Vijesti

Znanstveni skup „Matematika i dijete“: Znanje je najveća moć!

U organizaciji Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti i Odjela za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku danas (19. svibnja 2023. godine) počeo je 9. Međunarodni znanstveni skup „Matematika i dijete“. Na dvodnevnom skupu sudjeluju znanstvenici iz Hrvatske i inozemstva koji prezentiraju svoja znanstvena istraživanja iz područja matematičkog obrazovanja i primjene tehnologija.

Kako je rečeno, svrha kolokvija je znanstvena rasprava o položaju i ulozi poučavatelja matematike u skladu s većom dostupnošću i primjenom novih tehnologija u obrazovanju u granicama akademske zajednice, obrazovnog sustava i šireg društvenog okruženja, te s obzirom na učinkovitiju pripremu učenika za njihova buduća postignuća.

Sudionike 9. Međunarodnog znanstvenog skupa „Matematika i dijete“ na današnjem otvaranju skupa pozdravio je Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

- Tema ovog skupa, „Matematika i djeca“ je izuzetno aktivna i značajna, kao i ono što vi kao znanstvenici radite, a što će, uvjeren sam, biti implementirano u školama. Znanje je najveća moć koju imamo u budućnosti, a vidimo da je obrazovanje sve važnija tema našeg društva, čemu će doprinijeti o ovaj znanstveni kolegij - rekao je Josip Miletić te naglasio kako Osječko-baranjska županija kontinuiramo podržava ovakve skupove i aktivnosti.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1296#sigProId1ad642b16a

Na području Osječko-baranjske županije nema opasnosti od izlijevanja rijeka

Nakon nedavno održane sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, predstavnici Stožera danas su obišli teren. Na području Osječko-baranjske županije vodostaji rijeka su u blagom porastu no nema prijetnje od izlijevanja. Izvanredna obrana od poplava proglašena je na Vučici kod Marjančaca, a na drugim mjestima su na snazi ili redovite mjere ili pripremno stanje.

- Zajedno s timom Civilne zaštite Osječko-baranjske županije obišli smo teren kako bi vidjeli situaciju s vodama, postoji li negdje veća potencijalna opasnost. Za sada je situacija mirna. Operativne snage su spremne, imamo dovoljne količine vreća, pijeska, isušivača i pumpi. Na mjestima gdje je situacija nešto lošija povremeno se angažiraju lokalni stožeri - rekao je načelnik Stožera Civilne zaštite OBŽ i zamjenik župana Mato Lukić.

- U zadnjih tjedan dana bilo je 60-tak poziva prema županijskom centru 112 od osoba kojima je voda došla u dvorište. Uglavnom je riječ o pojedinačnim slučajevima s područja Našičkog Novog sela i Martina. Riječ je o mjestima  koja se nalaze u prirodnim depresijama, gdje jedinice lokalne samouprave rješavaju nastale probleme – izvijestio je Krešimir Erk, zamjenik voditelja područnog ureda Civilne zaštite Osijek.

O svakoj promjeni stanja i mogućih poplava obavještava se lokalni stožer, odnosno županijski stožer koji dalje postupa po propisanim planovima postupanja. Vatrogasna zajednica Osječko-baranjske županije je uslijed situacije s poplavama u dijelovima Hrvatske, izvršila smotru opreme.

- Možemo izraziti zadovoljstvo da smo na dispoziciji za sve što je potrebno. 50 vatrogasnih pumpi raznih kapaciteta je u vrlo kratkom roku spremno izaći na bilo koju lokaciju na području Osječko-baranjske županije. Što se tiče ljudstva, u prvih sat vremena 100 ljudi može izaći na intervenciju – poručio je Zvonko Pakšec, zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije.

Drava u Osijeku je pred proglašenjem redovitih mjera od poplava koje se očekuje tijekom idućih nekoliko dana. No bojazni za izlijevanjem Drave kao i njenih pritoka, u ovom trenutku nema.

- Posljednjih pet do šest godina smo sanirali sva mjesta gdje smo imali aktivnu obranu od poplave 2014. godine, na Svetom Đurađu smo napravili nasip od 700 metara, oko vikend naselja Karašica smo izradili nasip. U Donjem Gradu je dovršena 3 poddionica i puštena je u funkciju. To su sve neka kritična mjesta na kojima smo imali aktivne mjere, a koja su sada pod kontrolom – rekao je Željko Kovačević, direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i Dravu Hrvatskih voda.

Članovi Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije danas su obišli nasip na Karašici te nasip kod Marjančaca gdje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave. Na većini manjih vodotoka situacija je pod kontrolom jer ili stagniraju ili su vodotoci u opadanju. Na Dunavu i Dravi se ne očekuje ozbiljniji vodeni val. Poduzete su sve potrebne mjere, a Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije nastavi na trenu pratiti stanje vodostaja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1296#sigProId62c953a097

Dan Centra za odgoj i obrazovanje ''Ivan Štark'' Osijek

Centar za odgoj i obrazovanje ''Ivan Štark'' Osijek danas (19. svibnja 2023. godine) na prigodnoj svečanosti u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića obilježio je svoj Dan. Svečanost je bila središnji dio programa obilježavanja 60 godina postojanja i rada ove ustanove, jedine na području Osječko baranjske županije koja se bavi rehabilitacijom, odgojem i obrazovanjem djece i odraslih korisnika s višestrukim teškoćama u razvoju.

Na svečanosti je ravnateljica Maja Radoš-Bučma govorila o dosadašnjem radu i aktualnostima Centra, njegovih djelatnika, učenika i korisnika poludnevnog boravka, a nazočne su pozdravili župan Ivan Anušić i zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković.

- Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ je ustanova koja posljednjih 60 godina brine o najranjivijim skupina društva i čestitam im na upornom i kvalitetnom radu. Mi kao Županija nastojimo biti partner kroz rad škole i sufinanciranjem dnevnog boravka u Briješću za 60 odraslih osoba s intelektualnim teškoćama. Na raspolaganju smo i ubuduće za sve projekte kojima će se korisnicima Centra osigurati bolji uvjeti učenja i odrastanja - rekao je župan Ivan Anušić.

Zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković čestitala je obljetnicu svim djelatnicima Centra i zahvalila im na predanom i stručnom radu. - Važnost Centra je velika, osobito što postoji stalan trend povećanja broja djece s teškoćama u razvoju. Centar partnerski surađuje s Gradom kao i našim vrtićima i školama kako bi na vrijeme detektirali potrebe djece s teškoćama u razvoju, maksimalno ih educirali i olakšali im život - kazala je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1296#sigProId2ff876804d

Osnivač Centar za odgoj i obrazovanje ''Ivan Štark'' je Grad Osijek, a Osječko-baranjska županija sufinancira njegov rad. Centar djeluje na dvije lokacije; u zgradi u Drinskoj ulici u Osijeku u kojoj je 144 učenika s intelektualnim i drugim utjecajnim teškoćama u razvoju te na Briješću gdje se pruža socijalna usluga poludnevnog boravka za 60 odraslih korisnika s intelektualnim teškoćama.

Centar je uključen u različite projekte i ostvaruje partnersku suradnju s ustanovama (vrtići, osnovne i srednje škole te visokoškolske ustanove) u lokalnoj zajednici. Ima 100 zaposlenih djelatnika, od kojih je 30 edukacijskih rehabilitatora, a učenici imaju individualizirani pristup primjeren njihovim sposobnostima, ostvaruju zadane ciljeve i postižu maksimum svojih kapaciteta.

FERIT Osijek obilježio 45. godišnjicu djelovanja

Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća danas (19. svibnja 2023. godine) Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (FERIT) obilježio je 45. godišnjicu svog djelovanja. Naime, visokoškolska nastava elektrotehnike pokrenuta je 1978. godine na Studiju elektrostrojarstva Osijek kao trećem studiju elektrotehnike u Republici Hrvatskoj. Studij 1981. godine prerasta u samostalnu visokoškolsku ustanovu, akademske 1990./1991. godine u Elektrotehnički fakultet, a 2016. godine u Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija.

FERIT Osijek danas je suvremen i moderan fakultet koji se kontinuirano razvija u svim segmentima svoje djelatnosti. Obrazovni proces provodi se kroz tri razine visokoškolskog obrazovanja, pri čemu se studijski programi stalno unaprjeđuju s najnovijim znanstvenim spoznajama, ali i usklađuju s potrebama gospodarstva i tržišta rada.

- Kako se transformirala industrija u Osijeku tako se i naša institucija prilagođavala potrebama te smo se razvijali i u znanstvenoj djelatnosti i ponudi studijskih programa, pa danas studenti imaju vrlo širok izbor studijskih programa i smjerova u području elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija - kazao je prof. dr. sc. Tomislav Matić, dekan FERIT-a.

Na svečanosti je bio i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić koji je svim studentima i djelatnicima FERIT-a čestitao obljetnicu te poželio nastavak uspješnog rada.

- Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku kao cjelina te sve njene sastavnice su izuzetno bitni za našu županiju, a s obzirom na kretanja u gospodarstvu i nove tehnologije FERIT je u ovom trenutku jedna od najbitnijih sastavnica Sveučilišta, možda i najbitniji. U prilog tomu govori i primjer da je tvrtka koja je odlučila investirati u Osijek, Jabil, prvo morala dogovoriti usku suradnju s FERIT-om, Sveučilištem i srednjim školama na području Osječko-baranjske županije jer njihovi zaposlenici moraju imati određene vještine koje trebaju naučiti u školama i na fakultetima. Zato su bitne škole i fakulteti i na njima moramo graditi budućnost Županije. Uostalom, obrazovanje i znanost su budućnost, na njima sve velike zemlje svijeta baziraju svoju strategiju i razvoj, a to mora biti i smjer naše Županije i Hrvatske u cjelini - rekao je župan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1296#sigProIdd2919eaa9a

Rekordna zaposlenost, smanjenje nezaposlenosti i broj aktivnih obrta u Osječko-baranjskoj županiji

Gospodarska kretanja na području Osječko-baranjske županije zadnjih godina imaju pozitivan trend, a prema službenim statističkim podacima trenutno dostižu rekordne vrijednosti koje unose dodatni optimizam i za buduća kretanja. Tako je prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, krajem travnja ove godine na području Osječko-baranjske županije bilo zaposleno 92.238 osoba, što je 1.787 osoba više nego u travnju 2022. godine, a to je rekordno visoka zaposlenost na području Županije.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područne službe Osijek krajem travnja 2023. godine bilo je evidentirano 13.408 nezaposlenih osoba, odnosno 443 osobe (3,2 %) manje nego prethodni mjesec i 1.421 osoba (9,6 %) manje nego u travnju 2022. godine, što je rekordno niska nezaposlenost.

Na dan 15. svibnja 2023. godine na području Osječko-baranjske županije bila su aktivna 5.762 obrta, što je 451 obrt više u odnosu na isti dan prošle godine. I to je rekordno velik broj aktivnih obrta na području Županije.

O aktualnom stanju gospodarstva i aktivnostima Osječko-baranjske županije na tom planu danas (18. svibnja 2023. godine) na konferenciji za medije govorili su župan Ivan Anušić i pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović. Ujedno su predstavili mjere, projekte i potpore koje gospodarstvenicima osigurava Županija te tako daje svoj doprinos pozitivnim gospodarskim kretanjima.

- Podaci o zaposlenosti najvažniji su pokazatelji o kretanju gospodarstva, a zaposlenost u Osječko-baranjskoj županiji već nekoliko godina napreduje i sada je na rekordnoj razini. U isto vrijeme nezaposlenost bilježi rekordno niske brojke. Usporedimo li ta dva pokazatelja vidimo da se dijelom podudaraju brojke o smanjenju nezaposlenih i povećanju zaposlenih, što je dijelom rezultat prekvalifikacija i drugih naših projekata kojima ljudi nalaze posao. Treći rekordni podatak odnosi se na broj obrta. Kontinuirano investiranje, educiranje, prekvalifikacije, poticaji te početkom ove godine završena izgradnja projekata Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće i Gospodarskog centra OBŽ, čija je vrijednost više od 180 milijuna kuna, još će ojačati pozitivna kretanja u gospodarstvu - rekao je župan Ivan Anušić.

Pročelnica UO za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović naglasila je kako Županija daje svoj doprinos razvoju gospodarstva kroz potpore, kapitalne projekte, kao i niz drugih projekata namijenjenih poduzetnicima, poljoprivrednicima i razvoju turizma.

- Početkom svibnja Županija je objavila četiri javna poziva za poduzetnike i institucije poduzetničke podrške ukupne vrijednosti 325.000,00 eura. To su javni pozivi za dodjelu potpora za pokretanje, razvoj i unaprjeđenje poslovanja za koji je osigurano 260.000,00 eura, zatim za promotivne aktivnosti 27.000,00 eura, za informiranje i obrazovne aktivnosti 14.000,00 eura te za savjetovanje i mentoriranje poduzetnika 24.000,00 eura. Javni pozivi su otvoreni su do utroška sredstava, najkasnije do 29. rujna 2023. godine. Županija provodi i niz drugih projekata namijenjenih poduzetnicima. To su recimo projekti koje provodimo u suradnji s HBOR-om, a to je i sufinanciranje kamate na poduzetničke kredite, pa imamo vrlo povoljne kamate, za određene kategorije korisnika 0 %. Tu su i stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva, gdje trenutno nudimo najpovoljnije kamate koje uopće postoje u RH, a za krajnjeg korisnika kreću se već od 0,78 %. Imamo i projekt Poduzetnički obzor i besplatne edukacije za poduzetnike, projekt učeničkog poduzetništva i druge kojima razvijamo poduzetničku klimu i stvaramo dodatne pretpostavke u kadrovima i infrastrukturi za daljnji razvoj poduzetništva, kazala je.

- Osječko-baranjska županija je aktivno uključena i u projekte osposobljavanja i prekvalifikacije za dugotrajno nezaposlene osobe, po čemu je jedina u RH koja zajedno s HZZ-om provodi svoje projekte poticanja zapošljavanja. Do sada je u različite projekte osposobljavanja bilo uključeno više od 1.100 nezaposlenih osoba, a za ove projekte Županija je osigurala više od 550.000,00 eura. Trenutno su aktivni i Program obrazovanja za stjecanje mikrokvalifikacije klasične i korektivne tehnike šminkanja za 27 dugotrajno nezaposlenih žena, te novi blok radionica pod nazivom „MATHOS Web Development Bootcamp“ za 20 nezaposlenih osoba. Kroz te projekte Županija nastoji biti kvalitetan partner svakom poduzetniku - poručila je pročelnica Ivana Katavić Milardović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1296#sigProIdf47c6caa91

„Čitaj, lega, čitaj“ na Panonskom festivalu knjige u Osijeku

Uz slogan „Čitaj, lega, čitaj“ u Dvorani Gradski vrt u Osijeku od 24. do 28. svibnja 2023. godine održat će se prvi Panonski festival knjige. Glavni organizator manifestacije je Zajednica nakladnika i knjižara koja djeluje pri HGK-a, pokrovitelji su Ministarstvo kulture i medija, Osječko-baranjska županija i Grad Osijek, a partneri su Kulturni centar Osijek, Športski objekti, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Turistička zajednica Grada Osijeka. Posjetitelje očekuje bogat i raznolik program, velika ponuda knjiga (i) po povoljnim cijenama, a ulaz će biti slobodan.

Održavanje i program Panonskog festivala knjige danas (18. svibnja 2023. godine) na konferenciji za medije najavili su zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara pri HGK-a Slavko Kozina i glavna urednica programa Festivala Ivana Šojat.

Zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković izrazila je zadovoljstvo što može najaviti „pravu kulturnu i književnu poslasticu“. - Vjerujem da su mnogi ljubitelji knjiga isčekivali upravo ovakav događaj u Osijeku. Poseban naglasak bit će na poticanju čitanja i njegovanja kulture čitanja, osobito kod djece i mladih. Za Grad Osijek to predstavlja presudnu i važnu kulturnu manifestaciju na koju pozivamo ne samo sve građane Osijeka nego i Osječko-baranjske i susjednih županija - kazala je Jasenka Crnković.

- Svaki put kreće s prvim korakom, pa tako i Panonski festival knjige može i treba puno napraviti. Uvjeren sam da će manifestaciju posjetiti veliki broj građana, no najznačajnije je da se u projekt uključe odgojno-obrazovne ustanove, škole, djeca i profesori te potakne čitanje od najmlađih generacija. Osječko-baranjska županija i župan Ivan Anušić daju punu podršku ovom festivalu, koji će u narednom razdoblju imati regionalni karakter. U suradnji s brojnim nakladnicima, kroz prezentacije i promocije i novih knjiga bit će pregršt sadržaja te pozivam sve da se aktivno uključe, posjete i sudjeluju na Panonskom festivalu knjige - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Slavko Kozina, predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara HGK-a, kazao je kako smatra da ne može samo Zagreb biti centar kulture jer postoje i regije koje imaju svoj identitet. Tako je prije pet godina nastao Mediteranski festival knjige u Splitu, koji je od nula došao do 15.000 posjetitelja. Na Panonski festival knjige dolaze mnogi pisci, bit će niz promocija, a više od 40 nakladnika ponudit će knjige s popustima i do 70 posto. - Treći segment Festivala je obrazovni, a obuhvaća radionice i edukacije za djecu kao dio strategije poticanja čitanja koje zagovara Ministarstvo kulture i medija. Djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle - poručio je Kozina.

Glavna urednica programa Festivala Ivana Šojat kazala je da Osijek konačno dobiva ulogu koju je davno zaslužio, važan festival na komu će se promovirati ono čega mnogi nisu svjesni, a to je pisana riječ. - Što god se dogodilo, ako nije zapisano, umire s akterom ako to netko nije popratio. Književnost je temelj svake kulture i civilizacije, a književnost smo vrlo ružno i podcjenjivački odgurnuli u stranu i stavili sve druge oblike umjetnosti na prvo mjesto. Zato je važno što su Grad Osijek i Osječko-baranjska županija shvatili da nam je za naš identitet izuzetno važna knjiga i književnost - rekla je Ivana Šojat te dodala da Festival sadrži 55 programa; radionice s djecom, programe za odrasle, prvi u RH panel o Zakonu o hrvatskom jeziku, niz promocija i panela.

Program: https://pfk.hr/programi/

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1296#sigProId8fd4c721d0