Vijesti

Jačanje suradnje s Hrvatima u Crnoj Gori

Posjet izaslanstva Osječko-baranjske županije na čelu sa županom Ivanom Anušićem hrvatskoj zajednici u Crnoj Gori potvrdio je izvrsnu suradnju Županije s Adrijanom Vuksanovićem, ministrom bez portfelja u crnogorskoj Vladi i predsjednikom Hrvatske građanske inicijative te Zvonimirom Dekovićem, predsjednikom Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore.

Nakon sastanka održanog u Osječko-baranjskoj županiju u veljači ove godine, župan Anušić i zamjenik Mato Lukić posjetili su mjesta u Crnoj Gori gdje žive Hrvati. Uoči dolaska u Tivat, Kotor, Perast i Donju Lastvu sastali su se s veleposlanikom Republike Hrvatske u Crnoj Gori Veselkom Grubišićem.

Hrvata u Crnoj Gori prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. ima oko šest tisuća, uglavnom u Boki kotorskoj. Pred njima su za nekoliko dana lokalni izbori na kojima Hrvatska građanska inicijativa ima listu za Općinsko vijeće Tivat.

- Obišli smo brojna znamenita mjesta i područja čiju povijest je pisao hrvatski narod i gdje se i danas baštini hrvatska tradicija i kultura. Vjerujem kako će hrvatska zajednica u nedjelju podrži Hrvatsku građansku inicijativu koja s pravom smatra da je hrvatski narod „važna kockica u crnogorskom mozaiku“ jer su svojim višegodišnjim radom pokazali predanost prema zaštiti i očuvanju hrvatskih nacionalnih vrijednosti – rekao je župan Anušić i dodao kako je vrijeme koje je pred Crnom Gorom iznimno izazovno i da imaju punu podršku iz Hrvatske u nastojanjima za pridruženjem Europskoj uniji.

U Kotoru je županijsko izaslanstvo održalo sastanak s Generalnom Konzulicom Republike Hrvatske u Kotoru Jasminkom Lončarević, koja je istaknula kako je svaki dolazak hrvatske delegacije u Boku kotorsku poruka zajedništva koja je Hrvatima izvan Hrvatske od velike važnosti.

Na sastanku su razgovarali i o mogućnostima konkretne suradnje kroz zajedničke projekte i edukacije mladih ljudi iz Crne Gore kada je u pitanju priprema europskih projekta i povlačenje sredstava iz pretpristupnih fondova i Interreg IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.

- Iskustva iz Hrvatske koja je već godinama članica Europske unije, a osobito iskustva Osječko-baranjske županije čija Javna ustanova Županijska razvojna agencija ima izvrsne rezultate su nam od velike pomoći. Cilj nam je u bližoj budućnosti poslati mlade ljude u Slavoniju kako bi vidjeli primjere dobre prakse. Također nam dolazak župana Anušića nekoliko dana pred izbore u Tivtu daje potporu i vjetar u leđa da ćemo i u budućnosti zajedno s Republikom Hrvatskom raditi na očuvanju hrvatskog identiteta i kulture u Crnoj Gori – rekao je Vuksanović.

Vuksanović, Deković i potpredsjednik HGI Ilija Janović goste iz Osječko-baranjske županije upoznali su i s kulturnim i sakralnim blagom hrvatskog naroda Boke kotorske. Tako su posjetili kotorsku katedralu iz 12. stoljeća, jednu od najstarijih katedrala na istočnoj obali Jadrana, posvećenu sv. Tripunu u čiju čast se igra Kolo bokeljske mornarice, odnedavno pod zaštitom UNESCO-a. Najjači dojam ostavio je umjetni otok Gospe od Škrpjela koji se uz otok Sv. Juraja nalazi u bokokotorskom zaljevu ispred grada Perasta. Otok je nastao potapanjem starih brodova i nasipavanjem kamenja na mjestu gdje je na hridi pronađena Gospina slika koja je danas izložena u crkvi na otoku. Zbog slika poznatog hrvatskog slikara Tripe Kokolje crkvu još nazivaju i „hrvatska Sikstina“, a svečani običaj godišnjeg nasipavanja kamenja zvan Fašinada, održava se više od 570 godina i trajan je spomen hrvatske prisutnosti u Boki kotorskoj – „zaljevu hrvatskih svetaca“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1542#sigProId5678713613

Prestižna nagrada Kraljevine Švedske osječkom Centru za nestalu i zlostavljanu djecu

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka dobitnik je prestižne međunarodne nagrade Zaklade švedske kraljice Silvije. Hrvatska udruga sa sjedištem u Osijeku našla se tako u društvu devet najuglednijih, najstručnijih i najkvalitetnijih svjetskih udruga kojima je imperativ zaštita dječjih prava.

– U jeku pandemije i klimatske krize, ratova i sukoba koji su u tijeku, djeca su danas ranjivija nego ikad. Suradnja i učinkovita rješenja stoga su od najveće važnosti za zaštitu djece i osiguranje njihovih prava. Organizacije koje su danas nagrađene pokazuju da je moguće postići svijet u kojem nijedno dijete nije žrtva trgovine ljudima i iskorištavanja i na taj način naglašavaju ključnu ulogu civilnog društva u zaštiti djece, kako u Švedskoj tako i u Europi – rekao je Jacob Flärdh, glavni tajnik Child10.

Stručni sud je imao težak zadatak, radili su zajedno tijekom cijele 2022. kako bi identificirali najbolje prakse, razvili učinkovita i trajna rješenja za zajedničke izazove i pronašli zajednički način za snažnije zagovaranje i zaštitu dječjih prava.

Zaklada kraljice Silvije u Švedskoj „Care About the Children“ za cilj ima zadovoljavanje najosnovnijih potreba djece, na temelju UN-ove Konvencije o pravima djeteta. Djeca trebaju imati priliku ići u školu, dobiti kvalitetnu brigu i skrb, osjećati se sigurno i sretno tijekom odrastanja – ukratko, biti samo djeca.

Između više od sto trideset kandidiranih organizacija u Europi koji se bave zaštitom djece od ovih oblika zlostavljanja i iskorištavanja samo deset je odabrano za dodjelu ove prestižne nagrade. Među odabranima je i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, prva organizacija iz Hrvatske koja je dobila ovako prestižnu nagradu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1542#sigProIdeb895193e2

18. listopada 2022. na Europski dan prevencije trgovine ljudima, u Kraljevskom dvoru Švedske upriličena je dodjela nagrada istaknutim organizacijama za borbu protiv trgovine i seksualnog zlostavljanja djece putem interneta. Nagrada se dodjeljuje ispred zaklade Njenog Veličanstva Kraljice Silvije, “Care About the Children” u suradnji sa Cild10 organizacijom.

Ispred Centra za nestalu i zlostavljanju djecu nagradu od Njezinog Veličanstva Kraljice Silvije primio je voditelj Tomislav Ramljak.

- Zahvalni smo na nagradi i činjenici da je ovako visoko pozicionirana institucija prepoznala naš rad. Dat će nam to dodatni poticaj za daljnja ulaganja u preventivne programe, kao i holistički pristup ovome problemu. Odgojno-obrazovne institucije, policija, specijalizirane udruge, tvrtke i državna tijela moraju zajedno raditi kako bi učinili Internet sigurnijim mjestom. Djeca koja su zlostavljana i iskorištavana putem interneta najčešće budu dugo vremena žrtve prije nego skupe hrabrost priznati i sami, pate u tišini. Moramo učiniti sve što je u našoj moći kako bi se djeca osjećala sigurno prijaviti svaki oblik nasilja na internetu ako ga dožive. Za to je potreban zajednički rad cijelog društva. Ova nagrada nam je i poticaj i obveza da radimo još više i kvalitetnije u budućnosti – rekao je prilikom preuzimanja priznanja Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Dugogodišnji rad Centra za nestalu i zlostavljanu djecu rezultirao je pokretanjem Centra za sigurniji Internet, kao i telefonskim brojem 116 000 - međunarodnom linijom za nestalu djecu u RH. Predavanja po školama, edukacije za stručnjake, kampanje za podizanje svijesti, kao i brojne preventivne aktivnosti prepoznate su kao velika vrijednost u borbi za zaštitu djece od zlostavljanja i iskorištavanja na internetu.

Snažan doprinos Centar je dao i u zbinjavanju reseljenih osoba iz Ukrajine, provodeći Akcijski plan Osječko-baranjske županije „Slavonsko srce za obitelji Ukrajine“ od početka agresije na Ukrajinu do danas.

U OŠ Josipa Kozarca iz Semeljaca provodi se vrijedan projekt "STEM - moje obrazovanje"

Osnovna škola Josipa Kozarca iz Semeljaca zajedno s partnerskim školama iz Trnave i Selaca Đakovačkih provodi projekt STEM - moje obrazovanje od 1.rujna 2022. godine do 30. studenog 2023. godine. Uvodna konferencija projekta održana je danas (21. listopada 2022. godine) u OŠ Josipa Kozarca u Semeljcima, a nazočili su joj zamjenik župana Josip Miletić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš Kul, načelnik Općine Semeljci Grga Lončarević, ravnateljice partnerskih škola te ostali uzvanici.

Projekt  ima za cilj unaprjeđenje  STEM vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika te učenika, razvijanje IKT kompetencija učenika i poboljšanje sposobnosti učitelja u podučavanju i funkcionalnosti upotrebe IKT u odgojno-obrazovnom procesu. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.067.652,72 kuna (274.570,44 EUR).

- Želimo razvijati vještine i kompetencije darovite djece zbog kojih smo i pokrenuli ovaj projekt. Izuzetno je važno pronaći model kojim bismo im dodatno pomogli u usavršavanju i učenju, osobito u STEM području, a jedan od načina je suradnja s Kraljevinom Norveškom koja se kao donator uključila u ovaj projekt. Također, Osječko-baranjska županija razvija i Regionalni znanstveni centar vrijedan 21 milijun kuna, a vrijedne STEM projekte provode i škole u Đakovu, Dalju i Semeljcima, čime se ulaganja u usavršavanje STEM vještina naših učenika penju na više od 30 milijuna kuna. U tom ćemo smjeru nastaviti raditi i dalje – kazao je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1542#sigProId665c384f62

Zamjenik župana Josip Miletić na Danu hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije

Jučer, 18. listopada 2022. zamjenik župana Josip Miletić, na poziv Sisačko-molsavačke županije nazočio je svečanom obilježavanju Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije u mjestu Novi Farkašić pokraj Petrinje, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće za poginule hrvatske branitelje. Tijekom Domovinskog rata, 18. i 19. listopada 1991.u Novom Farkašiću ostvarena je jedna od najvećih pobjeda slabo naoružanih hrvatskih branitelja nad višestruko nadmoćnijim srbo-četničkim snagama. Zarobljena su četiri tenka, velika količina različitog streljiva i druge opreme potrebne Hrvatskoj vojsci. Tom pobjedom srbo-četnici udaljeni su od rijeke Kupe i na Banovini nisu okuprali više niti jedan metar hrvatske zemlje te je linija ostala nepromijenjena do 1995. i pobjedonosne Oluje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1542#sigProIded93e1c51a

   

Konferencija o razvoju održivog turizma u europskoj Amazoni

U Osijeku, u restoranu Projekt 9 na rijeci Dravi, danas (19. listopada 2022. godine) održana je Konferencija projekta „Amazing Amazon of Europe“, odnosno „Odgovorna zelena destinacija - europska Amazona“. Prezentirana su postignuća u projektu kojim su financijska sredstva Europske unije uspješno iskorištena za razvoj održivog turizma na području duž rijeka Mure, Drave i Dunava, predstavljene mogućnosti za privatne i javne organizacije da se pridruže turističkim proizvodima Amazone Europe (Biciklistička staza Amazon of Europe, River Journey i Amazing Moments), a raspravljalo se i o trendovima održivog turizma, izazovima s fokusom na potrebe suvremenih turista i pružatelja usluga, ulozi turističkih pratećih usluga i mogućnostima međunarodnog brendiranja i marketinga za uspješno funkcioniranje održivog turizma, mogućnostima za umrežavanje dionika i druge teme. U poslijepodnevnim satima u Eko centru Zlatna greda održat će se festival koji obuhvaća biciklističke ture, promatranje divljih životinja i druge programe.

- Područje „europske Amazone“ prostire se na više od milijuna hektara izvanrednih prirodnih i kulturnih krajolika. U projekt je uključeno pet zemalja koje se nalaze u rezervatu biosfere Mura, Drava i Dunav i povezuju Austriju, Sloveniju, Hrvatsku, Mađarsku i Srbiju. Projekt okuplja 15 partnera-organizacija koje „voze“ u istom smjeru, odnosno razvoju cikloturističkih ruta. Osječko-baranjska županija je već prepoznata kao cikloturistička destinacija sa više od 240 kilometara biciklističkih staza, a ovdje razvijamo još dodatnih 1.250 kilometara - rekla je Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ. Dodala je da povedba ovog trogodišnjeg projekta traje do 31. prosinca ove godine.

Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije pri Ministarstvu turizma i sporta, istaknuo je da se Projekt potpuno uklapa u želje Ministarstva, a to je ravnomjeran razvoj kontinentalnog turizma.

- Slavonija i Baranja, kao i sve naše županije koje imaju izlaze na rijeke imaju veliki potencijal u riječnom i biciklističkom turizmu te spoju aktivnog turizma i sjajne gastronomskom ponude koju možemo naći osobito na ovom području. Oko 30 posto teritorija Hrvatske nalazi se u Naturi 2000, bilježimo veliki napredak u našim nacionalnim parkovima u smislu povećanja posjetitelja, čiji se broj gotovo udvostručio, a koji kontroliramo te ne nanosi daljnju štetu prirodi. To su nam veliki aduti jer turisti traže autohtono i održivo, pa i po brojkama vidimo da u kontinentalnim županijama, iako je mali njihov udio u ukupnom turizmu Hrvatske, imamo porast posjeta - rekao je Štefičar.

Dinko Pešić je podsjetio da je Zeleni Osijek kao udruga za zaštitu prirode i okoliša, zajedno s  ostalim okolišnim udrugama, bio među prvima inicijatorima proglašenja rezervata biosfere Mura, Drava i Dunav.

- Drago mi je da je proglašen taj rezervat biosfere u svih pet zemalja čime je postao najveće riječno zaštićeno područje u Europi, a prigodno je nazvan „europska Amazona“. Osim što je zaštićeno prirodno područje, to nam je i ogroman brend na čijem temelju se mogu razvijati različiti proizvodi, usluge, programi ekoturizma, turizma baziranog na prirodnim i kulturnim resursima koje dijelimo u svih pet zemalja. Udruga Zeleni Osijek više od 20 godina radi na tomu i začetnici smo ekoturističkih programa na ovom području, od Eko centra Zlatna greda, programa promatranja životinja, veslanja kanuima, bicikliranja, edukacija, škola u prirodi i drugim programima koji su u službi razvoja kontinentalnog turizma, ali i valorizacije svih kulturnih i prirodnih resursa koji se nalaze na tom zajedničkom području - kazao je Pešić.

Zdravko Koznic, suosnivač Iskrive - Instituta za razvoj lokalnih potencijala iz Slovenije, koji je glavni partner projekta, podsjetio je na dosadašnji tijek Projekta; od početka prije sedam godina i donošenja deklaracije o prvom na svijetu petdržavnom biosfernom rezervatu te nadgradnji s projektima Bike trade i Amazing. - Naglasak ove Konferencije bit će na tomu da pokažemo dosadašnje rezultate i motiviramo nove ponuđače različitih usluga i turističkih paketa da se uključe u zajednički brend. Na taj način i oni će lakše konkurirati na tržištu, a uz korištenje programa UNESCO-a destinacija može postati i svjetski prepoznata - naglasio je Koznic.

- Projekt se odnosi na ulaganja u turizam, odnosno cikloturizam, a Osječko-baranjska županija je već prepoznata na karti Europe po razvoju cikloturizma, pa nam dolazi puno gostiju, a izgradili smo više od 240 kilometara biciklističkih staza, što nam puno znači. Kroz ovaj projekt je uloženo više od tri milijuna eura, od čega je dio u Osječko-baranjskoj županiji za rute uz Dunav i Dravu te prema Somboru. Naša Baranja se prvenstveno razvila u tom smislu, a gosti su željni takvog turizma. Oni žele vidjeti naše prirodne i kulturne ljepote, kojih je puno, a korist imaju i naši ponuđači privatnog smještaja, kao i mali OPG-ovi. Zato Osječko-baranjska županija pozdravlja ovakve projekte jer su bitno vezani za turizam, ali i naše gospodarstvo. Čestitam svim projektnim partnerima i očekujem nove uspješne zajedničke projekte - poručila je predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1542#sigProIdbce629173d

Rasprava o budućnosti poljoprivrede na konferenciji "Zeleni plan u hrvatskoj poljoprivredi"

U okviru projekta "Zeleni plan - prilika za hrvatsko gospodarstvo" Poslovni dnevnik je u srijedu, 19. listopada 2022. godine na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku organizirao konferenciju "Zeleni plan u hrvatskoj poljoprivredi", na kojoj su uz dekana FAZOS-a prof.dr.sc. Krunoslava Zmaića, nazočili i državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Zdravko Tušek, glavni urednik Poslovnog dnevnika Vladimir Nišević te zamjenik župana Josip Miletić.

- Osječko-baranjska županija odavno je prepoznala važnost ekološke proizvodnje i kvalitetne hrane koje podupiremo, a to ćemo činiti i u budućnosti. Velik dio površina ekološke proizvodnje nalazi se upravo u našoj županiji zbog čega smo i dužni voditi računa o zelenoj poljoprivredi i novim ekološkim standardima. U tom smjeru ide i politika Europske unije sa zacrtanim ciljem da se do 2030. godine smanji upotreba pesticida za oko 50% te da se povećaju nasadi ekološke proizvodnje – kazao je Miletić.

Kao članica Europske unije, Hrvatska ulazi u novu etapu razvoja poljoprivrede i proizvodnje hrane. Zajednička poljoprivredna politika EU od 2023. godine usmjerena je na očuvanje okoliša i klime te donosi brojna ograničenja za poljoprivredu, među kojima su manja upotreba pesticida i ekološka poljoprivreda. Hrvatska Strategija poljoprivrede ima, pak, za cilj do 2030. podići vrijednost proizvodnje poljoprivrede na 30 milijardi kuna, sa sadašnjih malo više od 19 milijardi.

Zamjenik župana Josip Miletić sudjelovao je u panel raspravi na temu utjecaja upotrebe zaštitnih sredstava u poljoprivrednoj proizvodnji, uz izvršnu direktoricu, Udruge proizvođača i zastupnika sredstava za zaštitu bilja RH – CROCPA Irenu Brajević, predsjednika Udruge OPG-a Hrvatske Roberta Hadžića, voditeljicu Službe za sredstva za zaštitu bilja u Ministarstvu poljoprivrede Sandru Dujmić te Maria Puškarića iz OPG Agro Puškarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1542#sigProId1eeb723f61