Vijesti

Vinatlon 2023 – rekordan broj posjetitelja u Zmajevcu na festivalu vina

Iz godine u godinu sve je bolji – baš kao i vino – Vinatlon je ove godine oduševio posjetitelje. Nakon konferencije održane u petak na kojoj je 25 gradova i općina iz šest susjednih zemalja potpisalo Povelju o suradnji na razvoju vinskog turizma, u Starom podrumu Belja održana je dodjela prestižnih nagrada – šampiona Dunava. Među stotinu i pedeset pristiglih uzoraka, ocjenjivački sud izabrao je nabolje naglašavajući kako su i ove godine prijavljena vina svojom kvalitetom visoko podigla ljestvicu ovog natjecanja, stavljajući pred ocjenjivače težak, ali ugodan zadatak.

Šampion ružičastih vina 2023. je „Rose Cuvee“ Vinarije Kovats iz Suze, šampion predikatnih vina „Chardonnay izborna berba prosušenih bobica“ iz vinarije Gerštmajer iz Zmajevca, a šampion bijelih vina ove je godine „Graševina 2020. Premium“ Vinarije Kalazić iz Zmajevca. Šampion Dunava za 2023. godinu je „Gere Tamas es Zsolt Merlot valogatas“ iz vinarije Gere Tamas i Zsolt iz mađarskog Villanyja.

Uz izvrsnu glazbu Dore Vestić i Josipa Horvata posjetitelji su uživali u najdužem vinskom stolu i kušanju nagrađenih vina te u vinima gostujućih vinskih destinacija iz Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja.

Program Vinatlona nastavljen je i u subotu, a nekoliko kapi ljetne kiše nije omelo natjecatelje Bačvatlona da guranjem bačve uz zmajevački surduk otvore vinsku cestu Vinatlona na kojoj su brojne posjetitelje čekala najbolja baranjska vina.

- Zaista vrhunska eno i gastro manifestacija na području općine Kneževi Vinogradi koja nas uz brojne druge turističke adute visoko pozicionira na turističkoj karti istoka Hrvatske. Drago mi je što imamo priliku pokazati jedinstvenu vinsku arhitekturu ovdje u Zmajevcu, a riječ je o vinskim cestama odnosno surducima i vinskim podrumima koje zovemo gatorima. To ne postoji nigdje drugdje u svijetu, podrumi su ukopani u brdo, a ne u zemlju – rekao je Vedran Kramarić, načelnik Općine Kneževi Vinogradi.

Na svega nekoliko kilometara razlike nalazi se jedna od najmodernijih vinarija u ovom dijelu Europe, zatim 500 godina star podrum Belje, panoramske vinske ceste, male obiteljske vinarije sa stoljetnom tradicijom i nepregledni vinogradi okupani suncem. Malo se koja općina može podičiti ovakvom vinskom raznolikošću pa ne iznenađuje sve veći broj posjetitelja Vinatlona kao ni ovogodišnja nagrada na Suncokretu ruralnog turizma održanom u Opatiji kada je šampionom vinskog turizma Hrvatske proglašena upravo Općina Kneževi Vinogradi.

- Vinatlon na jednom mjestu posjetiteljima daje široku paletu baranjskih vina i to u nesvakidašnjem ambijentu surduka. Sva četiri vinogorja Osječko-baranjske županije nude vrhunska vina koja osvajaju dekanterove nagrade širom svijeta i čine nas prepoznatljivom vinskom destinacijom. Uz vino se možemo pohvaliti i autohtonom gastronomijom koja u sebi nosi svu multikulturalnost Baranje i čiju kvalitetu gosti sve više prepoznaju i cijene. Upravo zbog toga Osječko-baranjska županija nastavlja podupirati kvalitetne projekte poput Vinatlona – rekao je Ivan Anušić, župan Osječko-baranjske županije.

A uz široku paletu domaćih proizvoda i dobrih vina posjetitelji su uživali i u koncertu Gorana Karana i Vagabundo banda. Nakon prošlogodišnjih nastupa Hladnog piva i Galije te ovogodišnjeg sjajnog Karanovog koncerta, organizatori su već u pripremama za novo glazbeno ime koje će dogodine upotpuniti četvrto izdanje festivala vina u Zmajevcu.

Ovogodišnji Vinatlon je okupio više od dvije tisuće posjetitelja, što ovu manifestaciju, čije je treće izdanje održano ovog vikenda, čini jednom od najperspektivnijih vinskih manifestacija istoka Hrvatske.

Fotografije: Nenad Milić

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1230#sigProId1acf28a0a6

Više od 400 sudionika na 55. Ljetu valpovačkom

U organizaciji Ustanove za kulturne djelatnosti „Ante Evetović Miroljub“ Valpovo, Turističke zajednice Grada Valpova, Valpovačkog poduzetničkog centra i Grada Valpova, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, u nedjelju (25. lipnja 2023. godine) u Valpovu je održano 55. Ljeto valpovačko, tradicionalna smotra amaterskog kulturnog stvaralaštva.

Središnji dio manifestacije bili su mimohod ulicama u centru Valpova u komu je sudjelovalo više od 400 članova 12 kulturno-umjetničkih društava, kao i 10 šokačkih zaprega te jahača, a prolazak sudionika i potom njihove nastupe na pozornici pratili su mnogi građani i njihovi gosti. U ime Osječko-baranjske županije smotri je nazočila predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić, a među uzvanicima bili su saborski zastupnik Goran Ivanović koji je i izravno sudjelovao u smotri, saborska zastupnica Vesna Vučemilović, gradonačelnik Grada Valpova Matko Šutalo, zamjenica gradonačelnika Grada Belišća Ljerka Vučković i drugi.

Na 55. Ljetu Valpovačkom predstavilo se 12 kulturno-umjetničkih društava; „Valpovo 1905.“ Valpovo, „Harkanovci“ Harkanovci, „Koškani 1978.“ Koška, „Šokadija“ Ladimirevci, „Kolo“ Nard, „Klek“ Ogulin, „Šokadija“ Ivanovci - Marjančaci - Zelčin, „Podvinje“ Podvinje, „Nikola Šubić Zrinski“ Petrijevci, „Seljačka sloga“ Bogdanovci, „Šokadija“ Bocanjevci i „Šokadija“ Stari Mikanovci.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1230#sigProIdc07293bde0

20. Memorijalni turnir Marko Svrtan

Poalagnjem cvijeća i paljenjem svijeća na Zelenom polju, u subotu, 24. lipnja 2023. godine započeo je jubilarni 20. Memorijalni turnir Marko Svrtan, organiziran u čast mladog pionira NK Olimpije poginulog 2003. godine. Polaganju je uz roditelje dječaka, predstavnike Grada Osijeka te članove NK Olimpije i kapetane osam momčadi koje sudjeluju na turniru, nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

Prilikom otvorenja turnira zamjenik župana je pohvalio organizatore i njihov trud te je svim sportašima poželio puno uspjeha, ali i uživanja u nogometnoj igri.

Predsjednik NK Olimpije Mario Iličić istaknuo je da, iako je povod za organizaciju ovog turnira tužan događaj, ovo je ujedno i prilika za stvaranje lijepih uspomena.

- Želimo pokazati što naš klub može, što nam predstavlja nogomet, ali i stvarati prijateljstva i uspomene za cijeli život – kazao je Iličić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1230#sigProId5acc438bf9

Dani otvorenih podruma Đakovačkog vinogorja i 36. Bonavita

U organizaciji Turističke zajednice Grada Đakova te općina Trnava i Drenje proteklog vikenda održani su Dani otvorenih vinskih podruma Đakovačkog vinogorja i 36. Bonavita. Ove manifestacije ujedno su dio programa Vinskog mjeseca Osječko-baranjske županije u organizaciji Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, kao i dio programa 57. Đakovačkih vezova.

Tako je 23. lipnja 2023. godine upriličena vinska šetnja Mandićevcem, odnosno obilazak vinarija uz degustaciju vina te potom glazbeni koncert. Poseban program bio je 24. lipnja u Trnavi gdje je održana 36. Bonavita, tradicionalna turističko-ugostiteljska manifestacija vinogradara Slavonije i Baranje. Program je počeo folklornom radionicom za djecu, a nastavljen svečanom dodjelom nagrada najboljim vinarima kojoj je nazočila i predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić. Sastavni dio programa bili su nastupi KUD-ova, koncert na nogometnom igralištu u Trnavi te bogata eno i gastro ponuda.

Ovogodišnji šampion „Bonavite“ je Graševina - izborna berba prosušenih bobica 2018. iz Kutjeva d.d., šampion crnih vina je Frankovka 2012. iz Belja plus d.o.o., šampion graševine je Graševina premium 2021. iz Belja plus d.o.o., a šampion suhih mirnih vina je Sauvignon blanc 2022. iz Vinarije Siber.

Kao i ranijih godina, različitim aktivnostima - kao što su ocjenjivanje i kušanje vina te organiziranje stručnih predavanja - u sklopu „Bonavite“ nastoji se poticati promoviranje domaćih proizvoda, povezivanje proizvođača te unaprjeđivanje poljoprivredne proizvodnje kao i podizanje kulture proizvodnje i konzumiranja vina.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1230#sigProIdbdc1a6bd26

Otvoren ovogodišnji Vinatlon

Konferencijom „Vinski turizam – lokalni pristup i europske perspektive“ u prekrasnom ambijentu vinarije Belje i na početku jedne od najljepših vinskih cesta Hrvatske otvoren je ovogodišnji Vinatlon.

- Pred nama je treće izdanje Vinatlona, vrhunske eno i gastro manifestacije na području općine Kneževi Vinogradi. Ovo je svojevrsni međunarodni projekt, budući da je uključeno šest zemalja i više od 100 sudionika konferencije i panela kojim se općina pozicionira na turističkoj karti, ne samo Baranje i istoka Hrvatske, već i cijele kontinentalne Hrvatske kao top kontinentalna destinacija – rekao je načelnik Općine Kneževi Vinogradi Vedran Kramarić te dodao kako upravo ovakve konferencije služe boljem upoznavanju šire javnosti s potencijalima i kvalitetom baranjskog kraja.

Vinari, vinski stručnjaci, turistički djelatnici, ugostitelji, novinari i predstavnici gradova, općina i institucija iz Hrvatske i susjednih zemalja danas su nazočili svečanosti potpisivanje Povelje i panelima na temu vina i turizma, destinacije i baštine.

- Cilj potpisivanja današnje Povelje je suradnja na europskoj kulturnoj ruti Iter Vitis, jednoj od 45 certificiranih europskih kulturnih ruta, a odnosi se na kulturu vina, vinograda i vinogradarske arhitekture. Radit ćemo zajedno na promociji, razvoju i prepoznatljivosti ovog kraja – istaknula je Dijana Katica iz Udruge Klub članova Selo.

Među potpisnicima Povelje je većina hrvatskih vinskih regija, ali i predstavnici gradova, općina i udruga iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije, Mađarske i Sjeverne Makedonije.

- Iznimno nam je drago da smo danas ovdje jer od Hrvatske, a osobito od Baranje možemo jako puno učiti o vinarstvu i vinogradarstvu. Makedonija je još uvijek mala vinska regija, zajedničkim nastupom na svjetskom tržištu svih ovih regija zasigurno ćemo dobiti veću vidljivost – rekao je Orce Simov, potpredsjednik Saveza gospodarskih komora Makedonije.

Za kontinuiran razvoj turističke regije nužno je podizanje svijesti o kvaliteti i sadržaju, a upravo se na ovaj način radi na snažnom brendiranju destinacije.

- Ovdje imamo odličan primjer suradnje svih naših vinskih regija u Hrvatskoj i imamo promociju kontinentalnog turizma, posebno eno i gastro proizvoda. Jedna od velikih prednosti kontinenta je činjenica da ovdje sezona traje cijelu godinu, u tome i jest prednost svih posebnih oblika turizma i proizvoda koji se ne oslanjaju na sunce i more, već nude sadržaj kao motiv dolaska gostiju. Baranja je prekrasna turistička regija koja ima jedinstvenu turističku ponudu, izvanredne domaćine i proizvode zahvaljujući kojima stvara pretpostavke za cjelogodišnji turizam – naglasio je Tonči Glavina, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta.

Vinatlon je manifestacija kojom će za zatvoriti Vinski mjesec Osječko-baranjske županije tijekom kojeg je u svibnju i lipnju na područja sva četiri vinogorja ove županije organiziran niz događanja.

- To je jedna od većih manifestacija koja promovira turistički potencijal Osječko-baranjske županije, na kojem kontinuirano radimo, svjesni kapaciteta i velikih mogućnosti naših vinara i vinogradara u sva četiri vinogorja – kazao je Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Dragan Kovačević rekao je da vino ima značajni utjecaj na turizam i produženje turističke sezone na kontinentu.

- Smatramo da vino doprinosi autentičnoj ponudi jer je upravo proizvodnja vina vezana za način života, kulturu i tradiciju ljudi koji žive na ovom prostoru. Također treba spomenuti da Hrvatska ima 125 autohtonih sorti vina, ali i veliki gastronomski potencijal koji je neodvojiv od vinske ponude – zaključio je Kovačević.

Nakon panela, sudionici konferencije su imali priliku kušati najbolje od baranjske eno i gastro ponude, a manifestacija se nastavlja i večeras proglašenjem Šampiona Dunava u Starom podrumu Belja u Kneževim Vinogradima, općini koja nosi ovogodišnju titulu šampiona ruralnog turizma Hrvatske. Sutra se program seli u zmajevački surduk gdje od 15 sati startaju vinske igre, a treće izdanje Vinatlona otvara igra Bačvatlon.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1230#sigProIdb42a973da6

Obilježen Dan antifašističke borbe

Zamjenik župana Radomir Čvarković  položio je vijenac pred grobnicom antifašističkih boraca u Perivoju kralja Tomislava u Osijeku povodom obilježavanja Dana antifašističke borbe  u Republici Hrvatskoj. Počast poginulim borcima odali su i članovu Udruge antifašističkih boraca i antifašista Osijek te predstavnici drugih organizacija i udruga.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1230#sigProIdd032fec8a2