Vijesti

Obilježen Međunarodni dan rijeke Drave

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana rijeke Drave, Javna ustanova Agencija za  zaštitu prirode OBŽ je ove godine odlučila pozvati partnere i suradnike da predstave svoje projekte vezane uz zaštitu i očuvanje područja uz rijeku Dravu u proteklih godinu dana.

Tom prigodom, u Velikoj vijećnici Skupštine OBŽ održan je panel „Projekti i izazovi zaštite i održivog razvoja uz rijeku Dravu“. Na panelu predstavljeni projekti provedeni su na području Osječko-baranjske županije i šire, a nastavljaju se provoditi projekti iz područja zaštite prirode, revitalizacije zaštićenih područja, turizma i gospodarstva uz podršku Osječko-baranjske županije.

Sudionike panela i goste pozdravio je zamjenik župana Josip Miletić ističući kako Osječko-baranjska županija brine o svim vodama na svom području, posebice o rijeci Dravi. Voda je ključan resurs i stoga je važno očuvati je.

Predstavljeno je devet projekta čiji su nositelji Javna ustanova Agencija za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije, Javna ustanova Kopački rit, županijski Upravni odjel za turizam, kulturu i sport, Zeleni Osijek, Grad Belišće, Hrvatske vode i Hrvatske šume.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1596#sigProId799972c87b

Osječko-baranjska županija osigurava ženama poduzetnicama besplatni nastup na Osječkom jesenskom sajmu

 

U okviru 25. Osječkog jesenskog sajma, koji se održava od 14. do 16. listopada 2022. godine, bit će organizirana 9. Izložba ženskog poduzetništva. Cilj ove manifestacije je kreiranje novih poslovnih mogućnosti za poslovne subjekte u većinskom vlasništvu žena, upoznavanje tržišta s dostignućima i kreativnošću žena, kao i razmjena iskustava i promoviranje pozitivnog imidža žena u poslovanju. U cilju što kvalitetnije organizacije ove manifestacije, ali i kao direktna podrška ženama poduzetnicima, Osječko-baranjska županija i ove je godine osigurala iznos od 50.000,00 kuna, za koji će biti zakupljen sajamski prostor te opremljeni štandovi na kojima će žene poduzetnice moći besplatno izlagati svoje proizvode.

Sve žene poduzetnice te poslovni subjekti u većinskom vlasništvu žena koji žele sudjelovati i prezentirati svoje djelatnosti, proizvode i usluge u okviru 9. Izložbe ženskog poduzetništva mogu se javiti u Upravni odjel za gospodarstvo Osječko-baranjske županije (e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon: 031 221-881) ili Osječkom sajmu d.o.o. (e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon: 031 303-108).

Također, Osječko-baranjska županija sufinancira nastupe na sajamskim manifestacijama i svim ostalim subjektima malog gospodarstva – obrtima, trgovačkim društva i zadrugama, ali i poduzetničkim potpornim institucijama, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima te drugim fizičkim i pravnim osobama koje imaju sjedište na području naše Županije. Informacije o ovim projektima nalaze se na internetskim stranicama Županije www.obz.hr

Osječko-baranjska županija – Europska regija sporta 2024.

Osječko-baranjska županija proglašena je Europskom regijom sporta 2024. godine!

Rezultat je to višemjesečnog rada na kandidaturi koja je rezultirala izradom „Bidfile-a“ kao dokumenta o razvoju sporta, sportske infrastrukture i sportskih postignuća na području županije i posjetom visoke delegacije ACES European capitals and cities of sport federation Osječko-baranjskoj županiji.

Prilikom trodnevnog boravka na području županije predsjednik Gian Francesco Lupattelli sa suradnicima je obišao je najznačajnije sportske objekte, terene i događanja na području cijele županije.

– Članovi naše komisije već su razgovarali o kandidaturi Osječko-baranjske županije za Europsku regiju sporta, napravljena je i određena dokumentacija i gotovo sam siguran  da će naš odgovor biti pozitivan. Hrvatska je mala zemlja, ali je sila u sportu – rekao je prilikom posjeta Lupattelli.

Desetak dana kasnije, stiže i službena potvrda, Osječko-baranjska županija izabrana je za Europsku regiju sporta 2024. godine!

- Naša je županija izuzetno dobro organizirana po pitanju sporta bilo amaterskog ili profesionalnog, individualnog ili ekipnog, a do sada smo se pokazali kao dobri domaćini u organizaciji velikih sportskih manifestacija. Titulu Europske regije sporta ćemo kvalitetno iskoristiti i tijekom 2024. godinu još ćemo snažniji naglasak staviti na sport, izgradnju sportske infrastrukture, opremanje sportskih terena i podizanje kvalitete i uvjeta treniranja svih sportaša od rekreativnih do profesionalnih – rekao je župan Anušić dodajući da je i sportski inkubator kao projekt Osječko-baranjske županije jedinstven u Hrvatskoj i da će ova europska titula biti od koristi i u njegovoj realizaciji.   

Gala svečanost dodjele titule Europske regije sporta za 2024. godinu održat će se u Europskom parlamentu u Bruxellesu početkom prosinca ove godine.

U Osijeku 640 najboljih strijelaca iz 77 država

Osječki Pampas ugostit će najbolje svjetske strijelce - „lovce na glinene golubove” na Svjetskom prvenstvu u gađanju glinenih golubova, koje je svečano otvoreno 20. rujna 2022. godine kod jednog od simbola grada na Dravi, Pješačkog mosta. Sve sudionike i njihove trenere pozdravio je predsjednik Hrvatskog streljačkog saveza Hubert Kišpal ističući važnost samog natjecanja.

- Ovdje dijelimo 16 kvota za odlazak na Olimpijske igre, pa stoga svim natjecateljima želim puno sreće i uspjeha, a osobito hrvatskim predstavnicima. Naravno, neka pobjede najbolji, no isto tako želja mi je da se svi prije svega osjećaju ugodno ove godine u Osijeku - kazao je Kišpal te zahvalio Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, kao i Međunarodnoj streljačkoj sportskoj federaciji na pomoći pri organizaciji natjecanja.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić podsjetio je na dugu tradiciju streljaštva u gradu Osijeku.

- Još 1784. godine osnovana je prva streljačka udruga, a samim tim i prva sportska udruga u Hrvatskoj. Stoga, možemo reći kako je Osijek kolijevka streljaštva, ali i organiziranog sporta u zemlji. Streljana Pampas izgrađena 1985. godine, u proteklom je razdoblju bila domaćin četiri europska prvenstva. Sada se s razlogom nalazimo upravo na Pješačkom mostu, na jednoj od najljepših i najdužoj šetnici uz rijeku u ovom dijelu Europe, jer upravo ovaj most spaja dvije obale grada. Na simboličan način želimo spojiti najbolje natjecatelje iz 77 zemalja s našim gradom - rekao je Radić.

Dobrodošlicu svim natjecateljima u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju poželio je i zamjenik župana Mato Lukić, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH.

- Mi ćemo se truditi biti najbolji domaćini, a nadam se da će sportaši koji su pristigli na natjecanje biti najbolji ambasadori našeg gostoprimstva. Ovo Svjetsko prvenstvo, kao i ostala natjecanja na europskoj, svjetskoj i nacionalnoj razini dali su Osječko-baranjskoj županiji mogućnost kandidature za titulu Europske regije sporta 2024. godine - zaključio je Lukić.

Na ovo Svjetsko prvenstvo pristiglo je 640 strijelaca iz 77 zemalja.

svečano otvorenom 20. rujna 2022. godine kod jednog od simbola grada na Dravi, Pješačkog mosta. Sve sudionike i njihove trenere pozdravio je predsjednik Hrvatskog streljačkog saveza Hubert Kišpal ističući važnost samog natjecanja.

- Ovdje dijelimo 16 kvota za odlazak na Olimpijske igre, pa stoga svim natjecateljima želim puno sreće i uspjeha, a osobito hrvatskim predstavnicima. Naravno, neka pobjede najbolji, no isto tako želja mi je da se svi prije svega osjećaju ugodno ove godine u Osijeku - kazao je Kišpal te zahvalio Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, kao i Međunarodnoj streljačkoj sportskoj federaciji na pomoći pri organizaciji natjecanja.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić podsjetio je na dugu tradiciju streljaštva u gradu Osijeku.

- Još 1784. godine osnovana je prva streljačka udruga, a samim tim i prva sportska udruga u Hrvatskoj. Stoga, možemo reći kako je Osijek kolijevka streljaštva, ali i organiziranog sporta u zemlji. Streljana Pampas izgrađena 1985. godine, u proteklom je razdoblju bila domaćin četiri europska prvenstva. Sada se s razlogom nalazimo upravo na Pješačkom mostu, na jednoj od najljepših i najdužoj šetnici uz rijeku u ovom dijelu Europe, jer upravo ovaj most spaja dvije obale grada. Na simboličan način želimo spojiti najbolje natjecatelje iz 77 zemalja s našim gradom - rekao je Radić.

Dobrodošlicu svim natjecateljima u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju poželio je i zamjenik župana Mato Lukić, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH.

- Mi ćemo se truditi biti najbolji domaćini, a nadam se da će sportaši koji su pristigli na natjecanje biti najbolji ambasadori našeg gostoprimstva. Ovo Svjetsko prvenstvo, kao i ostala natjecanja na europskoj, svjetskoj i nacionalnoj razini dali su Osječko-baranjskoj županiji mogućnost kandidature za titulu Europske regije sporta 2024. godine - zaključio je Lukić.

Na ovo Svjetsko prvenstvo pristiglo je 640 strijelaca iz 77 zemalja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1596#sigProId7377140012

Od 1. listopada povoljniji javni željeznički prijevoz za sve redovite studente

Osječko-baranjska županija od 2019. godine sufinancira troškove prijevoza vlakom redovitih studenata. Pripreme za nastavak provedbe ovog projekta u novoj akademskoj godini započele su još u lipnju, kada je Skupština Osječko-baranjska županija na svojoj 12. sjednici donijela Zaključak o sufinanciranju troškova javnog prijevoza vlakom redovitih studenata s prebivalištem na području Osječko-baranjske županije. Navedenim Zaključkom bilo je predviđeno da Županija, gradovi i općine sufinanciraju troškove prijevoza vlakom redovitih studenata s prebivalištem na području Županije do mjesta studiranja.

Nakon donošenja Zaključka, uslijedilo je potpisivanje Ugovora o sufinanciranju troškova javnog prijevoza vlakom redovitih studenata s prebivalištem na području Osječko-baranjske županije u razdoblju od 1. listopada do 31. prosinca 2022. godine između Županije i HŽ Putničkog prijevoza. Kao zadnji korak u realizaciji ovog projekta pripremljen je 41 sporazum o suradnji u sufinanciranju troškova javnog prijevoza vlakom s gradovima i općinama.

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj u ponedjeljak, prihvaćen je pilot-projekt povoljnijeg javnog željezničkog prijevoza studenata. Kako je navedeno, provedbom ovog pilot-projekta omogućit će se neograničeno korištenje željezničkog prijevoza za oko 113.000 redovitih studenata na području Republike Hrvatske. Studenti će moći putovati vlakom po jedinstvenoj cijeni od 75 kuna ili 10 eura za mjesečnu kartu te će kartu moći koristiti za svakodnevne odlaske na studij kao i povremena putovanja. Predviđeno razdoblje provedbe pilot-projekta je od 1. listopada 2022. do 30. rujna 2023. godine.

Navedeni projekt Vlade RH daje svim redovitim studentima puno širi spektar povlastica i nudi neograničen broj putovanja svim redovitim studentima na svim relacijama, neovisno o mjestu prebivališta, mjestu studiranja i mjestu putovanja. Stoga Osječko-baranjska županija pozdravlja ovaj pilot projekt, a svoje planirane aktivnosti oko sufinanciranja prijevoza vlakom redovitih studenata nastavit će nakon završetka provedbe Vladinog pilot-projekta. 

Obilaznica Beli Manastir danas otvorena za promet

Na kružnom toku Šumarina na zapadnom ulazu u Beli Manastir danas (21. rujna 2022. godine) održano je svečano otvaranje 3.195 metara duge novoizgrađene obilaznice ovog grada. Izgradnja obilaznice koštala je 106,8 milijuna kuna te još 4,38 milijuna kuna za nadzor. Radove je izvela tvrtka Gravia d.o.o. iz Osijeka u trajanju od 21 mjeseca. Službenom puštanju u promet obilaznice nazočili su potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić, gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob i drugi uzvanici.

- Ova obilaznica je investicija i projekt Hrvatskih cesta, a nalazi se u neposrednoj blizini jedne od najvećih investicija u cestovnom prometu trenutno, Koridora Vc. Obilaznica Beli Manastir je vrijedna oko 90 milijuna kuna, a izuzetno je bitna za grad jer rasterećuje sav tranzitni promet u ovom dijelu Baranje. Inače, ovo je samo jedna od investicija u Osječko-baranjskoj županiji, s kojom izvrsno surađujemo, pa smo tako prije gotovo dvije godine izgradili obilaznicu oko Petrijevaca, a neprestano radimo i na obnovi državnih cesta, primjerice dionice Nemetin-Aljmaš u vrijednosti oko 70 milijuna kuna i državne ceste u Normancima, za čiju je izgradnju izdvojeno 90 milijuna kuna. To su veliki zahvati na obnovi državnih cesta, zbog čega se zahvaljujem Upravi Hrvatskih cesta, ali i Osječko-baranjskoj županiji na inicijativi i spremnim projektima - kazao je potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.

Župan Ivan Anušić naglasio je kako je izvrsna suradnja Osječko-baranjske županije i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u realizaciji velikih i važnih projekata za županiju.

- Zajednički radimo više velikih projekata, a neki od njih su izgradnja podvožnjaka u Ulici sv. L. B. Mandića u Osijeku, projekt obnove i rekonstrukcije Zračne luke Osijek, izgradnja Luke rasutih tereta, izgradnja Koridora Vc koji je najveći projekt u cestogradnji, obnova ceste od Osijeka do graničnog prijelaza Erdut, sada je otvorena obilaznica Belog Manastira. Suradnja s resornim ministarstvom uvijek je bila izvrsna, na čemu se zahvaljujem ministru Butkoviću jer je pokazao razumijevanje za važne projekte koje smo željeli realizirati - rekao je župan Anušić.

Predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić naglasio je kako je obilaznica Belog Manastira samo jedna od investicija koje Hrvatske ceste provode na području Osječko-baranjske županije, ali i jedna od najvrjednijih. - Izgradnjom obilaznice oko Belog Manastira završena je izgradnja obilaznica oko svih gradova na području županije, a time se stvaraju preduvjeti za siguran tranzitni promet te daljnju urbanizaciju grada - istaknuo je Škorić.

Gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob kazao je kako je obilaznica jedan od najvećih projekata u gradu te se zahvalio resornom ministarstvu, Hrvatskim cestama i Osječko-baranjskoj županiji na uspješnoj realizaciji.

- O ovoj obilaznici razgovara se od 2006. godine, no sve do dolaska ove Vlade i župana Ivana Anušića nije bilo napretka u pokretanju projekta izgradnje. Ovime građani dobivaju brzu cestu koja spaja naselja Grada Belog Manastira, Šumarinu, Šećeranu i Branjin Vrh, čime se stvaraju preduvjeti za još brži razvoj grada - zaključio je Rob.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1596#sigProId38482dcd13