Vijesti

Prvi Dan eura u Osijeku

U sklopu informativne kampanje "Euro - naš novac", odnosno za zamjenu hrvatske kune eurom, Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka danas (8. listopada 2022. godine) organizirali su u Osijeku prvi Dan eura. Zainteresirani građani su mogli poslušati i razgovarati s državnim dužnosnicima i stručnjacima za euro i monetarnu politiku, a uz to je priređen bogat zabavni program, pa i zabavno-edukativne aktivnosti. U kvizu kolo sreće „Euroznalac“ građani su provjeravali svoje znanje o euru, a najmlađi su kroz igru „Euroškolica“ na zanimljiv i zabavan način upoznati s eurom. Posjetitelji su na Photoboothu mogli izraditi personaliziranu fotografiju, a za željne detaljnih informacija pripremljen je infoEuro kutak u kojem su mogli dobiti odgovore na svoja pitanja.

Dani eura realiziraju se u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvom turizma i sporta te s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj, a - nakon Osijeka - isti zabavno-informativni događaji bit će organizirani u Rijeci, Splitu i Zagrebu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1566#sigProId58e5da3308

Turističke nagrade stigle u Osječko-baranjsku županiju

Sinoć su u Šibeniku u sklopu Dana hrvatskog turizma i u organizaciji Hrvatske turističke zajednice, Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva turizma i sporta dodijeljene nagrade u kategorijama za destinacije godine, nagrade poslovnom sektoru (Turistički cvijet – kvaliteta za Hrvatsku), ljude u turizmu te za projekte u sklopu programa „Promocija zanimanja“.

Dani hrvatskog turizma tradicionalni su susret turističkih djelatnika te svih dionika u turističkom sustavu Republike Hrvatske, koji se svake godine održava u drugom gradu. Tako je 2018. godine, prvi put ova manifestacija održana na kontinentu i to u Slavoniji, a centralno događanje bilo je u Osijeku.

Upravo je Slavonija kao regija, odnosno područje pet slavonskih županija proglašeno Najuspješnijom kontinentalnom destinacijom ruralnog turizma.

- Prvi smo put kroz Klaster Slavonija prijavili svih pet županija istoka Hrvatske kao jednu destinaciju, a s ciljem predstavljanja Slavonije kao turističke destinacije koja nudi bogatu turističku ponudu, prirodnu i kulturnu baštinu te enogastronomiju istočne Hrvatske. Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Osječko-baranjska županija posljednjih su godina intenzivirali aktivnosti u turističkom sektoru čemu u prilog govori sve veći broj turističkih dolazaka – rekla je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Klaster Slavonija čine turističke zajednice Osječko-baranjske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije. Istok Hrvatske područje je dodira različitih kultura koje su tijekom povijesti ostavile vidljive tragove u arhitekturi, gastronomiji i običajima. Od ranih civilizacija do vojnih utvrda, dvoraca i veličanstvenih sakralnih objekata do bogate nošnje, zanimljivih manifestacija i restorana čija tradicionalna jela odražavaju mirise i okuse prostora, Slavonija je idealna za odmor različitih dobnih skupina i afiniteta.

Prirodna ljepota UNESCO Geoparka Papuk i močvare Kopački rit, mistika Vučedola – izvora indoeuropske civilizacije, šetnja slavonskim tvrđavama i dvorcima, vožnja dravskim, savskim i dunavskim obalama samo je dio ponude istoka Hrvatske.

Za sve koji uživaju u obilaženju vinskih podruma, ljubitelj su ukusne hrane po tradicionalnim receptima, u Slavoniji će pronaći brojne vinske rute, kvalitetne restorane i smještaj u autentičnom ambijentu obnovljenih sela. Nedirnuta priroda bogata šumama i vodama omogućila je razvoj lovnog i ribolovnog turizma te planinarenja.

- Ovo područje je posljednjih godina postalo izuzetno atraktivna destinacija za cikloturizam, pješačenje i ostale oblike adrenalinskog turizma, a ne smijemo zaboraviti konjogojstvo i jahanje kao nezaobilazni dio tradicije. Sve to, uz manifestacije koje organiziramo poput nedavno održanog HeadOnEasta koji je rušio rekorde posjećenosti, čini nas atraktivnom kontinentalnom destinacijom i nagrada koju smo dobili je potvrda našeg dosadašnjeg rada kao i poticaj za razvijanje novih turističkih proizvoda – rekao je župan Ivan Anušić.

Na sinoćnjoj dodjeli nagrada i Grad Osijek je prepoznat kao Najuspješnija kontinentalna destinacija gradskog turizma, a Varja Guttert iz Parka prirode Kopački rit nagrađena je kao najbolji turistički vodič. 2019. godine i Baranja je proglašena najuspješnijom destinacijom ruralnog turizma. Upravo su ove nagrade najbolja potvrda da se turizam Slavonije i Baranje razvija u dobrom smjeru.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1566#sigProId76055ae88d

GoSTEM sajam na FERIT-u

U organizaciji Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija i njegovih partnera danas (6. listopada 2022. godine) na prostoru ovog fakulteta u Sveučilišnom kampusu u Osijeku održava se GoSTEM sajam. Ovo tradicionalno događanje namijenjeno je učenicima osnovnih i srednjih škola, studentima, ali i mališanima iz vrtića i zainteresiranim građanima. Sastoji se od niza radionica i prezentacija na kojima se na zanimljiv način povezuje nastavu iz STEM područja na razini osnovnih i srednjih škola s visokoškolskom inženjerskom nastavom, a ujedno se osnažuje eksperimentalni rad učenika u STEM području kao i njihova motivacija za tehničke studije i inženjerska zanimanja. Autori i voditelji prezentacija/radionica su nastavnici i asistenti FERIT-a te studenti koji tako prezentiraju svoje praktične radove koje su izradili u okviru završnih i diplomskih radova i programa Pro-student. Program su upotpunile gostujuće prezentacije/radionice čiji su voditelji predstavnici tvrtki, udruga i škola.

Voditelj GoSTEM sajma i Zavoda za elektrostrojarstvo prof. dr. sc. Željko Hederić kaže da FERIT otvaranjem vrata svojih laboratorija za sve zainteresirane srednjoškolce i osnovnoškolce nastoji dodatno potaknuti njihov interes da postanu studenti ovog fakulteta. - Slično događanje organiziramo i sutra za gospodarstvenike koji će te mlade ljude zapošljavati i pokazati da ova priča ima smisla. Podizanjem STEM područja potičemo i razvoj regije, pa već godinama FERIT organizira ovakve manifestacije te imamo jako dobru vezu sa školama i Zajednicom tehničke kulture. Ovdje su izloženi roboti, 3D printeri, u specijaliziranim će radionicama učenici moći šetati u prostoru, vidjeti pametne naljepnice i slično. Sutrašnji je DOVIK ili Dan karijera studenata manifestacija na kojoj ih želimo povezati s poslodavcima, jer nije jedino rješenje otići u inozemstvo. Imamo mi u Osijeku odličnih tvrtki koje izvrsno posluju, kako se razvija gospodarstvo, stvarat će se i potreba za novim inženjerima".

Prigodnim obraćanjem nazočnim izlagačima, voditeljima te učenicima i ostalim posjetiteljima iz cijele Slavonije i Baranje (uz posjetitelje iz Osijeka danas na Sajam dolaze i autobusi sa 150-200 učenike iz tehničkih škola iz Našica, Vinkovaca i Belog Manastira) GoSTEM su otvorili  dekan FERIT-a prof. dr. sc. Tomislav Matić, ravnatelj Elektrotehničke i prometne škole Osijek Antun Kovačić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i veleposlanik Kraljevine Norveške u Republici Hrvatskoj NJ. E. Haakon Blankenborg.

- Ovo je nastavak naših aktivnosti u popularizaciji znanosti na području elektrotehnike i računalstva koje smo do početka ovog projekta provodili kroz organizaciju Labus sajma. Na ovaj način želimo našu struku približiti najmlađima, učenicima osnovnih i srednjih škola, kako bi vidjeli mogućnosti koje nudi naša struka, a pogotovo u kontekstu trenutnog razvoja IT sektora u našem gradu koji postaje sve važnija gospodarska grana - rekao je dekan Tomislav Matić.

- Danas je lijepo biti na FERIT-u, a ujedno zahvaljujem i ELPROS-u na svemu što zajednički čine da se djeca educiraju upravo u STEM području. Ova sredina ima zaista kvalitetne kadrove, a ideja je dodatan razvoj Fakulteta s novom infrastrukturom, što će podići ukupnu kvalitetu obrazovanja na našem području. Vidimo da je taj kadar izuzetno tražen, pa treba raditi upravo u smjeru koje traži tržište i što je važno gospodarstvu, a FERIT to izvrsno čini. Osječko-baranjska županija je putem regionalnog centra kompetencija razvila Elektrotehničku i prometnu školu, dodatno smo je opremili i sa značajnim sredstvima osigurali uvjete da se djeca mogu bolje educirati. Važno je napomenuti i da počinjemo s izgradnjom Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske u Josipovcu Punitovačkom za što su odobrena sredstva u vrijednosti od 3 milijuna eura. Uvjeren sam da ćemo i na taj način potaknuti djecu da se bave sa STEM-om - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Naglasio je važnost rada s talentiranom djecom i otkrivanje njihove darovitosti jer će oni biti lokomotiva razvoja za svu ostalu djecu. - STEM je izuzetno važan i Osječko-baranjska županija će dati potporu svima koji u tom smjeru rade, zaključio je.

- Sajam GoSTEM je iznimno važan jer potiče mlade na bavljenje STEM područjem u kojemu nedostaje stručnoga kadra. Kroz dosadašnji mandat imali smo prilike uvjeriti se kako je glavni izazov svih investitora pronaći radnu snagu, pogotovo u proizvodnom pogonu i u IT sektoru. Bez većih kvota i više studenata iz STEM područja teško možemo očekivati daljnje investicije, pa ovakve aktivnosti doprinose i razvoju gospodarstva grada Osijeka i Osječko-baranjske županije - poručio je zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin.

GoSTEM sajam je aktivnost projekta ELPROS Regionalnog centra kompetentnosti u kojemu je FERIT Osijek jedan od partnera u projektu, a EU projekt ELPROS RCK sufinanciran je iz Europskog socijalnog fonda prijavljenog u okviru poziva „Uspostava regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u (pod)sektorima: strojarstvo, elektrotehnika i računarstvo, poljoprivreda i zdravstvo“.

Sutra je na rasporedu DOVIK - Dan otvorenih vrata i karijera.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1566#sigProId8db4d5b707

Orlovnjak - pitanje nestalih ključno je za budući suživot

Antunovac je započeo aktivnu obranu upravo na farmi Orlovnjak još u lipnju 1991. godine, kada se nalazio pod kontinuiranim napadima jedinica JNA i srbijanskih paravojski. Nažalost, pod naletima brojčano i u oružju nadmoćnijih neprijatelja, 6. listopada Orlovnjak je pao, a nad civilima i braniteljima koji su na farmi zarobljeni, protivno svim odredbama Ženevske konvencije, izvršen je do tada nezapamćen zločin.

- U ovo vrijeme tijekom dana, trajala je borba za Orlovnjak. Neprijatelj je iz Tenje i Klise granatirao naše položaje na kojem su bila dva voda. Iz Silaša su zaobišli naše položaje i zauzeli dio teritorija. Orlovnjak se mjesecima branio da se neprijateljske snage ne približe Osijeku, pet smo mjeseci štitili Osijek, spasili 15000 muznih krava na farmi, dali sigurnost radnicima – rekao je Stjepan Šerić, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Antunovac-Ivanovac.

Danas su (6. listopada) ispred spomen obilježja Orlovnjak položeni vijenci i zapaljene svijeće za poginule i nestale branitelje i civile, a sudionici ove teške bitke prisjetili su se jednog od najtežih dana u povijesti Antunovca.

- Antunovačka satnija je ujutro držala liniju, na nas je neprijatelj krenuo brutalno i nadmoćno, gaseći mnoge mlade živote. Za četvero naših kolega i suboraca se još uvijek ne zna gdje su im posmrtni ostaci. Bio je to početak otvorene brutalne agresije koja se kasnije vidjela u cijeloj Hrvatskoj. Krenuo je niz gubljenja naših sela, koja smo ipak uspjeli zadržati dovoljno dugo kako bi zaštitili i obranili južni dio Osijeka i presijecanje grada što je bio plan četnika i JNA i svih onih koji su bili s njima – rekao je župan Ivan Anušić i dodao kako je važno čuvati sjećanje na te mlade ljudi od kojih su mnogi bili tek na pragu punoljetnosti i koji su za Hrvatsku podnijeli najveću žrtvu.

- Na nama je danas da Hrvatsku učinimo onakvom kakvom smo ju sanjali svi mi koji smo stali u obranu Hrvatske. Najvažnije od svega je riješiti pitanje nestalih, jer oni koji su sudjelovali u ovom zločinu su ovdje, žive ovdje, politički su aktivni i imaju sve povlastice Republike Hrvatske i 31 godinu poslije ne žele reći gdje su posmrtni ostaci naših suboraca, prijatelja, susjeda. Više nitko ne traži krivce, obitelji traže mir i mjesto gdje mogu zapaliti svijeću na grobovima svojih voljenih – poručio je župan.

Članovi Udruge hrvatskih branitelja okupljenim su novinarima podijelili snimku na kojoj je vidljiv sav užas koji je nastao nakon okupiranja Orlovnjaka.

- Vidjet ćete na snimci koju ste dobili, koja je silina vojske tada krenula na nas. Kada su ušli u Orlovnjak, zarobili branitelje i civile, ne da su ih ubili nego su ih masakrirali, iživljavali se na njima. Zna se tko je sudjelovao u tom zločinu, jer su oni to jutro snimali postrojavanje, naoružanje, davali izjave za svoje tv postaje, zna se tko su, neki od njih žive tu, nekoliko kilometara od Orlovnjaka – dodao je župan.

Komentirao je župan i budući suživot srpskog stanovništva na ovom području istaknuvši kako je jasno da je ideja Velike Srbije propala i da je 1991. godine Srbija izgubila rat te da se više od 30 godina poslije mora riješiti pitanje nestalih jer je to osnova kvalitetnog suživota u Hrvatskoj.

- Posebno je tužno danas jer naš donedavni predsjednik Udruge, Ilija Lovrić nije s nama i nije dočekao da nađe posljednje počivalište svog sina koji je tada bio jedva punoljetan. On je jedan od četiri osobe koji tražimo, i ponavljamo kao i svake godine na današnji dan da oni koji znaju samo pokažu prstom gdje su život skončali naši najmiliji da ih možemo dostojno sahraniti i obiteljima pružiti utjehu – rekla je Marija Bilić, predsjednica Udruge obitelji nestalih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1566#sigProId0bd7145365

Županija, HUP i Ekonomski fakultet potiču edukaciju poduzetnika

Ugovor o suradnji u provedbi seminara „Upravljanje EU projektima“ danas (4. listopada 2022. godine) potpisali su župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Boris Crnković i direktor Podružnice Osijek Hrvatske udruge poslodavaca Ivan Sarić. Župan i direktor HUP-a potom su potpisali i Ugovor o sufinanciranju „Programa usavršavanja managera PUMA“. Potpisivanju ovih ugovora nazočile su voditeljica programa „Upravljanja EU projektima“ Anamarija Delić i pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović.

- „Program usavršavanja managera - PUMA" Hrvatske udruge poslodavaca provodi se od 1996. godine i s tom dobrom praksom nastavljamo. Drugi ugovor se odnosi na edukacije koje su vrlo bitne za razvoj gospodarstva i poduzetništva na području Osječko-baranjske županije. Edukacije svakako moramo iskoristiti jer na području grada Osijeka i Osječko-baranjske županija imamo Sveučilište J. J. Strossmayera čije sve sastavnice mogu puno pomoći u pripremi i edukaciji poduzetnika te i stoga surađujemo s njima. Danas smo potpisali jedan u nizu ugovora s Ekonomskim i drugim fakultetima, HUP-om i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, a nakon realizacije ugovora očekujemo spremnije poduzetnike za tržište rada i sve što danas traži nova tehnologija i novi načini komuniciranja i djelovanja. Na taj način želimo da se ubrza realizacija projekata i obave kvalitetnije pripreme osoba za tržište rada, a statistike o učincima ugovora pokazuju da radimo dobar posao - rekao je župan Ivan Anušić.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Boris Crnković dodao je da se slični ugovori godinama pripremaju i uspješno provode, a današnji je specifičan jer su zajedno uključeni HUP i Fakultet. - Svjesni smo koliko europski fondovi pomažu razvoju gospodarstva naše regije, a drago mi je da i Županija i HUP prepoznaju mogućnost da u članice HUP-a, male i velike poduzetnike, trebamo još više uložiti kako bi educirali svoje kadrove i mogli privući različite projekte u svoja poduzeća, a time će generirati zaposlenost i dodatno razvijati gospodarstvo - kazao je.

Direktor osječke Podružnice HUP-a Ivan Sarić naglašava da Program PUMA od 2004. godine bilježi izvanredne rezultate te da svake godine ima sve veći broj seminara. Samo prošle godine održan je 21 seminar s 533 polaznika, što je povećanje za 20 posto u odnosu na godinu ranije. Ističe da je ugovor Županije, HUP-a i Ekonomskog fakulteta prvi takve vrste u Hrvatskoj te zahvaljuje partnerima na prepoznavanju takvog sinergijskog projekta.

- Program smo prilagodili potrebama članica HUP-a jer se pokazalo da se većina malih i srednjih poduzeća neće samostalno upuštati u pisanje EU projekata nego je važno da razumiju o čemu se radi, što donosi nova financijska perspektiva, koji su zahtjevi, koji je odjeljak Kohezijske politike te kako kvalitetno upravljati projektima kada ih dobiju. U našim istraživanjima smo utvrdili da najviše grešaka u sektoru malih i srednjih poduzeća ima u javnoj nabavi, ali i upravljanju projektima te nam je cilj i misao vodilja bio da pomognemo kako bi se uočeni rizici i pogreške sveli na minimum - rekla je voditeljica programa „Upravljanje EU projektima“ Anamarija Delić te dodala da je projekt jedinstven u Hrvatskoj jer se edukacija prilagođava potrebama poduzetnika.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ivana Katavić Milardović kaže da je za provedbu ovog seminara potrebno 50.000,00 kuna, pri čemu su HUP i Županija osigurali po 25.000,00 kuna, dok je Ekonomski fakultet osigurao prostor i preuzeo cjelokupnu organizaciju edukacije. Inače, Ekonomski fakultet i HUP analizirali su edukacije na temu EU fondova i pristupa izvorima financiranja. Utvrdili su da na tržištu postoje brojne edukacije koje pokrivaju navedenu tematiku, međutim takve edukacije ne postoje za skupinu poslodavaca i poduzetnika koja ponajprije treba pojašnjenje pojmova, ali i detaljne upute o koracima u prikupljanju EU sredstava. Zbog toga su predložili provedbu pilot-projekta odnosno edukacije koja bi bila namijenjena navedenoj ciljnoj skupini.

- Program edukacije osmislio je Ekonomski fakultet u Osijeku, a u njenom izvođenju sudjelovat će stručnjaci koji se bave pripremom projektnih prijedloga i upravljanjem EU projektima u sektoru malih i srednjih poduzeća. HUP će odraditi promociju edukacije te dostaviti popis polaznika, 20 poslodavaca i poduzetnika članica HUP-a s područja Županije. Edukacija u trajanju 50 sati provodit će se u razdoblju od listopada 2022. do siječnja 2023. godine. Provođenjem ove edukacije poduzetnici će imati veće šanse i mogućnosti povlačenja raspoloživih sredstava putem natječaja iz tzv. Višegodišnjeg financijskog okvira te iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost - kazala je pročelnica Ivana Katavić Milardović.

- Programa usavršavanja managera PUMA Osječko-baranjska županija sufinancira od 2004. godine, a kroz edukacije je prošlo više od 5.200 polaznika. Ove godine projekt sufinanciramo s 30.000,00 kuna, a HUP se obvezuje da će tijekom godine dana trajanja ugovora pružiti edukaciju za najmanje 80 polaznika. Iz iskustva znamo da taj broj bude i veći, a komentari polaznika su izuzetno povoljni, i to je razlog za nastavak projekta - zaključila je pročelnica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1566#sigProId869aabab84

Restauracija Spomenika palim vojnicima 78. Šokčevićeve pukovnije

Na inicijativu ravnatelja Muzeja likovnih umjetnosti, a u suradnji Muzeja, Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, danas je u Parku kralja Držislava u Osijeku napravljena demontaža Spomenika palim vojnicima 78. Šokčevićeve pukovnije, u svrhu restauracije. Spomenik će biti prevezen u Zagreb u Ljevaonicu pri Umjetničkoj akademiji u Zagrebu, gdje će biti obavljen proces restauracije i konzervacije. Na spomeniku će biti učinjeno nekoliko restauratorskih zahvata u skladu s konzervatorsko-restauratorskom strukom.

Ovaj spomenik djelo je jednog od naših najpoznatijih kipara hrvatske moderne Roberta Frangeša Mihanovića, tada još neafirmiranog kipara koji je studirao u Beču i Parizu. Sam spomenik podignut je na inicijativu preživjelih pripadnika 78. Šokčevićeve pukovnije, u čast brojnim poginulim suborcima u Austrijsko-pruskom ratu. Kada je kip otkriven 1898., dobio je niz pohvala, a danas se smatra jednim od najznačajnijih javnih spomenika hrvatske moderne i prvom impresionističkom skulpturom u hrvatskoj umjetnosti. Spomenik je izliven u svijetloj nepatiniranoj bronci, a postavljen je na visoko kameno postolje. Skulptura je oblikovana u dinamičnoj kompoziciji koja prikazuje trenutak ranjavanja vojnika. Na skulpturi se isprepliću elementi secesije, simbolizma i impresionizma.

Radovi će trajati do 30.11.2022., kad se spomenik vraća u Osijek. Zamišljeno je da se spomenik vrati na svoju originalnu poziciju, a to je Perivoj kralja Tomislava.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1566#sigProId9719e89662