Vijesti

Novi seminar za poduzetnike u organizaciji Osječko-baranjske županije

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županija organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom „X, Y, Z i Alfa generacije - gdje se skrivaju na internetu i kako ih pronaći!“ 

Uzimajući u obzir aktualne trendove, X, Y i Z generacije predstavljaju najpotentniji dio tržišta zbog svoje snage koje imaju u obliku ekonomskog i tehnološkog znanja. Budući da su promatrane generacije tehnološki naprednije u odnosu na ostale generacije, marketinške poruke zahtijevaju učinkovitost, samorealizaciju i inovativnost u oglašavanju.  Namjera radionice jest razumjeti i utvrditi ponašanje navedenih generacija u kupovnom procesu, odnosno kako apsorbiraju informacije u online okruženju koristeći društvene mreže, aplikacije te različite tehnike i alate internetskog marketinga općenito. Kroz radionicu, cilj je upoznati sudionike kako odrediti strukturu svojih potrošača i njihove navike temeljem određenih varijabli i digitalnih otisaka koje ostavljaju u online okruženju. 

Seminar će se održati u petak, 28. listopada 2022. godine, u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je prof. dr. sc. Ivan Kelić s Ekonomskog fakulteta u Osijeku.

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru novog projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 26. listopada ove godine.

Obilježen Dan darivatelja krvi

Svake godine 25. listopada Hrvatski Crveni križ obilježava Dan darivatelja krvi u Republici Hrvatskoj, a isto je učinjeno i danas (25. listopada 2022. godine) u Osijeku na središnjoj proslavi tijekom koje su višestrukim darivateljima krvi uručene prigodne nagrade i zahvalnice. Svečanosti su nazočili ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović, zamjenik župana Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković te drugi uzvanici.

- U spomen na prvu organiziranu akciju dobrovoljnog darivanja krvi u sisačkoj Željezari 1953. godine, ovaj datum obilježavamo kao Dan darivatelja krvi u Hrvatskoj. Zato sam izuzetno ponosna što mogu reći da smo na području djelovanja osječkog Crvenog križa prikupili dovoljno doza po glavi stanovnika, da se nalazimo na trećem mjestu u Republici Hrvatskoj, zbog čega se zahvaljujem svim nesebičnim darivateljima. Danas je svoja priznanja primilo njih više od 120, a kad sve zbrojimo, u dvorani imamo 7705 doza krvi. Ako znamo da jedna doza može spasiti tri života, onda znamo da ovdje imamo pravu humanu obitelj – kazala je ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović. Dodala je da prilikom akcija dobrovoljnog darivanja krvi često surađuju s različitim tvrtkama, ali i srednjim školama s ciljem uključivanja mladih u ovaj plemeniti čin.

Humana djela nesebičnih darivatelja pohvalio je i zamjenik župana Josip Miletić te im se zahvalio na svemu što čine za one u potrebi.

- Danas uručujemo nagrade i zahvalnice višestrukim darivateljima krvi, što je uistinu hvalevrijedan čin ljudske dobrote i humanosti. U svemu tome, važnu i veliku uloga ima i Hrvatski crveni križ te Gradsko društvo CK-a Osijek, čiji su kvalitetan i sustavan rad prepoznali i darivatelji te se odazivali svim njihovim pozivima. Posebno mi je drago da su stanovnici grada Osijeka i Osječko-baranjske županije u nacionalnom vrhu darovane krvi po glavi stanovnika što dokazuje njihovu veliku humanost i požrtvovnost – istaknuo je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1536#sigProId829d8660cf

Još jedna nagrada Osječko-baranjskoj županiji za uspješnu realizaciju EU projekta

Na konferenciji „EU fondovi 2021.-2027.“ koja se u organizaciji Hanza Medije, Župan.hr-a, Hrvatske zajednice županija i Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, organizira treću godinu za redom dodijeljene su i nagrade za najbolji županijski EU projekt.
Na konferenciji su predstavljene Nove prilike iz EU fondova 2021.-2027., Sporazum o partnerstvu između EU i RH za financijsko razdoblje 2021.-2027., Nove prilike za potpomognuta i brdsko-planinska područja te otoke, Europsku teritorijalnu suradnju i aktualni natječaji.
Održana je i panel rasprava s prošlogodišnjim pobjednicima izbora za najbolji EU projekt pod nazivom „Kako EU fondovi mijenjaju lokalne sredine?“ nakon čega je uslijedila svečana dodjela nagrada za „Najbolji županijski EU projekt 2022.“
- Izbor smo pokrenuli kako bi kroz prezentaciju uspješnih EU projekata i isticanje njihovog doprinosa i značaja u poboljšanju životnih uvjeta lokalne zajednice, krajnjih korisnika i hrvatskih građana u cjelini, potaknuli još bolje i efikasnije korištenje EU fondova – rekao je Goran Ogurlić, glavni urednik Jutarnjeg lista.
Ono što nas posebno veseli i potvrđuje da je riječ o kvalitetnom i poticajnom projektu te ukazuje da županije sve bolje i efikasnije koriste mogućnosti koje nam se nude kroz EU fondove, kažu organizatori, jest sve veći broj prijavljenih projekata.
Prve godine izbora u finalu je bio 21 projekt, prošle godine 32, a ove godine za titulu najboljega natječe se čak 37 projekata koji su provedeni i/ili završeni u prethodne dvije godine, odnosno u 2020. ili 2021. godini, zaključno sa 31. siječnja 2022. godine.
Pobjednici su se birali u pet kategorija: Doprinos znanosti i inovacijama, Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, Doprinos prekograničnoj suradnji, Doprinos poduzetništvu, te zasebnoj kategoriji – izboru građana.
Osječko-baranjska županija nominirala je dva projekta, Učimo zajedno 4 u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici te projekt Amazon of Europe Bike Trail u kategoriji Doprinos prekograničnoj suradnji.
S projektom Amazon of Europe Bike Trail Županija je osvojila drugo mjesto zajedno s Koprivničko-križevačkom županijom u kojoj se provodi isti projekt.
Amazon of Europe Bike Trail projekt je koji je područje Europske Amazone prepoznao kao „premium“ područje za povezivanje s prirodom kroz 1.250 km dugu biciklističku rutu koja privlači ljubitelje prirode u pet zemalja te koje ujedno osigurava „zelene“ poslove za lokalno stanovništvo i financira rješenja koji su u skladu sa zaštitom prirode u zaštićenim područjima biosfere.
Cikloturizam kao rastući oblik održivog turizma, prikladan za osjetljiva prirodna područja, povezan je kroz projekt s postojećom turističkom ponudom istoka Hrvatske. Rezultat je povećan dolazak stranih cikloturista što bi posljedično dovelo do smanjenja nezaposlenosti i iseljavanja iz ruralnih područja istoka Hrvatske.
- Provodimo niz vrlo kvalitetnih projekata na području Županije, dio njih poput Gospodarskog centra je još u realizaciji no vjerujem kako će biti spremni već iduće godine za prijavu na ovaj natječaj. Projekt Amazon of Europe obogatio je turističku ponudu Osječko-baranjske županije koju intenzivno razvijamo posljednjih godina i drago mi je da je njegova vrijednost prepoznata i od strane ocjenjivačkog suda – rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.
Kroz projekt proveden je program „Bicikliraj za prirodu“ od kojeg je dio prihoda bio usmjeren za zaštitu prirode na području UNESCO 5 - državnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Uspostavljena je dobra suradnju s lokalnim turističkim sektorom, a kroz mnogobrojne edukacije, promocije i suradnje povećani su im kapaciteti. Promocija projekta i biciklističke rute ostvarena je organizacijom nekoliko međunarodnih i lokalnih događanja u svih pet zemalja sudionica, prezentacijom na najpoznatijim međunarodnim turističkim sajmovima u Europi, organizacijom studijskih putovanja za turističke operatore i medije, izradom biciklističkog vodiča, outdooractive aplikacijom te izradom 24 velike i 25 malih info ploča.

 

 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1536#sigProId5a9bb03bf3

Svečano obilježen Dan Grada Orašja

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća danas (24. listopada 2022. godine) je obilježen Dan Grada Orašja kojem su uz gradonačelnika Marijana Oršolića i gradske vijećnike te dužnosnika iz Županije Posavske, nazočili i brojni dužnosnici svih razina izvršne i zakonodavne vlasti u FBiH i BiH kao i gosti iz Republike Hrvatske. Među nazočnima je bio i zamjenik župana Mato Lukić.

Osječko-baranjska županija godinama snažno podupire Hrvate izvan Hrvatske, a nizom zajedničkih projekata prekogranične suradnje nastoji pomoći općinama i gradovima u njihovu razvoju.

- S Gradom Orašjem radimo na izradi baze podataka projekata kako bi bili spremni za aplikaciju na novim europskim i nacionalnim natječajima. Važnost suradnje kao i mogućnosti koje nude EU fondovi gradska vlast u Orašju itekako prepoznaje, o čemu se govorilo danas na svečanoj sjednici povodom Dana grada – kazao je zamjenik župana Mato Lukić i čestitao svim građanima njihov Dan.

Na svečanoj sjednici, čestitajući Dan grada Orašja, obratio se i predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH dr. Dragan Čović.

- Kao počasni građanin Orašja imam posebnu privilegiju i obavezu da mogu biti dio ovog prostora i na način kako to mogu biti i ugrađen u sve projekte koji se realiziraju. Drago mi je da su uz naše Orašje i naši prijatelji iz Republike Hrvatske, kao i svi drugi, od generalnog konzula, naših gradonačelnika, predstavnika županijske vlasti. To pokazuje da smo jedna velika obitelj, koja s jedne strane otvara vrata Bosne, a tako smo nedavno nazvali i Muzej koji smo otvarali, a s druge strane otvara vrata Europske unije“, poručio je Čović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1536#sigProId0c3e721956

Zemlja vina u zagrebačkoj Esplanadi

Zagrebačka Esplanada jučer je pretvorena u Zemlju vina Slavonije, Podunavlja i Villanyja nudeći najbolja vina, domaće proizvode s oznakom zemljopisnog podrijetla, vinske radionice i okuse podolca i crne svinje.

- Nema boljeg gosta u Zagrebu od Slavonije ni boljeg domaćina od Zagreba za vinare Slavonije i Baranje koji imaju vrhunska vina. Trend povećanja kvalitete vina kojem svjedočimo je pozitivan, a tome doprinosi i ova manifestacija. Regionalna organizacija Graševina ima veliki potencijal i drago mi je da razvijaju graševinu kao sortu – rekao je Tugomir Majdak, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede.

Zemlja vina predstavila je 40-tak vinara s područja Slavonije, Podunavlja i mađarske regije Villany uz prisustvo pet slavonsko-baranjskih proizvođača kulena, a riječ je o kulenu koji nosi zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla.

- Ponosni smo na to što uistinu imamo što pokazati, u Zemlji vina Zagrepčani imaju priliku vidjeti i kušati najbolje od najboljeg. Odličan projekt HAPIH-a i partnera koji mi kao Županija podržavamo. Znamo da se posljednjih godina puno ulaže u proizvodnju vina i drago mi je da se to danas i vidi. Možemo probati i najbolje domaće proizvode od crne slavonske svinje i podolca kojeg su naši ugostitelji krenuli snažnije brandirati. Da imamo potencijala kao turistička, vinska i gastro destinacija vidjelo se i na ovoj manifestaciji – rekao je Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

Uz kušanje vina, posjetitelji su imali priliku sudjelovati u brojnim radionicama posvećenim graševini kao vodećoj sorti Hrvatske i crnim vinima Villánya. Iznimno je bio dobar odaziv na radionici gdje su se uz vino kušale i delicije od slavonsko-srijemskog podolca te crne slavonske svinje.

- Ova je manifestacija dio projekta prekogranične suradnje, vrijednog gotovo 400.000 eura. Prezentiramo provodimo i brojne edukativne radionice o vinu, turizmu, aktualnim temama poput klimatskih promjena i prilagođavanju naših vinara novonastalim situacijama. Želimo naglasiti graševinu kao gospodarski najvažniju sortu čija je godišnja proizvodnja oko 250 tisuća hektolitara odnosno 40% naše ukupne proizvodnje vina – istaknuo je Krunoslav Karalić, zamjenik ravnateljice Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

Zemlja vina bila je prilika i za predstavljanje knjige „Kulen – hrvatska mesna perjanica“ u izdanju udruge Chaîne des Rôtisseurs Hrvatska. Knjige koja uistinu slikom i tekstom prenosi pokuse i mirise ove vrhunske delicije, a čiju je realizaciju pomogla i Osječko-baranjska županija.

- Dobro došli u Zemlju vina koja spaja Slavoniju i Podunavlje i mađarsku regiju Villany kao broj jedan mađarsku vinsku destinaciju. Cilj nam je bio dovesti Zemlju vina u Zagreb kao pozivnicu na obilazak destinacije koja nudi poseban doživljaj kombinirajući vina, gastronomiju, prirodu i kulturu i jedan uistinu autentičan način života. Zato krenite smjer istoka, gdje vas čekaju stare povijesne vinarije i male obiteljske vinarije, kao nešto što je jedinstveno u Hrvatskoj – rekla je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Predstavljanje Zemlje vina u Zagrebu dio je projekta „VINSKI TURIZAM BEZ GRANICA – jedinstvena vinsko-turistička destinacija“ čiji je nositelj Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, a partneri su Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i neprofitna tvrtka vinara iz mađarskog villanya "Tenkes Nonprofit kft".

Podupirući partneri u provedbi projekta su Graševina Croatica i Osječko-baranjske županija. Projekt je financiran kroz INTERREG Program prekogranične suradnje MAĐARSKA - HRVATSKA 2014.-2020.

Cilj mu je razvoj vinskog turizma na području dijela hrvatskog Podunavlja te dijela mađarske Baranje, kao i pozicioniranje destinacije na vinskom i turističkom tržištu.

Zemlja vina tako je ispunila očekivanja, spajajući u središtu metropole Slavoniju, Baranju i mađarski Villány, pružajući jedinstveno vinsko iskustvo kroz kušanje vrhunskih vina istoka Hrvatske i mađarskog Villánya i najboljih kulena istoka Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1536#sigProId1d18f1b670

Prva međunarodna konferencija „Kompetentni sustavi u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju“

U organizaciji Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti - Centar za znanstveni rad u Vinkovcima danas (21. listopada 2022. godine) u Osijeku je počela 1. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „KOMPAS - Kompetentni sustavi u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju“.

Kako je uvodno rečeno, središnja tema dvodnevne Konferencije je povezivanje sustava te predstavlja odgovor akademske zajednice na aktualne globalne, nacionalne i lokalne izazove u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Cilj Konferencije je povezati sudionike različitih razina odgojno-obrazovnoga sustava i osigurati platformu za sustavnu, recipročnu i svrhovitu interakciju usmjerenu na promicanje kulture kvalitete i profesionalizma u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.

Sudionike Konferencija pozdravio je zamjenik župana Josip Miletić koji je izrazio zadovoljstvo njenih održavanjem i značajem.

- Važno je biti na Konferenciji na kojoj svjedočimo o radu odgojno-obrazovnog sustava i kreiranju putem fakultetskog sustava novih djelatnika koji će raditi na obrazovanju djece. Ovo je ujedno prilika za čestitati 50. obljetnicu obrazovanja odgojitelja u Osijeku i djelovanja ove institucije, Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Osijek. Uvjeren sam da će Konferencija donijeti zaključke koji će još unaprijediti rad u narednom razdoblju, a znamo da je obrazovanje temelj razvoja društva i gospodarstva, kao i svega o čemu moramo voditi računa. Osječko-baranjska županija to čini i činit će ubuduće podržavajući ovakve projekte kao i sve obrazovne sustave na području županije - rekao je zamjenik župana.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1536#sigProId22ed01701d