Vijesti

Obilježen Dan Općine Podgorač

Povodom Dana Općine Podgorač danas (13. veljače 2023. godine) održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Podgorač kojoj su uz načelnika Općine Gorana Đanića i članove Općinskog vijeća nazočili zamjenik župana Josip Miletić, saborski zastupnici Goran Ivanović, Vesna Vučemilović i Hrvoje Šimić te drugi gosti.

- U proteklih godinu dana radili smo na brojnim projektima sa željom da dodatno poboljšamo uvjete života u našoj općini. Tu je prije svega riječ o ulaganjima u infrastrukturu, poput izgradnje ceste u Bijeloj Lozi i Budimcima te pripreme projektne dokumentacije za kanalizaciju i odvodnju u naseljima Budimci, Bijela Loza i Poganovci, a dosad smo izgradili više od 80 kilometara cjevovoda čime smo riješili pitanje vodoopskrbe. Uz sve, izdvajali smo sredstva za djecu i mlade te umirovljenike – kazao je načelnik Đanić.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je Dan Općine svim mještanima istaknuvši kako im Osječko-baranjska županija pruža potporu u planiranju i provedbi svih važnih projekata.

- Izuzetno nam je važno da se sva naša naselja razvijaju ravnomjerno kako bi sugrađani imali najbolje uvjete za kvalitetan život. Općina Podgorač jedna je od onih koja pomno planira i provodi važne projekte na korist svih mještana i boljitak cijele zajednice – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1398#sigProId0cf5879665

Centar i broj 112 - uvijek dostupni i spremni pomoći

Jedinstveni europski broj za hitne službe 112 u Republici Hrvatskoj uveden je 11. veljače 2005. godine. Tako se ove godine Dan europskog broja 112 obilježava i kao 18. obljetnica djelovanja Centara 112. U organizaciji Ravnateljstva civilne zaštite - Područnih ureda civilne zaštite Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin te u suradnji s lokalnom zajednicom i žurnim službama održavaju se različita prigodna događanja. Između ostalih, danas (10. veljače 2023. godine) u Područnom uredu civilne zaštite Osijek održan je sastanak predstavnika Ureda i žurnih službi Osječko-baranjske županije, kojemu je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić, koji je ujedno načelnik Županijskog stožera civilne zaštite. Ispred zgrade Područnog ureda pripremljena je izložba i prezentacija dijela opreme koje koriste žurne službe.

- Sustav 112 uspostavljen je u Hrvatskoj prije 18 godina i od tada se bitno unaprijedio. Osim redovnih zadaća, obavljamo i zadaće potpore operativnim snagama u akcijama traganja, spašavanja i zaštite pučanstva. Broj 112 naziva se u svim kriznim situacijama, a npr. prošlog vikenda je bila pojačana potreba kada je bilo olujno nevrijeme - kazao je Zvonko Grgec, pročelnik Područnog ured CZ Osijek te pojasnio dio i obim poslova kojima se bavi ovaj Centar.

- Prošle godine Centar 112 u Osijeku zaprimio je 62.625 poziva osoba koje su trebale određenu pomoć. Od toga je 51.273 stigao s mobilnih mreža, 11.352 s fiksnih, a 919 od korisnika stranih mreža. Naime, gotovo 1.000 poziva uputili su strani državljani koji su boravili na našem području, što potvrđuje da se razvijamo i kao turistička regija, a osobito koliko je ta komunikacija važna za sigurnost turista, kao i za poslovne dolaske u Hrvatsku. Od ukupnog broja, oko 32.000 poziva su bili namjenski pozivi iz određenih događaja koji su se morali sanirati. Imali smo oko 5.000 složenih poziva u kojima sudjeluje dvije ili više žurnih službi (policija, vatrogasci, hitna medicinska pomoć, HGSS, Crveni križ). Oko 1.800 je bilo poziva gdje su djelovale vatrogasne postrojbe, oko 15.000 poziva za hitnu medicinsku pomoć i oko 10.000 poziva vezano uz sigurnosne događaje u kojima su građani tražili pomoć ili intervenciju policije - istakao je Zvonko Grgec.

Naglasio je kako je u tijeku priprema projekta unaprjeđenja i daljnjeg razvoja sustava javnog uzbunjivanja na području Osječko-baranjske županije, odnosno modernizacija sustava uz potporu sredstava iz fondova EU. Na području grada Osijeka ove će godine biti uvedene tri nove sirene koje će biti umrežene novim sustavom. Tako će se s analognog prijeći na sigurniji sustav javnog uzbunjivanja u komu će se - osim općepoznatih znakova za uzbunu - moći davati i određene govorne informacije.

            Zamjenik župana Mato Lukić  naglasio je veliku važnost sustava i broja 112 za građane, kao i sve žurne službe. - Teško je uopće zamisliti kako bi funkcionirali bez ovog sustava. Njegova uloga potvrđuje se osobito zadnjih godina kada su učestalije razne krize, od zdravstvenih, migracijskih do elementarnih nepogoda i drugih kriznih situacija kada osoba, možda i u panici, ne treba razmišljati o brojevima poziva prema zdravstvenim službama, policiji, vatrogascima nego jednostavno nazove 112 i pruži mu se sva usluga koju tada treba, kazao je zamjenik župana.

Kao načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ Mato Lukić je posebno naglasio izvrsnu suradnju s Ravnateljstvom CZ i Centrom 112 u Osijeku te im na tomu zahvalio, kao i na tomu što su uvijek na raspolaganju svim službama i građanima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1398#sigProId38575259b3

Obilježena 12. obljetnica proglašenja Regionalnog parka Mura-Drava zaštićenim područjem

Povodom obilježavanja 12. obljetnice proglašenja Regionalnog parka Mura – Drava zaštićenim područjem, danas (10. veljače 2023. godine) održan je prigodan program tijekom kojeg su prezentirane brojne aktivnosti javnih ustanova zaduženih za njihovo upravljanje. Naime, zaštićenim područjem upravlja 5 županijskih javnih ustanova na području pet županija od Čakovca, preko Varaždina i Koprivnice do Virovitice i Osijeka. Obilježavanju obljetnice nazočio je i zamjenik župana Josip Miletić.

Ravnatelj JU Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije Igor Ružička naglasio je kako je Regionalni park Mura-Drava zaštićeno prirodno područje proglašeno 10. veljače 2011. godine Uredbom Vlade Republike Hrvatske.

- Tom Uredbom se cijeli tok rijeke Mure i Drave, sukladno Zakonom o zaštiti prirode zaštitio u kategoriji regionalnog parka. To je ujedno i prvi proglašeni Regionalni park u Hrvatskoj. On obuhvaća 87.680 hektara, a 30% teritorija nalazi se na području Osječko-baranjske županije, pri čemu se proteže na ukupno pet hrvatskih županija. Ovaj park ima visoku bioraznolikost i krajobraznu raznolikost zbog čega radimo na projektima zaštite ovog područja. Inače, ovdje je dopuštena i gospodarska aktivnost kojom se prije svega potiče eko turizam i ekološka poljoprivreda s ciljem zadržavanja ljudi koji su naučili živjeti uz rijeke – kazao je Ružička i dodao da su aktivnosti u zaštiti prirode svakodnevne, a u svemu je izuzetno važna suradnja s ostalim javnim ustanovama na izradi Plana upravljanja tim područjima.

Jedan od partnera na projektu zaštite prirode kroz projekt Naturavita bile su i Hrvatske šume, a njime je financirana izgradnja Edukacijsko – posjetiteljskog centra Podravlje, naglasio je voditelj Uprave šuma Podružnice Osijek Vlado Jumić.

- Ovaj centar služi za edukaciju školske djece i drugih subjekata o bioraznolikosti Regionalnog parka Mura – Drava. Važno je naglasiti da smo projektom Naturavita uspjeli razminirati 2.500 hektara površine, pošumili smo 850 hektara te smo napravili 33 kilometara ceste i jedan most – istaknuo je Jumić.

Zamjenik župana Josip Miletić podsjetio je kako je očuvanje prirodnih resursa jedna od važnih zadaća Osječko-baranjske županije.

- Podizanjem svijesti o važnosti brige za okoliš i područja u kojem živimo je izuzetno važno, zbog čega pozdravljam sve napore koje naša Javna ustanova zajedno s partnerima čini. Uvjeren sam da će i edukacije koje se provode ovdje u centru pridonijeti upravo tome, a Osječko-baranjska županija nastavit će podupirati sve subjekte uključene u brigu o našem okolišu – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1398#sigProId4b66526864

 

Širokopojasni pristup internetu uskoro dostupan na području općina Antunovac, Čepin, Erdut, Ernestinovo, Šodolovci, Vladislavci i Vuka

U organizaciji Hrvatskog telekoma d.d. danas (10. veljače 2023. godine) u Hotelu Osijek u Osijeku održana je Početna konferencija projekta Razvoj širokopojasne infrastrukture na području općina Antunovac, Čepin, Erdut, Ernestinovo, Šodolovci, Vladislavci i Vuka. Nositelj projekta vrijednog više od sedam milijuna eura je HT, a Osječko-baranjska županija je partner. Naime, HT kao predvodnik digitalizacije Hrvatske započeo je projekt izgradnje optičke infrastrukture na području ovih općina čime će na utvrđenih 9.603 "bijelih" adresa na ovom području biti omogućen brzi (+40 Mbit/s) i ultra-brzi (+100 Mbit/s simetrično) širokopojasni pristup internetu.

Riječ je o jednom od 13 projekata prema kojima će Hrvatski Telekom do kraja 2023. godine izgraditi optičke mreže koje omogućuju brzine od minimalno 100Mbit/s, i to za gotovo 150.000 novih korisnika na područjima gradova, općina te sub-urbanih i ruralnih dijelova Hrvatske.

Projekt se provodi sukladno strukturnim pravilima Okvirnog nacionalnog programa za razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja te je ukupna vrijednost projekta izgradnje optičke infrastrukture na općina Antunovac, Čepin, Erdut, Ernestinovo, Šodolovci, Vladislavci i Vuka viša od 7 milijuna eura. Hrvatski Telekom će investirati više od 4,6 milijuna eura, dok će preostali iznos od 2,5 milijuna eura, sufinancirati Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

- Hrvatski Telekom je jedan od najvećih privatnih investitora u digitalizaciju u Hrvatskoj s ukupnim ulaganjima oko 200 milijuna eura. Danas ovdje govorimo o projektu koji proizlazi iz Operativnog programa za konkurentnost i koheziju, gdje HT ukupno radi 13 projekata sa 150.000 adresa, a njihova je vrijednost 108 milijuna eura i 46,5 milijuna eura privatnog kapitala. Kad govorimo o ovih sedam općina, ukupno ulaganje je 7,2 milijuna eura, a privatnog kapitala 4,6 milijuna eura. Izuzetno smo zahvalni što nas je Osječko-baranjska županija izabrala kao privatnog operatora i što imamo priliku kroz ovu infrastrukturu poboljšati kvalitetu života svih građana, a sigurno će biti zamjetan i gospodarski rast kroz dodatna radna mjesta i nova zapošljavanja. Također, važno je naglasiti da je ta mreža otvorena, što znači da će svi korisnici širokopojasnog interneta moći kupovati uslugu od bilo kojeg operatora po maloprodajnim cijenama po potpuno jednakim uvjetima. Inače, ovim ulaganjima pokrit ćemo oko 9.000 adresa s brzinama većima od 100 Mbit - izjavio je Milan Meden, direktor Sektora za implementaciju i operacije u pristupnoj mreži Hrvatskog Telekoma.

- Osječko-baranjska županija nastoji napraviti zaista sigurno i poticajno okruženje za razvoj gospodarstva, a u tom cilju uz ostale projekte od iznimne važnosti je i projekt kojim se povećava dostupnost širokopojasnog interneta. Drago mi je da se nakon područja grada Osijeka, mreža širokopojasnog interneta širi i na navedenih sedam općina. Time se osigurava bolje uvjete poduzetnicima za razvoj gospodarskih aktivnosti, a i građanima se s boljim i bržim pristupom internetu poboljšava kvaliteta života. Naime, kvaliteta pristupa internetu pokazala se važnom i u vrijeme korona krize, osobito u provođenju nastave na daljinu gdje je na pojedinim prostorima bilo određenih teškoća. Realizacijom ovog projekta rješava se takve probleme, pomoći gospodarske aktivnosti, unaprijedit će se korištenje digitalnih usluga kao što su e-Građani, e-škole, e-zdravlje - rekao je Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije. 

Načelnik Općine Vladislavci Marjan Tomas dodao je kako je projekt od velike važnosti prije svega za gospodarski razvoj ruralnih sredina. - Naslonjeni smo na Osijek gdje imamo brzi Internet, ali povezivanje ruralnih i urbanih sredina Internetom je bitno, prije svega mlađim sugrađanima koji koriste moderne tehnologije za stjecanje znanja, a siguran sam da će i ovo biti dodatan poticaj da ostanu u našim sredinama - poručio je Tomas.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1398#sigProId03ddedf45a

Počeo KlavOS - 1. Međunarodni pijanistički seminar

Glazbena škola Franje Kuhača Osijek, koja je prošle godine proglašena najboljom glazbenom školom u Hrvatskoj, u suradnji s Glazbenom mladeži Osijek već na početku ove godine nastavlja organizirati sjajne koncerte i usavršavanja. Tako je upravo pokrenula Međunarodnu glazbenu školu u Osijeku, što je prvi takav projekt na području Slavonije i Baranje i susjednih država. Projekt je zamišljen u obliku višednevnih intenzivnih edukacija i individualnog rada s nadarenim učenicima iz Republike Hrvatske i šire te je i poziv upućen eminentnim pedagozima iz Hrvatske, Srbije i Slovenije kako bi radili s učenicima, njihovim mentorima i pedagozima osnovnih i srednjih glazbenih škola. Projekt se ponovno priprema u suradnji Glazbene škole Franje Kuhača s Glazbenom mladeži Osijeka, čime se snažno potiče i uključuju mlade u njihov rad i organizaciju različitih kulturnih događanja.

Otvaranje 1. Međunarodne škola klavira, odnosno Međunarodni pijanistički seminar - KlavOS upriličeno je u četvrtak navečer (9. veljače) u prostoru Arheološkog muzeja Osijek, i to koncertom uvaženog profesora i pijaniste Rubena Dalibaltayana, profesora Muzičke akademije Zagreb. Sudionike je pozdravila i ujedno otvorila KlavOS pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje o mlade Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul.

Programom KlavOS-a, koji se odvija u prostorijama Glazbene škole Franje Kuhača od 10. do 12. veljače 2023. godine, obuhvaćeni su seminari s učenicima osnovnih i srednjih glazbenih škola iz Hrvatske i inozemstva koje će održati prof. Vladimir Babin, također s Muzičke akademije u Zagrebu, prof. Rita Kinka s Akademije umetnosti iz Novog Sada te prof. Konstantin Krasnitski s osječke Umjetničke akademije.

U nedjelju, 12. veljače, bit će održan koncert najboljih polaznika Škole.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1398#sigProId452187c246

Željeznički kolodvor Osijek od lipnja obnovljen, lijep i funkcionalan

Završne radove na obnovi zgrade Željezničkog kolodvora Osijek danas (9. veljače 2023. godine) obišli su župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i predsjednik Uprave HŽ Infrastruktura Ivan Kršić. Radovi - čija ukupna vrijednost radova iznosi gotovo četiri milijuna eura - počeli su u travnju 2021. godine, odvijaju se planiranom dinamikom te je do sada obavljeno gotovo 90 posto planiranog posla. Izvođač radova je tvrtka Projektgradnja plus d.o.o. Gornja Vrba.

Radovi na zgradi - izgrađenoj 1870., dograđenoj 1898. i 1920. godine, a nakon 2. Svjetskog rata je ožbukana - obuhvaćaju obnovu pročelja, reorganizaciju i uređenje interijera, sanaciju peronske nadstrešnice i uređene površine ispod nadstrešnice te rekonstrukciju i poboljšanje postojećih tehničkih sustava (grijanje i hlađenje, vodovod i odvodnja, elektrotehničke instalacije i rasvjeta). Naravno, izvode se u fazama kako bi što manje utjecali na funkcioniranje kolodvora i odvijanje putničkog prometa. Važno je naglasiti da se Kolodvorska zgrada Osijek nalazi se u sklopu zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Osijeka upisane u Registar kulturnih dobara RH te se na njezinu obnovu primjenjuju odredbe Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i svi propisi koji se odnose na zaštićena kulturna dobra.

Voditelj projekta obnove zgrade željezničkog kolodvora Osijek Tomo Dubovečak ističe kako je sukladno zahtjevu konzervatora vanjski dio zgrade vraćen u izvorno stanje, a unutrašnjost prilagođena budućim potrebama putnika i korisnika zgrade. - Zgrada je prije početka obnove bila u dosta lošem stanju te smo je cjelovito obnovili, s tim da je dio radove još u tijeku. Pri tomu smo je doslovno „ogolili“ do nosive konstrukcije, a uz novu organizaciju interijera koja usklađena s potrebama HŽ-a i putnika, rade se nove instalacije, obloge podova i zidova. Tijekom lipnja ove godine planiran je završetak radova - pojasnio je Tomo Dubovečak.

- Projekt obnove željezničkog kolodvora Osijek je izuzetno bitan prvenstveno zbog uređenja i povećanja funkcionalnosti samog objekta, koji je bio u derutnom stanju i zaista je bila potrebna obnova. Onima koji vlakom dolaze u Osijek prvi susret s gradom i Osječko-baranjskom županijom je upravo zgrada kolodvora zbog čega je izuzetno važno da je ona primjerena. Vrijednost investicije je 4 milijuna eura i ne sumnjam da će upravo ovaj projekt puno značiti svima koji se koriste željeznicom kao prijevoznim sredstvom. Osim toga, HŽ Infrastruktura završava projekt u Laslovu nakon kojeg će se olakšati i ubrzati komunikacija vlakova između Osijeka i Vinkovaca, ali i drugih destinacija na tom pravcu - rekao je župan Ivan Anušić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić kazao je kako smo do sada imali neprimjerenu i derutnu zgradu koja ne priliči gradu kakav je Osijek te koliko je važno da upravo zgrada kolodvora kao prva slika i dojam za sve putnike koji dolaze željeznicom bude u primjerenom izdanju. - S Hrvatskim željeznicama nedavno smo izradili projekt rješenja pružnog prijelaza u Josipovcu, a na području grada Osijeka trenutno se izvode značajni infrastrukturni projekti, poput izgradnje podvožnjaka u Ulici sv. Leopolda Mandića, modernizacija tramvajske infrastrukture, proširenje putničkog terminala u Zračnoj luci Osijek, ali i završetak radova na dionici Osijek-Aljmaš. Dobra infrastruktura preduvjet je razvoja gospodarstva, a Osijek tu bilježi rekordne brojke, s obzirom da unazad 10 godina imamo najveću zaposlenost u gradu i rekordno nisku nezaposlenost - rekao je Radić.

- S obzirom da se radovi na obnovi kolodvora bliže kraju i trebali bi biti završeni ovog proljeća, iskoristili smo ovu priliku da sa županom Ivanom Anušićem razgovaramo i o drugim planovima HŽ Infrastrukture u Osječko-baranjskoj županiji. Ovih dana smo završili izgradnju kolodvorske zgrade i pothodnika Laslovo-Korođ, završavamo modernizaciju devet željezničko-cestovnih prijelaza na području županije, a u planu je i novih 95 na području cijele Hrvatske, pri čemu 11 u Osječko-baranjskoj županiji. Osim toga, pripremamo i dokumentaciju za prilagodbu kolodvora u Erdutu, s obzirom da smo nedavno ušli u schengenski prostor, a projektiramo i dionicu Okučani-Vinkovci. Trenutno imamo 1,5 milijardi eura aktivnih projekata, a do 2032. godine planiramo pokrenuti projekte vrijedne 5 milijardi eura koji se tiču glavnih koridora, od Slovenije do Tovarnika te od Mađarske prema Rijeci - kazao je Ivan Kršić, predsjednik Uprave HŽ Infrastrukture.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1398#sigProId921a7372b2