Vijesti

Otvoren 4. Tehnicoolum - sajam tehničke kulture i strukovnih zanimanja

Pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, tvrtka Osječki sajam d.o.o. u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Grada Osijeka, Zajednicom tehničke kulture Osječko-baranjske županije te Hrvatskom zajednicom tehničke kulture organizirala je 4. Tehnicoolum - Sajam tehničke kulture čiji je cilj poticanje interesa kod djece i mladih za bavljenje tehničkom kulturom i znanošću STEM područja. Namijenjen je djeci i mladima, od početnika koji se tek počinju baviti tehnikom i ovladavanjem vještinama tehničko-tehnološke pismenosti, preko polaznika koji žele proširiti svoje znanje i ovladati vještinama naprednog korištenja do stručnih osoba i pedagoga kojima su STEM znanosti i tehnička kultura profesionalni izbor.

Dvodnevni sajam otvoren je danas (24. studenoga 2022. godine) na Sajamskom prostoru Pampas, a izlagačima, učenicima osnovnih i srednjih škola te drugim sudionicima i gostima, na prigodnoj svečanosti obratili su se direktor Osječkog sajma d.o.o. Alen Vukašinović, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, koji je i otvorio Sajam.

Na sajamskoj priredbi Sajam tehničke kulture bit će predstavljen i Sajam strukovnih zanimanja koji je dio projekta RCK ELPROS. Cilj je ovoga sajma osnaživanje zapošljivosti na tržištu rada u sektoru elektrotehnike i računalstva. Na sajmu će se učenicima prezentirati poduzetnici kako bi se ojačala povezanost gospodarskog sektora s obrazovnim sustavom, posebice u strukovnim školama. Ujedno će škole predstaviti svoje obrazovne programe s osobitim naglaskom na strukovna zanimanja, stoga će na sajmu sudjelovati i svoj rad predstaviti učenici i profesori Elektrotehničke i prometne škola Osijek, Prve srednje škole Beli Manastir, Srednje strukovne škole Antuna Horvata Đakovo, Srednje škole Donji Miholjac, Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Srednje škole Valpovo, Strojarsko tehničke škole Osijek, Graditeljsko-geodetske škole Osijek i Obrtničke škole Osijek.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1488#sigProId50dc3b2ce2

Bogat program Adventa u Osijeku

Na konferenciji za medije, održanoj danas (24. studenoga 2022. godine) na Trgu sv. Trojstva u Tvrđi, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, ravnatelj Kulturnog centra Ivan Kristijan Majić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Grada Osijeka Tajana Rogulja i Rene Bakalović predstavili su program predstojećeg Adventa u Osijeku.

Organizatori ovogodišnjeg Adventa su Kulturni centar Osijek i Turistička zajednica grada Osijeka, uz pokroviteljstvo Grada Osijeka i partnerstvo Osječko-baranjske županije. Adventska događanja počinju 2. prosinca, na 236. Dan grada Osijeka, i uz bogat gastro i glazbeni program trajat će do 30. prosinca. Novost je da se Advent vraća u baroknu Tvrđu, a osim glazbenog programa, poseban naglasak stavljen je na programe za djecu i obitelji.

- Prošle godine smo dobili titulu za najbolji advent u Hrvatskoj. Ove godine, nakon četiri godine, vraćamo se u našu čarobnu, bajkovitu i baroknu Tvrđu. Siguran sam da će ovaj advent obraniti titulu najboljeg u Hrvatskoj, da ćemo ga podići na još višu razinu i da će biti dobro posjećen. Naš dnevni boravak, topao, ugodan i obiteljski, primit će sve naše sugrađane i goste - rekao je gradonačelnik Radić, dodajući da je osigurano 15 kilometara blagdanske rasvjete, najviše dosad.

Ravnatelj Kulturnog centra Ivan Kristijan Majić izvijestio je kako glazbeni program donosi 30-ak imena na veliku pozornicu u Tvrđi, među kojima se ističu Soulfingersi, A strana, Neno Belan i klapa Rišpet, a koje će upotpuniti i niz manjih glazbenih sadržaja s lokalnim uličnim glazbenicima. Dječji program, istaknuo je, obuhvatit će 20 večernjih bajki, ulične predstave i veliki poštanski ured Djeda Mraza, a oni stariji, subotama prijepodne, moći će uživati u okusima nove slavonske gastronomije koje donosi Rene Bakalović.

- Gotovo svakodnevno bit će po jedan kazališno-književni program za djecu i obitelji, bajke koje će se odvijati u posebnoj kupoli. Tu su i ulične predstave koje će posjetitelji moći pogledati na Trgu svetog Trojstva, kao i dječje kino koje će prikazivati božićne filmove. Imat ćemo i veliki poštanski ured Djeda Mraza te inspekciju čizmica za blagdan sv. Nikole - objasnio je Majić.

Sve to upotpunit će veliki lunapark kod ”Školjke”, panoramski kotač u Tvrđi, središnji gradski bor uz osječku konkatedralu, kao i uređeni ugostiteljski punktovi u središtu grada.

Govoreći o turističkim brojkama, direktorica osječke Turističke zajednice Tajana Rogulja kazala je da je u prvih 10 mjeseci zabilježen porast noćenja u odnosu na rekordnu 2019. godinu te da se po završetku godine očekuje rušenje rekordnih brojki.

Direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić izrazila je zadovoljstvo što se Advent vraća - kako je rekla - na najljepše moguće mjesto, u Tvrđu gdje će Advent zasjati svojim punim sjajem.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1488#sigProIdce063da6ed

„Legosi u centru - mjesto za nas“ - sigurna luka za mlade

U osječkom naselju Višnjevac, u Ulici bana Josipa Jelačića 83, danas (25. studenoga 2022. godine) otvorena je nova zgrada Centra za nestalu i zlostavljanju djecu. Izgradnja najmodernije i najopremljenije zgrade za pružanje socijalnih usluga u Republici Hrvatskoj realizirana je kroz EU projekt „Legosi u centru - mjesto za nas“ čija je vrijednost 10.991.201,29 kuna. U novoj zgradi danas je ujedno održana i Završna konferencija ovog projekta, a prigodnoj svečanosti i konferenciji nazočili su ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, zamjenik župana Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i drugi uzvanici.

- Danas slavimo 16. rođendan Centra i useljenje u novu zgradu te se nadamo da je ovo samo početak novih projektnih aktivnosti - rekao je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanju djecu te naglasio kako se Centar osobito bavi zaštitom djece na Internetu.

- U zadnje dvije godine u Hrvatskoj bilježimo porast od 60 posto iskorištavanja djece za pornografiju, što je izuzetno veliki skok. Prošle godine bilježimo 363 takva slučaja i tu ne postoje određene skupine djece koja su u riziku nego su u riziku sva djeca koja koriste tehnologiju. S takvim pojavama se borimo već 16 godina, a izazovi s kojima se svakodnevno suočavamo su sve zahtjevniji. Jako puno snage i resursa odlazi nam na našu besplatnu liniju za pomoć i podršku u slučaju nasilja na internetu (0800 606 606) jer više nisu ugroženi samo djeca i mladi nego i starije osobe koje su vrlo često žrtve prevara. Jedna od velikih aktivnosti s kojima se borimo, osim izravnog rada s djecom, je pružanje podrške djeci u cijeloj Hrvatskoj jer smo jedini centar za sigurniji internet u Hrvatskoj - kazao je Ramljak.

Dodao je kako Centar pomaže djeci i kroz poludnevni boravak, od pomoći u učenju, psiho-socijalnog i savjetodavnog rada i to ne samo djeci nego i roditeljima. - Naravno, osiguravamo im i osnovne životne potrebe, a to je da svako dijete dobije topli obrok, da se za svaku školsku godinu pripremimo i s odjećom i školskim priborom. Poludnevni boravak je jedna socijalna usluga u kojoj se dijete ne izdvaja iz obitelji, nego se ulazi u obitelji, radi i s djetetom i cijelom njegovom obitelji. To je primjer dobre prakse, što se pokazalo i kod djece koja nakon što s 18 godina izađu iz tretmana, potom dođu kod nas, budu volonteri i uvijek im budemo neka sigurna luka. Bitna je kontinuirana podrška i kontinuirani razvoj odnosa te da osoba i kada više nije dijete zna gdje uvijek može doći - zaključio je Tomislav Ramljak.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin čestitao je i zahvalio svima koji su sudjelovali u ovom velikom i značajnom projektu. - Ponosni smo što imamo uporne i ustrajne ljude poput djelatnika Centra i direktora Ramljaka koji mogu biti uzor cijeloj Hrvatskoj i mnogo šire. U Gradu Osijeku će uvijek imati pouzdanog partnera, a imali smo prilike vidjeti u ovoj kriznoj situaciji rata u Ukrajini koliko je značajna bila uloga Centra. U onim prvim, najtežim trenutcima bili smo među najpripremljenijima za prihvat obitelji koje su stizale upravo zahvaljujući Centru za nestalu i zlostavljanu djecu - kazao je Vulin.

- U ovoj će zgradi, sasvim sam siguran, uz vodstvo izvrsnih stručnjaka, djeca i mladi naučiti puno novih stvari i prevladati teškoće s kojima se susreću. Još 2014. godine Centar za nestalu i zlostavljanu djecu započeo je s transformacijom i deinstitucionalizacijom usluga socijalne skrbi i tada je otvoren prvi poludnevni boravak, a danas te usluge koristi više od 100 korisnika diljem istoka Hrvatske. Osječko-baranjska županija prati neumoran i predan rad Centra te ga pomaže na sve načine, a to će činiti i u budućnosti - istakao je zamjenik župana Mato Lukić.

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao je da je izgradnja Centra rezultat marljivog planiranja Vlade RH. - Kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija mogli smo graditi upravo ovakve objekte koji pružaju usluge deinstitucionalizacije. Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike ima niz ugovora za pružanje izvaninstitucijskih usluga s ovim Centrom, a tako će biti i u budućnosti, poručio je ministar Piletić.

- Centar za nestalu i zlostavljanu djecu je važna institucija koja se uhvatila u koštac s ozbiljnim rješavanjem problema rizika u ponašanju djece i mladih. Svjesni smo izazovnih i turbulentnih vremena i posljedica koje ostavljaju na najmlađe i najranjivije skupine, a upravo ovakve ustanove mogu pomoći da kao društvo budemo bolji.  Pri tome računamo i na fondove Europske unije, a uz pružanje mogućnosti izgradnje adekvatnog prostora za djelovanje i rad upravo ovakvih institucija, oni na taj način doprinose slici kako i na koji način koristimo dostupne resurse. Još se jednom zahvaljujem svima uključenima u projekt, svim partnerima jer što god Vlada RH i ministarstva kreiraju, uvijek ovisimo o onome što će lokalna zajednica kreirati i pokrenuti, a sigurna sam da ćemo i u budućnosti nastaviti zajedno raditi i graditi na korist naših najmlađih i najranjivijih skupina - zaključila je ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1488#sigProId5af7bba610

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek osnovan je 27. studenoga 2006. godine, a sada ima 19 zaposlenih na neodređeno vrijeme i 4 zaposlenih na određeno vrijeme. Tijekom 16 godina kontinuiranog rada Centar se profilirao kao organizacija s najvećim brojem stručnjaka (23) koji svakodnevno rade s više od 100 djece u riziku i s problemima u ponašanju, organiziranju razne edukativne aktivnosti, senzibiliziranju šire javnosti o važnosti deinstitucionalizacije i prednosti koje ona ima na krajnje korisnike, a to su u prvom redu, djeca i mladi - sadašnjost i budućnost našeg društva. 

Proračun OBŽ povećan na milijardu i 907 milijuna kuna te jamči nastavak svih projekata

U Velikoj vijećnici Skupštine Županije u Osijeku danas (24. studenoga 2022. godine) održana je 16. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije kojom je predsjedala Ivana Bagarić. Na dnevnom redu bilo je 15 točaka, a najveća pozornost posvećena je izmjenama i dopunama, odnosno rebalansu Proračuna Osječko-baranjske županije za 2022. godinu. Naime, predloženim te većinom glasova nazočnih vijećnika usvojenim izmjenama i dopunama, konsolidirani Proračun povećava se za 5.875.884,88 kuna i sada iznosi 1.907.287.173,57 kuna. Od navedenog povećanja, 2.970.309,62 kuna odnosi se na povećanje županijskog dijela proračuna koji sada iznosi 697.187.146,78 kuna, dok se na evidencijske prihode proračunskih korisnika odnosi povećanje od 2.905.575,26  kuna i sada iznose 1.210.100.026,79 kuna.

Uvodno obrazloženje o rebalansu Proračuna dala je pročelnica Upravnog odjela za javne financije OBŽ Snježana Raguž. Naglasila je kako se rebalans Proračuna predlaže zbog usklađenja dosadašnjeg ostvarenja prihoda i primitaka te rashoda i izdataka s procjenom njihova ostvarenja do kraja 2022. godine, zatim zbog provođenja korekcija planiranih izvornih županijskih te vlastitih i namjenskih prihoda proračunskih korisnika. Razlog za izmjene je i izvršenje prenamjena unutar programa, aktivnosti i projekata temeljem nove procjene prihoda i mogućnosti izvršenja planiranih programa.

- Iz ovih izmjena i dopuna vidljivo je da je Proračun Osječko-baranjske županije  planiran realno i kvalitetno, a unatoč zahtjevnim vremenima očekuje se ostvarenje zacrtanih ciljeva, nastavak svih projekata planiranih proračunom i financijski stabilan završetak godine - zaključila je pročelnica Snježana Raguž.

- Razmatranje rebalansa proračuna je uobičajeno pred kraj godine kada se „poravnavaju“ započeti, u tijeku i realizirani projekti. Zbog novih povećanih troškova investicija i drugih potreba konsolidirani iznos proračuna povećali smo za 5,8 milijuna kuna, a svi projekti se nastavljaju kako su i najavljeni. Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće je završen i vjerojatno ćemo ga u siječnju i otvoriti. Za I. Gimnaziju je potpisan ugovor o izvođenju radova, izvođač je na terenu i uskoro počnu radovi. Izgradnja Gospodarskog centra je u tijeku i bit će završena vjerojatno u veljači 2023. godine. Rade se sustavi za navodnjavanje, neki su već završeni, a izgradnja ostalih uskoro počinje. Uglavnom, proračun je stabilan, čak i nešto povećan, a za iduću godinu planiramo proračun u iznosu od gotovo dvije milijarde kuna, znači nekoliko desetaka više nego ove godine - rekao je župan Ivan Anušić.

Na pitanje o radu Zračne luke Osijek, župan Anušić je podsjetio kako je osječka Zračna luka jedan od prioriteta od kako je preuzeo dužnost župana. - Kako sam uvijek govorio, potrebno je investirati u zgradu putničkog terminala, obnoviti opremu i produžiti uzletno-sletnu stazu, a sada je za to u tijeku javni natječaj, pa će vjerojatno već iduće godine bit će realizirana investicija vrijedna oko 50 milijuna kuna. Međutim, moramo rješavati i „repove iz prošlosti“. Jedan od njih odnosi se na pitanje zašto više nemamo niskobudžetnu aviokompaniju koja leti iz Osijeka. Te letove nemamo jer je jedan od ranijih menadžera napravio dug od 400.000 eura, koji nije podmirio prema toj avio kompaniji, pa su sada u tijeku su razgovori o rješavanja tog duga. Ipak, važno je reći da Zračna luka Osijek u ovom trenutku ima cjelogodišnje letove na relaciji Osijek- München-Osijek i PSO-letove iz Osijeka prema Zagrebu, Rijeci, Puli, Zadru, Splitu i Dubrovniku te naravno i iz tih gradova prema Osijeku - naglasio je župan.

U skladu s usvojenim izmjenama i dopunama Odluke o Proračunu također su izmijenjeni i programi javnih potreba u djelatnostima zdravstva, socijalne skrbi, kulturi i  sportu na području Osječko-baranjske županije za 2022. godinu.

Između ostalih točaka, usvojen je i Prijedlog Programa ublažavanja klimatskih promjena, prilagodbe klimatskim promjenama i zaštite ozonskog sloja Osječko-baranjske županije te Izvješće o stanju u školstvu i poslovanju školskih ustanova čiji je osnivač Osječko-baranjska županija u 2021. godini.

U okviru „aktualnog sata“ pitanja i prijedloge županu postavili su vijećnici Sanja Bježančević, Krešimir Čabaj, Marko Bogatić, Josip Skočibušić, Goran Đanić i Zlatko Ahić, a odmah im je odgovorio župan Ivan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1488#sigProId6244595524

Počast i sjećanje na poginule branitelje i civile Laslova u Domovinskom ratu

Mještani Laslova ove godine obilježavaju 31. godišnjicu najtežih dana u svojoj povijesti, teških dana iz 1991. godine kada su poginuli i nestali mnogi njegovi branitelji i civili. Obrana ovog naselja trajala je 152 dana, sve do 24. studenoga 1991. godine, kada su se preostali hrvatski branitelji i civili probili iz okruženja u kojem su bili nakon okupacije Vukovara. U obrani Laslova poginulo je 48 branitelja i civila, a još 15 se i danas smatra nestalima. Kako bi odali počast stradalima ovu godišnjicu obilježavaju prigodnim programom pod nazivom „Tužno i bolno sjećanje 26. lipnja 1991. - 24. studenoga 2022.".

Tako je jučer, 23. studenoga u Parku hrvatskih branitelja - mjestu posebnog pijeteta u Laslovu zapaljeno 48 lampiona u čast poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima i civilima. Danas, 24. studenoga 2022. godine, kod "Crvenog fiće" u Osijeku počeo je 4. polumaraton Osijek-Laslovo, a potom su izaslanstva udruga iz Domovinskog rata položila vijence i upalili svijeće na počivalištima poginulih i umrlih hrvatskih branitelja i civila u Osijeku, Laslovu, Ernestinovu, Čepinskim Martincima, Punitovcima, Palači i Pecsvaradu.

U laslovačkom Parku hrvatskih branitelja - mjestu posebnog pijeteta u podne je priređen doček sudionika Polumaratona. Kod Spomen obilježja održana je molitva za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje i civile te izveden prigodan program učenika Osnovne škole Laslovo. Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeće počast stradalima iskazali su članovi njihovih obitelji, izaslanstva među kojima su bili i potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, saborski zastupnik Robert Jankovics, načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić, predsjednik UDVDR-a Laslovo Stjepan Deže Riki, predstavnici Hrvatske vojske i policije te udruga iz Domovinskog rata.

- Uvijek kada dođem u Laslovo naklonim se žrtvi njegovih branitelja i civila, kao i hrabrosti i vojnom umijeću zapovjednika koji su tada odlučivali kako braniti svoje selo. Pod okriljem noći izašli su iz neprijateljskog okruženja i tako spasili od pokolja i hrvatske branitelje i civile. Kao sudionik i svjedok tih događanja 1991. godine, kao vaš suborac, sjećam se da smo s nestrpljenjem isčekivali vas koji ste se trebali probiti kroz okupirani dio hrvatskog teritorija. Srećom, uspjeli ste i većina nas je danas ovdje i svjedočimo onomu što je bilo, hrabrosti hrvatskih branitelja, borbi i zajedništvu koje je tada bilo neviđeno i koje je obilježilo hrvatski narod i omogućilo samostalnu i neovisnu Republiku Hrvatsku. Drago mi je da su ovdje i djeca i svi koji su žele dati počast svima koji su dali život za obranu Hrvatske - rekao je župan Ivan Anušić.

- Prisjećamo se najtežih dana naše novije povijesti, ponavljamo istinu, podsjećamo one koji su zaboravili što se događalo u Laslovu i Slavoniji u jesen 1991. godine, ali i poučavamo one koji ne znaju što je stvarna istina, a to je da je Hrvatska stvorena na žrtvi stradalih hrvatskih branitelja i civila. Njima odajemo počast i s pijetetom se sjećamo tog vremena, koje je hrvatski narod skupa s mađarskim narodom u Laslovu proživio, kako bismo danas imali slobodu i stvarali perspektivu za mlade generacije - kazao je ministar Tomo Medved.

Saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics rekao je kako upravo Laslovo najbolje pokazuje značaj zajedništva Mađara i Hrvata, a ratni zapovjednik obrane Laslova Ladislav Kočiš podsjetio je kako je obrana toga mjesta trajala od 26. lipnja 1991. godine, uz teške borbe od samih početaka sve do 20. studenoga, kada je okupirano Ernestinovo, a Laslovo ostalo u okruženju. Unatoč okruženju, obrana je izdržala sve do 24. studenoga, kada su se preostali branitelji i civili odlučili na proboj prema Osijeku, što je bio jedini izlaz, a iz okruženja je izašlo 267 branitelja i civila.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1488#sigProId2b31578e34

Nakon edukacije od 20 polaznika čak 15 se zaposlilo u IT sektoru

Osječko-baranjska županija i Odjel za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u listopadu prošle godine potpisali su Sporazum o suradnji kroz koji se povezuje visoko obrazovanje, znanost i gospodarstvo s zajedničkim ciljem unaprjeđenja kvalitete obrazovanja studenata te poboljšanja stanja u gospodarstvu. Iz županijskog proračuna izdvojeno je 100.000,00 kuna, pa je u ožujku ove godine započeo blok radionica pod nazivom MATHOS Web Development Bootcamp. Profesori Odjela za matematiku i stručnjaci iz prakse, iz tvrtke Mono d.o.o. Osijek, proveli su potom edukaciju 20 polaznika od kojih su 12 nezaposlene osobe s evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a po njihovom završetku i u narednim mjesecima 15 osoba je zaposleno u IT sektoru.

S obzirom na izvrsne rezultate prvog projekta, Odjel za matematiku uputio je Osječko-baranjskoj županiji zamolbu za provedbom novog bloka radionica pod istim nazivom, a danas (22. studenoga 2022. godine) zamjenik župana Josip Miletić i pročelnik Odjela za matematiku prof. dr. sc. Kristian Sabo potpisali su ugovor za novi blok radionica MATHOS Web Development Bootcamp za edukaciju u IT sektoru. Potpisivanju su nazočile Jelena Tufeković iz tvrtke Mono d.o.o. i pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović.

- Dobra suradnja Osječko-baranjske županije i Odjela za matematiku nastavlja se i danas potpisanim ugovorom kojim Županija financira edukaciju još 20 polaznika. Projekt je pošle godine bio uspješan jer su polaznici relativno brzo nakon edukacije pronašli posao i izašli iz evidencije nezaposlenih osoba. Cilj nam je i dalje izgrađivati Osijek u IT sektoru, pri čemu ističemo posebno Odjel za matematiku kao jednu od važnih sastavnica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera. Čovjek je ključan resurs u razvoju bilo koje tehnologije i to je ono što Osječko-baranjska županija prepoznaje i podržava - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Zahvalio je svim sudionicima projekta te poželio uspješnu realizaciju i novog ugovora, a to znači i što brže zapošljavanje polaznika.

- Kao i prethodni ciklus edukacija, predstojeće radionice planiramo odraditi u suradnji Odjela za matematiku i tvrtke Mono d.o.o.. Cilj našeg Odjela je zadovoljan student, što znači da nakon diplomiranja ima visok potencijal za zapošljavanje u i izvan Hrvatske, u realnom i u javnom sektoru, a u ovom trenutku na razini Sveučilišta imamo jednu od najvećih stopa zapošljivosti. Drugi naš cilj je relevantan međunarodno prepoznat znanstveno-istraživački rad, a treći cilj je društveno odgovorno ponašanje, što za nas znači sudjelovanje u bilo kojim aktivnostima koje doprinose razvoju gospodarstva i zajednice, a ovaj sporazum je na tom tragu - kazao je Kristian Sabo.

Dodao je da su edukacije namijenjene prvenstveno nezaposlenim osobama koje imaju afinitet prema IT-ju, no ako ne bude dovoljno kandidata raspisat će se javni poziv i za ostale građane koji su voljni pohađati edukaciju.

Pročelnica Ivana Katavić Milardović istaknula je kako je ovo jedan od projekta koje Osječko-baranjska županija provodi s ciljem poboljšanja mogućnosti zapošljavanja dugotrajno nezaposlenih osoba. - Prema zadnjim podacima na području naše županije ima 91.456 zaposlenih osoba, što je rekordno visoka zaposlenost, a svoj doprinos tomu dala je i Osječko-baranjska županija provodeći niz različitih projekata, mjera i aktivnosti kroz koje je ukupno prošlo više od 1.100 nezaposlenih osoba - kazala je te naglasila je da se nastavlja provođenje projekata. Između ostalih aktivnosti, u tijeku su pripreme za još jedan projekt poticanja zapošljavanja dugotrajno nezaposlenih žena.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1488#sigProIdd08f13e950

Prema danas potpisanom ugovoru, Odjel za matematiku provest će blok radionica u trajanju od 160 sati za 20 polaznika, a obuhvatit će osnove objektno-orijentiranog programiranja i web tehnologija, razvoj web aplikacija korištenjem ASP.NET razvojnog okvira te rad s relacijskim bazama podataka uz korištenje SQL-a.

Kao i u prošloj edukaciji, prednost će imati nezaposlene osobe u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područne službe Osijek s najmanje završenom srednjom školom. U slučaju da broj polaznika koje dostavio Zavod za zapošljavanje bude manji od 20, Odjel za matematiku objavit će poziv za sudjelovanje u radionicama i drugih zainteresiranih osoba.

Vrijednost ugovora je 100.000,00 kuna, a osim besplatne edukacije, Županija će osigurati i financijska sredstva za troškove besplatnog prijevoza. Polaznici nakon uspješno završenih Radionica dobivaju certifikat o pohađanju i završetku.