Vijesti

Održan radni sastanak Ministarstva pravosuđa i uprave te Ministarstva financija s jedinicama lokalne samouprave

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, danas (13. siječnja 2023. godine) održan je radni sastanak na temu “Daljnja optimizacija i decentralizacija JLP(R)S putem potpore funkcionalnom spajanju” u organizaciji Ministarstva pravosuđa i uprave te Ministarstva financija. Uz državnog tajnika Ministarstva pravosuđa i uprave Sanjina Rukavinu te predstavnike jedinica lokalne samouprave s područja Osječko-baranjske županije, sastanku je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kao reforma je sadržana „Funkcionalna i održiva lokalna uprava”, a unutar te reforme predviđena su 2 modela spajanje jedinica lokalne samouprave i to dobrovoljno funkcionalno spajanje i dobrovoljno stvarno spajanje. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1434#sigProId15191d3fca

Gospodarska suradnja OBŽ i SR Njemačke dodatno će osnaživati

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić danas (11. siječnja 2023. godine) u nastupni posjet primio je veleposlanika SR Njemačke u Republici Hrvatskoj dr. Christiana Hellbacha. Bio je to veleposlanikov prvi put posjet Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, a teme sastanka odnosile su se poglavito na položaj njemačke nacionalne manjine u Osječko-baranjskoj županiji te mogućnost osnaživanja suradnje tvrtki s područja Županije i njemačkih tvrtki.

Veleposlanik Hellbach je osobito bio zainteresiran za način na koji Osječko-baranjska županija provodi mjere poticanja gospodarskog rasta i poboljšanja demografske slike.

- Naš interes je da u Hrvatskoj imamo partnera koji se pozitivno razvija u svakom smislu. Drago mi je i da se imidž Slavonije, koji možda izvana djeluje negativno, neprestano mijenja, kako u akademskoj zajednici tako i u gospodarskom dijelu. Smatram da u svemu postoji još puno potencijala koji se može aktivirati i mi smo spremni, u okviru naših mogućnosti, to poduprijeti - rekao je veleposlanik.

Zamjenik župana Josip Miletić upoznao je veleposlanika s pozitivnim gospodarskim brojkama koje Županija bilježi posljednjih godina, kao i s nizom mjera kojima potiče rast gospodarstva.

- Na današnjem sastanku razgovarali smo i o važnim projektima koje provodimo u Osječko-baranjskoj županiji, poput izgradnje Gospodarskog centra i Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće, a bilo je riječi i o ulaganjima u obrazovni sustav te uspostavi Regionalnih centara kompetentnosti - istaknuo je Miletić.

Kad je riječ o suradnji s manjinskim zajednicama, osobito ovom prigodom sa Zajednicom Nijemaca i Austrijanaca, važno je istaknuti da je Županija povećala sredstva koja izdvaja za njihovu potporu za čak 20 posto.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1434#sigProId9da988722f

U Donjem Miholjcu otvorena nova moderno izgrađena i vrhunski opremljena Srednja škola

Uz prigodni kulturno-umjetnički program u izvedbi učenika i nastavnika, danas (9. siječnja 2023. godine) svečano je otvorena novoizgrađena zgrada te nastavno-sportska dvorana Srednje škole Donji Miholjac, školski kompleks ukupne površine 4.644,51 m². Srednja škola Donji Miholjac godinama je radila u drastično lošim uvjetima, a višegodišnje inicijative i pokušaji izgradnje novog objekta nisu uspijevali. No, uz partnerski sporazum Ministarstva znanosti i obrazovanja, Osječko-baranjske županije i Grada Donjeg Miholjca prije dvije godine počela je gradnja nove zgrade, pri čemu je srušena stara zgrada, izgrađena 1932. godine.

Stara zgrada Srednje škole Donji Miholjac je dograđena 1963. godine te se nastava niz godina održavala u krajnje neprimjerenim prostornim uvjetima koji ne zadovoljavaju pedagoške standarde, a prethodnim analizama utvrđeno je da nije moguća sanacija nego je potrebna izgradnja nove škole.

Pokušaji izgradnje traju od 2003. godine, a 2009. godine Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa je izdalo i Suglasnost na Idejni projekt za izgradnju građevine Srednje škole Donji Miholjac sa sportskom dvoranom koji je pripremila Osječko-baranjska županija, no unatoč svim naporima projekt do sada nije realiziran.

Napokon 23. kolovoza 2018. godine na sastanku župana Ivana Anušića s potpredsjednikom Vlade i ministrom Predragom Štromarom te ministricom znanosti i obrazovanja Blaženkom Divjak dogovorena je izgradnja novog objekta. Sastanku su nazočili i pomoćnici ministrice znanosti i obrazovanja Vlado Prskalo i Stipe Mamić, državni tajnik u ministarstvu graditeljstva Željko Uhlir, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje OBŽ Sandra Filipović, pročelnica Upravnog odjela za investicije, razvojne projekte i fondove EU Nataša Tramišak, gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić i ravnatelj Škole Nenad Perić.

U svibnju 2020. godine počela je izgradnja nove Srednje škole u Donjem Miholjcu koja je danas svečano otvorena.

Uz učenike i djelatnike ove Škole, na svečanom otvorenju bili su ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, zamjenik župana Josip Miletić, gradonačelnik Grada Donjeg Miholjca Goran Aladić, saborski zastupnik Goran Ivanović, načelnici općina Moslavina, Viljevo, Magadenovac i Marijanci, vijećnici Grada Donjeg Miholjca, članovi Školskog odbora i Vijeće roditelja, predstavnici izvođača radova i poslovnih partnera te drugi uzvanici.

Ravnatelj Srednje škole Donji Miholjac Nenad Perić naglasio je kako je danas poseban dan za učenike i građane Donjeg Miholjca. - Obrazovna struktura u Donjem Miholjcu sada se digla na višu razinu. Dugo smo čekali i konačno dočekali ovakav objekt, a nadamo se da će se dobri rezultati, kakve su učenici i prije postizali, podići na još višu razinu jer ćemo imati vrhunske uvjete, od prostornih preko opreme i mogućnosti rada u jednoj smjeni. To će povećati i broj učenika u školi. Godinama smo gubili djecu zbog loših uvjeta, a sada je to završena priča te očekujemo postupno povećanje broja učenika i razrednih odjela. Presretni smo što se projekt ostvario i od danas krećemo u novim uvjetima u novu budućnost - kazao je ravnatelj Perić.

- Ovo je povijesni dan za Donji Miholjac, Osječko-baranjsku županiju i Slavoniju. Dugo smo, godinama, čekali novu školu, no u životu se mora dosta stvari poklopiti da bi se ovako nešto uspjelo napraviti, da bi se došlo do ovakve velebne zgrade. Unatoč lošim uvjetima koje su imali za nastavu naši đaci su godinama osvajali brojne nagrade na natjecanjima na razini županije, države i na međunarodnim natjecanjima. Uvjeren sam da će dobivanjem novih prostora i opreme uspjesi učenika i njihovih profesora biti još bolji - istaknuo je gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić.

- Izgradnje Srednje škole Donji Miholjac je projekt kakav se radi jednom u stoljeću, projekt generacija koje su danas ovdje. Mi imamo sreću, obavezu i čast biti svjedocima realizacije ovako zahtjevnog projekta koji je bio prijeko potreban Donjem Miholjcu i cijeloj Miholjštini - rekao je župan Ivan Anušić te poželio sreću i uspjeh svima učenicima i nastavnicima, kao i roditeljima.

Podsjetio je kako je bivša zgrada škole bila u lošem stanju, čak opasna za boravak i rad u njoj, pa se nije mogla ni energetski obnavljati nego se moralo izgraditi novu zgradu. Naglasio je kako izgradnja škole ima i demografski značaj za ovaj dio Hrvatske jer će učenici ostajati ovdje, tu se školovati i živjeti.

Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak čestitala je Srednjoj školi, Gradu, građanima i svim sudionicima na uspješno završenom projektu kojim su stvoreni preduvjeti da bi se nastava mogla odvijati na razini 21. stoljeća. Pohvalila je ponuđene programe i zanimanja ove škole, koji će se od sada realizirati u kvalitetnijim uvjetima.

Naglasila je da se na području Osječko-baranjske županije provodi veliki broj projekata na području obrazovanja i znanosti. - U posljednjih nekoliko godina uloženo je više od 60 milijuna eura u različite obrazovne projekte, od energetske obnove zgrada osnovnih i srednjih škola, dogradnji škola, izgradnji znanstvenih centara do ulaganja poput ovog. Vjerujem da ćemo tim tempom i nastaviti iz novih fondova EU u razdoblju 2021.-2027. te do kraja ovog desetljeća pokazati značajne rezultate ulaganja u znanost i obrazovanje na području Osječko-baranjske županije i cijele Hrvatske - kazala je ministrica Tramišak.

- Ovo je prekrasan kapitalni projekt u srednjoškolskom obrazovanju, potpuno opravdan, štoviše trebao ga je realizirati i ranije. Sretni smo što je to napravljeno i danas te je i potpora programu Slavonija, Baranja i Srijem. Objekt je usklađen sa zahtjevima nastave u 21. stoljeću, a kako od Vinkovaca do Donjeg Miholjca nema srednje škole ovakvog tipa i veličine, i stoga treba čestitati ne samo Gradu Donjem Miholjcu nego i Županiji i svima uključenima u projekt. Ovakvi infrastrukturni preduvjeti su jamstvo i za izvođenje vrhunske nastave. Učenici ove škole su i ranije postizali zapažene rezultate, a oni će biti još bolji nakon konzumiranja novih mogućnosti. Vjerujem da će isto tako i sami nastavnici pokazati svu svoju sposobnost, kreativnost i znanje u koncipiranju novih školskih programa, primjerenih zahtjevima tržišta rada u Republici Hrvatskoj, ali i šire - rekao je ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs te najavio nova ulaganja Vlade RH u cijelom obrazovnom sustavu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1434#sigProId79c4e2309f

Srednju školu Donji Miholjac danas pohađa 247 učenika, a zapošljava 53 djelatnika. U njoj se obrazuju učenici u programima/sektorima gimnazije, ekonomije, ugostiteljstva i turizma te poljoprivrede i strojarstva.

Ukupna vrijednosti izgradnje iznosi 55.152.635,40 kuna (7.320.498,46 eura), a njeno opremanje dodatnih 7.471.496,05 kuna (991.703,74 eura). Investicija je 80 posto sufinancirana sredstvima MZO te po 10 posto sredstvima Grada i Osječko-baranjske županije (po 5.515.263,54 kune).

Nova zgrada Srednje škole Donji Miholjac ima dva kraka s po dvije etaže (prizemlje i kat). Unutarnji prostor obuhvaća 17 učionica, 5 praktikuma, 4 radionice, knjižnicu i polivalentnu dvoranu. Izgradnjom su obuhvaćeni dvodijelna nastavno-sportska dvorana s pratećim sadržajima, vanjski sportski tereni, parkiralište i pješačke površine (ukupno uređena površina neto 8.379,00 m2).

Osmi WineOS održava se 13. i 14. siječnja 2023. godine u Osijeku

U organizaciji Udruge za promicanje enogastroturizma Hrvatske „Dekanter“ danas (09. siječnja 2023. godine) je najavljen dvodnevni WineOS, sajam vina, delicija i ugodnog življenja koji će se 13. i 14. siječnja 2023. godine osmi put održati u Osijeku. Manifestacija je po svojoj veličini i značaju najvažniji događaj te vrste na istoku Hrvatske te je postala važna za bolju promociju proizvođača vina i podizanje svijesti lokalnog stanovništva o važnosti njegovanja i unapređenja kulture stola.

Uoči otvorenja ovog međunarodnog festivala, danas su na konferenciji za medije govorili zamjenik župana Mato Lukić, predsjednik Udruge za promicanje enogastroturizma Hrvatske „Dekanter“ Boris Ocić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Osijeka Igor Medić, pročelnica UO za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija, direktorica TZ OBŽ Ivana Jurić i voditeljica projekta Regionalnog centra kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke škole Osijek Dorotea Telarović.

- Ove godine očekujemo najbolji i najposjećeniji WineOS koji označava prekrasan početak  nove godine. Upravo su manifestacije prošle godine privukle velik broj posjetitelja u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju te ju pozicionirale kao najbolju turističku godinu, čak i u usporedbi s predpandemijskom 2019. Osječko-baranjska županija podržava i podržavat će i ubuduće ovakve i slične manifestacije koje imaju za cilj privući posjetitelje u do sada samozatajnu i skrivenu destinaciju, a to je istok Hrvatske – kazao je zamjenik župana Mato Lukić.

Podršku osmom WineOS-u daje i Grad Osijek, a pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Igor Medić ističe kako ova manifestacija privlači posjetitelje iz nekoliko susjednih zemalja.

- Ovogodišnjih 110 izlagača govori u prilog da WineOS raste iz godine u godinu, baš kao i očekivanja, a Gradu Osijeku je čast da je partner u organizaciji ove vrijedne manifestacije – rekao je Medić.

- Vinski turizam katalizator je razvoja brojnih zemalja, pa zašto ne bi i mi bili jedna od njih? WineOS svake godine opravdava povjerenje i očekivanja, kako brojem izlagača, tako i brojem posjetitelja – naglasila je pročelnica UO za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija.

U prosincu prošle godine TZ OBŽ napravila je promociju WineOS-a i osječkog Adventa u susjednoj Baranji, u Mađarskoj s ciljem otkrivanja što se događa s mađarskim turistima tijekom 2022. godine, objasnila je direktorica TZ OBŽ Ivan Jurić.

- Imamo povećanje od 57% dolazaka i noćenja mađarskih gostiju, što smatram lijepim uspjehom. Ono što je posebno vrijedno je da je upravo WineOS prva velika vinska manifestacija u Hrvatskoj, upravo u siječnju kada nam je posebno potreban motiv za dolazak, a slijedi ju Vinceška, kada se proslave sele u male podrume – rekla je Jurić.

Na prošlogodišnjem WineOS-u ostvarena je suradnja s Ugostiteljsko-turističkom školom Osijek čiji su učenici učili i radili na velikoj i zahtjevnoj manifestaciji poput ove.

- Regionalni centar kompetentnosti ima ulogu da kroz reformu strukovnog obrazovanja, obrazovanje približi poslodavcima, zbog čega nam je bitno da su nas organizatori WineOS-a prepoznali kao dionike koji će se aktivno uključiti u sajam. Mi ćemo svoj doprinos dati kroz promociju strukovnog obrazovanja kako bi široj javnosti približili što ugostiteljsko-turistička zanimanja pružaju i na koji način oni, uključenjem u tržište rada, mogu generirati razvoj turizma u ovom dijelu Hrvatske. S druge strane, izuzetno nam je važna dodatna povezanost s ostalim dionicima turističkog sektora te lokalne zajednice – zaključila je voditeljica projekta Regionalnog centra kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke škole Osijek Dorotea Telarović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1434#sigProIdbfd0865e2e

Nakon Osječko-baranjske županije, u cijeloj Hrvatskoj besplatan školski obrok za osnovnoškolce

S prvim danom školske godine u 2023. godini započeo je i nacionalni projekt besplatnog školskog obroka za sve osnovnoškolce. Ministarstvo znanosti i obrazovanja osigurava iznosi 1,33 eura po učeniku, a cilj projekta je do 2027. godine stvoriti uvjete za posluživanje toplog obroka svim učenicima.

- Sva djeca u Republici Hrvatskoj danas će dobiti školski obrok. Još uvijek ima puno dilema i razgovara o tome na koji način i kako provesti projekt u cijelosti, ali smo uvjereni da će ravnatelji moći realizirati prehranu u školama. Nemaju sve škole kuhinju i blagovaonicu, zato idemo u realizaciju projekta izgradnje i dogradnje objekata kako bi sve škole radile u jednoj smjeni i dobile kuhinje, blagovaone i osoblje koje će taj obrok pripremati. Intenzivno odobravamo nova zaposlenja kuhara i kuharica gdje je to potrebno pa bi do 2027. godine bi topli obrok trebao biti moguć u svim školama - izjavio je 9. siječnja 2023. godine u Donjem Miholjcu ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs te dodao kako nemaju sve škole prostorno rješenje u ovom trenutku, pa mogu u učionicama poslužiti hranu dok se ne osiguraju uvjeti.

- Pozitivan primjer je Osječko-baranjska županija koja projekt besplatnog školskog obroka već provodi i gdje je najveći postotak škola koje osiguravaju kuhani odnosno topli obrok - istaknuo je ministar Fuchs.

Osječko-baranjska županija pet godina provodi projekt besplatnog školskog obroka za sve osnovnoškolce. Bilo je potrebno vrijeme za dogradnju i opremanje kuhinja i danas sve matične škole imaju uvjete za kuhanje i posluživanje toplog obroka u osnovnim školama.

- Neće  se moći odmah pristupiti implementaciji cijelog projekta jer će i u drugih dijelovima Hrvatske kao i u Osječko-baranjskoj županiji trebati vrijeme da se stvore uvjeti za kuhani obrok. Tu se moraju aktivno uključiti osnivači škola, županije i gradovi i pomoći Vladi RH u osiguravanju uvjeta za provedbu projekta koji će osim besplatne prehrane osigurati i kuhani obrok. Kao što smo radili zajedno na projektu izgradnje Srednje škole u Donjem Miholjcu, tako trebamo svi zajedno pristupiti i ovom projektu koji će na kraju za rezultat imati besplatan i zdrav obrok spravljen od domaćih namirnica - rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.  

Osječko-baranjska županija je projekt besplatnog školskog obroka nadogradila tako da se namirnice za pripremu obroka uzimaju od lokalnih proizvođača čime novac ostaje na području županije. Djeca dobivaju kvalitetan kuhani obrok, OPG-ovi s tog područja imaju tržište i stalni izbor prihoda, a na kraju svako dijete ima mogućnost prehrane u školi.

- Odlično je što je Vlada preuzela u potpunosti trošak prehrane, mi nastavljamo raditi kao i do sada, ali s manjom obvezom za Županiju, gradove i općine. Sredstva koja ostaju u proračunu Županije također će se utrošiti u području obrazovanja - rekao je župan Anušić.

Podsjetimo, projekt besplatnog školskog obroka u Osječko-baranjskoj županiji osmišljen je nakon što je u javnost dospjela priča iz jedne škole u Belom Manastiru gdje nekoliko djece nije imalo pravo na školski obrok jer im ga roditelji nisu mogli platiti pa je osnovni cilj projekta bio da ni jedno dijete na području županije više u školi ne bude gladno. Poruka koju je poslao ministar Fuchs iz Donjeg Miholjca govori kako od danas, provedbom ovog projekta na nacionalnoj razini, ni jedno dijete više u nijednoj školi u Hrvatskoj neće biti zakinuto za školski obrok.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1434#sigProId1014aa16b0

Osječko-baranjska županija u 2022. godini bilježi čak 40% više turista

Da se turizam i turistička ponuda na istoku Hrvatske i dalje razvijaju govore podaci za prošlu, 2022. godinu. Osječko-baranjska županija bilježi uzlazni trend kada govorimo i o broju dolazaka i noćenja turista.

Tijekom 2022. godine ostvarena su 240.085 noćenja i 112.183 dolazaka, što u odnosu na podatke iz 2021. donosi povećanje noćenja od 33%, a dolazaka od 40%.

Rekordne su ovo brojke čak i u odnosu na 2019. godinu koja je na razini Hrvatske, pa tako i Osječko-baranjske županije bila rekordna godina u turizmu. U odnosu na 2019. godinu ostvareno je 2,6% više noćenja i 0,96% više dolazaka. 2020. i 2021. godinu obilježila je pandemija Covida 19, pa su i turistički pokazatelji bili nešto niži i većinu gostiju na istoku Hrvatske činili su domaći gosti. U 2022. godini bilježimo povećanje noćenja stranih turista za 7%  u odnosu na 2019. godinu što pokazuje porast interesa za Osječko-baranjsku županiju kao kontinentalnu destinaciju prepoznatu i izvan granica Republike Hrvatske.

Područje Turističke zajednice Baranje bilježi porast od  32,5% noćenja u odnosu na 2019. godinu, a u gradu Osijeku je ostvaren rast od 3,6% noćenja u odnosu na istu godinu.  Ako gledamo prostorno, više od pola noćenja je ostvareno u Osijeku, odnosno 57%, na području Baranja ostvareno je 17%, a na području Đakova 8% od ukopnog broja noćenja na području Osječko-baranjske županije.

- Rekord u prošloj godini čvrsto drži rujan kada je ostvareno čak 31.548 noćenja. Rekord je to i u povijesti Osječko-baranjske županije jer je prvi mjesec ikad u kojem je ostvareno više od 30.000 noćenja. Očekivano za kontinent, povećan broj dolazaka i noćenja uz rujan, ostvaren je i svibnju i listopadu.  No prošle godine bilježimo povećanje broja turista i u ljetnim mjesecima, osobito u lipnju i kolovozu – rekao je Mislav Matišić, savjetnik u Turističkoj zajednici Osječko-baranjske županije.

Udio domaćih gostiju i dalje prelazi polovinu ukupnog broja i za 2022. godinu iznosi 57%, slijede gosti iz Njemačke sa 6%,  Mađarske sa 3, te Srbije, Bosne i Hercegovine, Poljske i Slovenije s nešto malo ispod 3%. 

Razlog kontinuiranom povećanju dolazaka i noćenja domaćih i stranih turista između ostalog leži i u organizaciji velikih i sve više međunarodno poznatih manifestacija.

- Kada govorimo o turističkim dolascima, vrlo važan segment je organizacija manifestacija, sami organiziramo Večer vina i umjetnosti i HeadOnEast. A ne moramo posebno isticati koliko za broj noćenja znače jedni Đakovački vezovi i Ribarski dani u Kopačevu. Mislim da nitko osim Grada Zagreba nema toliko manifestacija tijekom cijele godine i time se ponosimo – rekao je Matišić.

Jednako tako, Osječko-baranjska županija i Turistička zajednica Osječko-baranjske županije nizom infrastrukturnih i marketinških projekata te potporama u turizmu nastoje biti podrška djelatnicima u turizmu. Pa se tijekom prošle godine povećala i ponuda smještaja na području županije gdje bilježimo 16,8% više objekata koji pružaju uslugu smještaja.

2022. godina bila je rekordna i za Park prirode Kopački rit. Povijesni rekord ustanove je ovogodišnji broj posjetitelja, njih 46.070, što je povećanje od 27% u odnosu na prošlu i 10% u odnosu na do sada rekordnu 2019. godinu. Tome je svakako doprinijelo i otvorenje Posjetiteljsko-edukacijskog centra Tikveš u svibnju 2022. godine, mjesecu koji također bilježi povijesni rekord, a on iznosi 11.000 posjetitelja u mjesec dana.

Da se rast broja turista kao i širenje turističke ponude nastave i u 2023. godini pobrinut će se, uz Kopački rit i manifestacije koje nas očekuju u prvoj trećini ove godine.

Prvi nas očekuje WineOS, sajam vina i delicija koji se osmi put održava ove godine i to već za desetak dana, točnije 13. i 14. siječnja. Nakon toga, u sva četiri vinogorja Osječko-baranjske županije bit će upriličena proslava Vincekova 20 i 21. siječnja. Nakon otvaranja nove vinske sezone slijede manifestacije koje njeguju pokladne običaje i organiziraju se širom županije, a od kojih izdvajamo Đakovačke bušare 11. i 12. veljače i Buše u Baranji od 18. do 22. veljače, a dolazak proljeća će potvrditi tradicionalni Proljetni vašar u Karancu koji će se održati 2. travnja ove godine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1434#sigProId14412272b4