Vijesti

Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine

Pri Ministarstvu zdravstva izrađen je Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine koji uključuje potrebne postupke za pripravnost i djelovanje na nacionalnoj i lokalnoj razini u slučaju opasnosti od toplinskog vala ali i preporuke za smanjenje rizika kako za pojedince tako i u institucionalnim uvjetima.

Protokolom se utvrđuju obveze pojedinih sudionika nakon prognoze toplinskog vala te savjeti kako reagirati i ponašati se tijekom vala velikih vrućina. Sustav praćenja utjecaja toplinskog vala na zdravlje na snazi je u razdoblju od svibnja do listopada, a praćenje porasta temperature provodi se od lipnja do rujna 2023. godine.

Protokol možete preuzeti ovdje: https://zdravlje.gov.hr/UserDocsImages/2017%20programi%20i%20projekti/PROTOKOL%20-%20VRU%C4%86INA.pdf

 

Premijer Plenković na Danu OBŽ: Osječko-baranjska županija je najagilnija i najučinkovitija u privlačenju i korištenju europskih fondova

U povodu obilježavanja Dana Osječko-baranjske županije, kao i 30. obljetnice njena osnivanja, danas (2. lipnja 2023. godine) u Osijeku je održana Svečana sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije. Sjednica je održana u Gospodarskom centru OBŽ, prije dva mjeseca završenoj, a jednoj od najvažnijih investicija Osječko-baranjske županije, na čijem je području uz sufinanciranje Europske unije od 2017. godine do sada investirano 1,7 milijardi eura malih, srednjih i velikih kapitalnih projekata.

Uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, sjednici su nazočili saborska zastupnica Nataša Tramišak kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler, saborski zastupnici, državni tajnici i ravnatelji uprava, članovi diplomatskog zbora, župani, gradonačelnici i načelnici općina, predstavnici Sveučilišta, vjerskih ustanova, Hrvata iz Bosne i Hercegovine i Srbije te drugi uzvanici.

Župan Ivan Anušić je uvodno rekao da je Osječko-baranjska županija od osnivanja i unatoč turbulentnim vremenima, posebno tijekom Domovinskog rata, obnove i mirne reintegracije, uspjela sačuvati svoju tradiciju i identitet. - Želim istaknuti doprinos i žrtvu hrvatskih branitelja u obrani Županije i cijele Domovine i na tome im od srca zahvaljujem. Bez njih Hrvatska ne bi bila samostalna i neovisna država, potom i članica EU i NATO-a. Danas svi zajedno gradimo županiju po mjeri slavonskog i baranjskog čovjeka, istakao je.

- Pozitivni i konkretni rezultati u posljednjih nekoliko godina pokazatelji su suradnje na svim razinama upravljanja unutar naše županije, politike partnerskog odnosa sa svim jedinicama lokalne samouprave i suradnje sa susjednim županijama, a posebno suradnje s predsjednikom Vlade RH Andrejom Plenkovićem i svim ministarstvima. Uz ovu snažnu potporu osigurana su značajna europska i nacionalna sredstva pomoću kojih bržom dinamikom realiziramo naše projekte u svim gradovima i općinama na području županije, a u skladu s potrebama lokalnog stanovništva - rekao je župan Anušić.

Naglasio je završene strateške projekte velike vrijednosti kao što su Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, sustavi navodnjavanja, Gospodarski centar OBŽ, Regionalni centri kompetentnosti, Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske, izgradnja Srednje škole Donji Miholjac i 10 nastavno-sportskih dvorana, a iznimno važnima smatra i strateške projekte gradova i općina.

Od projekata u tijeku i predstojećih izdvojio je projekt izgradnje novog Kliničkog bolničkog centra u Osijeku, stavljanje u funkciju vojarne u Belom Manastiru, izgradnju I. gimnazije u Osijeku, ulaganja u sport i sportsku infrastrukturu, ali i značaj sustavne suradnje s Hrvatima u susjednim državama i politike međunarodnog otvaranja županije.

- Prateći nacionalnu razinu i prilike koje omogućava Vlada RH u svim sektorima društva, Osječko-baranjska županija realizirala je niz projekata kojima se svi ponosimo. Osim velikih nacionalnih projekata, iznimno su važni i kapitalni projekti lokalne i regionalne razine kojima se ostvaruju potrebe građana i značajno utječe na razvoj pojedine sredine. U OBŽ posljednjih godina zabilježeni su dobri poslovni rezultati poduzetnika te je evidentna promjena trendova zbog čega možemo zaključiti da Grad Osijek i Osječko-baranjska županija imaju jasan i pozitivan smjer razvoja. Čestitam županu i Osječko-baranjskoj županiji na svemu do sada realiziranom i dajem podršku za nastavak kvalitetnog rada i završetak svih planiranih projekata - kazala je saborska zastupnica Nataša Tramišak.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković pohvalio je kontinuiranu suradnju Osječko-baranjske županije s Vladom koja je rezultirala revitalizacijom i snažnim razvojem Županije.

- Mislim da smo napravili sjajne iskorake za Osječko-baranjsku županiju, dovršen je Koridor Vc, izgrađeni su Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, Gospodarski centar OBŽ, ulaže se u Sveučilište, aglomeracije, poljoprivredu, zaštitu okoliša te zaista nema teme koja ovdje nije bila projekt. Vidljivo je da je upravo ova Županija najagilnija i najučinkovitija te zaista jako uspješna u privlačenju i korištenju europskih fondova, prekograničnoj suradnji i partnerstvu s drugim donatorima, čime su se stekli preduvjeti za daljnji kvalitetni gospodarski razvoj ne samo Osječko-baranjske županije, već i cijele Slavonije - rekao je premijer Plenković. Najavio je i rješavanje pitanja izgradnje novog KBC-a Osijek te povratak Hrvatske vojske u vojarnu u Belom Manastiru.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istakao je da je lijepo vidjeti niz projekata koji su realizirani u proteklom razdoblju diljem županije. Kazao je da Grad Osijek trenutno provodi investicije vrijedne više od 150 milijuna eura, koji su nastali u suradnji s Vladom RH i Osječko-baranjskom županijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1266#sigProIdbac2ceab9e
 

 

Prvim letom iz Londona stigli brojni turisti

U Zračnu luku Osijek u petak je sletio prvi avion na novouspostavljenoj liniji između Osijeka i Londona. Naime, europski zračni prijevoznik Ryanair vratio je Osijek na raspored prvi puta nakon sedam godina te će od danas na liniji Summer ’23 za London letjeti dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom.

Prvih 188 putnika iz Londona dočekali su gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, britanski veleposlanik u Hrvatskoj Nj.E. Simon Thomas, direktor Zračne luke Osijek Ivan Kos i Alicja Golebiowska iz Ryanaira.

– Prije dvije godine nismo imali niti jedan međunarodni let iz Osijeka ni prema Osijeku. Subvencijama Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka imamo letove i za München i za London, a odnedavno imamo i PSO letove za Zagreb, Split, Rijeku, Pulu, Zadar i Dubrovnik. Nastavit ćemo i dalje ulagati u našu zračnu luku. Drago mi je da je danas s nama i britanski veleposlanik, a s obzirom na to da je i proslava krunidbe kralja Charlesa III bila u Osijeku, očekujemo dolazak većeg broja britanskih turista u naš prekrasni grad i županiju koji bilježe rekordne turističke brojke – rekao je osječki gradonačelnik Radić.

– Grad Osijek i Osječko-baranjska županija zajedno s resornim ministarstvom odlučili su uvesti još jednu liniju, ovog puta između Osijeka i Londona. Linija Osijek-München funkcionira već određeno vrijeme, a od danas imamo izravnu liniju dva puta tjedno Osijek-London, London-Osijek koju Županija i Grad subvencioniraju kroz financiranje Zračne luke Osijek.  Nastavljamo sa sufinanciranjem Zračne luke Osijek s ciljem otvaranja novih linija koje doprinose razvoju gospodarstva i turizma istoka Hrvatske, a pri čemu će nam rekonstrukcija putničkog terminala koja uskoro slijedi biti dodatni benefit

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1266#sigProId46e6fefedc
– istaknuo je župan Anušić.

– Imamo odlične prijateljske odnose između Slavonije i Velike Britanije, a od danas i još jednu stvar koja nas povezuje. Nadam se da će ova linija ojačati turizam na obje strane, da će ovdašnji stanovnici odlaziti u London, a Britanci dolaziti ovdje i uživati u poznatom slavonskom gostoprimstvu, ali i promovirati gospodarske veze između naših dvaju zemalja – poručio je britanski veleposlanik Thomas.

– Jako nam je drago što smo se vratili u Osijek i nadamo da je ovaj inauguracijski let jedan od mnogih koji tek trebaju uslijediti te da ćemo njime omogućiti još bolju povezanost Osijeka i čitave regije – kazala je Alicja Golebiowska iz Ryanaira

– Sretni smo da nam je prvi zrakoplov iz Ryanaira sletio u Osijek. Nadamo se da će ova linija dugo funkcionirati i prevoziti naše sugrađane i ljude iz regije prema Londonu, ali i da će mnogi turisti dolaziti u našu lijepu Slavoniju. Nadamo se da i ćemo dogodine, uz potporu i resornog ministarstva te Županije i Grada, naše sugrađane obradovati s još pokojom destinacijom, te da će i ostale kompanije često letjeti s ovog i na ovaj aerodrom. Veseli nas da je danas 180 putnika došlo u Osijek iz Londona – zaključio je direktor ZL Osijek Ivan Kos.

Prvi let iz Londana dočekan je vodenim topovima.

Program za mlade na razini Osječko-baranjske županije

Upravni odjel za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije organizirao je 31. svibnja 2023. godine novi sastanak s udrugama mladih i za mlade koje djeluju na području županije, a na temu pokretanja postupka izrade programa za mlade.

Pročelnica Upravnog odjela Miranda Glavaš-Kul pozvala je nazočne predstavnike udruga da se uključe u postupak s obzirom da su upravo organizacije civilnog društva jedni od ključnih sudionika, kreatora ideja i projekata za mlade te mogu značajno doprinijeti kvaliteti programa. Pozvala ih je da iznosu ključnih problema s kojima se susreću u radu s mladima uz napomenu da je, između ostalog, u nadležnosti Odjela osnaživanje udruga mladih i za mlade.

Sastanku je nazočio i predsjednik Županijskog savjeta mladih OBŽ Domagoj Ćorić koji je ukratko predstavio planirane aktivnosti Savjeta te pozvao nazočne udruge na suradnju i zajedničko provođenje projekata za mlade.

Ivona Mendeš Levak, viša savjetnica za izradu županijskih razvojno-planskih dokumenata JU Županijske razvojne agencije OBŽ, predstavila je okvirni plan izrade Programa za mlade te je dogovoreno da će se zainteresirane udruge povratno javiti s imenima osoba koje će se aktivno uključiti u proces.

Pomoćnik pročelnice Upravnog odjela Bojan Tojagić zahvalio je udrugama na dosadašnjoj suradnji, a potom ih informirao o budućim aktivnostima među kojima je i zajednički projekt s udrugom PRONI Centar za socijalno podučavanje pod nazivom „Mladi, kako ste?“ koji će se provoditi na temu mentalnog zdravlja mladih od 1. lipnja 2023. godine. U ime PRONI Centra o detaljima projekta nazočne je izvijestila Maja Knežević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1266#sigProIde4ddc9b4cc

Josip Cvenić, Nada Arbanas i Antun Fijala laureati Osječko-baranjske županije

U povodu Dana Osječko-baranjske županije, koji se obilježava 2. lipnja, svake se godine zaslužnim pojedincima i institucijama dodjeljuju Nagrade Osječko-baranjske županije za životno djelo te godišnje nagrade u više kategorija. Tako je danas (31. svibnja 2023. godine) u sjedištu Županije u Osijeku održana prigodna svečanost na kojoj je župan Ivan Anušić uručio najviša županijska javna priznanja.

Dobitnici Nagrade Osječko-baranjske županije za životno djelo kao javnog priznanja za cjelokupnu djelatnost koja je od osobitog značenja za razvitak određenog područja djelovanja, odnosno za ostvarenje koje predstavlja značajan doprinos razvitku određene djelatnosti te trajno dobro od značaja za Županiju su:

  • Josip Cvenić - za životno djelo ostvareno u području kulture
  • Nada Arbanas - za životno djelo ostvareno u području socijalne skrbi
  • Antun Fijala - za životno djelo ostvareno u području tjelesne kulture i sporta

Dobitnici Godišnje nagrade Osječko-baranjske županije su:

  • u području gospodarstva - Nexe d.d. za proizvodnju građevinskih materijala Našice. Nagradu je primio član Uprave Nexe d.d. Josip Ergović.
  • u području znanosti - prof. dr. sc. Vlado Guberac.
  • u području prosvjete - Dječji kreativni centar Dokkica. Nagradu je primila predsjednica Dokkice Ines Novak.
  • u području zdravstva i socijalne skrbi - Centar za nestalu i zlostavljanu djecu. Nagradu je primio predsjednik Centra Tomislav Ramljak.
  • u području kulture - HRT Radio Osijek. Nagradu je primio glavni urednik Radio Osijeka Davor Lončarić.
  • u području tjelesne kulture i sporta - Nogometni klub „Olimpija“ Osijek. Nagradu je primio tajnik Kluba Ivan Šutalo.

U ime svih laureata zahvalila je dobitnica Nagrade OBŽ za životno djelo ostvareno u području socijalne skrbi Nada Arbanas.

- Kao i svake godine povodom proslave Dana Županije, Osječko-baranjska županija je dodijelila godišnje nagrade, kao i nagrade za životno djelo. Svi dobitnici su svojim radom, trudom, odricanjem i primjerom zaslužili biti predloženi i dobiti ove nagrade. Naime, uspjeli su u onome što bi i svatko od nas trebao pokušati napraviti u svom segmentu djelovanja, a to je učiniti našu zajednicu kvalitetnijim, boljim i prosperitetnijim mjestom za život, upravo ono što su oni učinili, a Osječko-baranjska županija im je dodijelila Nagrade. Nadamo se da će njihov primjer slijediti i drugi - rekao je župan Ivan Anušić.

Dobitnik Nagrade OBŽ za životno djelo ostvareno u području kulture Josip Cvenić smatra dobivanje ove Nagrade lijepim priznanjem nakon višegodišnjeg rada i stvaranja, no naglašava: - Iako je to nagrada za životno djelo, „posao“ ide dalje. Mi i dalje namjeravamo stvarati dok god imamo zdravlja, živosti i dok to ljudi prepoznaju kao nešto njima prihvatljivo - poručio je.

Dobitnik Nagrade OBŽ za životno djelo ostvareno u području tjelesne kulture i sporta Antun Fijala naglasio je kako mu Nagrada puno znači te podsjetio na neke od aktivnosti. - Vrijeme prolazi, a ostaju brojne uspomene. U šali kažem: „Poznajem pola Osijeka, a druga polovica poznaje mene“. Naime, tijekom godina aktivnog djelovanja obučio sam plivanju više od 30.000 osoba, od mladih do onih nešto starijih, a uvijek je s neplivačem bio i netko od rodbine, pa je to onda „cijeli grad“. Osim toga, tu su i brojni studenti jer smo od 1978. godine uveli tjelovježbu na sve fakultete osječkog Sveučilišta, pa su i sjećanja koja nosim brojna i dugotrajna - rekao je.

- Izuzetno sam sretna i ponosna jer kada se sjetim vremena svog djelovanja pomalo sam u nevjerici da smo sve to prošli, ali je tuga u mom srcu kada ponovno gledam kamo svijet ide danas. Zato me neizmjerno diraju sve scene rata u Ukrajini, ponovno vidim isti model i način koji smo proživljavali za vrijeme Domovinskog rata jer rat je toliko užasan da se njegove posljedice osjećaju u cijelom svijetu. Jedna njemačka poslovica kaže „Rat se lako započinje, ali teško završava“, a naši prognanici i izbjeglice su bili toliko hrabri da su izdržali sve izazove zajedno sa mnom. Ono što je mene nosilo cijelo to vrijeme je činjenica da su država i svi ljudi stajali iza nas i onoga što činimo, vjerujući u san o slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj. Upravo zbog toga, hvala svima onima koji su prepoznali to naše doba - zaključila je Nada Arbanas.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1266#sigProIdeb7f2d073e

Obilježen Dan državnosti RH

Povodom Dana državnosti Republike Hrvatske župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić i zamjenik župana Josip Miletić danas (29. svibnja 2023. godine) položili su vijenac i upalili svijeće pred Spomen obilježjem hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata na Trgu slobode u Osijeku. Vijence su položili te upalili svijeće i članovi izaslanstava Grada Osijeka na čelu s gradonačelnikom Ivanom Radićem, Policijske uprave osječko-baranjske, Hrvatske vojske, udruga hrvatskih branitelja i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

- Obilježavanje 33. godišnjice neovisnosti Republike Hrvatske je prigoda da se, kao i svake godine, prisjetimo svih događanja, a posebno 90-ih godina tijekom kojih smo stvarali Hrvatsku. Od prvih demokratskih izbora pa sve do Domovinskog rata koji je učinio Hrvatsku neovisnom, ali je uzeo i puno života hrvatskih branitelja i civila, stvoreni su preduvjeti zahvaljujući kojima danas imamo slobodnu zemlju koju trebamo graditi i činiti boljom za generacije koje dolaze poslije nas. Hvala svima koji su kroz stoljeće svoje živote ostavljali za ideju neovisne Republike Hrvatske, počevši od davnih vremena pa završivši s 1996. godinom te se nadam da više nijedan Hrvat neće morati oružjem braniti svoju domovinu. Preduvjete za to mora napraviti politika, osobito u budućnosti u kojoj nas očekuju brojni izazovi, mijenjaju se globalni odnosi snaga, a Hrvatska u tome mora biti gospodarski, vojno i politički snažna te zadržati svoju samostalnost, bez mogućnosti ugroze bilo koga - kazao je župan Ivan Anušić te svim građanima čestitao Dan državnosti Republike Hrvatske.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić je rekao kako se danas s pijetetom prisjećamo svih poginulih hrvatskih branitelja i civila koji su dali svoje živote u obrani domovine.  - Oni su dali nemjerljiv doprinos u stvaranju i oslobađanju Hrvatske, a njihova hrabrost i zajedništvo trebaju nam biti motivacija za daljnje vođenje jedinica lokalne samouprave, ali i cijele države. Hrvatska se 90-ih godina goloruka suprotstavila tada trećoj vojnoj sili Europe i od tada do danas prošla trnovit put. Sada smo dio euroatlantskih integracija, od ove godine dio smo i eurozone i Schengena, a svjedoci smo koliko je lakše prebroditi različite krize kada ste u društvu najjačih ekonomija - rekao je gradonačelnik Radić.

Članovi izaslanstava Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i Policijske uprave osječko-baranjske danas su položili su cvijeće i kod spomenika prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1266#sigProId785df64a68