Vijesti

Identifikacija učenika na darovitost: Provedeno testiranje 2.162 učenika četvrtih razreda osnovnih škola!

Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske provodi aktivnost identifikacije učenika četvrtog razreda na darovitost u području prirodoslovlja, a u tomu sudjeluje ukupno 2.162 učenika iz Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije. Naime, uz pomoć školskih koordinatora iz ukupno 79 osnovnoškolskih ustanova u ove dvije županije proveden je cjelokupni postupak testiranja, koji obuhvaća prikupljanje podataka i dokumentacije, pripremu učitelja, roditelja i učenika za postupak identifikacije te sam postupak testiranja učenika.

U testiranju se ne koriste klasični zadaci iz matematike, već zadaci koji omogućuju uočavanje potencijala učenika, njihove matematičke kreativnosti i načina rješavanja problema, pri čemu ponekad zaključak o potencijalnoj darovitosti iznenadi i samog učenika i njegovog nastavnika, jer učenik inače nije zainteresiran, motiviran ili aktivan na nastavi matematike (a ima potencijala koji ostaju neuočeni zbog osobina ličnosti ili nekih drugih razloga).

Rano uočavanje potencijalne darovitosti omogućuje i pravovremeno pružanje podrške cjelokupnom razvoju darovitog djeteta, zbog čega su prednosti ovog testiranja za svakog učenika nemjerljive. Identifikacijom potencijalno darovite djece obuhvaćaju se i oni učenici koji nisu iznimno daroviti u području, već imaju POTENCIJALA za razvoj i rast, što smatramo jako važnim. Testiranjem u ovoj dobi skreće se pozornost na identificirane učenike i potiče se njihova okolina na djelovanje koje će omogućiti rast potencijala.

Rezultati testiranja će omogućiti uočavanje potencijalne darovitosti učenika. Prednosti ovog testiranja za darovite učenike su nemjerljive, jer omogućuju da se na vrijeme pruži podrška u razvoju učeničkih sposobnosti kroz sustavno praćenje, obogaćivanje programa i pružanja podrške darovitim učenicima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1308#sigProId0bbede5755

Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske priprema aktivnosti podrške učiteljima i roditeljima darovite djece te raznolike edukacije i programe za visoko motivirane, potencijalno darovite i darovite učenike.

Projekt Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske se financira iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.-2021. godina i sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske, iz Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području“, a vrijeme provedbe je od srpnja 2022. godine do travnja 2024. godine.

Nositelj projekta je Osječko-baranjska županija a partneri su: Virovitičko-podravska županija, Osnovna škola Josip Kozarac, Josipovac Punitovački, Osnovna škola Josip Kozarac, Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteset Innlandet Giovik i Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split.

Pilot projekt „Preventivni zdravstveni pregledi“ počeo u Osječko-baranjskoj županiji

Pregledom prvog pacijenta u Domu zdravlja Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (16. svibnja 2023. godine) počeo je nacionalni pilot projekt „Preventivni zdravstveni pregledi“. Naime, pilot projektom je obuhvaćeno pet hrvatskih županija, među kojima je i Osječko-baranjska županija, a preventivni pregledi obuhvaćaju pacijente starije od 40 godina koji u prethodne dvije godine nisu bili kod svog izabranog liječnika obiteljske medicine. Na pregled će ih pozivati Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a procjenjuje se da će do kraja rujna 2023. godine, do kada traje pilot projekt, na razini države biti pregledano oko 1.000 osoba, od kojih je oko 200 iz naše županije.

Početku Pilot projekta preventivnih zdravstvenih pregleda u Dom zdravlja OBŽ u Osijeku nazočili su ministar zdravstva Vili Beroš i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić sa suradnicima.

- Tu smo zbog naših građana te želimo zdravstveni sustav učiniti učinkovitijim i dostupnijim za građane, a preventiva je najbolji način suočavanja sa zdravstvenim problemima. Naravno da to nešto košta, no u konačnici ulaganje u preventivu se višestruko vraća. Procjenjuje se da bi rezultat ovih pregleda nakon nekoliko godina mogao biti ušteda oko 18 milijuna eura godišnje, što se može preusmjeriti za druge potrebe zdravstva - rekao je ministar zdravstva Vili Beroš. Dodao je da je sudjelovanje u pilot projektu dobrovoljno za medicinske sestre i liječnike, kao i građane koje je pozvao da se odazovu na preglede. Pohvalio je što se u OBŽ prijavilo 22 tima za sudjelovanje u projektu, od kojih je osam iz Osijeka.

Župan Ivan Anušić naglasio je da je prevencija ključni alat ne samo u zdravstvu, u spašavanju života i zdravlja, nego u svim segmentima društva.

- Prevencija uvijek daje najbolje rezultate i stoga dobiva sve više na važnosti. Naravno, ona ne može donijeti pozitivne pomake i rezultate „već sutra“ nego nakon određenog vremena, a tada će se vidjeti da će se postotak oboljelih i troškovi početi smanjivati jer će prevencija učiniti svoje - rekao je župan.

Naglasio je kako je pravovremeno detektiranje bolesti i rizika jedan od zadataka sustava zdravstva i Ministarstva te zahvalio što se uvodi takav projekt. Podsjetio je da se model preventivnih zdravstvenih pregleda hrvatskih branitelja već primjenjuje i daje određene rezultate. Osječko-baranjska županija će dakako biti kvalitetan partner u projektu, za što ima preduvjete, a jedan od njih je spajanje domova zdravlja u jedinstveni na razini županije, što je među prvima u Hrvatskoj provedeno prije četiri godine.

Prvi pacijent na preventivnom zdravstvenom pregledu je bio Osječanin Ivica Čolić, a pregled je obavio liječnik obiteljske medicine iz Doma zdravlja OBŽ Mario Ćurković. Zahvalio je svom pacijentu što je prihvatio poziv i shvatio važnost preventivnog pregleda za njegovo zdravlje. Potom je pojasnio detalje zaista sustavnog i sveobuhvatnog pregleda, nakon kojeg liječnik daje svoj zaključak o zdravstvenom stanju pacijenta, savjete i ovisno o potrebi upućuje na dodatne dijagnostičke pretrage i obradu.

Prvi pacijent nacionalnog projekta Ivica Čolić, koji devet godina nije posjetio svog liječnika, sada je poručio: U Americi čim pokucate na vrata liječnika platite 100 dolara, a mi imamo sve besplatno organizirano i još se bojimo da li ćemo doći!

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1308#sigProId01feb0655f

Na istoku Hrvatske će se održati Međunarodna manifestacija o graševini GO GROW

Graševina - vrhunska vinska sorta Slavonije, Baranje i Srijema

Svega nas nekoliko tjedana dijeli od međunarodne manifestacije GO GROW koja će se održati na istoku Hrvatske s centralnim događajem u Osijeku. Od 14. do 17. lipnja 2023. godine Slavonija, Baranja i Srijem domaćini su svjetskim vinskim znalcima, ocjenjivačima, novinarima, sommelierima i proizvođačima graševine.

GROW du Monde i GO – Graševina Osijek

GROW du Monde je projekt afirmacije graševine na međunarodnoj vinskoj sceni i u specijaliziranim medijima širom svijeta, koji iz godine u godinu „putuje“ po ključnim zemljama proizvođačima graševine.

Čast da organizira ovogodišnju manifestaciju pripala je Hrvatskoj, a upravo je istok Hrvatske, odnosno prostor pet slavonskih županija idealno mjesto za promociju graševine kao i vinarstva i vinogradarstva Hrvatske. Vinske regije Slavonija i Hrvatsko Podunavlje, najveći su proizvođači vina u Hrvatskoj. Stoga se Konferencija GO Graševina Osijek koju su i prošle godine HAPIH i TZ OBŽ organizirali u Osijeku, izvrsno uklopila u međunarodni projekt GROW du Monde, čineći jednu vinsku cjelinu koja ima za cilj promociju graševine pod zajedničkim nazivom GO GROW.

Potencijal graševine prepoznaje šira regija

Hrvatska ima dugu tradiciju vinogradarstva, a danas je svaki četvrti trs upravo graševina. Ova sorta čini čak 43% vina koje se stavlja na hrvatsko tržište i ima ozbiljan izvozni potencijal. Potencijale graševine prepoznaje i šira regija, posebno srednja i istočna Europa gdje zbog klimatskih uvjeta ova sorta daje vrhunska vina. Prema podacima EUROSTAT-a na području Europske unije površine pod graševinom čine gotovo 20 tisuća hektara. Da kvalitetu graševine sve više prepoznaju na inozemnim tržištima govori i veliki odaziv svjetski priznatih stručnjaka iz područja vinarstva i vinogradarstva koji će tijekom GO GROW manifestacije boraviti na istoku Hrvatske.

 

 

Graševina spaja županije i gradove na istoku Hrvatske

U partnerstvu Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Vukovarsko srijemske županije i njihovih turističkih zajednica, Gradova Kutjeva, Orahovice, Osijeka i Iloka s Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu, Graševinom Croaticom, Udrugom vinogradara Baranje Zmajevac,

Udrugom Kutjevački vinari i Vinartom u pripremi je bogat program predstavljanja vinske ponude istoka Hrvatske tijekom svih dana trajanja manifestacije.

Uz ocjenjivanje u Kutjevu 14. lipnja i obilazak naših najvažnijih vinogorja, međunarodni i hrvatski stručnjaci sudjelovat će na GO GROW radionicama 16. lipnja u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije gdje će biti upriličeno i svečano proglašenje pobjednika natjecanja GROW du Monde uz dodjelu nagrada i diploma te promenadno kušanje najbolje ocijenjenih vina otvoreno za posjetitelje.

GO GROW će time zasigurno dati dodatni impuls u brandiranju vinskog turizma istoka Hrvatske na svjetskoj razini, što graševina kao sorta svakako i zaslužuje.

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan Općine Šodolovci

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća, danas (12. svibnja 2023. godine) je proslavljen Dan Općine Šodolovci kojem su uz općinskog načelnika Dragana Zorića, predsjednika Općinskog vijeća Lazara Telentu, saborsku zastupnicu Draganu Jeckov te ostale goste, nazočili zamjenici župana Mato Lukić i Radomir Čvarković.

Načelnik Zorić istaknuo je kako će u budućem razdoblju posebnu pozornost posvetiti infrastrukturnim projektima, socijalnim potporama, zaštiti okoliša te jačanju kapaciteta komunalne djelatnosti.

- Želja nam je urediti društvene domove u Petrovoj Slatini i Paulin Dvoru te prenamijeniti prostor Općine u Šodolovcima u društveni dom za mještane. Također, u svih sedam naselja općine prijeći ćemo na LED rasvjetu čime ćemo značajno uštediti energiju i na taj način dodatno rasteretiti proračun, dok ćemo u Palači, Šodolovcima i Koprivni izgraditi pješačke staze. Uz to, izdvojit ćemo sredstva za jednokratne naknade redovnim studentima, kao i 1.300 eura za svako novorođeno dijete. Izuzetno nam je drago da smo u području zaštite okoliša uspjeli smanjiti broj nelegalnih odlagališta sa sedam na samo dva – kazao je u svom obraćanju načelnik Zorić.

Zamjenik župana Mato Lukić čestitao je svim mještanima Općine njihov Dan naglasivši kako Osječko-baranjska županija daje snažnu podršku investicijama i projektima kojima se postiže ravnomjeran razvoj cijele županije.

- Želja nam je da se Općina Šodolovci razvija jednakim intenzitetom kao i druge jedinice lokalne samouprave na našem području pri čemu će sve tvrtke i institucije Osječko-baranjske županije biti podrška i partner u tim nastojanjima. U posljednjih pet godina na područje Općine Šodolovci, Županija je investirala oko 6,3 milijuna kuna, najvećim dijelom za razminiranje koje je bilo prijeko potrebno, a i u budućnosti ćemo činiti sve što možemo na dobrobit svih mještana općine – zaključio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1308#sigProIdb8b0774aba

Dodijeljene nagrade „Najljepši školski vrtovi“

U HRT-ovu studiju Zvonimir Bajsić održana je svečana dodjela nagrada i priznanja najljepšim školskim  vrtovima u Republici Hrvatskoj u 2022. godini. Bila je to završna manifestacija ekološko-obrazovnog projekta „Najljepši školski vrtovi“ kojeg provodi Hrvatska radiotelevizija u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i uz potporu Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te drugih donatora. Na svečanosti su sudjelovali i predstavnici Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač, Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo i Osnovne škole „Matija Gubec“ Čeminac, kojima je osnivač Osječko-baranjska županija, kao i predstavnici Osječko-baranjske županije.

I ove godine naše su škole ostvarile zapažene rezultate. Tako je priznanje za najboljeg početnika u sezoni 2022. godine dobila je Osnovna škola Hinka Juhna Podgorač, a nagradu su primili predstavnici škole, ravnateljica Zdenka Vukomanović i domar Dejan Kučić. Dvorište ove škole bogato je mnogim autohtonim vrstama biljaka, a najzapaženija su stabla borova ispred škole te lipe, trešnja, bazga i orah iza škole. Veliki kamenjar krasi školski vrti ispred škole, a sjenica-učionica na otvorenom, upotpunjuje prostor iza škole. Kako bi školski vrt bio još bolji i rastao svake godine, ideja je stvoriti aleju jorgovana, pa je jesenas posađeno 15 novih sadnica jorgovana uz dvije postojeće. U planu je sadnja voćaka poznatih za podgorački kraj, dunje i mušmule, a od manjih biljaka asparagus i muškatli. Uz biljke, u planu je izrada poligona za učenike po stazi oko škole.

Područna škola Kapelna, Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo, osvojila je drugo mjesto u kategoriji tradicijski uzgoj. Nagradu je preuzela učiteljica Darija Perić i tri učenika, a u pratnji su bili domar Zdenko Šumanovac i ravnateljica Blaženka Škrlec. Ovu školu pohađa devet učenika u četverorazrednoj kombinaciji koju vodi učiteljica Darija Perić koja svakoj generaciji usađuje ljubav prema prirodi i uređenju okoliša. Svi učenici su članovi ekološke sekcije u kojoj vrijedno rade, posebno na uređenju začinskog vrta ispred školske zgrade. U vrtu koji su oblikovali i uredili uče voljeti prirodu, prepoznavati vrijednost i ljepotu podneblja u kojemu žive. Kroz igru uče kako posijati sjeme, njegovati mladu biljku, ubrati njezin plod i kako sačuvati zdravo tlo. Njeguju tradicijski uzgoj biljaka, a kroz školsku učeničku zadrugu Čuvarkuća surađuju s ekološkom sekcijom predmetne nastave koja izrađuje sapune, eterična ulja i macerate. U rad je uključena i spremačica te školski domari. Ova nagrada dodatni je poticaj da škola nastavi živjeti i raditi u suglasju s prirodom, čuvati tradiciju i brinuti o okolišu.

Priznanje za originalnu ideju u vrtu dodijeljeno je Učeničkom domu Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, a Osnovna škola „Matija Gubec“ Čeminac snimila je kratki film o svom školskom parku koji je prikazan svim sudionicima. Školski park ove škole obiluje drvećem od kojih su najstarija stabla stara više od 50 godina.

Osječko-baranjska županija iznimno je ponosna na svoje predstavnike i ostvarene rezultate. Vjerujemo da će zaposlenici naših škola nastaviti njegovati svoje vrtove u kojima će najmlađi učiti u prirodi, s prirodom i od prirode te će vlastitim radom doprinijeti razvoju svijesti kod učenika i roditelja o potrebi suživota između prirode i čovjeka i njihovoj međusobnoj ovisnosti.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1308#sigProId9de7f69651

U Osijeku održan 1. simpozij hitne medicine

Prvi simpozij hitne medicine u Osijeku svečano je otvoren danas (12. svibnja 2023. godine) u povodu 10. rođendana Objedinjenog hitnog bolničkog prijema u Osijeku. Cilj simpozija koji se održava od 12. do 14. svibnja je osnažiti i obogatiti liječničke spoznaje i omogućiti najadekvatniju izmjenu stručnih informacija kako bi se u svakom pogledu unaprijedila kvaliteta pružanja hitne medicinske pomoći i skrbi svim pacijentima. Otvorenju je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- Mi smo i kao građani i kao pacijenti svjesni obima posla kojeg imaju liječnici hitne medicine i na tome smo im zaista zahvalni. Osječko-baranjska županija pruža punu podršku organizaciji ovakvog skupa, ali i radu Kliničkog bolničkog centra u Osijeku, što ćemo činiti i dalje. Kao što je već poznato, zajedno s Vladom RH, Gradom Osijekom i KBC-om Osijek, sudjelujemo u izgradnji nove zgrade Objedinjenog hitnog bolničkog prijema koja će našim pacijentima pružiti najbolju moguću skrb – kazao je zamjenik župana.

Organizatorica Simpozija, dr. Vedrana Makarović naglasila je kako su u Osijek pristigli najbolji stručnjaci hitne medicine iz Hrvatske, ali i cijele regije.

- Ove godine organizirali smo 1. simpozij hitne medicine u Osijeku jer slavimo 10. obljetnicu djelovanja OHBP-a, ali i očekujemo skoro useljenje u novu zgradu. Želja nam je da liječnici iz cijele Hrvatske i inozemstva međusobno razmijene svoja iskustva i vještine, ali i da privučemo nove mlade stručnjake u odabiru ove grane medicine. Oni koji se za to odluče moraju biti prije svega humani i hrabri, spremni na odricanja, ali svaki spašeni život toga je itekako vrijedan – naglasila je dr. Makarović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1308#sigProId65de1503e5