Vijesti

Oni čine život ljepšim, a i spašavaju živote

Dobitnici Povelje humanosti Osječko-baranjske županije, najvišeg javnog priznanja za humana djela učinjena na području naše županije, ove godine su Božidar Vrselja i Lions klub „Mursa“ Osijek (u čije ime je Povelju primila predsjednica Dajana Gašo Sokač) te dobrovoljni darivatelji krvi David Gull, Ivan Cinkuš, Dražen Tomašić, Branko Horvat, Ivica Anić, Josip Pavlić, Miroslav Barić, Zoran Garaj, Tihomir Klasić, Dražen Medved, Zvonko Perger, Sanja Mitrović, Zlatko Rašić, Ivan Soldić, Siniša Markan, Matija Pap, Ivan Polak, Ivan Hodak i Miroslav Klemen.

Na prigodnoj svečanosti, održanoj danas (7. prosinca 2022. godine) u sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku, Povelje humanosti dobitnicima je uručio zamjenik župana Mato Lukić.

- Dodjelom Povelja humanosti Osječko-baranjska županije na neki se način zahvaljujemo svim zaslužnima na njihovom djelovanju i doprinosu zajednici u kojoj živimo. Svi današnji dobitnici mogu svima nama biti uzor i primjer kako treba živjeti i djelovati. Veliki su uzor osobito mladim ljudima i generacijama koje dolaze i koji često znaju reći „pokažite nam kako se trebamo ponašati, živjeti i djelovati“. Isto tako zahvalni smo i svima koji su predložili dobitnike Povelje humanosti te prepoznali njihovu važnu ulogu u životu i zajednicama iz kojih dolaze. U današnje vrijeme značajan broj ljudi treba određenu vrstu pomoći, a ovi ljudi su svojim primjerom zaslužili Povelje kao mali znak pažnje za sve što čine te im zahvaljujem i u ime svih koje je njihova pomoć dotakla - rekao je zamjenik župana Mato Lukić.

Božidar Vrselja je dobitnik Povelje humanosti OBŽ za predanost u pobuđivanju solidarnosti i djelotvornosti kojima se promiču vrijednosti humanizma kao zaloga održanja društvene zajednice. Umirovljeni je pripadnik Hrvatske vojske, veliki ljubitelj snažnih motora, osnivač Moto kluba Kune, član Udruge policajaca IPA sekcija Osijek, a prije svega izniman humanitarac, organizator, promotor, donator i čovjek.

- Za dobivanje Povelje humanosti zaslužni su svi koji su bili uključeni u realizaciju različitih projekata naših udruga, od sponzora i donatora do svih uključenih u aktivnosti. Imali smo oko 180 projekata u devet godina djelovanja, u prosjeku 20 različitih akcija godišnje. I sve akcije su podjednako važne, sve su usmjerene ka drugima, onima koji ih trebaju, sve su napravljene sa srcem. Na jedan od projekata na koji smo posebno ponosni je sudjelovanje u organizaciji prijevoza djece s invaliditetom na more, za što smo kao udruga dobili i priznanje „Ponos Hrvatske“. Tu naglašavam da se od svih županija jedino župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić uključio i pristao financirati prijevoz djece na more, gdje smo im uz pomoć donatora osigurali smještaj. Najviše pomažemo državnim institucijama poput bolnica i domova, jer je tako sigurnije da će korist imati više djece, a sudjelujemo i u različitim edukacijama u školama, posebno na temu zlostavljanja, štetnosti interneta i slično, pomažemo vrtićima - kazao je Božidar Vrselja.

Na pitanje kakav je osjećaj pomagati drugima, Božidar Vrselja je odgovorio: „Tko nije pomagao, ne zna kako je to. Zato bih mu savjetovao neka proba i vidjet će kakav je osjećaj“.

Lions klub „Mursa“ Osijek je dobitnik Povelje humanosti OBŽ za organiziranje i pružanje humanitarne i drugih oblika ljudske pomoći kojima se afirmira i potvrđuje humanost kao univerzalno civilizacijsko načelo. Klub je osnovan 1998. godine i od tada svojim djelima ostvaruje ciljeve njihovog okupljanja i zajedničkog djelovanja. Aktivnosti njegovih članica usmjerene su poglavito prema pomaganju najpotrebitijim i najslabijim članovima društva, a svojim primjerom potiču i druge dionike na društveno odgovoran i humanitaran rad. Krasi ih sustavan i požrtvovan rad, temeljit i senzibilan pristup svakom pitanju i svakoj osobi, nesebičnost i predanost u pomaganju, osobni ponos i poštovanje drugih. I osmijeh, osmijeh koji uvijek djeluje čudesno.

- Srce nam je puno, sretni smo i ponosni što u 25. godišnjici od kada Lions klub „Mursa“ postoji i djeluje u našoj županiji, imamo priliku dobiti ovako veliko priznanje za svoj rad. Naš klub pomaže ljudima u potrebi, bolnicama, SOS selu Ladimirevci, osobito pomažemo socijalno ugroženim obiteljima u Baranji i ostalima. U ime svih članica Kluba mogu reći da smo sretne, ponosne i zahvalne što imamo priliku i mogućnost pomagati jer u davanju je i primanje. Kad obogatiš druge, bilo materijalno ili duhovno, obogatiš i sebe i svoj život, pa osjećamo da što više dajemo to se i bolje osjećamo. Prošle godine najviše smo pomogli osječkom KBC-u kupnjom uređaja za doziranje dušikovog monoksida, i to putem humanitarne akcije kojom smo skupili više od 200.000 kuna za nabavku uređaja. Puno pomažemo i SOS selu Ladimirevci. Upravo smo za 64 štićenika osigurali besplatnu vožnju božićnim tramvajem, a narednih dana ispunjavamo njihove želje za božićne paketiće. Pomažemo obiteljima koje teško žive u Baranji, jednoj od regija u kojoj je rizik od siromaštva izuzetno velik, Ukrajini i svima kojima je naša pomoć potrebna - istaknula je Dajana Gašo Sokač, predsjednica Lions kluba „Mursa“.

David Gull, Ivan Cinkuš, Dražen Tomašić, Branko Horvat, Ivica Anić, Josip Pavlić, Miroslav Barić,  Zoran Garaj, Tihomir Klasić, Dražen Medved, Zvonko Perger, Sanja Mitrović, Zlatko Rašić, Ivan Soldić, Siniša Markan, Matija Pap, Ivan Polak, Ivan Hodak i Miroslav Klemen su nagrađeni za višestruko dobrovoljno darivanje krvi kojom se omogućava izlječenje bolesnih i povrijeđenih. Oni donose život darujući ono najdragocjenije - tekućinu života jer je krv jedini sastojak koji se ne može umjetno proizvesti, a od jedne bočice krvi mogu se spasiti tri života. Naši dobrovoljni darivatelji života su humanitarni junaci, a teško je izračunati koliko su života spasili.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProIda63af31e4d

Počast i vječna hvala braniteljima poginulim u obrani Osijeka

Paljenjem svijeća i molitvom kod spomen ploče u Hebrangovoj 32 u Osijeku danas (5. prosinca 2022. godine) odana je počast hrvatskim braniteljima poginulim u šumi Rosinjača 5. prosinca 1991. godine te obilježen Dan obrane grada Osijeka. Bio je to jedan od najtežih dana u Domovinskom ratu na području Osijeka. Samo na položaju u šumi Rosinjača poginulo je 16 hrvatskih branitelja, pripadnika 106. osječke brigade Hrvatske vojske, a još 10 je poginulo braneći svoj grad na drugim položajima. Poginula su i četiri civila, a bilo je još puno ranjenih branitelja i civila.

Počast poginulim braniteljima na Rosinjači - Salko Ahmić, Ivica Babaja, Pavao Begonja, Stjepan Ezer, Damir Farago, Berislav Genčić, Zoran Gnjatović, Ivan Hap, Zoran Kišasondi, Siniša Knežević, Mladen Milanković, Davor Milas, Matija Olujić, Ivan Sekanić, Goran Stjepanović i Mihajlo Pelegrin - odali su članovi njihovih obitelji i suborci okupljeni u UHDDR-u Sveti Rok, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborski zastupnik Goran Ivanović, predstavnici Hrvatske vojske i policije, ratnih postrojbi, udruga veterana i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata te mnogi građani. Bili su tu i učenici Trgovačke škole koja nosi ime po najmlađem poginulom branitelju s Rosinjače, Davoru Milasu, tada maturantu te škole.

- Na poseban način izražavamo zahvalu svim našim hrabrim, poginulim hrvatskim braniteljima koji su živote položili za slobodu. Njih 16, poginulih u šumi Rosinjača, uz poginule u Antunovcu i Orlovnjaku, dakle ukupno 26 mladih života ugašeno je u jednom danu. Možemo slobodno reći da je to jedan od najtežih dana za grad Osijek u novijoj hrvatskoj povijesti. Bili su to dani koji su bili teški za cijelu Hrvatsku, od krajnjeg juga do istoka, koji je proživljavao strahote nakon pada Vukovara. Zato danas, 31 godinu kasnije, zajedno s obiteljima poginulih, ratnim vojnim invalidima, zapovjednicima, gradonačelnikom i županom, odajemo im počast i priznanje za sve ono što su učinili zajedno s nama, koji smo imali sreće preživjeti. Pred nama je misija i obveza pronalaziti modele pomoći hrvatskim braniteljima u suočavanju s teškoćama koje su ostale kao posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu. U svemu tome, najvažnije su obitelji koje su ostale iza poginulih i nestalih, u čije traganje smo i dalje usmjereni svakodnevnim intenzivnim i odgovornim institucionalnim pristupom - kazao je potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

- Nakon pada Vukovara započeo je ogroman pritisak na južnu obrambenu crtu grada Osijeka, od Ernestinova, Laslova, Ivanovca i Tenje. Tog 5. prosinca pao je Antunovac, zadnje mjesto koje je izdržalo do tada, nakon čega su se utvrdile linije oko grada Osijeka, ali srećom, branitelji su uspjeli izdržati i odbiti napade te zaustaviti sve pokušaje da se Osijek zauzme. Ovaj dan na neki način označava završetak ratnih operacija na području ovoga dijela Hrvatske jer se gotovo do mirne reintegracije nije događalo ništa. Ipak, današnji dan je jedan od najgorih dana za Osijek tijekom Domovinskog rata jer je izvršen najteži napad te su zadnji put promijenjene crte južne obrane grada. Danas se klanjamo žrtvi i sjećamo se svih onih koji su svoje živote ostavili za neovisnost Hrvatske, a to ćemo činiti i ubuduće - istakao je župan Ivan Anušić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić naglasio je da žrtva naših branitelja ne smije biti zaboravljena. - Današnji dan 1991. godine je bio „Dan D“ u obrani Osijeka, a tada je poginulo 26 branitelja od kojih 16 u šumi Rosinjača.  Bez naših branitelja teško da bi Osijek bio slobodan i nepokoren grad te im na tomu vječna hvala - rekao je Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProIdc5d3de7c36

Svojom žrtvom branitelji očuvali Osijek nepokorenim gradom

Polaganjem vijenaca i upaljenih svijeća ispred Spomen kapelice te potom ispred Spomen ploče kod Crkve sv. Antuna u Antunovcu danas (5. prosinca 2022. godine) počelo je odavanje počasti poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama iz ovog naselja povodom 31. godišnjice tragičnih događaja iz 1991. godine.

Naime, nakon pada Vukovara u studenome 1991. godine, još teži napadi brojčano i u oružju nadmoćnijeg agresora usmjereni su prema Osijeku, a na tom putu izravno su bila ugrožena mnoga naselja. Među njima je bio i Antunovac čiji su branitelji odolijevali napadima sve do 5. prosinca, da bi po njegovom padu bila utvrđena nova linija obrane oko grada Osijeka, koja se više nije mijenjala do povratka u Antunovac u sklopu procesa mirne reintegracije. U Domovinskom ratu poginulo je 68 hrvatskih vojnika i policajaca iz Antunovca.

Počast poginulim hrvatskim braniteljima i civilima u Antunovcu tako su iskazali članovi njihovih obitelji i suborci, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski, predstavnici Hrvatske vojske i policije, udruga branitelja i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata te građani.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProIdca72ebf57b

- Prošla je 31 godina od okupacije Antunovca, od na neki način, završetka borbenih aktivnosti na području južne obrane grada Osijeka kada se dogodila tragedija na Rosinjači te je okupiran i Antunovac. Važno je istaknuti da su branitelji svojom žrtvom uspjeli obraniti prilaz Osijeku, nažalost uz velike žrtve, ali i potpuno izvršenje zadatka, odnosno očuvanje grada Osijeka nepokorenim. Danas se sjećamo svih onih koji su poginuli i ostavili svoje živote, ali i onih koje ne možemo pronaći, a isto ćemo činiti svake godine - kazao je župan Ivan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProIdfa2dad43b8

U spomen na osam hrvatskih branitelja poginulih 1991. godine u obrani Orlovnjaka danas je na toj lokaciji pored Antunovca otkriveno spomen obilježje Bijeli križ.

- Samo zahvaljujući hrabrosti, odlučnosti i požrtvovnosti hrvatskih branitelja obranjeni su i Osijek i Vinkovci te zaustavljena velikosrpska agresija te su time stvorene pretpostavke za kasnije vojno-redarstvene operacije i mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja. Svaki od hrvatskih branitelja koji su položili život za slobodu koju danas imamo na poseban način su nas zadužili. Jednako tako uz njih koji su živote dali, naši prioriteti su u pronalasku svih nestalih u Domovinskom ratu. Na žalost, još uvijek 1.821 osoba je nestala i to je naš prioritet i svakodnevno radimo na traganju za njihovom sudbinom, provodimo probna iskapanja, imamo i zakon kojim smo jasno definirali nadležnosti svih koji participiraju u tom zahtjevnom procesu, imamo kvalitetno osoblje koje stalno usavršavamo, najsuvremeniju opremu, dobru koordinaciju službi i tijela koje rade na prikupljanju informacija. Posebno naglašavam dobru suradnju s obiteljima koje traže svoje najmilije, savezom obitelji zatočenih i nestalih. Neumorno radimo i nećemo stati dok ne pronađemo i posljednju nestalu osobu iz Domovinskog rata - rekao je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProId60c5f89aee

 

Upravljanje vremenom i stresom – novi besplatni seminar za poduzetnike

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županije organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom:

  • Upravljanje vremenom i stresom

Upravljanje poduzećem usmjereno je na radne zadatke koji osim ljudi kao najvažnijeg resursa svake organizacije uključuju i druge resurse kao što su vrijeme, novac, infrastrukturu i opremu te sve ostalo neophodno kako bi se riješili tekući izazovi u poslovanju. Tijekom edukacije sudionici će usvojiti alate koji omogućavaju postavljanje ciljeva, utvrđivanje prioriteta i bolje planiranje svakodnevnih obaveza, osvijestiti će značaj i utjecaj stresnih situacija u kojima se svakodnevno nalaze te će usvojiti nekoliko tehnika koje mogu utjecati na bolje savladavanje navedenih situacija. Upravljanje vremenom i stresom su vještine koje se uče, a važne su za postizanje bolje kvalitete života.

Seminar će se održati 9. prosinca 2022. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 9 sati, a predviđeno trajanje je do 12 sati. Predavač je Darija Krstić, voditelj ureda za EU fondove, stručne i razvojne projekte s gospodarstvom Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru novog projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 7. prosinca ove godine.

Dodjelom nagrada i priznanja obilježen Međunarodni dan volontera

Povodom Međunarodnog dana volontera koji se diljem svijeta obilježava 5. prosinca Hrvatski crveni križ je u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa u Osijeku organizirao dodjelu priznanja volonterima te na taj način podsjetio na važnost humanog djelovanja. Svečanosti je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić koji je zahvalio volonterima na nesebičnosti kojom djeluju u našoj zajednici.
- Žrtva volontera i njihova spremnost da odvoje svoje vrijeme kako bi pomogli nekome u potrebi je vrijedan primjer svima nama da pokušamo slijediti njihov put. Zahvaljujući ljudima poput njih naše je društvo bolje, humanije i plemenitije. Od srca im čestitam njihov dan i želim još puno uspjeha u onome što čine – kazao je Miletić.
View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProId272f1106b3

Osijek i Beli Manastir od danas povezani i autocestom A5

Autocesta A5 Beli Manastir-Osijek-Svilaj u dužini od 88,6 kilometara dio je međunarodnog Paneuropskog cestovnog koridora 5c (od Budimpešte preko Sarajeva do Ploča, dugog 622 kilometra) te dio sveobuhvatne TEN-T mreže koja povezuje sjever Europe s Jadranom. U punoj prometnoj funkciji A5 do danas (2. prosinca 2022. godine) bilo je 59 kilometara, od Osijeka do granice s Bosnom i Hercegovinom, no danas je za promet otvoreno još 24,6 kilometara, odnosno dionica Beli Manastir-Osijek te je tako u prometnoj funkciji ukupno 83,6 kilometara autoceste A5. Preostalih pet kilometara, od granice s Mađarskom do Belog Manastira bit će izgrađeno do kraja 2024. godine.

Otvaranje nove hrvatske dionice Koridora 5c (vrijednost investicije je 206,4 milijuna eura) upriličeno je danas na naplatnoj postaji Sudaraž kod Belog Manastira, a svečanosti su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, predsjednik Uprave Hrvatskih autocesta Boris Hujzan, gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborski zastupnici Goran Ivanović i Stipan Šašlin, načelnici baranjskih općina i drugi uzvanici.

Tom prigodom gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob naglasio je kako je danas povijesni dan za ovaj grad i cijelu Baranju, najveći događaj od mirne reintegracije ovog područja. - Autocesta puno znači za građane Baranje, a najviše za poduzetništvo i naš gospodarski razvoj, uostalom Poslovna zona Beli Manastir nalazi se samo 100 metara od prvog nadvožnjaka. Zahvaljujem predsjedniku Andreju Plenkoviću, Vladi RH i županu Ivanu Anušiću koji je zdušno lobirao da bi autocesta u punom profilu došla do Belog Manastira. Vrlo brzo nastavit ćemo izgradnju autoceste do Mađarske i time imati priliku za razvoj kao i svi dijelovi Hrvatske - rekao je gradonačelnik Rob.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić kazao je kako je otvaranje ove dionice Koridora 5c najljepši poklon Osijeku za njegov 236. rođendan. Zahvalio je predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću što je prepoznao važnost izgradnje Koridora u punom profilu, što je značajno i za gospodarstvo i turizam grada Osijeka koji je time prometno udaljen dva sata od Zagreba, a uskoro isto toliko i od Budimpešte i Sarajeva.

- Prije nekoliko godina, zajedno sa saborskim zastupnicima s područja istoka Hrvatske, razgovarali smo s premijerom o važnosti Koridora 5c i što znači za Hrvatsku, osobito njezin istok te podsjetili javnost da ga je prijašnja Vlada svela na brzu cestu, odnosno nije ga niti planirala izgraditi. Nakon tog razgovora dobili smo zeleno svijetlo i nastavili su se razgovori sa svima koji su trebali sudjelovati u nastavku ovog projekta te je on vraćen u punom profilu. Zahvaljujem na razumijevanju, otvorenim vratima i shvaćanju svega što istok Hrvatske predstavlja za čitavu Hrvatsku i nadam se da u takvom ozračju nastavljamo raditi na novim velikim projektima koje želimo razvijati na području naše županije i istoka Hrvatske, a koji su najvećim dijelom već pripremljeni i uskoro će također biti završeni i otvoreni - kazao je župan Anušić. Naglasio je da je most preko rijeke Drave najduži most u Hrvatskoj, a nosi ime 3. gardijske brigade koja je podnijela najveću žrtvu u Domovinskom ratu, brigade koja ima najveći broj poginulih hrvatskih branitelja.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković rekao je da je po završetku ovog projekta vidljivo koliko je bila dobra odluka Vlade RH iz 2017. godine o odustajanju od monetizacije Hrvatskih autocesta i njezine prodaje te želja da cijeli taj sustav refinancira i restrukturira. - Tim postupkom smo omogućili Hrvatskim autocestama da, usprkos zaduženosti, mogu danas graditi i otvarati nove dionice. Nakon Pelješkog mosta, čija je izgradnja bila jedan od najvećih događaja u posljednje vrijeme, otvorenje Koridora 5c i ovih 24 kilometara, novi su značajan projekt za gospodarski i prometni razvoj cijele Hrvatske. Nedavno smo otvorili obilaznicu oko Belog Manastira, također veliki projekt čija je ukupna vrijednost oko 90 milijuna kuna, što znači da, od 25 milijardi kuna koje trenutno ulažemo u cijeloj Hrvatskoj, veliki dio ide upravo za projekte na istoku Hrvatske. Ova dionica autoceste neće biti u naplati do početka nove godine te pozivam sve da dođu vidjeti ovaj most na Dravi jer je impresivan - rekao je ministar Butković.

- Koridor 5c, europski koridor koji povezuje Budimpeštu i Ploče, ide preko Hrvatske upravo ovdje u Slavoniji, čime Slavonika dobiva svoju punu europsku, međunarodnu dimenziju. Predsjednik Uprave HAC-a Boris Huzjan kaže da će radovi i na preostalih 5 kilometara biti završeni tijekom 2024. godine i na taj način smo poslali jednu snažnu poruku dovršetka infrastrukture mreže hrvatskih autocesta. To govori da je ravnomjerni regionalni razvoj Hrvatske, prometna povezanost, izgradnja prometne infrastrukture, strateški prioritet naše Vlade. Drago mi je da smo prije nekoliko godina ispravili pogrešku prijašnje Vlade jer europski koridor mora biti autocesta punog profila čime odaje dinamiku gospodarskog razvoja i svih prednosti koje donosi istoku Hrvatske. Ovo je zaista bio zajednički pothvat, zbog čega zahvaljujem HBOR-u i Europskoj banci za obnovu i razvitak, na izuzetno povoljnim kamatama koje su omogućile Hrvatskoj da na kvalitetan način realizira ovaj projekt, ali i izvođačima koji su pridonijeli da se ovaj projekt ovako kvalitetno realizira. Posebno mi je drago da na ovaj način Baranju integriramo u cestovnu strukturu i prometnu povezanost Hrvatske jer je ovaj dio, dio Hrvatske koji je bio privremeno okupiran, a danas sa ovakvom autocestom omogućuje svima koji ovdje žive da pulsiraju i stvore vibrantnu ekonomsku atmosferu koji će pridonijeti razvoju Slavonije. Podsjetit ću, 2016. godine, u izbornoj kampanji, rekli smo da je istoku Hrvatske potreban dodatan impuls te smo stvorili Projekt Slavonija, Baranja i Srijem te je i ovo dio tog projekta - zaključio je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1470#sigProId1b41c865e7