Vijesti

32. godišnjica pogibije šest pripadnika prve gardijske brigade - Tigrovi u Dalju

Danas (25. srpnja) je u Dalju održana komemoracija na mjestu pogiblje šest pripadnika 1. gardijske brigade Tigrovi. Prethodno je održana sveta misa u župnoj crkvi Svetog Josipa u Dalju.


Mile Čulina, Anto Grgić, Miroslav Gržan, Josip Knežević, Mirko Rožman i Željko Pavić tragično su ubijeni 25. srpnja 1991., dok je njihovih 18 suboraca ranjeno kada je na njihov položaj u bivšem odmaralištu osječkog Vodovoda u Dalju u noćnom napadu otvorena minobacačka paljba s teritorija Srbije.


- Prisjećamo se žrtve onih koji su dali svoje živote za Republiku Hrvatsku. Njihova žrtva ne smije se nikada zaboraviti, a ona će ostati trajni spomen u nama kojima živimo. Svim pripadnicima koji su ugradili svoje živote u stvaranje slobodne i neovisne republike Hrvatske izražavamo pijetet i podršku njihovim obiteljima, kao i svima koji su sudjelovali u  Domovinskom ratu - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.


Vijence na spomen-obilježje stradalima su položili obitelji poginulih, veterani 1. gardijske brigade "Tigrovi", braniteljske udruge, predstavnici Vlade RH te zamjenik župana Josip Miletić.

Objavljen javni poziv za najam poslovnih prostora u objektu Gospodarskog centra

Osječki sajam d.o.o. raspisao je javni poziv za najam poslovnih prostora u objektu Gospodarskog centra koji je smješten u Gospodarskoj zoni 10, u Osijeku. Riječ je o četiri poslovna prostora površine 61,76 i 62,40 m2, a pravo na podnošenje pisane ponude imaju mikro i mala trgovačka društva (d.o.o. ili j.d.o.o.),  poduzetničke potporne institucije i agencije, obrti, gospodarska udruženja poduzetnika, komore ili zastupstva. Zahtjevi za najam poslovnog prostora podnose se poštom ili neposredno na Osječki sajam d.o.o., Gospodarska zona 10, 31000 Osijek.

Više o javnom pozivu možete saznati na sljedećoj poveznici: https://gospodarskicentarobz.hr/

Inače, Gospodarski centar je strateški projekt Osječko-baranjske županije vrijedan 9,5 milijuna eura, koji osigurava novu poslovnu infrastrukturu i prostore za gospodarske manifestacije, sajmove i kongresna događanja, čime će se značajno unaprijediti poduzetnička klima te povećati gospodarska vidljivost Županije, ali i cijele regije. Investicija je financirana sredstvima Osječko-baranjske županije, Europske unije i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te je izgrađena u partnerstvu s Gradom Osijekom.

Održana 15. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem

Danas (21. srpnja 2023. godine) u Otoku je održana 15. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem. Naglasak sjednice je stavljen na aktualni problem u svinjogojstvu prouzročen Afričkom svinjskom kugom te štetom nastalom uslijed prirodnih nepogoda na području Vukovarsko-srijemske te Brodsko-posavske županije.

Sjednicom je predsjedao predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, a u njenom radu sudjelovao je i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

- Osječko-baranjska županija predstavlja 33% proizvodnje u području svinjogojstva i svinjskih prerađevina te je potrebno prema naputcima struke poduzeti mjere kako bi očuvali svinjski fond i izbjegli eutanazija velikih razmjera na područjima Osječko-baranjske županije, ali i cijelog istoka Hrvatske. Također, potrebno je raditi na edukaciji uzgajivača te u tom smjeru je Osječko-baranjska županija sazvala sastanak sa LAG-ovima ali i lovačkim društvima kako bi ljudi koji se bave svinjogojstvom bolje upoznali ovu bolest, mjere koje su im na raspolaganju te preventivne mogućnosti, kao i naučili kako se nositi s tim problemom.“  Istaknuo je župan Anušić na temu Afričke svinjske kuge koja predstavlja veliku ugrozu za hrvatsko svinjogojstvo. U svom izlaganju, župan Osječko-baranjske županije izrazio je i zabrinutost za stanje u Vukovarsko-srijemskoj te Brodsko-posavskoj županiji koje su pretrpjele velike štete uzrokovane olujnim nevremenom te apelirao na što bržu pomoć i reakciju državne razine.

Na sjednici su predstavljene i informacije o ugovorenim projektima na području Slavonije, Baranje i Srijema. Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić naglasio je da je u sklopu Projekta dosada realizirano projekata u vrijednosti 2,9 milijardi eura, od čega je na području Osječko-baranjske županije ugovoreno projekata u vrijednosti od 1,09 milijarde eura.

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić predstavio je Aktualne pozive za razdoblje 2021.-2027., pri čemu je osobito naglašena važnost projekata „Zaželi“  i „Usluga osobne asistencije“. Prije početka sjednice Savjeta, Osječko-baranjskoj županiji uručen je ugovor za financiranje projekta „Učimo zajedno 6“.

Investicije u cestovnu infrastrukturu predstavio je ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković. Kao jedan od projekata od osobitog značaja istaknut je projekt poboljšanja uvjeta plovnosti rijeke Save od Račinovaca do Siska. Vezano uz Osječko-baranjsku županiju, najavljen je projekt izgradnje terminala Osijek te plovnog puta od ušća Dunava do luke Osijek.

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, predstavio je javni poziv za izgradnju, rekonstrukciju i opremanje osnovnih škola što će u budućnosti omogućiti jednosmjenski rad osnovnih škola te cjelodnevne škole.

Posljednje izlaganje bilo je ministrice poljoprivrede Marije Vučković, koja se osvrnula na trenutnu problematiku Afričke svinjske kuge koja je zahvatila Vukovarsko-srijemsku županiju koja ugrožava i Osječko-baranjsku županiju što predstavlja gotovo 70% hrvatskog svinjogojstva. Ministrica je navela kako je trenutno osigurana financijska potpora sektoru svinjogojstva u iznosu od 7,5 milijuna eura te izvjestila o budućim planiranim koracima koji će se poduzeti u smjeru naknade štete.

Prije XV. Sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, župan Osječko-baranjske županije nazočio je svečanoj proslavi dana grada Vinkovaca koja je održana u novo-izgrađenoj zgradi Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci.

Gospodarski rast OBŽ i nastavak uspješne suradnje teme posjeta veleposlanstva SAD-a

Župan Ivan Anušić danas je (20. srpnja 2023.) u radnom posjetu primio izaslanstvo veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj, predvođeno otpravnikom poslova Markom Flemingom.

Otpravnik poslova Fleming istaknuo je svoju namjeru pobliže se upoznati s gospodarskim uspjesima i napretkom koji Osječko-baranjska županija iz godine u godinu postiže, stoga je upravo to bila i dominantna tema posjeta.

- Ovo nije prvi posjet otpravnika poslova Marka Fleminga Osječko-baranjskoj županiji, a prilikom današnjeg susreta, g. Fleming je izrazio veliko zanimanje za razvoj, strategiju i viziju koju mi ovdje implementiramo proteklih nekoliko godina. Važno je istaknuti da smo mi u proteklom razdoblju intenzivno razvijali komunikaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama koje smo i posjetili, prvenstveno komunicirajući s našim iseljeništvom – rekao je župan Ivan Anušić.

Otpravnik poslova Mark Fleming izrazio je zadovoljstvo komunikacijom i suradnjom s Osječko-baranjskom županijom, a prvenstveno gospodarskom aktivnošću i proaktivnošću koju Županija iskazuje.

- Jako nam je drago zbog svega što vidimo ovdje u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, znamo da je ovdje jako puno primjera povezivanja visoke nove tehnologije sa „starijom“ ekonomijom i poljoprivredom, ali i snažne usredotočenosti na zdravstvo, energiju i tehnologiju. Zadovoljstvo je bilo vidjeti ove projekte danas, u Osječko-baranjskoj županiji do sada sam bio tri puta i svaki put sam sve više optimističan oko prilika koje vidim. Župan i ja smo razgovarali danas o projektima koji se ovdje razvijaju, o njegovoj viziji za ovu regiju i uvjeren sam da je to nešto iza čega investitori mogu stati, a što će donijeti nova radna mjesta i doprinijeti razvoju ovog kraja – zaključio je otpravnik poslova.

Nakon sastanka u Osječko-baranjskoj županiji, održan je posjet Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije i Regionalnom distribucijskom centru Osječko-baranjske županije za voće i povrće, kojem je nazočio i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin. Zahvalio se otpravniku poslova Marku Flemingu na dolasku u Osijek i Osječko-baranjsku županiju istaknuvši kako je suradnja s Veleposlanstvom SAD-a u Hrvatskoj na zavidnoj razini.

- Drago mi je što je otpravnik poslova obišao projekte Osječko-baranjske županije na području grada Osijeka, u kojima je i Grad Osijek partner. Ono što nas posebno veseli i što smo više puta najavljivali je izgradnja tvornice američke tvrtke Jabil, najveće investicije u povijesti Osijeka. Ona će, zasigurno biti poticaj i poveznica grada Osijeka, Osječko-baranjske županije i Veleposlanstva SAD-a, a siguran sam da će ova investicija povući i druge, ne samo iz SAD-a, već i iz drugih zemalja – istaknuo je Vulin.

Da su se proaktivnim odnosom Osječko-baranjske županije prema veleposlanstvu SAD-a, odnosno Sjedinjenim Američkim Državama razvile čvrste gospodarske i institucionalne veze, a da u budućnosti nose još značajnije gospodarske i razvojne potencijale, iskazano je današnjim posjetom.

- Nakon što smo prije nekoliko godina tijekom naših razgovora s g. Flemingom najavljivali izgradnju Gospodarskog centra OBŽ, Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće te I. gimnazije, danas smo ih konačno i obišli te na taj način pokazali da stojimo iza svog programa te da najavljene projekte i realiziramo. Ovom prigodom razgovarali smo o mogućnostima suradnje između naših sveučilišta te o posjetu SAD-u u rujnu, kada će Županija posjetiti Sveučilište u Indiani, kao i Saveznu državu Minnesotu gdje ćemo uspostaviti suradnju između Županije i Nacionalne garde Savezne države Minnesote. Ostala područja zajedničkog interesa tiču se istraživanja potencijala geotermalnih izvora, odnosno energetike općenito – naglasio je župan.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1194#sigProId8644cff595

Proglašenja prirodna nepogoda za općine i gradove koje je prošli tjedan pogodilo nevrijeme

Danas (20. srpnja) župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić proglasio je prirodnu nepogodu za gradove Belišće i Donji Miholjac te općine Bilje, Čeminac, Dardu, Jagodnjak, Podravsku Moslavinu i Viljevo koje je 13. srpnja pogodila tuča praćena vjetrom i kišom.

Ukupna procijenjena šteta iznosi gotovo 20 milijuna eura, a štete su u rasponu od 30 do 100%. Najveće štete zabilježene su na području općine Bilje i Darda gdje se procjenjuje da je šteta na ratarskim kulturama, voću, povrću i trajnim nasadimo između 90 i 100%.
Sinoć je snažno nevrijeme praćeno kišom i vjetrom zahvatilo i dio Osječko-baranjske županije, a najveće se štete zbrajaju na području Općine Strizivojna. Stoga je načelnik Stožera Civilne zaštite i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić u pratnji načelnika Općine Strizivojna Josipa Jakobovića obišao stradale farme.
- Bio sam tu i hranio stoku kad je krenuo vjetar. To se ne da riječima opisati. Sin i ja smo se maknuli u zaklon, a krov na farmi je u komadu podigao vjetar i odnio tristotinjak metara dalje u polje. Vjetar je nosio bale sjena koje su teške i do 700 kilograma i razbacao ih po polju. Životinje su nam sinoć bila pod otvorenim nebom, na kiši. Danas nam stiže materijal i moramo što prije pokriti krov farme, a koliko će sve skupa koštati, ne želim ni razmišljati – rekao je Tomislav Asić, poljoprivrednik iz Strizivojne.
Na području Općine Strizivojna stradale su i obiteljske kuće. Od sinoć mještani popravljaju krovove, HEP sanira uništene električne vodove, a vatrogasci i pojedine tvrtke iz susjedstva su cijeli dan na terenu. Načelnik Jakobović se zahvalio HEP-u na brzoj intervenciji kao i svim žurnim službama koje su im se stavile na raspolaganje kako bi što prije sanirali štete.
- Od sinoć smo u kontaktu sa Stožerom Civilne zaštite, Povjerenstvo je već danas obišlo teren, uspjeli su pogledati štetu i u tijeku je izrada procjene štete s kojom ćemo prema Županiji već sutra uputiti zahtjev za proglašenje prirodne nepogode – rekao je Jakobović i dodao da gotovo nema OPG-a koji nije sinoć pretrpio štetu.
Sutra će se krenuti i sa sanacijom infrastrukture na području općine gdje je vjetar kidao i nosio prometne znakove te oštetio krov na crkvi i dječjem vrtiću.
- U samo tjedan dana je ovo drugo nevrijeme, danas je župan proglasio prirodnu nepogodu za štetu koja je nastala od nevremena prošlog vikenda, a već danas obilazimo poljoprivrednike čija su gospodarstva stradala sinoć. Sutra ćemo u Osječko-baranjskoj županiji održati i sjednicu Stožera civilne zaštite kako bi razmotrili mogućnosti za pomoć oštećenima uslijed ovih događaja, a već danas su naše žurne službe na terenu ne samo u našoj nego i u susjednim županijama kojima pomažu u saniranju štete – rekao je Lukić.
Četrdesetsedmogodišnji Nikola Degmečić kaže da u životu nije doživio ovakvo nevrijeme. Na farmi ima 180 grla, a prije desetak godina proglašen je najboljim hrvatskim mladim poljoprivrednikom.
- Nije se vidjelo ništa ni prije kiše, a ni poslije kiše koliko je vjetar bio snažan i koliko je dizao prašinu. Sve se dogodilo u trenu, trajalo je dvadesetak minuta, a danas cijeli dan skupljamo dijelove krova sa susjednih njiva, još nismo sve pokupili. Iznad naše farme su se pokidali i električni vodovi, no struja je došla danas oko 14 sati. Šteta na farmi će biti minimalno pet, šest tisuća eura, a s obzirom na to da je ova godina za nas poljoprivrednike bila loša, to je za nas u ovom trenutku veliki novac – rekao je Degmečić.
Kako je najavio načelnik Općine, Osječko-baranjska županija sutra bi trebala zaprimiti zahtjev za proglašenje prirodne nepogode. Poljoprivrednicima s područja Strizivojne slijedi obnova farmi koju neće biti moguće dovršiti u nekoliko dana pa strahuju od novih vjetrova i kiša.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1194#sigProId1622a2a486

 

Antunovac 1991./1992. - knjiga koja svjedoči o obrani Antunovca i Osijeka

Danas je (14. srpnja 2023. godine) u Antunovcu obilježena  32. obljetnica osnutka ZNG na području Antunovca. Program obilježavanja započeo je u Kulturnom centru u Osijeku predstavljanjem knjige "Antunovac 1991./1992.“ Stjepana Šarića, ratnog zapovjednika obrane Antunovca. Predstavljanju knjige nazočio je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

- Riječ je o vrijednom zapisu temeljenom na dokumentima i svjedočanstvima autora i njegovih suboraca, a knjiga ostaje podsjetnik na herojsku borbu branitelja u Antunovcu kao ključne točke južne obrane Osijeka u Domovinskom ratu. Čestitam autoru na ovom velikom djelu koji će i generacijama koje dolaze pružiti istinu o hrabrosti, vjeri i želji slavonskih branitelja za Domovinom – rekao je Lukić.

Autor knjige predstavio je ključne detalje višemjesečne borbe antunovačkih snaga ratne 1991. godine, a urednik knjige Dario Topić podijelio je svoje dojmove s okupljenima.

- Najsvježija knjiga o Domovinskom ratu i rekao bih s iznimnim brojem činjenica iznesenih o ovom malom mjestu i svemu što su učinili za obranu Osijeka – rekao je Dario Topić, autor knjige.

Program je nastavljen polaganjem vijenaca ispred Crkve sv. Antuna u Antunovcu te svečanom skupštinom Udruge hrvatskih branitelja Antunovac-Ivanovac.

- Antunovac smo branili još od veljače ‘91. kad smo započeli sa stražama, a na današnji dan iste godine osnovan je Zbor narodne garde Antunovca. Ovdje smo čuvali južni ulaz u Osijek sve do kasne jeseni i uspjeli smo u tome. Okupator je šest godina harao Antunovcem i susjednim selima, no vratili smo se 1997. godine u svoja sela i otada se trudimo graditi Hrvatsku kakvu su sanjali tih ratnih godina. S nama su tada bojište dijelili i branitelji iz Zagorja koji su i danas s nama, hvala njima, kao i svim mojim suborcima na svemu što su učinili za Antunovac – rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

Načelnik općine Antunovac Davor Tubanjski je istaknuo kako je ovo jedan od tih dana kad se prisjećamo Hrvatskih branitelja i odajemo počast njihovoj žrtvi te da Općina podupire braniteljske udruge i njihov rad.

Ratnih dana u Antunovcu prisjetio se i predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Antunovac - Ivanovac Stjepan Šerić koji je naglasio kako se žrtva hrabrih branitelja ne smije nikada zaboraviti.

- Kad smo u kolovozu 1991. godine govorili da nemamo dovoljno snaga na Orlovnjaku, tadašnji zapovjednik je rekao da dan obrane na Orlovnjaku donosi tri dana gradu Osijeku da se bolje pripremi. Mi smo se držali ovdje 203 dana i dali gradu vremena da se spremi i tu je veliki doprinos ove crte obrane jer je Osijek ostao nepokoreni dan – rekao je Šerić.

Na svečanoj skupštini udrugeOsječko-baranjskoj županiji dodijeljena je plaketa za doprinos radu Udruge hrvatskih branitelja Antunovac – Ivanovac.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1194#sigProIdf6f177cef0