Vijesti

Digitalna znanja moraju biti dostupna svim poljoprivrednicima

U organizaciji Agrokluba danas (14. listopada 2022. godine) u Osijeku u dvorani Sporthause održana je Konferencija o novim tehnologijama u agraru „AgroRocks 2022.“ na kojoj je sudjelovalo oko 150 poduzetnika iz područja agrarne i tehnološke scene te predstavnika znanstvene zajednice, javne uprave i medija. Cilj Konferencije bio je traženje odgovora na pitanja procesa digitalizacije agrara te informiranje javnosti o tomu.

Sudionike Konferencije pozdravili su ministrica poljoprivrede Marija Vučković, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, ravnateljica HAPIH-a Darja Sokolić i župan Ivan Anušić koji je naglasio da Osječko-baranjska županija poduzima niz aktivnosti u poljoprivredi, od navodnjavanja koje je osobito važno za budućnost poljoprivrede i koje također treba visoki stupanj digitalizacije do ostalih mjera i poticaja.

- Digitalizacija je danas u svakoj pori našeg društva. Ona je preuzela ogromnu ulogu u ekonomiji, gospodarstvu, poduzetništvu, obrazovanju, politici i uopće u svakom segmentu našeg života, pa tako i u poljoprivredi mora zaživjeti punim plućima. Digitalizacija će naravno pomoći da bi imali kvalitetniju poljoprivredu, no i po tom pitanju trebamo komunicirati s poljoprivrednicima koji moraju biti i na konferencijama i edukacijama te im trebamo ponuditi novu tehnologiju koja će im olakšati rad, i na tomu intenzivno radimo - rekao je župan Anušić.

- Teme izgradnje dobre zelene arhitekture i digitalne transformacije svaki dan se javljaju kao jedno od ključnih pitanja u mnogim djelatnostima, pa tako i u poljoprivredi. U poljoprivredi su svakako važne zbog nedostatka radne snage, zatim zato što digitalizacija donosi napredak i rast produktivnosti u svakoj djelatnosti te što osnažuje atraktivnost i mogućnost ostanka u ruralnom prostoru. Ministarstvo poljoprivrede ovom pitanju posvećuje veliku pozornost, a nakon niza primjedbi i konzultacija dobili smo pozitivnu informaciju EK o našem planu za iduće programsko razdoblje do 2027. godine. Prema strateškom planu poljoprivrede osigurano je 35 milijuna eura za provođenje digitalizacije i stvaranje jedinstvenog sustava znanja koje bi se trebalo lako prenositi do poljoprivrednika. Iz NPOO-a je planirano 6,6 milijuna eura za provođenje digitalne transformacije, i to za razvijanje pametne poljoprivrede, sustava sljedivosti i učinkovitih javnih usluga. Naravno, digitalizaciji ćemo nastojati doprinositi i nacionalnim mjerama. Ključno je da sve te mjere ne budu zasebne nego da na pravi način i bolje nego do sada uspijemo povezati sve ključne dionike, a imamo viziju kako sve povezati da bi to znanje došlo do svakog poljoprivrednika bez obzira na njegovo znanje i gdje se nalazi - rekla je ministrica Marija Vučković te ukazala na važnost širokopojasnog interneta u ruralnom prostoru čija je pokrivenost u Hrvatskoj oko 40 posto, dok je u Europi 60 posto.

Na Konferenciji su potom održane panelima i raspravama na teme „Imamo li jasnu viziju digitalizacije agrara?“, „Hoće li precizna poljoprivreda (i kada) ostvariti zelene ciljeve?“ te „Budućnost sigurnosti hrane je u oblacima?“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1554#sigProId8a2964f487

Na Pampasu otvoren 25. Osječki jesenski sajam

Na Sajamskom prostoru Pampas u Osijeku danas  (14. listopada 2022. godine) otvoren je 25. Osječki jesenski sajam na komu sudjeluje više od 200 izlagača iz Hrvatske i Mađarske. Kao i prethodnih godina, ulaz na Sajam je slobodan, radno vrijeme za posjetitelje je od 10.00 do 19.00 sati, a Sajam završava u nedjelju, 16. listopada. Pokrovitelji ove tradicionalne izložbeno-prodajne manifestacije su Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Osječko-baranjska županija i Grad Osijek.

Prigodnim riječima izlagačima i posjetiteljima na svečanom otvaranju su se obratili direktor Osječkog sajma d.o.o. Alen Vukašinović, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, saborski zastupnik Goran Ivanović kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora te ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

- Izgradnja Gospodarskog centra bit će gotova do kraja godine te vjerujem da će nagodinu na novoj lokaciji biti proljetni i jesenski Osječki sajam te drugi sajmovi, a organizirat ćemo ih jako puno, kao i druge aktivnosti i događanja. Napokon ćemo imati Gospodarski centar kakav zaslužuju najveći grad i najveća županija istočne Hrvatske, pa od iduće godine krećemo u novu dimenziju sajmovanja i gospodarskih aktivnosti. Prva faza projekta vrijedana je 65 milijuna kuna, a Gospodarski centar se gradi u suradnji Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU - rekao je župan Ivan Anušić.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković naglasila je važnost tradicionalnih proizvoda za Hrvatsku, koja je od svog ulaska u Europsku uniju zaštitila 35 proizvoda od kojih su tri s područja Osječko-baranjske županije. To su baranjski kulen, slavonski kulin i slavonski med, a u tijeku je postupak ostvarenja zaštićene oznake za meso crne slavonske svinje i slavonsku kobasicu. Naglasila je i poseban sustav označavanja „Dokazana kvaliteta Hrvatska“, koji se za sada primjenjuje za jabuke, povrće, jaja i meso peradi i kojim se potvrđuje da je proizvod uistinu (od polja do stola, od sirovine do gotovog proizvoda) proizveden u Hrvatskoj.

- Želim posebno istaknuti sve vrijedne napore koji su prepoznati od strane Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka u vezi izgradnje neophodne gospodarske infrastrukture koja će popuniti jazove koje osjećaju naši poljoprivrednici, osobito izgradnju Gospodarskog centra i Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće - kazala je ministrica Marija Vučković.

U sklopu Sajma i ove godine održavaju se dva poslovna događaja pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije - 9. Izložba ženskog poduzetništva pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije te 6. Izložba braniteljskog poduzetništva, kao i Grupna izložba mađarskih gospodarstvenika te bilateralni susreti mađarskih i hrvatskih gospodarstvenika pod pokroviteljstvom Vlade Republike Mađarske i Veleposlanstva Republike Mađarske u suradnji sa CED-om Osijek.

Osim poslovnih susreta, ponude i potražnje, 25. Osječki jesenski sajam je i izvrsna prigoda za promocijsko-edukativne i savjetodavne aktivnosti, pa su u tu svrhu organizirani događaji poput Mednog doručka - promocije proizvodnje i konzumacije meda iz hrvatskih pčelinjaka, predavanje o pčelarstvu u organizaciji Udruge Pčela te radionice uz društvenu igru „Zemlja rizika“, uz koju će se učenicima pojasniti i približiti osnovni pojmovi o rizicima i kako svaki pojedinac može sudjelovati u smanjenju rizika i očuvanju prirode i okoliša u organizaciji MUP-a. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1554#sigProId0e5f7c112c

Pripadnici Ratne škole „Ban Josip Jelačić” u posjetu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji

U okviru redovnog Plana i programa izobrazbe u 2022./2023. godini na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđmanˮ, pripadnici 25. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić” danas (13. listopada 2022. godine) boravili su u nastavnom posjetu Osječko-baranjskoj županiji i Gradu Osijeku. U sjedištu Županije u Osijeku primili su ih zamjenik župana Mato Lukić i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

Načelnik Ratne škole brigadir Mijo Kožić i 15 polaznika aktualnog naraštaja Ratne škole - od kojih je devet iz Hrvatske, a ostali su iz Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Crne Gore - informirali su svoje domaćine o radu Ratne škole i značaju nastavnih posjeta hrvatskim gradovima i regijama, dok su ih Lukić i Vulin informirali o radu lokalne i regionalne samouprave, sadašnjem stanju i planovima Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, a potom je uslijedio razgovor i o drugim aktualnim temama na području istočne Hrvatske.

Nakon Osijeka, pripadnici Ratne škole svoj studijsko-nastavni posjet Osječko-baranjskoj županiji nastavljaju obilaskom i susretima na području Baranje i Đakovštine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1554#sigProIdb30cb410e2

Nove linije i vizualni identitet Zračne luke Osijek

Promotivnim letom zrakoplova tvrtke Trade Air iz Zagreba u Zračnu luku Osijek i potom njegovim odlaskom prema Puli, danas (13. listopada 2022. godine) obilježen je početak novog četverogodišnjeg razdoblja letova po PSO (Public Service Obligation) programu, kojim se osječka Zračna luka redovitim linijama povezuje sa Zagrebom, Splitom, Rijekom, Zadrom, Pulom i Dubrovnikom.

- U naredne dvije godine slijedi ulaganje 50 milijuna kuna u Zračnu luku Osijek. Siguran sam da će nova ulaganja, uz PSO letove i pametno upravljanje, privući sve veći broj turista jer je Zračna luka Osijek bitna i za gospodarstvo i turizam - rekao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić. Dodao je kako je Osijek u rujnu ove godine postigao 30 posto više noćenja u odnosu na rujan predpandemijske i rekordne 2019. godine te kako će Grad nastaviti sufinancirati Zračnu luku.

Zamjenik župana Josip Miletić izrazio je zadovoljstvo što su Osječko-baranjska, kao i Vukovarsko-srijemska županija, zračnim linijama povezane sa Zagrebom, Splitom, Rijekom, Zadrom, Pulom i Dubrovnikom.

- Zračni letovi unutar Hrvatske su izuzetno važni kako bi Zračna luka Osijek dobila novu promociju i vidljivost, a putovanja avionom postala uobičajena za poduzetnike, studente i druge putnike. Zračnoj luci Osijek želim puno uspjeha, a njeno dobro vodstvo je pokazalo da u narednom razdoblju možemo očekivati još bolje uspjehe. Osječko-baranjska županija daje punu podršku Zračnoj luci Osijek jer je od strateške važnosti za ovo područje Hrvatske - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Petra Koletić iz zrakoplovne tvrtke Trade Air objasnila je kako je riječ o 10 letova tjedno tijekom zimskog i 11 letova tijekom ljetnoga razdoblja. Za Zagreb će se letjeti tri puta tjedno - ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom, dok će za ostale gradove letjeti dva puta tjedno.

Zračna luka Osijek danas je predstavila i novi vizualni identitet, koji - prema riječima direktora Ivana Kosa - pokazuje repozicioniranje u modernu, dinamičnu i pristupačnu zračnu luku za domaće i strane putnike.

- S vjetrom u leđa lokalne i nacionalne vlasti želimo zaokružiti priču strateških promjena i biti prepoznatljivi. Naš logo je znak i simbol slova ”O” kao Osijek i Osječko-baranjska županija, uz pogled na zlatna polja presječena pistom i pogledom iz zrakoplova. Želimo da naši turisti što češće gledaju tu sliku - zaključio je Ivan Kos.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1554#sigProIdc9c3f033ad

Prije zime promet na državnim cestama u Osijeku bit će bez privremene regulacije

Na području Osječko-baranjske županije u tijeku je niz rekonstrukcija prometne infrastrukture, a između ostalih vrlo opsežni radovi odvijaju se na području Grada Osijeka. Stoga su aktualne radove na dionicama tri državne ceste danas (13. listopada 2022. godine) obišli predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i zamjenik župana Josip Miletić sa suradnicima.

Uvjerili su se tako u tijek radova na rekonstrukciji državne ceste DC 417, odnosno dionici Riječno pristanište Osijek - Nemetin i Vukovarske ulice do raskrižja za Riječnu luku Tranzit te rekonstrukciju kolnika, biciklističke staze i nogostupa nerazvrstane ceste u dionici Vukovarske ulice u Osijeku do raskrižja za Riječnu luku Tranzit duljine 2,0 kilometra. Vrijednosti ugovora je 21 milijuna kuna (bez PDV-a).

Druga dionica odnosi se na izvanredno održavanje državne ceste DC 2, odnosno Južnu obilaznicu Osijeka čiji je sjeverni kolnik od čvora Josipovac do čvora Nemetin u duljini od 19 kilometara predviđen za obnovu. Trenutno se radi dionica u zoni čvora „Elektroslavonija“ do izlaza Osijek Istok u dužini od 800 metara. Ukupna vrijednost radova je gotovo 26 milijuna kuna (bez PDV-a).

Treći dio obilaska bio je na državnoj cesti DC 213 i dionici D 2 - Dalj - granični prijelaz Erdut, čija je vrijednost obnove 90 milijuna kuna, a rekonstrukcija je podijeljena na tri poddionice. Prva se odnosi na dionicu od raskrižja „Nemetin“ do kružnog raskrižja „Aljmaš“ (12,3 kilometara), što se upravo radi. U narednom razdoblju planira se realizirat druga i treća faza, a to su dionice od kružnog raskrižja „Aljmaš“ do kružnog raskrižja „Dalj“ (2,24 kilometara) te potom do graničnog prijelaza Erdut (7,7 kilometara). Rekonstrukcija ceste do Aljmaša tako bi trebala biti zaključena u svibnju iduće godine, dok je kraj radova na cijeloj dionici Osijek-Erdut planiran za ljeto 2024. godine.

- U ovom trenutku izvode se radovi prema 130 milijuna kuna vrijednim ugovorima, a s onime što se projektira za naredno razdoblje ukupna vrijednost radova na području Grada Osijeka je više od 150 milijuna kuna. Nakon obilaska gradilišta možemo izraziti zadovoljstvo obavljanjem radova, a ističem da će najveći dio poslova na sve tri državne ceste biti gotov do kraja godine, odnosno prije početka zime promet će se opet odvijati normalno, bez privremene regulacije - rekao je predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić te zahvalio Gradu i Županiji na suradnji u projektima koji svima povećavaju kvalitetu života.

Zamjenik župana Josip Miletić rekao je kako je prometna infrastruktura izuzetno važna za Osječko-baranjsku županiju. - Rekonstrukcijom ovih dionica omogućit ćemo da se po silasku s autoputa do graničnog prijelaza Erdut prometuje po kompletno obnovljenoj prometnoj infrastrukturi. Važno je napomenuti da se istovremeno uz kolnike grade pješačke i biciklističke staze te novi sustav oborinske odvodnje čime se postiže veća sigurnost prometa, kao i kvaliteta infrastrukture koju građani ovih mjesta i zaslužuju - rekao je te zahvalio ministru Olegu Butkoviću i Josipu Škoriću na potpori u projektima.

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić istaknuo je kako možemo biti izuzetno zadovoljni ulaganjima u prometnu infrastrukturu na području Grada Osijeka. Naglasio je da se Južna obilaznica Osijeka obnavlja prvi puta od njene izgradnje 1973. godine te dodao da se u Osijeku provodi i niz drugih projekata u prometnoj infrastrukturi, od obnove tramvajske mreže, nabave novih autobusa i tramvaja, izgradnje podvožnjaka, obnove Zračne luke Osijek do obnove željezničkog kolodvora.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1554#sigProId825a2719ec

Natječaj za dodjelu »Nagrade za promicanje prava djeteta«

Klasa: 230-01/22-04/1

Urbroj: 524-08-02-03/1-22-2 od 2. IX. 2022. (199)

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike objavljuje

NATJEČAJ

za dodjelu »Nagrade za promicanje prava djeteta« u 2022. godini.

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, povodom obilježavanja dana prihvaćanja Konvencije o pravima djeteta, radi dodjele »Nagrade za promicanje prava djeteta« (u daljnjem tekstu: Nagrada) u 2022. godini, za iznimna postignuća u zaštiti dobrobiti, prava i interesa djece, na temelju članka 8. Zakona o Nagradi za promicanje prava djeteta (Narodne novine, broj: 96/03 i 33/05), poziva:

– fizičke i

– pravne osobe

da predlože kandidate za:

1. Godišnju nagradu

2. Nagradu za životno djelo

Godišnja nagrada dodjeljuje se pojedincima i/ili grupi pojedinaca, ako je to ostvarenje rezultat njihovog zajedničkog rada, i to:

– za najznačajnija ostvarenja postignuta u radu na području promicanja prava djeteta,

– za ostvarenja koja su bila objavljena ili predstavljena tijekom protekle godine,

– onima koji uživaju ugled uzornih stručnjaka i radnika.

Dodjeljuju se do tri Godišnje nagrade u obliku povelje i u novcu.

Prijedlog za dodjelu Godišnje nagrade mora sadržavati:

1. ime, prezime i adresu kandidata, odnosno imena, prezimena i adrese grupe kandidata,

2. životopis kandidata ili životopise pojedinog člana grupe kandidata,

3. obrazloženje prijedloga uz opis ostvarenja na području promicanja prava djeteta tijekom protekle godine,

4. dokumentaciju iz koje je razvidna uspješnost djelovanja kandidata ili grupe kandidata za područje za koje se predlaže Nagrada,

5. pisanu izjavu kandidata ili grupe kandidata da želi/žele sudjelovati u postupku izbora, sukladno odredbama Pravilnika o nagradi za promicanje prava djeteta (Narodne novine broj 111/05),

6. ime i prezime predlagatelja i njegovu adresu, ako je predlagatelj fizička osoba, odnosno naziv i sjedište pravne osobe i ime osobe ovlaštene za zastupanje, ako je predlagatelj pravna osoba te

7. najmanje jednu preporuku za predloženo ostvarenje kandidata ili grupe kandidata na području promicanja prava djeteta.

Prijedlog za dodjelu Godišnje nagrade može sadržavati i druge priloge.

Nagrada za životno djelo dodjeljuje se istaknutim pojedincima i to:

– onima čiji rad predstavlja trajan doprinos promicanju prava djeteta u svrhu potpunog i skladnog razvoja osobnosti djeteta,

– onima koji su pridonijeli zaštiti prava i interesa djeteta u duljem razdoblju, tijekom profesionalne karijere ili dobrovoljnog sudjelovanja u udrugama koje se bave pravima i interesima djece,

– onima koji su označili vrijeme u kojem su djelovali te čija djela i ostvarenja ostaju trajno dobro Republike Hrvatske,

– onima koje obilježava javna prepoznatljivost i priznatost njihovih uspjeha i postignuća trajne vrijednosti.

Nagrada za životno djelo dodjeljuje se u obliku medalje, povelje i u novcu.

Prijedlog za dodjelu Nagrade za životno djelo mora sadržavati:

1. ime, prezime i adresu kandidata,

2. životopis kandidata,

3. obrazloženje prijedloga uz opis doprinosa u promicanju prava djeteta,

4. dokumentaciju iz koje je razvidna uspješnost djelovanja kandidata za područje za koje se predlaže Nagrada,

5. pisanu izjavu kandidata ili grupe kandidata da želi sudjelovati u postupku izbora, sukladno odredbama Pravilnika o nagradi za promicanje prava djeteta,

6. ime i prezime predlagatelja i njegovu adresu, ako je predlagatelj fizička osoba, odnosno naziv i sjedište pravne osobe i ime osobe ovlaštene za zastupanje, ako je predlagatelj pravna osoba te

7. najmanje tri preporuke za predloženi doprinos kandidata na području promicanja prava djeteta.

Prijedlog za dodjelu Nagrade za životno djelo može sadržavati i druge priloge.

Fizičke i pravne osobe koje za dodjelu Nagrade predlažu pojedince ili grupe pojedinaca moraju navesti za koju ih vrstu Nagrade predlažu (za Nagradu za životno djelo ili za Godišnju nagradu).

Prijedlozi za dodjelu nagrade upućuju se, u zatvorenim omotnicama, na adresu: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Uprava za obitelj i socijalnu politiku, Trg Nevenke Topalušić 1, 10000 Zagreb s naznakom »Natječaj za dodjelu Nagrade za promicanje prava djeteta – ne otvarati«.

Prijedlozi za dodjelu Nagrade podnose se u roku od 15 dana od objave natječaja.

Nepotpuni i nepravodobni prijedlozi neće se razmatrati.

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike