Vijesti

Promocija knjige generala Krešimira Ćosića "Između prošlosti i budućnosti"

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (21. veljače 2024. godine) održana je promocija knjige generala Krešimira Ćosića „Između prošlosti i budućnosti“. Uz autora knjige i promotore Vladimira Šeksa, profesora emeritusa Miru Jakovljevića te voditelja Područnog centra Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar u Osijeku prof.dr.sc. Miljenka Brekala, promociji su nazočili izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane Dalibor Bajči, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić, rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku Vlado Guberac, predstavnici braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskoga rata te brojni drugi uzvanici.

General Krešimir Ćosić rekao je kako je knjiga niz autentičnih činjenica i događaja iz ključnih razdoblja stvaranja hrvatske države koji su argumentirani fotografijama.- Kao jedan od najbližih suradnika ratnog načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske Janka Bobetka i ratnog ministra obrane Gojka Šuška, zajedno sa svim našim postrojbama imao sam prilike vidjeti sve faze iznimno neizvjesnog Domovinskog rata. Knjigu posvećujem svima onima koji su stradali, borili se, branili, obranili i uskrisili hrvatsku državu, prije svega hrvatskim braniteljima. Istovremeno, knjiga je poziv svim mladima na njihovu odgovornost za modernu hrvatsku državu, za njenu budućnost kao prosperitetne i gospodarski snažne europske države – rekao je autor knjige.

O knjizi je govorio i ugledni hrvatski psihijatar i znanstvenik profesor emeritus Miro Jakovljević.-Iznimno je važno u životu imati dobre knjige jer dobra knjiga nam je uvijek dobar prijatelj, ona nas povezuje s dobrim ljudima i otvara nam nove perspektive. Iz ove knjige koja govori o prošlosti i budućnosti možemo naučiti kako graditi modernu Hrvatsku i vidjeti kako izgraditi bolju budućnost- poručio je Jakovljević.  

Jedan od promotora knjige Vladimir Šeks istaknuo je važnost djela koje je znanstveno, publicističko, ali i strateško te da vrlo lucidno rasvjetljava važne trenutke o kojima je ovisila opstojnost i stvaranje hrvatske države.-General Ćosić je autor strategije protuoklopne borbe protiv postrojbi JNA. Doktrina koju je uveo u Hrvatsku vojsku bila je vrlo uspješna u uništavanju i porazu oklopne sile JNA posebno na području Vukovara, Đakova i Vinkovaca. Jedan je od najzaslužnijih ljudi u stvaranju doktrine obrambenog rata koji je završio pobjedom – kazao je Šeks.

Voditelj Područnog centra Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar u Osijeku prof. dr.sc. Miljenko Brekalo posebnom vrijednošću smatra to što knjiga donosi javnosti manje poznate činjenice.-General Ćosić napravio je izvrsno djelo koje će nama koji se bavimo modernom poviješću i svekolikoj čitateljskoj publici u RH i šire značiti iznimno puno kako bismo rasvijetlili određene događaje, ali i upoznali ponašanje odnosno stavove određenih ljudi i političkih čimbenika kako na tuzemnoj tako i inozemnoj razini – rekao je Brekalo.

Nazočne je pozdravio i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.-Svi oni koje zanima tematika Domovinskog rata iz jednog drugog kuta, kuta generala Ćosića mogu se pronaći i nešto naučiti iz ovog djela. Ujedno je ona važna i za sve one koji pozitivno promišljaju o budućnosti naše domovine. Ova promocija dokaz je da Osječko-baranjska županija nije samo administrativna cjelina nego mjesto kulturnih događanja, tribina, znanstvenih skupova i u tom ćemo smjeru nastaviti i dalje – zaključio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=912#sigProId3a58af7266

Obnovljena sportska dvorana Osnovne škole Kneževi Vinogradi

Osječko-baranjska županija ulaganjima u osnovne i srednje škole želi osigurati bolje uvjete obrazovanja učenicima i profesorima te ravnomjeran razvoj svih odgojno-obrazovnih ustanova.

Jedan je od takvih primjera i Osnovna škola Kneževi Vinogradi u Kneževim Vinogradima koju pohađa 205 učenika i u kojoj su završeni radovi sanacije i opremanja sportske dvorane u vrijednosti 116.858,16 eura. Obišli su je danas (20. veljače 2024. godine) obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić sa suradnicima te načelnik Općine Kneževi Vinogradi Vedran Kramarić.

-Obnovljena sportska dvorana znači mnogo, kako za učenike koji pohađaju školu tako i za održavanje  treninga sportskih klubova i drago mi je da je u potpunosti iskorištena. Sigurni smo da su djeca zadovoljna te ćemo nastaviti i dalje ulagati u infrastrukturu na području Općine Kneževi Vinogradi. Trenutačno je u tijeku sanacija športskog terena Područne škole Karanac, a radovi u vrijednosti 69.336,51 euro trebali bi biti završeni do kraja ožujka ove godine. Svjesni važnosti sporta za razvoj djece i zdravlje odraslih ulažemo u poboljšanje razvoja sportske infrastrukture na području Osječko-baranjske županije – istaknuo je Lukić te pohvalio Općinu koja se prošle i ove godine javila na Javne pozive za sufinanciranje kapitalnih ulaganja u sportsku infrastrukturu i na taj način pridonijela naslovu Europske regije sporta koji u 2024. godini nosi Osječko-baranjska županija.

Načelnik Općine Kneževi Vinogradi Vedran Kramarić izrazio je zadovoljstvo obnovljenom školskom sportskom dvoranom te istaknuo je kako mu je drago da su u posljednjih nekoliko godina pokrenute škole tenisa, odbojke i nogometa čiji rad Općina u mnogočemu financijski pomaže.  

-Gorući problem bilo je multifunkcionalno, odnosno sportsko igralište u Područnoj školi u Karancu, no Osječko-baranjska županija imala je razumijevanja za taj projekt koji će uskoro biti završen na radost djece u Karancu – rekao je Kramarić.

Sportska dvorana u sklopu OŠ Kneževi Vinogradi izgrađena je 2007. godine, a zbog prodiranja vode uništen je parket te više nije bila sigurna za korištenje, pojasnio je ravnatelj Osnovne škole Kneževi Vinogradi Ivica Prgomet.  

-Zajedničkim trudom i zalaganjem te financijskim ulaganjem Osječko-baranjske županije dobili smo novi sportski pod, golove, užad za penjanje, mornarske ljestve i dvorana je oličena. Za sve naše učenike ovo je napokon moderno mjesto za nastavu tjelesnog odgoja – kazao je ravnatelj.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=912#sigProIdfef2285c64

U Osijeku održana konferencija "Zdrava budućnost djece bez klorpirifosa"

U Osijeku je danas (19. veljače 2024. godine) održana konferencija „Zdrava budućnost djece“ u organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Višnjevac. Predstavljanju istoimene inicijative i okruglom stolu pod nazivom „Zdrava budućnost bez klorpirifosa“ nazočili su voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Višnjevac Tomislav Ramljak, zamjenik ravnateljice HAPIH-a Krunoslav Karalić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić te ostali stručnjaci iz prehrambene industrije, poljoprivrede, odgoja i obrazovanja te zdravstva.

Cilj je konferencije ukazati na štetnost uporabe zabranjenog pesticida klorpirifosa u poljoprivredi, ali i na dječji razvoj, rekao je voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Višnjevac, Tomislav Ramljak.

- Korištenje te zabranjene supstance u posljednjih nekoliko godina skrenula nam je pozornost da se tom temom trebamo pozabaviti. Inicijativu smo pokrenuli jer želimo ukazati na štetnost korištenja tog otrova koji ulazi u voće i povrće koje naša djeca konzumiraju i apelirati na one koji ga koriste u poljoprivrednoj proizvodnji da razmisle koliku štetu čine djeci – istaknuo je Ramljak koji je pozvao sve koji imaju saznanja da netko u proizvodnji voća i povrća koristi klopirifos da iste prijavi mjerodavnim službama.

Na hvalevrijednoj inicijativi i projektu CNZD-a čestitao je i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić poručivši kako osim informacija očekuje prijedloge i rješenja stručnjaka na koji način pristupiti ovom problemu.

- Nema važnije teme na svijetu od zdrave budućnosti djece i zato će Županija uvijek biti uključena u ovakve projekte i podržavati ih te stojimo na raspolaganju svim svojim resursima i stručnim kadrom.   Poduzimamo sve što je u našoj mogućnosti kad je u pitanju zdravlje naše djece pa smo iz tog razloga 2017. godine pokrenuli projekt „Besplatni školski obrok za sve“ u svim osnovnoškolskim ustanovama kako bismo djeci osigurali zdrav i kuhani obrok od namirnica lokalnih OPG-ova. Ponosni smo što je projekt zaživio i na nacionalnoj razini – rekao je Lukić.  

Zamjenik ravnateljice HAPIH-a Krunoslav Karalić pojasnio je kako je primjena aktivne tvari klorpirifos zabranjena 2020. godine kada je Ministarstvo poljoprivrede je u suradnji s HAPIH-om i Državnim inspektoratom s tržišta povuklo 9 sredstava za zaštitu bilja na bazi te aktivne tvari.

- U proteklom razdoblju u Hrvatskoj bilježimo trend pada korištenja sredstava za zaštitu bilja od 20 % i time ostvarujemo strateški cilj i dokumente EU. Kad govorimo o strategiji Od polja do stola te o Nacionalnoj strategij poljoprivrede do 2030. godine, zacrtan je trend smanjenja aktivne tvari odnosno korištenja sredstava za zaštitu bilja na razini od 25 %. – kazao je Karalić i dodao kako moramo provesti zelenu transformaciju poljoprivrede.

Na okruglom stolu sudjelovala je i pedijatrica iz DZ-a Osječko-baranjske županije dr. Vlatka Krizmanić koja je upozorila da pesticidi mogu dugoročno utjecati na djecu i uzrokovati kronične poteškoće.

- Sve više ga povezujemo s ADHD-om odnosno hiperaktivnošću, anksioznošću i depresijom, a mogu djelovati i na plodnost kod muške djece. Pesticidima je izložen i fetus u majčinoj utrobi te najviše djeca do 7. godine života te stoga ističemo važnost zdrave prehrane trudnica i djece – istaknula je dr. Krizmanić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=912#sigProId330e5b609d

  

Počele besplatne edukacije za poduzetnike i obrtnike Osječko-baranjske županije

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (16. veljače 2024. godine) je počeo novi ciklus besplatnih seminara za poduzetnike i obrtnike u organizaciji Osječko-baranjske županije. Riječ je o projektu „Poduzetnički obzor“ pokrenutom u rujnu 2022. godine kojemu je cilj razmjena znanja i iskustava te bolja suradnja poduzetnika i svih koji su uključeni u poslovni svijet.

Prva tema ovogodišnjeg „Poduzetničkog obzora“ bila je „Mentalno zdravlje - antistresne tehnike“ o čemu je govorila trenerica poslovnih vještina i voditeljica mindfulness prakse na radnom mjestu, Melita Pavlek.

- Poduzetnici su u ovo zahtjevno vrijeme pod većim pritiskom i važno je imati tehnike kojima će si svakodnevno pomoći kako bi jednostavnije mogli koračati kroz poslovni i privatni svijet. Riječ je o antistresnim vještinama koje mogu koristiti kad god prepoznaju da su pod velikim stresom te da bi moglo doći do „Burnout“ sindroma ili sindroma izgaranja – rekla je Pavlek.

Dodala je kako u borbi sa stresom mogu pomoći različite aktivnosti poput sporta, šetnje, druženja s prijateljima, rada u vrtu te kućni ljubimci. -Najvažnije je odrediti životne prioritete  i tomu se posvetiti jer ono čemu posvećujemo vrijeme, novac i energiju - raste. Imate li u životu poslovni ili privatni cilj, posvetite mu se iskreno, ali pritom ne zaboravite prije svega razmišljati o sebi – savjetuje Pavlek.

- U svim granama gospodarstva nositi se s izazovima današnjeg vremena postalo je sve zahtjevnije. Mentalno zdravlje je produžetak naše higijene koje novo vrijeme nosi kao izazov za sve nas i ovo je jedan alat koji će nam koristiti na svim razinama i privatno i poslovno kako bismo se nosili sa  stresom i svim izazovima modernog vremena. Izrazito sam zadovoljan što Osječko-baranjska županija organizira ovakva predavanja koja će nam zasigurno pomoći u svakodnevnom životu i radu – kazao je Tibor Vidaković, predsjednik Udruženja obrtnika grada Osijeka i jedan od 40 polaznika edukacije.

„Poduzetnički obzor“ jedna je od 30 mjera kojima Osječko-baranjska županija pomaže poduzetnicima, podupire poslovnu klimu i potiče razvoj poduzetništva. U 2024. godini Županija nastavlja s provedbom svih dosadašnjih projekata, povećat će se bespovratne potpore za poduzetnike i kreditni potencijal za projekte sufinanciranja kamata s HBOR-om, a uvode se i novi projekti za poticanje zapošljavanja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=912#sigProIdd908c3da58

Osječko-baranjska županija partner 27. Sajma Viroexpo u Virovitici

Na Sajamskom prostoru u Virovitici danas (16. veljače 2024. godine) počeo je 27. Međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2024., na komu 505 sudionika izlaže svoje proizvode i usluge na 5.200 m2 unutrašnjeg i 15.000 m2 vanjskog prostora. Organizatori sajma su Virovitičko-podravska županija, Grad Virovitica, HGK Županijska komora Virovitica, HOK Obrtnička komora VPŽ i Turistička zajednica VPŽ, a pokrovitelji su Vlada RH, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Županija partner ovogodišnjeg Sajma Viroexpo je Osječko-baranjska županija, koja redovito sudjeluje na ovoj manifestaciji, a ove godine u novoj ulozi još izraženije predstavlja svoje gospodarske, turističke i kulturne potencijale i ponudu. Partnerstvo je ujedno novi korak u nastavku uspješne suradnje Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije.

Na prigodnoj svečanosti Viroexpo 2024. otvorio je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, a svečanosti su nazočili i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župani slavonskih županija među kojima je bio i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, više saborskih zastupnika i zastupnika u Europskom parlamentu, državnih tajnika te drugi dužnosnici i uzvanici. Sve nazočne u ime domaćina i organizatora pozdravili su župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin te direktor Sajma Viroexpo Bojan Mijok.

Župan Igor Andrović rekao je da se Virovitičko-podravska županija danas može pohvaliti mnogim pozitivnim statističkim pokazateljima gospodarskog rasta, povećanja broja poduzetnika, obrtnika i zaposlenih, rasta BDP-a i ukupnih prihoda. Istaknuo je kako je ključ uspjeha Sajma Viroexpo prije svega u međuinstitucionalnoj sinergiji svih koji sudjeluju u organizaciji Sajma, kao i sinergiji javnog i privatnog sektora.

Osječko-baranjsku županiju na Viroexpu predstavlja 13 izlagača, od kojih su osam tvrtke i obrti čiji je široki spektar kvalitetnih proizvoda i usluga pobudio veliku pozornost posjetitelja. Izlagači tako predstavljaju i nude svoje suhomesnate proizvode, klesarsku obradu i ugradnju prirodnog i umjetnog kamena, proizvodnju i ugradnju kovanih ograda, inox ograda i drugih proizvoda od metala, preradu ljekovitoga bilja te proizvodnju dijetetskih i biokozmetičkih  proizvoda, proizvodnju mirisnih svijeća od sojinog voska, auto mirisa, wax melt proizvoda i ručno rezbarenih svijeća, proizvodnju nakita i suvenira, kao i proizvode iz spektra „zdrave hrane“, a predstavljene su i mogućnosti opskrbe lokalne zajednice lokalnim proizvodima.

- Sa zadovoljstvom smo prihvatili poziv na sudjelovanje i partnerstvo Osječko-baranjske županiji na ovako reprezentativnom međunarodnom sajmu, na čemu zahvaljujem organizatorima, koji su organizatori svojim idejama, kvalitetno osmišljenom konceptu i u konačnici izvrsnom realizacijom omogućili da Viroexpo izraste u jedan od najboljih sajmova u Hrvatskoj, te ponosno i zasluženo nosi naziv „sajam s dušom“. Viroexpo nije samo izložbeno-prodajna manifestacija nego nudi i niz pratećih sadržaja, stručnih skupova, prezentacija, gastronomsku ponudu, kulturne, zabavne i druge programe kojima je Sajam uzdignut na visoku razinu. Sajam je ujedno osobita prigoda i za pokretanje dodatnih oblika suradnje naših županija, s kojima imamo mnoge zajedničke interese i projekte u prometu, turizmu, zdravstvu, obrazovanju i drugim područjima, pa dakako i gospodarstvu - kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, koji je sa suradnicima sudjelovao na 27. Viroexpu.

Osječko-baranjsku županiju na Sajmu predstavljaju i Obrtnička komora i Turistička zajednica OBŽ te Srednja strukovna škola Antuna Horvata iz Đakova te Gospodarski centar OBŽ. - Osječko-baranjska županija je početkom prošle godine otvorila multifunkcionalni Gospodarski centar koji će u budućnosti imati veliku ulogu na istoku Hrvatske, a već u prvoj godini organizirali smo 20 velikih sajamskih manifestacija, kongresa i konferencija te sam siguran da s Viroexpom, Virovitičko-podravskom županijom i Vladom ERH možemo istok Hrvatske brendirati kao veliku sajamskom destinaciju - kazao je Lukić.

- Vlada RH na čelu s premijerom Plenkovićem na područje istočne Hrvatske uložila je gotovo 3 milijarde eura kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem, a ta sredstva i projekti su unaprijedili ukupno stanje gospodarstva, turizma, zapošljavanja, komunalni, zdravstveni i obrazovni standard, a ujedno su snažan pokretač daljnjeg razvoja cijele regije, svih županija, gradova, općina i svih naselja. Na tomu svima zahvaljujem, siguran da ćemo uz takvu sinergiju svih razina upravljanja i na dobrobit svih građana uspješno realizirati sve započete i nove projekte - poručio je Lukić.

Organizatore, sudionike i posjetitelje Sajma pozdravio je premijer Andrej Plenković, koji je već peti put posjetio Viroexpo. Čestitao je na uspješnoj organizaciji manifestacije, osobito organizatorima koji su malu sajamske inicijative i priredbu uspjeli izgraditi prepoznatljivu i konkurentnu sajamska manifestacija, koja je i odlična poruka o provedbi Projekta Slavonija, Baranja i Srijem kroz partnerstvo Vlade, županija i gradova i općina.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=912#sigProId2715ae7b96

Edukacijama do učinkovitije i modernije lokalne uprave

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije danas (15. veljače 2024. godine) održana je edukacija „Google za PR“. Organizirana je u suradnji Londonske škole za odnose s javnošću, Hrvatske zajednice županija i Osječko-baranjske županije. Okupljene polaznike radionice pozdravili su glavna tajnica Hrvatske zajednice županija, Melita Pavlek te zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić koji je istaknuo važnost cjeloživotnog obrazovanja, edukacija, otvorenosti i uključenosti kako bismo unaprijedili lokalnu upravu, bili bolji i učinkovitiji. 

Dobar put k tomu je i ova radionica kojoj je cilj pokazati kako sve Google može pomoći u svakodnevnom poslu osoba zaduženih za odnose s javnošću te onih koji pišu stručna priopćenja.Google je više od 20 godina s nama i mnoge opcije koje nudi, dostupne su od prvog dana, no neki ga ljudi koriste samo za pretraživanje. Malo korisnika ih koristi ili uopće zna da postoje besplatno dostupni Google alati i funkcionalnosti kojima je moguće iznimno unaprijediti svoj posao. O tome je govorio predavač Miroslav Varga iz Osijeka, jedan od tristotinjak GCT (Google certified trainer) u Google Adriatics regiji koji ima dugogodišnje iskustvo u prenošenju znanja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=912#sigProId2d46dd7d05