narasti jedan metar više no što je bila u svibnju ove godine, kad je posljednji put zabilježen značajan porast, zamjenik gradonačelnika Grad Osijeka Dragan Vulin apelirao je na sugrađane da budu oprezni.

- U odnosu na vodni val iz svibnja očekujemo za oko metar viši vodostaj, što znači da će šetnica na lijevoj obali biti poplavljena u cijelosti, a voda će biti visine oko jednog metra. Stoga ovim putem želim zamoliti sve sugrađane za izniman oprez i poštivanje danih ograničenja, međutim valja istaknuti, da su nakon visokih vodostaja Drave 2013. i 2014. godine, Hrvatske vode izvele radove na obaloutvrdi grada Osijeka te ne očekujemo problematične točke u gradu – rekao je Dragan Vulin, dodavši da su sve operativne snage Grada Osijeka u pripravnosti za reakciju u slučaju potrebe.

Nakon sjednice Stožera, načelnik Stožera Mato Lukić, zamjenik PU osječko-baranjske Darijo Premec, pročelnik područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec te predstavnici Hrvatskih voda obišli su naselje Karašica, gdje je u tijeku postavljanje boks barijera te čišćenje pristupne ceste kako bi potrebna mehanizacija imala što brži i olakšan pristup.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1182#sigProIdf913a3cfb7

                                                    

Hamag Bicro - prvi ”stanovnik” Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije

Nakon što je koncem srpnja raspisan natječaj za najam poslovnih prostora u objektu Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije, prvim danom kolovoza u Gospodarskom centru započeo je s radom ured Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).

Gospodarski centar pruža potrebnu infrastrukturu za razvoj novih gospodarskih događanja, kongresa, sajmova i drugih događanja u svrhu promocije proizvoda i usluga malih i srednjih poduzeća, koji će podići gospodarsku aktivnost i unaprijediti poduzetničku klimu u Osječko-baranjskoj županiji, a to je prepoznao i HAMAG-BICRO koji malim gospodarskim subjektima omogućava realizaciju kvalitetnih investicijskih projekata, koji za posljedicu imaju porast stope zapošljavanja i konkurentnosti u izvozu.

Radi ostvarivanja trajne suradnje i s gospodarstvenicima, raspisan je i Javni poziv za prikupljanje ponuda za najam poslovnog prostora u Gospodarskom centru. Riječ je o četiri poslovna prostora površine 61,76 i 62,40 m2, a pravo na podnošenje pisane ponude imaju mikro i mala trgovačka društva (d.o.o. ili j.d.o.o.),  poduzetničke potporne institucije i agencije, obrti, gospodarska udruženja poduzetnika, komore ili zastupstva. Više o javnom pozivu možete saznati na poveznici: https://gospodarskicentarobz.hr/

- Zadovoljni smo iskazanim interesom za prostore u Gospodarskom centru, što potvrđuje i činjenica da nepuna dva tjedna nakon raspisivanja natječaja imamo i prve najmoprimce, a to je HAMAG-BICRO. Uskoro možemo očekivati popunjavanje i preostalih prostora koji će omogućiti kvalitetnu i suvremenu infrastrukturu gospodarstvenicima s područja Osječko-baranjske županije. Time i brojnim događanjima kojima je praktički popunjen do kraja godine, Gospodarski centar Osječko-baranjske županije uistinu postaje centar gospodarske aktivnosti istoka Hrvatske - istaknuo je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

U organizaciji Gospodarskog centra do kraja godine održat će se sajamska priredba s temom lova, ribolova i turizma – SALORI, Jesenski sajam (listopad), Tehnicoolum i GREEN MATRIX SUMMIT.

Povijesna investicija u Osijeku i OBŽ - gradi se Jabilov Centar izvrsnosti

U osječkoj Industrijskoj zoni Nemetin započela je izgradnja centra izvrsnosti američke kompanije Jabil Inc. Završetak je planiran za srpanj 2024. godine, a očekuje se da će centar otvoriti 1500 novih radnih mjesta.

– Raduje nas izgradnja Jabilovog centra izvrsnosti za proizvodnju na gotovo 17 ha u osječkoj gospodarskoj zoni u Nemetinu. Riječ je o najvećoj privatnoj investiciji od osamostaljenja Republike Hrvatske, koja će otvoriti oko 1500 novih radnih mjesta. Na njezinu smo privlačenju i realizaciji intenzivno radili pune dvije godine. Uz zapošljavanje lokalnog stanovništva i doseljavanje radne snage, dolaskom velike međunarodne kompanije koja u svijetu zapošljava približno 260.000 ljudi u oko 30 zemalja, Osijek se snažno pozicionira na investicijskoj karti i Europe i svijeta – poručio je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić u srijedu na konferenciji za novinare.

Podsjetio je kako je tvrtka Jabil za izgradnju svog pogona odabrala Osijek između više od 10 gradova diljem Europe.

– Osnovali smo multiresorni tim koji je bio dostupan od 0 do 24 sata svih sedam dana u tjednu. Radili smo na tome intenzivno, imali smo dobre preduvjete i dobru infrastrukturu. U suradnji s Osječko-baranjskom županijom, Elektrotehničkom školom, Feritom, Zavodom za zapošljavanjem i našim Sveučilištem, prvog dana krenuli smo i u prekvalifikaciju radne snage. Grad Osijek oslobodio je sve investitore plaćanja komunalnog doprinosa, a u ovom smo slučaju devet čestica u našoj industrijskoj zoni spojili u jednu veličine 170.000 m². U svim procesima smo bili brzi i efikasni – dodao je gradonačelnik Radić.

Istaknuo je da je fokus Grada Osijeka na jačanju gospodarstva, privlačenju investitora i otvaranju novih radnih mjesta te izvijestio da su u tijeku pregovori s još nekoliko investitora, nakon kojih će predstaviti nove investicije na području grada.

Župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić kazao je da od trenutka kada je postignut dogovor s Jabilom počinje novo vrijeme za Osijek, Osječko-baranjsku županiju i istok Hrvatske u gospodarskom, razvojnom i demografskom smislu.

– Ova multinacionalna tvrtka se odlučila za ulaganje u gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji jer kod nas postoji jasna, definirana politička stabilnost što je vrlo bitno za svakog novog investitora. Zajednički nastup Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije sa svim relevantnim službama dao je investitoru jasnu percepciju o našoj ozbiljnosti i spremnosti na suradnju. Osječko-baranjska županija je stavila na raspolaganje kapacitete svojih srednjih škola koje imaju programe srodne poslovanju Jabila, a provodi se i prekvalifikacija dugotrajno nezaposlenih osoba u tražena zanimanja. Čestitam Gradu Osijeku koji je pokazao zrelost i spremnost za ozbiljne, velike projekte i siguran sam kako dolaskom Jabila počinje jedan novi investicijski ciklus koji će promijeniti sliku Osijeka, Osječko-baranjske županije pa i šire – rekao je župan Anušić.

 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1182#sigProIdeb010ade25

Obilježena 32. godišnjica pogibije hrvatskih branitelja u Dalju

Danas (1. kolovoza 2023. godine) je obilježena 32. godišnjica tragične pogibije 39 hrvatskih branitelja u Dalju koji su te 1991. godine nakon hrabrog otpora brojnijem i nadmoćnijem neprijatelju, smrtno stradali u Policijskoj postaji Dalj. Program obilježavanja započeo je puštanjem vijenaca u Dunav, nastavio se polaganjem vijenaca kod Spomen obilježja u Vinariji Erdut te polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja ispred Policijske postaje Dalj gdje su poginulima, uz obitelji, počast odali izaslanik ministra hrvatskih branitelja te državni tajnik u Ministarstvu branitelja, Špiro Janović, župan Ivan Anušić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, saborski zastupnik Goran Ivanović, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, predstavnici braniteljskih udruga te drugi građani.

- Moramo održavati sjećanje da nam je strašni rat u kojem smo pobijedili bio nametnut te da nikako nije bio izbor i želja hrvatskog naroda. Također, ne smijemo zaboraviti sve živote koji su utkani u temelje naše države, kao i krv i suze njihovih obitelji. Nažalost, mi i dalje očekujemo suradnju Republike Srbije koja izostaje, no pravda je ipak dostižna i u tom kontekstu ne smijemo dopustiti revizionizam i prekrajanje povijesti – naglasio je državni tajnik Špiro Janović.

Župan Ivan Anušić istaknuo je da je zločin počinjen u Dalju najveći, najkrvaviji i najsvirepiji zločin koji se dogodio na području Osječko-baranjske županije.

- 39 hrvatskih branitelja, policajaca i civila je ubijeno na današnji dan prije 32 godine u Policijskoj postaji Dalj i na ulicama mjesta. Do danas, oni koji su činili strašna zvjerstva nisu odgovarali, ali prilikom ovakvih obljetnica, uvijek naglasim da pomirenja i iskrenog suživota, na dobrobit srpske zajednice i hrvatskog naroda, neće biti dok ne riješimo pitanje nestalih i ratnih zločina – zaključio je župan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1182#sigProId8fdd4b6d9d

Otvorena 50. jubilarna kolonija kipara naivaca u Ernestinovu

Sinoć je u Parku skulptura u Ernestinovu otvorena jubilarna 50. kiparska kolonija. I sam park jedinstven je u Hrvatskoj, pa i u svijetu jer čuva prikaz radova koje su tijekom pola stoljeća stvarali kipari naivci. Da Ernestinovo živi sa svojom kolonijom najbolje pokazuju mnogobrojni posjetitelji koji će tijekom tjedan dana imati priliku vidjeti kako nastaju spektakularni radovi u slavonskom hrastu.

- Jedna prekrasna prigoda za nas i našu općinu, slavimo 50 godina stvaralaštva skulpture naive. Iznimno smo ponosni na naše kipare kao i na sve one entuzijaste koji su od prvog dana s nama i grade ovu iznimno značajnu koloniju i manifestaciju – rekao je načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić dodajući kako iz godine u godinu nakon kolonije ostaju vrijedna i jedinstvena umjetnička djela koja su prepoznatljiva i izvan granica Hrvatske.

U jedinstvenoj kiparskoj tehnici nastat će radovi 15 kipara, među kojima je i dvoje djece s njihovim mentorom, a ovogodišnja tema „Naši stari“ je svojevrsna retrospektiva i povratak u  1973. godinu kada su koloniju započeli Petar Smajić, Siniša Tešankić i Mato Tijardović.

- Pedeset godina tradicije i kulture je velika stvar, ne samo za Ernestinovo nego i za cijelu našu županiju. Ova je manifestacija pronijela ime Ernestinova po cijelom svijetu jer radovi kipara ernestinovačke kolonije svoja mjesta imaju na svim kontinentima. S ovako dugom tradicijom imamo samo Đakovačke vezove i Vinkovačke jeseni na istoku Hrvatske. Županija će nastaviti podupirati Kiparsku koloniju jer smo svjesni bogate baštine koju nam ostavlja kao i kulturne vrijednosti koja iz godine u godinu raste – rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

Prva kolonija održana je od 1. do 15. kolovoza 1973. godine,  sudjelovalo je 12 umjetnika. Kipari su stvarali u samom središtu mjesta, u ernestinovačkom parku. Svim sudionicima prve, kao i potonjih, kolonija zajednička polazna osnova stvaralaštva je drvo, odnosno hrastovo deblo te zaokupljenost bliskim, svakodnevnim temama.

I danas, nakon 50. godina Kiparska kolonija odolijeva, prkosi vremenu i od tada, Ernestinovo je najznačajnije i najveće sastajalište kipara naive koji u kolovozu na otvorenom, u Parku skulptura, stvaraju monumentalna djela i urezuju tragove dlijeta u trupac starog slavonskog hrasta. Izrađene skulpture se postavljaju u samom parku, te uz glavnu ulicu u Ernestinovu.

Zahvaljujući entuzijazmu male skupine ljudi, ali ne običnih, Ernestinovo je naširoko poznato po svojoj jedinstvenoj Kiparskoj koloniji naive. Posebnost i bogatstvo različitosti kojom Općina Ernestinovo odiše, kulturo nasljeđe i izvorni umjetnički izričaj kojim se mještani ponose upravo je Kiparska kolonija naive, najstarija kolonija naivnog kiparstva u Europi.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1182#sigProIddd55981f1a