Vijesti

Otvoren najmoderniji dentalni centar na području Osječko-baranjske županije

U Čepinu je danas (02. veljače 2024. godine) otvoren Dragaš Dental Design - tehnološki najmoderniji dentalni centar na području Osječko-baranjske županije, a koji je dio Adria Dental Group, najveće dentalne grupacije u srednjoj i jugoistočnoj Europi s preko 550 zaposlenih. Svečanosti otvorenja nazočili su zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković, načelnik Općine Čepin Dražen Tonkovac te brojni drugi uzvanici.

Riječ je o poslovnom pothvatu i ostvarenju sna bračnog para liječnika dentalne medicine Zorana i Matee Dragaš koji su postali sinonim za izvrsnost i korištenje novih tehnologija u dentalnoj medicini na području Osječko-baranjske županije.

-Svatko tko se bavi stomatologijom mašta o ovakvom trenutku. Cijela priča krenula je prije 6 i pol godina i na tom smo putu okupili fantastičan tim, no nikada se ne bi ostvarila bez potpore naših pacijenata, obitelji i poslovnih partnera – istaknuo je vlasnik Dental Dragaš Designa dr. Zoran Dragaš.

Uzvanicima se obratio i predsjednik Uprave Adria Dental Group Gordan Muškić rekavši kako je njihov ključni zadatak podizanje kvalitete i investicija u dentalnoj medicini.

-I dalje ćemo nastaviti ulagati u vrhunsku stomatologiju te u svim našim klinikama možemo biti ponosni na kvalitetu i razinu usluge koju pružamo pacijentima i koja se može usporediti s bilo kojom europskom klinikom. Naši prostori u okviru Specijalne bolnice Priora stvaraju sasvim novu priču u Slavoniji – zaključio je Muškić.

Obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić pohvalio je ulaganje bračnog para Dragaš kao i njihovu odluku da životnu i poslovnu priču grade u Osječko-baranjskoj županiji.

-Prije nekoliko dana prostore Specijalne bolnice Priora obišli smo s premijerom RH Andrejem Plenkovićem i riječ je o hvalevrijednom ulaganju koje podiže kvalitetu zdravstvene skrbi na istoku Hrvatske. Na razvoju zdravstvenog i dentalnog turizma ćemo i dalje intenzivno raditi i podupirati ga. Tu prije svega mislim na prijevozničke i zrakoplovne linije i svu ostalu infrastrukturu kako bismo i na taj način razvijali gospodarstvo Osječko-baranjske županije.

Inače, novootvoreni dentalni centar prostire se na 470 četvornih metara, opremljen je najmodernijom tehnologijom s timom od 31 djelatnika. Svojim pacijentima osigurat će jednako visok standard kao što ga imaju klinike grupacije u Zagrebu, Rijeci, Splitu ili susjednoj Republici Sloveniji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=930#sigProIdf034504954

Upisi u prvi razred osnovne škole provodit će se elektroničkim putem

PRIOPĆENJE:

Upisi u prvi razred osnovne škole provodit će se elektroničkim putem

S obzirom na to da je Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s CARNET-om i Središnjim državnim uredom za razvoj digitalnog društva razvilo Modul Nacionalni informacijski sustav upisa u osnovne škole u sklopu projekta „Informatizacija upisa i uspostava cjelovite elektroničke usluge upisa u odgojno-obrazovne ustanove e-Upisi“, od 2024./2025. školske godine primjenjuje se ovaj inovativni modul kojim će se olakšati upisni procesi te administrativno rasteretiti građani.

Slijedom navedenog, na području Osječko-baranjske županije ovogodišnji upisi u prvi razred osnovne škole provodit će se elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

Dana 22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu upisa u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u prvi razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svog djeteta u prvi razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine.

U prvi razred upisuju se djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. godine i djeca kojoj je u školskoj godini 2023./2024. odgođen upis u prvi razred osnovne škole.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prijavljenog prebivališta. Prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su moguće već od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

Zbog primjene upisnog Modula „e-upisi“ Upravni odjel za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije donosi novi Plan upisa u prvi razred osnovne škole koji će biti objavljen istovremeno s ovim priopćenjem.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ

Miranda Glavaš-Kul

 

Novi Plan upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2024./2025. školsku godinu na području Osječko-baranjske županije

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=930#sigProId66c38076ef

 

Od 2017. godine do danas prikupljeno gotovo 30 tona plastičnih čepova

Udruga oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL) već godinama provodi projekt “Plastičnim čepovima do skupih lijekova”. Naime, Udruga sa sjedištem u Čakovcu djeluje od 1998. godine, a osnovana je sa svrhom pružanja pomoći za liječenje oboljelih od leukemije i limfoma - s fokusom na najmlađe članove našeg društva. Udruga ima više od 500 članova te vodi brigu o oboljelima od leukemije, mijeloma, limfoma, GIST-a (gastrointestinalnog stromalnog tumora) te srodnih hematoloških i onkoloških bolesti.

U toj humanitarnoj akciji od 2017. godine sudjeluje i Policijska uprava osječko-baranjska, a Osječko-baranjska županija uključila se u travnju 2019. godine. Akciji su pristupile i zdravstvene ustanove kojima je Županija osnivač, Društvo naša djeca, ustanove koji rade u sklopu Dječjeg gradskog vijeća Grada Osijeka, kao i nekoliko škola i dječjih vrtića s područja grada Osijeka, županijska podružnica Sindikata policije Hrvatske i Regionalni klub IPA Osijek.

Osječko-baranjska županija podržava ovu inicijativu jer pomaže oboljelima od teških malignih bolesti, a istovremeno je usmjeren i na poticanje ekološke osviještenosti građana. Naime, važno je prikupljanje svakog oblika plastike, pogotovo čepova za koje nema organiziranog zbrinjavanja poput plastičnih boca. Kutije za prikupljanje čepova postavljene su u prostorije svih upravnih odjela, za građane su postavljene u zgradi Županijske 4 te u ustanovama kojima je Županija osnivač, a sva prikupljena sredstva doniraju se Udruzi za nabavu skupih lijekova.

Za kilogram plastičnih čepova Udruga oboljelih od leukemije i limfoma dobije 0,16 centi. U ovu akciju uistinu se mogu svi uključiti, jer sve što trebate učiniti, je prikupiti što više plastičnih čepova s boca.

Prikupljeni čepovi redovito se dostavljaju u dvorište Policijske uprave u Osijeku, pa je tako 25. siječnja 2024. godine predano novih 1.700 kilograma čepova u korist Udruge oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske. Od 2017. godine i prve ovakve akcije do danas, građani i institucije s područja Osječko-baranjske županije i drugi pojedinci prikupili su ukupno 29.740 kilograma čepova!

Prikupljanje plastičnih čepova se nastavlja, a građane se poziva da i dalje sudjeluju u ovoj hvalevrijednoj humanitarnoj akciji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=930#sigProId9185220d4a
Fotografije: PU osječko-baranjska

I projektom "Žene u crvenom" do smanjenja moždanih udara kod žena

U okviru programa javnozdravstvene manifestacije „Žene u crvenom“, koju tradicionalno podržava Osječko-baranjska županija, danas (01. veljače 2024. godine) na Trgu Ante Starčevića u Osijeku građanima je omogućeno mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi koje su provodile Patronažne sestre DZ Osječko-baranjske županije i učenici Medicinske škole Osijek. Liječnici Udruge Cerebro Osijek održali su stručno savjetovanje o rizicima nastanka i prevencije moždanog udara, a učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek pripremili su degustaciju zdravih napitaka i namirnica.

- Već šestu godinu zaredom Osječko-baranjska županija provodi projekt „Žene u crvenom“ u sklopu kojega tijekom tri dana provodimo niz preventivnih aktivnosti kako bismo upoznali žene s rizičnim čimbenicima za nastanak moždanog udara. Svjesni smo da je prevencija izuzetno važan oblik zdravstvene zaštite zbog čega kontinuirano ulažemo upravo u takve aktivnosti. Na tomu se zahvaljujem i županijskom Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, zdravstvenim udrugama i ustanovama jer nesebično rade na promicanju zdravlja i zdravih navika kod naših sugrađana - rekao je obnašatelj dužnost župana Mato Lukić te naglasio kako Osječko-baranjska županija ovom kampanjom želi doprinijeti podizanju svijesti o tom zdravstvenom problemu. 

Predsjednica Udruge cerebrovaskularnih bolesnika Osječko-baranjske županije dr. Ružica Palić Kramarić rekla je kako se ovim projektom želi ukazati na važnost prepoznavanja, liječenja i dobre rehabilitacije osoba koje su u riziku od nastanka moždanog udara.

- Žene su izloženije moždanom udaru, prije svega jer žive dulje od muškaraca, potom zbog drugačijih simptoma koje je teže prepoznati, ali i zbog sklonosti zanemarivanju svojih teškoća. Zato savjetujem ženama da obrate pozornost na simptome te da u svom dnevnom rasporedu pronađu vrijeme za stvari koje ih čine sretnima i zadovoljnim, s osobitim naglaskom na fizičku aktivnost. Nužno je voditi računa o krvnom tlaku, posebno dijastoličkom te o masnoćama u krvi. Također, važno je istaknuti da se više od 90% moždanih udara može spriječiti, jer svaka peta žena doživi moždani udar, a svaka treća umre od njegovih posljedica. Jučer je na sjednici Vlade RH donesen prijedlog odluke da Dan crvenih haljina bude nacionalni dan borbe protiv moždanog udara kod žena - poručila je dr. Kramarić.

Patronažne sestre Doma zdravlja Osječko-baranjske županije ove su godine provele anketu među ženama starosti između 40 i 59 godina o njihovom poznavanju s rizičnim čimbenicima za nastanak moždanog udara, a o rezultatima ispitivanja izvijestila je Dragica Pavlović, pomoćnica ravnateljice za sestrinstvo i glavna sestra Doma zdravlja Osječko-baranjske županije.

- Velika većina žena je točno odgovorila na postavljena pitanja, odnosno bile su upoznate s čimbenicima koji utječu na mogućnost nastanka moždanog udara, međutim naglasile su da ljudi generalno posjeduju znanje koje u praksi često ne primjenjuju, kazala je Pavlović.

U sklopu projekta „Žene u crvenom“ u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku danas je postavljena izložba fotografija učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna „Hvala što ste tu“. Danas će se održati i Panel rasprava „Ženski princip“, a sutra koncert LA VIE EN ROSE.

Pokrovitelj projekta „Žene u crvenom“ je Ministarstvo zdravstva RH, a partneri u provedbi su Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Dom zdravlja Osječko-baranjske županije, Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Hrvatsko narodno kazalište Osijek, Društvo Crvenog Križa Osječko-baranjske županije, Medicinska škola Osijek, Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Udruga cerebrovaskularnih bolesnika Osječko-baranjske županije i Ugostiteljsko-turistička škola Osijek

Inače, prva kampanja „Dan crvenih haljina“, #nosicrveno, odnosno, „Go Red for Women“ pokrenuta je u Americi, a danas je to međunarodna kampanja posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti, što uključuje bolesti krvnih žila srca i mozga kod žena.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=930#sigProIde7f7611c9e

Panel rasprava "Ženski princip" održana u Osijeku u povodu "Dana crvenih haljina"

Dijelom javnozdravstvene manifestacije „Žene u crvenom“, koju već 6 godina podržava i Osječko-baranjska županija, bila je i panel rasprava „Ženski princip“ koja je održana danas (01. veljače 2024. godine) u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku. Sudionici panela bili su predsjednica Udruge CEREBRO Osijek te specijalist neurolog i subspecijalist za cerebrovaskularne bolesti KBC-a Osijek   doc.prim.dr.sc. Ružica Palić Kramarić, specijalist radiolog i subspecijalist intervencijske radiologije KBC-a Osijek doc.dr.sc. Tajana Turk, ambasadorica poduzetništva žena Republike Hrvatske pri Europskoj Uniji mr.sc. Natalija Pekić, specijalist kliničke psihologije Tomislav Pučić, profesorica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku dr. sc. Mirna Sabljar te prof.dr.sc. Julia Perić s Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Nazočne je u ime Osječko-baranjske županije pozdravila pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje  Sarafina Zelić-Kos. 

Istaknuto je kako smo u 2024. godinu smo ušli s važnim naslijeđem iz 2023. godine. Čak četiri žene osvojile su Nobelove nagrade, a tri od te četiri žene nagrade su osvojile u kategorijama kojima su dosad dominirali muškarci. Dvije od četiri nominirane žene samostalne su dobitnice Nobelove nagrade - američka povjesničarka Claudia Goldin za ekonomiju i  zatočena iranska aktivistica Narges Mohammadi za borbu protiv potlačenosti žena u Iranu te promoviranje ljudskih prava i sloboda. Claudia Goldin nagradu je dobila za istraživanje strukturnih promjena na tržištu rada u posljednjih 200 godina, s fokusom na ključne faktore u povijesti koji su utjecali na današnje razlike u položaju žena i muškaraca na tržištu rada. 

Rečeno je i kako se danas oko 2 milijarde radno sposobnih žena suočava s neravnopravnošću. Osim toga, istraživanje OECD-a ukazalo je da čak 73% žena spadaju u tzv. missing entrepreneurs, odnosno u skupinu ljudi koji imaju potencijal za poduzetništvo, ali iz različitih razloga nisu uključeni u poduzetničke aktivnosti. Prema nekim procjenama, nastavimo li tempom, prognoze sugeriraju da će nam trebati oko 286 godina za ispravke pravne zaštite te eliminaciju diskriminirajućih zakona i 140 godina za ravnopravnu zastupljenost žena na rukovodećim pozicijama. Goldin je posebno identificirala jedan fenomen "motherhood penalty", ili kaznu zbog majčinstva - jaz u plaćama koji je posebno prisutan nakon što žene postanu majke. Povratkom na posao nakon porodiljnog dopusta, žene često biraju fleksibilnije poslove kako bi uskladile radne obveze s obiteljskima. Međutim, takvi poslovi često su i slabije plaćeni. Iako je važnost upravo fleksibilnih poslova potvrdila i pandemija, pandemija je žene pogodila na mnogo više razina nego muškarce. Istraživanje Svjetske banke pokazalo je da je preko 76% žena bilo pogođeno s nerazmjernom i nejednakom podjelom obiteljskih obaveza, odnosno žene su u značajno većoj mjeri ili pak jedine bile odgovorne za kućanske poslove i školovanje djece.  

 Nerazmjerna raspodjela odgovornosti, prekomjerno opterećenje i manjak podrške izlažu žene povećanom riziku od raznih zdravstvenih izazova koje one često ne prepoznaju, ne priznaju ili pak podcijene – od mentalnog zdravlja do moždanog udara kao jednog od tri najčešća uzroka smrti. Upravo se rizik za moždani udar kod žena još uvijek jako podcjenjuje jer se smatra da su žene zaštićene hormonskim statusom, međutim taj rizik je jedino niži u fertilnoj dobi.

Moždani udar je među najčešćim uzrocima smrti i ne bira životnu dob. Osim toga, često za posljedicu ima trajni invaliditet što zahtjeva reorganizaciju života kako oboljele osobe tako i članova obitelji. Također, predstavlja i socioekonomski problem za cijelu obitelj i društvo u cjelini, ako se radi o radno sposobnoj osobi koja se zbog posljedica moždanog udara nije u mogućnosti vratiti na posao.

Važno je stoga govoriti o prevenciji moždanog udara i rizičnim čimbenicima. Na veliki dio čimbenika rizika za moždani udar možemo utjecati. Smatra se da bi se pravilnom prevencijom moglo spriječiti čak 80% moždanih udara. Glavni čimbenici rizika na koje možemo utjecati jesu krvni tlak, šećerna bolest, povišene masnoće, pretilost, fizička neaktivnost, pušenje i alkohol. Sve te bolesti, stanja ili navike kod većine osoba može se držati pod kontrolom ili izbjegavati, a koje su uzrok najvećeg broja moždanih i srčanih udara.

U sklopu manifestacije „Žene u crvenom“ u osječkom HNK otvorena je i Izložba fotografija učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna „Hvala što ste tu”, a završit će koncertom LA VIE EN ROSE u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=930#sigProIdbdc9962378

Turizam, poljoprivreda i potpore u središtu pozornosti

Na dnevnom redu 27. sjednice Skupštine Osječko-baranjske županije, održanoj danas (31. siječnja 2024. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku, bilo je 14 točaka, među kojim su dominirale teme iz područja turizma. Vijećnici su također razmatrali novosti u projektu "Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva", Program gradnje sustava javnog navodnjavanja, odluku da se ove godine iz županijskog proračuna dodjeli 624.300,00 eura Športskoj zajednici OBŽ za poticanje i realizaciju Programa javnih potreba u sportu, analiza zaštite prava pacijenata, izmjene i dopune Odluke o ustrojstvu i djelokrugu upravnih tijela te druge teme iz redovnog rada Županijske skupštine.

- Od 14 točaka današnje sjednice Skupštine čak pet ih se ticalo turizma koji je izuzetno važna gospodarska grana Osječko-baranjske županije. Poznato je da bilježimo izvrsne turističke brojke za prethodne godine, a kako bi tako bilo i u budućnosti danas je usvojen prijedlog Programa mjera potpora u turizmu, s naglaskom na potpore za razvoj i unaprjeđenje ruralnog turizma, potpore za autohtonu eno i gastro ponudu te potpore za organizaciju i sudjelovanje na manifestacijama. Osim toga, usvojen je i prijedlog povećanja kreditnog potencijala za sufinanciranje kamatne stope stambenih kredita, s prijašnjih 30.000.000,00 eura na 50.000.000, 00 eura. Radi se o svojevrsnom demografskom projektu zahvaljujući kojem su do sada kupljena 252 stana i 281 kuća, najviše na području grada Osijeka, Đakova, Čepina, Belog Manastira i ostalih. Nastavit ćemo razvijati ovakve i slične projekte kako bi smo zaustavili iseljavanje i stvorili uvjete za povratak ljudi koji su odselili iz naše županije, ali i u svrhu poboljšanja gospodarskih prilika - kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić te zahvalio vijećnicima na aktivnom radu i inicijativama.

Pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Tatjana Turalija komentirala je točke dnevnog reda u vezi turizma. - Program mjera poticaja u turizmu obuhvaća mjere usmjerene razvoju i unaprjeđenju turizma koji je jedan od strateških ciljeva razvoja Osječko-baranjske županije. Upravo revitalizacija ruralnog područja, valorizacija baštine i tradicije i plasman autohtonih proizvoda su cilj i dobrobit kroz ove mjere. Već nekoliko godina provodimo mjere potpora u turizmu koje možemo podijeliti u tri kategorije - unaprjeđenje i razvoj ruralnog turizma, autohtona eno i gastro ponuda te organizacija i sudjelovanje na manifestacijama. Prošle godine smo isplatili više od 166.000 eura potpora za 83 korisnika, a ove smo godine izdvojili 230.000 eura. Na današnjoj sjednici donijeli smo odluku o visini turističke pristojbe, a sukladno Pravilniku i Zakonu o boravišnim pristojbama i članarinama išli smo maksimalno na ruku poduzetnicima, dakle iskoristili smo svu mogućnost koju determinira Pravilnik i odredili najnižu boravišnu pristojbu, uz dodatak za potpomognuta područja. Javni poziv za unaprjeđenje i razvoj ruralnog turizma te autohtonu eno i gastro ponudu bit će raspisan u svibnju, a za organizaciju i sudjelovanje na manifestacijama u ožujku te će biti otvoreni do utroška sredstava - rekla je pročelnica Tatjana Turalija.

Kao i na ranijim sjednicama Županijske skupštine, vijećnici su postavljali pitanja i inicijative na koje je odgovarao župan. Tako je vijećnica Sanja Bježančević pitala što Županija poduzima u vezi odlagališta plastične ambalaže i drugog otpada. Vijećnik Krešimir Čabaj je tražio odgovor o (ne)radu tvrtke za gospodarenje otpadom, EKOS-a, kao i o problemu prometne signalizacije u Osijeku. Dino Tijardović je pitao u kojoj su fazi liječnički pregledi vatrogasaca koji su sudjelovali u gašenju požara u tvrtki Drava International. Marko Bogatić je zatražio pisani odgovor o ukupnom stanju navodnjavanja na području Osječko-baranjske županije. Zlatko Ahić je pitao kada će se pokrenuti i izgradnja željezničkog dijela Koridora 5c, zatim gradnja novih kružnih tokova na križanjima i zatvorenog olimpijskog bazena u Osijeku. Borisu Piližotu zanimalo je u kojoj je fazi projekt izgradnje novog Kliničkog bolničkog centra Osijek te što je s prijedlogom da se građanima sufinancira ugradnja solarnih panela. Samir Haj Barakat je upozorio na problem nedostatka kirurške ambulante u Đakovu, kao i radno vrijeme laboratorija u Domu zdravlja. Josip Skočibušić je podsjetio na projekt Robne burze u Osijeku i zatražio da se projekt ponovo aktivira. Goran Đanić tražio je odgovor zašto je u naseljima na cesti Podgorač-Osijek brzina kretanja vozila smanjena na 50 km/sat. Ivica Šimunović je podržao inicijativu Samira Haj Barakata te predložio da se uz kiruršku ambulantu u Đakovu organizira i mogućnost prijevoza pacijenata do bolnica.

Na sva pitanja i inicijative odgovorio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, a ujedno je informirao vijećnike i o poduzetim aktivnostima županijskih službi u vezi inicijativa koje su postavili na prethodnoj sjednici. Izdvajamo odgovor na pitanje o liječničkim pregledima vatrogasaca.

- Od početka siječnja u Domu zdravlja OBŽ organizirani su pregledi za vatrogasce koji su sudjelovali u gašenju požara u tvrtki Drava International te je do sada na pulmologiji Doma zdravlja OBŽ pregledano 22 vatrogasca. Pregledi su detaljni, a za sedam vatrogasaca određena je terapija i daljnje praćenje, što se odnosi i za ostale. Pregledi se nastavljaju, a razmatra se i mogućnost pregleda pripadnika Civilne zaštite i ostalih službi koji su bili na požarištu - najavio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=930#sigProIdbe302f418b