Vijesti

Obilježena 31. obljetnica stradavanja hrvatskih branitelja na Selešu

Povodom obilježavanja 31. obljetnice stradavanja 18 hrvatskih branitelja koji su poginuli boreći se na obrambenoj crti Seleš, danas (22. studenog 2022. godine) su položeni vijenci i zapaljene svijeće kod spomen obilježja Bijeli križ na Selešu. Uz jednog od zapovjednika obrane Antunovca 1991. godine Stjepana Šerića, predstavnike policije, braniteljskih udruga i obitelji poginulih, svemu je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- I sam sam svjedok događaja na položajima južne obrane grada Osijeka, jer sam u njima sudjelovao te se s tugom prisjećam teških dana iz studenog 1991. godine kada je, samo ovdje na obrambenoj crti Seleš ukupno poginulo 18 hrvatskih branitelja. Nakon pada Ernestinova i borbenih djelovanja na Selešu i Antunovcu, Laslovo je ostalo u okruženju, a ključ je bilo sačuvati grad Osijek od stradavanja i pada, u čemu smo uspjeli, nažalost, uz stradavanje suboraca – kazao je zamjenik župana Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1494#sigProIdfde69b8e74

Nastavak besplatnih seminara za poduzetnike u organizacije Osječko-baranjske županije

 

U ciklusu besplatnih seminara koje Osječko-baranjska županije organizira za poduzetnike i sve one koji su uključeni u poslovni svijet, sljedeći u nizu je seminar pod nazivom:

  • Digitalni alati nužni za rast i kako napraviti isplativu online kampanju

Radionica obuhvaća pregled dostupnih alata za istraživanje tržišta u domeni Google alata koji pružaju uvid u povijesno stanje na temelju kojeg možemo napraviti pretpostavke za daljnje ulaganje i traženje prilika. Sadržaj je primjenjiv za sve kategorije poslovnih subjekata. Kao posljedica kvalitetno odrađenog istraživanja polaznici će dobiti i daljnje upute za izradu plana mjerenja i pripreme digitalne strategije (promocije) ovisno o poslovnom cilju za kraće ili dulje razdoblje. Naglasak se stavlja na Google alate obzirom na potencijalni doseg kupaca.  

Seminar će se održati 25. studenog 2022. godine u Maloj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek, s početkom u 10 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je Zorin Radovančević, direktor tvrtke Escape d.o.o. Osijek.

Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru novog projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 23. studenog ove godine.

Posjet gostiju iz Tavankuta u sklopu projekta "Sportom povezani"

U sklopu provedbe projekta „Sportom povezani“ u utorak, 15. studenog 2022. godine, OŠ Gorjani organizirala je sportski susret učenika OŠ Gorjani i OŠ Matija Gubec, Tavankut, Srbija u školskoj sportskoj dvorani na obnovljenom parketu.

Učenici su se zabavili uz natjecanje u raznim sportskim igrama, međusobno se družili i sprijateljili.

Gostima iz Tavankuta organiziran je smještaj u Gorjanima, te obilazak Gorjana, kulturni program u Gorjanima, obilazak Đakova i posjet Državnoj ergeli Đakovo.

Projekt „Sportom povezani“ financiran je iz Programa prekogranične suradnje Republike Hrvatske i Republike Srbije od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Nositelj projekta je Osječko-baranjska županija, a partneri su OŠ „M. Gubec“, Tavankut i OŠ Gorjani.

Cilj je projekta doprinijeti jačanju konkurentnosti i ostvarenju vlastitih razvojnih potencijala naselja Gorjani i Tavankut kroz stvaranje boljih preduvjeta za provedbu nastave tjelesne i zdravstvene kulture, kao i jačanje povezanosti s Hrvatima izvan Republike Hrvatske. Organizacijom prekograničnih događanja potiče se i razvija suradnja između škola partnera. Navedeni je cilj u potpunosti postignut jer su preduvjeti za provedbu nastave tjelesne i zdravstvene kulture stvoreni u objema školama, a učenici i nastavnici su se međusobno povezali na prekograničnim događanjima što je rezultiralo planiranjem novih projekata.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1494#sigProIdd7919faa19

Završna konferencija projekta „Iter Vitis - put loza zlatnim stazama“

Danas (21. studenoga 2022. godine) u restoranu Crna svinja u Čepinu održana je Završna konferencije hrvatskog dijela EU projekta „Iter Vitis - put loza zlatnim stazama“ na kojoj je ujedno predstavljen novi internetski portal „Hrvatski ruralni turizam“. Na Konferenciji je sudjelovalo stotinjak osoba koje se bave turizmom ili djelatnostima vezanim uz turizam, a nazočne su pozdravili državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, načelnik Općine Čepin Dražen Tonkovac, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić te u ime organizatora Dijana Katica, predsjednica Hrvatske udruga za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“, udruge koja je jedan od osam partnera na projektu od 2020. godine.

Iter Vitis Route je europska kulturna ruta čija je članica Hrvatska kroz projekt Iter Vitis Croatia, a njen glavni cilj je kreirati vinsko-turistički proizvod u cijeloj Hrvatskoj koji će kao takav biti sastavni dio europske rute. Kako ističe Dijana Katica, Projekt Transdanube travel stories - Sustainable mobility linking Danube Travel Stories (Održiva mobilnost povezuje dunavske putničke priče) donosi novi narativ koji omogućuje posjetiteljima baštinu regije doživjeti kao jedan entitet prijenosa vrijednosti i osjećaja, a glavni rezultat hrvatskog dijela projekta je portal „Hrvatski ruralni turizam“ koji je namijenjen povezivanju priča o pojedinim destinacijama i tematski usmjerenim rutama, poput dijelova velike slagalice, pružajući posjetitelju širu sliku o područjima koja povezuje Dunav.

Zamjenik župana Mato Lukić poželio je dobrodošlicu svim sudionicima i gostima Konferencije, a organizatorima na čelu s Dijanom Katica čestitao na odličnom projektu. - I ovim projektom se potvrđuje koliko Dunav povezuje mnoge države, osobito one koje su se uključile u projekt - Njemačka, Austrija, Mađarska, Hrvatska, Srbija i Rumunjska, te koje unatoč svim svojim različitostima imaju mnoge značajne poveznice. Osječko-baranjska županija, Turistička zajednica OBŽ, kao i mnogi građani s ovog područja ulažu značajne materijalne i druge resurse u razvoj ruralnog turizma, pa je za nas ovaj projekt značajan i po tomu što između ostalog predstavlja i novu promociju kontinentalnog turizma istočne Hrvatske - rekao je Mato Lukić.

Nakon otvaranja Konferencije, uslijedio je radni dio programa, odnosno predavanja i razgovori o marketingu i brendiranju vinske regije, i to od značaja posebnih oblika turizma za održivi razvoj lokalnih zajednica, vina kao turističkog proizvoda i marketinga vina. Nakon predstavljanja portala „Hrvatski ruralni turizam“ uslijedila su predavanja na temu „Kultura vina u Podunavlju“ - vino kao resurs kulturnih industrija, vinogradarska i vinska arhitektura između prošlosti i sadašnjosti te paneli „Ključna uloga vinskog turizma u razvoju Podunavlja“ i „Žene u vinogradarstvu i vinarstvu“. Na kraju su predviđene i „Vinske priče Podunavlja“ te kušanje vina u Regionalnoj vinoteci u osječkoj Tvrđi.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1494#sigProId0c1f07e9a4

Konferencija se nastavlja sutra (22. studenoga) u Poduzetničkom centru Općine Erdut u Dalju.

Otvorena izložba "Pogled" Marka Mrkonjića

U prepunom atriju Arheološkog muzeja u Osijeku, danas (21. studenog 2022. godine) je otvorena promocija i izložba fotografija “Pogled” osječkog fotografa Marka Mrkonjića, nastala nakon jednogodišnjeg istraživanja najljepših kutaka Slavonije. Otvorenju je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić te direktorica Turističe zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić.

- Izložba je nastala s idejom da Slavoniju prikažem iz jedne bolje i ljepše perspektive, a tek kad sam počeo snimati dronom shvatio sam da su oko nas predivni prizori kojih najčešće nismo ni svjesni. Na svemu sam radio oko godinu dana, uz veliku pomoć Krešimira Reze, Ivana Vidakovića i Nikole Patkovića kojima zahvaljujem na svemu – kazao je Mrkonjić.

Čestitke autoru uputio je i zamjenik župana Mato Lukić istaknuvši kako su prikupljene fotografije vrijedan zapis bogatstva i raznolikosti čitavog istoka Hrvatske.

- Hvala našem fotografu i fotoreporteru Marku Mrkonjiću na uloženom trudu da Slavoniju i Baranju prikaže u svoj njihovoj ljepoti i jedinstvenosti – rekao je Lukić.

 Direktorica Turističe zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić naglasila je kako fotografije iz zraka, iz jednog potpuno drugačijeg kuta, omogućavaju publici potpuno drugačiji doživljaj slavonske arhitekture, njezinih boja  kontura i svega onoga što Slavoniju čini drugačijom turističkom destinacijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1494#sigProId96ae75a631

Tužno sjećanje na žrtve Ernestinova

Na današnji dan, prije 31 godinu, unatoč velikim otporima, hrvatske su snage bile slomljene, mještani prognani iz svojih domova, a cijelo Ernestinovo je opustošeno, razoreno i spaljeno. U spomen na te događaje, ratne 1991. godine, danas (20. studenog 2022. godine) su položeni vijenci i zapaljene svijeće kod spomen obilježja u Parku skulpura u Ernestinovu. Uz obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja to su učinili župan Ivan Anušić, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić, predstavnici braniteljskih udruga i ostali građani.

- Današnji dan, 20. studeni je na ovom području južne obrane grada Osijeka, bio jedan od najtežih tijekom Domovinskog rata. Pad Ernestinova i Seleša, Laslovo je ostalo u okruženju, nastavljena je borba za Antunovac, a civili su izašli iz Ivanovca. Uspjeli smo tada zadržati položaje u Antunovcu i Ivanovcu, a nažalost, u Ernestinovu je poginulo daleko najviše hrvatskih branitelja u jednom danu te ih je mnogo i ranjeno. Padom Vukovara znali smo da nam predstoje teški dani, međutim uspjeli smo obraniti Osijek, što je bio ključ, no uz veliki broj stradalih koji su prije 31 godinu ostavili svoje živote za slobodu Hrvatske. Zaboraviti nećemo nikada, kao ni oprostiti u ovom trenutku jer nitko od krvnika oprost nije niti tražio, kao što nisu iskazali žaljenje za sve ono učinjeno 90-ih godina.  Također, još uvijek nije rješeno pitanje 1821 nestalog za koje odgovorni točno znaju gdje su njihovi posmrtni ostaci, kao i pitanje ratnih zločinaca koji slobodno šetaju, a koji su počinili strahovite ratne zločine. Tek kad to bude riješeno možemo razgovarati o oprostu, pomirenju i daljnjem suživotu sa srpskim narodom i stanovnicima koji ovu državu vide kao svoju te su je spremni poštovati – kazao je župan Anušić.

U ratu je u Ernestinovu poginula 41 osoba, među kojima su hrvatski branitelji, civili, djeca, a nažalost i nerođena djeca, dok se još uvijek traga za šest nestalih.

- Osjećaj koji nas ispunja svakog studenog posljednju 31 godinu je tuga, sjeta, ali i ponos na naše branitelje koji su u temelje slobodne nam Republike Hrvatske utkali ono najdragocjenije, svoje živote. Prema njima osjećamo veliku zahvalnost zbog koje se svi zajedno moramo truditi kako bismo u zajedništvu i slozi obnavljali naše selo te našim mladima ostavili svijetliju budućnost, ali ih i učili istinskim vrijednostima Domovinskog rata – istaknula je načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1494#sigProId29290e0c0c