Vijesti

Razmjena iskustava između Osječko-baranjske i Međimurske županije

Osječko-baranjsku županiju je danas (14. rujna) posjetio župan Međimurske županije Matija Posavec sa suradnicima. Teme sastanka bile su razmjena iskustava između dvije županije budući da Osječko-baranjska županija uskoro otvara prvi Regionalni distribucijski centar za voće i povrće, a Međimurska županija ove godine nosi titulu Europske regije sporta.

U pratnji župana Ivana Anušića, zamjenika Mate Lukića i Josipa Miletića, pročelnice za poljoprivredu Silve Wendling te direktora RDC-a Alena Mamića posjetili su i Regionalni distribucijski centar u eko zoni Nemetin.

Regionalni distribucijski centar za voće i povrće strateški je projekt Osječko-baranjske županije čija je izgradnja planirana kroz tri faze. U prvoj fazi planirana dovršena je izgradnja skladišnih kapaciteta za voće i povrće sa sortirnicom, pakirnicom i laboratorijem za praćenje kontrole kvalitete proizvoda, linija za proizvodnju soka, potrebnih upravnih i pomoćnih prostorija. U drugoj fazi planirana je izgradnja objekta s dodatnim skladišnim prostorom za smještaj voća i povrća, linija, tunela za brzo smrzavanje s potrebnim skladišnim kapacitetom za čuvanje smrznutog voća i povrća, sušare za voće i povrće, te aukcijske dvorane. U trećoj fazi planirana je izgradnja objekta u kojem će biti smješten tehnološki inkubator s malim linijama za proizvodnju prerađevina od voća i povrća s prostorijama za pripremu proizvoda za tržište.

Izgradnja Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće prijavljena je objavljeni Poziv Ministarstvo poljoprivrede na dostavu projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava za "Ulaganje C.1.5. R1-I1 - izgradnja i opremanje logističko-distributivnih centara za voće i povrće" iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, reformske mjere C.1.5. R1.Ukupan iznos prijavljene  investicije iznosi 110.000.230,09 kuna i 11. srpnja 2022. godine prema Obavijesti Ministarstva poljoprivrede odobrena je potpora u iznosu od 75.345.000,00 kuna i očekuje se skoro potpisivanje Ugovora o financiranju.

Na sastanku održanom u prostorijama Osječko-baranjske županije razgovarali su i o kandidaturi Osječko-baranjske županije za Europsku regiju sporta 2024. te iskustvima Međimurske županije koja je taj proces prolazila prije nekoliko godina. Međimurska županija je za 2022. godinu proglašena Europskom regijom sporta, a njihova iskustva i aktivnosti koje su provodili tijekom ove godine uvelike će olakšati pripremu Osječko-baranjskoj županija, ako 2024. godine ponese ovu važnu sportsku titulu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProId7a25e71df8

Humanitarci iz Tirola u posjetu istočnoj Hrvatskoj

U posjet Vatrogasnoj zajednici Osječko-baranjske županije danas (13. rujna 2022. godine) stigli su članovi izaslanstva iz austrijske Savezne pokrajine Tirol na čelu s Peterom Logarom, koordinatorom za humanitarnu pomoć. Tim povodom u sjedištu Županije u Osijeku primio ih je zamjenik župana Josip Miletić. Zahvalio im je na donaciji, čestitao na humanitarnom radu te poželio ugodan boravak u našoj županiji, koji nakon obilaska grada Osijeka obuhvaća posjet Kopačkom ritu i vinskom podrumu Belje.

Peter Logar poznat je kao organizator raznih vrsta humanitarne i druge pomoći, između ostalog i donacija mnogobrojnih i raznovrsnih vatrogasnih vozila, vatrogasne i zaštitne opreme za dobrovoljna vatrogasna društava na području Osječko-baranjske i ostalih županija istočne Hrvatske. Izaslanstvo čini 30 osoba, uglavnom umirovljenika koji se bave humanitarnim radom. Tijekom pet dana posjetit će svih pet slavonskih županija, a sami plaćaju troškove boravka i obilazaka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProIdab56a8128f

Na Medicinskom fakultetu Osijek otvoreno 800 m2 novouređenih nastavnih prostora

Na Medicinskom fakultetu Osijek danas (12. rujna 2022. godine) svečano su otvorene novouređene nastavne prostorije ukupne površine 800 m2. Uređeni su i opremljeni prostori za rad Kabineta kliničkih vještina, Katedre za anatomiju i neuroznanost, Znanstvenog centra izvrsnosti, Zavoda za mineralni metabolizam i prostori za studente i studentske sekcije. Svečanosti su nazočili ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, prorektor Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Drago Šubarić, ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Osijek doc. dr. sc. Željko Zubčić, predsjednici katedri, studenti i zaposlenici Fakulteta te drugi uzvanici.

- Za uređenje novih nastavnih prostora i njihovo opremanje potrebnim uređajima, sukcesivno je uloženo oko 4,5 milijuna kuna, što smo financirali uglavnom iz vlastitih sredstava (dohodovnih studija i prijavljenih znanstvenih projekata), a značajno su nam u tome pomogli Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Osječko-baranjska županija i Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku kroz projekt Znanstvenog centra izvrsnosti za personaliziranu brigu o zdravlju. Proširenje kapaciteta za održavanje nastave bilo je neophodno zbog znatnih iskoraka koje činimo u unaprjeđenju nastavnog procesa te otvaranju novih potencijala za dolazak studenata iz inozemstva na naš Fakultet, posebice njemačkih studenata koji trenutno upisuju drugu godinu Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina na njemačkom jeziku - rekao je Mihaljević. Dodao je da na Medicinskom fakultetu trenutno studira 1.050 studenata, a zbog daljnjeg povećanja njihova broja neće biti dostatni prostorni kapaciteti, pa očekuje razumijevanje i pomoć KBC-a Osijek u rješavanju tih pitanja.

Zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin kazao je kako mu je drago vidjeti ovakva izuzetna ulaganja u znanstvenu i medicinsku infrastrukturu u Osijeku, što Grad Osijek podržava te ima izvrsnu suradnju s Medicinskim fakultetom i KBC-om Osijek. - Kroz sva ova ulaganja idemo k tomu da postajemo sve više i znanstveno i medicinsko središte istočne Hrvatske, pa i šire od toga. Uz zahvalu ministrici i županu na aktivnostima na jačanju medicinske infrastrukture u Osijeku i Osječko-baranjskoj, ističem da završava izgradnja Objedinjenog hitnog bolničkog prijema. Kruna svega bit će novi KBC za koji se svi zajedno zalažemo, a za koji je inicijativu pokrenuo župan Anušić - kazao je Vulin.

- Osječko-baranjska županija već 5-6 godina aktivno sudjeluje u svim projektima koje ima KBC Osijek te je od 2017. godine izdvojila ukupno 4,5 milijuna kuna za razne prioritetne projekte KBC-a, a u svemu sudjelujemo zajedno s Gradom Osijekom. Kao što se može vidjeti, Objedinjeni hitni bolnički prijem se upravo dovršava, no najveći i najbitniji projekt je novi KBC. Nadam se da će njegova izgradnja početi vrlo brzo jer je pri kraju izrada dokumentacije i kreće se u projektiranje. To je zajednički cilj za koji ćemo se zalagati svim političkim i drugim snagama te sinergijski djelovati na najvećem projektu na ovom području od osamostaljenja Republike Hrvatske. - rekao je župan Ivan Anušić.

Ministrica Nataša Tramišak izrazila je zadovoljstvo realizacijom aktualnog projekta na Medicinskom fakultetu jer doprinosi kvaliteti obrazovanja studenata u Osijeku te što je i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije dalo svoj doprinos.

- Kao što smo čuli, od ove godine povećava se broj studenata Medicinskog fakulteta Osijek te će uskoro biti oko 1.300 studenata. To govori da medicinska znanost u smislu rješavanja deficitarnosti ovakve vrste zanimanja ovdje ima perspektivu, a Medicinski fakultet se može i treba nametnuti kao vrhunska znanstvena institucija koja će svim studentima pružiti potrebnu kvalitetu obrazovanja, a mi ćemo im sigurno biti podrška - kazala je ministrica Tramišak te nastavila:

- Više od tri milijarde kuna bilo je dostupno za kompletno ulaganje u zdravstvo na području cijele RH, od čega je 253 milijuna kuna uloženo upravo na prostore Osijeka i Osječko-baranjske županije. Riječ je o ulaganjima u dostupniju primarnu zdravstvenu zaštitu, OHBP čije je izgradnja u tijeku te Znanstveni centar izvrsnosti. Dakle, zajedničkim snagama i ulaganjima možemo značajno unaprijediti kvalitetu zdravstvenog sustav ove županije. Nove prilike i fondovi tek nas čekaju, a možemo najaviti minimalno upravo ovakva ulaganja kakva su bila i do sada. Kada je riječ o najvećem projektu, KBC-u Osijek, u projektno-tehničku i studijsku dokumentaciju do sada je uloženo 35 milijuna kuna, a za daljnja ulaganja moramo tražiti i druge izvore financiranja. Trenutno su u Hrvatskoj tri velika infrastrukturna projekta u zdravstvu; nacionalna Dječja bolnica u Zagrebu, KBC Split i KBC Osijek, za koje ukupna ulaganja iznose više od osam milijardi kuna te se već traže modeli i načini financiranja putem Europske investicijske banke ili drugih međunarodnih izvora financiranja. To je dugoročan proces kojim u narednom razdoblju želimo promijeniti ukupnu sliku zdravstvenog sustava u Republici Hrvatskoj - poručila je ministrica Nataša Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProIdea22f38b49

Na Pampasu otvoreno Državno prvenstvo u praktičnom streljaštvu

Udruga za praktično streljaštvo „Pampas” domaćin je ovogodišnjeg Državnog prvenstva u praktičnom streljaštvu 10. i 11. rujna 2022. godine, na kojem se očekuju brojni natjecatelji iz Hrvatske i okolnih zemalja, a uz to organiziran je i 28. Kup Osijeka. Otvorenju natjecanja nazočio je i zamjenik župana Mato Lukić koji je čestitao organizatorima na vrijednom i predanom radu u promociji sporta.

- Zahvaljujući našim sportašima, ali i brojnim udrugama te rekreativcima, Osječko-baranjska županija nedavno je istaknula svoju kandidaturu za Europsku regiju sporta 2024. godine, a ona zasigurno ne bi bila moguća da nemamo doprinos vrijednih i marljivih sportaša – kazao je Lukić.

Udruga za praktično streljaštvo „Pampas” registrirana je 1996. godine i od tada aktivno radi na edukaciji strijelaca, sudaca i organizaciji natjecanja, koja su većinom međunarodnog karaktera. Želja im je stvoriti preduvjete za mogućnost organiziranja velikih natjecanja, koji bi doveli do povećanja broja noćenja u našoj županiji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProId60e46f240f

Osječka Promenada produžena za još 840 metara

Najljepša šetnica u Hrvatskoj, osječka Promenada dobila je još 840 metara novih prekrasno i kvalitetno uređenih metara. Uređeni su tako obaloutvrda, šetnica, biciklistička staza i drugi sadržaji na desnoj obali Drave od početka Donjogradske obale do Trga Nikole Tesle. U ovaj projekt Hrvatske vode su uložile 35 milijuna kuna, Grad Osijek je sudjelovao kroz komunalnu opremu i zelenu infrastrukturu, a izvođač radova je zajednica izvođača radova - Hidrogradnja d.o.o., Osijek Koteks d.d. i Vuka d.d., svi iz Osijeka.

Novouređeni dio šetnice i obaloutvrde danas (11. rujna 2022. godine) otvorili su gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

- Izuzetno mi je drago što otvaramo treću poddionicu osječke Promenade upravo na Dan Gradske četvrti, koji čestitam svim Donjograđankama i Donjograđanima. Ovo je zajednički projekt Hrvatskih voda i Grada Osijeka, uz podršku Osječko-baranjske županije na čelu sa županom Ivanom Anušićem, a svi možemo biti ponosni ovim što danas vidimo u Donjem gradu. Naravno, ne ulažemo samo u Donji grad nego i u sve ostale mjesne odbore i gradske četvrti - rekao je gradonačelnik Ivan Radić. Naglasio je da je riječ o jednom od najvećih projekata na području Grada Osijeka, a ukupna vrijednost sve tri poddionice (od Željezničkog mosta do vojarne Vrbik) iznosi 100 milijuna kuna, s tim da je prva poddionica završena, sada i treća, a u tijeku su radovi na drugoj poddionici.

- Grad Osijek je specifičan i jedinstven grad po mnogim sadržajima, a osobito po svojoj prekrasnoj šetnici, najdužoj šetnica uz rijeku koja prolazi cijelim gradom, što je posebna vrijednost. Čestitam i zahvaljujem gradonačelniku i direktoru Hrvatskih voda na susretljivosti i želji da zajednički napravimo nešto kvalitetno i radimo projekte koji su ne samo na dobrobit Grada Osijeka nego cijele naše regije, a jedan od projekta je upravo ovaj. Projekt je prekrasan i specifičan, brine i o zaštiti okoliša te je posađeno više od 300 drveća samo na ovom dijelu. Šetnica uz biciklističku stazu i krasno uređenu obalu rijeke Drave daje potpuno novu vizuru grada Osijeka i stavlja ga među najljepše gradove Hrvatske i Europe - kazao je župan Ivan Anušić te čestitao stanovnicima Donjeg grada Dan njihove Gradske četvrti.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković naglasio je kako se u zajedništvu Grada, Županije i Vlade RH realizira projekte. - Nakon više od pet godina radova spojili smo Donji grad s drugim dijelovima gradske šetnice, no ovo nije samo šetnica nego će pridonijeti boljoj obrani grada od poplava, a rekonstruirana je i kanalizacija. Praktično smo se odmakli 12 do 15 metara prema rijeci Dravi te tako omogućili da praktično „provučemo“ i sjeverni kolektor Grada, što je isto tako vrijedna investicija. Iduće godine očekujemo dovršetak radova i potpuno spajanje šetnice između Gornjeg i Donjeg grada - poručio je Zoran Đuroković.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProId5fa6c31cef

Nakon otvaranja novoizgrađenog dijela Promenade, gradonačelnik Radić i župan Anušić nazočili su svečanoj sjednici Vijeća Gradske četvrti Donji grad, koja je održana na središnjem trgu ove četvrti.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProIdacdb4312d7

Ljepote Našica u svjetlu Dana slavonske šume

Od 8. do 11. rujna 2022. godine u Našicama se održavaju 22. Dani slavonske šume. Središnji dio manifestacije počeo je danas (10. rujna) prijemom uzvanika kod gradonačelnika Krešimira Kašube u gradskoj vijećnici, kada je ujedno predstavljen projekt „Kulturne baštine“. Potom je uslijedilo svečano otvaranje festivala u velikom parku u Perivoju Pejačević. Natjecateljski dio ove tradicionalne manifestacije, natjecanje profesionalnih sjekača, pratila su sajamska događanja i ponuda, izložbe i prezentacije obrtnika i poljoprivrednih proizvođača iz našičkog kraja te zabavni program što je sve privuklo veliki broj gostiju.

Sudionike manifestacije pozdravili su gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, direktor Sektora za šumarstvo, Hrvatske šume d.o.o. i predsjednik Gradskog vijeća Grada Našica Krešimir Žagar, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Dragan Jelić koji je bio izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića. Članovi HKD-a Lisinski izveli su koreografiju pod nazivom „Znadeš diko kad smo bili mali po šumama svinje žirovali“ - Plesovi našičkog kraja.

Gradonačelnik Krešimir Kašuba naglasio je kako je važnost ove manifestacije u prikazivanju ljepota Našica, grada obrtništva i zanata. - Imamo više od 500 registriranih obrtnika, ali i više od 100 udruga koje danas predstavljaju svoj rad i djelovanje, kako na sportskom, kulturnom i zabavnom planu tako i na humanitarnom - kazao je Kašuba.

- Dani slavonske šume važni su ne samo za grad Našice, već i za čitavu Slavoniju jer resursi koje imamo moramo kvalitetno koristiti. Ovdje se okupljaju tisuće ljudi kako bi se upoznale s radom brojnih udruga, a našički perivoj u kojem se sve odvija, obnovljen je u proteklom mandatu, europskim sredstvima u vrijednosti 20 milijuna kuna. Očekujem da će se Našice i dalje razvijati i napredovati te s pravom nositi titulu najljepšeg malog grada kontinentalne Hrvatske - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1614#sigProId4b8b7c8943