Vijesti

„Zauzmimo se za dojenje!“

Pod sloganom „Zauzmimo se za dojenje - edukacija i podrška“ Patronažna služba Doma zdravlja Osječko-baranjske županije u suradnji s Upravnim odjelom za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Osječko-baranjske županije, Hrvatskom komorom medicinskih sestara, Hrvatskom udrugom medicinskih sestara - Društvom patronažnih sestara Hrvatske udruge medicinskih sestara, organizira niz edukacija i događanja za zdravstvene djelatnike i korisnike u obilježavanju Nacionalnog tjedna dojenja od 1. do 7. listopada 2022. godine.

Tako će se u utorak, 04. listopada 2022. godine u Đakovu, Našicama i Donjem Miholjcu održati predavanja „Kako organizirati radionice o dojenju i njezi novorođenčeta“. U srijedu, 05. listopada 2022. godine sve zainteresirane na druženje poziva Grupa za podršku dojenju „Papaplice“, Sjenjak 133, Osijek, dok će se u četvrtak, 07. listopada 2022. godine u Domu zdravlja Osječko-baranjske županije održati predavanje za zdravstvene djelatnike „Zauzmimo se za dojenje!“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1572#sigProId01875783f1

Zbog rekordnog broja posjetitelja HeadOnEast postao najveća manifestacija Osječko-baranjske županije

Nikad bolji hedonistički vikend u Slavoniji i Baranji!

 

Četvrto izdanje dvodnevnog festivala hedonizma pod nazivom Kraljevski HeadOnEast definitivno je ovogodišnji pobjednik među manifestacijama na istoku Hrvatske. Više od dvadeset tisuća posjetitelja u petak i subotu posjetilo je Osijek i Osječko-baranjsku županiju kako bi uživali u vrhunskoj glazbi, igri svjetla, poeziji, izložbama, radionicama i pričaonicama te neizostavnoj ponudi ića i pića.

Kraljica Pija je tijekom dva dana ugostila najbolje kuhare, a posjetiteljima prezentirala jela pripremljena od domaćih proizvoda potvrdivši da su „Najbolje ribe na istoku“ i pojasnivši „Kuda idu crne svinje“. Dvorište umjetnosti i Kazalište na Aveniji isprepleli su vrhunsku glazbenu, kazališnu, filmsku i izložbenu interpretaciju začinjenu večernjim šetnjama pod fenjerima. HNK je briljirao izvedbama Klasike u parku, a Gradska i sveučilišna knjižnica je svojim sadržajima privukla sve generacije, od jutarnjih radionica i pričaonica za najmlađe, do večernjih promocija knjiga i filmskih projekcija. Subotnji tradicionalni Sajam antikviteta ispunio je Park kralja Držislava, a Kuće svjetla duž jedne od najljepših secesijskih ulica u Europi, Europske avenije, svjetlosnim su skulpturama očarale posjetitelje. Kraljev park već je od jutra bio otvoren za najmlađe posjetitelje gdje su kroz kraljevske igre izrađivali krune, mačeve i štitove, a kako se bližila večer svoja su vrata otvarali Beercuz, Labos i Street food nudeći craft piva, domaće ginove, viskije i rakije te vrhunske delicije uz glazbu Meritasa, Massima, Daleke Obale i Z++-a. KraljeVina je zavladala Perivojem kralja Tomislava, nudeći najbolja vina četiri vinogorja Osječko-baranjske županije, vrhunski performans Gozba Ljiljane Mihaljević te dobro poznatu In da Sofu. Za dobru atmosferu su se pobrinuli Fluentes, Gelato sisters, Surogat, Hrvatska funk delegacija i Ida Prester&Lollobrigida pa je KraljeVina tijekom dva dana zabilježila nevjerojatan broj dobro raspoloženih posjetitelja, koji, kako kažu, već broje dane do idućeg HeadOnEasta.

- Ove smo godine podigli našu manifestaciju na novu razinu što su posjetitelji prepoznali i nagradili svojim dolaskom. Svjesni da smo za dogodine postavili visoku ljestvicu, vrlo brzo krećemo u pripremu idućeg HeadOnEasta – rekla je direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić.

HeadOnEast je manifestacija Osječko-baranjske županije i Turističke zajednice Osječko-baranjske županije koja je svjetlo dana ugledala na Danima turizma 2019. godine koji su se prvi put održali na kontinentu, točnije na području slavonskih županija.

- Željeli smo iskoristiti priliku kada su sve oči bile usmjerene na istok Hrvatske da u sklopu Dana hrvatskog turizma napravimo manifestaciju koja će s vremenom prerasti u tradiciju i postati prepoznatljiva i izvan Osječko-baranjske županije. Turizam na istoku Hrvatske raste, kapaciteti su nam popunjeni tijekom cijele godine, a sve boljoj vidljivosti naše županije kao turističke destinacije zasigurno doprinosi i ova županijska manifestacija – rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić.

HeadOnEast je ujedno i brand platforma kojom se brendira Osječko-baranjska županija kao destinacija hedonizma, a izašla je iz radionice Turističke zajednice uz financijsku i logističku potporu Osječko-baranjske županije te je za samo četiri godine postala vodeća turistička manifestacija prema broju posjetitelja. Ove godine uz Županiju i TZ OBŽ stali su i brojni partneri, Grad Osijek s Kulturnim centrom, TZ Grada Osijeka, Hrvatska turistička zajednica, HNK Osijek, Tržnica, Muzej likovnih umjetnosti, GISKO, RCK UTŠO, HAPIH, udruge Đola, Breza, Dokkica i Reart te agencija Adverta, Ledo i Croatia Osiguranje.

Fotografije: Marko Banić

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1572#sigProId6b45e1eebf

Bogatstvo kulture i tradicije na 21. Čepinskim suncokretima

U Čepinu su u petak i subotu, 30. rujna i 1. listopada 2022. godine održani 21. Čepinski suncokreti u organizaciji Općine Čepin i KUD-a “I. K. Adamović” Čepin koji su, kao i godinama prije, okupili veliki broj posjetitelja. Uz bogat glazbeno-scenski program u dvorištu OŠ Vladimira Nazora održan je i Sajam rukotvorina i tradicijskih obrta, a tradicionalnu manifestaciju posjetio je i zamjenik župana Mato Lukić.

- Već 21 godinu KUD “I. K. Adamović” i Općina Čepin organiziraju ovu hvalevrijednu manifestaciju koja čuva od zaborava bogatstvo naše kulturne baštine i tradicijskih vrijednosti, a posebno veseli što su u program uključeni i najmlađi – vrtićarci i osnovnoškolci. Osječko-baranjska županija uvijek će podupirati ovakve aktivnosti – kazao je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1572#sigProIdaf74980fa3

U Osijeku prvi put održano Nacionalno zdravstveno vijeće

U Osijeku je danas (1. listopada 2022. godine) po prvi puta, održana sjednica Nacionalnog zdravstvenog vijeća u kojem Osijek i Osječko-baranjska županija imaju svoju predstavnicu, prof.dr.sc. Jasminku Milas- Ahić. Sjednici su uz članove Vijeća nazočili i zamjenik župana Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, zamjenik ravnatelja KBC-a Osijek doc.dr.sc. Krunoslav Šego ze dekan Medicinskog fakulteta u Osijeku prof.dr.sc. Ivica Mihaljević.

- Raspravljali smo o aktualnostima vezanim za naše kliničke bolničke centre, referentne centre, ali i drugim pitanjima iz područja zdravstvene zaštite – kazala je članica Nacionalnog zdravstvenog vijeća prof.dr.sc. Jasminka Milas-Ahić. Dodala je da Nacionalno zdravstveno vijeće ima devet članova koje imenuje i razrješuje Hrvatski sabor, na prijedlog ministra, iz redova istaknutih stručnjaka u pojedinim strukama medicine. U svom radu članovi Nacionalnog zdravstvenog vijeća predlažu i daju stručna mišljenja iz područja planiranja i razvoja svih područja zdravstvene zaštite, mišljenja o imenovanju Klinika unutar tercijarne zdravstvene zaštite te Kliničkih bolnica i Kliničkih bolničkih centara. Nadalje, članovi Nacionalnog zdravstvenog vijeća predlažu i daju stručno mišljenje o radu i dodjeli naziva Referentnih centara u Republici Hrvatskoj koji su centri izvrsnosti u pružanju usluga zdravstvene zaštite u skladu s najvišim međunarodnim i svjetskim standardima. Profesorica Milas-Ahić napomenula je da su se u svom radu na sjednici osvrnuli i na probleme s kojima se susreću mladi liječnici.

Predsjednik Nacionalnog zdravstvenog vijeća prof.dr.sc. Darko Chudy istaknuo je da je najveći izazov hrvatskog zdravstvenog sustava odljev sposobnih mladih stručnjaka u inozemstvo, ali i nužna reforma koja bi poboljšala javne zdravstvene usluge.

- Javno zdravstvo mora biti pristupačno svima i nositi standard države, osobite za generacije koje dolaze jer ulaganjem u privatne poliklinike i ustanove, neminovno dolazi do njegova slabljenja – rekao je prof.dr.sc. Chudy.

Zadovoljstvo zbog prilike da prvi puta u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji ugoste članove Nacionalnog zdravstvenog vijeća, izrazio je zamjenik župana Mato Lukić.

- Ovo je tijelo koje svojim prijedlozima i savjetima može utjecati na razvoj zdravstvene zaštite na tercijarnoj razini i iznimna nam je čast da se održalo upravo u našem gradu i županiji – naglasio je Lukić.

- Područje zdravstva iznimno je važno za kvalitetu života na nekom području, pa tako i u gradu Osijeku, u kojem je najvažnija zdravstvena ustanova svakako Klinički bolnički centar. Grad Osijek je jedan od najvećih donatora KBC-u i u protekle dvije godine donirali smo oko milijun kuna za različite potrebe unaprjeđenja usluge. Već naveliko gledamo u budućnost i izgradnju novog KBC-a u Gackoj ulici koja će zasigurno biti najveća investicija u gradu Osijeku u posljednjih nekoliko desetljeća – dodao je zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1572#sigProId4ff0b98545

Mjesec listopad u znaku ružičaste vrpce i borbe protiv raka dojke

Humanitarna akcija Dan ružičaste vrpce, čiji je cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke, u Hrvatskoj se uvijek obilježava prve subote u listopadu. S tim ciljem i u organizaciji Mammae Osijek-klub žena liječenih na dojci, aktivnosti Hodanjem do zdravlja Nacionalnog projekta Živjeti zdravo,  Gradske lige protiv raka  Osijek i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, ove je subote održana tradicionalna akcija kojoj je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

Obilježavanjem ovog dana potiče se na razmišljanje i djelovanje u svezi preventivnih pregleda i na aktivniju brigu o vlastitom zdravlju kao najvećem bogatstvu svake pojedine osobe. Sve je počelo prije tri desetljeća, kada je u Americi pokrenuta neprofitna, humanitarna udruga za borbu protiv raka dojke, nazvana po svom simbolu Ružičasta vrpca. Danas ovaj humanitarni projekt uključuje više od 30 zemalja svijeta sa zajedničkim ciljem – upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke i povećati broj izlječenja. Mjesec listopad u cijelom je svijetu posvećen podizanju svijesti o važnosti brige za zdravlje dojki te rano otkrivanje i liječenje raka dojke.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1572#sigProId3484ff6994

HeadOnEast - nastavak dobre zabave i večeras!

Doručkom za hedoniste na Glavnoj tržnici u Osijeku započeo je ovogodišnji, 4. po redu HeadOnEast! U organizaciji RCK Ugostiteljsko-turističke škole Osijek i HAPIH-a doručak su pripremili učenici Ugostiteljske škole nakon čega su se priključili cooking show-u „Najbolje ribe su na istoku“, u kojem su sudjelovali i profesionalni kuhari Marko Alilović i Darko Kozma.

- Svaki pravi hedonist zna koliko je važno krenuti u dan s dobrim doručkom, a kad je on na tržnici to znači da je on i svjež te da je put od polja do stola najkraći mogući. Nakon doručka kojeg smo realizirali u suradnji s HAPIH-om i RCK Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, napravili smo cooking show te pokazali posjetiteljima kako napraviti nešto malo drugačije od proizvoda Slavonije i Baranje – istaknula je direktorica TZ OBŽ Ivana Jurić.

 Program je nastavljen Klasikom u parku, Kazalištem na Aveniji i Kraljevskom pričaonicom u Gisku, a HeadOnEast je svečano otvoren u Muzeju likovnih umjetnosti predstavljanjem monografije Osječko-baranjske županije „Slavonija u mojim očima“ autora Antonije Huljev i Ilije Stanušića.

- Ova prekrasna monografija je vrijedan dar, jer ne događa se često da netko dođe i pokloni svoje autorsko djelo Županiji. Zahvalni smo autorima na tome i ova je vrijedna knjiga protokolarni poklon kojim ćemo našim dragim gostima pokazati djelić ljepota Slavonije i Baranje – rekao je župan Ivan Anušić.

Monografija će biti izvrstan poziv svima kojima dođe u ruke da u budućnosti posjete Osječko-baranjsku županiju. A za brojne posjetitelje ovog vikend HeadOnEast nudi vrhunsku zabavu koja se nastavlja i danas.

Sinoć su parkovi kao okosnice kraljevskog hedonizma odisali vrhunskom zabavom, a posjetitelje su uz izvrsnu hranu i piće privukla i brojna glazbena imena. Bogat glazbeni program nastavlja se i danas, a posjetitelje će uz pregršt domaćih bandova zabavljati i Z++ i Daleka obala.

Posebnost HeadOnEasta kao i proteklih godina čine Kuće svjetla, koje se na četvrtom izdanju Kraljevskog HeadOnEsta nalaze duž Europske avenije. Osvjetljenom rutom i večeras će posjetitelji moći prošetati uz fenjere i nevjerojatne priče iz osječke povijesti. Stoga, ako već niste, stignete još danas. Krenite na istok čeka vas Kraljevski HeadOnEast!

Fotografije: Marko Banić

 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1572#sigProId5f78cd6620