Vijesti

Na GP Duboševica obilježen ulazak u Schengen

Povodom ulaska u schengenski prostor na graničnom prijelazu Duboševica u Baranji, u organizaciji Generalnog konzula RH u Pečuhu, točno u podne 1. siječnja 2023. godine održana je prigodna svečanost u nazočnosti hrvatskih i mađarskih dužnosnika, a uz čelnike Osječko-baranjske županije i mađarske Županije Baranya, gradonačelnika Osijeka i Pečuha te predstavnika generalnih konzulata Hrvatske u Mađarskoj i Mađarske u Hrvatskoj.

Generalni konzul RH u Mađarskoj Drago Horvat istaknuo je kako je Hrvatska završila proces ulaska u eurozonu i schengensko područje, čime je postigla veliki iskorak u svojoj integraciji u europsku zajednicu.

- Svega toga ne bi bilo bez hrvatskih branitelja, hrvatska pobjednička vojska otvorila je put da uđemo u europsku zajednicu, a ova Vlada je to uspjela učiniti - rekao je Horvat.

- Čestitam Hrvatskoj na punopravnom članstvu u schengenskom prostoru, to će donijeti olakšanje stotinama tisuća ljudi koji putuju kroz ovo područje, koristit će građanima s obje strane granice, kao i gospodarskom razvoju obiju država - rekao je generalni konzul Mađarske u Osijeku Zoltan Császár.

Osječko-baranjski župan Ivan Anušić podsjetio je kako su do jučer u ovoj županiji postojala tri granična prijelaza prema Europskoj uniji.

- Hrvatska se u protekle 32 godine u potpunosti uspjela integrirati u Europsku uniju i zajednicu europskih država, što je povijesni trenutak, za što su najzaslužniji hrvatski branitelji i 18 tisuća života koji su dani da bi imali samostalnu i neovisnu Hrvatsku, danas integriranu u EU. Ulazak u Schengen već danas kao benefit osjete brojni putnici koji prelaze granicu između Hrvatske i Mađarske, a taj će prostor sada biti puno dostupniji građanima s obje strane granice te olakšati protok roba i gospodarski razvitak obje zemlje - rekao je župan Ivan Anušić.

- Pristupanje Hrvatske članstvu u Schengenu otvara mogućnost infrastrukturnom povezivanju u interesu građana obiju država, poput izgradnje međunarodnog cestovnog 5C koridora, koja dobro napreduje i na hrvatskoj i na mađarskoj strani – rekao je župan mađarske Županije Baranya Laslo Ori.

Nazočnima su se obratili i gradonačelnici Osijeka i Pečuha, Ivan Radić i Attila Pererfyy, podsjećajući kako dva grada obilježavaju 50. godišnjicu prijateljstva. Obilježavanju povijesnog trenutka nazočili su saborski zastupnici Stipan Šašlin i Robert Jankovics, gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob, gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić te načelnici dijela baranjskih općina i brojni drugi.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1440#sigProIdd53dbef80e

Pravni fakultet u Osijeku proslavio 47. rođendan

Povodom 47. obljetnice osnutka danas (22. prosinca 2022. godine) održana je Svečana sjednica Fakultetskog vijeća Pravnog fakulteta Osijek, jedne od prvih članica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, fakulteta s nekoliko tisuća diplomiranih studenata. Počeci djelovanja ove visokoškolske znanstvene ustanove sežu od 70-ih godina prošlog stoljeća kada je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku pokrenut zaseban pravni studij, a potom je nastao zaseban fakultet. Pravni fakultet Osijek sustavno se razvijao i prilagođavao potrebama tržišta rada, između ostalog, od 1981. godine pokrenut je Doktorski studij, akademske 2017./2018. godine Preddiplomski sveučilišni studij Socijalni rad, a od 2020./2021. i Diplomski sveučilišni studij Socijalni rad. Danas na Pravnom fakultetu djeluje 11 katedri. 

O radu Pravnog fakulteta Osijek na sjednici je govorio dekan izv. prof. dr. sc. Tunjica Petrašević, a uz članove Fakultetskog vijeća svečanosti su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, rektor osječkog Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac i drugi uzvanici.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je djelatnicima Pravnog fakulteta u Osijeku na čelu s dekanom na predanom radu u prethodnom razdoblju.

- Ova lijepa obljetnica prilika je za prisjetiti se rasta i razvoja fakulteta u posljednjih 47 godina tijekom kojih su se iskazali svojim studijskim programima, ali i znanstvenim radom. Želim im puno uspjeha i u budućem radu, osobito s njihovim najvrjednijim proizvodom, a to su studenti, od kojih će, uvjeren sam, stvoriti kvalitetan kadar koji će doprinijeti razvoju Slavonije, ali i čitave Hrvatske – kazao je Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić naglasio je kako je u gotovo pet desetljeća na ovom  fakultetu diplomiralo 10.000 studenata, što dovoljno govori o njegovoj važnosti i veličini.

- Od dislociranog studija prije 47 godina, danas je to fakultet koji upisuje 400 studenata godišnje, a velika su i važna sastavnica osječkog Sveučilišta, pa tako i grada Osijeka. Obrazovati mlade generacije izuzetno je izazovno i odgovorno, i ja im se na tome zahvaljujem te im želim da slijede svoju viziju. Uvjeren sam da će u godinama pred nama, Uprava Fakulteta ispuniti sve zacrtane ciljeve. Grad Osijek ima odličnu suradnju s Pravnim fakultetom i siguran sam da će se ta suradnja nastaviti na dobrobit svih građanki i građana Grada Osijeka – rekao je Radić.

Dekan Fakulteta, izv. prof. dr. sc. Tunjica Petrašević istaknuo je kako je Pravni fakultet u Osijeku, od osnutka 1975. godine obrazovao je naraštaje vrsnih pravnika koji danas obavljaju najodgovornije dužnosti u pravosuđu, državnoj upravi, kao saborski zastupnici, ministri i državni tajnici. 

-Posebno sam ponosan što je Pravni fakultet Osijek prošao postupak vanjskog vrednovanja reakreditacije i što smo dobili bezuvjetnu dopusnicu ministra za obavljanje znanstveno nastavnih aktivnosti. Dobili smo predstavnike i u Državnoodvjetničkom vijeću i Državno sudbenom vijeću, što je dokaz kvalitete i prepoznatljivosti fakulteta i nastavnika – kazao je dekan Petrašević.

Dodao je kako na fakultetu trenutačno studira 2000 studenata te da fakultet izvodi tri temeljna studijska programa, jedan trogodišnji stručni upravni studij te Studij Socijalnog rada. Studenti mogu nastaviti svoje obrazovanje i na dva poslijediplomska stručna studija te na Doktorskom studiju prava.

- Pravni fakultet je jedna od najstarijih sastavnica osječkog Sveučilišta, a u ovim turbulentnim vremenima, tranzicije Europske unije, izuzetno je važno obrazovati dobre pravnike. U narodu se često kaže da pravo i pravda nisu isto, ali duboko sam uvjeren da profesori Pravnog fakulteta, ne samo našeg u Osijeku, već svi, nastoje da ta razlika bude što manja – napomenuo je rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku prof.dr.sc. Vlado Guberac.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1440#sigProId0f10d13ea5

Promovirani prvi doktori dentalne medicine s osječkog Sveučilišta

Danas (21. prosinca 2022. godine) održana je promocija 48 doktora dentalne medicine, prve generacije doktora dentalne medicina Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek. Kao sastavnica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, ovaj Fakultet osnovan je 2017. godine, a usmjeren je na edukaciju budućih doktora dentalne medicine, sveučilišnih prvostupnika i magistara sestrinstva te sveučilišnih prvostupnika i magistara fizioterapije. Studijske programe izvodi u Osijeku te na dislociranim lokacijama u Orahovici, Novoj Gradiški, Slavonskom Brodu, Pregradi i Svetoj Nedelji. Na svim studijskim programima trenutno studira 1.096 studenata, od toga 181 na studijskom programu dentalne medicine.

Današnja promocija - kojoj su uz nove doktore dentalne medicine, njihove mentore i profesore, nazočili župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović, prof. dr. sc. Dragan Primorac kao izaslanik ministra znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovana Fuchsa, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera prof. dr. sc. Vlado Guberac, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Vladimir Ham, predsjednik Hrvatske komore dentalne medicine Hrvoje Pezo i drugi uzvanici - ujedno je i povijesni događaj u razvoju dentalne medicine na području istočne Hrvatske. Naime, u akademskoj 2021./2022. godini Integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij Dentalna medicina završila je prva generacija studenata upisanih akademske 2016./2017. godine. Uz 48 danas promoviranih doktora, još dva su u završnoj fazi izrade diplomskih radova, dok ostale generacije imaju po 30-ak studenata.  

- Ponosni smo i sretni što imamo prvu generaciju doktora dentalne medicine na našem Sveučilištu. Razvoj Sveučilišta i svih njegovih sastavnica je izuzetno važan i sada i za budućnost te ga i dalje trebamo razvijati, u njega ulagati i pomagati mu u proširenju. Uostalom, Osijek je studentski grad s 18.000 studenata, svake godine upisuje se studente na niz programa koje Sveučilište nudi, a ove godine imamo i prvu generaciju doktora dentalne medicine. Kao župan im dajem punu potporu, čestitam na uspjehu i želim sreću u budućem radu, a Osječko-baranjska županija nastavlja biti potpora razvoju visokog obrazovanja i akademske zajednice, svjesni činjenice da je upravo Sveučilište J. J. Strossmayera jedan od ključnih generatora razvoja gospodarstva na istoku Hrvatske - rekao je župan Ivan Anušić.

Dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku prof. dr. Aleksandar Včev podsjetio je da su predstavnici Hrvatske komore dentalne medicine još 2009. godine alarmirali zbog nedostatka kadra u stomatologiji. - Stomatologa nije bilo osobito u manjim mjestima u Slavoniji i Baranji, a u pet slavonskih županija bilo je samo 15 specijalista, što je katastrofalno malo. Zajedničkim aktivnostima Sveučilišta, Osječko-baranjske županije i Doma zdravlja OBŽ danas imamo i doktore dentalne medicine i nove specijaliste koji sudjeluju u nastavi polaznika Fakulteta te je ukupna situacije sve bolja - kazao je dr. Včev.

Rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac naglasio je kako ovo nije samo povijesni dan za Fakultet dentalne medicine i zdravstva nego i za osječko Sveučilište. - Nakon šest godina izašla je prva generacija na Fakultetu koji je izrazito tržišno zanimljiv i koji obrazuje deficitaran kadar, posebno u našim slavonskim županijama. Ovo je jedan od fakulteta koji s ovim studijskim programom poboljšava vidljivost Sveučilišta ne samo u Hrvatskoj, nego i na razini europskog istraživačkog prostora - kazao je rektor Guberac.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1440#sigProIdf37c308931

Partnersko vijeće razmatralo provedbu razvojne politike OBŽ

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (20. prosinca 2022. godine) održana je 6. sjednica Partnerskog vijeća Osječko-baranjske županije kojom je predsjedao zamjenik župana Mato Lukić. Uz ostale točke, razmatrano je izvješće o provedbi Županijske razvojne strategije u zadnje dvije godine te izmjene i dopune Provedbenog programa Osječko-baranjske županije za mandatno razdoblje do 2025. godine.

- Razmatrali smo izmjene i dopune Provedbenog programa OBŽ koje se prema zakonskim odredbama moraju uskladiti s proračunom Osječko-baranjske županije za 2022. godinu i projekcijama za 2023. i 2024. godinu. Riječ je o 41 projektu iz Provedbenog programa do 2025. godine u ukupnom iznosu od 5,74 milijarde kuna. Članove Partnerskog vijeće izvijestili smo o provedenim aktivnostima u 2021. godini i do 30. lipnja 2022. godine, odnosno 41 projektu od kojih 97,6 posto ima status u tijeku, a njihova vrijednost u ovih šest mjeseci je 749 milijuna kuna - rekao je zamjenik župana Mato Lukić.

Viša savjetnica u Javnoj ustanovi Županijska razvojna agencija Osječko-baranjske županije Ivona Mendeš Levak naglasila je da je riječ o usklađivanju sa zakonskim obvezama u vezi novog županijskog proračuna te s Planom razvoja OBŽ do 2027. godine.

- Naš se Provedbeni program mijenjao jer je donesen Proračun za 2022. godinu s projekcijom za 2023./2024. godinu, a u ožujku 2022. godine donesen je najvažniji strateški akt na razini ove županije, a to je Plan razvoja Osječko-baranjske županije do kraja 2027. godine, znači za ovo programsko razdoblje Europske unije. Zbog toga se Provedbeni program uskladio s onim što se nazivaju posebni ciljevi Plana razvoja te će se u budućem razdoblju ustvari govoriti o tome koliko su mjere iz Provedbenog programa doprinijele provedbi Plana razvoja. Važno je napomenuti da je Osječko-baranjska županija u situaciji da je 97,5% svih mjera u provedbi, odnosno u skladu s onom dinamikom planiranom u Provedbenom programu. Provedbeni program je u prvom dijelu ove godine doprinosio Nacionalnoj razvojnoj strategiji i njezinim strateškim ciljevima, a područja u koja se utrošilo najviše sredstava odnose se na obrazovanje, zdravstvo, socijalnu skrb i aktivnosti vezane za učinkovito upravljanje resursima Osječko-baranjske županije. Provedbeni program je prema zakonskom okviru iz 2017. godine kratkoročni strateški akt koji vrijedi na razdoblje jednog mandata, dakle u ovom slučaju od 2021. godine do sredine 2025. godine. Na lokalnoj i područnoj razini Provedbene programe donose čelnici tijela, odnosno načelnici, gradonačelnici i župani. Oni su u svojoj nadležnosti obavezni operacionalizirati srednjoročni strateški akt, a to se radi provedbenim programom. Zato se on puno češće mijenja od Plana razvoja jer ovisi o dostupnim sredstvima, novim projektima koji se u međuvremenu pokreću, a trenutno i o promjeni valute, iz kune u euro. Plan razvoja je donijela Skupština OBŽ i za razliku od Provedbenog plana koji je kratkoročan, on je srednjoročan akt, a s obzirom da je županija specifično područje, mora se u svom djelovanju osvrnuti na različite segmente, od obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi, prostornog planiranja i gospodarstva. Plan razvoja prati Nacionalnu razvojnu strategiju i ima 14 posebnih ciljeva, s naglaskom na gospodarstvo i poboljšanje kvalitete života svih građana - pojasnila je Ivona Mendeš Levak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1440#sigProIdc8cb98d2ee

Betlehemsko svjetlo 30. godinu zaredom došlo u Osječko-baranjsku županiju

Betlehemsko svjetlo, simbol mira, ljubavi i razumijevanja, pali se svake godine dva tjedna prije Božića na velikoj svečanosti na mjestu Kristova rođenja i simbolično obilazi svijet, a danas (19. prosinca 2022. godine) je došlo i u Osječko-baranjsku županiju. Zamjenik župana Josip Miletić dočekao je predstavnike izviđačkih klubova na čelu s predsjednikom Saveza izviđača Osječko-baranjske županije Antunom Šimićem te članovima Saveza izviđača Hrvatske koji su mu predali Betlehemsko svjetlo.

- Hvala izviđačima koji su 30. godinu zaredom donijeli Betlehemsko svjetlo u našu županiju i na taj način održali ovu lijepu tradiciju. Neka radost novorođenog Isusa Krista obasja sve njih i njihove obitelji te im donese obilje radosti i mira tijekom nadolazećih blagdana – kazao je zamjenik župana Josip Miletić i svim stanovnicima Osječko-baranjske županije čestitao Božić i novogodišnje blagdane te im poželio uspjeh i mir u novoj 2023. godini.

Predsjednik Saveza izviđača Osječko-baranjske županije Antun Šimić naglasio je kako Betlehemsko svjetlo već 30 godina preko Betlehema, Beča, Zagreba i đakovačke katedrale dolazi i u Osijek i Osječko-baranjsku županiju.

- Donosimo svjetlo mira, ljubavi i poštenja za sve ljude i tako već 30 godina. Izviđaštvo je pokret koji odgaja mlade da budu dobri ljudi i da se pridržavaju izviđačkih pravila. Trenutno na području Osječko-baranjske županije imamo četiri odreda izvođača koji okupljaju 300-njak članova – zaključio je Šimić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1440#sigProId4d9393e66a

Obilježena 31. godišnjica vojno-policijske akcije „Kopački rit“

Danas (18. prosinca 2022. godine) u Bilju je prigodnim programom obilježena 31. godišnjica vojno-policijske akcije „Kopački rit“ kojom je 1991. godine oslobođen dio privremeno okupirane Baranje. U dvodnevnoj vojno-policijskoj akciji, poznatoj i pod nazivom „Đavolja greda“, sudjelovali su pripadnici 1. bojne 135. baranjske brigade, baranjske policije, izvidničke grupe Specijalne jedinice policije „Orao“, bojne „Frankopan“, Riječne ratne flotile i topništva 106. osječke brigade. Akcijom je spriječen pokušaj neprijateljskog spajanja okupiranih područja Baranje i istočne Slavonije te je oslobođeno područje između Bilja i Kopačeva i tako smanjena ugroza Osijeka.

Obilježavanje - koje su organizirali članovi Policijske udruge branitelja Baranje u suradnji s drugim udrugama iz Domovinskog rata, a pod pokroviteljstvom Općine Popovac - počelo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja u Parku hrvatskih branitelja, a potom svetom misom u crkvi Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Bilju. Vijence u počast stradalim hrvatskim braniteljima položili su članovi obitelji poginulih hrvatskih branitelja, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, načelnici baranjskih općina, predstavnici Ministarstva hrvatskih branitelja, policije, braniteljskih i drugih udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

- Ovom akcijom pripadnici Hrvatske vojske i policije pokazali su veliku odlučnost i hrabrost te se suprotstavili neprijatelju i otjerali ga sa zauzetog područja. Akcija je puno značila i za sam grad Osijek koji neprijatelju više nije bio dostupan na izravnom puščanom nišanu s lijeve obale Drave. Na žalost, i u ovoj akciji bilo je poginulih i ranjenih branitelja te im i danas odajemo posebnu počast i zahvalu - kazao je zamjenik župana Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1440#sigProIde97e2877d9