Vijesti

Župan upalio treću adventsku svijeću

Na adventskom vijencu ispred konkatedrale sv. Petra i Pavla u Osijeku u nedjelju navečer, 11. prosinca 2022. godine, treću adventsku svijeću upalio je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić u nazočnosti gradonačelnika Ivana Radića i mnogih građana. Kazao je kako je treća nedjelja došašća nedjelja radosti, a upravo radošću su ispunjena naša srca iščekujući blagdan Isusova rođenja.

- Vrijeme je koje provodimo s obitelji, prijateljima, u ljubavi i zajedništvu, napokon kako to već dugo želimo. U tom ozračju želim svima čestit i blagoslovljen Božić, poručio je.

 

Obilježena 23. godišnjica smrti dr. Franje Tuđmana

Izaslanstvo Osječko-baranjske županije predvođeno zamjenicima župana Matom Lukićem i Josipom Miletićem, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, kao i predstavnici braniteljskih udruga, danas su položili cvijeće i zapalili svijeće ispred spomenika prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu na osječkom Trgu Slobode.

– Danas se prisjećamo prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, ali prije svega njegovih velikih djela i zasluga u stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske. Nakon smrti 1999. godine iza njega ostaju njegova djela i trajna misao: “Sve uvijek za Hrvatsku, a našu jedinu i vječnu Hrvatsku ni za što. Neka nam živi jedina i vječna Hrvatska” – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istaknuo je kako je dr. Franjo Tuđman otac moderne hrvatske države za koju je dao nemjerljiv doprinos u njezinu stvaranju.

- Ostvarili smo sve svoje strateške ciljeve, nedavno smo spojili Hrvatsku Pelješkim mostom, dio smo Europske unije, ušli smo u schengenski prostor, a uskoro ulazimo i u eurozonu, dakle sve ono što je prvi hrvatski predsjednik sanjao i na čemu je neumorno radio, sada je ostvareno – zaključio je Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1458#sigProIdc823060a17

Uručeno novih šest autobusa GPP-u za sigurniju i udobniju vožnju

U Osijeku je danas (09. prosinca 2022. godine) održana svečana primopredaja i probna vožnja novih 6 solo gradsko/prigradskih poluniskopodnih autobusa. Riječ je o projektu kojim je nabavljeno ukupno 13 novih autobusa, pri čemu je njih sedam predano u rujnu ove godine.

Događaju su nazočili zamjenik župana Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, direktor GPP-a Dejan Rusmirović i drugi.

- Radi se o vozilima kojima ćemo znatno unaprijediti razinu naših usluga, ali i udobnost i sigurnost te pristupačnost osobama smanjene pokretljivosti. Također, smanjit ćemo troškove održavanja i emisiju CO2, što je i krajnji cilj daljnje nabave autobusa. Ukupni bruto iznos sada pristiglih 6 Mercedes-benz autobusa iznosi 14.814.300,00 kuna, pri čemu je udio sufinanciranja europskih sredstava 82,78%, a ostatak su vlastita sredstva – kazao je direktor GPP-a Dejan Rusmirović.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako su nabavljeni autobusi namijenjeni prije svega za prigradska naselja.

- Ono što nas posebno veseli je činjenica da je nabavkom ovih 13 novih autobusa, uz 12 koji su nabavljeni 2019. godine, prosječna starost flote GPP-a koju čini 46 vozila, tri do četiri godine. Gledat ćemo i u budućnosti povući što više sredstava kako bismo podizali razinu kvalitete usluge javnog gradskog prijevoza. Tu je i veliki projekt rekonstrukcije tramvajske infrastrukture, što je još jedan pokazatelj dizanja kvalitete.  Bit ćemo jedan od malog broja gradova u Hrvatskoj i šire s ovakvom razinom usluge javnog gradskog prijevoza – istaknuo je Vulin.

Zamjenik župana Mato Lukić podsjetio je da je ovaj projekt usklađen s nacionalnom razinom razvoja prometne infrastrukture, ali i onom Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, a sve u cilju pružanja najvišeg standarda svim korisnicima usluga GPP-a.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1458#sigProIde87b580b9b

Osječko Sveučilište kvalitetom i izborom studijskih programa privlači velik broj studenata

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku organiziralo je danas (9. prosinca 2022. godine) 26. Sveučilišnu smotru s ciljem promoviranja sveučilišnih i stručnih preddiplomskih i integriranih studijskih programa budućim studentima. Događaju su nazočili rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku prof.dr.sc. Vlado Guberac, zamjenik župana Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić te ostali gosti.

Rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof.dr.sc. Vlado Guberac istaknuo je kako je Sveučilište u protekle dvije godine utemeljilo tri nova fakulteta, nove studijske programe, na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku.

- S druge strane, uz postojeća dva studentska doma, izgradili smo još jedan, najveći u Hrvatskoj, s 800 mjesta. Ukupno našim studentima nudimo 1500 mjesta u studentskim domovima, gdje za 100 eura mjesečno mogu imati smještaj kao u hotelu s četiri zvjezdice. Osijek je zaista poželjno mjesto studiranja te zahvaljujući novim fakultetima i programima konačno imamo tendenciju povećanja broja upisanih brucoša na naše fakultete – rekao je Guberac.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istaknuo je kako studenti igraju važnu ulogu u životu grada Osijeka.

- Svaki peti stanovnik grada je student. Raznolikost programa i kvaliteta koje nude sve sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, kao i studentski smještaj koji je kao hotel s pet zvjezdica Osijek čine kvalitetnim mjestom za studiranje. U Gradu potičemo izvrsnost, pa smo tako za iduću godinu u proračunu osigurali 115.000 eura za najbolje studente. Također, 50 najboljih maturanata, koji većinom postanu studenti Sveučilišta, nagrađujemo besplatnim vozačkim ispitom. Studenti sudjeluju i u našem programu Asistenti u nastavi za djecu s ADHD-om gdje izdvajamo 170.000 eura. Prvi u Hrvatskoj imamo pilot projekt gradsko poduzetničkih stipendija ,,Najbolje za najbolje'' gdje izdvajamo 450 eura mjesečno za studente, a u suradnji s poslodavcima studente nakon završenog fakulteta čeka radno mjesto.  Za 2023. u proračunu smo isplanirali i sredstva za studentske kredite, tako da uistinu potičemo studentski život u gradu, a to ćemo nastaviti raditi, jer želimo da Osijek bude poželjno mjesto i za rad i za studiranje i za život – naglasio je Radić.

Zamjenik župana Josip Miletić kazao je kako su na osječkom Sveučilištu vidljivi veliki iskoraci i u znanstvenom i u obrazovnom smislu, ali i u  prilikama i mogućnostima koje se nude studentima,

- Tu se prije svega radi o smještajnim kapacitetima i stipendiranju koje čine naši gradovi i općine, kao i Osječko-baranjska županija u zajedništvu, kako bismo grad Osijek istakli na ljestvici fakultetskog i sveučilišnog grada. Kao predavač na Fakultetu elektrotehnike i računarstva mogu posvjedočiti brojnim generacijama koje vrlo brzo nađu posao. Pohvaljujem rad rektora u smislu da se naši fakulteti usmjeravaju prema onim zanimanjima koja su tražena na tržištu rada – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1458#sigProId230865cb57

Tradicionalni prijem sportaša obogaćen titulom Europske regije sporta

Na tradicionalnom svečanom prijemu za sportaše, župan Ivan Anušić je danas (9. prosinca 2022. godine) primio brojne vrhunske sportaše iz cijele županije. Klubovi nositelji kvalitete sporta, vrhunski sportaši te sportaši studentskog i školskog sporta okupili su se u prostorijama Osječko-baranjske županije kako bi im osobno i u ime Osječko-baranjske županije župan još jednom čestitao na brojnim i velikim sportskim uspjesima, a ujedno najavio daljnju i još snažniju potporu Županije.

- Sport u Osječko-baranjskoj županiji je jako snažan i možemo se pohvaliti s nizom izvrsnih rezultatskih ostvarenja. Kako bismo to dodatno osnažili, Županija se nominirala i dobila titulu Europske regije sporta te ćemo 2024. godine biti centar sportskih događanja Europe. Iduće godine radit ćemo na opremanju infrastrukture te većim ulaganjima u sport kako bi tu titulu i opravdali. Jedan od najvažnijih projekata u tom smislu je svakako sportski inkubator, koji sam danas ukratko predstavio sportašima, a koji će biti velika potpora svakom sportašu i onom tko to želi postati - rekao je ovom prilikom župan Anušić.

Osječko-baranjska županija svake godine izdvaja značajna sredstva za sport, od razvoja amaterskog do potpore vrhunskom, pa je tako u 2022. godini Program javnih potreba u sportu uvećan s početnih 3,6 milijuna kuna na 3,9 milijuna kuna, a u 2023. godini ta sredstva bit će još i veća. Uz financiranje, Županija putem pokroviteljstava raznih natjecanja, ali i organizacije vlastitih, dodatno potiče bavljenje sportom u svim dobnim skupinama.

Na svečanom prijemu u ime sportaša obratio se veslač David Šain, istaknuvši da nije lako biti profesionalni sportaš, no da potpora Županije u tom uvelike pomaže.

- Čestitam svim sportašima na njihovim uspjesima kojima predstavljaju svoj grad, županiju i državu, a zahvaljujem županu što prepoznaje značaj sporta i godinama podržava njegov razvoj - rekao je Šain.

Župan Anušić, uz zamjenike Matu Lukića i Josipa Miletića, ovom prigodom svim je sportašima čestitao nadolazeće blagdane te zaželio sretnu i uspješnu novu 2023. godinu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1458#sigProId4114e462ae

Posjet izaslanstva Kreševa Osječko-baranjskoj županiji

Danas je (9. prosinca 2022. godine) u prostorijama Osječko-baranjske županije održan radni sastanak između izaslanstva Općine Kreševo iz Bosne i Hercegovine koje su činili načelnik Općine Renato Pejak, Jozo Marić, direktor JKP Kostajnica i Olivija Vukoja – Bradara, ravnateljica Doma zdravlja u Kreševu i Osječko-baranjske županije na čelu s županom Ivanom Anušićem, zamjenikom župana Matom Lukićem, Ivanom Hampovčanom, Tajnikom županije, Draganom Vulinom, zamjenikom gradonačelnika Grada Osijeka te Sandrom Udovičić, zamjenicom ravnatelja ŽRA OBŽ. Riječ je o uzvratnom sastanku nakon prošlogodišnjeg posjeta delegacije Osječko-baranjske županije Kreševu kada se razgovaralo o suradnji, prvenstveno putem prekograničnih projekata.

- Međusobnu suradnju započeli smo prije otprilike godinu dana sa željom da im pružimo našu punu podršku i pomoć u realizaciji značajnih projekata, ali i u naporima za očuvanje hrvatskog naroda na tim prostorima. To je bila i prva tema zbog koje smo se našli i ostvarili ovu suradnju, a dodatno ćemo ju produbiti razvojem budućih projekata. Niz poveznica nas veže, isti smo narod, a puno ljudi koji danas žive u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, vuče korijene upravo iz Kreševa. Sve ono što čini Osječko-baranjsku županiju i grad Osijek čini i Općinu Kreševo, a to je gospodarstvo i snažan gospodarski napredak Općine Kreševo koji je nama izuzetno bitan, ali i radna mjesta, primjerene plaće i sve ono što će učiniti da ljudi s područja Općine Kreševo i općenito srednje Bosne ostanu živjeti na tom području – kazao je župan Anušić.

Načelnik Općine Kreševo Renato Pejak istaknuo je kako je Općina Kreševo mala općina u Županiji Središnja Bosna s izuzetno razvijenim gospodarstvom te kako vjeruje da će uspješnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom i Gradom Osijekom nastaviti i u budućnosti, osobito na području kulture, sporta, obrazovanja i poduzetništva kako bismo se još čvršće povezali.
- Duboko vjerujem da će u Bosni i Hercegovini biti mudrosti i da ćemo dobiti status zemlje kandidatkinje za ulazak u EU te da će Hrvati koji ondje žive biti dio europske zajednice. Moramo zajedno raditi na osmišljavanju projekata na dobrobit Županije Središnje Bosne, Općine Kreševo, ali i Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka – rekao je Pejak.

Zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin podsjetio je kako su prilikom posjeta Općini Kreševo vidjeli što sve čini temelj njihova razvoja.
- Također smo sve kapacitete Grada Osijeka stavili na raspolaganje načelniku i njegovim suradnicima. Očekujemo put Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji na kojem su brojne prilike za povlačenje europskih sredstava. Upravo ondje je značajna i velika hrvatska zajednica i uvijek nam je važno podržati ju na sve načine na koje možemo, želimo ju dodatno osnaživati i podupirati u razvoju. Ono gdje Grad Osijek može konkretno pomoći je u dijeljenju iskustva koje imamo u provođenju projekata i važnih investicija s ciljem još snažnijeg napretka Općine Kreševo i hrvatskog naroda koji je konstitutivan narod Bosne i Hercegovine – zaključio je Vulin.

U Županiji je u isto vrijeme održan i sastanak između Obrtničkih komora Srednjobosanskog kantona i Osječko-baranjske županije kojem su nazočile predsjednica Komore SBK Dijana Biletić s tajnicom Jelenom Jaković, predsjednik Obrtničke komore Osječko-baranjske županije Stjepan Birović s tajnicom Ivankom Janjić te potpredsjednica Hrvatske obrtničke komore Jelena Ivaniš.
- Danas je Obrtnička komora OBŽ ostvarila suradnju s Obrtničkom komorom Srednje Bosne, a Hrvatska obrtnička komora već godinama ima partnerski odnos s Obrtničkom komorom Bosne i Hercegovine te podržavamo potpisivanje sporazuma i suradnju i na razini područnih komora – rekla je potpredsjednica Hrvatske obrtničke komore Jelena Ivaniš.

- Obrtništvo na području Srednjobosanske županije ima dugu tradiciju, kao i na području istočne Hrvatske te je od iznimne važnosti razmjena iskustava. Na današnjem sastanku razmatrali smo i mogućnosti buduće suradnje, u što se uključuje i uzajamne posjete i suradnju u vezi manifestacija. Naravno, otvara se i mogućnost za pisanje zajedničkih projekta prema EU fondovima te se nadamo da ćemo u narednom razdoblju nastaviti suradnju na obostrano zadovoljstvo – istaknula je predsjednica Obrtničke komore Srednjobosanske županije Dijana Biletić.

Predsjednik Obrtničke komore OBŽ Stjepan Birović dodao je kako naša komora ima dugogodišnju suradnju s Tuzlanskim kantonom.
- Ovim sastankom uspostavili smo suradnju i prijateljski odnos i s Obrtničkom komorom Srednjobosanske županije. Družit ćemo se kroz sajmove, a osobito ćemo surađivati i pomoći im u vezi europskih fondova – rekao je Birović.

Na sastanku su predstavnici Kreševa, između ostalog, istaknuli kako pohvalno gledaju na nedavno otvorenje dionice Koridora Vc kroz Baranju te kako njihovi brojni građani i gospodarstvenici već koriste ovu rutu na putu prema europskim gradovima. Također su istaknuli kako se dionice Koridora Vc grade i kroz BiH, a po njihovom završetku, dodatno će se skratiti vrijeme putovanja između Kreševa i Osijeka čime će se stvoriti uvjeti za još snažniju gopodarsku suradnju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1458#sigProId758d567f08