Vijesti

Ulaganje u mladost i znanost je temelj budućnosti

Početna konferencija projekta Regionalni znanstveni centar Panonska Hrvatska (RZC-PAN) održana je danas (13. prosinca 2022. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku. Projektom se žele ojačati kapaciteti institucija osnovno-školskog obrazovanja u Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji te gravitirajućih područja s ciljem poboljšanja STEM vještina učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika. Nositelj projekta je Osječko-baranjska županija, a partneri su Virovitičko-podravska županija, Osnovna škola Josip Kozarac, Josipovac Punitovački, Osnovna škola Josip Kozarac, Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteset Innlandet Giovik te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split.

- Cilj ovog projekta je uspostava Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske usmjerenog k darovitim učenicima u STEM području, ali i jačanje kompetencija nastavnog osoblja koje će raditi s darovitim učenicima. Na području Osječko-baranjske županije, Centar će biti uspostavljen u Osnovnoj školi Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom, a u Virovitičko-podravskoj županiji u OŠ Josipa Kozarca u Slatini te u OŠ Suhopolje. Kad govorimo o djeci i njihovim kompetencijama, bolje smo organizirani oko pružanja pomoći u učenju, no zaostajemo u kreiranju sadržaja za darovitu djecu. Upravo to ćemo ispraviti ovim projektom vrijednim 21 milijun kuna, od čega je 85% sufinancirano europskim sredstvima, a 15% su sredstva Vlade RH - kazao je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

Zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement zahvalio se Osječko-baranjskoj županiji na prihvaćanju VPŽ kao partnera na projektu. - Konačno ćemo imati ispostavu Regionalnog znanstvenog centra i na području naše županije te nakon niza godina ulaganja u obrazovanje, dočekali smo i projekt koji se odnosi na darovitu djecu, naglasio je.

- Uspostavit ćemo RZC Panonske Hrvatske u Osnovnoj školi Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom u kojoj će se obnoviti i rekonstruirati zgrada matične škole, kao i zgrada Područne škole u Punitovcima. U sklopu projekta izradit će se zvjezdarnica, planetarij te različite laboratorije za biologiju, fizike, kemiju i tehničku kulturu. Važno je poticati finu motoriku kod učenika i interes za informacijsko-komunikacijske tehnologije. Djeca će suvremenim metodama i na suvremenoj opremi učiti o budućnosti poduzetništva, zbog čega smo kao partnera na projektu odabrali BIOS koji ima reputaciju izvrsnosti. Jako nam je važno da našim učenicima primjere daju ljudi koji rade na suvremenoj tehnologiji, a u projekt smo uključili i odjele za kemiju, biologiju, fiziku i matematiku osječkog Sveučilišta. Time osiguravamo da naš projekt bude vrijedan i izvrstan jer ulaganje u mladost i znanost je temelj budućnosti te se nadamo da će Centar biti na korist ne samo ovim dvjema županijama, već i cijeloj Hrvatskoj - istaknula je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul.

Projekt se provodi do travnja 2024. godine, a osim navedenog velikog projekta, četiri osnovne škole (OŠ Vladimira Nazora Đakovo, OŠ Dalj, OŠ Josipa Kozarca Semeljci i OŠ S.S. Kranjčevića iz Levanjske Varoši) s područja Osječko-baranjske županije provode i manje STEM projekte čija je ukupna vrijednost 11 milijuna kuna.

- Nakon dogradnje našeg hardverskog laboratorija sada imamo kvalitetnu opremu koju ćemo uključiti u spomenuti projekt, a sve na korist učenika, odnosno budućih poduzetnika. Učit ćemo ih kako kodirati, modelirati i printati na 3D printerima, ali ih i uvesti u svijet poduzetništva. Izuzetno je važno da nove generacije usmjeravamo na taj način, posebno jer će im biti puno lakše ako se jednog dana odluče krenuti tim putem - zaključio je direktor BIOS-a Tihomir Pejin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1452#sigProId967b1746f0

Dodijeljene nagrade dobitnicima foto natječaja Osječko-baranjske županije

Nakon provedenog foto natječaja Osječko-baranjske županije, zamjenik župana Mato Lukić danas (13. prosinca 2022. godine) je dodijelio nagrade izabranim fotografima. Cilj ovog natječaja bio je prikazati ljepotu i jedinstvenu raznolikost Osječko-baranjske županije, a nakon što je pristiglo 126 fotografija, koje su ocjenjivali stručni žiri i publika na Facebook stranici Osječko-baranjske županije, izabrano je ukupno 13 fotografija. Najviše like-ova na FB stranici osvojila je fotografija autorice Ankice Molnar, a ostali autori čije su fotografije odabrane su:

Kristijan Wölfl

Ana- Marija Perković

Tena Pokrivka

Ivana Puzavac

Alen Zita

Sandra Drmić

Damir Rajle

Slobodan Balić

Dubravka Kovačević

Katarina Arlavi

Predrag Savić

Mirna Marić

Zamjenik župana Mato Lukić čestitao je svim dobitnicima na izvrsnim fotografijama i uloženom trudu te je naglasio kako sve one svjedoče o jedinstvenim i neponovljivim prizorima Osječko-baranjske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1452#sigProId28a79cbc01

Održan Okrugli stol „NPOO: prilike za Osječko-baranjsku županiju“

U organizaciji Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, centra Europe Direct Osijek i Javne ustanove Županijske razvojne agencije Osječko-baranjske županije, danas (13. prosinca 2022. godine) u Arheološkom muzeju u Osijeku održan je Okrugli stol „Nacionalni plan oporavka i otpornosti: prilike za Osječko-baranjsku županiju“.

Kako je uvodno kazao ravnatelj JU ŽRA OBŽ Denis Ćosić, cilj događanja je bio pojasniti svrhu i mehanizam NPOO-a te kroz primjere dobre prakse iz javnog i privatnog sektora naglasiti mogućnosti za razvoj županija i gradova. Među primjerima dobre prakse navedeni su projekti izgradnje i dogradnje pet dječjih vrtića Grada Osijeka, projekt uvođenja energetske učinkovitosti i korištenja OIE u tvornici industrijskih vreća Carta d.o.o. Osijek, a za zainteresirane sudionike organiziran je i posjet novoizgrađenom Regionalnom distribucijskom centru Osječko-baranjske županije za voće i povrće.

Na Okruglom stolu - kojim je moderirala Judita Cuculić Župa iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj - govorili su ravnatelj JU ŽRA OBŽ Denis Ćosić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, voditeljica medija u Predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj Andrea Čović Vidović, Toma Šutić, član Kabineta potpredsjednice Europske komisije Dubravke Šuice, pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za financije i fondove EU Grada Osijeka Damir Bajsić te predsjednica Uprave Carta d.o.o. Branka Hitner.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1452#sigProId5ad043ee39

Hrvatski Nacionalni plan oporavka i otpornosti uključuje širok raspon mjera ulaganja i reformi u šest tematskih komponenti, u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost (RRF), ključnog mehanizma instrumenta NextGenerationEU. Plan će se poduprijeti bespovratnim sredstvima u iznosu od 5,5 milijardi eura.

Do sada je Hrvatskoj isplaćeno 818 milijuna eura bespovratnih sredstava kao pretfinanciranje  unutar NPOO-a u rujnu 2021. godine, uz prvu isplatu po zahtjevu za plaćanje u vrijednosti od 700 milijuna eura u lipnju 2022. godine. Među ostvarenim rezultatima za prvo plaćanje bile su reforme i ulaganja u području zdravstva, socijalne politike, obrazovanja odraslih, javne uprave, borbe protiv korupcije, fiskalne politike, revizije i kontrole, borbe protiv pranja novca, energetike, prometa, gospodarenja vodama i otpadom te energetske učinkovitosti zgrada. Europska komisija u studenome 2022. godine potvrdila je i pozitivnu preliminarnu ocjenu drugog hrvatskog zahtjeva za plaćanjem 700 milijuna eura bespovratnih sredstava.

Ambiciozni planovi Športske zajednice OBŽ za 2023. godinu

U Osijeku je danas (12. prosinca 2022. godine) održana redovna, 76. sjednica Skupštine Športske zajednice Osječko-baranjske županije na kojoj je usvojen Program javnih potreba u sportu na području Osječko-baranjske županije za 2023. godinu. Između ostalih točaka, usvojen je i Financijski plan za iduću godinu te donesen Pravilnik o kriterijima za sufinanciranje programa/projekata iz Proračuna Osječko-baranjske županije za 2023. godinu.

Uz zastupnike, glavnog tajnika Dubravka Ižakovića i predsjednicu ŠZ OBŽ Zvjezdanu Tuma-Pavlov, sjednici su nazočili župan Ivan Anušić i glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač.

Župan Anušić je govorio o značaju i ulozi sporta na području Županije, kao i uopće u životu svake osobe, osobito kod djece, a naglasio je projekte i programe kojima Županija nastoji podići ukupni standard i mogućnosti za bavljenje sportom i za zdrav život. Posebno je govorio programima i planovima koji se otvaranju nakon proglašenja Osječko-baranjske županije za Europsku regiju sporta za 2024. godinu, i to od izgradnje sportske infrastrukture do ulaganja u sportski inkubator, edukacije i druge projekte.

Glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač zahvalio je županu Anušiću na svim aktivnostima koje Županija podržava i inicira, a osobito je pohvalio kontinuiranu i dobru suradnju Županije i HOO-a na projektima.

Nakon sjednice Skupštine Športske zajednice OBŽ u suradnji s Hrvatskim olimpijskim odborom u Nastavno-sportskoj dvorani Gradski vrt održana je edukacijska radionica pod nazivom „Glas žena u sportu“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1452#sigProIddbe8384ace

Suradnja OBŽ, Osijeka i Livna na konkretnim projektima

Izaslanstvo Grada Livna na čelu s gradonačelnikom Darkom Čondrićem danas (12. prosinca 2022. godine) u sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku primili su župan Ivan Anušić, zamjenik župana Mato Lukić i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin. Bio je to uzvratni posjet kojim su zapravo nastavljeni razgovori o mogućnostima i osobito o konkretnim oblicima, programima i projektima suradnje.

- Nedavno smo posjetili Grad Livno i razgovarali o svim temama koje se tiču Osijeka, Osječko-baranjske županije i Grada Livna te smo se sličnih tema dotakli i danas. Riječ je prije svega o suradnji naše Javne ustanove Županijske razvojne agencije i Grada Livna na projektima prekogranične suradnje, kao i projektima koji se tiču poljoprivrede. Livno sa svojih 1.000 km2 područja kojeg pokriva, jedan je od najvećih poljoprivrednih proizvođača, a krije i ogroman potencijal za ekološku proizvodnju, koja je specifična i u Slavoniji je prilično razvijena. Dogovorili smo da ćemo našu daljnju suradnju još više konkretizirati na sljedećim susretima u Livnu i posjeti predstavnika naše Javne ustanove Županijske razvojne agencije - rekao je župan Ivan Anušić.

- Na tragu naših prijašnjih sastanaka i susreta koje smo imali u dva navrata u Livnu, želja nam je jačati našu suradnju i povezanost kroz nacionalne interese, ali i zajedničke projekte. Naša delegacija je došla ovdje čuti iskustva s ovog područja, s obzirom da je Hrvatska već niz godina u Europskoj uniji i ima pozitivna iskustva koja nama u Livnu i Bosni i Hercegovini dobro dođu. Ono što Livno može ponuditi odnosi se prije svega na segment gospodarstva i mljekarske proizvodnje, potom proizvodnje ekološke i zdrave hrane, malih i srednjih poduzeća i OPG-ova, ali i proizvodnje meda - kazao je gradonačelnik Livna Darko Čondrić.

Dodao je da će članovi izaslanstva Grada Livna tijekom današnjeg posjeta Osijeku susresti i s predstavnicima Livnjaka koji na ovom području žive godinama. Istaknuo je da je Osječanin Mario Nađ počasni građanin Grada Livna jer se posebno istaknuo u obrani Livna tijekom rata u Bosni i Hercegovini.

- Izuzetno mi je drago da su nakon uspostavljenih iskrenih i prijateljskih odnosa, predstavnici Grada Livna ovdje u Osijeku. Imamo puno toga zajedničkog, mnogi Livnjaci žive u Osijeku, mnogi gospodarstvenici i poduzetnici. Na ovaj način želimo im pomoći svim svojim kapacitetima i iskustvima kako bi i Livno na putu Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji iskoristilo što više sredstava za razvoj svoje sredine. Iskustva imamo, naime u ovom trenutku u Osijeku se provode projekti vrijedni više od milijarde kuna, najvećim dijelom sufinancirani europskim sredstvima, a iskustva imamo i s projektima sufinanciranim sredstvima iz pretpristupnih fondova. Velike projekte inicira i provodi Osječko-baranjska županija, posebno na području poljoprivrede i gospodarstva, poput Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće, ali i Gospodarskog centra te projekti Grada Osijeka kao što je Poduzetnički inkubator BIOS koji će u konačnici generirati gospodarski rast i ostanak ljudi na ovom području - istaknuo je zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin.

Ravnatelj Javne ustanove Županijske razvojne agencije Denis Ćosić kazao je da je ŽRA spremna prenijeti svoja iskustva u prijavi i provedbi projektnih prijedloga kolegama iz Livna te da su na današnjem sastanku dogovorili konkretniju suradnju u budućnosti.

- Naše aktivnosti će biti usmjerene edukacijama i prenošenju dugogodišnjih iskustava. U narednoj financijskoj perspektivi otvaraju se nove mogućnosti kroz program prekogranične suradnje Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ali i kroz programe transnacionalne suradnje dunavske regije. Plan nam je izraditi jednu bazu podataka kako bi što lakše pronalazili partnere, kako jedinica lokalne samouprave iz Osječko-baranjske županije, tako i općina s područja Grada Livna - zaključio je Ćosić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1452#sigProIdcca2dc983d

Obilježena treća godišnjica uspješnog djelovanja Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije

Nadbiskupa Vrhbosanske nadbiskupije Tomu Vukšića, nadbiskupa Đakovačko-osječke nadbiskupije Đuru Hranića, upravitelja Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije Josipa Dabru i članove Upravnog odbora Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije danas (12. prosinca 2022. godine) u sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku primio je župan Ivan Anušić zajedno s predsjednikom Gradskog vijeća Grada Osijeka Vladimirom Hamom.

- Danas smo obavili radni sastanak s ciljem daljnje povezanosti s Hrvatima u Bosni i Hercegovini, pomoći, promociji i svemu onome što je potrebno za ostanak i opstanak hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Sve aktivnosti koje radimo zajedno s Vrhbosanskom nadbiskupijom, ali i hrvatskim općinama, gradovima i županijama u Bosni i Hercegovini su stvar zakonske obveze koja je jedno, ali moralna obveza nas svih da sudjelujemo, pomažemo i budemo uz hrvatski narod u BIH je nešto drugo. Osječko-baranjska županija to i čini te daje svoj doprinos i pomaže, a to će činiti i u budućnosti - kazao je župan Ivan Anušić.

Dodao je da se potpora ogleda u projektima koji se razvijaju na području Bosne i Hercegovine, na području gospodarstva, kulture, obrazovanja i svega onoga što je potrebno za opstanak hrvatskog naroda u BIH. - Ne treba zaboraviti ni moralnu potporu koja ljudima ondje puno znači i koji moraju vidjeti i osjetiti da smo uz njih i da smo im potpora na putu k ulasku u Europsku uniju. Podršku im pruža i Vlada RH, i mi, i to će tako i ostati - naglasio je župan.

- Drago mi je da je Osječko-baranjska županija predvodnik podrške Hrvatima izvan RH i da smo u Gradu Osijeku rado uključeni u te projekte. Katolička crkva uvijek je bila spona hrvatskog naroda gdje god se nalazio, pri čemu nas Vrhbosanska nadbiskupija i Đakovačko-osječka nadbiskupija povezuju s našim narodom u BIH. Zato ćemo sve ono što možemo dati, ne samo materijalno već i iskustveno, dati našim sunarodnjacima, osiguravajući opstojnost hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini - rekao je predsjednik Gradskog vijeća Osijeka Vladimir Ham.

- Crkva je katolička, univerzalna i zato postoji povezanost između naših dviju biskupija, no kad je u pitanju Vrhbosanska nadbiskupija onda postoje i posebne veze jer naša Đakovačko-osječka nadbiskupija ima korijene u Blažuju kod Sarajeva. Kroz čitavu povijest su nam dolazili ljudi s druge strane Save i pomlađivali ovaj prostor, zbog čega osjećamo duboku povezanost s njima. Istodobno smo svjesni da je opstanak Katoličke crkve i Hrvata u BIH važan ne samo za te ljude jer pomažući njih mi ustvari pomažemo Republici Hrvatskoj. Zato je Đakovačko-osječka nadbiskupija pomagala koliko može sa svoje strane Vrhbosansku nadbiskupiju, a ovdje sam danas kako bi podržao i pružio moralnu podršku sve one koji se trude oko napretka Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije sa sjedištem u našoj nadbiskupiji - istaknuo je nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić.

Nadbiskup Vrhbosanske nadbiskupije mons. Tomo Vukšić, koji je ujedno i predsjednik Upravnog odbora Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije, zahvalio je Osječko-baranjskoj županiji, Gradu Osijeku i Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji na pomoći i podršci Zakladi.

- Ta zahvala je velika obveza jer bez dobrote ljudi s ove strane Save, Zaklada ne bi mogla funkcionirati. Dakle, Zaklada postoji jer postoji dobrota sa sjeverne strane Save i to je najveća kvaliteta i Zaklade i ovog današnjeg susreta. Svrha naše Zaklade je prije svega humanitarne naravi, u karitativnom smislu, a sva prikupljena pomoć se usmjerava dosljedno i transparentno. Također, izuzetno me obradovala vijest o međunarodnoj i prekograničnoj suradnji naših dviju država, ali još više je važna strateška pomoć i investicije koje će omogućiti ljudima da ostanu tamo gdje su rođeni i da ondje doprinose društvu i zajednici - zaključio je nadbiskup Vukšić. Osvrnuo se na najvažnije projekte koje provode poput Centra za starije osobe koji će imati 150 mjesta, zatim obnova zgrade Katoličkog i bogoslovnog fakulteta u Sarajevu, koja još čeka na obnovu nakon rata, potom pomaganje Centra za pastoral mladih u Sarajevu, ali i pomaganje djeci i mladima.

Nakon prijema u sjedištu Osječko-baranjske županije, župan Anušić nazočio je obilježavanju Dana Zaklade Vrhbosanske nadbiskupije i treće godišnjice osnutka Zaklade koje je održano u Hotelu Osijek.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1452#sigProIda1f38bcfa6