Vijesti

Osječko-baranjska županija počinje izgradnju I. Gimnazije u Osijeku, investiciju vrijednu 108 milijuna kuna

Potpisivanjem Ugovora o izgradnji objekta I. Gimnazije u Osijeku, Osječko-baranjska županija počinje realizaciju još jednog kapitalnog projekta, u ovom slučaju projekta koji će znatno unaprijediti kvalitetu obrazovanja na području Županije, kao i vizure grada Osijeka. Ugovor je danas (09. studenoga 2022. godine) potpisao župan Ivan Anušić s predstavnicima izvođača radova odabranih u postupku javne nabave, Zajednicom ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. Gornja Vrba i Osijek-Koteks d.d. Osijek u čime ime su ugovor potpisali Ivica Crnković i Zoran Škorić. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 108.188.278,86 kuna, a rok njihova izvođenja je 24 mjeseca. Potpisivanju Ugovora nazočili su i gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborski zastupnik Goran Ivanović, ravnatelj I. gimnazije Dražen Đapić te pročelnici županijskih upravnih odjela.

- I. Gimnazija je postala jedina srednja škola na području naše Županije nema uvjete kakve zaslužuju učenici i profesori u 21. stoljeću. Stoga smo, nakon zaista zahtjevnih procedura, pripremili potrebnu dokumentaciju i odluke te danas potpisujemo ugovor kojim započinje njena izgradnja. Riječ je o možda i najvećem projektu kojeg Osječko-baranjska županija započinje, a koji je u rangu Gospodarskog centra i Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće. Naglašavam da će škola imati i svoju sportsku dvoranu, što do sada nije imala, te da će uvjetima i standardima zadovoljiti sve potrebe modernog obrazovanja. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u ovom kompleksnom projektu, Gradu Osijeku, upravnim odjelima Osječko-baranjske županije, Upravnom odjelu za investicije i razvojne projekte, Upravnom odjelu za obrazovanje i mlade te Službi za javnu nabavu. Drago mi je što je, nakon svih žalbi i procesa, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave odlučila da je Osječko-baranjska županija bila u pravu u postupku odabira izvođača te da su se napokon stvorili preduvjeti za početak izgradnje. Što se tiče financiranja, ukoliko ne bude mogućnosti povlačenja europskih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, Osječko-baranjska županija će vlastitim sredstvima financirati čitav projekt - rekao je župan Ivan Anušić. Podsjetio je da završava izgradnja i opremanje Srednje škole Donji Miholjac koja će do kraja godine, odnosno u drugom polugodištu moći primiti svoje učenike.

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić čestitao je županu Anušiću na - kako je rekao - viziji i upornosti da se ovaj veliki i hvalevrijedan projekt realizira na području grada Osijeka, a čestitao je i cijelom timu Osječko-baranjske županije koji radi na projektu.

- Ovo je velika investicija koja puno znači za grad i srednjoškolsko obrazovanje u Osijeku. Uz to, uskoro završava izgradnja stadiona, a počinje izgradnja Gimnazije i taj dio grada dobiva sasvim novu vizuru. Uz to, radimo i modernizaciju tramvajske infrastrukture te Strossmayerova ulica postaje nova zelena avenija, planiramo napraviti i produžetak Promenade kroz Retfalu, grad raste na svim segmentima i dijelovima. Naravno, nastavit ćemo i dalje surađivati s Osječko-baranjskom županijom na mnogobrojnim projektima i manifestacijama, a sve u interesu građana Osijeka - rekao je gradonačelnik Radić.

Saborski zastupnik Goran Ivanović naglasio je viziju i upornost župana Anušića, županijske uprave i Grada Osijeka. Podsjetio je kako je postojalo idejno rješenje za rekonstrukciju zgrade I. Gimnazije. - Po dolasku na funkciju župana Ivan Anušić je rekao da to nije dobro rješenje za obrazovanje onih u koje najviše vjerujemo te da će nova zgrada Gimnazije obilježiti naredno vrijeme i - to se i događa, kazao je Ivanović.

- Projekt izgradnje I. Gimnazije vrijedan je 108 milijuna kuna i obuhvaća izgradnju objekta bruto površine 7.200 m2. Ne vidim nikakve prepreke za izvođenje radova jer smo tvrtka s iskustvom u izgradnji škola i studentskih domova, od onog u Dubrovniku do studentskog doma u Vukovaru. Ukoliko nam tržišne okolnosti budu povoljne i ne bude oscilacija, poput onih kojima smo svjedočili u posljednje dvije godine, ne vidim razlog da posao ne završimo u ugovorenom roku, prema standardima projekta i modernog obrazovanja - rekao je Ivica Crnković, predsjednik Uprave Projektgradnje plus d.o.o..

- Nakon izgradnje naša škola će zaista biti škola za 21. stoljeće i prema projekcijama odgovarat će potrebama nastave, budući da je riječ o specijaliziranim učionicama, pomoćnim učionicama te adekvatnom prostoru za izvođenje svih nastavnih kurikuluma. Trenutno, 528 učenika koliko ih imamo treba primjeren objekt, s obzirom da je unutrašnjost sadašnje škole potpuno nefunkcionalna za izvođenje nastave - istaknuo je Dražen Đapić, ravnatelj I. Gimnazije Osijek Dražen Đapić.

Projekt izgradnje I. Gimnazije u Osijeku obuhvaća školsku zgradu sa školskom sportskom dvoranom, sportske terene, parkiralište, pješačke prometne površine i zelene površine. Površina građevne čestice iznosi 16.150 m², od toga na zelene površine otpada 3.802,00 m² odnosno 23% površine parcele, a ukupna bruto površina zgrade iznosi 7.758,00 m², s tim da je neto površina školske zgrade 4.470,49 m², a dvorane 2.503,44 m².

U novoj zgradi planirano je 25 razrednih odjela za 610 učenika te 70 zaposlenika od čega 57 profesora. Na prvom katu bit će 17 učionica s kabinetima. Naslonjena na školu, u suterenu je smještena trodijelna školska sportska dvorana s gledalištem i gimnastičkom dvoranom. Uz objekt su predviđeni vanjski prostori za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, 78 parkirališnih mjesta te drugi sadržaji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1512#sigProId5aef479cff

Novi seminar za poduzetnike u organizacije Osječko-baranjske županije

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom „Kako kvalitetno komunicirati u poslovnom okruženju?“

Seminar će se održati u petak, 11. studenoga 2022. godine, u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je Tomislav Levak, mag. cult., doktorand komunikologije s Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. 

Za sudjelovanje na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru novog projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 9. studenoga ove godine.

Uspjeh u poslovnom i poduzetničkom svijetu nerijetko dobrim dijelom ovisi i o kvaliteti i uspješnosti komuniciranja s kolegama, poslovnim partnerima i drugim važnim subjektima. U okviru ovoga seminara bit će obrađene teme i pojmovi vezane uz komunikaciju, s naglaskom na verbalnu (govornu i pisanu), neverbalnu i paraverbalnu komunikaciju te njezinu praktičnu primjenu u svakodnevnom poslovnom okruženju. Tema će se obraditi iz različitih aspekata, uključujući i etikete komunikacije, poslovne razgovore, ostavljanje prvoga dojma te razine uvjeravanja u prezentiranju i javnom nastupu. Cilj je radionice dati korisne savjete, upute i smjernice polaznicima za uspješniju javnu komunikaciju. 

Nastupni posjet veleposlanika Republike Austrije u Republici Hrvatskoj, NJ.E. dr. Josefa Markusa Wuketicha OBŽ

Zamjenik župana Josip Miletić primio je danas (9. studenog 2022. godine) u nastupni posjet veleposlanika Republike Austrije u Republici Hrvatskoj, NJ.E. dr. Josefa Markusa Wuketicha. Na sastanku je bilo riječi o dubljem i jačem povezivanju Osječko-baranjske županije i Republike Austrije, posebno na području kulture, gospodarstva i obrazovanja.

- Večeras započinju 12. Dani austrijske kulture u Osijeku zbog kojih austrijski veleposlanik u Hrvatskoj Markus Wuketich boravi u gradu. Bila je to prilika i za susret u Osječko-baranjskoj županiji tijekom kojeg smo razgovarali o gospodarskoj i kulturnoj suradnji naše županije i Republike Austrije, inače izuzetno uspješne i vrijedne. Naime, međusobna godišnja razmjena je oko 850 milijuna kuna, a vrlo je važno istaknuti da su Grad Osijek i Osječko-baranjska županija i povijesno vezani s Republikom Austrijom još iz razdoblja zajedničke države. Želja nam je da uspješnu suradnju nastavimo i u budućnosti, osobito na području obrazovanja i prekogranične suradnje. Temelj toga svakako će biti dobro razvijena infrastruktura, tehnologija, ali i potpore ne samo Europske unije, već i Osječko-baranjske županije i Vlade RH koje će zasigurno potaknuti austrijske investitore na ulaganja u ovom području – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Veleposlanika Republike Austrije u Republici Hrvatskoj, NJ.E. dr. Josef Markus Wuketich zahvalio se na prijemu u Osječko-baranjskoj županiji i istaknuo kako mu je posebno zadovoljstvo boraviti u gradu Osijeku u kojem se otvaraju 12. Dani austrijske kulture.

- Ova brojka znači da smo uspjeli uspostaviti tradiciju jedne lijepe kulturne manifestacije na istoku Hrvatske, a uvjeren sam da će publika uživati u svemu onome što imamo za ponuditi. O brojnim sličnostima i područjima buduće suradnje razgovarali smo i na današnjem sastanku, osobito u turizmu pri čemu bismo uključili i Ugostiteljsko-turističku školu u Osijeku, recimo putem ERASMUS projekata i međusobnog povezivanja naših dviju strana. Također, prostora za suradnju ima i na području gospodarstva, organiziranjem različitih konferencija i manifestacija koje bi dodatno približile gospodarstvenike i poduzetnike Osječko-baranjske županije i Republike Austrije – naglasio je Wuketich.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1512#sigProId45db4d54bb

Počela rekonstrukcija dunavskih nasipa Batina i Gomboš

U baranjskom naselju Batina danas (8. studenoga 2022. godine) počeli su radovi u sklopu projekta „Rekonstrukcija nasipa Gomboš i Batina“, čija je vrijednost 34,49 milijuna kuna. Riječ je o uređenju više od četiri kilometara nasipa uz Dunav, radove izvode tvrtke Osijek-Koteks d.d. Osijek i Odvodnja d.d. Darda, a trebaju biti završeni do 17. listopada 2025. godine.

Na kruni nasipa Batina predviđa se tako izvedba višefunkcionalnog armiranobetonskog zida visine 0,45 metara koji će biti dodatna zaštita od vrlo visokih voda rijeke Dunav, zatim uređenje postojećih stepenica prema rijeci, postavljanje žardinjera za cvijeće i ukrasno bilje, klupa za odmor i rasvjete te izgradnja pet vidikovaca na kruni nasipa.

Rekonstrukcija nasipa Gomboš izvodi se na dužini od dva kilometra radi poboljšanja stabilnosti branjene strane nasipa, kontroliranog snižavanja i ispuštanja procjednih voda iz tijela nasipa. Nadvisuje se postojeća kruna nasipa za 0,25 metar, na uzvodnoj dionici od 490 m uređuje se asfaltni put te makadamski put na ostalom dijelu nasipa.

Početku radova u Batini danas su nazočili župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, načelnik Općine Draž Stipan Šašlin te direktor VGO za Dunav i donju Dravu Željko Kovačević.

- Osječko-baranjska županija je županija koja „živi“ i od Drave i Dunava te ima potrebe za infrastrukturom i uređenjem sustava poput ovoga na komu danas počinju radovi. Naravno, ovo nije jedini projekt nego već godinama imamo niz različitih projekata na području županije te mogu reći da je odlična suradnja Hrvatskih voda i Osječko-baranjske županije rezultirala stotinama većih ili manjih projekata ukupno vrijednih više milijardi kuna. Između ostalih projekata, važno je naglasiti i da kontinuirano radimo sustave navodnjavanja. Upravo su završena dva sustava navodnjavanja koje ćemo uskoro otvoriti i pustiti na korištenje njihovim korisnicima - rekao je župan Ivan Anušić.

Za projekt rekonstrukcije nasipa kazao je kako su nasipi zaista prekrasni, prolaze kroz Kopački rit uz Dunav i Dravu, a njihovim novim uređenjem, osobito asfaltiranjem krune nasipa bit će stavljeni u funkciju turističke ponude. U konačnici se namjerava potpuno spojiti riječne nasipe koji bi, uz temeljnu funkciju obrane od poplava, bili i u funkciji biciklističkih staza i turističkih vlakova.

- Ako igdje ima posla za Hrvatske vode, ima ih u Općini Draž. Glavna zadaća Hrvatskih voda je briga o vodno-gospodarskim problemima, a glavni vodotok ovdje je Dunav, čiji je početak vodotoka u Hrvatskoj, u Batini. Puno je i Dunavaca koje želimo revitalizirati, od Topuskog, Šarkanjskog, Zmajevačkog i ostalih, a drago mi je da imamo izvrsnu suradnju s jedinicama lokalne samouprave i Osječko-baranjskom županijom u realizaciji niza zajedničkih projekata - kazao je direktor VGO za Dunav i donju Dravu Željko Kovačević.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković je podsjetio da je vrijeme klimatskih promjena i ekstremnih hidroloških prilika zbog čega treba pravovremeno graditi i prevenirati, odnosno dodatno jačati riječne nasipe.

- To ćemo učiniti i na području Općine Draž, odnosno u Batini. Plan je da dijelom nadvisimo nasip, ojačamo ga i urbano opremimo kako bi bio primjeren razvoju na ovom području. Isto tako, u dužini od oko dva kilometra rekonstruirat ćemo nasip Batina te nasip Gomboš, neposredno uz Zeleni otok, čime ćemo ih spojiti s tzv. „tenkovskom cestom“. Pripremamo projektnu dokumentaciju i u budućnosti će se nasip Gomboš spojiti s nasipom Zmajevac te ćemo imati kontinuitet od Osijeka, odnosno Podravlja sve do Batine. U razvoju turizma i Parka prirode Kopački rit moguće je nadograditi biciklističke staze te uspostaviti vlakić koji bi prometovao od Osijeka do Batine. Zahvaljujući suradnji s Osječko-baranjskom županijom i županom Ivanom Anušićem ovo nije jedini projekt koji se provodi. Naime, prije koji mjesec uspješno smo završili Sustav navodnjavanja Puškaš, ukupne vrijednosti 27 milijuna kuna. Ako pribrojimo radove koji će danas započeti ta vrijednost je 35 milijuna kuna te dolazimo do iznosa od 62 milijuna kuna na području Općine Draž. Nadam se da će građani biti zadovoljni, da ćemo unaprijediti sustav zaštite od poplava, ali i sustav odvodnje i navodnjavanja, prijeko potreban Baranji - rekao je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Načelnik Općine Draž Stipan Šašlin je osobno i u ime mještana Općine izrazio zadovoljstvo i zahvalio svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta. - Ovaj projekt je jako važan ne samo u smislu obrane od poplava, već i za izgradnju turističke infrastrukture na području Općine jer njime stvaramo bolje uvjete za život i ostanak na ovom prostoru. Ujedno nam je i pomoć u ostvarenju glavnog cilja, a to je demografska obnova ovog kraja. Projekt je i pokazatelj kako suradnja lokalne, županijske i nacionalne vlasti, Vlade RH i resornih ministarstava te državnih tvrtki, rezultira uspješnim investicijama - zaključio je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1512#sigProIdaa137dcb69

Petodnevni program Hrvatskog astronomskog saveza u Regionalnom znanstvenom centru Panonske Hrvatske

U OŠ „Josip Kozarac“, Josipovac Punitovački ovaj tjedan je posvećen aktivnostima iz područje astronomije, u sklopu kojih je postavljena izložba „Život zvijezda“. Planirano je provođenje Radionica o Suncu i trodnevna Mala škola astronomije za učenike razredne nastave, promatranje Sunca za cijelu školu, Radionica o Suncu i trodnevna Mala škola astronomije za učenike predmetne nastave i predavanje za odgojno-obrazovne djelatnike.

Planirano je sudjelovanje 80 učenika, dok će zbog iznimno velikog interesa učenika za ove zanimljive i poučne aktivnosti ukupno u aktivnostima sudjelovati 115 učenika.

Uz domaćine, OŠ „Josip Kozarac“, Josipovac Punitovački, u navedenim će aktivnostima sudjelovati učenici i djelatnici OŠ Budrovci, OŠ Gorjani, OŠ Milka Cepelića Vuka te SSŠ Antuna Horvata Đakovo.

Ova atraktivna i zanimljiva aktivnost je dio projekta Regionalni znanstveni centar Panonske hrvatske, koji je financiran iz Financijskog programa EGP-a za razdoblje 2014.-2021., nositelj mu je Osječko-baranjska županija, a upravitelj programa je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1512#sigProId06774be28a

„Znam što jedem - Perspektiva domaće proizvodnje hrane“

U Osijeku se danas (7. studenoga 2022. godine) održava Konferencija o poljoprivredi pod nazivom "Znam što jedem - Perspektiva domaće proizvodnje hrane" koju su organizirali hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Ladislav Ilčić i politička grupacija Europskih konzervativaca i reformista u Europskom parlamentu. Kako je uvodno rečeno, cilj konferencije je iznijeti probleme u hrvatskoj poljoprivredi, stočarstvu, hortikulturi i veterini, razraditi strateška rješenja i ponuditi konkretne odgovore na aktualna pitanja, a temeljna ideja je progovoriti o skraćivanju opskrbnih lanaca od proizvođača prema potrošačima te istaknuti važnost lokalne proizvodnje hrane za hrvatsku poljoprivredu, gospodarstvo i kulturu.

Na konferenciji sudjeluju predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Hrvatskog sabora, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Europske komisije, češke i slovenske delegacije iz Europskog parlamenta, ali i drugi znanstvenici, stručnjaci i poljoprivrednici, i to kroz dva panela; „Poljoprivredne strategije u Hrvatskoj i Europskoj uniji“ i „Konkretne mogućnosti i rješenja u proizvodnji hrane“.

- Konferencija je prigoda za komentiranje aktualne situacije vezano za hrvatsku poljoprivredu, hranu i sve što se proizvodi u Slavoniji, pri čemu moramo voditi računa i o energetskoj održivosti. Kvaliteta hrane treba biti na visokoj razini, a to Slavonija može pružiti svima koji traže ovakve proizvode. Resurse imamo, kao i potrebne dokumente i odluke, a sada je na nama da se osvijesti građene i osobito proizvođače da kapitalna stvar mora biti proizvodnja hrane i očuvanje energije, što ćemo staviti u fokus na ovoj konferenciji - rekao je zamjenik župana Josip Miletić. Zahvalio je sudionicima te poželio da zaključci Konferencije budu primijenjeni u praksi.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1512#sigProIdfc55da8ef3