Vijesti

Održan seminar "Žene u poduzetništvu" u okviru projekta Poduzetnički obzor

S ciljem uspostavljanja bolje suradnje i povezivanja poduzetnika, razmjene znanja i iskustava, Osječko-baranjska županija je u rujnu 2022. godine pokrenula besplatne edukacije za poduzetnike u okviru novog projekta – Poduzetnički obzor, a jedna od aktivnosti u sklopu projekta bio je i danas (3. veljače 2023. godine) održani seminar pod nazivom „Žene u poduzetništvu“.

- Ovo je osmi seminar organiziran u okviru našeg projekta Poduzetnički obzor, a današnja tema su žene u poduzetništvu. Iako poduzetništvo nije rodno određeno pa ne možemo govoriti o muškom i o ženskom poduzetništvu, svakako možemo govoriti o ženama u poduzetništvu iz dva razloga: 25% svih vlasnika trgovačkih društava u RH su žene, a prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, na području Osječko-baranjske županije 60% nezaposlenih osoba su žene. Ova dva pokazatelja su nam dovoljan razlog da se posebno bavimo ženama u poduzetništvu, a danas to radimo kroz jednu edukaciju. Inače, Osječko-baranjska županija nizom svojih programa i mjera daje podršku upravo ženama, a nadamo se da ćemo i ovim seminarom dodatno motivirati žene koje već jesu u poduzetništvu, ali isto tako i pozvati one koje razmišljaju o upuštanju u poduzetništvo, da se odluče i to učine – istaknula je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović.

Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je kako Osječko-baranjska županija kontinuirano ulaže u programe jačanja poduzetnika i njihovog poslovanja, a edukacije i seminari samo su jedan vid pomoći.

- Uvjeren sam da će se i zahvaljujući ovakvim programima, broj žena u poduzetništvu iz godine u godinu povećavati. Županija prepoznaje važnost ulaganja u ovu granu gospodarstva i jačanje poduzetničke vizije zahvaljujući kojoj će se nastaviti pozitivni trendovi koje bilježimo, poput rasta broja obrta, broja zaposlenih i dobiti, a svako radno mjesto temelj je razvoja Osječko-baranjske županije – rekao je Miletić.

Prije gotovo 30 godina, točnije 1994. godine, u poduzetničke vode otisnula se i današnja predavačica i poduzetnica Natalija Pekić koja je istaknula kako je najvažniji trenutak njezine karijere bio onaj u kojem je odlučila napustiti siguran posao i samostalno krenuti na tržište.

- Ono što djelomično jest odlika poduzetnika je da kada funkcionirate u okruženju u kojem manje - više veliki broj ljudi tvrdi kako nije moguć, vi ostajete čvrsto pri svojim uvjerenjima i u konačnici, ja bih bila toliko samouvjerena pa i rekla da svojim primjerom dokazujem da je apsolutno moguće – kazala je Pekić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1410#sigProIdd49c67a34d

Stipendije Osječko-baranjske županije dobilo 100 učenika i 65 studenata

Osječko-baranjska županija od 2002. godine dodjeljuje stipendije učenicima i studentima, s tim da ih od školske, odnosno akademske 2018./2019. godine dodjeljuje u četiri kategorije; daroviti učenici i studenti, za zanimanja iz STEM područja, za deficitarna zanimanja te učenicima i studentima slabijeg socijalnog statusa. Stipendira se učenike od prvog razreda srednje škole, a studente od četvrte godine integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija ili prve godine diplomskog studija tijekom jedne školske, odnosno akademske godine.

Za tekuću školsku, odnosno akademsku godinu u proračunu Osječko-baranjske županije za stipendije učenika i studenata osigurano je ukupno 169.885,19 eura, što je podijeljeno za 100 učeničkih i 65 studentskih stipendija, a ugovore je korisnicima stipendija Osječko-baranjske županije danas (1. veljače 2023. godine) uručio župan Ivan Anušić.

- Osječko-baranjska županija puno ulaže u obrazovanje i znanost i promatra ih iz jedne drugačije pozicije, prvenstveno ih stavljajući u kontekst razmišljanja o budućnosti. Svjesni smo koliko moramo ulagati u obrazovanje i znanost, pa između ostalog govorimo o dva centra kompetencija koji se upravo završavaju na području naše županije, o Regionalnom znanstvenom centru Panonske Hrvatske koji radimo zajedno s Virovitičko-podravskom županijom, izgradnji I. Gimnazije koja je započela u Osijeku prije nekoliko tjedana, završetku Srednje škole u Donjem Miholjcu. Nastavljamo i dalje investirati u izgradnju i opremanje i sve što je potrebno da bi učenici imali što kvalitetnije obrazovanje, a naravno tu su i stipendije. Danas uručujemo ugovore za 165 stipendija, odnosno za 100 učenika i 65 studenata koji će biti stipendirani u ovoj školskoj odnosno akademskoj godini te i na taj način imati potporu županije. Od tih mladih ljudi očekujemo daljnje školovanje, ostanak u ovoj županiji i da sve vještine i znanja koje će steći kroz školovanje implementiraju u budućnost Osječko-baranjske županije - rekao je župan Ivan Anušić prilikom uručenja ugovora koje je održano u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul istaknula je da mjesečne stipendije za učenike iznose 66 eura, a za studente 159,27 eura. - Sigurni smo da će učenicima, studentima i njihovim roditeljima ova sredstva značajno olakšati obrazovanje, a dobro im dođu i za džeparac i druge potrebe te dobro znaju kako će ih koristiti. Stipendije se isplaćuju za razdoblje od 10 mjeseci, za učenike od 1. rujna do 1. lipnja, a za studente od 1. listopada do 1. srpnja - kazala je pročelnica.

- Stipendija mi jako puno znači i velik mi je poticaj za ostvarivanje budućih uspjeha, budući da sam je dobila zahvaljujući svojim ocjenama. Iznos je izvrstan, a iskoristit ću ga za pokrivanje troškova stanovanja i studentske potrepštine - kazala je Anđelka-Marija Vlajčić, studentica 1. godine diplomskog studija na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1410#sigProIdf0e5544878

U petak, 3. veljače, obilježava se Dan crvenih haljina

Kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena, u 50 država u svijetu - među kojima je i Hrvatska - prvog petka u veljači obilježava se Dan crvenih haljina, javnozdravstvena kampanja posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti, osobito bolesti krvnih žila srca i mozga kod žena. Cilj ove akcije je potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, jer se većina moždanih udara može prevenirati implementacijom zdravih životnih navika, prepoznavanjem i liječenjem rizičnih čimbenika te identifikacijom ranih simptoma i pravovremenim javljanjem liječniku. Ujedno se želi senzibilizirati javnost, posebice članove obitelji i ukazati na važnost pravovremenog prepoznavanja simptoma kako bi osoba koja je doživjela moždani udar dobila brzo i adekvatno liječenje.

Od 2019. godine u ovoj kampanji aktivno sudjeluje i Osječko-baranjska županija koja u okviru projekta Žene u crvenom“ nastoji promovirati i educirati o simptomima kvalitete života stanovnika naše županije. Opće je poznato da je prevencija još uvijek najbolji način liječenja mnogih bolesti.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1410#sigProIdf2125eddde

U sklopu projekta „Žene u crvenom“ u petak, 3. veljače 2023. godine, održat će niz aktivnosti iz područja zdravlja, kulture i umjetnosti. To su:

- 08.00 - 9.00 sati - mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi (Dom zdravlja Osječko-baranjske županije, Park kralja Petra Krešimira IV 6, Osijek)

- 10.00 - 13.00 sati - podjela edukativnih materijala za građane, mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi te savjetovanje kako smanjiti rizik nastanka moždanog udara (Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Drinska 8, Osijek, prostorije na 1. katu)

- 17.00 sati - predavanje „Prepoznavanje čimbenika rizika za nastajanje srčanog i moždanog udara kod žena srednje životne dobi od 40-59 godina starosti“ (Katedra Doma zdravlja Osječko-baranjske županije Centar, Park kralja Petra Krešimira IV 6, Osijek (od 16.30 sati - mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi)

- 18.30 sati - Cabaret večer uz modnu reviju inspiriranu dizajnericom Otti Berger i izložbu radova učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek (Hrvatsko narodno kazalište, Županijska 9, Osijek)

- 20.00 sati - premijera komedije „Sviraj to ponovno, Sam“ (Hrvatsko narodno kazalište, Županijska 9, Osijek)

Program i aktivnosti projekta „Žene u crvenom“ ove godine odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstvo zdravstva, a partneri u projektu su Dom zdravlja Osječko-baranjske županije, Hrvatsko narodno kazalište Osijek, Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Upravni odjel za turizam, kulturu i sport te Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Osječko-baranjske županije.

Otvaranjem Erasmus+ murala označen početak Europske godine vještina

Na zajedničkom zidu dviju osječkih strukovnih škola - Strojarsko tehničke škole Osijek i Elektrotehničke i prometne škole - u Istarskoj ulici 3 u Osijeku, oslikan je i 31. siječnja 2023. godine svečano otvoren mural posvećen programu Erasmus+, najvećem programu Europske unije za obrazovanje i osposobljavanje, mlade i sport. Ujedeno je simbolično obilježen završetak Europske godine mladih i početak Europske godine vještina.

Organizatori ovog programa bili su Središnji državni ured za demografiju i mlade i Agencija za mobilnost i programe Europske unije Time for Youth, a Erasmus+ mural izradili su ulični umjetnici uz suglasnost Osječko-baranjske županije kao osnivača škola. Mural prikazuje kartu Europe te poziva učenike i sve mlade ljude da iskoriste Erasmusovu lepezu za studiranje, učenje i praksu u inozemstvu.

Ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije Antonija Gladović tom je prigodom objavila da se Osječko-baranjska županija nalazi na trećem mjestu u Republici Hrvatskoj po broju financiranih projekata kroz programe Erasmus+ i Europske snage solidarnosti, odnosno odmah iza Grada Zagreba i Splitsko-dalmatinske županije.

- Od 2014. godine do danas korisnicima iz Osječko-baranjske županije odobrena su 174 Erasmus+ projekta ukupne vrijednosti više od 17 milijuna eura, a gotovo 14.000 sudionika sudjelovalo je u projektima učenika, profesora, nenastavnog osoblja, studenata, odgojitelja, volontera, mladih i osoba koje rade s mladima - kazala je ravnateljica Agencije.

Predstavnik Europske komisije Kristijan Vukelić dodao kako je velika motivacija vidjeti da se na terenu projekti stvarno pretvaraju u iskustva koja su vrijedna za cijeli život, koja mijenjaju živote na bolje i donose svima nešto dodatno što ne bi imali bez programa Erasmus+.

- Osječko-baranjska županija potiče škole da se što više javljaju na Erasmus+ programe. Upravo smo dobili rezultate po kojima je Erasmuse za nadolazeće razdoblje dobilo pet škola s područja naše županije, od toga jedna gradska i četiri županijske škole. Od toga je jedna gimnazija i tri osnovne škole kojima je osnivač Županija. Vrijednost projekata je 170.000 eura, no osim novčane vrijednosti koju škole dobivaju, posebno je značajno iskustvo koje dobiju učenici i nastavnici putujući po drugim europskim zemljama gdje se susreću s primjerima dobre prakse te po povratku mogu ponešto od svega toga prenijeti i nama - istaknula je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš Kul.

Cilj u novoj, Europskoj godini vještina, je promicati veća, uključivija i učinkovitija ulaganja u osposobljavanje i usavršavanje kako bi se iskoristio pun potencijal europske radne snage i pružila potpora ljudima u prelasku s jednog radnog mjesta na drugo. Stoga Europska komisija potencira mogućnosti koje pojedincima i gospodarstvu donose zelena i digitalna tranzicija.

- Uvijek nam je drago kada mladi odlaze u inozemstvo na školovanje, volontiranje, učenje i razvijanje vještina jer kada se vrate u Hrvatsku svojim novim znanjima i vještinama mogu pridonijeti zajednici iz koje dolaze, a na koncu i nama kao donositeljima odluka i stvarateljima politika za mlade - rekla je Marina Smernić, voditeljica Samostalne službe za međunarodnu suradnju u području demografije i mladih.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1410#sigProId47ef336a88

Gospodarski centar OBŽ potaknut će snažniji razvoj Osijeka, Županije i istoka Hrvatske

Gradilište Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije, kapitalne investicije koju provodi Osječko-baranjska županija u partnerstvu s Gradom Osijekom, danas (31. siječnja 2023. godine) sa suradnicima su obišli župan Ivan Anušić i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin te saborska zastupnica Nataša Tramišak. Predstavnici izvođača radova upoznali su nazočne s aktualnim stanjem radova, koji bi trebali biti uskoro završeni, a potom slijedi opremanje objekta i početak rada u novoizgrađenom prostoru, najvjerojatnije organiziranjem Osječkog proljetnog sajma.

Izgradnja Zgrade 1. Gospodarskog centra OBŽ (multifunkcionalnog objekta predviđenog za sajmove, konferencije, kongrese i ostale poslovne događaje s mogućnošću prilagodbe veličini i zahtjevima događanja, ukupne bruto površine 4.989 m2) počela je u srpnju prošle godine na tzv. S cesti u blizini Južne obilaznice grada. Ukupna vrijednost projekta je 8,7 milijuna eura, s tim da bespovratna sredstva EU iznose oko 6 milijuna eura, 1,2 milijuna eura osigurava Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, a Osječko-baranjska županija 1,5 milijuna eura.

- Projekt Gospodarskog centra OBŽ provodi se dvije godine, uskoro će biti završen i vrlo vjerojatno bit će otvoren već ovog travnja kada će u novom sajamskom prostoru biti održan ovogodišnji Osječki proljetni sajam. Podsjećam da je ovo projekt kojeg Osječko-baranjska županija provodi u partnerstvu s Gradom Osijekom te Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU. Osnovni cilj ovog reprezentativnog projekta je razvoj gospodarstva na području naše županije, ali i istoka Hrvatske. Nakon završetka ove I. faze, planirana je i II. faza u kojoj će se izgraditi poslovni toranj te zatvorene hale, ali već ovaj izgrađeni objekt s gotovo 5.000 m2 zatvorenog prostora pruža priliku organiziranja različitih sajmova i drugih gospodarskih aktivnosti. Osječko-baranjska županija preuzima odgovornost i vođenje ovog objekta što znači da tvrtka Osječki sajam prelazi u tvrtku Gospodarski centar Osječko-baranjske županije u kojoj će se nastaviti razvijati dosadašnje aktivnosti, s naglaskom na njihovu nadogradnju i obogaćivanje dodatnim sadržajima - rekao je župan Ivan Anušić.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin je izrazio zadovoljstvo ovim impresivnim zdanjem te zahvalio Osječko-baranjskoj županiji na inicijativi i vođenje projekta. - Radimo zajedno, ali Županija je vodeći partner, a Grad Osijek je partner u projektu. Županija je preuzela i odgovornost za tvrtku Osječki sajam te će se svi budući sajmovi u Osijeku odvijati na ovom prostoru pod upravom i koordinacijom Osječko-baranjske županije, a naravno, Grad Osijek i tu ostaje pouzdan partner. Ovaj objekt doprinijet će osnaženju gospodarstva na području grada Osijeka, cijele Osječko-baranjske županije i šire jer će i sam ovakav prostor i kvalitetna infrastruktura sigurno privući nove sajamske manifestacije i događaje - rekao je Vulin.

- Objekt je podijeljen na dva dijela, pri čemu je jedan dio otvoreni izložbeni prostor površine 1.750 m2, a ostalo su modularni prostori koji će se otvarati i zatvarati prema potrebi. Tu se također nalazi i servisni prostor, s ugostiteljskim objektom, sanitarnim čvorovima, garderobom i ostalim nužnim prostorijama za funkcioniranje ove zgrade. Na taj prostor naslonjen je manji prostor od oko 800 m2, predviđen za manje sajmove, manifestacije, kongrese i seminare - rekla je pročelnica Upravnog odjela za investicije i razvojne projekte OBŽ Gabrijela Čurković te dodala kako su trenutno u tijeku završni radovi postavljanja instalacija i uređenja fasade nakon čega slijedi opremanje i izdavanje uporabne dozvole.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak je naglasila važnost ovog projekta Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka. - Riječ je o novom sajamskom prostoru na komu će se prezentirati ne samo postojeće gospodarstvo, prilike i resursi nego i stvarati uvjete za dolazak novih gospodarstvenika na područje Osječko-baranjske županije. Konačno je stvoren jedan reprezentativan i respektabilan prostor, a vjerujem da će nastavak projekta i realizacija II. faze pokazati da grad Osijek može biti gospodarski predvodnik ne samo Osječko-baranjske županije, što već je, već i šireg prostora - istaknula je Tramišak.

- Izgradnjom Gospodarskog centra OBŽ i njegovim stavljanjem u funkciju, poduzetnici s područja Osječko-baranjske županije dobit će novi infrastrukturni projekt koji će imati pozitivan utjecaj na njihovo poslovanje. Nastupi na sajmovima i sajmovanje značajan su kako komunikacijski, tako i marketinški alat, posebno za mikro i male poduzetnike. Sajmovi su i mjesto susreta na kojem poduzetnici mogu prezentirati svoje proizvode i usluge, upoznati se s konkurencijom i u konačnici, dati svom poslovanju novi zamašnjak. Uvjereni smo da ćemo Gospodarski centar OBŽ iskoristiti na način da u njemu organiziramo niz sajamskih manifestacija i različite gospodarske manifestacije te da će postati mjesto susreta za gospodarstvenike s cijelog istoka Hrvatske, ali i šire - naglasila je Ivana Katavić Milardović, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1410#sigProId8ef5cc6eab

„Žene u poduzetništvu“ novi je besplatni seminar u organizaciji Osječko-baranjske županije

Osječko-baranjska županija i u 2023. godini nastavlja s provedbom projekta „Poduzetnički obzor“ svojom ustaljenom dinamikom, svakog drugog petka. Sljedeći u nizu besplatnih seminara nosi naziv „Žene u poduzetništvu“.

Ne tako davne 2003. godine autorica Helen Ahl u svom je radu objavila nekoliko usporednih tablica kojima opisuje razlike između poduzetništva i ne poduzetništva, te povlačeći određenu usporedbu i razlike između ženstvenosti i muževnosti. Gotovo sve navedene osobine poduzetničkog ponašanja poistovjetila je s opisom muževnosti, dok je ženu poduzetnika opisala karakteristikama koje obično ne asociraju na poduzetničko ponašanje, nego prije na osobu koja će nekoga suosjećajno poticati da postane poduzetnik. Je li to baš tako, do koje mjere žene trebaju postati „muževne“ da bi ostvarile uspješne poduzetničke karijere, postoje li određene zapreke i ukoliko da, kako ih premostiti teme su zajedničkog promišljanja predstojeće radionice koja je namijenjena kako ženama, tako i muškarcima.

Seminar će se održati 3. veljače 2023. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavanje će održati mr. sc. Natalija Pekić, dugogodišnja poduzetnica, vlasnica tvrtke Studio Karizma d.o.o. Osijek.

Za sudjelovanje na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 1. veljače ove godine.