Vijesti

Osječko-baranjska županija šestu godinu zaredom provodi projekt "Žene u crvenom"

U osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu danas (26. siječnja 2024. godine) je predstavljen trodnevni program javnozdravstvene manifestacije „Žene u crvenom“ kojom Osječko-baranjska županija već šestu godinu zaredom obilježava dan žena oboljelih od moždanog udara – Dan crvenih haljina. Prva kampanja „Dan crvenih haljina“, #nosicrveno, odnosno, „Go Red for Women“ pokrenuta je u Americi, a danas je to međunarodna kampanja posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti, što uključuje bolesti krvnih žila srca i mozga kod žena.

Kako je istaknula pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Sarafina Zelić-Kos cilj kampanje je potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama.

- Većinu moždanih udara moguće je prevenirati implementacijom zdravih životnih navika, prepoznavanjem i liječenjem rizičnih čimbenika, identifikacijom ranih simptoma i pravovremenim javljanjem liječniku. Osječko-baranjska županija kroz ovaj projekt nastavlja promovirati i educirati o simptomima i čimbenicima rizika za razvoj cerebrovaskularnih bolesti s ciljem unapređenja kvalitete života građana Osječko-baranjske županije. Poznato je da je prevencija najbolji način liječenja mnogih bolesti – kazala je Zelić – Kos.

Dan crvenih haljina obilježava se prvoga petka u mjesecu veljači, stoga će se od 31. siječnja do 2. veljače 2024. godine u sklopu projekta „Žene u crvenom“ provoditi niz aktivnosti iz područja zdravlja, znanosti, kulture i umjetnosti poput mjerenja krvnog tlaka i glukoze u krvi, Izložbe fotografija učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek,  panel rasprave „Ženski princip“ te koncerta LA VIE EN ROSE.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=942#sigProId473fcf74c2

Hrvatsko selo i poljoprivreda su kralježnica sigurnije i ekonomski suverenije Hrvatske

U organizaciji Ministarstva poljoprivrede u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku se održava 4. konferencija „Dani poljoprivrede, ribarstva i šumarstva“. Program je počeo u četvrtak (25. siječnja 2024. godine) panel raspravama o komasaciji poljoprivrednog zemljišta te prezentacijama o štetama u državnim šumama od olujnog nevremena i ulaganjima u šumarstvo, a danas (26. siječnja) održan je središnji dio Konferencije - svečano otvorenje, prezentacija rada Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu te panel rasprave o izazovima u stočarskoj proizvodnji s posebnim osvrtom na afričku svinjsku kugu, zatim o rezultatima i ciljevima u provedbi EU fondova u ribarstvu i akvakulturi, kao i na temu „Uspostava Banke hrane u RH - Hrana nije otpad!“.

Konferenciji je okupila dužnosnike Vlade RH, Europske unije i Europskog parlamenta, predstavnike hrvatskih poljoprivrednika, ribara i šumara, prerađivačko-prehrambene industrije, regionalne i lokalne samouprave, kao i nacionalnih, lokalnih i regionalnih organizacija. Svečanom otvorenju nazočili su predsjednik Vlade Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i župani ostalih slavonskih županija Damir Dekanić, Igor Andrović, Danijel Marušić i Antonija Jozić, zastupnici u Europskom parlamentu Sunčana Glavak i Karlo Ressler, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, rektor Sveučilišta J. J. Strossmayera prof. dr. sc. Vlado Guberac, ravnateljica HAPIH-a dr. sc. Darja Sokolić, državni tajnici i drugi uzvanici.

Pozdravnim riječima nazočnima na Konferenciji obratili su se najbolji mladi poljoprivrednik 2023. David Pejić, pobjednica izbora Zlata vrijedan 2023. Tatjana Lovrić, zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin, obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić te ministrica Marija Vučković i premijer Andrej Plenković. Video porukom obratili su se povjerenik Europske komisije za poljoprivredu Janusz Wojciechowski, povjerenik Europske komisije za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius i potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica.

Dobrodošlicu i uspješan rad sudionicima Konferencije poželio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić. Zahvalio je Ministarstvu poljoprivrede što je ovaj važan skup organiziran upravo na području Osječko-baranjske županije, odnosno u Gospodarskom centru OBŽ u Osijeku te najavio da će Konferencija na kojoj sudjeluje veliki broj renomiranih stručnjaka kroz kvalitetne i konstruktivne prezentacije i rasprave otvoriti mnoga pitanja, ali i ponuditi odgovore na izazove koje ima današnji sustav poljoprivrede.

- Poljoprivreda je strateška grana Osječko-baranjske županije i istoka Hrvatske, djelatnost koja izravno utječe na rast i razvoj gospodarstva, nova zapošljavanja i općenito na životni standard i prosperitet, pa je po tomu izrazito velik značaj naše županije u Hrvatskoj. To potvrđuju i statistički podaci po kojima se na području naše županije nalazi 212.105 ha obrađenih poljoprivrednih površina, tu se obavlja gotovo polovica hrvatske sjetve suncokreta i šećerne repe, trećina pšenice i ječma, petina kukuruza, soje i uljane repice, raspolažemo s gotovo 15 % od ukupnog broja krava u RH, otkup iznosi 33,3 % ukupne proizvodnje mlijeka, a prosječna proizvodnja mlijeka po kravi u OBŽ veća je 25 % u odnosu na prosječnu proizvodnju u RH. OBŽ daje 35 % ukupne proizvodnje svinjskog mesa u RH. Imamo 12.244 poljoprivrednih gospodarstava - kazao je Mato Lukić.

Naglasio je kako Osječko-baranjska županija, kako bi iskoristila svoje potencijale i komparativne prednosti u poljoprivredi, u sinergiji s mjerama Vlade, sustavno provodi niz mjera potpora i aktivnosti, a osobitu pozornost daje mladim poljoprivrednicima. - Izuzetno smo se angažirali na stvaranju infrastrukture kao što je Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće koji je otvoren prošle godine i već u prvoj sezoni ostvario je popunjenost kapaciteta od 94 posto, a svojim korisnicima omogućio sigurno, povoljno i kvalitetno skladištenje proizvoda, kao i mogućnost njihova plasmana na tržište u najpovoljnijem trenutku, dodao je Lukić.

- U proteklih 7 godina Osječko-baranjska županije ostvarila je značajne rezultate na mnogim područjima, i na tomu nećemo stati. Pozitivne trendove želimo nastaviti u suradnji i uz potporu Vlade RH, ministarstava i državnih tijela - rekao je Mato Lukić te još jednom zahvalio Vladi, resornom ministarstvu, ministrici i službama na poduzetim mjerama u vezi afričke svinjske kuge, kao i svim proizvođačima, svinjogojcima što su mjere provodili i poštivali.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković uvodno je naglasila veliki značaj Osječko-baranjske županije za hrvatsku poljoprivredu i šumarstvo. Kazala je kako je značaj nemjerljiv s bilo čim drugim te da Osječko-baranjska županija ima značaj za najviše i dugoročne strateške ciljeve RH, osobito demografije i razvoja ruralnog prostora. Izrazila je zadovoljstvo što se, kako je rekla, na ovim prostorima posljednjih godina značajno povećava broj mladih poljoprivrednika, poboljšava obrazovna struktura poljoprivrednika, čemu su pomogle i aktivnosti lokalne i regionalne samouprave u suradnji s Vladom RH, kao i Sveučilištem u Osijeku.

Govoreći o aktualnom stanju hrvatske poljoprivrede i šumarstva kazala je kako je ono bolje nego što se obično misli. Podsjetila je da je vrijednost poljoprivredne proizvodnje 2017. godine iznosila oko 2,2 milijarde eura, a na kraju 2022. godine 3,2 milijarde eura, a ne očekuje pad ni za 2023. godinu. U vezi povlačenju sredstava EU iz Programa ruralnog razvoja - vrijednog više od 3,2 milijarde eura, s tim da je do sada ugovoreno 97 posto sredstava, dok je isplaćeno više od 86 posto - poručila je da se programi dobro koriste unatoč krizama, poremećajima i izazovima, a poljoprivrednici ne odustaju od svoje djelatnosti nego ulažu svoja najvrjednija sredstva, svoj ukupni ljudski i materijalni kapital i idu dalje.

- Iz Programa ruralnog razvoja na području pet slavonskih županija ugovorili smo više od milijardu eura, a sredstva isplaćena kao potpora poljoprivredi iz drugog fonda su znatno viša. Osječko-baranjska županija, kao prva među njima, ugovorila je projekte i potpore iz PRR u vrijednosti od 443 milijuna eura, pri čemu je do danas isplaćeno oko 350 milijuna eura - kazala je ministrica.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković se osvrnuo na izazove s kojima se Hrvatska susrela u prethodnom razdoblju, osobito u vezi afričke svinjske kuge, a potom je govorio o otpornosti hrvatske poljoprivrede, jačanju hrvatskih poljoprivrednika i ukupne poljoprivredne proizvodnje te o osnaženom položaju Hrvatske koja uz pomoć europskih sredstava ostvaruje svoj cilj samodostatnosti poljoprivredne djelatnosti. Naglasio je kako je poljoprivreda visoko na listi prioriteta Vlade, a iako je u zadnje tri godine prošla kroz teško razdoblje, procjene o rastu vrijednosti poljoprivredne proizvodnje do kraja 2023. godine pokazuju rekordnih 3,3 milijarde eura.

- Moramo nastaviti jačati hrvatsko selo i poljoprivredu koji su kralježnica sigurnije i ekonomski suverenije Hrvatske u pogledu samodostatnosti u proizvodnji te u opskrbi sigurnom i zdravom hranom - poručio je premijer.

Nakon svečanog otvaranja Konferencije, ministrica poljoprivrede Marija Vučković uručila je ugovore iz Programa ruralnog razvoja za 24 korisnika, ukupno vrijedne više od 3,5 milijuna eura. S područja Osječko-baranjske županije među korisnicima je tvrtka Kanaan d.o.o. Donji Miholjac. Sudionici i gosti Konferencije obišli su i izložbu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, koja je za ovu prigodu organizirana u Gospodarskom centru OBŽ.

Premijer Vlade Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić te obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić sa suradnicima su danas posjetili nedavno izgrađene Specijalnu bolnicu Priora i Hotel Materra u Čepinu, investicije Žito grupe vrijedne više od 46 milijuna eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=942#sigProId0c81a11596

Tri osnovne škole ojačale svoje poduzetničke kapacitete

Završna konferencija projekta „E, baš hoću biti poduzetnik“ održana je danas (25. siječnja 2024. godine) u Centru za kulturu u Belom Manastiru. Riječ je o projektu usmjerenom na unaprjeđenje vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika iz područja STEM-a, IKT-a, poduzetništva i rada s učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama i nadarenim učenicima u osnovnim školama „Silvije Strahimir Kranjčević“ iz Levanjske Varoši, „Antunovac“ iz Antunovca i „Šećerana“ iz Belog Manastira. Na konferenciji kojoj su nazočili i zamjenik župana Josip Miletić te pročelnica UO za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš Kul, predstavljeni su projektni rezultati ruralnih škola s područja Osječko-baranjske županije koje su ojačale kapacitete za poduzetništvo i svoju ulogu lidera u zajednicama iz kojih dolaze.  Projekt je financiran sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP financijskog mehanizma.

- Najveća vrijednost ovog projekta su znanje i dodatne vještine profesora zahvaljujući kojima će i učenici imati priliku produbiti svoje znanje, osobito u STEM području. Uvjeren sam da ćemo i dalje ustrajati na shvaćanju važnosti cjeloživotnog učenja, na korist profesora i budućih generacija, kod kojih treba buditi poduzetnički duh – kazao je Miletić.

Ravnateljica OŠ „S. Strahimir Kranjčević“ iz Levanjske Varoši Nataša Šego naglasila je kako su zahvaljujući ovom projektu učitelji dodatno osnažili svoje vještine u području poduzetništva.

- Oni su, na ovaj način, postali treneri poduzetništva te sada svoje znanje mogu prenositi na učenike i kolege profesore, ali i razvijati one vještine kod djece koje nedostaju u našem školstvu, poput prepoznavanja vlastitih želja oko odabira budućeg zanimanja. Vrijednost projekta je 135.000 eura, a sredstva su, osim za obuku nastavnika, iskorištena i za izgradnju STEM uzdignutih vrtova u trima školama partnerima – OŠ „Šećerana“ iz Belog Manastira, OŠ  „Antunovac“ te OŠ „S. Strahimir Kranjčević“ iz Levanjske Varoši. Vrtovi su opremljeni solarnim navodnjavanjem i tajmerima, a svi proizvodi kasnije se koriste u našoj školskoj kuhinji – istaknula je Šego.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=942#sigProId140c271029

Završna konferencija projekta "Stemovci u borbi za spas planeta Zemlje"

U Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Đakovo, danas (23. siječnja 2024. godine) je održana završna konferencija projekta „Stemovci u borbi za spas planeta Zemlje“, u sklopu kojeg su učenici i nastavnici škole proveli niz različitih aktivnosti i istraživanja s ciljem dodatnog jačanja svog znanja i vještina. Partneri na projektu bili su Otvorena računalna radionica iz Zagreba koja je provodila edukacije i radionice s timom učitelja uključenim u projekt i GeoCamp Iceland koji je sudjelovao u razmjeni iskustava, izradi kurikuluma za 12 izvannastavnih aktivnosti te izradi i realizaciji zajedničkog projektnog zadatka. Završnoj konferenciji nazočili su pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš Kul i zamjenik župana Josip Miletić.

- Ovim se projektom nastojalo dodatno potaknuti učenike na bavljenje STEM aktivnostima, osnažiti njihova znanja i vještine te moć zapažanja i zaključivanja. Posebna vrijednost projekta je i nabava dodatne opreme koja će služiti budućim generacijama, a zahvale za njegovu realizaciju, osim vrijednim nastavnicima škole, idu i partnerima projekta te osnivačima programa „Stemovci u borbi za spas planeta zemlje“.  Želja nam je da marljiva i talentirana djeca budu lokomotiva uspjeha kako u svojim školskim sredinama, tako i u cijeloj našoj zajednici jednoga dana – kazao je Miletić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš Kul istaknula je kako Osječko-baranjska županija podržava sve škole koje su se uključile u STEM projekte.

- Iznimno nam je važno dodatno opremiti škole i učenicima pružiti najsuvremenije oblike učenja, kao i kabinete koji su prilagođeni takvom učenju. S ponosom ističemo da škola ima najsuvremenije kabinete za kemiju i fiziku u kojima djeca imaju teleskope, dronove i svu suvremenu opremu koju rijetko koja škola ima. Osim toga, velika je vrijednost ovog projekta dodatna edukacija učitelja jer će oni svo stečeno znanje prenijeti budućim generacijama – naglasila je Glavaš Kul.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=942#sigProId30b56f9e2e

Novi most na Vuki između Ernestinova i Petrove Slatine

Nakon 16 mjeseci izgradnje, krajem prošle godine završen je i pušten u promet novi most na rijeci Vuki između naselja Ernestinovo i Petrova Slatina. Ukupna investicija je vrijedna 811.688,90 eura, a sredstva je osigurala Uprava za ceste Osječko-baranjske županije. Izgradnjom novog mosta riješen je višegodišnji problem za poljoprivrednike i sve sudionike u prometu jer je na toj lokaciji bio stari betonski most, uz to još i oštećen tijekom Domovinskog rata, te je i ograničeni promet predstavljao veliki sigurnosni rizik.

Novoizgrađeni most, koji sada novi naziv „Most Nenada Krstića“, danas (23. siječnja 2024. godine) sa suradnicima su obišli obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić, ravnateljica Uprave za ceste OBŽ Lejla Ševo, predsjednik UHDDR-a Ernestinovo Srećko Grbavac te predstavnici drugih sudionika ovog projekta.

- Most je izuzetno važan za stanovnike oba naselja i susjednih općina Ernestinovo i Šodolovci, kao i za ukupni promet na ovom području, a za njegovu izgradnju značajnu ulogu imala je inicijativa mještana. Stari most je bio izgrađen od kamena, oštećen je te se prometovalo naizmjenično jednim kolničkim trakom. Županijska uprava za ceste izgradila je novi most za nešto više od godinu dana i sada služi za cjelovit i siguran promet, i teretnih i osobnih vozila, a uređen je i dio pristupnih cesta, kao i pripadajuća oborinska odvodnja te zaštita i izmještanje postojeće elektroničke komunikacijske infrastrukture. Siguran sam da će most dugo i dobro služiti svim njegovim korisnicima, stanovnicima naše županije - rekao je Mato Lukić.

Izrazio je zadovoljstvo što je prihvaćena inicijativa UHDDR-a Ernestinovo i Udruge 106. brigade ZNG RH prema Općini Ernestinovo da se most nazove po Nenadu Krstiću, mladom hrvatskom branitelju koji je upravo ovdje izgubio svoj život u Domovinskom ratu. S predloženim imenom usuglasila se i Županijska uprava za ceste, a po zakonskoj proceduri dobiveno je pozitivno mišljenje Povjerenstva za standardizaciju geografskih imena.

Ravnateljica Uprave za ceste OBŽ Lejla Ševo kazala je kako je izgradnja mosta bila zahtjevna, ali je uspješno obavljena te su bez problema prošli tehnički pregled i ishođenje uporabne dozvole. Most je dug oko 60 metara, a rekonstruirana je i cesta s obje strane mosta, ukupno oko 185 metara. Širina kolnika je šest metara.  

- Ova županijska cesta je važna za mještane okolnih naselja, ali je i „žila kucavica“ koja povezuje Osijek i okolicu s područjem Đakovštine, omogućava i pristup autocesti, pa je i most izuzetno važan. Stoga smo zahvalni Osječko-baranjskoj županiji i Upravi za ceste OBŽ što su prepoznali važnost izgradnje mosta, koji je siguran za sudionike u prometu, a ujedno je otklonjeno prometno „usko grlo“ jer je stari most imao samo jedan prometni trak - naglasila je Marijana Junušić, načelnica Općine Ernestinovo.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=942#sigProId3978a34e88

Plan upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2024./2025. školsku godinu na području Osječko-baranjske županije

Upravni odjel za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije donio je 18. siječnja 2024. godine Plan upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2024./2025. školsku godinu na području Osječko-baranjske županije.

https://www.obz.hr/images/uo_obrazovanje/plan_upisa_2024.pdf

Obveznici upisa su djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. godine i djeca kojoj je u školskoj godini 2023./2024. odgođen upis u prvi razred osnovne škole. Prije upisa obvezno je utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta školskog obveznika, što će se provoditi od 31. ožujka.

Osnovne škole će obaviti predprijave školskih obveznika i na svojim oglasnim pločama i mrežnim stranicama istaknuti popis ulica svojeg upisnog područja i raspored pregleda djece. Predprijave u svim osnovnim školama i njihovim područnim školama i odjelima primat će se od 01. do 09. veljače 2024. godine u uredovnom vremenu tajništva škole.

Upisi djece u prvi razred provodit će se u svim osnovnim školama na području Osječko-baranjske županije 10. i 11. lipnja 2024. godine u vremenu od 8.00 do 12.00 sati te od 16.00 do 19.00 sati.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=942#sigProId1d83d45e60