Vijesti

Božić s glazbenim školama

U organizaciji Osječko-baranjske županije i Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ danas (18. prosinca 2022. godine) u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku održan je koncert pod nazivom „Božić s glazbenim školama“, odnosno drugi zajednički koncert svih glazbenih škola Osječko-baranjske županije.

Ideja o zajedničkom koncertu nastala je prošle godine u sklopu obilježavanja 100. obljetnice Glazbene škole Franje Kuhača Osijek, a izabran je 18. prosinca jer je na taj dan prije točno 100 godina održan prvi koncert tada novoosnovane glazbene škole u Osijeku, i to na istom mjestu, u HNK-u. Upravo iz te su škole potekli mnogi veliki umjetnici i pedagozi, a glazbene su se škole u cijeloj županiji tijekom osnivanja kadrovski formirale iz osječke srednje glazbene škole.

Na koncertu su nastupili mladi umjetnici iz Osnovne glazbene škole pri Osnovnoj školi „August Harambašić“ iz Donjeg Miholjca, Glazbene škole pri Osnovnoj školi Matije Petra Katančića iz Valpova, Osnovne glazbene škole Kontesa Dora iz Našica, Umjetničke škole Beli Manastir, Osnovne glazbene škole pri Osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić“ iz Đakova, Glazbene škole Franje Kuhača iz Osijeka i Škole suvremenog plesa Ane Maletić iz Zagreba.

Zajednički koncert je bio i prigoda za odavanje priznanja i nagrađivanje najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika, njih 63, s područja Osječko-baranjske županije u školskoj godini 2021./2022., a koje je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs povodom međunarodnog Dana učitelja 5. listopada 2022. godine nagradio za kontinuirano unaprjeđivanje odgojno-obrazovnog sustava.

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul čestitali su svim izvođačima i nagrađenim glazbenicima na uspješnom nastupu, postignućima u protekloj godini te zapaženom radu u odgojno-obrazovnom sustavu. Svima nazočnima na koncertu poželjeli sretan i blagoslovljen Božić.

- Danas je zaista lijepo biti u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku jer nagrađujemo talentiranu djecu, a povodom 101. godišnjice Glazbene škole Franje Kuhača Osijek uživamo u koncertu naših najboljih glazbenika koji su svoje talente razvijali u osnovnim glazbenim školama. Ovo je lijepa prilika njima zahvaliti, kao i njihovim mentorima i roditeljima na beskrajnom trudu i razvijanju njihovog talenta. Prigoda je to i za nagraditi sve učenike koji su tijekom protekle godine bili izuzetno dobri na državnim natjecanjima - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Dodao je da Osječko-baranjska županije podupire talentiranu i darovitu djecu da razvijaju svoje talente. - Osječko-baranjska županija je ponosna na njih i podržavat ćemo ih i u narednom razdoblju. Smatramo da oni trebaju biti lokomotiva razvoja i ostaloj djeci. Želim naglasiti da počinjemo izgrađivati Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske čija je vrijednost 21 milijun kuna, a namijenjen je upravo za darovitu djecu u STEM području, kazao je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1446#sigProId9955362d93

Nagrađeni su:

Osnovne škole:

 

Iris Zorić - OŠ Jagode Truhelke

Nikolina Mandić Gregić - OŠ „Mladost“ Osijek

Antonija Kojundžić - OŠ Ivana Filipovića Osijek

Irena Bando - OŠ Jagode Truhelke Osijek

Ivana Vezjak - OŠ „August Šenoa“ Osijek

Brankica Majdiš - OŠ „Mladost“ Osijek

Aleksandra Kampač-Grljušić - OŠ Ljudevita Gaja Osijek

Kristina Vučić - OŠ Ivana Filipovića Osijek

Adrijana Leko - OŠ „Grigor Vitez“ Osijek

Mirko Andrić - OŠ „Retfala“ Osijek

Krešimir Kojundžić - OŠ Antuna Mihanovića Osijek

Andrijana Sili - OŠ Josipovac

Ivana Hornjak - Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ Osijek

Ljiljana Marinjak - OŠ Ladimirevci

Goran Podunavac - OŠ Drenje i OŠ Popovac

Mario Racić - OŠ Josipa Antuna Ćolnića Đakovo

Patricija Hercog - OŠ Hinka Juhna Podgorač

Jasmina Vidaković - OŠ Kralja Tomislava Našice

Monika Mužar-Kos - OŠ Hinka Juhna Podgorač

Marina Arambašić - OŠ Ladimirevci

Brigita Mihajlović - OŠ Dr. Franjo Tuđman, Beli Manastir

Leopoldina Vitković - OŠ Dore Pejačević, Našice

Lana Matijaković - OŠ Josipa Antuna Ćolnića Đakovo

Zrinka Racić - OŠ Ivana Brlić Mažuranić, Strizivojna

Andreja Dorić - OŠ Darda, Darda

Marija Bulut Lukačević - OŠ Ladimirevci

Ljiljana Kubaša - OŠ Kralja Tomislava, Našice

Monika Pavić - OŠ „Vladimir Nazor“, Čepin

Ivana Norac - OŠ Kneževi Vinogradi, Kneževi Vinogradi

Sanela Toša Ljubičić - OŠ Darda, Darda

Jasmina Alilović - OŠ "Matija Gubec", Čeminac

Antonija Katić - OŠ „Vladimir Nazor“, Čepin

Ivana Hrastović Mandarić - OŠ „Vladimir Nazor ̋ Đakovo

Itana Tomšić - OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“, Strizivojna

Srednje škole:

Ivana Štiglec - I. gimnazija Osijek

Ella Rakovac Bekeš - I. gimnazija Osijek

Mirela Šunda - Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Marinela Boras - Trgovačka i komercijalna škola „Davor Milas“ Osijek

Goran Hajnal - Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Danijela Ivanović-Ižaković - Elektrotehnička i prometna škola Osijek

Spomenka Hardi - Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Sanja Arambašić - Ekonomska i upravna škola Osijek

Ivan Alagić - Ugostiteljsko-turistička škola Osijek

Kristina Kaučić - Srednja škola Donji Miholjac

Vesna Tomić - Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Tatjana Stranjak - III. gimnazija Osijek

Karolina Brleković - Elektrotehnička i prometna škola Osijek

Anica Levantić - Elektrotehnička i prometna škola Osijek

Mirjana Rajić - Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Mirta Lulić - Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Sanja Galic - III. gimnazija Osijek

Lidija Bilbija - Ekonomska i upravna škola Osijek

Renata Pintar - Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Adrijana Rajić - Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Mia Dodig - Graditeljsko-geodetska škola Osijek

Renata Petrović - Trgovačka i komercijalna škola „Davor Milas“, Osijek

Barbara Bošnjak - Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Barbara Knežević - Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice

Melita Todorović - Druga srednja škola Beli Manastir

Margareta Trconić - Graditeljsko-geodetska škola Osijek

Gordana Dragušica - I. gimnazija Osijek

Vlasta Zdravčević-Vrkić - II. gimnazija Osijek

Gordana Popović - Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Osijek

Nataša Šantić - Ekonomska škola braće Radić, Đakovo

Konkretno o aktualnostima u obiteljskoj medicini

Članovi Izvršnog odbora Koordinacije hrvatske obiteljske medicine na čelu s predsjednicom Natašom Ban Toskić danas (17. prosinca 2022. godine) u Osijeku su bili u posjeti svojoj podružnici u Osječko-baranjskoj županiji. Tom prigodom u sjedištu Osječko-baranjske županije održali su radni sastanak sa županom Ivanom Anušićem, zamjenikom župana Matom Lukićem, pročelnicom Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb OBŽ Ivanom Stanić te ravnateljicom Doma zdravlja Osječko-baranjske županije Justinijom Steiner.

Uz osvrt na prijedloge izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju te njihovoj implementaciji na lokalnoj razini, razgovarali su o konkretnim pitanjima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na području županije, poput liječničkih dežurstava, ulaganja u dijagnostiku i informatizaciju, poticajima i stimulacijama za rad, režijskim troškovima ordinacija i ambulanti te drugim aktualnim temama, o čemu je župana izvijestila predsjednica županijske podružnice KoHOM-a Dunja Ljubičić.

Na sastanku je dogovoren način rješavanja svih danas postavljenih pitanja. U cilju što kvalitetnije komunikacije i rješavanja problematike, zaključeno je da se od sada održavaju redoviti sastanci predstavnika Županije, KoHOM-a, Doma zdravlja OBŽ te predstavnika Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, što će župan inicirati već u siječnju. Također, na sljedećoj sjednici koordinacije načelnika i gradonačelnika sa županom raspravljat će se o problematici primarne zdravstvene zaštite u općinama i gradovima te potpori koju jedinice lokalne samouprave mogu dati u održanju i povećanju tog standarda, osobito u ruralnim područjima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1446#sigProIdd06edb853d

Njemačka zajednica proslavila 30. obljetnicu osnutka

Svečana proslava 30. obljetnice osnutka Njemačke zajednice - Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Hrvatskoj održana je danas (17.prosinca 2022. godine) u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku. Uz prigodni program, tom prigodom dodijeljena su priznanja istaknutim članovima i prijateljima Njemačke zajednice, o čijem je radu govorio njen predsjednik Vladimir Ham. Sudionike proslave pozdravili su gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić.

- Najveća i po mnogo čemu najvažnija u Hrvatskoj je naša Njemačka zajednica - Zemaljska udruga Podunavskih Švaba, koja je osnovana 19. prosinca 1992. godine u Zagrebu. Nakon pet godina svoga djelovanja, Zajednica je prenijela svoje sjedište u Osijek i punim plućima nastavila rad svojih osnivača, pokrećući nove programe poput skrbi za stradalnike logora, podizanja spomen-obilježja u Valpovu, Krndiji, Satnici Đakovačkoj, Memorijalnog centra Podunavskih Nijemaca u Valpovu. Tu je i osnivanje pjevačkoga zbora „Alte Kameraden“, pokretanje Susreta njemačkih kazališta, izdavanje niza knjiga kao i rad s djecom i mladima. S velikom zahvalnošću ističem rad mojih prethodnika - predsjednika Zajednice koji su obilježili njenu povijest nakon preseljenje sjedišta u Osijek: Franje Königa, Nikole Maka, Zorislava Schönbergera, kao i potpredsjednika Ivana Hengla, direktora, voditelja projekata i tajnika Renate Trischler, Hanne Klein i Darka Apela - rekao je Vladimir Ham te zaključio da je Njemačka zajednica mala, ali vrlo aktivna nacionalna zajednica koja djeluje, stvara i doprinosi napretku hrvatskoga društva, a hrvatski Nijemci i Austrijanci jesu i ostaju živi most između Hrvatske i zemalja i kultura njemačkog govornog područja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1446#sigProId8f19d00186

Pomoćnici u nastavi i prehrana učenika važan su dio sustava obrazovanja

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (16. prosinca 2022. godine) održane su uvodne konferencije dva projekta u obrazovanju, prvo za projekt „Učimo zajedno 6“, a potom i za projekt „Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023.“. Riječ je o projektima kojima Osječko-baranjska županija uz korištenje sredstava iz europskih i nacionalnih fondova te manjim dijelom vlastitih, omogućava rad pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, odnosno osigurava sredstva za školsku prehranu djece u riziku od siromaštva, čiji su roditelji korisnici dječjeg doplatka.

- Projekti „Učimo zajedno 6“ i „Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023.“ su veoma značajni. Prvi se odnosi na angažiranje 162 asistenta u nastavi koji pomažu da bi 168 učenika s teškoćama lakše i kvalitetnije proveli svoje obrazovanje. Učenicima kojima je to potrebno izuzetno je važno da imaju oslonac i čvrstu potporu u svojim asistentima. Projekt je vrijedan 7,3 milijuna kuna od kojih veliki dio dolazi iz europskih i nacionalnih sredstava, a manji dio (360.000 kuna) iz županijskog proračuna - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Za Projekt “Vrijeme je za školski obrok 2022.- 2023.” rekao je da se provodi sedam godina. Njime se dopunjuje projekt besplatne prehrane za sve osnovnoškolce, uveden 2018. godine zahvaljujući županu Anušiću, a kojim je Osječko-baranjska županija osiguravala prehranu osnovnoškolaca u suradnji s općinama i gradovima. - Koliko je kvalitetan ovaj projekt Osječko-baranjske županije pokazuje se i po tomu što su ga Vlada RH i Ministarstvo znanosti i obrazovanja prepoznali te će od 1. siječnja 2023. godine sva djeca u Hrvatskoj imati besplatnu prehranu - naglasio je Miletić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul dodala je da projekt „Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023.“ iznosi milijun kuna, obuhvaća 994 učenika u riziku od siromaštva iz 18 osnovnih škola, a njime se potpomagalo projekt besplatne školske kuhinje za sve učenike koji je do sada provodila samo Osječko-baranjska županija.

- Drago mi je da je Vlada RH prepoznala projekt koji OBŽ provodi od 2018. godine te će omogućiti besplatnu prehranu za sve učenike u Hrvatskoj. OBŽ je projekt financirala s oko 13 milijuna kuna godišnje, ovisno o broju učenika, a jedinice lokalne samouprave su dodatno sufinancirale troškove s 5 do 50 posto, pa je ukupna vrijednost projekta bila oko 21 milijun kuna godišnje. Uz navedeni županijski projekt, provodimo i projekte „Vrijeme je za školski obrok 2022.-2023.“ i „Školska shema voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda“, što je ukupno oko 23,5 milijuna kuna na razini naše županije. Vlada je donijela odluku da će se školski obrok financirati na razini 10 kuna čime će se poboljšati nutritivna vrijednost obroka koji će biti bolji i kvalitetniji. U gotovo svim školama kojima je osnivač Županija imamo zadovoljene uvjete za kuhanje, a nadamo se da ćemo sada dobiti suglasnost za dodatno zapošljavanje kuhara. To će rezultirati time da ćemo učenicima moći svakodnevno ponuditi kuhani topli obrok, što je izvrsno i time smo postigli razinu i kvalitetu koju želimo - kazala je pročelnica Glavaš-Kul.

Projekt „Učimo zajedno“ Osječko-baranjska županija provodi od 2014. godine, a obuhvaća sve škole koje za tim imaju potrebu, odnosno svu djecu koja imaju rješenja za pomoćnika u nastavi. - Trenutno je to 168 učenika i 162 pomoćnika u nastavi u 46 osnovnih škola i 8 srednjih škola partnera, no primjetno je da iz godine u godinu raste broj onih kojima je potreban asistent. Naime, neka djeca imaju motoričke poteškoće te im pomoćnik pomaže u njihovu svladavanju, zatim u praćenju nastave pri čemu je izuzetno važna suradnja sa stručnim službama škole, ali i roditeljima kako bi se učenicima omogućilo da budu što prihvaćeniji u razrednoj skupini i da što lakše prevladaju poteškoće s kojima se susreću - kazala je Miranda Glavaš-Kul.

Dodala je kako je Osječko-baranjska županija s početkom ove kalendarske godine povećala fond sati za pomoćnike koji rade s djecom viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima, a od sljedećeg polugodišta cijene rada povećat će se s dosadašnjih 25 kuna po satu na 30 kuna. Osim toga, stav OBŽ je da asistentima pripadaju sva prava prema temeljnom kolektivnom ugovoru, pa od početka dobivaju božićnicu, regres, pravo na godišnji odmor i sve drugo što im sukladno tomu pripada.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1446#sigProId85a86c0f5a

- Osnovna škola Ernestinovo u projekt se uključila ove godine, s 50 učenika, pri čemu služimo topli obrok 2-3 puta tjedno te mliječni obrok jednako tako. Od sljedeće kalendarske godine posluživat ćemo svih pet toplih obroka, a jako nam je drago da smo ovim projektom uspjeli rasteretiti dio sredstava i na taj način podići kvalitetu školske prehrane. Imamo zadovoljene gotovo sve infrastrukturne uvjete da to ostvarimo, Županija je prije nekoliko godina opremila kuhinju, no bit će potrebna nadogradnja nekih dijelova s obzirom na planove sljedeće godine - rekao je Damir Škrlec, ravnatelj Osnovne škole Ernestinovo.

- Naša škola je od početka uključena u projekt “Učimo zajedno”, a ove godine imamo pet pomoćnika u nastavi. Dvoje je u područnim, a troje u matičnoj školi, od čega jedno u posebnom razrednom odjelu. Roditelji i učenici su jako zadovoljni pomoćnicima, a trenutno nam je ovaj broj pomoćnika dovoljan, uz napomenu da smo ih prošle školske godine imali troje, a ove godine pet - ističe Toni Markotić, ravnatelj Osnovne škole J.J. Strossmayera Đurđenovac.

Proračun OBŽ za 2023. godinu jamči nastavak svih projekta

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (15. prosinca 2022. godine) održana je 17. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije, zadnja u ovoj godini. Na dnevnom redu bilo je 30 točaka, a najveću pozornost vijećnika dobio je Prijedlog Proračuna Osječko-baranjske županije za 2023. godinu, koji je usvojen većinom glasova nazočnih vijećnika.

Konsolidirani Proračun Osječko-baranjske županije za 2023. godinu iznosi 258.393.330 eura (1.946.864.545 kuna) što je u usporedbi s 2022. godinom povećanje od 2,39 %. Od planiranog iznosa na Županijski proračun odnosi se 92.257.916 eura (695.117.268 kuna) ili 35,70 %, dok se na evidencijske prihode proračunskih korisnika odnosi 166.135.414 eura (1.251.747.277 kuna) ili 64,30 % ukupnog proračuna. Projekcija proračuna za 2024. godinu iznosi 216.771.547 eura (1.633.265.220 kuna), a za 2025. godinu 215.572.175 eura (1.624.229 kuna).

Kako je rekla pročelnica Upravnog odjela za javne financije Snježana Raguž, Proračun Osječko-baranjske županije prvi put je iskazan u eurima, no radi lakšeg praćenja te u skladu s preporukama Ministarstva financija, iznosi su u sažetku i prilozima iskazani dvojno, u kunama i eurima. - Proračun je i nadalje razvojno orijentiran, ali i ono što je najvažnije realan i stabilan te u skladu s izazovnim vremenima u kojima se nalazimo. Proračunom su osigurana sredstva za redovno funkcioniranje Županije i svih njenih proračunskih korisnika, podmirivanje preuzetih dugoročnih obveza po osnovi zaduživanja, nastavak svih započetih, kao i pokretanje novih projekata, a sve u cilju podizanja životnog standarda građana te zadovoljavanja javnih potreba. Obzirom da su izvorna sredstva nedostatna, naglasak je na korištenju sredstva iz vanjskih izvora, prvenstveno pomoći iz fondova EU. Naime, Osječko-baranjska županija bilježi značajne rezultate u povlačenju sredstava iz EU fondova te su i ovim Proračunom planirana sredstva za nastavak projekata poput Učimo zajedno, Vrijeme je za školski obrok, Shema voće i povrće, Regionalni znanstveni centri Panonske Hrvatske i drugi, kazala je pročelnica.

Od strateških projekata planiranih u Proračunu osobito se ističe početak izgradnje I. Gimnazije u Osijeku, za što je osigurano više od 9 milijuna eura u 2023. godini, zatim završetak izgradnje Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće te zgrade 1. Gospodarskog centra. Županija će nastaviti i s ulaganjima u sustave navodnjavanja, pomoć radu HNK-a u Osijeku, nastavit će i projekte socijalne politike, stipendiranje učenike i studente, zbog velikog interesa povećat će se kreditni potencijal za sufinanciranje kamata na stambene kredite, kao Europska regija sporta u 2024. godini, već tijekom 2023. godine bit će dodatnih ulaganja u sport.

- O izgradnji I. Gimnazije se dugo priča i uvijek je ostalo na priči. Mi smo uspjeli pripremiti projektnu i prostorno-plansku dokumentaciju, riješiti imovinsko-pravne odnose i sve drugo što je potrebno da bi se moglo graditi. Osigurali smo sredstava, a u slučaju potrebe i kreditno ćemo se zadužiti, no ne odustajemo od projekta. Nedavno je potpisan ugovor s izvođačem radova i I. Gimnazija će biti završena u iduće dvije godine - rekao je župan Ivan Anušić te naglasio veliki značaj projekata dva kapitalna projekta koji se upravo završavaju; Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće te zgrade 1. Gospodarskog centra.

Na današnjoj sjednici vijećnici su podržali i potpisivanje Ugovora o kupoprodaji zgrade Veslačkog kluba Iktus, koja se nalazi na osječkoj Promenadi, s tvrtkom Saponia d.d.. Zgrada je u vlasništvu Mepas Grupe, a pokojni vlasnik te kompanije Mirko Grbešić je prije 2-3 godine ponudio Gradu Osijeku i Županiji da kupe zgradu po cijeni manjoj od njene procijenjene vrijednosti. Želio je da ta zgrada i prostor zadrži društveno korisnu namjenu, što je prihvaćeno i upravo se realizira. Grad i Županija će objekt kupiti u jednakim iznosima, a uskoro slijedi potpisivanje ugovora sa Saponijom d.d..

Na sjednici su razmatrane i druge aktualne točke, između ostalog vijećnici su usvojili programe javnih potreba u djelatnosti zdravstva, socijalne skrbi, školstvu, kulturi, tehničkoj kulturi i sportu Osječko-baranjske županije za 2023. godinu, Odluku o stjecanju poslovnog udjela u trgovačkom društvu Osječki sajam d.o.o,, novosti u projektu "Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva".

Vijećnička pitanja i prijedloge postavili su Zlatko Ahić, Marija Miličić, Marko Bogatić, Ivica Beširević, dr. sc. Vesna Vučemilović, Domagoj Mikulić, Ivica Mandić i Zvonko Pongrac, a na njih je odgovorio župan Ivan Anušić. Pri tomu je najavio kako će 9. siječnja 2023. godina biti službeno otvaranje novoizgrađene zgrade i dvorane Srednje škole Donji Miholjac.

Župan Anušić zahvalio je vijećnicima na suradnji, inicijativama te korektnom političkom i ljudskom odnosu tijekom ove godine. - Puno je učinjeno jer smo svi, svako sa svoje pozicije i uloge, imali isti cilj, a to je pomoći zajednici u kojoj živimo - rekao je župan. Svima je čestitao božićne blagdane te poželio sretnu i uspješnu novu 2023. godinu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1446#sigProIde1a802d6da

Održana edukacija Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa održalo je danas (14. prosinca 2022. godine) edukaciju obveznika obuhvaćenih Zakonom o sprječavanju sukoba interesa s područja Osječko-baranjske županije. Edukacija je namijenjena županima, gradonačelnicima, općinskim načelnicima i njihovi zamjenicima, predsjednicima i članovima uprava (direktorima) trgovačkih društava u kojima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju većinski udio, ravnateljima lučkih uprava i ostalima koji su stupanjem na snagu postali obveznici Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Uz zamjenika predsjednice Povjerenstva Davorina Ivanjeka, članove Povjerenstva i Ureda Povjerenstva kao i zakonske obveznike, edukaciji je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u sklopu svojih redovnih aktivnosti provodi i edukacije obveznika Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Nakon što je prije gotovo godinu dana na snagu stupio „novi“ Zakon o sprječavanju sukoba interesa koji obuhvaća dodatne obveznike, Povjerenstvo se ovim edukacijama prvenstveno usmjerava na njihovu edukaciju. Tu se prije svega radi o predsjednicima i članovima Uprava trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalnih i regionalnih samouprava, ravnateljima ustanova i drugim pravnim osobama. Zakonodavac je prilikom donošenja Zakona imao u vidu da koruptivni rizici postoje u segmentima koji do sada nisu bili obuhvaćeni zakonom zbog čega je i došlo do promjena – kazao je zamjenik predsjednice Povjerenstva Davorin Ivanjek i objasnio kako je u ovoj godini značaj porast predmeta u kojima Povjerenstvo daje mišljenje. Riječ je o postupcima u kojima se obveznici obraćaju Povjerenstvu prije povrede neke od stavki Zakona, kako bi dobili pravilne upute o postupanju.

Zamjenik župana Mato Lukić zahvalio je članovima Povjerenstva na dolasku i rješavanju brojnih nedoumica s kojima se svakodnevno suočavaju dužnosnici i ravnatelji trgovačkih društava u većinskom vlasništvu jedinica lokalne i regionalne samouprave.

- Donošenjem ovog Zakona uvršteni su novi obveznici njegove primjene koji su na današnjoj edukaciji dobili odgovore na sva svoja pitanja zbog čega se zahvaljujem članovima Povjerenstva na dolasku u našu županiju – zaključio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1446#sigProId1f464a748d