Vijesti

U Belišću počela izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda

U Belišću su danas (12. listopada 2022. godine) počeli radovi na izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, za koji ugovorena vrijednost radova iznosi 55.892.938,00 kuna. Početak radova simbolično su označili generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, zamjenica gradonačelnika Grada Belišća Ljerka Vučković, predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić i saborski zastupnik Goran Ivanović.

Investicija se realizira u sklopu projekta Europske unije „Projekt vodoopskrbe i odvodnje Valpovo-Belišće“ koja obuhvaća područje gradova Valpovo i Belišće te općina Bizovac, Koška, Marijanci i Petrijevci. Tvrtka Dvorac d.o.o. Valpovo je nositelj, a uz tvrtku Hidrobel d.o.o. Belišće partneri na projektu su gradovi Valpovo i Belišće te općine Bizovac, Koška, Marijanci i Petrijevci. Ukupna vrijednost projekta iznosi 271.578.968 kuna, od čega 70% (189.561.114 kuna) dolazi iz Europskog kohezijskog fonda, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Hrvatske vode osiguravaju po 35.542.437 kuna (po 20%), dok Dvorac i Hidrobel uz partnere pokrivaju 4% (od toga tvrtka Dvorac d.o.o. osigurava 7.449.186 kuna, a Hidrobel d.o.o. 3.483.794 kuna).

- Radi se o objektu kojim će biti moguće pročišćavanje otpadnih voda približno 24.200 stanovnika ovog kraja Budući UPOV Belišće bit će trećeg stupnja te će prihvaćati i zbrinuti sve otpadne vode s područja Belišća, Valpova i okolice. To će značajno poboljšati, unaprijediti i osigurati za buduće generacije čistoću rijeke Drave. Cjelokupan projekt vrijedan je gotovo 400 milijuna kuna od čega je čak 70% sufinancirano europskim sredstvima, 26% je osigurala Vlada RH, a samo 4% je lokalna komponenta. Također, osim zbrinjavanja otpadnih voda, cjelokupan projekt za žitelje ovog kraja donosi i još jednu dodatnu vrijednost, imat ćemo i 3.500 novih priključaka za kuće koje nisu spojene na kanalizacijske sustave odnosno 10.000 stanovnika ovog područja bit će priključeno na javni sustav odvodnje što će značiti zdraviji i kvalitetniji život naših građana - rekao je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Projekt sadržava izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Belišću i Petrijevcima, zatim postrojenja za pripremu pitke vode (PPPV) kapaciteta 55 l/s, nabavu opreme za održavanje vodoopskrbne i kanalizacijske mreže, izgradnju i rekonstrukciju sustava vodoopskrbe i odvodnje aglomeracija Belišće, Petrijevci, Koška i Gat. Previđena je izgradnja i rekonstrukcija više od 100 kilometara kolektora i tlačnih cjevovoda te izgradnja 15 i rekonstrukcija dvije crpne stanice. Projekt izravno doprinosi ostvarenju nacionalnih strateških ciljeva, ali i specifičnih ciljeva vezanim uz opskrbu pitkom vodom i pročišćavanjem otpadnih voda.

Radovi na izgradnji i rekonstrukciji mreže započeli su u listopadu 2019. godine za četiri grupe radova te na području općine Koška u lipnju 2020. godine. Radovi se izvode planiranom dinamikom na svim aglomeracijama, a izvođači Osijek-Koteks d.d. i Odvodnja d.d. Darda nisu stali s radovima niti u vrijeme vrhunca epidemije koronavirusa. Trenutno se izvode radovi sanacije površina na cijelom području, pa se završetak radova na izgradnji linijskih građevina previđa do kraja 2022. godine, a na cjelokupnom Projektu do kraja 2023. godine.

- Ovaj projekat svakako nije kraj dobrih investicija u daljnjoj modernizaciji vodoopskrbe i odvodnje na ovom području Osječko baranjske županije te uz daljnju podršku i dobru suradnju idemo dalje - istaknula je Iva Matić, direktorica tvrtke Dvorac d.o.o. Valpovo.

U ime Osječko-baranjske županije uspješnu realizaciju projekta poželjela je predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1560#sigProIde3cbd8c690

Javna tribina o pomoći hrvatskim braniteljima

U Veteranskom centru hrvatskih branitelja u Osijeku danas (12. listopada 2022. godine) održana je javna tribina sa stručno edukacijskim dijelom o zdravstvenoj, psihološkoj i palijativnoj pomoći hrvatskim braniteljima. Tribinu pod nazivom „Uz heroje do groba“ organizirala je Humanitarna udruga „Branitelj pomaže branitelju“ na čelu s predsjednikom udruge Željkom Miškulinom, a predavanja su održali liječnici i drugi stručnjaci koji se u svom profesionalnom ili volonterskom radu bave ili susreću s navedenom tematikom, od stručnjaka s Medicinskog fakulteta iz Osijeka i Zagreba, KBC Osijek, Doma zdravlja Osječko-baranjske županije, Doma zdravlja Vukovar preko braniteljskih, veteranskih, volonterskih i drugih udruga do proizvođača medicinske opreme i drugih. Na tribini su sudjelovali i državni tajnik u Ministarstvu branitelja Špiro Janović i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

- Svrha i teme tribine su kako zajedno možemo pomoći teško bolesnim hrvatskim braniteljima, prvenstveno u palijativnom stanju, pružajući im zdravstvenu, psihološku i palijativnu pomoć u suradnji sa zdravstvenim ustanovama i djelatnicima, kao i druge vrste pomoći putem institucija, ali i humanitarne pomoći kroz volonterski način rada - rekao je Željko Miškulin, predsjednik Humanitarne udruge „Branitelj pomaže branitelju“, koja - kako je naglasio - djeluje kako bi pomogla što većem broju teško bolesnih hrvatskih branitelja.

Zamjenik župana Mato Lukić istaknuo je da Osječko-baranjska županija nastoji pomoći hrvatskim braniteljima i njihovim udrugama najviše što je moguće i u okviru ovlasti.

- Vidimo da udruge vrijedni rade, danas je to po pitanju palijativne skrbi za branitelje jer kako i naziv tribine kaže da smo uz heroje do groba. Bio sam nazočan i 2019. godine na početku edukacija volontera koji sudjeluju u palijativnim timovima skrb te se uvjerio da su branitelji i članovi njihovih obitelji zaista zainteresirani i angažirani za pružanje palijativne pomoći svojim kolegama u tim za njih najtežim trenucima. U to se i sada uvjeravamo, no na žalost puno branitelja obolijeva i umire, i to unatoč hvalevrijednim pregledima u KBC Osijek i OŽB Našice. U zadnjih 4,5 godina na području Osječko-baranjske županije umrlo je više od 1.700 hrvatskih branitelja, što je jako puno te je svakako potreban i rehabilitacijski centar u Osijeku - rekao je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1560#sigProIddf12b066cc

Pet slavonskih županija na Tjednu regija i gradova u Bruxellesu

Najveće godišnje okupljanje i predstavljanje europskih regija i gradova pod nazivom Europski tjedan regija i gradova nakon dvije godine online formata ponovo je održano uživo u Bruxellesu. Bila je to prilika i za predstavljanje Predstavništva Slavonije, Baranje i Srijema, čiji ured u ime pet slavonskih županija od ove jeseni vodi Renata Taušan.

- Osnovni zadaci Ureda su praćenje natječaja koji se raspisuju i brzi protok informacija prema županijama. Vrata Ureda otvorena su i za sve građane Hrvatske koji dolaze u Bruxelles kao i za kolege iz drugih regija Europske unije s kojima razmjenjujemo iskustva te dogovaramo zajedničke projekte sličnih ili teritorijalno bliskih regija - rekla je Taušan.

Na već tradicionalnom prijemu koji se održava u Uredu Predstavništva Slavonije, Baranje i Srijema slavonski su župani ugostili brojne visoke uzvanike iz Bruxellesa, ali i Hrvatske.

- Zajednički nastup pet slavonskih županija prema institucijama Europske unije je iznimno važan, jer se u novoj financijskoj perspektivi otvara mogućnost korištenja devet milijardi eura za područje cijele Republike Hrvatske. Kapitalni projekti na istoku Hrvatske posljednjih godina uistinu mijenjaju sliku Slavonije na bolje, a u vremenu koje je pred nama otvara se mogućnost novih investicija kako bi se osnažila gospodarska aktivnost koja je ključna za ostanak mladih ljudi u Hrvatskoj - rekla je ministrica regionalnoga razvoja i fondova EU Nataša Tramišak.

Delegacije Požeško-slavonske, Vukovarsko-srijemske, Virovitičko-podravske, Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije predvođene županicom Antonijom Jozić i županima Damirom Dekanićem, Igorom Androvićem, Danijelom Marušićem i Ivanom Anušićem tijekom dvodnevnog posjeta održale su brojne sastanke na temu kohezijske politike, demografije i sigurnosti Europske unije.

- Putem ovog Ureda približit ćemo regiju Slavonija Europskoj uniji. Upravo regionalna politika treba kreirati ukupnu politiku Europske unije. Naša suradnja u Uredu u Bruxellesu je nastavak dosadašnje dobre suradnje jer zajednički ključnim projektima radimo pozitivne promjene za žitelje koji žive na istoku Hrvatske - rekao je Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije.

- Pokazujemo zajedništvo i snagu za ostvarenje zajedničkih interesa u smislu kohezijske politike. Želja nam je osnažiti korištenje europskih sredstva, podići kvalitetu gospodarstva počevši od poljoprivrede pa do digitalnih tehnologija koje itekako imaju svoje mjesto u Slavoniji - rekla je Antonija Jozić, županica Požeško-slavonske županije.

Kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem te Razvojne sporazume 1 i 2 značajna su sredstva uložena u ovih pet županija, a novo programsko razdoblje otvara i nove mogućnosti.

 - Vjerujem da ćemo u nadolazećem razdoblju još kvalitetnije koristiti mogućnosti koje nam pruža Europska unija. Bitno je biti spreman za natječaje koji će se otvarati u budućnosti, a upravo su kontakti koje ostvarujemo u Bruxellesu ključni za daljnju realizaciju naših projekata - rekao je Damir Dekanić, župan Vukovarsko-srijemske županije.

U Europskom parlamentu održan je sastanak župana sa zastupnicima iz Republike Hrvatske. Europska unija potiče ravnomjeran regionalni razvoj i upravo je to prilika za intenzivnije povlačenje sredstava za razvoj istoka Hrvatske.

- Hrvatska je kao jedna od najmanjih država Europske unije puna posebnosti. Naše regije su različite i svakoj od njih treba pojedinačno pristupiti, jer ono što treba Slavoniji i što Slavonija može ponuditi, potpuno se razlikuje od, na primjer, Istre i Dalmacije. Upravo su za regije ovakvi sastanci od iznimne važnosti - rekao je župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić i dodao kako se naglasak mora staviti i na sigurnost i demografiju kao važne teme za budućnost istoka Hrvatske, ali i cijele zemlje.

- Sigurnosno pitanje, pitanje migracija kao i rat u Ukrajini su teme o kojima se vrlo često govori u Parlamentu. Hrvatska pa tako i Europska unija nisu iste danas i prije deset godina. Zbog toga je važno prilagođavanje novim situacijama kako geopolitički tako i u sigurnosnom, demografskom i gospodarskom smislu. Demografija nije bila tema Europske unije donedavno kada je na inicijativu Hrvatske uvrštena u stratešku agendu - rekao je Karlo Ressler.

- Europski fondovi su promijenili sliku Hrvatske i naša budućnost je u fondovima i Europskoj uniji. Ovdje smo kako bi s kolegama iz drugih regija razmijenili iskustva i usvojili primjere dobre prakse - rekao je Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije koji je uz župana Dubrovačko-neretvanske županije Nikolu Dobroslavića i župana Virovitičko-podravske županije Igora Androvića član Odbora regija.

Zastupnica Biljana Borzan je istaknula važnost dolazaka delegacija iz Hrvatske u Bruxelles kao mjesto gdje se kreiraju politike i donose odluke. - Odnos koji njegujemo je dvosmjeran, jednako kako je na nama kao europarlamentarcima da s vama dijelimo informacije tako je važno da vi kao župani imate inicijativu - rekla je Borzan.

Pitanje zelene i digitalne tranzicije koje dominira ovogodišnjim Tjednom regija i gradova kao i teritorijalna kohezija i osnaživanje mladih, za istok Hrvatske između ostalog, znače ulaganja u poljoprivredu. Osnaživanje sela modernizacijom infrastrukture, naseljavanjem i unaprjeđenjem poljoprivredne proizvodnje temelj je regionalnog razvoja, a time i demografske revitalizacije.

- Generalnu revitalizaciju ruralnog područja radimo kroz koncept „Pametna sela“  koji donosi dizanje poljoprivrede na višu razinu kroz ulaganja u nove tehnologiju, ali i prometnu infrastrukturu, obrazovanje i zdravstvo, odnosno radimo na tome da kompletnu razinu života na selu dignemo na jedan viši nivo - rekao je Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu.

Sudjelovanje u glavnim komunikacijskim procesima, praćenje aktivnosti europskih institucija i jasna artikulacija potreba Hrvatske iznimno su važne jer se u Bruxellesu donosi oko 70% zakona Europske unije koji kreiraju daljnju europsku politiku. Novi programi u financijskom razdoblju 2021.-2027. otvaraju mogućnost kvalitetnijeg pristupa svih hrvatskim regija kroz zasebne pozive u skladu sa specifičnostima regija. Rezultat je to, između ostaloga i kvalitetne suradnje lokalne, regionalne i nacionalne razine s hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu usuglašenih oko zajedničkog cilja - zaštite nacionalnih interesa Republike Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1560#sigProId2a6b4bf121

Dodatnim edukacijama do veće prevencija nasilja

U prostorijama Obiteljskog centra u Osijeku danas (11. listopada 2022. godine) održan je okrugli stol na temu "Uloga lokalne zajednice u promicanju psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji". Okrugli stol je organiziran u sklopu projekta "Učimo nenasilna ponašanja" koji provodi Centar za socijalnu skrb Osijek u trajanju od 24 mjeseca, a koji je u cijelosti (2.428.179,04 kuna) financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda unutar poziva "Razvoj, širenje i unaprjeđenje kvalitete izvaninstitucijskih socijalnih usluga kao podrška procesu deinstitucionalizacije". Projekt je obuhvatio 42 osobe u nepovoljnom položaju s područja Osječko-baranjske županije - žrtve obiteljskog nasilja, djecu i mlađe punoljetne osobe bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djecu i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju te članove obitelji osoba koje su primile pomoć.

Na okruglom stolu su sudjelovali voditeljica Projekta Darija Petric, profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Marina Ajduković, profesor emeritus Filozofskog fakulteta u Zagrebu dr. sc. Dean Ajduković, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, viši stručni savjetnik u Ravnateljstvu KBC Osijek Robert Bandov, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Osijek Kristina Leventić te ravnatelji centara za socijalnu skrb iz Valpova, Našica, Donjeg Miholjca, Đakova i Belog Manastira.

Voditeljica projekta „Učimo nenasilna ponašanja“ Darija Petric istaknula je kako se kroz ovaj projekt educiraju stručni suradnici (socijalnih radnici i psiholozi) na području Osječko-baranjske županije za rad s počiniteljima vršnjačkog i obiteljskog nasilja. Provedeno je stručno usavršavanje za provedbu psihosocijalnog tretmana djece i maloljetnih počinitelja nasilja stručno usavršavanje te za provedbu psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji. U skladu s najvišim europskim standardima tako osposobljeno 30 stručnjaka za provođenje tih programa, kojima su danas uručene potvrde o uspješnom stručnom usavršavanju.

- Ovo je zaista hvalevrijedan projekt, a danas smo ovdje kako bi poslušali predavanja i zajedno sa stručnim kadrom centara za socijalnu skrb razmotrili kako prevenirati i pokušavati prevenirati obiteljsko i vršnjačko nasilje, a jedan od načina je i dodatna edukacija stručnog kadra. Osječko-baranjska županija podupire ovako važan projekt, a u skladu sa svojim mogućnostima i ovlastima i dalje će pratiti ranjive skupine te im pomagati kroz županijski upravni odjel kao i druge institucije - rekao je zamjenik župana Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1560#sigProId7e14113679

Novi besplatni seminar za poduzetnike u organizacije Osječko-baranjske županije

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županije organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom „Kako vezati kupce uz svoje proizvode ili kako razviti paket proizvod-usluga?“

Seminar će se održati 14. listopada 2022. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je prof. dr. sc. Anamarija Delić s Ekonomskog fakulteta u Osijeku.

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru novog projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 12. listopada ove godine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1560#sigProId996ae5f189

Mala i srednja poduzeća u sektoru proizvodnje zaostaju za velikim poduzećima i tržišnim trendovima, a za što je, među ostalim, krivac i kratkoročno razmišljanje kako je kupcu proizvod najvažniji. Trendovi pokazuju kako kupci žele razviti dugoročni, dublji i prisniji odnos, pa se tako u sektoru malih i srednjih poduzeća ne govori o upravljanju odnosima s kupcima, nego o upravljanju kupčevim iskustvom. Razvojem proizvoda kao usluge (servitizacijom) vezujemo kupce za svoj proizvod, ali ujedno sigurno upravljamo i kupčevim iskustvima. Za upravljanje ovim procesima nužno je strateški promišljati o ponudi vrijednosti, načinu komunikacije s kupcima, kao i načinu na koji naš poslovni subjekt ostvaruje profit, odnosno kako djeluje  poslovni model. Kupci ne žele vlasništvo nad proizvodom, već vrijednost koju proizvod pruža. Fokusiranjem na želje kupaca od jednokratne prodaje dolazimo do dugoročnog odnosa i kreiranja baze vjernih kupaca.

Obilježena 31. godišnjica osnutka Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek

U organizaciji Aerokluba „Osijek“ danas (8. listopada 2022. godine) na prostoru Aerodroma Osijek-Čepin obilježena je 31. godišnjica osnutka postrojbe „Samostalni zrakoplovni vod Osijek“ te odana počast slavonskim pilotima i padobrancima poginulim u Domovinskom ratu. Obilježavanje je počelo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pored spomen obilježja zrakoplova An-2 i Krila te prigodnim obraćanjima. Potom su članovi obitelji poginulih pripadnika SZV-a otkrili spomen obilježje poginulim zrakoplovcima i padobrancima ovog Voda, koje je postavljeno na kružnom toku u blizini ulaza na Aerodrom. Spomen obilježje su otkrili članovi obitelji poginulih pripadnika SZVO-a.

O ratnom putu pripadnika SZV Osijek i njihovoj ulozi u Domovinskom ratu govorili su predsjednik Aerokluba „Osijek“ Marin Kordi, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, predsjednik Odbora za branitelje Grada Osijeka Jurica Tolj, načelnik Stožera i zamjenik zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Marinko Galović, predsjednik KUBIS-a Osječko-baranjske županije i izaslanik ministra hrvatskih branitelja Antun Blažević te Vladimir Rajtar koji je govorio u ime pripadnika SZVO-a.

- Danas se malo govori o Samostalnom zrakoplovnom vodu Osijek, o hrabrosti i žrtvi ljudi koji su tada bili spremni sjesti u poljoprivredni avion Antonov i nadlijetati opkoljeni Vukovar, pomagati našim braniteljima dostavom municije, medicinskih i ostalih potrepština, o ljudima koji su tada 2-3 mjeseca bili naša zrakoplovna snaga. Tada je to bio nevjerojatno hrabar potez, a na žalost četiri pripadnika SZVO-a su stradala kada su 2. prosinca 1992. godine iznad Otoka oborili njihov avion. Njihova hrabrost i zasluge nisu dovoljno prezentirane hrvatskoj javnosti i to treba hitno ispraviti, dok su tu ljudi koji mogu svjedočiti o tomu. Svakako dajemo naklon njihovoj hrabrosti i lucidnosti da tada pokušaju i odrade nemoguće, što su oni uspjeli i stoga imaju veliki prostor i mjesto u povijesti hrvatske samostalnosti i Domovinskog rata - rekao je župan Ivan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1560#sigProIdf3ee204dad

Samostalni zrakoplovni vod Osijek osnovan je 8. listopada 1991. godine u sklopu Operativne zone Osijek. Vod je djelovao s improviziranih uzletišta u okolici Đakova pomoću nekoliko malih sportskih zrakoplova te velikih, ali sporih poljoprivrednih aviona Antonov An-2, prvobitno namijenjenih prijevozu ranjenika. U početku su u sanducima s padobranom izbacivali pomoć opkoljenom Vukovaru, a zatim su od plinskih boca napunjenih eksplozivom počeli izrađivati takozvane bojler-bombe, pa je na neprijateljske položaje padao i smrtonosni teret. Borbene aktivnosti osječkog voda imale su itekako važne moralno-psihološke, pa i materijalne učinke te je na slavonsko bojište tzv. JNA dopremila najmoderniji protuzrakoplovni raketni sustav KUB-MSA-6. Na hrvatske zrakoplovce ispalili su 16 raketa, a na žalost jedna reketa je 2. prosinca 1991. godine iznad Otoka pokraj Vinkovaca pogodila An-2 u kojem su poginuli pilot i osnivač voda Marko Živković, drugi pilot Mirko Vukušić te padobranci Ante Plazibat i Rade Griva.

U tim okolnostima Vod je morao prestati s borbenim djelovanjima. Do tada su, u nešto manje od dva mjeseca, hrabri hrvatski letači obavili 35 borbenih letova tijekom kojih je izbačeno 68 bombi i 17 sanduka s dvije tone pomoći za Vukovar. Vod je ponovno kratko reaktiviran 1993. godine za prijevoz ranjenika iz Slavonije u Zagreb. No, tada su već dotrajale osječke dvokrilce zamijenili suvremeni borbeni zrakoplovi Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva.