Vijesti

Ni zeleno i digitalno ne može bez kvalitetnog kadra

U organizaciji Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT) i A1 Hrvatska danas (15. studenoga 2022. godine) održana je LIFE konferencija, koja je ujedno i dio aktivnosti koje A1 Hrvatska provodi u sklopu projekta vidljivosti LIFE programa EU. Kako je uvodno rečeno, Projekt LIFE4GREENBROADBAND sufinanciran je iz LIFE programa, a radi se o ugradnji 120 sunčanih elektrana i 200 energetski učinkovitih sustava za hlađenje na baznim stanicama. Ukupna vrijednost investicije iznosi 2,2 milijuna eura od čega je 55% financirano iz LIFE programa, namijenjenog financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime.

Konferencijom GigaBITNO za zelenu energiju želi se približiti javnosti jedinstvene primjere primjene obnovljivih i alternativnih izvora energije, modele sufinanciranja sunčanih elektrana u Hrvatskoj te pokazati primjere dobre prakse iz susjednih zemalja. Kroz panel raspravu se želi govoriti i o liberalizaciji tržišta električne energije s naglaskom na energiju iz obnovljivih izvora.

- Danas se puno govori o zelenom i digitalnom što su u sljedećem razdoblju Europske unije značajne odrednice i smjerovi koje se želi razvijati. Posebnu poziciju u tomu ima naš Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija koji ima stručni kadar i uvjeren sam da ćemo našim partnerima u narednom razdoblju napraviti puno operativnih i konkretnih stvari. Osječko-baranjska županija kao i čitava Slavonija i Baranja ima značajne potencijale i resurse te ih treba mudro koristiti, no najznačajniji resurs nam je čovjek, jer bez kvalitetnog kadra ni sve tehnologije nemaju smisla. Naravno, trebamo koristiti benefite i mogućnosti koje otvara EU, čijim su sredstvima sufinancirani i ovi projekti. Oni će pomoći da se u narednom razdoblju osnaži industrija i očuvaju važna radna mjesta jer bez njih ni zeleno neće biti moguće. Optimalizacija proizvodnih procesa treba biti prioritet u našim poduzećima, a upravo tu vidimo i poziciju naših partnera, fakulteta i svih koji na tomu rade - rekao je zamjenik župana Josip Miletić na otvorenju Konferencije.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković naglasila je važnost provođenja Europske zelene politike i strategije, kao i uloge koju u tim procesima ima FERIT te da u narednom razdoblju Grad Osijek planira daljnja ulaganja u obnovljive izvore energije i energetsku obnovu vrtića i škola. - Grad Osijek dobitnik je nagrade “Eco city” za najbolja rješenja u razvijanju zelenih politika i jedan je od najboljih gradova u razvrstavanju otpada, na što smo izuzetno ponosni. Spremni smo za nove izazove koje donosi energetska politika na međunarodnoj razini - poručila je zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković.

Dekan FERIT-a prof. dr. sc. Tomislav Matić istakao je da je učinkovitost ključna poveznica zelenog i digitalnog, a ona se danas promatra kroz uštedu energije i troškova investicija. - Digitalne tehnologije nam omogućavaju automatizaciju poslovnih procesa, povećanje učinkovitosti radne snage, a s druge strane današnji trendovi na tržištu energenata nameću potrebu za učinkovitim i odgovornim raspolaganjem energijom - kazao je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1506#sigProId6481db72a5

Zimske službe spremne za održavanje cesta u zimskim uvjetima

Predstavnici Hrvatskih cesta d.o.o. Poslovne jedinice Osijek, Uprave za ceste Osječko-baranjske županije i tvrtke Cesting d.o.o. Osijek danas (15. studenoga 2022. godine) održali su zajednički sastanak o održavanju javnih cesta u zimskom razdoblju 2022./2023. godine na području Osječko-baranjske županije. Tom prigodom, a u cilju njihova koordiniranog djelovanja, prezentirani su operativni planovi održavanja javnih cesta u narednom razdoblju, a potom je u sjedištu Cestinga priređeno postrojavanje vozila i strojeva.

- Cesting održava 2.370 kilometara državnih, županijskih i lokalnih cesta na području tri županije, što je puno te smo oformili Stožer zimske službe i napravili Operativni plan zimske službe. Imamo devet mjesta stalnih dežurstava, info centar koji radi sedam dana u tjednu, 24 sata te možemo poručiti da smo u suradnji s policijom, meteorološkim zavodom i ostalim službama spremni za zimsko održavanje cesta - rekao je direktor Cestinga Dubravko Kučinac.

Dodao je kako je ove godine Cesting uložio 1,8 milijuna kuna za kupovinu novih strojeva i opreme, pa na raspolaganju za zimsku službu ima 67 vozila, odnosno prosječno jedno vozilo na 35 kilometara cesta. Uobičajena potrošnja soli ranijih godina bila je oko 3-3.500 tona soli, a ove godine u skladištu su osigurane zalihe soli u iznosu od 5.170 tona, ali i 20 tona kalcij klorida koji se posipa na trasu kada je temperatura niža od –10 stupnjeva.

- Možemo biti zadovoljni jer vidimo da je tvrtka Cesting spremna za zimsko održavanje cesta, i to od broja i stanja vozila i strojeva preko količina soli do spremnosti radnika. Zahvaljujući obnovi strojnog parka spremni su i za održavanje povećanog broj kilometara, a ne treba zanemariti ni podatak da Cesting održava ceste 365 dana godišnje. Dakle, ne samo u zimskom razdoblju te možemo biti zadovoljni kako kontinuirano održavaju ceste, kao i prilaze cestama i zeleni pojas uz njih - rekao je zamjenik župana Mato Lukić te pohvalio rukovodstvo i djelatnike Cestinga.

Romeo Molnar iz Služba prometne policije Policijske uprave osječko-baranjske podsjetio je da u skladu sa zakonskim odredbama policija od 15. studenoga do 15. travnja pojačano nadzire korištenje zimske opreme u zimskim uvjetima. Zimski uvjeti znače da su kolnici pokriveni snijegom ili je poledica, a tada mogu prometovati samo vozila koja posjeduju propisanu zimsku opremu, dok ne smiju prometovati teretna vozila s prikolicom. Zimska oprema podrazumijeva postavljanje zimskih pneumatika na sva četiri kotača ili ljetnih s najmanjim dubinom utora od 4 milimetara te lancima pripremljenim za postavljanje na pogonske kotače. Kazne za nepoštivanje ovog propisa iznose 1.000 kuna za fizičku osobu, a od 5 do 15.000 kuna za pravnu osobu i fizičku osobu-obrtnika.

- Bez obzira na financijsku situaciju i povećanje cijena, Uprava za ceste Osječko-baranjske županije uspjela je osigurati dovoljan iznos za uspješno izvođenje programa zimskog održavanja 904 kilometara županijskih i lokalnih cesta Osječko-baranjske županije. Drago mi je vidjeti da su sve službe spremne za predstojeću zimsku sezonu - kazala je ravnateljica Uprave za ceste Osječko-baranjske županije Lejla Ševo.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1506#sigProIdbf8d323381

Obilježen Dan Vukovarsko-srijemske županije

Dan Vukovarsko-srijemske županije obilježen je danas (11. studenoga 2022. godine) prigodnim programom u Županji. Tako je u Crkvi Mučeništva sv. Ivana Krstitelja održana sveta misa, a potom je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred Spomen obilježjem poginulim braniteljima županjske Posavine odana počast svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima Domovinskog rata.

Središnji dio obilježavanja bila je svečana sjednica Skupštine Vukovarsko-srijemske županije, kojoj su uz župana Vukovarsko-srijemske županije Damira Dekanića nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar obrane Mario Banožić te mnogi drugi uzvanici. Svečanosti je nazočio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Tom prigodom čestitao je svim žiteljima najistočnije hrvatske županije na ovoj obljetnici te poželio uspješan razvoj i razvitak cijele županije, kao i nastavak dobre suradnje s Osječko-baranjskom županijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1506#sigProId298b59f506

Obilježen Dan Općine Erdut

Povodom obilježavanja Dana Općine Erdut danas (11. studenoga 2022. godine) u Domu kulture u Dalju održana je Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Erdut. Uz ostale uzvanike sjednici je nazočila i predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić. Čelnicima i mještanima Općine čestitala je na zapaženim rezultatima ostvarenim u protekle tri godine te naglasila da im Osječko-baranjska županija pruža punu potporu u realizaciji infrastrukturnih i ostalih projekata u nadležnosti županije.

Općinski načelnik Jugoslav Vesić kazao je da se Dan Općine - nakon dvije godine pauze zbog epidemiološke situacije - opet obilježava svečanom sjednicom, a na kojoj je prezentirao rad općinske uprave i Općine u protekle tri godine.

- Ni u vrijeme koronakrize nismo bili uspavani nego smo nastojali kvalitetno pripremati programe i projekte, osobito financirane iz fondova EU. U protekle tri godine imali smo zaista velika ulaganja u više projekata - rekao je Jugoslav Vesić te naglasio važnost ulaganja u ljude i njihovo educiranje za buduća zanimanja.

Između ostalih projekata i investicija, to su program "Zaželi" u komu je potpisan već treći projekt vrijedan oko 10 milijuna kuna. Na ovom području je u tijeku velika investicija Hrvatskih cesta vrijedna više od 150 milijuna kuna. Ishođena je građevinska dozvola za kanalizaciju za Bijelo Brdo, a radi se nastavak za Aljmaš, Dalj i Erdut. Tu su i mnogi projekti u turizmu, još više u poljoprivredi, osobito za povrtlarstvo i voćarstvo, a velika pozornost daje se i o odgoju, obrazovanju, najmlađima, socijali, kulturi, sportu, vjerskim zajednicama, gospodarenju otpadom.

Dan Općine Erdut obilježava se 12. studenoga, odnosno na dan kada je 1995. godine potpisan Erdutski sporazum.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1506#sigProIdd0e1ddcde7

Svečano obilježen Dan Grada Belog Manastira i blagdan sv. Martina

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća, u petak, 11. studenog 2022. godine, obilježen je Dan Grada Belog Manastira i blagdan njegovog zaštitnika sv. Martina. Svečanosti su uz gradonačelnika Tomislava Roba nazočili zamjenik župana Josip Miletić, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, saborski zastupnici Stipan Šašlin i Goran Ivanović te mnogi drugi uzvanici.

- U proteklom smo razdoblju realizirali niz vrijednih projekata zahvaljujući suradnji s Osječko-baranjskom županijom, Vladom RH, resornim ministarstvima i nadležnim tvrtkama, a kvalitetne projekte planiramo i u budućnosti. Jedan od njih svakako je veliki podvožnjak kojeg će raditi Hrvatske ceste, vrijedan više od 35 milijuna kuna, a koji će riješiti problem prometovanja na međunarodnoj pruzi. Također, zatvorit ćemo cijelu priču oko poduzetničke zone „Zapad“ izgradnjom skladišnih kapaciteta kako bismo privukli nova ulaganja. Uz to, pripremamo i projekt energetske obnove stambenih zgrada koji će prije svega koristiti našim sugrađanima u racionalnijem utrošku energenata. Svi ovi napori usmjereni su na daljnju demografsku obnovu našeg kraja kojoj će zasigurno doprinijeti i izgradnja novih vrtića te projekt sufinanciranja stambenih kredita kojeg realiziramo u suradnji s Osječko-baranjskom županijom – kazao je gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je svim građanima Belog Manastira njihov Dan i blagdan sv. Martina te naglasio kako je vidljiv golem napredak u razvitku gradske infrastrukture i poboljšanja uvjeta života u ovom baranjskom mjestu.

- Ono što posebno privlači pozornost je zajedništvo i svakodnevna energija u realizaciji važnih projekata koji su u posljednjih nekoliko godina potpuno promijenili vizuru grada. Osječko-baranjska županija jedan je od partnera svim jedinicama lokalne samouprave, pa tako i Belom Manastiru, u ostvarivanju zacrtanih ciljeva kako bismo zajednički postigli ravnomjeran razvoj svih krajeva naše županije. Jedan od strateški najvećih projekata ovdje svakako je izgradnja Vc koridora koji će dodatno osnažiti poziciju grada i omogućiti mu daljnji gospodarski i demografski rast – istaknuo je Miletić.

Čestitajući Dan grada kao izaslanica premijera Andreja Plenkovića, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak je istaknula kako realizacija brojnih projekata, ulaganja u komunalnu, poduzetničku i društvenu infrastrukturu, pokazuju da Beli Manastir ispunjava zakonom predviđeni okvir funkcioniranja grada, kao jedinice lokalne samouprave. Dodala je kako je Beli Manastir među gradovima koji su najbolje iskoristili sredstva Intervencijskog plana, jer su povukli više od 98 posto predviđenih sredstava.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1506#sigProId6dddcec11e

Uskoro izgradnja terminala za pretovar rasutih tereta u luci Osijek

Na današnjoj sjednici Vlada RH donijela je Odluku o davanju suglasnosti Javnoj ustanovi Lučka uprava Osijek za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2023., 2024. i 2025. godini za sklapanje ugovora o javnoj nabavi radova za projekt „Izgradnja terminala za pretovar rasutih tereta u luci Osijek“.

Podsjetimo, 1. prosinca 2017. godine Vlada RH održala je sjednicu u Osijeku koja je velikim dijelom bila posvećena projektima na području Osječko-baranjske županije, a donesene su odluke vezane od projekte ukupne vrijednosti oko milijardu kuna. Jedan od projekata, za koje je između ostalih lobirao župan Ivan Anušić je upravo terminal za rasute terete.

- Nastavku pozitivnih trendova u gospodarstvu zasigurno će doprinijeti i realizacija ovog iznimno važnog projekta za Grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju. Kapitalna ulaganja stvaraju preduvjete za snažniji gospodarski razvoj istoka Hrvatske, a upravo u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture provodimo niz prometnih i infrastrukturnih projekata na području Osječko-baranjske županije kao što su projekti Grada Osijeka te ulaganja u željezničku infrastrukturu, dovršetak Koridora Vc, obilaznice oko Petrijevaca i Belog Manastira te ulaganja u Zračnu luku Osijek koja su dogovorena na prvom operativnom sastanku s ministrom Butkovićem u ljeto 2017. godine, kao i izgradnja terminala luke Osijek. Drago mi je da današnjom odlukom Vlade krećemo u finalnu realizaciju izgradnje terminala – rekao je župan Anušić.

Izgradnjom terminala za rasute terete u luci Osijek povećat će se razina zaštite okoliša pri prekrcaju tereta i sigurnosti brodova u luci, poboljšati dostupnost lučke infrastrukture, razviti efikasniji intermodalni transport tereta i, uslijed korištenja nove opreme i tehnologije, smanjiti operativni troškovi.

- Za ovaj važan projekt zalagao sam se i u Hrvatskom saboru te ukazivao na potrebe ulaganja u Luku Osijek. Da je ona od gospodarskog interesa za Republiku Hrvatsku, potvrdila je danas Vlada svojom odlukom o sufinanciranju gradnje terminala za pretovar rasutih tereta s više od 160 milijuna kuna. To će dodatno osnažiti osječku Luku koja je druga najveća luka po količini prekrcanog tereta u Hrvatskoj te je dio međunarodnih prometnih koridora. S ovim projektom mogu s ponosom reći da su u Osijeku pokrivena ulaganja u zračni, kopneni, ali i riječni promet. Podsjećam da uskoro kreće obnova putničkog terminala u Zračnoj luci Osijek, modernizira se tramvajska infrastruktura, obnavlja glavana zgrada Željezničkog kolodvora, a pred završetkom je i dionice Koridora 5C od Osijeka do Belog Manastira. Sve će to pridonijeti još boljoj prometnoj povezanosti Osijeka čiji će se učinci, uvjeren sam odraziti i na gospodarstvo - izjavio je osječki gradonačelnik Ivan Radić.

Ukupna vrijednost projekta je 179.340.855.99 kuna, financira se sredstvima Europskog kohezijskog fonda, a sufinancira sredstvima državnog proračuna.

Projekt će obuhvatiti izgradnju obale za pretovar rasutog tereta u dužini 240 m sa 2 veza za brodove, postrojenje za pretovar tereta i usipni koš, kranske staze u dužini cca 300 m, izgradnju nastavka željezničkih kolosijeka u dužini cca 450 m, izgradnju pristupne ceste u dužini cca 300 m, izgradnju infrastrukture potrebne za rad terminala (opskrba vodom, oborinska odvodnja, rasvjeta, snabdijevanje električnom energijom i sl.) Ukupna površina planiranog zahvata iznosi 4,5 ha.